Genève's bemiddelingspoging Oorlogsvoor bereiding Duitsch stoomschip bij Borkum gestrand Het nieuws van heden ALOISI EN HA WARIATE REEDS INGELICHT? MOEILIJKE REDDING VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19548 postjpêr'kwartaal 1*3.58bïjvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Man door vallenden boom gedood Boerderij door den bliksem getroffen Sanctie-kwestie reeds besproken GENèVE, 18 Sept. (A.N.P.). Vertrouwelijke besprekingen over sancties Fransche regeering zou niet weigeren deel te nemen aan collectieve toepas sing van sancties Hoofdkwartier van den Negus te Addis Abeba DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Af faire-Jakob opgelost Jakob aan Zwitsersche autori teiten uitgeleverd De opvolgers van Huey Long Britsch-Indië wordt bijtijds gewaarschuwd Hoare moet rust nemen Laval alleen bereid tot eco nomische sancties? 144 Britsche oorlogsschepen in de Middellandsche Zee Spaansche minister van marine afgetreden Tegenstander van regionale autonomie De tenten fier groote land--en tuinbouwtentoonstelling te Teteringen bij Breda zijn door den storm tegen den grond geworpen, terwijl de producten onder cLe ruïne bedolven loerden. Mussolini als scherpschutter. De Duce lost het eerste schot bij de schiet oefeningen te Rome Pessimisme in de Britsche pers De verwoestingen der depressie Een zesde der New-Yorksche werkloozen ongeschikt voor werken Hei Noordzeewater opgezweept door den feilen Zuid-Westenwind richtte ook op het strand van IJmuiden groote schade aan. Badkoetsen werden als speelgoed mee gesleept en wat er van sommige week-end-huisfes overbleeftoont de trieste chaos op den voorgrond der foto Bemanning, bestaande uit twaalf koppen, door de motorredding boot „Insulinde" van boord gehaald Alles van dek geslagen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent De storm heeft te Voorst één slachtoffer Êeëischt. Een zware beuk, welke in den tuin van het Rusthuis der Ned. Herv. Gemeente stond, jaapte af en sloeg door een ruit van het rust huis. Een der verpleegden, de 65-jarige Eilan- die juist onder den boom bezig was met het booten van plantjes, werd onder de zware Jukken bedolven en zoo ernstig gewond, dat hij eenige uren later overleed. Ook aan de boomgaarden in de omgeving Vah het dorp heeft de storm groote schade ingericht. „Tijdens een kort maar hevig onweer, dat dinsdagavond omstreeks half elf boven de stad Y1 de provincie Groningen woedde is de ooer- herij van den landbouwer Van Zanten te Hoderwolde (gem. Roden) door den bliksem ge- r°ffen en tot den grond toe afgebrand In ®en oogwenk stond het gebouw in lichte laaie. De bewoners wisten zich nog bijtijds te red- van den inboedel kon zoo goed als niets gorden gered. Verzekering dekt oe schade. Het vuur woedde zoo hevig, dat de Groning se brandweer op het punt stond uit te ruk- r2". daar zij van meening was, dat de brand h de onmiddellijke nabijheid van Groningen Us uitgebroken. Het plaatsje is echter een vijftiental kilo- eters daarvan verwijderd. tijdens den storm van Dinsdagmiddag, welke pPaard ging met hevig onweer, is de bliksem "geslagen in de boerderij van de stichting „Fei- 6hhof" te Elburg, die bewoond werd door den Riphagen. Het huis brandde tot den grond °e af. De oogst en inboedel gingen eveneens Dinsdagavond vond een bespre" king plaats tusschen Laval en baron Aloisi en tusschen Eden en den Abbesinischen vertegenwoordiger Tecle Hawariate. Men neemt aan, dat de Fransche en de Britsche mi nister van buitenlandsche zaken de vertegenwoordigers der bij het con flict betrokken partijen hebben in gelicht omtrent de richtlijnen van de door de Commissie van Vijf uit gewerkte bemiddelingsvoorstellen. