De uiterste noodzaak I «««kan een Follg€rS rijwiel en f. 500.' waard zijn! PALMOLIVE Italië wacht op het commando i Millioenennota HOOP OP FRANKRIJK HET TEXTIEL CONFLICT TE TILBURG méér dan zeep.... een schoonheidsmiddel! WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1935 In den grooten Palmolive-wedstrijd moet dagelijks een Fongers- rijwiel ter waarde van f 39.50 (of in contanten f 35.-) worden gewonnen. Bovendien worden 50 waardevolle extra prijzen per dag toegekend. waarom U Palmolive zeep verkiest 1 een Hoofdprijs van f 500«» Handelsbetrekking met Rusland Geen redenen aanwezig tot erken ning van de Sovjet-republieken EEN JAAR UNIFORME FILMKEURING Politieke filmmontage De fabrikanten handhaven hun standpunt Het Koninklijk bezoek aan Limburg Dankbetuiging van H. M de Koningin Windhoos boven Texel R.K, WERKLIEDENVERBOND J. Th. Nijkamp gaat heen VALSCHE MUNTERS GEPAKT Stijgende werkloosheid De cijfers van eind Augustus JACHT OP SMOKKELAUTO De chauffeur slaagde er in te ontkomen Groote Sikar-prijsvraag R.K. Universiteit In memoriam Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent TWEEDE KAMER Commissie benoemd TANKBOOT IN NOODWEER Chineesche matroos verdronken RUIM 1200 M. HOOG In éénpersoonsvliegtuig met zuurstofapparaat ONDERHANDELINGEN TE MADRID Over den aankoop van Neder landsche vliegtuigen K.R.O. EN R.K.F. Koop 3 stukken Palmolive zeep en schrijf ons op gewoon briefpapier of op een speciaal inschrijf-formulier met niet meer dan 30 woorden Deze wedstrijd heeft tot doel nieuwe verbrui kers voor Palmolive zeep te winnen - de schoonheidszeep die bereid wordt uit olijf- en palmoliën. Deze oliën zijn de beste natuurlijke cosmetische middelen. De drie stukken zeep die U gebruikt om aan den wedstrijd mee te doen zullen er aanmer kelijk toe bijdragen dat Uw teint haar natuur lijke schoonheid behoudt. Bovendien kan Uw inzending één van de dage lijks beschikbaar gestelde Fongers rijwielen of extra prijzen winnen en ééns per maand Is dit niet de moeite waard? Dagelijks 51 winnaars. Stel dus niet uit - koop nu Uw 3 stukken Palmolive en beantwoord boven staande vraag. Zend zoo dikwijls in als U wenscht, doch voeg bij ieder antwoord 3 zwarte banden van de Palmolive zeep verpakking. De uiterste noodzaak is thans niet bij de Katholieke fractie, maar bij het gereconstrueerde kabinet. Het is de minister van Financiën die verklaart, dat slechts de uiterste noodzaak de regeering er toe heeft gebracht een begrooting in te dienen als door hem gisterenmiddag aan de Tweede Kamer is aangeboden. We kunnen het ons voorstellen, dat men met deze cijfers voor oogen tot uiterste maatregelen komt, tot maatregelen die het vorige jaar door de regeering nog met kracht van de hand werden gewezen als Voerende tot een ineenstorting. Het valt niet te ontkennen en de millioenennota getuigt er van op iedere bladzijde, dat de toestand van het land en in het bijzon der de finantieele ernstig is. Over 1934 is het tekort 57 millioen, over 1935 verwacht men een tekort van ruim 71 millioen en over 1936 is het geraamd op rond 119 millioen. De ernst blijkt vooral tiieruit, dat in het voorjaar toen het groote wetsontwerp tot verlaging der openbare lasten bij de Ka mer werd ingediend het tekort over 1936 geraamd werd op 75 millioen en dat men toen nog belastingverlaging in uitzicht stelde. In den zomer toen het ontwerp aan de orde kwam verdween de mogelijkheid tot belastingverlaging en zou men blij zijn ais men het zoo houden kon en thans en kele maanden later dwingen de omstandig heden, dwingt de uiterste noodzaak tenge volge van het geraamde