Ik ben geen woestijnverzamelaa raldus de Duce De voorstellen van Genève „belachelijk" Strijd met Litauen? Waarom Italië Lybië zoo versterkt De Negus paraat Griekenland in het gedrang Het nieuws van heden Aloisi niet naar Rome 99 DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1935 Avondblad Men zou de behoeften van Italië willen bevredigen door Mussolini twee woestijnen cadeau te doen Sancties te Genève besproken Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiii| Het conflict in de Labour-partij Een alarmeerend bericht Italië's financiëele maatregelen ■il w'mmmm Duce heeft raadgevingen van Genève niet noodig Iersche fascisten steunen Italië ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19550 Met stoïcijnsch fanatisme volgt hij den loop der gebeurtenissen De versterking in Lybië Manoeuvres boven Malta Progressieve sancties? mmmmm De haven van Gibraltar, waarin thans het vloot, is gec grootste gedeelte van de Engelsche thuis- oncentreer? Protest tegen aanwezigheid van Italiaansche oorlogsschepen in Griekse he wateren Ook Sir Stafford Cripps treedt af PARIJS, 19 Sept. (A. N. P.) De Ook Italiaansche pers wijst voorstellen af JULES CAMBON OVERLEDEN MM DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 19 September. (Reuter). Het plan van den Volkenbond is niet slechts onaanvaardbaar, maar belachelijk, verklaarde Mussolini in een interview met Ward Price, den correspondent van de „Daily Mail". Ward Price heeft den eersten indruk weten te publiceeren, welken de voorstellen der Commissie van Vijf op den Duce hebben gemaakt. Ik heb het Tapport nog niet ontvangen, zoo vervolgde Mussolini, maar indien de lezing van de pers juist is, dan lijken de voorstellen der com missie wel ironisch. Men zou Italië's behoefte aan uitbreiding in Oost-Afrika willen be vredigen door ons twee woestijngebieden te offreeren, het eene van zand, het andere van steen- De commissie schijnt mij voor een woestijnverzamelaar te houden. Mussolini wees vervolgens op de onherbergzaamheid van deze woestijngebieden in Danakil en Ogaden en zeide, dat Italië daar onmogelijk eenig vruchtdragend werk kon verrichten. Indien het voorstel van een internationaal bestuur en een inter nationale politie-macht waarin Italië blijkbaar niet vertegenwoordigd mag zijn ten doel heeft onze soldaten uit Oost-Afrika naar Italië te doen repatrieeren, is het onaanvaardbaar en dit zal dan ook in geen geval gebeuren. Verder zou de Duce nog gezegd hebben, dat hij kortgeleden van de Franschen 110.000 vier kante mijlen gekregen had van de Sahara- Woestijn. In dat gebied wonen precies 62 men- schen, die men na langdurig en moeizaam zoe ken gevonden heeft in een dal waar toevallig Benoeg water aanwezig is. Het Danakil-land is de bodem van een droog geworden zee en vormt een woestijn van wit zand met een lengte van 200 mijlen. Daar groeit geen gras spriet en zelfs een Abessiniër zou zich daar Het in leven kunnen houden. Het land van °gaden is een steenwoestijn. In een zand woestijn zou men nog het een en ander kunnen Verbouwen. Eenige streken van de Lybische Woestijn in Italiaansch Noord-Afrika zijn be vloeid en daardoor bewoonbaar gemaakt. Maar hi een uitgedroogde wildernis van geweldige rotsblokken kan niets groeien. Bij de instelling van een internationaal be stuur en een internationale gendarmerie heeft 'hen naar het schijnt de vertegenwoordiging van Italië niet opgenomen. Er schijnt voorge steld te worden de 200.000 Italiaansche sol- haten in Oost-Afrika naar huis te laten gaan ®h hun te vertellen, dat zij slechts een uit- stapje gemaakt hebben. Dat zal onder geen °öistandigheden gebeuren. De commissie zou er beter aan gedaan hebben wanneer zij zich ®6houden had aan de hoofdzaak bij de Afri- haansche kwestie, het feit, dat er niet zoo iets Is als een Abessinische natie. Het gaat om een '•heerenvolk", de Amhara's die heerschen over °Verwonnen en tot slaven gemaakte stammen, ^eze onderdrukte rassen van Abessinië zouden Sich onder Italiaansche heerschappij veel beter v°elen, terwijl het werkelijke Abessinië, het land der Amhara's geholpen zou kunnen wor sen tot het bereiken van een behoorlijken trap van beschaving door een regiem