Abessinië wijst Italiaansche aanklacht af Rijksdag neemt drie nieuwe wetten aan Negus straft slavenhandel streng Verscherping van de actie tegen de Joden Wisseldisconto verhoogd Sr Het nieuws van heden Lloyd George over den Volkenbond Jv. Memorandum toont een volkomen wanbegrip van de politieke en sociale toestanden in Ethiopië GENÈ VE'SBEMIDDELINGS POGING WORDT DE STRIJD INDEN CHACO HERVAT? De Britsche leger- manoeuvres HIJ WACHT TE LANG MET EEN BESLISSING VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per v/eek 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 16 SEPTEMBER 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19544 Het Kulturvereinshaus te Neurenberg, waarin Zondagavond de zitting van den Rijksdag is gehouden Volgens Britsche pers wordt ze zonder mankeeren afgewezen Ministerraad te Londen? GENèVE, 15 Sept. (D. N. B.) Het antwoord van Abessinië op de Italiaansche aanklacht is hier van nacht gepubliceerd. Het beperkt zich tot een voorloopig verweer en kondigt een uitvoerige weerlegging aan door de regeering te Addis Abeba, zoodra het Italiaansche me morandum aldaar aangekomen en bestudeerd is. De laatste bemiddelings poging van Genève De verdediging van Egypte Koning Leopold maakt het goed Door de Nederlandsche Bank op 6 pet. gebracht De directie van de Nederlandsche Bank deelt mede, dat het disconto vanaf Dinsdag 1? September over de geheele linie met 1 procent verhoogd wordt. Het wisseldisconto is hierdoor van 5 op 6 pCt. gebracht. De vermiste stoomboot „Joseph Medille" Waarschijnlijk met man en muis vergaan DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Adolf Hitler, omgeven door zijn getrouwen te Neurenberg Groote spanning in Abessinië Nog veertien dagen regen Bolivia en Paraguay worden het niet eens Het nieuwe Volken bondspaleis Jhr. de Graeff biedt Avenol een complete inrichting voor zijn bureau aan Julius Streicher, de eigenlijke triomfator Het Weer De grootste sinds den oorlog V Als de Volkenbond moet sneuve len, laat hij dan een eervollen dood sterven Laval, de voorzichtige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek De Abessinische delegatie verwijt den opstel iers van het Italiaansche memorandum een Volkomen wanbegrip van de politieke en sociale toestanden in Ethiopië, alsmede een meer dan tendentieuze verwisseling der rollen, welke daarin bestaat, dat de Abessinische regeering schending der internationale verplichtingen Verweten wordt op een tijdstip, dat de Itali- aansche regeering zich zelf aan zulk een schending schuldig maakt. Het Italiaansche memorandum tracht min der de rechters te overtuigen, dan wel de open bare meening te beïnvloeden. Zooals steeds tij dens de onderhandelingen der laatste maan den, heeft Italië zijn argumenten op het laatste dogenblik ingediend, om aan de tegenpartij de beantwoording te bemoeilijken en het proces op de lange baan te schuiven. Wat de slavernij betreft, aldus het Abessi nische antwoord, moge slechts verwezen wor den naar de besluiten van den Negus, waaruit diens oprechte bedoeling blijkt om de mensche- hjke vrijheid te waarborgen. De slavenhandel wordt tegenwoordig streng gestraft. Zelfs kan de doodstraf door middel van ophanging daarover worden uitgesproken. Wanneer de Italiaansche regeering de onvei- hgheid aan de grenzen van het Abessinische keizerrijk tot een speciaal verwijt maakt, dan hioge er aan herinnerd worden, dat het hier om gebieden gaat, waar het niet mogelijk is staatsgezag uit te oefenen. Abessinië