STADSNIEUWS J. H. KRUL Jr. f1 Waar de filmband rolt Laatste Nieuws WEET U DAT? STEENKOLENHANDEL IMARIA-STICHTING Haarlem, 19 Sept. $PREEKWOORPEj5 IDe Dubbelgangster I ■li" BIJ 99 WORDT ELKE CLIENT MET AANDACHT EN TOEWIJDING BEDIEND Wij verkoopen goede kolen RADIO SITTERSexdKAR DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1935 De geheele zaak is er voor de begunstigers. In elk artikel dat VfDE FAAM" offreert is de sorteering veelzijdig en de qualiteit in verhouding tot den prijs b6St- Daarom 's de „DE FAAM" vertrouwensnaam. DE FAAM'S Kleedingmagazijnen voor Heeren, Dames en Kinderen ANEGANG hoek Lang6 VeQrstfast K.J.M.V. „ST. AUGUSTINUS" September-programma HET ZEVENDE EEUWFEEST DER H. ELISABETH VAN THÜRINGEN Examens coupeuse en tailleuse Moedercursus „Wit-Gele Kruis" October verhoogde prijzen NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP Voorheen STATIONSTERREIN OVERVEEN TELEFOON 23517 - 22557 Tuinbouw en plantkunde Vooruit betaling SCHOTERWEG 1, Tel. 16659 I P VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken» „Zaakwaarnemer" Zwijnt jesjager Inbraak station Zaandam Toeren en de gevolgen DE HEER A. BURDET 75 JAAR Dertig jaar wereld gebeuren 1 Mm wiifk éAA'AAff' :vA>:'-f«;i§ Hartelijke belangstelling VOOR DE DAMES! Interessante tentoonstelling van handwerken De verkeerslichten op 't Verwulft Prov. Staten van Noord-Holland DE KINDSHEIDOPTOCHT Kantongerecht Haarlem Strafgevangenis Huis van Bewaring Comité Winterhulp Weer de onbewaakte overweg Melkrijder gedood INDISCHE LANDSMIDDELEN Over Juli een milloen minder op gebracht dan verleden jaar DAMMEN Hoofdklasse competitie Ned. Dam- bond afdeeling Noord IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK AGENDA Bioscopen 20 September Bioscopen INSTELLINGEN STAAT VAN BESOMMINGEN AMSTERDAM - ROTTERDAM 7 UTRECHT ensnadin „DE FAAM Hedenavond kwart vóór negen zal in een der bovenzalen van Café Rest. Gebr. Brinkmann voor de K. J. M. V. Mr. F. Vorstman een on derwerp inleiden dat in het middelpunt dei- belangstelling staat, nJ. „Devaluatie of Defla tie". Zondag 22 September wordt een H. Mis op gedragen in de Kapel der Eerw. Zusters aan de Koningstraat, waaronder generale H. Com munie der leden. Na afloop der H. Mis ge meenschappelijk ontbijt in Café Rest. Gebr. Brinkmann. Dinsdag 24 September in de Kapel van St. Joannes de Deo, Maerten van Heemskerk straat, geeft de Moderator, Kapelaan J. P. van Houten zijn eerste conferentie. Donderdag 26 Sep.tember, aanvang kwart vóór negen bij Brinkmann, komt naar aanleiding van de groote Rembrandttentoonstelling re Amsterdam, de heer Mathé van der Weyden, een beschouwing geven over den Nederland- schen grooten meester Rembrandt, gevolgd door een excursie naar het Rijksmuseum te Amsterdam op Zondag 29 September. Gisteravond heeft in het patronaatshuis in de Zoetestraat de constitueerende vergadering plaats gehad van een comité dat zich gevormd heeft om ook hier ter stede het zevende eeuw feest der heiligverklaring van de H. Elisabeth van Thüringen op waardige wijze te vieren. Het plan tot de oprichting van dit comité is uitgegaan «van de derde orde van St. Fran- ciscus wier patrones de H. Elisabeth is en vooral pater Hunsche van de Groenmarkt heeft er zich zeer verdienstelijk voor gemaakt. Al aanstonds in deze eerste vergadering wer den voorloopige plannen besproken en o.a. be sloten van 17 tot 19 November in de St. An- toniuskerk