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" verklaart in een bericht uit Genève, dat hij op grond van gesprekken mee een zeer groot aantal Europeesche staatslieden kan zeggen, dat geen enkele gedelegeerde er aan twijfelt, dat Mussolini tot den oorlog zal en moet overgaan. Volgens zeer betrouwbare mededeelingen, zal hij daarmede in strijd han delen met den raad van ervaren leidende per soonlijkheden als maarschalk Balbo, en, naar men zegt zelfs van het Italiaansche opper commando in Oost-Afrika. Voorts merkt de correspondent op, dat aan genomen kan worden, dat Abessinië de voor stellen van de Commissie van Vijf als een basis voor verdere besprekingen zal aanvaarden, doch Het artikel besluit: Twee nieuwe factoren doen zich in Mussolini's berekeningen voor. De eerste is de krachtige en besliste tegenstand van den Volkenbond onder leiding van Engeland. De tweede factor is de verandering in de hou ding van Laval. Mussolini was er vast van overtuigd, dat Laval nooit zou toelaten, dat Frankrijk de in Januari tot stand gekomen nauwe relatie met Italië zou opgeven. Er bestaat echter alle reden om aan te ne men, dat de samenwerking tusschen Frankrijk en Engeland tot handhaving van den vrede in Europa in de naaste toekomst wellicht van nog intiemeren en vertrouwelijken aard zal wor den. Dit zou het natuurlijk gevolg zijn van bepaalde toezeggingen, die Engeland reeds spoedig aan Frankrijk zal kunnen doen, indien Frankrijk toont, dat het de Volken- bondsbeginselen krachtig wil blijven hand haven. Volgens berichten uit Genève in de dagbladen zijn daar streng vertrouwelijke besprekingen ge houden over de kwestie van toepassing van eventueele sancties tegen Italië. De voorstellen hebben echter alleen betrekking gehad op eco nomische sanctie. Daarbij zou een internatio nale autoriteit verklaard hebben, dat Oostenrijk thans de sleutelpositie inneemt. Aangenomen dat het mogelijk zou zijn te verhinderen Italië over zee bepaalde artikelen toe te zenden, dan zou overblijven de kwestie van leveranties over land via Frankrijk, Zwitserland, Oostenrijk en Joego-Sl'avië. Wanneer Frankrijk en Joego- eh dat de kaartenkamer in elkaar was gedeukt. He „Insulinde" is naar haar standplaats terug gekeerd, waar zij hedenmiddag te 2 uur werd Verwacht. Voor zoover kan worden nagegaan, is dit een van de zwaarste reddingen geweest, door de •Tnsulinde" verricht. Het is de tweede maal, bat deze reddingboot vlak onder Borkum haar Assistentie heeft verleend. In 1928 n.l. werden daar vijf man van een Duitsch stoomschip ge haald. Toen was de Duitsche reddingboot, de "Hindenburg" ook niet in staat om bij het Schip te komen. Het geval wil dit keer, dat de „Insulinde" Seen verzoek om assistentie had ontvangen, "laar er op eigen gelegenheid op uit was ge trokken. Met deze redding heeft zij wederom een "'terst kranige prestatie geleverd. dat Italië ze daarentegen zal afwijzen. In dit geval zou de Volkenbond niet met de handen in den schoot op den Italiaanschen aanval be hoeven te wachten. De Volkenbondsraad zou dan in staat zijn, op grond van de artikelen 10 en 11 van het Volkenbondspact tot geschikte afweermaatregelen te besluiten. Indien de si tuatie zich in de verwachte richting mocht ont wikkelen, is er alle reden om aan te nemen, dat de Volkenbond dit ook doen zou. De correspondent herhaalt dan „naar aan leiding van betrouwbare inlichtingen" het reeds meermalen in de pers uitgesproken vermoeden, dat Mussolini zijn troepen slechts zoover in Abessinië zou willen laten binnenrukken, dat hij een voordeeligen vrede kan sluiten. gen ontvangen verzekeringen, dat de Fransche regeering, indien dit noodig mocht zijn, niet zal weigeren, deel te nemen aan de collectieve toepassing van sancties." Bemiddelingsvoorstel van Genève reeds aan Aloisi en Hawariate medegedeeld; Italië zal het zoo goed als zeker afwijzen; vertrouwelijke be sprekingen over sancties. De Britsche activiteit in de Middellandsche Zee; er bevinden zich reeds 144 oorlogsschepen. Prins van Wales vertoeft te Weenen voor een oor-operatie. De affaire-Jakob opgelost; Jakob is door Duitschland aan de Zwitsersche autoriteiten