beschouwt overigens het geheele land tot aan de zee als zijn staatsgebied. Wanneer Italië de aanvechtbare stelling verkondigt, dat de Abessinische grensgebie den eigenlijk slechts koloniën zijn van het kernland, dan kan van de Abessinische re geering niet verlangd worden, dat zij in de ze „koloniën" een grootere verantwoor ding op zich neemt, dan de Europeesche mogendheden in hun Afrikaansche kolo niale gebieden. Wat de schending van internationale verdra gen betreft, moet het verbazing wekken, dat Italië nooit er aan gedacht heeft het arbitrage verdrag van 2 Augustus 1928 te gebruiken. Abessinië kan zich verder het verwijt van schending der consulaire immuniteit niet la ten welgevallen, zonder zijnerzijds Italië er op te wijzen, dat het consulaat misbruikt wordt Voor militaire doeleinden. Het antwoord spreekt verder van onophoude lijke Italiaansche pogingen, om in Abessinië Vernielend te werken en onrust te zaaien en eindigt met de verklaring, dat Abessinië, in tien geest van den Volkenbond en in overeen stemming met zijn innig godsdienstige geestes gesteldheid en zijn Christelijke cultuur, niets anders wenscht, dan dat de huidige poging, om zijn onafhankelijkheid aan te tasten, zoo spoe- tiig mogelijk vergeten moge worden. De vertegenwoordiger van Havas te Genève laat, op grond van de ontwikkeling van den toestand in het Italiaansch-Abessinisch conflict tioorschemeren, dat de onderhandelaars, na het mislukken van alle tegenwoordige voor stellen aan een nieuw plan denken, n. 1. om Abessinië „internationalen bijstand" te verlee- hen, waarvan de uitvoering aan Italië zou wor- öen toevertrouwd. De oplossing, waaraan de Commissie van Vijf zou denken, zou rechtvaar dig en verstandig zijn. Men verheelt het ech ter te Genève niet, dat in geval Italië dit nieu we voorstel zou aannemen, de Negus daartoe misschien niet zonder meer zou besluiten. De Weigering van een van beide partijen zou de betreffende partij echter in de oogen van de Wereld in het ongelijk stellen, en een nieuwe situatie scheppen. CAIRO, 16 Sept. Einde der vorige week is ge hield, dat admiraal Forbes, de commandant van de Britsche vloot in de Middellandsche Zee, tijdens een lunch bij den Egyptischen minis ter-president verklaard had, dat alle voorzorgs maatregelen en toebereidselen waren getroffen °m de veiligheid van Egypte ter zee en in de lucht te waarborgen. De Egyptische premier. Nessim Pasja heeft daarop de volgende mede- tieeling aan de pers verstrekt: Tusschen sir Charles Forbes en mii zijn onderhandelingen BRUSSEL, 16 Sept. (Reuter) De berichten over de gezondheid van koning Leopold blijven goed luiden. Om zijn herstel te bespoedigen, zal de koning eenige dagen buiten Brussel door brengen. Met koningin Elisabeth begeeft hij zich naar een van zijn bezittingen, waar hij zich in familiekring zal bevinden. De drie koningskinderen blijven op het kas teel Stuyvenberg, met prinses Axel van Dene marken, die de laatste veertien dagen voortdu rend bij hen is geweest. Binnenkort zullen zij zich op het kasteel te Laeken vestigen. Aan het eind van de volgende week zullen de koning en koningin Elisabeth naar de hoofd stad terugkeeren. Gisteren heeft de koning den eersten minister Van Zeeland ontvangen, die uit Genève terugkeerde. In de Zondagavond gehouden zit ting van den Rijksdag heeft Goering na de rede van Rijkskanselier Adolf Hitler een drietal wetten voorgele zen, die zonder stemming werden goedgekeurd. De eerste wet heeft ten doel de bescherming van