tekort en de steeds stijgende onvermijdelijke uitgaven zelfs tot belastingverhooging. Wel heel ver, ook al is op papier een sluitende begrooting verkregen, zijn we Verwijderd van een begrooting, zooals wij die voorheen in ons solide land altija kenden. Niet ten onrechte stelt men zich ha lezing van de millioenennota de vraag, Waar moet het heen en wat zal het einde zijn van dit beleid. De toon van de nota is een geheel andere dan de beide vorige jaren. Het is of het den bewindsman te zwaar wordt en of hij bij herhaling Vraagt toch eenig medegevoel te hebben met de bijna bovenmenschelijke taak Waarvoor hij staat. De toon is mat, alleen aan het slot waar het beleid van het ge- heele kabinet verdedigd wordt ten opzich te van hetgeen gedaan is en nog gedaan Wordt voor de verbetering van de vólks- Welvaart, komt er eenige opleving. Een zaak is zeker, aan versobering, aan passing en bezuiniging is niet te ontko men, welke richting men ook uit wil en of deze minister van financiën er zit of een ander. Over devaluatie wordt dezen keer in het geheel niet gesproken, alhoewel het vraag stuk actueeler is dan het vorige jaar toen de regeering met nadruk verklaarde, dat zij er niet aan dacht den gouden standaard te verlaten. Alle nadruk wordt gelegd op het onge rept houden van het crediet van den Staat, Waarover in de laatste weken moeilijkhe den naar voren zijn getreden. Het is of de regeering het vertrouwen in zichzelf be gint te verliezen en nu nog eens met na druk aanspoort haar toch te steunen om het te herwinnen, niet enkel in zich zeli, öiaar ook naar buiten. Dat men in deze omstandigheden komt tot de uiterste noodzaak is begrijpelijk, Want kost wat kost moest de begrooting sluitend gemaakt worden door dekking van het tekort van 119 millioen. Wordt het hezuinigingsontwerp, waarvan de behan deling de volgende week wordt voortgezet, Aangenomen, dan heeft men 75 millioen. Zij het voor een deel in perspectief, ge dekt. Tal van bezuinigingen, we denken slechts aan het capitulantenstelsel, zul len eerst over jaren effect sorteeren. De 43 millioen die echter nog overbleven, moesten ook gedekt worden en dat terwijl m steeds maar weer uitgaven dreigen. Waaraan niet te ontkomen is. De regeering wijst op het al maar stij gend aantal noodlijdende gemeenten, Waardoor een al maar hooger bedrag ge- eischt wordt voor onderstand. Daarnaast het al maar toenemend spoorwegtekort, Zonder dat er eens een krachtig man Wit, die daar tenminste voor een groot deel een eind aan kan maken. Voeg daar bij het al maar toenemend aantal werk lozen, wier niets doen niet enkel demora- hfieerend werkt, maar waardoor ook de Zdbsidie stijgt die de regeering in het Werkloozenfonds moet storten en men heeft enkele factoren die niet alleen het beleid van dit kabinet, maar ieder beleid °hgunstig moeten beïnvloeden. Met een tweede bezuinigingsontwerp, daardoor bepaalde uitgaven verlaagd wer den kon de regeering niet komen en daar- °m moest ze haar toevlucht wel nemen tot ha thans voorgestelde maatregelen. Dat men zou komen met een verlenging van het niet storten van de annuïteit ten be hoeve van het Invaliditeitsfonds was te Wwachten, dat is de makkelijkste bezui niging, alhoewel ook hier evenals bij het Mlossen van leeningen het hinkende baard, zooals de minister schrijft, achter en komt. Men kan het een paar jaar bitstellen, maar men moet het toch be talen. Het minst sympathiek van de voorge stelde belastingverhooging zijn ons de op- Cehten op de omzetbelasting. De regeering Wge nu verklaren dat dit maar is voor W jaar en dat er in 1937 opnieuw over j^list kan