uitgeleverd en zal worden uitgewezen. De storm boven Engeland heeft in totaal zeven dooden geëischt. Rouwzitting van de R. K. Universiteit ter her denking van wylen Mgr. Aengenent H. M. de Koningin dankt de Limburgsche be volking voor de hartelijke ontvangst. Het aantal werkloozen sedert 10 Augustus met 11.582 gestegen. Duitsch stoomschip bij Borkum gestrand; be manning van boord gehaald. De Tilburgsche fabrikanten nemen het voorstel der stakers niet in behandeling. O- BERN, 18 Sept. (Reuter). De Duitsche en de Zwitsersche regeering hebben een regeling bereikt in de aan arbitrage onderworpen af- faire-Jakob. Jakob is uitgeleverd aan de Zwitsersche au toriteiten, die hem onmiddellijk arresteerden. De Bondsraad heeft besloten Jakob zoo spoedig mogelijk uit te wijzen. BATON ROUGE, 17 Sept. (A.N.P.) Er is een triumviraat gevormd, bestaande uit gouverneur Allen, luitenant-gouverneur Noe en den poli ticus Wteiss, de intiemste vrienden en mede werkers van senator Long. Gezamenlijk zullen zij zich belasten met de leiding van het onder Long geschapen systeem. LONDEN, 18 Sept. (Reuter). Men vermoedt te Addis Abeba dat de keizer als de o(*log uit breekt, zijn hoofdkwartier in Addis Abeba zal vestigen en per vliegtuig een inspectiereis door geheel Abessinië zal ondernemen. De Ethiopische regeering heeft een voorraad benzine ingeslagen. De benzine prijs in het land is daardoor met dertig procent gestegen. LONDEN, 18 September Uit Gibraltar ko men berichten, volgens welke verwacht wordt, dat vandaag een flottille Italiaansche duik- booten in Malaga, de Spaansche haven, die 100 KM. ten Noord-Oosten van Gibraltar ligt, zal aankomen. Tien Spaansche vliegtuigen worden vandaag in Algeciras, op 10 K. M. ten Westen van Gibraltar verwacht. Deze vlieg tuigen zouden oefeningen gaan ondernemen tus schen Tarifa en Algeciras. LONDEN, 18 Sept. (Reuter) Uit Simla wordt gemeld, dat tijdens het debat in den Raad van State over het zenden van Indische troepen ter bescherming van de Britsche lega tie te Addis Abeba, de opperbevelhebber van het Indische leger, Sir Phillipp Chetwood, ver klaarde: „Indien Engeland ernstig zou worden betrok ken by een oorlog, zouden wij een goeden tijd van tevoren gewaarschuwd worden. Er bestaat echter een geval, waarbij Indië geroepen kan worden om een snelle beslis-1 sing te nemen, b.v. wanneer het de verdedi ging van Aden of de bescherming van olie voorziening in de Perzische Golf betreft. Doch normaal zal men allen tijd hebben Bm het parlement te raadplegen." LONDEN, 17 Sept. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, sir Samuel Hoare, die nog steeds lijdende is aan gewichtsrheu- matiek, heeft hedenavond Londen verlaten om een paar dagen rust te nemen in de provincie. LONDEN, 18 Sept. (Reuter) De „Times" schrijft, dat Laval op het punt van even tueele sancties niet verder wenscht te gaan dan economische maatregelen. Men gelooft, dat hij tegenover Italië een verplichting in dien zin op zich heeft ge nomen. CAïRO, 18 Sept. (Reuter) Volgens het blad „Al Ahram" bestaan de Brit sche strijdkrachten in de Middelland sche Zee uit 144 oorlogsschepen, name lijk 28 te Alexandrië, 20 in Palestina, 6 te Suez, 20 te Aden en 70 te Gibraltar. De „Daily Express" meldt uit Rome: Van morgen vroeg is de verrassende tijding ontvan gen, dat 30.000 Italiaansche soldaten, die Zondag van Napels schijnbaar naar Oost-Afrika waren vertrokken, in de plaats hiervan naar Lybië zijn gedirigeerd. De „Daily Telegraph" schat de Italiaansche strijdkrachten die in Tripolis gestationneerd zijn, op 70.000 man en 375 vliegtuigen. De „Daily Telegraph" meldt uit Boekarest, dat passagiers, die uit de Dardanellen zijn aan gekomen, melding maken van aanzienlijke mi litaire activiteit der Turken aan beide zijden van de zee-engte. Er zou vooral veel artillerie onderweg zijn. MADRID, 18 Sept. (Reuter). De Spaansche minister van Marine, Vilanova, heeft