STADSNIEUWS 1 HEEREN C05TUME5 Laatste Nieuws Haarlem, 16 Sept. De uitzending van Hitler's rede SITTERS &y/dKAR MAANDAG 16 SEPTEMBER 1935 GR.HOUT5TR.hoek GR MARKT HAARLEM AGENDA Brand op Japanschen kruiser ST. HUBRECHT Waardige viering van het achtste lustrum Feestver gad dring MIDDENSTANDSTEUN Wat de Kamer van Koophandel kon doen VAN ONZEN WINKELSTAND Bauer's ijzerhandel Ned. Natuurhist. Vereeniging FLORALIA-TENTOON- STELLING Lijst der bekroonden WAARSCHUWING AAN DE GEMEENTE Als zij de gas- en electriciteits- tarieven niet verlaagd „FOCUS" GEOPEND OP UW MAAT GESNEDEN £xclusief - niet duur Internationale Fotosalon VAN VIER METER HOOGTE GEVALLEN Ernstig arbeidsongeval ONBEKENDE LOGEERGAST 's Nachts op straat doodgevallen SLIPGEVAAR TE HILLEGOM Adres aan den Minister R.K. KIESVER. CREDO PUGNO Voetganger aangereden Nazorg Uitstel bestuursverkiezing VOETBAL ZaandijkBeverwijk 10 Bioscopen 17 September Bioscopen INSTELLINGEN (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Plotseling afgebroken SCHOTERWEG 1 - TELEF. 16659 Motordienst Orgelbespeling ZAKELIJKE BEDRIJFS BELASTING Nieuw verzoek oin afschaffing CURSUSSEN DER K. v. K. Mager overblijfsel HilinenCeleritas 42 Ruim vijftig gewonden VRAGENBUS De afd. Haarlem van den Ned. R.K. Bond van brood-, koek- en banketbakkers, cacao-, choco lade- en suikerwerkers heeft gisteren op een waardige en passende wijze haar 40-jarig be staan herdacht. De dag werd, zooals bij R.K. organisaties ge bruikelijk is, begonnen met een H. Mis van dankbaarheid opgedragen door een der paters van het Lyceum, in de kapel der Eerw. zusters aan de Koningstraat, waaronder algemeene H. Communie van de leden. Na dit plechtig dank offer toog men naar het gebouw St. Bavo, voor een gemeenschappelijk ontbijt. Een der zalen van het gebouw was voor deze gelegenheid fees telijk aangekleed, het vaandel prijkte tusschen groen en bloemen en de tafels waren door mede werking van de heeren Scholten en Stevens en echtgenoote keurig verzorgd, zoodat het ontbijt zich wel liet smaken. Tijdens het ontbijt leidde de voorzitter, de heer H. Bijster, de plechtige viering in met een hartelijke toespraak, waarna des middags in de feestvergadering de huldiging der jubilarissen plaats vond. Deze feestvergadering werd geopend door den voorzitter der feestcommissie, den heer Th. van Reijn, die allen verwelkomde en daarna de lei ding overgaf aan den voorzitter der afdeeling, den heer H. Bijster, die weer op zijn beurt aan het hoofdbestuur, den eere-voorzitter, den heer Van Doom, den oud-voorzitter Stevens, de af gevaardigden van zusterafdeelingen, stand- en vakorganisaties het welkom toeriep. Spr. her dacht daarna het groote gebeuren van het veer tig jarig bestaan van „St. Hubrecht". Hij zeide o.a. dat allen dien morgen God dank hadden gebracht voor de veertig jaren vakorganisatie. De secretars, de heer Rotteveel, bracht een kort en zakelijk verslag uit van de veertig jaren arbeid door „St. Hubrecht" verricht en memo reerde daarin de tijden, dat de bakkers 80 tot 100 uren per week werkten met nacht en Zondagsarbeid. Spr. eindigde met een hulde aan een jubilaris, den heer Beekelaar. De heer Rotteveel had in dit verslag een stuk geschie denis opgehaald en veler geheugen opgefrischt, waarvoor hem dan ook een applaus ten deel viel. Hierna werden de jubilarissen gehuldigd, in het bijzonder de heer Beekelaar, die tevens ook veertig jaren bestuurslid is. De voorzitter schet ste den jubilaris als den pionier van „St. Hu brecht", den man, die zelfs op het ziekbed de functie van penningmeester vervulde, de vraag baak voor iedereen. De heer Beekelaar heeft zelfs een internationale bakkerstentoonstelling georganiseerd, waarbij van het overschot „St. Hubrecht" zich een vaandel kon aanschaffen. Wij zijn u voor alles dankbaar, aldus spr., die als blijk van waardeering