op. de Groenmarkt een triduum te houden waaronder pater Auxentius van Scha len O F. M. zal preeken over de offerliefde en het Godsvertrouwen van de H. Elisabeth en dit als voorbeeld te stellen aan de menschen van onzen tijd. Woensdag den 20en November zal dan in den schouwburg aan den Jansweg een uitvoe ring worden gegeven van het Elisabeth-orato- riuni door het zangkoor van de Derde Orde en het zangkoor Benedicamus Domino van de Groenmarktkerk, benevens een drietal beken- Ue solisten. r Het comité, dat staat onder voorzitterschap van den Eerw. pater Hunsche, bestaat uit den Z.Ecrw. heer deken H. C. J. Sondaal, mej. D. Beynes, mevr. E. Meyer, mevr. v. Liemt. mej. H. van Os, mej. M. Jonckbloedt en de heeren F. Tonino, A. Lips, C. v. d. Bilt, Fr. Pielage en Arthur Tervooren. Op het te Haarlem gehouden examen voor coupeuse en tailleuse slaagden de volgende da mes: A. Res, Castricum; Tr. Telkamp, Hille- gom; J. Niepoort, Velsen; B. v. d. Bos, Heem stede; T. Bosse, Haarlem; C. Habraken, Haar lem; T. v. Maarle, Haarlem; T. Umans, Am sterdam. Voor coupeuse: A. Blom, Haarlem; C. v. Leuven, Haarlem; M. Rosendahl, Amsterdam; D. Abels, Amsterdam; J. v. Maris, O verveen; B. Mesman, Hillegom; M. Langendijk, Wijk en Duin. Allen genoten haar opleiding aan de ,.Er- kama", ^rode-Academie, Gr. Houtstraat 3 rood, Haarlem. Amsterdam, Koninginneweg 216. Het bestuur van het Wit-Gele Kruis Is voor nemens een moedercursus te organiseeren voor de drie parochies in Noord-Haarlem t.w. St. Elisabeth en Barbara, St. Liduina en St. Bavo (Schoten). Indien mogelijk zullen de bijeenkomsten plgats hebben bij de St. Liduinakerk. De cursus zal in October beginnen, en uit tien wekeiyk- sche lessen ieder van ongeveer 1J4 uur be staan. Wil 't bestuur den cursus beginnen dan zul len er minstens 15 gegadigden moeten zijn; geven zich meer dan 30 cursisten op dan zullen er twee cursussen uitgeschreven worden. De deelneemsters betalen totaal één gulden voor alle tien lessen. Ook ongehuwde dames van 19 a 20 jaar af kunnen den cursus komen volgen. In verband met den korten tijd van voorbe reiding is het gewenscht zich ten spoedigste op te geven aan het Bemiddelingsbureau voor het Wit-Gele Kruis, Parklaan 75 te Haarlem. Dinsdagavond vergaderde de afdeeling Haar lem van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde in hotel Lion d'Or, on der voorzitterschap van den heer J. L. Bouwer. Medegedeeld werd dat de heeren A. v. Hum en J. v. Oss te Amsterdam waren geslaagd voor het diploma Eerste Knecht. De afdee ling zal een excursie houden naar de Prima- vera-tentoonstelling te Rotterdam, waarvoor zij een zilveren medaille beschikbaar heeft ge steld. Dé secretaris en de voorzitter werden be- benoemd tot afgevaardigden naar de Alge- meene Vergadering van de Maatschappij. De heer H. earlier had medegebracht een uitgelezen collectie nieuwe dahlia's, welke hij de revue liet passeeren. Hij vertelde een en ander van de voortreffelijke eigenschappen van deze bloemen ten opzichte van tuinbeplantlng en bindwerk. Tevens memoreerde hij hun suc ces te Brussel en in Engeland. De Dienst van Hout Plantsoenen had in gezonden een Passiebloem en de Vruchten van den Christusdoorn, welke- door den voorzitter werden besproken. MODEL 1936 Een Haarlemsche boekhouder fungeerde als zaakwaarnemer voor het Kantongerecht voor een Heemstedenaar, die er bezwaar tegen had zelf het proces te voeren. Hij