Rondom den partijdag van Neurenberg Het vredes-ontwerp van de Commissie van Vijf Kondigt Abessinië den staat van oorlog af? iff Het nieuws van heden vereenigde katholieke pers TRIOMF VAN PARADE EN REDEVOERING HET WORDT DONDERDAG VOORGELEGD VuZrfci i ALLES HANGT AF VAN ITALIË DE BAROMETER BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per Veek 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DINSDAG 17 SEPTEMBER 1935 DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTICSTE JAARGANG No. 19545 De vooruitzichten voor de beide confessies blijven zeer somber Heftige aanvallen op 't bolsjewisme Het Weer Litwinof antwoordt verzoenend op het Poolsch protest tegen zijn rede Engeland zal Egypte verdedigen HHP Minister Beek Protest van Polen tegen de rede van Litwinof - Heeft Mussolini troepen naar Lybi'è gezonden om Enge land te intimideeren? Abessinisch leger zon der medischen dienst Italiaansche troepen naar Lybi'è? De medische verzorging in het Abessinische leger Belgen mogen niet voor Abessinië vechten Antwoord van Litwinof op het Poolsch protest Engeland verdedigt Egypte De nieuwe Rijksvlag HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen bijzonderen correspondent) Evenals de beide vorige jaren het geval was, zette, met den aanvang van den „Rijkspartijdag" van zeven dagen, 'n fraai Warm laatzomerweertje in. „Wat 'n bofferds" ^St de joviale Berlijner. „De Voorzienigheid is Achtbaar met ons," zegt waarschijnlijk de be rging. Zij ziet immers en spreekt zulks erhaaldelijk uit in elk succes en meeloo- ^hde omstandigheid een bewijs van de wel- ^'Uendheid der Voorzienigheid of der „go- "«h". v Een gewoon mensch mag zich afvragen, wat 3A al de geweldig grootsch georganiseerde ver voeringen, meetings, parades, tentenkampen S' alle mogelijke verdere plechtigheden terecht komen, indien zij in het (regen) water te- j.^ht kwamen. Voor een rechtgeaard natio- '&al-Socialistisch strijder bestaat deze vraag Het enthousiasme der beweging is-even- thuis in de zon als in den regen. En al 'Kende het zeven dagen aan een stuk met r°omen, dan zou ^daarom toch geen tent wor- j'n afgebroken, zou geen in een of ander pa- ^ciegeiid opgestelde S. A.-man, S. S.-man, •''beidsdienstplichtige of rijksweersoldaat een jl,1mbreed van zijn plaats wijken, zou de ^ührer daarom geen half uur tijds korter over- hd staan in zijn Mercedes, in de weer zijn jf't het groeten van voorbijtrekkende Stan dards. Al zou de geheele beweging na afloop j.ah een dubbele longontsteking lijden. Wij *'bben deze onverzettelijkheid en dat niet- 'Hen-wijken bij eenige gelegenheden meege- ^kt en ons verbaasd, j öeze rijkspartijdag verschilde in zijn uiter ste verschijning, niet grootelijks van de beide .°°rgaande. Het congres droeg meer een 'lché dan een cachet. v Vermelding verdienen de groote deelname b de weermacht in het teeken van wel- herwonnen vrijheid dit congres staat -* het bijzonder groot aantal buitenlandsche .'tsoonlijke genoodigden van Hitier. Hun aan- v 1 bedraagt 1500 en bestaat grootendeels uit l^rtegenwoordigingen van sympathiseerende j -tenlandsche partijen, dragers van blauwe, jf°ene en zwarte hemden, Zweden, Engelschen, ?r&nschen, Hongaren, Nederlanders enz. Hun j ahWezigheid staat eenigszins in tegenspraak de door Hess in zijn begroetingsrede afge- 8de en zeer toegejuichte verklaring, dat het ^tionaal-socialisme geen export-artikel is en er geen internationale van het nationaal- ^'alisme bestaat. etgeen er op het congres geschiedde komt allemaal neer op vertoon en op we bedoelen het in het geheel niet gering- g attend gepraat. Dit laatste in begroetin- toespraken, redevoeringen en inleidingen. v6 inleidingen worden gehouden in de sectie- rSa deringen, waar veelsoortige onderwerpen )rr,tden behandeld: politiek, propaganda, eco- g'. brie, wetenschap, godsdienst, kunst, paedago- t'e' rassenkunde, semietisme, anti-semietisme gjP Br worden zeker woorden gesproken op V c°ngres, wier beteekenis en strekking van D fbönc nrvrr niof fo cr»hn t.t.PTl nmvorcr «7.iin !il