worden, maar dat kennen we. 11 1932 stelde minister de Geer immers °°k de 30 opcenten op de invoerrechten v°or met de toevoeging slechts gedurende ^11 jaar, maar ze zijn er nooit afgegaan. al liever hadden we gezien, als de 12 Millioen er toch moeten zijn, dat bepaal ds invoerrechten voor artikelen, die ook in ons land gefabriceerd worden waren verhoogd, desnoods ook met de bijvoeging voor één jaar. De verhooging van de successierechten, door het vorige kabinet met kracht afgewezen, zullen ook nog wel verzet ontmoeten. Met de belasting op pleizierreizen naar het buitenland is men wat laat. Deze belasting had een paar jaar eerder moeten zijn ingevoerd. Het nadeel van al deze belastingen, ook al probeert men den druk nog zoo te verdee- len is, dat ze het leven duurder maken en dat in een tijd waarin als eerste eisch ge steld mag worden verlaging van de kos ten voor levensonderhoud. Bovendien gaat deze maatregel rechtstreeks in tegen hetgeen het kabinet wil bereiken op het gebied van de volkshuishouding, waar concurrentie met het buitenland alleen mogelijk wordt bij een lager prijsniveau. Met recht kan men van deze millioenen nota zeggen wat vroeger jaren nog wel eens het geval was, dat het een millioenen- dans is. Maar dan een die zoo gedanst wordt, onder den druk der tijden, dat de kans heel groot wordt dat men er ten slotte bij neer valt. Wij hopen nog altijd dat de regeering dit zal weten te voorkomen, ongeacht de sombere stemming waarin ze is, maar mocht een val niet zijn te vermijden, laat men dan zorgen bij dit millioenenspel den val zoo te berekenen en bewust uit te voeren dat er geen ongelukken bij gebeu ren. Op de vragen van het Tweede Kamerlid De Visser, betreffende het nemen van maatregelen van Regeeringswege tot verlevendiging van de handelsbetrekkingen van Nederland met de Unie der Socialistische Sowjet Republieken, antwoordt minister De Graeff, dat sinds de aanknooping van geregelde diplomatieke betrekkingen tus- schen de Unie der Socialistische Sowjet-Repu- blieken en België laatstgenoemd land reeds vele Russische orders geplaatst zag, aan de Regee ring niet is gebleken. Het voorbeeld van België vermag dan ook op de houding van de Nederlandsche Regeering ten aanzien van de verhouding tot de Unie der Socialistische Sowjet-Republieken geen invloed te oefenen. Het is nu een jaar geleden, sinds de uniforme filmkeurig van ktaholieke pers en K. F. C., omvattende alle films, door de Centrale Com missie gekeurd en toelaatbaar verklaard (dus zoowel de A en B films als de C films) een aanvang nam. Al is de volmaaktheid nog niet bereikt, al wordt er nog een enkele maal in een of andere courant een van de uitspraak der K. F. C. af wijkend oordeel aangetroffen (dat dan soms op een misverstand of een vergissing blijkt te berusten), met vreugde en voldoening mogen wij constateeren dat er thans over de geheele linie gelijkluidende uitspraken omtrent de al of niet toelaatbaarheid van films op ethische gronden, aan de lezers van katholieke bladen worden voorgelegd. Intusschen lijkt het ons niet van belang ontbloot in cijfers een overzicht te geven van het uitwendig resultaat der samenwerking van de K. F. C. met de katholieke pers over het eerste jaar dier samenwerkingi derhalve van 1 Sept. 1934—31 Aug. 1935. Het spreekt vanzelf dat de extensieve groei van ons werk tevens de moreele beteekenis en waarde van dit werk stijgen doev: Gekeurde A films (Rijkskeuring: alle leef tijden) 166. Hiervan 65 toelaatbaar, 45 toe laatbaar boven 18 jaar, 52 toelaatbaar voor volwassenen, 4 niet toelaatbaar verklaard. Gekeurde B films (Rijkskeuring boven 14 jaar) 102. Hiervan 13 toelaatbaar, 38 toelaat- De practische consequentie van twaalf jaar voorbereiding (Van onzen Rom. correspondent). Italië wacht op een commando. Het wacht op niets anders meer. Zelfs de aangelegen heden van den Volkenbond kunnen nauwe lijks een oogenblik die spanning onderbreken, waarmee het land wacht op de beslissing. Dat de Volkenbond den oorlog zou kunnen tegenhouden, hebben in Italië slechts weinigen geloofd. Sedert zes maanden heeft het land voor niets anders meer aandacht gehad dan voor de voorbereiding van den oorlog. Misschien heeft deze of gene zich gevleid met de hoop, dat de Negus voor het dreigement van de zich opeenhoopende Italiaansche wapenen zou zwichten en in plaats van een gevaar lijken krijg een veilig, maar zijns in ziens onbevredigend compromis zou kiezen. Maar dat de Duce de sabel, waarmee hij dreigt, eventueel weer ongebruikt in de scheede zou bergen, heeft niemand geloofd. Al te omvang rijk zijn de militaire voorbereidingen, die in Oost-Afrika en in het eigen land werden ge troffen; al te diep greep deze onderneming reeds nu in het economische leven van de na tie in; al te kwistig werden de schaarsche mil- liarden uit de schatkist geschraapt, dan dat na deze grootsche ouverture het drama nog kon worden afgeblazen. De oorlog, die nu voor de deur staat, is wel een unicum in de nieuwere geschiedenis. Een oorlog, waarin de partijen, zooals Lloyd Geor ge van den grooten oorlog getuigde, alle on bewust en half onwillig betrokken worden; een oorlog, die heimelijk wordt voorbereid en op een gegeven oogenblik als een bom losbarst, baar boven 18 jaar, 46 toelaatbaar voor volwas senen, 5 niet toelaatbaar verklaard. Gekeurde C films (Rijkskeuring boven 18 jaar) 186. Hiervan 43 toelaatbaar C.I., 14 toe laatbaar C. II, 80 toelaatbaar C. III, 49 niet toelaatbaar verklaard. In totaal werden dus 454 films gekeurd. Dit zijn bijna uitsluitend groote speelfilms. Naar Mr. van Spaendonck, secretaris van de Tilburgsche wollenstoffenfabrikanten, ons me dedeelt, komt het voorstel der stakers niet in aanmerking voor behandeling door fabrikanten. De fabrikanten hebben niet om bemiddeling gevraagd, doch de stakers. De heer De Jong heeft hierop aan de stakers voorstellen gedaan, waarvan hij verwachtte, dat zij zouden worden aangenomen en dat er geen tegenvoorstellen zouden komen. De vereeniging van wollenstof fenfabrikanten blijft op het standpunt staan, dat zij alleen met de organisatie hebben te on derhandelen en dat zij geen stakingsleiders er kennen. H. M. de Koningin heeft aan den Commis- taris van de Koningin in de provincie Limburg het volgende telegram doen toekomen: „Teruggekeerd van ons bezoek aan Limburg, verzoek ik u mijn warmen dank over te bren gen aan de bevolking voor de geestdriftvolle en hartelijke ontvangst, die zij mijne dochter en mij heeft bereid. Gaarne voeg ik hieraan toe, onzen hardgrondigen wensch, dat het heden door mijne dochter geopende Juliana-kanaal in alle opzichten aan de gestelde verwachtingen zal beantwoorden en in belangrijke mate zal bijdragen tot verbetering van den economischen toestand van Maastricht en Limburg en van geheel ons land. WTLHELMINA." Tijdens den hevigen storm, die Dinsdag woedde, is een windhoos over het eiland Texel gestreken. Vooral in den polder „Het Noor den" werd ernstige schade aangericht. Zoo moest speciaal de boerderij „Nieuw Zeeland" het ontgelden. Twee boomen, die bij de boer derij stonden, werden ontworteld. Verdërop werden van een schuur de pannen geschoven en van een andere schuur het rietendak aan een züde