De Exweto-fotoprijsvraag Zoekt gij betrouwbaar 1 Plaats dan een „Omroeper" Personeel? *-<imVI1-, voor80.000gezinnen J r MEE NAAR KLEEF M'N RIJWIELPLAA TJE IS GESTOLEN piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiHiiin!iiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiii| auiuiiiiiniiiniiiiiiiiiiiininiHiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinj iinimiinimnnniiiiiiiiiiiiniiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniininiinnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiinniii MAANDAG 16 SEPTEMBER 1935 luuiuuuiiiuiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiuiiiiiiiuuiiiuiiuiiiuuiiiiiiiiiiiiimiiuuumiiiiiiuiimuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het zijn niet allen koks, die lange messen dragen De laatste kans Het systeem van belasting betalen in ruil voor een naamlooze kwitantie, bevat een onbillijkheid Iets belachelijks? belastingcentjes wegkaapt! Onze Zuiderburen hebben dat beter bekeken. BOEK EN BLAD De speciale Exweto-fotoprijsvraag: Velen zullen met meer dan gewone belangstelling naar deze courant hebben uitgezien, omdat wij had den aangekondigd, dat heden de uitslag bekend zou worden gemaakt van de fotoprijsvraag, welke wij hebben uitgeschreven onder de deelnemers aan onze Exweto-reizen. Laten wij op den voorgrond stellen, dat deze prijsvraag niet het resultaat heeft opge leverd, dat wij er van hadden verwacht. Het zijn niet allen koks, die lange messen dragen. Dit spreekwoord is zeer zeker van toepassing op de vele Exweto-reizigers, die ge. wapend met een Kodak of ander foto.toestel, op onze reizen welgemoed aan het fotografee ren zijn geslagen, maar die zelf vaak, wat dit betreft, een teleurstelling ondervonden. Wij weten, omdat wij er zelf meerdere malen getuige van waren, dat vele aardige momentjes zijn genomen, maarde foto hebben wü er nooit van gezien! Kwantitatief was de prijsvraag een succes. Heel veel kiekjes werden ons toegestuurd, maar er waren er zeer weinig, die aan onze ver wachtingen hebben beantwoord. Tal van mooie panorama's ontvingen wij en vele lang niet slechte groepfoto's. Wij hadden gevraagd om een „aardige" vacantie.kiek, welke de Exweto-sfeer op onze reizen goed tot uitdrukking brengt. Panorama's, hoe fraai overigens ook, beantwoorden niet aan dezen eisch en groepfoto, vooral met een klein toestel gemaakt, leenen zich heel slecht voor reproductie in de courant. Hopen wij een volgende maal beter. In elk geval is de groote animo welke voor den strijd bestond, voor ons een vingerwijzing, om een volgende gelegenheid iets dergelijks nog eens te probeeren, wellicht dat wij dan, door de meerdere ervaring, een stapel van uitgezochte „aardige" prentjes krijgen. De keuze was voor ons dan ook niet erg moeilijk. Zonder eenige be denking zjjn wij er toe overgegaan, Mej. T. Halleman, P. C. Hooft- straat 87, Amsterdam, te bekronen. Zonder eenige bedenking heb ben wij aan Mej. T. Halleman te Amsterdam den prijs toege kend. Zij gaat dus Zondag mee naar Kleef Het bekroonde kiekje drukken wij hierbij af. en wij hopen, dat zij met haar gezellin^ (of gezel?) Zondag op onzen generalen dagtocht veel pleizier zal hebben. Wij kunnen moeilijk over Exweto praten, zonder nog even op onze komende reizen de aandacht te hebben gevestigd. Vandaag is de laatste vierdaagsche vertrok ken. Dat is dus voorbij, dat is afgeloopen, een vierdaagsche naar Brussel en verder houden wij er dit seizoen niet meer. Laatkomers, die een tweedaagsche of een weekend te kort vinden, hebben nog een kans. Maandag 23 September houden wij n.l. nog een drie-daagsche. Deze trip oogste van al onze reizen wel het meeste succes. Het is dan ook een prachtreis, voor weinig geld. Den eersten dag Brussel, den tweeden dag Namen, Dinant en Luik en den derden in ons eigen vaderland, Valkenburg en Eindhoven. Allies inbegrepen voor slechts f21.50. Dit is de laatste kans, wie er van profitee- ren wil geve zich onmiddellijk op. Het komt de laatste dagen herhaaldelijk voor, dat men bij ons komt