dat zou lijken °P het aanvankelijke regiem van Irak en het "og in Marokko geldende regiem. Keuter verneemt uit Rome, dat de be weegredenen voor de versterking van de Italiaansche troepen in Lybië van tweeër lei aard zijn. Ten eerste betreft het een voorzorgsmaat- 'egel tegen het gevaar van een nieuwen °Pstand der oorlogszuchtige Senoussi-stam- •hen. De tweede reden, waaraan te Rome ge dacht wordt, is de mogelijkheid dat Egypte Sevaar loopt. Ihdien n.l. vijandelijkheden tusschen Italië en ^hgeland zouden ontstaan, zou een sterke sttijdmaeht, oprukkend van Cyrenaica naar het busten in de richting van het Suez-Kanaal, een hst belangrijkste verbindingslinies van het ^ritsche rijk bedreigen. Te Home gelooft men, dat alleen al het Generaal Balbo, de gouverneur van Lybië. die Mussolini voor het Abessinisch avontuur gewaarschuwd zou hebben gevaar van zulk een beweging een heilzame uitwerking moet hebben op de staatslieden, die.' thans aan sanctie-maatregelen tegen Italië denken. Inzake de strategische positie tusschen Ita liaansch Noord-Afrika en Egypte wordt het volgende vernomen: Drie weken geleden beeft Mussolini te Bolzano aan Maarschalk Balbo, den gouverneur van Lybië, versterkingen be> loofd. Men gelooft echter niet, dat dezen veel meer zijn dan 10.000 man. De Italiaansche troepen zijn voornamelijk samengetrokken tus schen de heilige plaatsen Jarabub en Kufra. Tusschen deze troepen en Egypte bevindt zich een drievoudige, deels onder e/iectrischen stroom staande prikkeldraadversperring, wel ke door generaal Graziani is aangelegd om de Senoussi's te verhinderen wapenen uit Egypte te smokkelen. „De oorlog is onvermijdelijk". Dat is de over tuiging van den Negus en zijn raadgevers, al dus schrijft de correspondent van de „News Chronicle" te Addis Abeba. Voor hen, zoo voegt Naar verluidt zou generaal Balbo, gouverneur van Lybië, van den Italiaanschen ministerraad toestemming hebben gekregen in geval van oorlog zelfstandig op te treden. Gevreesde Italiaanse he kameeltroepen in stelling de correspondent hieraan toe, is het slechts een kwestie van dagen, of op zijn hoogst van we ken. Met een stoïcijnsch fanatisme wacht de re geering af en volgt zij de diplomatieke ma noeuvres te Genève, met de zekerheid, dat het geheel bestemd is een droevigen a.floop te heb ben. Men voorspelt te Addis Abeba, dat Mussolini de voorstellen der commissie van vijf zal ver werpen, en dat Abessinië ze formeel zal aan vaarden, echter met de wete'nschap, geen ge legenheid te zullen hebben om ze toe te pas sen. De Negus stelt zijn hoop op de opheffing van het embargo op wapenen en munitie voordat de vijandelijkheden beginnen en heeft dien tengevolge credieten geopend in Europa. Zoo heeft hij 50.000 pond op een Londensche bank gezet, in den vorm van 500.000 Thalers. De „Daily Mail" w/eet te melden, dat de be zittingen van uitgekeken Italianen in de om streken van Akaki in beslag zijn genomen, en dat hun fabrieksgebouwen op onwettige wijze door Abessinische,! soldaten zouden zijn be zet. Vannacht "hebben boven Malta de aange kondigde lnchtmanoeuvres plaats gehad. De hoofdstad La Valetta was in duisternis ge huld. Hf»t vliegtuig-moederschip „Courage ous" deed een aanval op het eiland en krachtige schijnwerpers zochten den he mel af naar de „vijandelijke" vliegtuigen. Gener/aal-Majoor Andrew Mac Culloch, be velhebber van de 52e divisie, vertrekt morgen uit Engeland, om het bevel op zich te nemen van de Britsche troepen op Malta. Hij is 59 jaar oud en heeft zich onderscheiden in den Boeren- en in den wereldoorlog. GENÈVE, 19 September. (A.N.P.) Naar uit gemeenlijk welingelichte bron wordt medegedeeld, is gisteravond een systeem van progressieve sancties tegen Italië door de diplomatieke vertegenwoordigers van Groot Brittannië, Frankrijk en andere mo gendheden besproken, voor het geval Mus solini de voorstellen van de Commissie van Vijf mocht verwerpen en zou willen over gaan tot vijandelijkheden tegen Abessinië. Volgens deze inlichtingen zou men over wogen hebben alle ambassadeurs en andere diplomatieke vertegenwoordigers van de Volkenbondsleden uit Italië terug te roepen, een financieele en crediet-boycot in te stel len en een embargo op uitvoer naar Italië te leggen, dat met geleidelijke sprongen ten slotte zou neerkomen op een volledige eco nomische blokkade onder maritieme be scherming. Tot deze stappen zou echter al leen worden overgegaan, wanneer zij collec tief aanvaard zouden worden en in geval Italië tot een niet uitgelokten aanval op Abessinië zou zijn overgegaan. 