weggerukt. Een groot aantal kippenhok ken werd omver geworpen en in den aangren- zenden polder een kapberg vernield. Volgens de Volkskrant is de physieke toe stand van den heer J. Th. Nijkamp, tweede voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond, van dien aard, dat een hervatting van zijn werkzaamheden, met de bedoeling deze te vervullen, zooals de tegenwoordige omstan digheden dat vorderen, als uitgesloten moet worden beschouwd. De heer Nijkamp heeft daarom met ingang van 1 October a.s. ontslag gevraagd als gesa larieerd bestuurder. Te Rotterdam zijn twee oude bekenden van de politie gearresteerd, die goed uagemaakte rijksdaalders en guldens hadden vervaardigd. Bij een huiszoeking is ook een groote partij gereedschappen in beslag genomen. Bij 1059 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 31 Augustus 1935 in totaal 370.271 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 350.873 mannen. Van deze werkzoekenden whren er 352.217 werkloos, onder wie 337.571 mannen. Op 10 Augustus 1935 bedroeg het totale aan tal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aan tal organen 358.795, onder wie 340.635 werkloo- zen. Het aantal werkzoekenden is dus sedert 10 Augustus gestegen met 11.476; het aantal werkloozen daaronder met 11.582. Door den hoofdcommies Walraven te Kerkrade werden in overleg met de rijksambtenaren en de politie van Bocholtz maatregelen getroffen om een reeds langen tijd gesignaleerden smok kelauto te vangen. Met een snelrijdenden auto werd post gevat in de Bocholtzerheide. Toen de smokkelauto weer naderde werd met een vlag geseind om te stoppen. Doch de chauf feur reed sneller door en hij bekommerde zich niet het minst om de kogels, die hem werden nagezonden. De kommiezen begonnen toen de achtervolging in hun vluggen auto. De vluch teling, die zulks bemerkt had, koos allerlei smalle wegen en veldwegen, zoodat de rijks ambtenaren, die voortdurend schoten, niet konden passeeren. Beide auto's versnelden het tempo en in razende vaart ging het over Eüs en Mechelen in de richting van het Belgische dorpje Teuven. Veilig wist de smokkelauto over de Belgische grens te komen. Op niet minder dan dertig kogels werd de gepantserde smokkelauto ge- tracteerd. De firma Sitters en v. d. Kar heeft een groo te prijsvraag uitgeschreven bestaande in het oplossen van een kruiswoordpuzzle. Voor de goede inzenders zijn, na loting, beschikbaar naar keuze: een Sika-stofzuiger, een Sikar- rijwiel of een haardkachel. Voor verdere bij zonderheden verwijzen wij naar de adverten tie in dit nummer, waarin ook de kruiswoord puzzle staat afgedrukt. Dertig jaar Kamerverslaggever Onder talrijke blijken van hartelijke gene genheid en van waardeering voor zijn journalis- tieken arbeid mocht de heer D. Hans, voorzitter van den Nederlandschen Journalistenkring en hoofdredacteur van De Avondpost heden het zeldzame feit van een dertigjarige werkzaam heid op de perstribune van de beide Kamers der Staten-Generaal herdenken. uitingen en haar geheimzinnige richtlijnen dwingen 'echter de Italiaansche regeering om rekening te houden met nieuwe eventualiteiten en tijdig te voorzien in alle noodige maatrege len van verdediging en tegenweer. Ook deze maatregelen zijn genomen." Italië vreest dus den Britschen leeuw niet. Het had zich wellicht de onderneming in Oost-Afrika gemakkelijker voorgesteld, als een tusschenspel, dat V.ch terzijde van het Europeesch tooneel kon afspelen. „Wij hebben in Europa nog twee of drie jaren rust te wach ten," zei Mussolini nog twee maanden geleden tot den hoofdredacteur van de „Echo de