bis, thans nog niet te schatten omvang zijn, n er inderdaad al gesproken. Daar echter 'hssie zelfs niet op de inleidingen in de ctievergaderingen als niet in overeenstem- bg met het autoritaire Führerbeginsel niet t toegelaten, komt men nimmer van gepraat geredeneer. Het blijft er bij één, die praat 'Hij duizenden die toejuichen, t°t is bekend, dat in het Derde Rijk geen ti-beyoering wordt gehouden, waarin niet op tige wijze aan de wereld 't haar bedreigend i, aar van de communistische, bolsjewistische te brnationale wordt afgeschilderd en de groo- So yerdienste, welke zij het.Duitsche nationaal- tj^ 'alisme behoorde toe te kennen indien y to booze wereld slechts niet boos maarrecht- 5faröig was in de tot dusverre geleverde j6er van dit wereldgevaar. g b het thans te Neurenberg gesprokene of t, Proclameerde is aan de afschildering van het Jewistisch wereldgevaar echter zulk een 's°verheerschende plaats ingeruimd en wordt l;tier 'bet zulke felle kleuren geschilderd, dat de C*en van critische „spitsburgers", die het aij biet afgeleerd hebben iets achter iets of bï>aS achter alles te zoeken ze zijn er nog v..banks alles ook hier een beteekenis achter Jtoaan probeeren te halen. Göbbels heeft uit grootendeels bekende vixens op meesterlijke wijze een inderdaad y O'etigend requisitoir tegen het duistere drij- ty kuipen, verpesten en agiteeren der com- 4 bistische internationale, der Komintern ge- "d, Maar waarom hield hij zich niet meer Een défilé van tanks te Neuren berg voor een enthousiaste menigte. bezig met het positieve doen van de nationaal- socialistische beweging zelf? Ook in de door gouwleider Wagner voorgelezen proclamatie van den Führer werd het communisme danig de mantel uitgeveegd. Naar het waarom van dit optreden vra gend, krijgt men drie antwoorden, die ieder een zekere mate van aanvaard baarheid hebben en die men misschien het beste doet gezamenlijk voor de oplossing te nemen. Dat een doffe ontevredenheid zich steeds verder onder de arbeiders uitstrekt en die per vastzet, die hen licht kan doen bewegen weer om te kijken naar de tot voor kort nog door hen aanbeden goden' en die hen gevoelig maakt voor een geheime communistische pro paganda, is het eerste antwoord. Een feit is, dat vooraanstaande personen en nog in zijn proclamatie Hitier zelf, met grooten nadruk hebben verklaard, dat aan loonsver- hoogingen niet gedacht mag en kan worden, terwijl bij meer arbeid menigmaal het loon van nu beneden den werkloozensteun van vroe ger blijft. Een tweede feit is, dat anderzijds zeer vele ondernemingen in staat zijn geweest in den loop van dit jaar tot niet onbelangrijke dividendsverhoogingen over te gaan. Nog een dag of vier geleden werden op één dag door meer dere ondernemingen yerhoogde dividenden vastgelegd of in uitzicht gesteld, tot 8 a 9 pro cent. De opbloei betreft in de eerste plaats de zware industrie, en is zonder eenigen twijfel toe te schrijven aan de onbeperkt ter hand genomen herbewapening. De bij deze indus trieën tewerkgestelde arbeiders zouden dus drie dingen voor oogen hebben: 1. geen loonsver- hoogingen voor hen; 2. wel dividendsverhoogin gen voor de aandeelhouders; 3. dit laatste als gevolg van vermeerderde oorlogsmogelijkheid. Het tweede antwoord is, dat de felle aan vallen op het internationale communisme en Sovjet Rusland opgevat moeten worden als rechtstreeksche reactie op de felle aanvallen, waaraan het nationaal-socialisme en het hui dige Duitschland hebben blootgestaan op het onlangs te Moskou gehouden internationale Komintern-congres. Het derde antwoord is, wij zouden haast zeg gen: natuurlijk, dat deze afschildering van het bolsjewistisch gevaar beoogt de aandacht af te leiden van acties, welke het nat.