thans de geruchten bevestigd, die sedert eenigen tijd de ronde deden, en verklaard dat hij inderdaad demissionnair is. Vilanova is een hardnekkige tegenstander van regionale autonomie en ver laat liever de regeering dan er in toe te stem men, dat de openbare werken aan de Cata- laansche generaliteit worden overgedragen. Hij wenscht vooral, dat de havens van Bar celona en Tarragona in handen blijven van de centrale regeering. MADRID, 18 Sept. (A. N. P.) De voorma lige socialistische burgemeester van Malaga heeft een revolveraanslag gepleegd op zijn op volger, die door een kogel zwaar werd ge wond. De gewonde burgemeester was lid van de radicale partij. De „Insulinde" is daarop naar Borkum ge gaan en heeft daar de bemanning aan wal gezet. De schipper rapporteerde, dat aan boord van de „Bramof" alles van dek was geslagen De commentaren in de Engelsche pers laten weinig hoop op de mogelijkheid van een rege ling door Genève van het Abessinisch geschil. Verscheidene bladen gelooven, dat de voor stellen van de Commissie van Vlif eerder min der omvatten dan verder gaan dan de te Parijs gedane voorstellen. Alle bladen wijzen evenwel op de volkomen overeenstemming der standpunten van Londen en Parijs, en hopen, dat deze zich zoover zal uitstrekken als voor de handhaving van de voornaamste bepalingen van het Volkenbonds pact noodig zal zijn. Het WeeriiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ II Verwachting: Krachtige tot matigen, =S H later weer toenemende Westelijke tot Zuidelijken, later weer ruimende wind, aanvankelijk opklarend, later zwaar be- S wolkt tot betrokken, waarschijnlijk regen- buien, aanvankelijk iets kouder. Hoogste barometerstand: 769.1 te La Coruna. Laagste barometerstand: 733.7 te Tinn. S STORMWA AR'SCHUWIN GSDIEN ST g Geseind van De Bilt 18 September te j| 8.55 aan alle posten: „Stormsein neerhalen, b 1 ij f t op uw hoede." s Zon op 6.39 - onder 7.09 - Licht op 7.3S Maan op n.m. 9.41 onder n.m 2.22 Laatste kwartier 19 Sept. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiB NEW YORK, 17 Sept. (Reuter) Een zesde deel van het aantal New Yorksche werkloozen, ge lijk staande met 40.000 man, bleek lichamelijk ongeschikt te zijn geworden voor werken, toen men hen inplaats van stempelen „relief work" wilde laten verrichten. Velen bleken te lijden aan zenuwziekte, hart kwalen en andere ongemakken, en grootendeels is hun lichamelijke ongeschiktheid direct te wijten aan ondervoeding. „Dat zijn de verwoestingen van de depressie," verklaarde Miss Anna Rosenberg, een assisten te van generaal Johnson, die belast is met de controle van het „relief work" in New York. „De toestand is niet erg hoopvol," verklaar de generaal Johnson zelf in een interview. „Wij staan voor het droevige feit, dat deze menschen waarschijnlijk nooit meer zullen kunnen wer ken en een blijvende last zullen zijn voor de gemeenschap. De jaren van depressie en lang durige werkloosheid hebben hun gezondheid voor goed geknakt." Tegen half zes gelukte het de „Insulinde" het gestrande schip, dat bleek te zijn het Duitsche s.s. „Bramof", nietende 900 ton, geladen met graan en met bestemming Rot terdam, te naderen. Het schip bevond zich ongeveer twee myl uit den wal van Bor kum. De situatie was uiterst gevaarlijk, want de „Insulinde" werd herhaaldelijk door de kokende golven opgenomen en tegen het Duitsche schip gesmakt, waardoor de boot beschadigingen opliep, o. a. aan den stoot- gordel. Acht der opvarenden van de „Bramof" slaagden er in in het springnet van de „Insulinde" te springen en konden aldus in veiligheid worden gebracht. De vier anderen werden op andere wijze van boord gehaald. Slavië zouden toestemmen in sancties, -maar de houding van Oostenrijk onzeker zou blijven, zou Zwitserland geen stap kunnen doen. De positie van Zwitserland is van biizonderen aard aange zien dit land in groote mate is aangewezen op den handel met Italië. In