Paris"; in die pauze had Italië wellicht gehoopt, zijn rekening met den Negus te vereffenen. Maar ook de „nieuwe eventualiteiten" vinden het niet onvoorbereid. De Duce vertrouwt blijkbaar genoegzaam op de geweldige bewapening, waar aan hij sedert twaalf jaar zijn uiterste krach ten heeft gewijd. Merkwaardig is in dit opzicht een uitspraak, die hij reeds in 1923 deed en welke men dezer dagen als actueel citeert. „Wij moeten, op een gegeven oogenblik, vijf millioen mannen kun nen mobiliseeren en wapenen; wij moeten onze marine versterken en onze luchtvaart zóó tal rijk en zóó machtig maken, dat het geloei van haar motoren elk ander geraas op het schier eiland overstemt en de oppervlakte van haar vleugels de zon boven onze akkers verduistert. Dan kunnen wij morgen, wanneer er tusschen 1935 en 1940 een oogenblik komt, dat ik kritiek zou willen noemen voor de geschiedenis van Europa, onze stem laten hooren en eindelijk onze rechten erkend zien." Is dit kritieke oogenblik nu, juist in het eerste begin van den door Mussolini voorzienen termijn aangebroken? Werpt de Duce, vertrou wend op zijn formidabele wapenen, de teerling van het fatale spel? Het land verkeert in een onbeschrijfelijke in gehouden spanning. In de Romeinsche biosco pen draait een film over Abessinië, die onder het gefluit en gejuich van de toeschouwers eindigt in een montage van de Italiaansche manoeuvres en de dreigende rede van den Duce. Het volk voelt het kritieke punt van de his torie. Als er een klok luidt of in de verte een sirene klinkt, staat men stil en luistert, of dit misschien het signaal is voor de groote mobi lisatie, de totale volksvergadering, waarin de dictator zal mededeelen, dat het historische pleit begonnen is. Hedenmorgen heeft de Academische Senaat der R. K. Universiteit te Nijmegen in de aula een rouwzitting gehouden, waarin de rector magnificus Prof. Dr. F. van Welie in pieuze bewoordingen wijlen Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent herdacht. De rector magnificus herinnerde er aan, hoe dit onverwachte verlies allen smartte, waai het juist een der medeoprichters der R. K Universiteit betrof die tot de jongere bis schoppen behoorde en steeds groote belang stelling voor het hoogere onderwijs toonde. Wijlen Mgr. Aengenent legde zich bijzonder toe op de wetenschap; vier en twintig jaar wijdde hij zich aan de vorming der toekom stige priesters. Als bisschop bleef hij altijd bijzondere be langstelling toonen voor het hoogere onder wijs. Veel zorg besteedde hij ook aan de her vorming der beide seminaria, in het bijzonder van het groot-seminarie door de inrichting van het philosophicum. Vaak vertoefde Mgr. Aengenent in ons mid den, o.a. bij de herdenking van het tweede lustrum en bij de Diesviering. Door deze huldigende herdenking meende de rector magnificus op de meest dankbare wijze de nagedachtenis van wijlen Mgr. D. J. Aengenent te eeren. Na deze rouwzitting begaven zich de pro fessoren naar de St. Augustinuskerk, waar een plechtige Requiemmis werd opgedragen. Deze H. Mis werd opgedragen door Prof. Dr. T. Sassen, geassisteerd door twee priesters- studenten. Het koor der Carmelieten voerde de Requiem uit. In het priesterkoor stond een katafalk op gesteld, waarop de bisschoppelijke staf en mij ter. Voor de katafalk was het bisschoppelijk wapen geplaatst. Bijna alle professoren, leden van het cura torium, de senaat van het Nijmeegsche studen tenkorps en vele studenten woonden de plech tigheid bij. De voorzitter der Tweede Kamer heeit benoemd tot leden der commissie, die de voor dracht ter benoeming van den voorzitter der