en dank den heer Beekelaar een enveloppe met inhoud overhan digde. Daarna werd de heer Schaafsma ge huldigd, die veertig jaar lid was en vervolgens de heeren Fenger, Peperkamp, Van Wieringen, Nederstigt en Ruurda, voor hun 25-jarig of lan ger lidmaatschap. Thans kwam aan het woord de bondsvoor zitter, de heer H. J. Sprakop. Eerst namens het bondsbestuur, aldus spr., een hartelijke geluk- wensch aan de actieve en werkzame jubilee- rende afd. Haarlem, aan haar bestuur en leden. Woorden wekken, maar voorbeelden trekken. Van zestig tót honderd zestig is het ledental vermeerderd. Hulde, dankbare hulde aan deze leden, die de organisatie zijn trouw gebleven. Hierna wendde de bondsvoorzitter zich tot de jubilarissen, in het bijzonder tot den heer Beee keiaar, den actieven en trouwen penningmeester, wien spr. eveneens een enveloppe met inhoud schonk. De andere jubilarissen ontvingen een in een lijst gezet mooi uitgevoerd diploma, dat onder applaus werd aangeboden. De voorzitter vervolgde zijn rede en herinner de eraan dat de nationale bond in' 1895 is op gericht, zoodat dus de afd. Haarlem een der oudste afdeelingen is. Spr. voegde 'daaraan een opwekking tot deelneming aan het organisatie leven toe. Alles is door strijd veroverd. Haarlem heeft daarin een voornaam aandeel gehad en altijd zijn activiteit getoond. Wij gaan andere tijden tegemoet, tijden van aanpassen. Maar „aanpassen" beteekent „oppassen". Wij moeten strijden, maar strijden in liefde. Want liefde staat in ons schild geschreven. Wij willen mee spreken, want het recht van meespreken mogen wij ons niet laten ontfutselen. Alle katholieken dus in de R.K. organisatie. Zoo gaan wij het gouden jubileum tegemoet! Hierna sprak de afdeelingsvoorzitter weer een kort dankwoord. De Geestelijk Adviseur, kapelaan J. D. Sister man, bracht de gelukwenschen aan het bestuur en leden van de katholieke bakkersgezellen over en huldigde in het bijzonder den afdeelingsvoor zitter, den heer H. Bijster. Spr. hoopte, dat de Zegen van het H. Misoffer en de gebeden door de leden gestort, aan het hoofdbestuur, bestuur er. leden mogen ten goede komen. In de pauze werden den aanwezigen verver- schingen aangeboden en bracht een jazzband, onder leiding van den heer Sanberg, de vroo- lijke stemming er in. Van de gelegenheid tot complimenteeren werd door velen gebruik gemaakt, o.a. door de afdeelingen Amsterdam, Den Haag, den voor zitter van den Algem. Bond, den voorzitter van den Neutralen, oud-voorztter Stevens, den eere voorzitter Van Doorn, den bondspenningmeester van Tol. De heer Castricum, voorzitter van den R.K. Volksbond, bracht in zijn gelukwensch naar voren, dat er een goed verband bestaat tusschen vak- en standsorganisatie en dat het feest van „St. Hubrecht" een parel aan de kroon is van de standsorganisatie. Spr. zette de taak van de vak- en standsorganisatie uiteen en spoorde de leden aan zich te ontwikkelen en nog eens te ontwikkelen, waarna hij een bijzondere hulde aan den jubilaris, d enheer Beekelaar, bracht. Thans sprak de jubilaris Beekelaar, die dank te voor dezen onvergetelijken dag en voor de mooie cadeaux. Aangename herinneringen had spr. aan zijn veertigjarig Jubileum: het begin van de oprichting, hoe spr. penningmeester werd, het Ziekenfonds met al zijn werkzaam heden en de bakkerij tentoonstelling, waarvan het vaandel nog overgebleven is. De heer Bijster sprak dan het slotwoord. Spr. deelde mede de verhindering van enkele leden en dankte de tien schenkers van de bloemen manden en allen voor het welslagen van dezen heerlijken dag. Tevens bracht spr. onder de aandacht het kinderfeest van a.s. Woensdag en den slotfeest avond van Zaterdag, waarna deze uitstekend ge slaagde dag gesloten werd. Het feest vormt een indrukwekkende blad zijde in de annalen van „St. Hubrecht". J. F. Steenhuis een excursie