overeenstemming met zijn neutraliteits- rechten neemt Zwitserland niet deel aan mili taire maatregelen en staat hét geen troepenbe wegingen door zijn gebied toe. Volgens Engel sche opvatting kan echter niet goed worden ingezien, wat Zwitserland zou kunnen inbrengen tegen economische sancties. Het is deze overeenstemming, die het onder werp der besprekingen zou hebben gevormd in den gisteren gehouden Engelschen ministerraad, in den loop waarvan Samuel Hoare, naar de „News Chronicle'' schrijft, „gewezen zou heb ben op de beslistheid der de laatste twee da- In den afgeloopen nacht heeft de motor reddingboot „Insulinde" van de Noord- en Zuidhollandsche Redding Mij., onder com mando van schipper Mees Toxopeus, op het Borkummer Rif, tijdens het zware stormweer, een uiterst moeilijke redding volbracht. Dinsdagavond werden door de stoomloods- boot Nï. 22, welke voor de monding van de Eems kruiste, noodseinen waargenomen van een stoomschip, dat op het Rif bleek te zijn gestrand. Onmiddellijk werdrti deze seinen door gegeven aan de kuststations, waarna te om streeks middernacht de Duitsche motorred dingboot „Nebeltau" van het eiland Borkum en be „Insulinde" van Oostmahorn vertrokken. De „Insulinde" arriveerde te 4 uur heden ochtend op het Borkummer Rif. Er stond een heel zware zee en de boot stootte herhaalda- Hik tegen den grond. Men bevond zich in de onmiddellijke nabijheid van het wrak van een Heiier, welke daar in 1918 was gestrand en Melker bemanning destijds eveneens door schipper Toxopeus, toen met de reddingboot »C. a. den Tex", werd gered. Aangezien het pikdonker was, viel niets te beginnen en moest het daglicht worden af gewacht. De Duitsche reddingboot was ook in be buurt, doch was niet in staat langszij te bomen. verloren en een hond kwam in de vlammen cm. Verzekering dekt de schade. Door d,en vliegenden Zuid-Westerstorm is het water van de Vecht dermate naar het IJselmeer opgestuwd, dat in de rivier een waterstand bereikt werd, zóó laag, als nimmer tevoren werd geconstateerd. Naar de sluis- meester van de groote zeesluizen te Muiden, de heer Kaüderer, ons Dinsdagavond mede deelde, wees de peilschaal in de Muider haven in den namiddag een waterstand aan van 1.21 M. beneden N.A.P. In 1912, toen het water ook buitengewoon laag was, werd als laagste stand 90 c.M. min N.A.P. afgelezen. Ook de binnen-Vecht is lager dan ooit tevoren. De peilschaal aan de binnenzijde der voormalige tolbrug te Muiden wees een stand aan van 90 c.M. min N.A.P. Zelfs in de oudste registers is een dergelijke waterstand van de Vecht niet te vinden. Door de zware rukwinden werd ook nog een der inundatie-deurtjes in de groote sluisdeur te Muiden opengedrukt, waarbij een z.g. „har," welke in zeer versleten toestand verkeerde, als een riet werd afgebroken. Te Weesp werd ook een ongekend lage stand van het grachtwater waargenomen, waardoor Dinsdagmiddag onder de Zwaantjesbrug een schuit zelfs aan den grond vastliep. Herhaalde lijk is door schippers reeds geklaagd over te groote ondiepte daar ter plaatse. Vanwege den Waterstaat werd dan een enkele maal gebag gerd, doch daar dit niet regelmatig geschiedde, deden zich bij lage waterstanden spoedig weer moeilijkheden voor. Het Dinsdagmiddag vast- geloopen schip moest met behulp van een Her en een op den wal bevestigden staaldraad wor den vrijgemaakt. Op den 's Gravelandscheweg, in de Kreuger- laan en op een boerderij, staande aan het Merwedekanaal, werden zware boomen door den storm afgeknapt of ontworteld en kwamen In hun val terecht op de lichtleiding van het P.E.N., waardoor stagnatie ontstond in den stroomtoevoer. Onmiddellijk werden van Weesp uit maatregelen genomen, om de aangerichte schade aan het net te herstellen. Ook op ver schillende andere punten in Weesp en Weesper- karspel werden boomen omgeworpen, echter zonder verdere schade aan te richten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1