Kamer aan H. M. de Koningin zal aanbieden: mevr. de VriesBruins, de heeren Tilanus, Zijl stra, v. Dijken, Weitkamp, Teulings, Schilthuyr, Wendelaar. Met m.s. „Megara" van de Ned. Ind. Tank stoomboot Maatschappij, groot 11.000 ton, heeft gedurende zijn reis van Houston naar Shell- haven op Zondag 8 Sept. in een hevigen or kaan gezeten. Een veertigpersoons reddingsboot werd op de onderbrug stukgeslagen. Deuren sloegen in, zoodat de hutten van den kapitein en de machinisten water maakten. Een Chineesche matroos werd op het ach terschip tegen het dek geslagen en op slag gedood. Den volgenden dag is de man op zee begraven. Op het achterschip is ook veel schade aan gericht. Van de nood-stuur-inrichting werd het kompas weggeslagen en de telefoon raakte on klaar. Het noodweer duurde van Zondagmorgen 2 uur tot 's middags 4 uur, daarna nam het snel af. Het agentschap Tass meldt uit Moskou: Een der bekwaamste militaire vliegers, Viktor Jewsejew, heeft in een éénpersoonsvliegtuig, voorzien van een zuurstofapparaat, een hoogte bereikt van 12.020 Meter. De vlucht duurde een uur en 20 minuten. HU bleef ongeveer 10 mi nuten op de maximum hoogte. De temperatuur van de lucht bedroeg daar 51 gr. onder nul. De heeren Koolhoven en Jacob Mees, van de N.V. Koolhoven vliegtuigen, zijn door den Spaanschen minister-president, Lerroux, ont vangen om te onderhandelen over den aankoop van Nederlandsch materiaal. In verband hiermee geeft de heer Asjes met Koolhoven-machines demonstraties te Madrid. Naar aanleiding van het feit, dat de voor zitter van de R.K.F., de heer P. v. d. Heijde, in zijn rede tijdens de jaarvergadering van de R.K.F. een opmerking maakte aan het adres van den K.R.O. die blijkbaar door velen mis verstaan is, heeft de K.R.O. zich tot den heer v. d. Heüde gewend, om even te komen tot een duidelyke uiteenzetting van den tegenwoordigen toestand. De verhouding van K.R.O. en R.K.F. is van vriendschappelijken aard en beiderzijds wordt getracht een oplossing te vinden, waardoor beide partijen volkomen bevredigd zullen worden. Het vinden van een dergelijke oplossing vraagt vanzelfsprekend tijd; vandaar dat iedere conclusie als zouden R.K.F. en K.R.O. tegen over elkaar staan en elkaar bestrijden mis plaatst zijn. Wanneer t.z.t. concrete voorstellen gedaan zijn, zullen deze gepubliceerd worden. Wetswijziging in werking BU K. B. is bepaald, dat de wet van 23 Mei 1935 (Staatsblad no. 306) tot wijziging en aan vulling van de Kieswet, de Provinciale wet en de gemeentewet, in werking treedt met ingang van 16 September 1935. Taxegedeelte consumptiemelk De prijs voor het taxegedeelte van consump tiemelk, gekocht op Regeeringscontract, is voor de volgende week bepaald op 5% cent per Liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 21/, cent per Liter. dat zijn dingen waarvan onze eeuw de voor beelden voor het grUpen heeft. Maar een oor log, die in het volle daglicht wordt voorbereid büna als een feest; een oorlog, dien de heele wereld tracht te voorkomen en die intusschen zóó zeker is, dat men enkel nog maar gist, op welken dag van de maand hij zal beginnen: zulk een oorlog heeft nog niemand gezien. En het is wel begrijpelijk, dat- menigeen tot het laatste toe aan een reus- achtigen bluf bleef gelooven ne meende, dat Mussolini met de wapens kletterde om ze niet te behoeven gebruiken. Niemand weet, of Italië in het begin niet ge meend heeft, dat het enkele gezicht van de Italiaansche oorlogsvoorbereiding den Negus murw zou maken. Maar zeker is, dat het niet bereid is dat dreigement weer in te slikken, nu dit resultaat niet is bereikt. Wèl