-socialisme voornemens zou zijn te voeren tegen binnen- landsche, andere vijanden. Tegen wie deze acties zullen gaan heeft Hitler in zijn proclamatie opgesomd. Het zijn de drie tegenstanders vanouds van de nationaal-socialistische beweging, door haar gelijkelijk verantwoordelijk gesteld voor het verval, waarin Duitschland bij de machtsover name door Hitler in 1933 zou zijn terecht ge komen en van welken weg des verderfs Hitier Duitschland dan zou hebben afgevoerd. Het Joodsche marxisme en de daaraan verwante parlementaire democratie; het centrum, voor de zooveelste maal als politiek en moreel ver derfelijk gebrandmerkt; en zekere kringen van een hardleersche en dom-reactionnaire bour geoisie. Daar de proclamatie dan als het ware een afzonderlijk hoofdstuk wijdde aan de z.g. ont maskering van valsche priesters, die „hun roe ping gemist hebben en i. p. v. zielzorgers po litici hadden moeten worden" ligt de conclusie voor de hand, dat de actie op de eerste plaats zal worden gevoerd tegen datgene waarvoor tien laatsten tijd de benaming „politiek katho licisme" in gebruik is gekomen. Het is nog te vroeg om op het politiek katholicisme en op de tegen haar gevoerde en nog te voeren actie reeds nader in te gaan. De katholieke journa list mag zich voorbereiden op treurige gelegen heden te over in de naaste toekomst. Het is thans van belang slechts de volgende opmerkingen te maken. Het trekt hier de aan dacht, dat in Hitler's proclamatie niet meer de bewering voorkomt, dat de nat.-socialistische staat en beweging staat op den bodem van een positief christendom. In de plaats daarvan is de negatieve bewering getreden, dat de partij vroeger niet en ook nu niet de bedoeling had. waar ook, in Duitschland een strijd te voeren tegen het christendom. In zijn eveneens felle speech tegen het wereldbolsjewisme spreekt ook Dr. Göbbels deze merkwaardige woorden: „Het nationaal-socia lisme daarentegen (d.i. in tegenstelling met het communisme) strijdt in zijn verdraagzaam heid tegenover de Confessies voor een godge- loovig en transcendenteel idealisme, dat van nature voortkomt uit de rassenziel van een volk." Indien deze woorden niet overduidelijk geformuleerd bedoelen wat ze schijnbaar zeggen, heeft men van het nationaal-socialis me in de toekomst tegenover de confessies nog siechts tolerantie te verwachten, terwijl het zelf zich zal inspannen voor de rassenreligie la Rosenberg. Tenzij dat zoowel Hitier als Göbbels deze onscherpe formuleeringen kozen, om zoowel de conservatieve als de extremisti sche teirdenzen voorloopig nog aan het lijntje te houden. Beteekenend is in dit verband, dat Verwachting: Stormachtige tot krachtigen Zuidelijke tot Ej Westelijken wind, betrokken tot zwaar be- 2 wolkt, later opklarend, regenbuien, iets H kouder. S Verdere vooruitzichten: Afnemende wind. STORMWAARSCHUWINGSDIENST H Geseind van De Bilt, Maandagavond te 21 uur aan alle posten; Wordt ver- wacht storm uit het Zuidwesten. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllli bij de eerste steenlegging voor de nieuw te bouwen congres-hal een cassette werd inge metseld, bevattende Hitler's „Mem Kampf" en Rosenberg's „Mythos". Wij waren anderhalf uur ter been met een zeer stille menigte rond een luidspreker op den Kurfürstendamm naast een café, waarin men altijd nog een keur van semietische ge zichten kan aantreffen en het daverend applaus, waarmede de vermelding van het Cen trum als doodsvijand ontvangen werd, overtrof alle andere applauzen, wat ook al weinig goeds voorspelt. Opvallend was ook, dat Hitler in zijn procla matie moest toegeven in twee belangrijke po gingen gefaald te hebben. „Wij hebben ge poogd door de vereeniging van onmogelijke pro- testantsche landskerken een groote evangeli sche Rijkskerk te scheppen. Wij hebben verder gepoogd door afsluiting van een concordaat een voor beide deelen nuttige en blijvende ver houding tot de Katholieke Kerk in het leven te roepen." Men kent het nat.