het Duitsche bloed en de Duitsche eer. Huwelijken tusschen Joden en on derdanen van Duitsch of aanverwant bloed zijn verboden. Huwelijken, die niettemin gesloten worden zijn on geldig, ook wanneer zij, ter ontdui king van deze wet in het buitenland gesloten zijn. De derde wet heeft betrekking op de Rijksvlag en luidt: De Rijkskleu- ren zijn zwart-wit-rood. De Rijks- en nationale vlag is de hakenkruis- vlag. Zij is tevens de handelsvlag. De Leider en Rijkskanselier bepaalt den vorm van de Rijksoorlogsvlag- gen en van de Rijksdienstvlaggen. Litauen verbolgen over Hitler's rede. Japan wenscht hervatting der scheepvaart onderhandelingen met Ned. Indië. Rectoraatsoverdrachten te Nijmegen en te Til burg. Officieele openstelling van het Julianakanaal door Prinses Juliana, in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin. (Vervolg elders in dit nummer Brand in een garage te Rotterdam. Windhoos richt groote schade aan te Berg- schenhoek. Benoemingen in het bisdom Haarlem. Moordaanslag te Den Bosch. Inbraak in de R. K. kerk te Uithoorn. LONDEN 16 Sept. (Reuter). Men is nog steeds zonder tijding van de stoomboot „Joseph Me dille" bestemd voor den dienst op de Cana- deesche meren, die 10 Augustus Engeland heeft verlaten bemand met 16 koppen. Men vreest dat het vaartuig met man en muis is vergaan. Een Canadeesche kruiser is naar de kust van Labrador gezonden om naar het schip te zoe ken. Van Engelsche zijde worden de geruchten te gengesproken, dat het schip tengevolge van „in ternationale verwikkelingen" zou zijn verdwe nen. Volgens de „Sunday Dispatch" bevond zich aan boord een Duitscher, Hans Mueller ge naamd en afkomstig uit Augsburg, die als plaatsvervangend machinist aan boord was ge nomen. De uitslag van onze Exweto-foto-prijsvraag. Voetbalcompetitie van den K. N. V. B. begon nen. Verschillende verrassende uitslagen. Argentijnsch athleet vestigt twee nieuwe we reldrecords op den langen afstand. Nieuw Nederlandsch zwemrecord op de 4 maal 200 meter estafette. Nieuw wereldrecord op de 800 meter vrye slag. Zuid-Afrika wint den cricketwedstrijd van het Nederlandsche elftal met innings en 128 runs. H. M. S. wint het R. K. A. V.-tournooi te Am sterdam. Beurs. Ongeanimeerd, maar geen devaluatie stemming. O gevoerd over de noodige voorzorgsmaatregelen ter bescherming van Egypte, ingeval een ge wapend conflict tusschen Italië en Abessinië uitbreekt. Admiraal Forbes heeft de verzeke ring gegeven, dat de Britsche regeering bereid is zorg te dragen voor de verdediging van Egypte. Merkwaardigerwijze meldt echter een later Reuter-telegram, dat de Egyptische premier in een officieel communiqué ontkend heeft een verklaring van dien aard aan de pers te heb ben afgelegd. De Egyptische regeering zou voorts, naar on der voorbehoud wordt gemeld, haar consulaat in Addis Abeba hebben verwittigd, dat de Egyptische onderdanen in Abessinië moeten evacueeren. Dit geldt echter niet voor den Koptischen prelaat, die volgens de traditie den Negus in den strijd moet volgen. LONDEN 16 Sept. (Reuter). Het communiqué, dat na afloop van den Italiaanschen ministerraad is gepubliceerd, heeft in de conserva tieve, zoowel als in de liberale en Labour-pers een zekere nervositeit gewekt, en met meer klem dan ooit wijst men op de noodzakelijkheid, ADDIS ABEBA 16 Sept. (Reuter). Binnen 14 dagen wordt het einde verwacht van het regenseizoen en vooral in buitenlandsche handels kringen neemt de ongerustheid toe. Men ducht het gevaar van Italiaan sche luchtaanvallen