was echter door den boekhouder opgelicht voor 16. De Officier van Justitie eischte veertien dagen geleden wegens oplichting 1 jaair gevan genisstraf. Hedenmorgen werd in deze zaak vonnis ge wezen en de Rechtbank veroordeelde verdfechte tot 8 maanden gevangenisstraf m. a. vi p. De Officier eiscjite op 5 September 9 maan den gevangenisstraf tegen een Haarlemmer wien ten laste gelegd was, dat hij 3 fietsen had verduisterd. Het vonnis luidde 8 maanden gevangenis straf m. a. v. p. In den nacht van 19 op 20 Juli werd in het kantoor van de goederenloods van het .station in Zaandam ingebroken. Een doosje sigaretten werd vermist, terwijl enkele honderden guldens voor het grijpen lagen doch de inbrekers wer den op het kritieke moment door de politie ver rast. 5 September stonden de daders voor de Haarlemsche Rechtbank, wegens poging tot diefstal met braak en diefstal met braak, terecht. De Officier van Justitie eischte tegen ieder 2 jaar gevangenisstraf. Een der daders werd hedenmorgen tot 10 maanden gevangenisstraf veroordeeld en de andere tot 5 maanden plus 5 maanden voorwaardelijk. In dronkenschap stalen 2 IJmuidenaren op het Kennemerplein een motorfiets en gingen een ritje maken. De zaak kwam uit en de Officier van Justitie eischte wegena diefstal van benzine tegen ieder 3 maanden gevangenis straf. De Reehtbank veroordeelde verdachten tot 14 dagen gevangenisstraf, gelijk aan ue prefentieve hechtenis. Een andere motorliefhebber stal achter een huis aan de Rollandslaan een motorfiets en verkocht deze aan een opkooper in Amsterdam voor een luttel sommetje. Hij hoorde daarvoor tegen zich eischen 6 maanden gevangenis straf, maar de Rechtbank verwees de zaak hedenmorgen terug naar den rechter-commis- saris voor het inwinnen van een reclasseerings- rapport. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIMIIIIUIIIIMIIIIUIIIIIIIIIIIIIIHHIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHU1 Tijdens den grooten oorlog zijn tal van films gemaakt in opdracht van de Generale Staven der oorlogvoerende landen, films die werden op geborgen in de geheime archieven dier landen, zonder ooit anders dan voor enkele hooge mili tairen en staatslieden vertoond te zijn. Vijftien jaren hadden die films in de geheime archieven berust, toen het de Fox Film Corpo ration gelukte, ze er uit los te krijgen. Al dat materiaal werd gesorteerd en uit de 130.000 me ter film zoo bij elkaar gekregen, werd hier een stuk geknipt en daar weer een ander stuk, tot dat er na een arbeid van acht maanden tenslotte een film ontstond, die in hoofdzaak bestaande uit zuivere oorlogsscèncs een zóó sterke aan klacht tegen den oorlog is, dat ze al de „ge maakte" anti-oorlogsfilms, zooals „lm Westen nichts Neues" enz. als propaganda voor den vrede ver en zeer ver overtreft. Want dit is geen „gemaakte" film, geen foto grafische weergeving van een door den een of ander bedacht verhaaltje; deze film bestaat ge heel uit beelden tijdens de storm-aanvallen, tij dens de bombardementen, in de loopgraven en op de slagvelden zelf, door in het leger dienende cameramannen genomen. Zelf ziet men ze op de film aan het werk. Alles is echt en kon men bij vorige oorlogs films nog velen hooren zeggen: „Nou ja, ze zullen het wel wat erger hebben voorgesteld dan het in werkelijkheid is," nu hebben we dan heusch de echte werkelijkheid voor onsen die is nóg afschuwelijker dan de nagemaakte van vroeger. Fox