-socialisme niet, wanneer men verwacht, dat het het bij deze twee mis lukte pogingen zal laten. Het wil capitulaties zien, goedschiks of kwaadschiks. Hitier heeft nog verzekerd, dat het nationaal-socialisme den strijd tegen de kerkenpolitiek nimmer zal voe ren als een strijd tegen het christendom of ook maar tegen een der beide confessies. Een blad als de „Frankfurter Zeitung" maakt echter de veelbeteekenende opmerking, dat slechts het lot zal kunnen uitwijzen, of het dan toch niet tot een openlijken strijd tegen de confessies zelve zal moeten komen. Katholieken en protestanten hebben na het geen reeds te Neurenberg in vooruitzicht is gesteld, geen reden tot verheugenis. GENEVE, 16 Sept. (Havas). De sub-commissie der Commissie van Vijf zal zeer waarschijnlijk vandaag de redactie van het ontwerp tot regeling van het geschil tusschen Italië en Abessinië voltooien en den tekst terstond overhandigen aan de Commissie van Vijf, die erover zal beraadslagen en na het te hebben gesanctionneerd, het officieus ter kennis zal brengen van de andere leden van den Volkenbondsraad. Na hun instemming te hebben verkregen, zal de commissie den Volkenbondsraad bijeen roepen, die zich rekenschap zal geven van het resultaat der werkzaamheden van de com missie. Vervolgens zal het ontwerp in een open bare zitting worden voorgelegd aan de vertegenwoordigers van Italië en Ables. sinië. Men gelooft dat dit niet eerder dan Donderdag zal geschieden. Nabij Londen is een luchtvaartschool geopend, waarop zij, die later bij de militaire luchtvaart willen worden ingedeeld, een vooropleiding kunnen krijgen GENèVE, 16 Sept. (Reuter). Om half elf werd de zitting van de Volkenbondsvergadering her vat, en gestemd voor de herkiezing van Polen als lid van den Bondsraad; daarna begonnen de algemeene besprekingen. De leider der Iersche regeering, De Valera, sprak den wensch uit, dat het pact door allen volkomen zou worden geëerbiedigd en verklaar de, dat Ierland zijn verplichtingen krachtens het pact zal nakomen. Hij wenschte, dat nu reeds een vredesconferentie zou worden bijeen geroepen, die na den eerstvolgenden oorlog de onvermijdelijke regeling tot stand zal brengen. Thans zou men met een zekere kans zonder oorlog een regeling kunnen vinden. Waarom kan de Volkenbond niet bevrijd worden van zekere internationale verdragen, waarvan men de onrechtvaardigheid erkend heeft? De gedelegeerde van Panama, Solis, sprak zich eveneens uit voor algeheele eerbiediging van het Volkenbondspact. Daarna besteeg de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, het spreekgestoelte, om te antwoorden op de toespelingen, die Lit winof in zijn rede op de Poolsche politiek had gemaakt. Minister Beek verklaarde, dat in eenige zinnen van zijn redevoering, die in haar toespelingen zeer duidelijk was, Litwinof heeft gemeend met klaarblijkelijke vooringenomenheid en op vol komen willekeurige wijze, zekere diplomatieke daden, die Polen uitgevoerd heeft, te kunnen beoordeelen. Tegen een zoodanig optreden zou ik hier in allen vorm protest willen indienen, zeide Beek; het is duidelijk, dat voor mijn re geering dergelijke opvattingen over de Poolsche politiek, volkoVnen onverschillig zijn. Ik ben echter, als vertegenwoordiger van een lid van den Volkenbcyid, dat aan de ADDIS ABEBA, 16 Sept. (Reuter) Naar liier vernomen wordt is een decreet in voor bereiding, dat de algemeene mobilisatie en de afkondiging van den staat van oorlog in Abessinië gelast, en dat thans op de onder- teekening door den Negus wacht. Indien Italië de aanbevelingen van de Commissie van Vijf afwijst en uit den Vol kenbond treedt, zal het decreet onmiddellijk worden geteekend. ROME, 16 Sept. (A.N.P.) Te dezer stede doet het gerucht de ronde, dat de zesduizend man gewone troepen van de Cosseria-divisie, die een week geleden uit Genua vertrokken zijn, niet naar Erythrea zijn getransporteerd. Het gerucht beweert, dat deze troepen naar Lybië zijn ge zonden om de Engelschen te intimideeren. In de Zondags-editie van de „Voce d'Italia" schrijft Gayda een artikel, dat in dit verband opmerkelijk is. Hij beweert n.l., dat de vijandige houding van Engeland in Genève verantwoor delijk geacht moet worden voor de plotselinge onrust, die ontstaan is onder uitgewekenen uit Cyrenaica in Egypte. De Italiaansche regeering is van alles op de hoogte. Gayda wijst erop, dat de Egyptische bladen zelf melding hebben gemaakt van recen te