georganiseerd, waarbij de leden der vereeniging de verschil lende soorten natuursteen bezichtigden, die te genwoordig bij den bouw van bruggen en van puien en gevels verwerkt worden. De nieuwe manegebrug, het postkantoor en vedschillende winkelpanden bleken op dit ge bied vele bezienswaardigheden te bezitten. Door den prettigen uitleg van den leider werd ook deze excursie een succes. De commissie inzake middenstandsteun uit de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken fieeft over het tijdvak van 15 Augus tus 1934 tot 15 Augustus 1935 het volgende rap port samengesteld: Dit tijdvak toont ongeveer hetzelfde beeld als dat een jaar tevoren. Thans werden 53 nieuwe aanvragen behandeld tegen 85 in den voorgaanden termijn. De com missie verstrekte 11 maal een voorschot, variee- rend van 75 tot 500. In verband met opge dane ervaringen werden geen gelden meer ver strekt zonder zekerheid. Aangevraagd werden bedragen van 50 tot 3000. De aflossing der voorschotten vindt buitenge woon onregelmatig plaats. Onder de credietaanvragers bevonden zich ditmaal geen fabrikanten. In ongeveer drie jaren is in totaal uitgekeerd een bedrag van 8973.73, waarvan nog 3474.23 uitstaat, zoodat, wanneer men van de veronder stelling uitgaat, dat deze som in haar geheel moest worden afgeschreven, gemiddeld ruim 1000per jaar aan den noodlijdenden mid denstand is geschonken. Regelmatig komen echter nog aflossingen binnen. In vele gevallen verwees de commissie naar andere instellingen. Reeds van verre toont een fraai winkelpand op den hoek van de Gen. Cronjéstraat en de Kloosterstraat, dat daar Bauer's ijzerhandel thans gevestigd is. De keurig betimmerde en betegelde pui en de vijf speciale groote etala ges, welke ieder voor een afzonderlijke branche bestemd zijn, maken een uitstekenden indruk, welke nog verhoogd wordt als men de groote winkelruimte in oogenschouw neemt. De naam „ijzerhandel" doet slechts aan ijzerwaren den ken. De heer Bauer verkoopt echter, behalve dit, nog heel wat meer. Men kan er zoowel te recht voor schoonmaakartikelen als voor haar den en kachels, waarvan een afzonderlijks showroom aanwezig is voor electriciteitsbenoo- digdheden als voor meer luxe-artikelen. En dit alles in uitgebreide sorteering. De overzichtelijke opstelling, de lange practische toonbanken en -vakken en de royale opslagplaatsen boven den winkel vergemakkelijken ten zeerste het bedie nen van de cliënteele, die hier het noodige te kust en te keur kan vinden. De talrijke ter ge legenheid van de opening gezonden bloemstuk ken gaven het geheel een feestelijk aanzien. De veelsoortige zaak van den heer Bauer is zeker geen onbekende voor de Haarlemmers in het algemeen en de bewoners van de Gen. Cron jéstraat in het bijzonder. Want ruim 36 jaar is hij in deze straat reeds gevestigd, waarvan het grootste deel op den hoek aan den over kant. Bovendien had hij nog een tweede zaak in dezelfde straat, welke thans met de andere tot een flmk, modem ingericht en door den aannemer J. W. Jansen onder architectuur van den heer B. Ooms gebouwd winkelpand is ver- eenigd. Wij wenschen de firma veel succes toe! Voor de twee eerste excursies van het nieuwe seizoen bestond na de rust der vacantiemaan den een groote belangstelling. Zaterdagmiddog trok men naar het Burg. Rijkenspark te Sant poort om paddestoelen te zoeken. Na afloop verklaarde de leider, de heer van Eyndhoven, naam en bijzonderheden van elk gevonden exemplaar. Vele zoekers hadden aardige vond sten gedaan, die aller belangstelling trokken. Voor Zondag was er onder leiding van dl'. Bij de Zaterdag en Zondag in gebouw „St. Bavo" gehouden Floralia-tentoonstelling zijn de volgende meisjes en jongens met een prijs be kroond: le prijs: Jan Willemsen, Bep Derks, Marietje Verzijlberg, Maria Uitenbosch, Joh. Boerrigter, Nelly Volger, Hermine Booms, Ben Gottmer, Annie Lijnzaad, Johan Zwier, Stientje v. d. Ham, L. Spijker, Willy Blokker, Carry v. Dijk, Atie IJzer, Jopie Zijlstra, Kees Huizing, Hille Groeninck, Anna Bonkerk, Henk v. Eijk, G. van Schie, Willy v. d. Bosch, Theo de Pater, Ali Bakker, Hendrik Draaisma, Frederik Dr'aais- ma, Annie Draaisma. Albert Brinkman, Cor Vijlbrief, Jan Andriese, Gerrit Notboom. 