Film heeft met het samenstellen van dit document een daad verricht, die haar de dank baarheid van alle vredesvereenigingen ter wereld heeft verzekerd. De film begint in 1901 en laat alles zien wat keizers en koningen, prinsen en sultans in de ongeveer 12 jaren die voorafgingen aan den moord op Aartshertog Ferdinand te Serajewo, wilden en wenschten en deden. Het grootste gedeelte echter is gewijd aan scènes van verschillende veldslagen, aan lucht gevechten en aan den oorlog ter zee men ziet in de film ongeveer 20 schepen torpedeeren, men ziet er luchtballons en vliegtuigen neer schieten, men ziet de soldaten tijdens den stormloop neervallen, of door de vlammenwer pers gegrepen worden, kortom, het is alles zoo afgrijselijk, dat deze film den meest verstokten voorstander van den oorlog tot pacifist moet maken. Vorige films van dezen aard gaven een denk beeld van wat de oorlog is deze laat den oor log zelf zien. Van morgen af wordt ze in de Palace Bioscoop gedraaid. A. T. MjRr WftttrtUf Een Duitsch regiment trekt over „nie- mands land". Scène uit de Fox Film „30 jaar Wereldgebeuren", een authen tieke filmreportage uit de jaren 1904 1934, verzameld door Laurence Stallings De bekende vogelkenner en vogelliefhebber, de heer A. Burdet te Bloemendaal, viert van- aaag zijn 75sten verjaardag. De heer Burdet werd 19 September 1860 in het Zwitsersche Kanton Waadt (Vaud) gebo ren, studeerde aan verschillende buitenland- sche hoogescholen in de klassieke talen en heeft daarna, als docent in de moderne talen, veel ge reisd. Jaren geleden kwam hij in aanraking met dr. Jac. P. Thijsse. Deze ontmoeting was beslissend voor zijn verdere belangstelling, die zich hierna vooral richtte op het vogelleven. Veel deed hij vooral voor de vogelbescherming'. Gp tallooze wijzen heeft hij van zijn liefde voor de Nederlandsche vogelwereld doen blij ken. Vooral zijn films en lantaarnplaatjes, die de heer Burdet graag op aanvrage beschikbaar stelt, hebben vele vogelliefhebbers gekweekt. Ook in het buitenland heeft de heer Burdet 'Verschillende malen voordrachten gehouden over zijn geliefd onderwerp. De vogels der Hol- landsche duinen kent hij als weinigen. Steeds in den loop van den morgen bleek, welk een hartelijke belangstelling de jubilaris op i'.ijn feestdag ondervindt. Tallooze telegram men en bloemstukken kwamen binnen, „veel te veel", meende de heer Burdet met zijn be kende! bescheidenheid. O.a. waren er uitvoerige telegr ammen van de Ned. Ornithologische Ver- eeniging, van de Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels en van de Ned. Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten. Van enkele dezer ver- eenigingen is de jubilaris reeds jaren bestuurs lid. Dr. J'ae. P. Thijsse en de voorzitter van de Ned. Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten, hadden eenr bezoek tegen den avond aangekon digd. Alle kennissen en alle vogelliefhebbers zullen den sympathAaken 75-jarige graag nog vele ge zonde Jaren toawenschen. De geweldige herfststormen hebben het ons verteld: de zomer is onherroepelijk om en de winter is in aantocht. .De winter, dat is het tijdperk van de warme wollen kleeding en ook hèt huisvlijtseizoen. In de, Gemeentelijke Con certzaal is thans een tentoonstelling ingericht, welke beide dient. Op zeer overzichtelijke wijze is daar opgesteld wat zooaü. van wol te ver vaardigen is. En wel van een bijzonder soort wol, nJ. van