inspecties van de Engelsch-Egyptische auto riteiten langs de Lybische grens en van contact dat bij deze gelegenheid gezocht is met de over levenden van de Senoesi-hoofden. Gayda noemt de namen van Sayed, Afi en Din-es-Senoesi, die Kort geleden zouden hebben geconfereerd met een zekeren kapitein Forbes van het Egyptische leger en met den Egyptischen minister van Oorlog. Meedoogenlooze maatregelen zullen worden genomen, aldus Gayda, wanneer deze bijeen komsten ernstige gevolgen Voor de Italiaansche belangen mochten hebben, waarna hij zijn be schouwing met de volgende woorden besluit: „De houding van Engeland is vijandig. Zijn uiteindelijke besluiten zijn even duister als zijn werkelijke bedoelingen. Niemand in of buiten Europa gelooft aan zijn plotselinge vurige liefde voor den Volkenbond. De Engelsche vijandschap wordt in Italië ernstig betreurd, maar zij wordt niet gevreesd. Haar betoogingen en geheimzinnige besluiten dwingen de Italiaansche regeering maatregelen te nemen tegen eventueele gebeurtenissen en tijdig alle noodzakelijke verdedigingsmaatrege len en tegen-acties voor te bereiden." „De toestand van de gewonden op het slag veld zou elke beschrijving te boven gaan. Het geheele land is overstroomd met hyena's en jakhalzen, afgezien van de grootere wilde die ren, en er valt niet aan te twijfelen, dat de gewonden, die tot het invallen van den nacht blijven leven, ten prooi vallen aan deze bees ten." Dr. John Melly, de jeugdige chirurg, die me dewerkt aan het organiseeren van een Brit- schen ambulance-dienst voor het Abessinische leger, geeft deze beschrijving van Abessinië, in geval de oorlog uitbreekt. De inlandsche artsen, aldus vervolgt Dr. Melly, hebben geen opleiding genoten in de Europeesche beteekenis van het woord. De geheimen van hun geneesmiddelen worden angstvallig bewaakt en gaan over van vader op zoon. Ongetwijfeld bezitten zij goede, aan planten onttrokken, medicijnen, maar deze worden steeds verkeerd gebruikt en doen dik wijls meer kwaad dan goed. Te Addis Abeba heeft de Negus uit eigen middelen een klein hospitaal laten bouwen met een moderne operatiekamer en inrichting voor X-stralen behandeling. Tezamen echter zijn er in het land op zijn hoogst 500 ziekenbedden be schikbaar voor de bevolking van tien millioen menschen. De meest verspreide ziekte is typhus-koorts; in het laagland komt veel malaria voor en de volwassenen lijden vaak aan lintworm wegens't eten van rauw vleesch. Te Addis Abeba ster ven 50 pet. van het aantal kinderen beneden 1 jaar. Het Abessinische leger is geheel verstoken van een medischen dienst. Het personeel van het thans opgelichte Roode Kruis be staat uit 1 of 2 artsen, die moeilijk in de ziekenhuizen gemist kunnen worden, als mede uit een tiental Ethiopische meisjes, die voor verpleegster zijn opgeleid. Uit menschelijk oogpunt en zonder politieke bedoeling wordt daarom een ambulance-dienst voor Ethiopië georganiseerd. Het Internationale Roode Kruis-comité te Genève is herhaaldelijk geraadpleegd. GIBRALTAR, 16 Sept. (Reuter) De Britsche oorlogsschepen „Ajax" en „Foxhound" zijn hier aangekomen. Zeer binnenkort worden nog meer oorlogsschepen verwacht. De Britsche kruiser „Australia" zal met onbekende bestemming ver trekken. ATHENE, 16 Sept. (Reuter) De Italiaansche legatie heeft om vergunning verzocht, dat een tankboot drie kleine oorlogsschepen, die ter hoogte van het eiland Serifos voor anker lig gen, van brandstof voorziet. BRUSSEL, 16 Sept. (Reuter) De Belgische minister-president heeft naar aanleiding van persberichten, dat een groep Belgische officie ren in Ethiopië was aangekomen om in het Abessinisch leger dienst te nemen, verklaard, dat ten opzichte van eenige gepensionneerde officieren en reserve-officieren de regeering een bevestiging van dit bericht ontvangen heeft. Deze officieren hebben buiten medeweten der regeering gehandeld. Het Ministerie van Nationale Verdediging heeft tevoren de Belgen, die nog aan militaire verplichtingen waren onderworpen, gewezen op het onwettig karakter eener