informeeren „Gaat deze of die tocht door." Daar kunnen wij slechts een antwoord op geven. Wilt U van onze verdere tochten zekerheid hebben dat zij doorgaan, geeft U dan onmiddellijk op. Indien allen tot het, laatste oogenblik wachten, zouden wij genoodzaakt zijn om, wegens geringe deel name een tocht af te gelasten, terwijl wij de liefhebbers dan noodzakelijkerwijs op het laat ste oogenblik moeten teleurstellen. Voor deze week hebben wij nog twee toch ten op het program staan. A.s. Woensdag nml. een tweedaag sche en a.s. Zaterdag onze weekend trip. Wilt U mee? Geeft U dan onmiddellijk op. Liefhebbers voor onzen grooten Kleeftocht op a.s. Zondag moeten vooral niet tot het uiterste wachten. Wij kunnen voor deze reis den ter mijn van inschrijving niet tot het uiterste open houden. Weet U het adres nog niet? Centraal' Reisbureau der Ver. Kath. Pers. N.Z. Voorburgwal 65-73, uitsluitend onder motto „Exweto". Hier is de bekroonde foto. De gelukkige prijswinnares in het Oostersche paviljoen op de wereldtentoonstelling, aan den arm van een Marokkaan! Belastingplaatjes worden nog bij de vleet van de fietsen afgehaald. Elke maal als een nieuwe editie van de krant uitkomt, treft men in de vele kolommen een paar berichtjes aan, ver meldende dat er wederom een paar rechtgeaar de belastingbetalers van hun naamlooze kwi tanties beroofd zijn. Ook steller dezer regelen behoort thans tot die slachtoffers en evenals voor die tallooze anderen, is het voor hem ook een klap. Want en hier is wederom de overeenkomst met zoovele anderen ook hij heeft het „achter- Wiel" voor dit plaatje met kleine beetjes bij elkander moeten sparen en nuEen kwar tier staat het rijwiel ergens tegen een gevel en daar komt een langvinger, die het naamlooze bewijs van die moeizaam bij elkaar gespaarde Op kantoor gekomen, deed ik aan mijn col lega's mededeeling van de ramp, die over mij kwam. Ik was nog niet uitgesproken, of ik zag niets dan lachende gezichten om me. Is het dan zoo iets belachelijks? Men sloeg mij op m'n schouder en schold mij voor kwast. Ben ik dan zoo'n komiek, als mijn belastingplaatje gestolen is? Of ben ik een soort nar, die eerst moet huilen, om ande ren tot vroolijkheid te stemmen? Ook was er een, die in dit voorval een karre- vracht symboliek zag. Dat zijn zoo van die knepen van 't leven. Zoo is een mensch in een prettige stemming en pats, plaatje weg, weg goed humeur. Maar onderhand, ik zit er maar mee. Het zal nog wel even duren, voor ik weer een rijks daalder overgespaard heb, om een nieuw plaatje te koopen. Dit is nu geen gekheid, maar eerlijk waar. Men legt gemeenlijk zijn huishoud-porte- monnaie niet op een andermans tafel; ik ook niet. Maar voor hen, die een serieus onderzoek willen instellen, sta ik klaar. Natuurlijk ben ik naar de politie gegaan en heb aangifte gedaan van den diefstal. Dit is wel weer een vertrouwd idee, maar krijg ik daarmee m'n belastingplaatje terug? De rechercheur, met wien ik sprak, vond het ook een dubieus geval. De kwestie is n.l. dat wanneer belastingplaatjes-dieven worden ge vat (en dat dit gebeurt is geen sage) en op hen worden plaatjes gevonden, van wie zijn deze dan? Zoo'n man zal er twintig hebben, maar er staan tweehonderd bestolenen klaar om een plaatje terug te ontvangen. Het beste is dus, gelijk een ieder mij ook aanraadt, weer met fnsschen moed te gaan sparen voor een nieuw plaatje. By deze conclusie springt toch direct weer in 't oog, welk een onbiliykheid dit systeem van belastingbetalen inhoudt. Wij kennen in ons land belastingen van elke soort. En voor al deze belastingen is een byna feillooze administratie in het leven geroepen. Komt een biljet van de belastingadministratie in onze brievenbus, dan weten wij met feillooze zekerheid, dat men ons bedoelt. Doch de rijwielbelasting, waaruit onze schatkist ettelijke millioenen put, wordt behan deld als een stiefkind! In ruil voor de moei zaam bijeengebrachte gelden worden naam looze, koperen kwitanties gegeven. Betaal ik rijwielbelasting en toon ik nujn kwitantie, wie