2e prijs: Anna Rijngoud, Piet de Zomer, Ina Verbeek, Paul Steenbakker, Anneke v. Braan, Piet v. d. Voorde, Marie de Haas, Dina Muller, Arie Koster, Engelina v. Leenen, Mina Draaisma, Jan v. Zonneveld, Geertruida Gort zak, R. Jonker, Annie Middag, Anny Swart, A. Wesseling, Miep Pieters, F. Brakel, Marietje v. Schie, Henny Ardisch, Corrie de Jong, J. Kom- deur, Frieda Meinders, Jopie Wieland Los, W. Poeles, Tini Klink, Wim van Herpe, Nelly Ade laar, Nelly Wijnands, Jan Hoppenbrouwer, Jo pie v. d. Manakken, Anton Klees. 3e prijs: G. Hardenberg, B. v. d. Aar, Corry v. d. Ham, Johan v. Tienhoven, W. de Nieuwe, Nelly Langeveld, Wim de Rijk, Fré Bakker, D. Rozenhart, Tonny v. Harken, Olga v. Gronin gen, Lena Weijers, Leo de Jong, Martha Ver steeg, Leo Roggeveen, G. Kimmenade, Hans Wempe, Jopie Maarse, Lida Kramer, Tini Braam, Joop van Kapel, F. Langeveld, Henny v. Eijken, Corrie Hop, Beppie Hooyer, J. C. Een foto van het jubileerende bestuur v an den Ned. R.K. Bofld van Brood-, Koete en Banketbakkers, Cacao-, Chocolade- e n Suikerbewerkers, „St. Hubrecht"afdee ling Haarlem, die veertig jaar bestaat en Zondag feest vierde ZONDER VOORUITBETALING van Schie, Willy Brauckman, Felix Brauck- man, Marie Scherpenhuizen, Cor de Haas, Hen ny Broersma, H. Horeman, Laura de Wijs. Bestuursprijzen ontvingen: Renee Hessels, Jo han Spijker. Leni de Wit, Bernard v. Tienhoven, Herman Schoore, H. Grellis. Het Bureau der Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken stelt de Kamer voor een adres tot den raad van Haarlem te richten, waarin het volgende verzocht wordt: le. verlaging der electriciteitstarieven; 2e. verlaging der gastarieven; 3e. verlaging der haventarieven, in het bij zonder van het doorvaarttarief; 4e. verlaging der vermakelijkheids- en mu- ziekbelasting. In het adres wordt het volgende opgemerkt. Sinds het adres, dat in 1934 over deze aangele genheid verzonden werd, zijn industrie en han del nog zwaarder belast. Reeds eerder werd gewezen op het gevaar der gevoerde tactiek t. o. v. de grootgebruikers van gas, electriciteit en water en waarschuwden wij tegen het hoe langer hoe meer achteruitgaan van de leveran ties, welke op dit gebied, gedurende een reeks van jaren door de gemeente zijn geschied. Men kan den prijs dezer producten niet blijvend houden op een hoogte, die kunstmatig genoemd moet worden. Doet men zulks toch, dan zoeken de belanghebbenden naar vervangingsmiddelen, die niettegenstaande de monopolistische po sitie, welke men den gemeentebedrijven gewoon lijk toekent in groote massa aanwezig zijn, of gecreëerd kunnen worden, dan wel men gaat door eigen-opwekking in de bestaande behoefte voorzien. Deze oorzaken hebben naar het ge voelen der Kamer de cijfers beïnvloed van het gebruik van gas en electriciteit. In „Arti et Amicitiae" te Amsterdam ls Zaterdagmiddag de eerste internationale „Fo- cus"-fotosalo'n geopend die door het weekblad „Focus" is georganiseerd. Uit viervan de vijf werelddeelen zijn om streeks 650 werken ingekomen, waaruit, na scherpe selectie, omstreeks 340 zijn opgehan gen in de zalen van Arti. De bedoeling is met deze tentoonstelling de aandacht te vragen voor de aesthetische waar de der foto en daarmede de fotografie in Ne derland zoowel als den fotohandel in dezen moeilijken tijd een stimulans te geven. De algemeene leiding dezer tentoonstelling berustte bij de heeren Adriaan en Dick Boei, redacteuren van „Focus". Geen handelsdoel einden lagen er aan ten