Nomotta-wol, die de zeer waar deerbare eigenschap heeft dat ze niet door motten opgegeten kan worden'. Heel duidelijk is dit te zien op de afbeelding Vïan twee popjes, die beide wollen kleertjes dragen, resp. van ge wone en van Nomotta-wol, en onder een stolp aan de inwerking van motten z\jn blootgesteld geweest. De kleertjes van NomotUa-wol zijn na genoeg ongeschonden, de andere zoo goed als geheel vernietigd. Ook is er nog een extra-bijzonder*: soort wol te zien, n.l. die gegarandeerd niet krimpt. De variatie op het gebied van Nomotta- huisvlijt is zéér groot: thee warmers, zoowel als kleeden, kussens zoowel als babykleertjes, ves ten, costuums enz. enz. Alles kan door de dames zelf vervaardigd worden en de expositie is zoo practisdh inge richt, dat men zelf kan nagaan van.' welke wolsoort het geëxposeerde is gemaakt, ferwiil het model eveneens gemakkelijk op te zoeken en bovendien afzonderlijk verkrijgbaar is. Zoo valt er nog meer van deze interessante expositie, die tot en met Zondag geopend'- is, te vertellen. Wij mogen dan ook zeggen dat een bezoek van blijvende waarde kan zijn en zeer aanbe velenswaardig is. „Ja, dat heb je nu met automatische ver keerslichten, als ze om een of andere techni sche reden staken, loopt de heele boel in de war." Zóó praatte een wijsgeerig man, toen van morgen de lichten op het Verwulft geruimen tijd weigerden, waardoor werkelijk groote ge varen ontstonden en de politie haar handen vol had. De man had gelijk, met dien verstande, dat de boel niet in de war liep, dank zij het kracht dadig optreden van onze onvolprezen orde bewaarders. Te hopen is echter, dat de installatie in de toekomst niet al te veel kuren krijgt. Tot lid van de Provinciale Staten van Noord- Holland is benoemd de heer Mr. A. J. Enschedé te Bloemendaal, zulks ter voorziening in de vacature, in dat college ontstaan door het overlijden van den heer Mr. C. H. Guépin. De Kindsheidoptocht Zondag a.s. onder lei ding van den weleerw. heer P. J. de Wit, ka pelaan der parochie van St. Jan, zal zich weer op den openbaren weg begeven. Het vertrek is bepaald op twee uur van het schoolplein der eerw. broeders. De stoet gaat door Kruistocht straat, Emmastraat, Gouwweteringkade, Graaf Willemstraat, Graaf von Wiedstraat, Bisschop Ottenstraat en Van Keulenstraat, via de Nagt- zaambrug, rechtsaf langs de Zomerkade, Van Zeggelen.';traat en Van Zeggelenplein, Teding v. Berkhoutstraat, Cremerstraat en -plein, Van Nieveltstraat, ten deele door Dr. SChaepman- straat, Vosmaerstraat, Teding van Berkhout straat, Nagtzaamstraat, 2de Zuidpolderstraat, v. d. Hulststraat en Teylerplein. Daarna komen de kinderen in de kerk voor 'n kort Lof met kinderzegen. Op straat zal worden gecollec teerd en ook in de kerk, om de onkosten, aan dezen optocht verbonden, te dekken. Op de Rijksbegrooting 1936 is evenals vorig jaar uitgetrokken aan salarissen van de 2 kan tonrechters van het Kantongerecht te Haarlem f 13500, salaris griffier f 4.320 en salaris substi tuut-griffier f 3.510. Aan bijdrage in de exploitatiekosten van het gebouw, waarin het Kantongerecht is geves tigd f 3.816 (vorig jaar f 5.324). Blijkens dezelfde begrooting zijn bij de Straf gevangenis te Haarlem werkzaam: 1 directeur, 1 adj.