1 VERWACHTING: Krachtige, aan- j| vankelijk nog afnemende, later wellicht weer toenemende Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien, later iets kouder. H Hoogste barometerstand: 769.2 te La Coruna. Laagste barometerstand: 728.6 te Stomoway. j= Zon op 6.40 - onder 7.06 - Licht op 7.36 H Maan op n.m. 10.38 onder n.m. 3.20 Laatste kwartier 3.43 n.m. iHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIilllHIIIIUIIIlll ATHENE, 19 Sept. (Reuter). De Grieksche vloot is gisteren van Saloniki naar Istanboel gestoomd. Naar aanleiding van een drin gend rapport van den minister van Buitenlandsche Zaken, Maximos, uit Genève, over de kritieke situatie, die daar ontstaan is, houdt de re" geering zich op het oogenblik bezig met de bestudeering der mogelijke gevolgen der crisis voor Grieken land. De ministerraad heeft besloten, te Rome in verband met de bewegingen van Italiaansche oorlogsschepen stappen te ondernemen met verzoek, een eind te maken aan de bezoeken van Grieksche wateren door Italiaansche oor logsschepen zonder vergunning der Grieksche regeering. Wat het bezoek van Engelsche oorlogsschepen aan Korfoe, Argostolion en Navarino betreft, wordt erop gewezen, dat dit reeds lang voor het uitbreken van de crisis officieel was aan gekondigd. ATHENE, 19 Sept. (D. N. B.) Volgens be richten uit Korfoe heeft de kapitein van het Engelsche toeristenschip „Hamerit" na debarkatie der passagiers opdracht gekre gen, dezen direct naar de haven van in scheping terug te brengen en daarop zoo snel mogelijk naar Malta te vertrekken. LONDEN, 19 Sept. Sir Stafford Cripps is uit zijn bestuursfunctie van de Labour Partij getreden. Volgens een in de Daily Herald gepubliceerd schrijven zijn de motieven voor zijn stap de zelfde als die welke Lord Ponsonby tot aftre den bewogen hebben. Beiden zijn evenals Lans- bury het niet eens met de officieele politiek van de partijleiding in de kwestie van eventueele sancties. Het plotselinge bijeenroepen van het bestuur der partij, dat vandaag bijeen zal ko men, moet in verband gebracht worden met het aftreden der drie leidende figuren. Oorspron kelijk zou de zitting van het bestuur eerst vol gende week Vrijdag in Brighton, aan den voor avond van het jaarlijksche congres der Labour Partij, plaats yindep Berlijnsche correspondent van het financieele dagblad L'Information meldt, dat de buitenlandsche diplo maten in de Duitsche hoofdstad ernstig verontrust zijn door een reeks betrouwbare onthullingen over Duitsche voorbereidingen voor een oorlog tegen Litauen. De minister van oorlog, aldus deze correspon dent, heeft een vertrouwelijk schrijven gezonden aan alle groote wapenfirma's, waarin hij binnen acht dagen inlichtingen vraagt over het aantal arbeiders, dat onontbeerlijk geacht wordt voor een goed functionneeren der bedrijven in geval van oorlog. Rijkskanselier Hitier, aldus voegt de corres pondent hieraan toe, was voornemens het ver breken der diplomatieke betrekkingen tusschen Duitschland en Litauen in zijn rede van jl. Zondag te Neurenberg aan te kondigen. Er ver luidt echter, dat hij deze aankondiging uitgesteld heeft op dringend verzoek van het departement van buitenlandsche zaken. In buitenlandsche diplomatieke kringen in Berlijn helt men er echter toe over een breuk tusschen de beide landen onvermijdelijk te ach ten. ROME, 19 Sept. (Havas.) In officieuze krin gen vat men de Woensdag afgekondigde fi nancieele maatregelen op als een bewijs van het Italiaansch besluit voort te gaan met de verwerkelijking van het programma in Oost- Afrika. Men is algemeen van meening dat de voorstellen der Commissie van Vijf zullen wor den verworpen, daar zij het karakter van een compromis hebben. In afwachting van het antwoord van Rome duiken diverse geruchten op. Volgens een dezer geruchten zou de mobilisatie der •tien millioen burgers reeds vandaag plaats vinden. Het bericht, dat gisteren Italiaansche onder zee-booten door het Suez-Kanaal zouden zijn gevaren, wordt tegengesproken. WASHINGTON, 19 Sept. (Reuter.) Ingeval van oorlog tusschen Italië en Abessinië, ver klaarde minister Swanson, zal het Amerikaan- sche departement van Marine bereid zijn om de vloot van den Stillen naar den Atlantischen Oceaan over te brengen, ter bescherming van de Amerikaansche koopvaardijvloot. PARIJS, 19 Sept. (Reuter.) De correspondent te Genève van het „Journal" schrijft: In Fran- sche kringen is men van meening, dat het plan der commissie van vijf, indien het loyaal wordt toegepast en indien men den Italianen een overheerschende rol toebedeelt, over eenige jaren in Abessinië kan leiden tot een samen werking, zooals Frankrijk in Marokko heeft verkregen. De Italianen dienden geduld te hebben, om onder den dekmantel van een internationaal mandaat vasten voet in Abessinië te krijgen. Om echter een op vertrouwen gebaseerde sa menwerking tot stand te brengen, dienden de Engelschen van tactiek te veranderen. ROME, 19 Sept. (Reuter) De voorstellen van de Commissie van Vijf worden in de pers afwijzend ontvangen. De „Messagero" wijst erop, dat de com missie de souvereiniteit van den Negus heeft aangetast, daar zij de noodzakelijkheid van buitenlandsche interventie in Abessinië, om orde te schepen in de binnenlandsche aangelegenheden van dit land, heeft erkend. MILAAN, 19 Sept. Met het sa. „Lombardia" zijn vannacht de laatste afdeelingen van de di visie Cosseria, namelijk drie bataljons infante rie, een reserve-compagnie, een afdeeling Cara binieri en personeel van den gezondheidsdienst, in totaal 121 officieren en 3600 soldaten van Genua vertrokken. Op de „Lombardio" heeft zich ook het di visie-commando ingescheept. Te Triest hebben zich eveneens 350 soldaten, hoofdzakelijk artilleristen, naar Oost-Afrika in gescheept. De hertog van Bergamo is gisteren van Mi laan vertrokken, om zich naar Oost-Afrika te begeven, waar hij het commando van een bri gade infanterie op zich zal nemen. De kruiser „Eugenius van Savoye", een der modernste en snelste schepen der Italiaansche marine, die eenige maanden geleden van stapel geloopen was, zal een dezer dagen voor de eer ste proeftochten vertrekken. PARIJS, 19 Sept. (Reuter). De bekende Fran- sche diplomaat Jules Cambon, die in April zijn 90en verjaardag vierde, is vannacht te Vevey aan het meer van Genève, waar hij sinds Juni ver toefde, overleden. mSmrWÊmm Mussolini verklaarde in een interview met Ward Price de voorstellen van Genève onaanvaardbaar Mussolini noemt in een interview met Ward Price de voorstellen van Genève belachelijk en O naanvaardbaar Jules Cambon, bekend Fransch diplomaat overleden. Het conflect in de Labour-party; ook Sir Stof- ford Cripps treedt af. Inbraak bij den postkantoorhouder te Nieu- wenhagen. De salondekboot „Veluwe" naar Bombay ver kocht. Beurs: Ongeanimeerd. GENèVE, 19 Sept. (Reuter). Eden heeft hedenmorgen een onderhoud van een uur gehad met Laval. Aloisi, die tegen den middag nog geen opdracht had ontvangen, om zich naar Mussolini te begeven, zal tot nader orde te Genève blijven. Naar men gelooft, heeft de Duce hem gezegd, de raadgevingen van Genève niet noodig te hebben. Dit bericht heeft een vrij pijnlijken in druk gemaakt, want men meent hieruit te kunnen opmaken, dat het niet de bedoeling van Mussolini is, zijn onwrikbare houding te laten varen. DUBLIN, 19 Sept. (D.N.B.) De leider der Iersche Blauwhemden, generaal O'Duffy, die gisterenavond teruggekeerd is van zijn bezoek aan- het Fascistisch Congres te Genève, beves tigt, dat Iersche Blauwhemden Italië hun dien sten hebben aangeboden. De generaal voegde hieraan toe: Van mijn verblijf in het buitenland heb ik gebruik ge maakt, om een bezoek te brengen aan Duitsch land. Ik heb eenige arbeids- en militaire kampen bezocht en alles zeer interessant gevonden. Wel iswaar keur ik Hitler's politiek niet van gan- scher harte goed, maar ik geloof, dat Hitier op een verkeerde wijze is voorgesteld. Stand op Donderdag I uur n.m.: 750.7 Vorige stand: 753,8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1