grondslag. Alleen fo to's van artistieke waarde en onberispelijke techniek werden toegelaten. Beschermheer is commissaris Jhr. mr. dr. A. Röell en eere-voorzitters zijn de burgemees ters dr. W. de Vlugt en jhr. mr. C. J. A. den Tex. Een prachtverzameling foto's is hier aanwe zig. De tentoonstelling zelf is geopend in tegen woordigheid van commissaris jhr. mr. dr. A. Röell. van den burgemeester van Bloemendaal jhr. mr. Den Tex, prof. Huib Luns, voorzitter van „Arti" e. a. De samensteller der expositie, de heer Adriaan de Boer, hield een inleiding over fotografie als kunst. Prof. Luns wil de daarover niet twisten, maar zei dat „Arti" gaarne zijn zalen voor deze expositie beschik baar had gesteld. Namens de Ned. Amateurfo tografen vereen, voerde nog de heer Van Dal- sum het woord, namens de Smalfilm de heer Klein en namens de fotografenpatroonsver- eeniging de heer Leenheer. U proeft het direct: MAAS' mosterd perfect! Te Zandvoort heeft hedenmorgen kwart over tien in de in aanbouw zijnde kabelloods van het Provinciaal Electriciteitsbedrij f Noord-Hol land, gelegen aan het einde van de spoorbaan, een ernstig ongeluk plaats gehad. Door tot dusver onopgehelderde oorzaak is de 25-jarige schilder A. van Duyn van vier meter hoog ge vallen en op den betonnen vloer terecht geko men. De man is met groote hoofdwonden en een hersenschudding per politiebrancard naai de ouderlijke woning vervoerd. Aan een logement in de Spaamwouderstraat te Haarlem vervoegde zich Zaterdagavond een man, die onder invloed van sterken drank ver keerde. De knecht van het logement bracht den onbekende met eenige moeite naar de op de bovenverdieping gelegen slaapzaal, waar de man zich spoedig te bed begaf. Midden in den nacht werd de logementsknecht plotseling wakker door een hevigen gil. Hij snelde naar de slaap zaal, zag dat het bed van den onbekenden gast leeg was en bemerkte, dat een luik aan de straatzijde openstond. HU vond den man, die in zijn dronkenschap het luik geopend had en naar beneden gevallen was, hevig bloedend op straat liggen. Terstond werd de man het logement binnen gedragen en door enkele leden van den onge- vallendienst behandeld. Toen de gewonde echter met een ziekenauto naar het St. Elisabeth-gast- huis was gebracht, constateerde de dokter van het- ziekenhuis, dat de man reeds tenge volge van een ernstige schedelbreuk was over leden. Later is het stoffelijk overschot herkend als van den 51-jarigen Th. v. d. H. uit Haarlem, van beroep gevelwasscher. Aan misdrijf wordt niet gedacht. Door zestig bewoners der Leidschestraat te Hillegom is een request aan den Minister ge zonden over het slipgevaar op dat gedeelte van den Rijksweg HaarlemLeiden. Op verzoek van den Hillegomschen consul van den A.N.W.B. zal de wegencommissie van dien Bond voor de twee de maal een onderzoek instellen en zich tot den minister wenden. Dit instituut heeft een tiental vragen aan de bewoners-autobezitters ter be antwoording gesteld. De burgemeester van Hillegom, mr. Pont, een zeer ervaren sportman en automobilist, wijt de talrijke auto-ongevallen uitsluitend aan het rij den op de tramrails, een geliefkoosde bezigheid van heel veel autobestuurders, en de abnormale snelheid waarmee gereden wordt, ondanks dat slechts 25 K.M. mag gereden worden. Wijl de Hillegomsche gemeenteraad uitbreiding van het politie-corps weigert en krachtens de wet drie agenten vereischt worden om wegens overtre ding van de maximum-snelheid te kunnen be keuren, kunnen de snelheidsmaniakken nietver- baliseerd worden. Wij zijn zeer benieuwd, de resultaten van het nieuwe onderzoek te vernemen. Zondagmiddag is op den hoek Zomervaart Kruistochtstraat de 78-jarige L„ die bij het oversteken even weifelde, aangereden door een wielrijder. De man kwam te vallen, kreeg een bloedende hoofdwonde en een hersenschudding Na door O. D. behandeld