op Addis Abeba, zoodra de vijandelijkheden zijn ge opend en talrijke vreemdelingen gra ven daarom greppels en schuilplaat sen in hun tuinen. Reuter verneemt verder, dat hoogst belangrijke besluiten door den Negus en zijn raadgevers de ko- mende week zullen worden genomen. BUENOS AIRES, 16 Sept. (Reuter.) Hoewel uit Genève de zorgwekkende berichten over een mogelijke hervatting van den strijd in den Gran Chaco zijn tegengesproken, wordt thans uit goede bron vernomen, dat de plenaire zit tingen der vredesconferentie reeds sedert een maand zijn afgebroken, de gedelegeerden van Bolivia naar La Paz zijn vertrokken en nog niet teruggekeerd en dat de vertegenwoordi gers van Paraguay naar Asuncion zijn terug geroepen. Ook de pessimistische uitlatingen van de presidenten van beide genoemde landen wor den bevestigd. Zoo publiceert de pers een brief van den president van Bolivia, waarin deze zegt, dat de oorlog niet is afgeloopen, omdat alle krijgsgevangenen nog niet zijn uitgeleverd. De president van Paraguay heeft zijnerzijds aan zijn delegatie een nota gezonden, waarin hij zich pessimistisch over de resultaten van de conferentie uitlaat, wegens de onbuigzaam heid van Bolivia en waarin hij zegt te vreezen, dat de oorlog als gevolg van de verdeelde poli tieke situatie in Bolivia opnieuw zal uitbreken. Minister de Graeff heeft Zaterdag aan den secretaris-generaal van den Volkenbond Avenol het Nederlandsche geschenk voor het nieuwe Volkenbondspaleis bestaande uit een complete inrichting voor het bureau van den secretaris generaal plechtig overgedragen. De minister hield hierbij een rede, waarin hij verklaarde, dat de Nederlandsche regeering een nieuw getuigenis heeft willen afleggen van haar diepgevoelde sympathie voor den Volkenbond, door een bescheiden bijdrage aan te bieden ten behoeve van net nieuwe gebouw, dat voortaan de zetel van den Bond zal zijn. Avenol antwoordde met een korte toespraak, waarin hij de Nederlandsche regeering dank bracht voor het prachtige geschenk. De tweede wet, de Rijksburgerwet verklaart, dat Rijksburger slechts de staatsburger is van Duitsch of aan verwant bloed, die door zijn gedrag bewijst, dat hij bereid en geschikt is om getrouw het Duitsche volk en het Rijk te dienen. Het Rijksburger recht wordt verkregen door verlee ning van den Rijksburgerbrief. De Rijksburger is de eenige drager van het volle politieke recht volgens de wettelijke maatregelen. Abessinië wijst het Italiaansche memorandum af. Rijksdagzitting te Neurenberg; drie nieuwe wet ten afgekondigd; Rede van Rijkskanselier Hit- Ier. dat de leden van den Volkenbond zonder uitzondering collectief op treden, welken loop de zaken ook .mogen nemen. De bladen geven toe, dat de voorstellen van de Commissie van Vijf zonder mankeeren afgewezen zullen worden, en dat er weinig kans op is, dat het uitbreken van vijan delijkheden kan worden verhin derd. Volgens de „Morning Post" zullen de minis ters waarschijnlijk in den loop dezer week bij eenkomen, ter bestudeering van de kwestie van bepaalde verplichtingen, die Engeland onder zekere omstandigheden op zich zou kunnen ne men tot het nemen van maatregelen voor de handhaving van den vrede in Midden-Europa. Verwachting: Krachtige tot matigen, Westelijke tot Zuidelijken, later waar- jjE schijnlijk weer ruimende en toenemende wind, betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk re- gen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand: 763.0 te Tou- louse. EE Laagste barometerstand: 