dienstneming zon der speciale vergunning in een buitenlandsch leger. De afkondiging van de algemeene mobilisatie en den staat van oorlog in Abessinië hangt geheel af van de beslissingen van Italië te Genève. Het Abessinisch leger volkomen zonder medi schen dienst. Het ontwerp tot regeling van het Italiaansch- Abessinisch geschil, door de Commissie van Vijf samengesteld, zal Donderdag aan de par tijen worden voorgelegd. Litwinof antwoordt verzoenend op het Poolsch protest tegen zijn rede in den Volkenbond. Bij de opening van het Julianakanaal is een schip met belangstellenden ingezakt; negen personen werden min of meer ernstig gewond. De opbrengst der rijksmiddelen over Augustus ruim 2,35 millioen gulden onder de raming. Nieuwe bemiddelingspoging in het Tilburgsche stakingsgcval. New-Yorksche Beurs: Overwegend aanbod; al leen vliegtuigaandeelen vaster. stichting hiervan heeft medegewerkt, ervan overtuigd, dat een zoodanig ongewoon op treden in de schoot van deze vergadering slechts nadeel kan toebrengen aan een lo yale samenwerking, die de voorwaarde is voor ons gemeenschappelijk werk. Na een korte pauze werden de algemeene be sprekingen voor dezen middag besloten met een rede van den afgevaardigde van Haiti, Nemours. Vervolgens nam de Oostenrijksche gedele geerde, baron Pflügl, het woord, die verklaarde, dat Oostenrijk het van het grootste belang achtte, dat ieder Volkenbondslid „de jure" en „de facte" herkiesbaar is voor een niet-perma- nenten zetel in den Bondsraad. Deze verklaring legt men uit als den wensch van Oostenrijk, zich spoedig candidaat te stel len. De zitting werd daarop om 12.15 uur geschorst tot half vier. In de middagzitting van de Volkenbondsver gadering verklaarde de vertegenwoordiger van Litauen, doelend op de rede van Hitler van Zondag, dat Litauens politiek gericht is op na komen der internationale verplichtingen. Hierop vroeg Litwinof nogmaals het woord. Toen hij de sprekerstribune besteeg, verliet de Poolsche delegatie de zaal. Litwinof verklaarde er overtuigd van te zijn, dat de Russische delegatie niet de eenige is ge weest, welke verbaasd was over de verklaring van Beek. Hij, Litwinof, heeft in zijn rede Po len niet genoemd en ook niet over de Poolsche politiek gesproken. Zijn uiteenzettingen hebben slechts betrekking gehad op twee verschillende soorten pacten. Hij heeft daarbij verklaard, dat zekere regeeringen de voorkeur geven aan twee zijdige pacten, waarbij hij, Litwinof, opmerk zaam heeft gemaakt op de eventueele gevolgen, welke dergelijke pacten met zich mede zouden kunnen brengen. Litwinof besloot met te wij zen op zijn vriendschappelijke gevoelens jegens Polen. De handhaving van deze vriendschap is een der doelstellingen van de Sovjet-Russische buitenlandsche politiek. Hierna verklaarde de voorzitter, Benesj, de al gemeene debatten gesloten. In deze zitting heeft de Volkenbondsvergadering nog met 42 stemmen Polen, met 50 stemmen Roemenië, dat in de plaats is gekomen van Tsjecho-Slowakije, en met 45 stemmen Ecuador, dat in de plaats van Mexico treedt, voor den duur van drie ja ren een mandaat verleend in den Volkenbonds raad. Laval kwam tijdens de zitting van de Vol kenbondsvergadering aan en onderhield zich met den voorzitter der Commissie van Vijf, de Madariaga, alsmede met Eden en Aloisi. Op het oogenblik bestaat geenszins het plan, dat Hoare naar Genève terugkeert, tenzij de omstandigheden dit noodig maken. CAIRO, 16 Sept. (Reuter.) De berichten, die het blad „Algehad" heeft gepubliceerd inzake de verplichting zorg te dragen voor de ver dediging van Egypte, die Engeland op zich heeft genomen ingeval van een oorlog, worden offi cieel bevestigd. HAMBURG, 16 Sept. Op grond van het af kondigen van de Rijksvlaggenwet, waardoor de hakenkruisvlag tegelijkertijd handelsvlag is ge worden, voeren vanaf heden alle Duitsche koopvaardijschepen officieel de hakenkruisvlag. lj^ IV WW V\\ YTl II T T ITTM I I I r r Stand op Dinsdag 1 uur v.m. 750.4 vorige stand 751.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1