te zijn, is het slacht offer met een ziekenauto naar het Diacones- senhuis overgebracht. Op de laatstgehouden vergadering van de be sturen der kiesvereenigingen I, IA, II en III is met algemeene stemmen, op voorstel van het Centraal bestuur, besloten, de bestuursverkie zingen, die overeenkomstig art. 9 van het Regie, ment moeten worden gehouden, uit te stellen. Het is gebleken dat het gewenscht is, het reglement te berzien, waarom besloten werd een commissie te benoemen, die de reglementswijzi ging zal voorbereiden en daarna ter goedkeuring zal voorleggen aan de besturen- en ledenverga dering. Na goedkeuring van het gewijzigde reglement, zal worden overgegaan tot het kiezen der nieu we besturen der afdeelingen. De commissie bestaat uit de heeren dr. Th. Th. Koot, voorzitter: J. J. Brinkman, mr. F. Vorstman, A. J. Loerakker en J. Adelaar. Gebouw „St. Bavo" Floraliatentoonstelling 3 uur Gecombineerde besturen veehouders, 10 uur. Luxor-theater „Het geheim van Evelyn Prentice", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „Abessinië", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „Shirley Temple in Hartedief". Op het tooneel Meller en Wagner, Weensche ko mieken, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater „Rumba", 2.30, 7 en 0.30 uur. Gebouw St. Bavo" St. Caecilia, 8 uur Postpersoneel, 8 uur R.K. Kappers, 9 uur R. K. Rechtskundig Bureau, 8 uur. Hotel „Lion d'Or" Kon. Ned. Mij. van Tuin bouw en Plantkunde, afd. Haarlem, kwart over 8. bebouw Kamer van Koophandel Nassau - plein Kamer van Koophandel en Fabrieken, half 8. Stadsschouwburg Nieuwe Haarlemsche Kunstkring Opvoering van „Tante Roosje", kwart over 8. Luxor-theater „Het geheim van Evelyn Prentice", 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „Abessinië", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „Shirley Temple in Hartedief". Op het tooneel: Meller en Wagner, Weensche ko mieken, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater „Rumba", 2.30, 7 en 9.15 uur. St. Elisabethsvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Zaandijk wint den toss. De wijkers trappen af en ondernemen den eersten aanval. Hun schot belandt in keepers handen. Het spel gaat vliegensvlug van doel tot doel en om beurten zijn beide voorhoedes in den aanval. Krachts verschil bestaat er niet en de nieuwe 3de klas- ser Beverwijk krijgt minstens zooveel kansen als Zaandijk. Het blijft steeds een open vraag wie zal winnen. De zenuwen spelen ook mee want opgelegde kamen worden niet benut. De eerste corner is voor Zaandijk en wordt men kort daarop muziek, achter geplaatst. Direct daarop krijgt Bever- Onmiddellijk na Hitler's exposé van de drie nieuwe wetten, die, zooals hij zeide door Goe- ring zouden worden voorgelezen zweeg de Duit- sche rijkszender gedurende enkele minuten. De rede van Hitier werd plotseling afgebroken en ook hoorde men niet de stem van Goering. Wel De NederL Vereeniging „Nazorg Buitenge woon Onderwijs" hield te Utrecht een druk bezochte vergadering. De heer P. de Boer uit Amsterdam hield een inleiding over de vraag: „Moeten ook andere dan maatschappelijk ongeschikte zwakzinnigen tot deze werkinrichtingen worden toegelaten?" Spr. deelde mede, dat Amsterdam reeds jaren op deze werkplaatsen krankzinnigen, die uit de gestichten ontslagen waren en ongeschikt zijn voor werk in de maatschappij, toelaat. In de practijk blijkt, dat dit zeer wel mogelijk is. Vrij algemeen kon de vergadering er zich mede vereenigen, dat de werkinrichtingen toe gankelijk moeten zijn voor alle geestelijk ge stoorden, mits bij de keuze de noodige voor zorgen worden in acht genomen. De toepassing van de Omzetbelastingwet werd uitvoerig besproken en toegelicht door den heer E. P, Schuyt. De besprekingen met de Centrale Vereeni ging tot behartiging van de Maatschappelijke Belangen van Zenuw- en Zielszieken zullen voortgezet worden met het doel tot aansluiting te komen. Op zijn verzoek is aan den reserve le lui tenant G. J. Schreuder, van het korps eer vol ontslag verleend. Bij de orgelbespeling in de Groote of St. Bavo- kerk op Dinsdag 17 September, 's avonds van 8.159.15 uur, te geven door den heer George Robert, zal een Duitsch programma worden uit gevoerd: Het is als volgt: 1. Vom Himmel hoch, da komm' ich her Johann Pachelbel (16531706). 