zal zeggen dat dit plaatje inderdaad m ij n be lastingplaatje is? Wie zal zeggen, dat het plaatje op die fiets daar, niet gestolen is? Is deze belastingpost van zoo weinig belang, dat voor den betaler, die medehelpt dit geld bijeen te brengen, geen duidelijker waarborg kan overschieten, dan zoo'n ongelukkig, naam loos plaatje, dat ieder het zijne kan noemen? „Ja, u zult een nieuw moeten koopen, of niet fietsen", dat is het bescheid dat men krügt.. Ik vraag mij af, zijn wy dan zoo verstrikt in allerlei verordeningen, dat wij door de boomen het bosch niet meer kunnen zien? Is het belas tingplaatje doel, of het belastinggeld?! Mijns inziens het geld. Waarom dan niet iets anders er op gevonden, dan zoo'n plaatje. Natuuriyk, ik wil niet onbillijk zyn, begrijpe- lUk is, dat een vertegenwoordiger van de Wet eenvoudig moet kunnen constateeren, dat een berijder van een rywiel zijn belasting, heeft be taald. Maar omdat er dieven zijn, behoeft die zelfde beryder toch niet tweemaal zijn belas ting op te brengen! Dat is toch zeker by an dere heffingen ook niet. Die hebben reeds jaren een regeling, die on danks de onprettige ervaringen hier te lande nog maar steeds geen ingang heeft kunnen vinden. In België n.l. wordt tegen betaling van 't be lastinggeld een plaque gegeven, waarop o.m. een nummer staat vermeld. Dit nummer wordt by betaling genoteerd met den naam van den be lastingbetaler erachter. Deze plaque wordt op een zoodanige wüze aangebracht, dat wil men deze stelen men het heele voorwiel uit de voorvork zou moeten nemen. Daarbij komt nog, dat een langvinger aan zoo"n plaque niets heeft, want zyn naam staat niet achter het volgnummer genoteerd, op het kantoor. Wordt de plaque echter toch gestolen, dan kan de ver liezer tegen een kleine vergoeding een nieu we bekomen. Maar hier te lande, nergens geen beveiliging, of we moeten nog eens het heele belastingbedrag storten om een zoodanig in strument aan te schaffen, dat diefstal uitgeslo ten is, menschelijkerwyze gesproken. Bouwen we ook voor de andere belastingbiljetten nieu we huizen??.... RENE. DE DUIVELSKLAUW, verhaal door Lod. Lavki. Uitgave van de Vlaamsche Uitgeverij NV. Leeslust. Een spannend jeugdverhaal, waarin op zeer realistische wijze de strijd van eeuwen her wordt uitgebeeld bij de komst van het christendom en den val van het heidendom in het Belgische Limburg. Het is een sprookje, overgeleverd van geslacht op geslacht, en zeer fantastisch aan gedikt, maar boeiend voor de jeugd. VREEMD VOLK, verhaal door Lod. Lavki. Uitgave van de N-V. Leeslust. Voorzeker zal iedere jongen, doch vooral een lid van een jeugdvereeniging dit prettig vertelde verkennersverhaal weten te waardeeren. Hoe de patroelje der Arenden in den Kerstnacht een kind vindt, hoe de jongens op bewonderenswaar dige wijze het mysterie, dat rond dit kind hangt, weten te ontsluieren, dat alles is zoo prettig en in smakelijke taal verteld, dat eigenlijk te snel het einde komt. „GIJ EN DE NATUUR" door dr. P. Karlson. Uitgave Scheltema en Holkema N.V. te Amsterdam. De geweldige omwentelingen, waarin de na tuurkunde zich bevindt, en die tot den leek ko men door de tallooze geniale uitvindingen, die bqna dagelijks tot hem komen, stellen den niet- natuurkundige onophoudeiyk voor vragen, waar op hy het antwoord moet schuldig biyven. Wat is natriumlicht, radio, positief electron, atoom splitsing, enz., enz. 't Zijn woorden en ze zullen het voor velen blüven, tenzij men dr. Karlson als gids neemt in het avontuurlijke land der natuur. Op een buitengewoon onderhoudende, vaak zeer geestige wijze, gebruik makende van vergelijkingen uit het dagelyksche leven, die tot een ieder duidelijke taal spreken, zorgvul dig wiskundige formules (voor zoover dat moge- lyk is) vermydende, doet dë schrijver ons blad zijde na bladzijde omslaan en telkens plaatst hy ons weer voor nieuwe verrassingen. Een boek, dat jong en oud met genoegen zullen lezen en wij een groote belangstelling durven voor spellen. NAAMLIJST VAN NEDERLAÏÏjl SE GEMEENTEN EN PLAAT S^' samengesteld door Ph. GFdpF' kapitein titr. b.d. secretaris v den Topografischen Dienst- bij Deze nauwkeurige naamlijst is verschenen de N.V. Uitg.