734.3 te Stor- noway. Er Zon op 6.35 - onder 7.13 - Licht op 7.43 EE Maan op n.m. 8.17 onder v.m. 11.49 Laatste kwartier 19 Sept. illiniumuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirü LONDEN, 16 Sept. (A.N.P.) De Britsche legermanoeuvres, welke deze week zullen worden gehouden onder leiding van den chef van den Imperialen Generalen Staf, zullen de grootste zijn, die sedert den oorlog zijn gehouden. Er zullen namelijk 50.000 gewapende lieden, bijna driehonderd tanks, verscheidene infanterie-bri- gades, vliegtuigen, gepantserde auto's en een groote hoeveelheid artillerie aan deel nemen. De laatste typen machinegeweren zullen wor den gebruikt: Vickers Berthier bij de cavalerie en Bren bij de infanterie. In sommige formaties wordt een nieuw1 geweer geprobeerd. Verder zullen zoowel bij de tanks als bij de vliegtuigen proeven worden genomen met geluidlooze ma chines. De nieuwe 18-ponds veldkanonnen heb ben een bijna verdubbelde draagwijdte gekre gen. Het gemechaniseerd vervoer verzekert eiken soldaat een goeden, warmen maaltijd. Het verstrekte noodrantsoen is volgens de jongste vindingen en aangepast aan de behoeften sa mengesteld. Bepaalde eenheden zullen de nieuwe uniform dragen. Wanneer de nieuwe formatie van de infanteriebrigade wordt goedgekeurd, zal zij de geheele legerorganisatie veranderen. Hoofd- en stafofficieren zullen voor verkenningsdiensten van vliegtuigen gebruik maken. LLANDRINDED (Wales), 16 Sept. (Reuter) Lloyd George heeft hier Za-.. terdag een rede gehouden, waarin hü o. a- zei: Als de Volkenbond nu in zijn taak faalt, zou hij misschien als internationaal statistisch bureau van eenig nut kunnen zijn, maar als bond van naties is hij ten doode gedoemd. Lloyd George betoogde vervolgens, dat, wanneer er een oorlog uitbreekt, niemand weet welke terugwerking deze zal hebben. Hij betreurde het, dat het zoo lang duurt aleer de Volkenbond tot een beslissing komt. Waarom handelde de Bond niet onmiddellijk, zoo zeide hij, toen hij zag, hoe ae toestand zich ontwikkelde? Mussolini is niet alleen maar een bluffer, hij is een man van actie. Er is vol gens Lloyd George nog een ander gevaar, n.l. de poging, welke wordt gedaan, om Abessinië een compromis op te legen, dat er practisch op neerkomt, dat het zich aan Mussolini's eischen onderwerpt. Indien de Volkenbond moet sneuvelen, laat hij dan een roemvollen dood sterven: laat hij op zijn hoogst een herinnering achterlaten van onnoozele ongeschiktheid, maar laat hij niet verafschuwd worden wegens ziin verdorven heid. Lloyd George Aangaande Lavai's rede, zeide Lloyd George: Persoonlijk zou zij mij meèr behagen indien ze niet op zoo verschillende wijze kon worden geïnterpreteerd, doch de kern mag door niemand worden misverstaan. Ten slotte sprak Lloyd George van de „ge vaarlijke poging" van Frankrijk om Engeland tot bijzondere beloften in de toekomstige hy pothetische conflicten te verplichten. „Frank rijk is het laatste land, dat het recht heeft dit te eischen," zeide hij. „Zouden wij ons eeniger- mate verplichten deel te nemen aan een nieuwe bloedige onderneming, dat de Volkenbond on der dictaat van Frankrijk ons alleen een bevel tot mobilisatie zou doen toekomen? Neen! Engeland moet elk vraagstuk voor zichzelf be handelen. Abessinië mag misschien het filiaal van een of ander land worden, doch zoolang er nog één Engelschman is, die een geweer kan dragen, zal Engeland niet in dezen toe stand komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1