2. Passacaglia d moll D. Buxtehude (1637— 1707). 3. Preludium und Fuge g dur J. S. Bach. 4. Dies sind die heil'gen zehn Gebot, J. S. Bach. a. Canto fermo in Canone, b. Fughetta. 5. Zesde Sonate F. Mendelssohn Bartholdy Choral Variationen Fuga Finale (op verzoek) 6. a. Melodia b. Improvisation, Max Reger. Bij de voorbereiding der gemeentebegrooting 1936 stelt het Bureau der Kamer van Koop handel opnieuw voor een adres aan den raad te zenden, waarin andermaal op afschaffing van de zakelijke belasting op het bedrijf wordt aangedrongen. Het Bureau meent o.a., dat het argument, dat de gemeente deze heffing niet kan missen, geen stand kan houden. Een belasting toch die eigen ondernemers de concurrentie verzwaart en die de werkloosheid in de hand werkt, on dergraaft de welvaart der gemeente en is daardoor een gevaar voor alle gemeentelijke belastingbronnen. De betrekkelijk geringe ba ten, die zij als tijdelijke schijnwinst medebrengt, zijn dien prijs naar de meening de Kamer niet waard. De commissie van onderwijs der Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken zegt in haar verslag, dat dit jaar slechts de cur sussen Warenkennis voor kruideniers en Han del en Recht doorgang konden vinden. De slechte economische omstandigheden zijn daar aan niet vreemd. Boekhouden en Verkoopkun- de konden dan ook niet meer in het program ma worden opgenomen. De cursussen Warenkennis telde voor begin ners 17 leerlingen, waarvan er 13 overbleven, voor gevorderden 9 leerlingen, waarvan 5 het getuigschrift behaalden. Zij stond onder lei ding van den heer A. H. Hoefnagel en leverde 70 verlies op. De cursus Handel en Recht telde 5 leerlin gen en stond onder leiding van mr. F. J. Ger- ritsen. Zij leverde 100 verlies op. De commissie stelt voor in 1935/1936 alleen te laten doorgaan de cursus Warenkennis voor kruideniers en dan alleen nog voor gevorder den en alleen als er voldoende cursisten zijn. wijk een paar corners te nemen welke worden weggewerkt terwijl een vrije schop rakelings over het doel gaat. Zaandijk is niet fortuin lijk als een prachtvoorzet langs het Wijker doel gaat en achter loopt. Tot de rust blijft de stand 00. Direct na de rust krijgt Beverwijk een corner te nemen, maar zonder resultaat evenwel. De Zaandijkers dringen steeds op en de achter hoede van Beverwijk krijgt het zwaar te ver antwoorden. Voorloopig houdt men stand maar ten slotte weet Zaandijk te scoren, 10. Was de wedstrijd voor de rust van prima gehalte, na de rust was het spel soms het aanzien niet waard. Dit werd nog erger toen Zaandijk met -0 voor stond. Beverwijk aanvallend en Zaan dijk verdedigend. Vermoeidheid deed zich ook gelden en als een nachtkaars ging de wedstrijd uit. Een gelijk spel had de verhouding beter weergegeven. De eerste competitiewedstrijd is door Hillinen gewonnen, doordat de thuisclub over een grootere dosis uithoudingsvermogen beschikte dan de snelle Hagenaars. Met den sterken wind mede, waren de rood gelen In de tweede helft sterker en de nuttige 21 voorsprong van Hillinen werd spoedig in een gelijk spel omgezet. Hillinen's achterhoede hield echter kranig stand en keurig spel van de halflinie legde ten slotte den grondslag voor de zege, die Hillinen dan ook ruimschoots toekwam. Hillinen neemt op schitterende wijze de lei ding, als v. d. Water een vrijen schop op 20 M. afstand hard inschiet 1—0. Celeritas