-Mij. „De Tijdstroom", Lochen1' De oorspronkelijke schnjfwyze, vastgeste^ door een interdepartementale commissie, lng,fls steld in 1925, is waar noodig, gewyzigd en teV® in overeenstemming gebracht met de spell'"^ Marchant 1934. De bevolkingscüfers zijn f leend aan „Bevolking en bevolkingsdichtheid gemeenten van Nederland op 1 Januari en de oppervlakten aan „Statistiek van Ne" land, volkstelling 31 December 1930". HET NIEUWE NEDERLAN'Dfö PROZA (in novellen) verzatn*.., door H. Godthelp en A. F. f .Sl rande. Uitgave J- B. Wolte Groningen. De eerste van een drietal bundels van landsche proza na 1880 die de samenstel1® dachten uit te geven voor dë middelklassen alle richtingen van V.H.O., M.O. en de kW®® scholen, is verschenen. Het bundeltje bevat c° plete proza-verhalen, boeiende en styliste hoogstaande scheppingen van de beste en wel zoo dat elk deeltje apart en alle drie zamen concentrisch een globaal overzicht ëe van het Nederlandsche proza en van dë versclLy lende styien, die achtereenvolgens tot ont^^ keling kwamen. Zooveel mogelyk zün die v halen gekozen, die voor het wezen van de sC Li» vers karakteristiek zün. Een boekje, dat we ruime verspreiding toewenschen. Dr. E. Vogel's Fotografisch boek. Uitgave W. J. Thierne Cie, Zutphen. Verschenen is de zesde druk van dr. E- gel's Fotografisch Zakboek, geheel herzien c bewerkt door J. C. Mol en Frits Gerhard, 32 platen op kunstdruk en pl.m. 150 figuren den tekst. Dit boek heeft zich sedert zijn eet verschoning in een stijgende belangstelling gen verheugen en terecht. Zonder de uitvoen-j, held van groote studiewerken dringt het voldoende door in de verschillende onderde® der fotografie, waaroor het voor den ernstlë amateur niet alleen een handleiding is, hem ook een juist begrip van de hoofdz0, bybrengt. Door de enorm snelle ontwikkeling vah fotografische wetenschap en techniek was laatste (vüfde) druk in vele opzichten v ouderd. Daarom is deze zesde druk geheel opnw bewerkt. Vrijwel alle platen en figuren wel' gCi door nieuwe vervangen en de tekst werd op de hoogte des tyds gebracht. Alle modc verbeteringen worden grondig behandeld. Zoo is de tegenwoordig zeer in de belang® ling staande kleinbeeldcamera niet vergctgJ,( evenmin als de cinematografische opnad1 terwijl de modernste apparaten worden schreven en afgebeeld. Door dit alles is het „Fotografisch Zakb0®^ geworden tot het modernste handboek in 0 „c taal, dat alle over/ge handleidingen op dit 8 bied verre achter zich laat. Tenslotte wijzen wy nog op het uitvoerige gister, dat de bruikbaarheid van het boe1* - hooge mate verhoogt, daar men ieder on" werp dadelijk kan vinden, en de uitslaande lichtingstabel met toelichting, die volgens nieuwste methode is samengesteld en in het bruik bijzonder zal voldoen. De banen der Amsterdamsche golfclub te Duivendrecht zijn Zaterdag geopend. Mr. A. baron van Schimmelpenninck van de Oye, voorzitter van het N.O.C. doet een eersten slag. De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, (rechts) ziet toe Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen arriveert op het Binnenhof te den Haag ter bijwoning van de sluiting der zitting 1934 1935 van de Staten Generaal door minister mr. J. A. de Wilde Laval, de Fransche minister-president tijdens zijn rede, welke hij voor den Volkenbond te Genève hield, en waarin hij het standpunt van zijn land inzake het Italiaansch-Abessymsch conflict uiteenzette H M de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana hebben Zaterdag een bezoek gebracht aan het nieuwe Boymans-Museum te Rotterdam. De aankomst der vorstin De herdenkingstentoonstelling ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het Stedelijk Museum te Am sterdam is Zaterdag geopend. Dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, tijdens zijn rede

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4