had Italië gehoopt, dat het verzet van den Volkenbond nóch zoo sterk, nóch zoo een stemmig zou zijn, als het zich nu voordoet. Dat Engeland onwrikbaar is, verwondert niemand, wijl men hier van meet af aan niet aan de Britsche liefde voor het vredesinstituut van Genève geloofd heeft, maar wel aap het eigen koloniale belang van het Britsche vijk. Maar dat Frankrijk zich door Engeland zóóver op. sleeptouw zou laten namen, had men niet ver wacht. De zaak is, dat Italië voor den Volken bond nimmer een büzondere liefde heeft gekoesterd. In den tijd voor 25 Juli 1934, teen Mussolini en Hitier nog samengingen on der de leuze van de herziening der vredesver dragen, was de Bond met zijn trage methoden ei; zijn overwicht van de behoudzuchtige groo te en kleine naties een blok aan het been der beide dictators. Toen Hitier het in October 1933 afschudde, was de Duce maar al te ge neigd zqn voorbeeld te volgen. In December van datzelfde jaar nam de Groote Raad van het fascisme een resolutie aan, die verklaarde, dat Italië slechts in den Volkenbond zou blU- ven indien dit instituut zoowe lin zijn consti tutie als in zijn functie radicaal zou worden hervormd. De hervorming, die Italië eischte, betrof voor al de positie der groote mogendheden, die vol gens de Italiaansche opvatting in den Bond een recht van voorrang en beslis sing moesten hebben. Het Fransche vei ligheidssysteem, gebaseerd op de handhaving dei verdragen, vond immers juist zijn kracht in den steun der kleine staten, op de eerste plaats die van de Kleine Entente, die hun be staan voor een deel aan Versailles te danken hadden. Het is toenmaals bU dit dreigement geble ven. De vermoording van Dollfuss in Juli 1934 maakte een einde aan de samenwerking met Hitler en bracht een toenadering tot Frankryk, die in Januari 1935 werd bezegeld. Over de resolutie van den Grooten Raad werd niet meer gesproken. Maar de gevoelens van tegenwil en gering schatting tegenover Genève zijn in Italië blij ven hangen. In het huidige conflict met Abes sinië komen ze weer tot volle uiting en zU dragen er toe bij, dat men ook de handelin gen en beslissingen van de Assemblée niet al te ernstig neemt. Men kan hier moeilijk gelooven, dat Enge land en Frankrijk zich terwille van den Vol kenbond en nog wel terwille van zijn minst waardige lid tot een gewapend conflict met Italië zouden laten meesleepen. Van Engeland kan men dat nog begrijpen, omdat men over tuigd is, dat het niet door liefde tot den Bond bewogen wordt, maar door den egoïstischen wensch, geen machtigen buurman aan de bron nen van den Nijl te hebben. Maar wat Frank rijk betreft, geven de pers en de verklaring van den ministerraad blük van de overtuiging, dat het de Italiaansche vriendschap niet breken zal ter wille van zijn bondsplichten. Laval, zoo meent men, heeft in Genève moeten spreken, zooals hy sprak, onder den invloed van de formalistische bondsatmosfeer, van de Engel- sche beloften en van den druk der socialisti sche internationales. Maar wanneer hü buiten de bondsvergadering voor de beslissing staat, tegen Italië het zwaard te trekken al Is het maar het onbloedige van de economische sanc ties zal de zakelijke waarde van de Italiaan sche vriendschap zegevieren. Tegenover Frankrük uit de Italiaansche pers dan ook slechts betuigingen van vertrouwen en vriendschap. Tegenover Engeland spreekt zy anders. „De vijandigheid van Engeland" zoo schrUft Gayda in de Zondagsuitgave van het officieuze „Giornale d'Italia", „wordt in Italië oprecht betreurd, maar niet gevreesd. Haar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5