doet echter niet onder en spoedig grijpt v. d. Jagt tevergeefs naar een idem ge nomen vrijen schop van Celeritas' middenvoor. (11). Nogmaals krijgt De Water een vrijen trap te nemen en op waarlijk prachtige wijze vliegt de bal onhoudbaar voor den Haagschen doelwachter in de touwen (21). Na de hervatting is Celeritas sterker en de gasten maken dan ook gelijk (22). Nadat de achterhoede van de thuisclub den sterken druk heeft weten te doorstaan, komen zij meer in den aanval. H. Scholte weet door middel van een kopbal Hillinen een voorsprong te geven 32 en tenslotte is het P. Warmer dam, die de overwinning tot een feit maakt, (4—2). Havas seint uit Berlijn: In het radio program was slechts voorzien in de uitzen ding van Hitler's rede. Het was niet de be doeling de zitting in haar geheel uit te zen den. Vóór de bijeenkomst van den rijksdag was dienaangaande echter niets meege deeld. Toen de uitzending dan ook zoo plotse ling werd onderbroken, wekte dit groote verwondering onder de dichte menigte bij de luidsprekers, op de kruispunten te Ber lijn aangebracht. Twee uur na de onder breking werd de uitzending hervat. Van officieele zijde is geen enkele mededeeling aangaande de oorzaak van dit feit te ver krijgen. TOKIO, 15 Sept. (Reuter) Tijdens schiet oefeningen, aldus deelt de Japansche minister van Marine mede, is brand ontstaan in den pantsertoren van den kruiser „Ashigara". Hier door werden twee officieren en 39 manschappen van dezen kruiser, alsmede 11 manschappen van den kruiser „Mogami" min of meer ernstig gekwetst. De gewonden zijn in het hospitaal op genomen. Vraag: In een strandtent, gemaakt van geel katoen, is het weer gekomen. De tent is opge kookt in sodawater en heeft eenige dagen in bleekwater gestaan. Hoe kan ik de tent weer opknappen? Antw.: Haal het katoen tweemaal door een warme oplossing van 200 gram zeep op 15 liter water. Daarna tweemaal door een oplossing van 200 gram aluin in 15 liter water. Druk de overtollige vloeistof een beetje uit en laat goed drogen. Vraag: Ik heb sinds 1923 aan de Vrijwillige Ouderdomsverzekering betaald. In October word ik 65 jaar. Heb ik dan al recht op uitkeering of pas oVer 2 jaar? Antw.: Wendt u tot den Raad van Arbeid, waarbij u verzekerd bent. Onzentwege is geen antwoord op deze vraag te geven waar u wat aan hebt. Vraag: Twee personen fietsen op verboden terrein en worden wegens overtreding van art- 461 bekeurd. Een van hen heeft een valschen naam opgegeven. Is dan de ander verplicht bij eventueel onderzoek voor de politie den juis- ten naam van eerstgenoemde mede te deelen? Antw.: Neen, verplicht niet. Vraag: Hoeveel personeele belasting moet IK betalen als ik vanaf 1 Mei f 27.50 per maand, voorheen f 33.50, betaal? Antw.: U wordt aangeslagen naar den toe stand op 1 Januari van het belastingjaar, dus naar een huurwaarde van f 33.50 per maand. Vraag: Ik ben in betrekking voor dag en nacht en verdien f 5.per week met kost. IK betaal maandelijks ongeveer f 4.50 aan levens verzekering en ziekenfonds. Mijn inkomen Is volgens het aanslagbiljet f 680 per jaar en ik betaal f 5.40 belasting. Is het bedrag f 680 te hoog? Antw.: Het bedrag van f 680 is waarschijn lijk niet te hoog. Kost en inwoning worden gewoonlijk op f 500 per jaar geschat. Vraag van R. te W. a. D. Antw.: 1. Volgens uw opgave is uw aanslag niet te hoog, maar u zult wel wat vergeten heb ben. Uw tuin heeft Immers ongetwijfeld wel wat aan onderhoud gekost, nietwaar? 2. De kortste weg van Velsen naar Glnneken is: Velsen, Santpoort, Haarlem, Bennebroek. Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oegstgeest, Voor schoten, Voorburg, Delft, Rotterdam, RIjsoord. Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk, Zevenberg- schehoek, Terheyden, Breda, Ginneken. Totaal 126 K.M.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2