-directeur, I commies ter directie, 1 com mies, 2 klerken, 1 huismeester, 2 hoofdbewaar ders, 20 bewaarders, 3 werkmeesters bij den ar beid, 5 meesterknechts bij den arbeid, 1 op zichter bij den arbeid, 1 kok, 1 bijkok, 1 hoofd onderwijzer, 1 onderwijzer, 1 Protestantsch gods dienstleeraar, 1 R. K. geestelijke, 1 Israëlietisch godsdienstleeraar, 1 organist, 1 geneesheer, bo vendien 1 tijdelijk organist, 1 tijdelijk Prot. Godsdienstleeraar, 1 tijdelijk geneesheer. Bij genoemd gesticht is een bewaarder werk zaam, die belast is geworden met werkzaamhe den, welke vroeger werden verricht door een hulpbewaarder. Het Huis van Bewaring te Haarlem heeft het volgende personeel: 1 directeur, 1 hulpbewaar der, 8 bewaarders, 1 geagregeerd onderwijzer, 1 R.K. geestelijke, 1 Israëlietisch godsdienstleeraar bovendien 1 tijdelijk organist en 1 tijdelijk Prot. godsdienstleeraar. Dinsdag 24 September des avonds acht uur houdt het Comité Winterhulp een comité-ver gadering in het gebouw St. Bavo. De opkomst van alle leden wordt dringend verzocht. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Op de spoorlijn Nijmegen—Venlo nabij Cuyk is hedenmiddag een ernstig ongeval gebeurd. Op den onbewaakten overweg is de melkrijder H. A., die daar met zijn paard en wagen pas seerde, door den trein gegrepen en gedood. Het paard bleef ongedeerd. De wagen werd ongeveer 1 K.M. meegesleurd. Door de aan rijding zijn de lantarens van den trein be schadigd. BATAVIA, 19 Sept. (Aneta). De voorloopige cijfers van de opbrengst der landsmiddelen be droegen over de maand Juli 1935 f 36.400.000. tegeiuover in de maand Juli 1934 f 37.300.000. Over de eerste zeven maanden van 1935 be droeg, die opbrengst f 215.900.000 tegenover in dezelföe .periode van het jaar 1934 f 223.400.000. Te Zaandam speelde Dinsdagavond jj. voor bovengenoemde, competitie de Damclub „Zaan dam" I tegen, de Haarlemsche Damclub I. De uitslag was Damclub „Zaandam" I—Haarlem sche Damclub 713. Gebouw „St. Bavo": R.K. Smedenpatroons, 8 uur; R. K. Rechtskundig bureau, 8 uur; Re traiteclub Spoor- en Tramwegpersoneel, 8 uur; Bestuursraad R. K. Volksbond, 8 uur; Fede ratie Groenten- en Fruit-handelaren, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling, 34 uur. Café-restaurant Gebr. Brinkmann Propa- gandavergadering Ned. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, half 9 K. J. M. V. „St. Augustinus", half 9 Jaarver gadering Mannenkoor „Die Spaerne-sanghers", half 9. Hotel „Royal" Ned. R.K. Bond van Technici „St. Bernulphus", kwart over 8. Luxor-theater „Het geheim van Evelyn Prentice", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „Abessinië", 2.30, 7 en 9.15 uui. Palace Shirley Temple in „Hartedief". OP het tooneel Meller en Wagner, Weensche ko mieken, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater „Rumba", 2.30, 7 en C30 uur. Gebouw „St. Bavo": Bestuur Trampersoneel 8 uur; Werkplaatspersoneel 8 uur: R. K. Be volkingsbureau, 8 uur. Bakenesserkerk: Kerkconcert Jo Vincent en Anton v. d. Horst, 8 uur. Luxor-theater; „Helden van onzen tijd", 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater; „In naam des konings", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace; „30 jaar wereldgebeuren", 1 en 9.15 uur. Rembrandttheater: „Bal in Savoy". Op het tooneel Doro Gerson, 2.30, 7 en 9.15 uur, St. Elisabethsvereeniging Jansstrant 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. >d van de Donderdag aan den Rijksvischafslag aangekomen STOOMTRAWLERS Adriatic 200 manden 2350Ewald 1000 manden 3600Alma 400 manden 4450.—, Bruinvisch 75 manden 1460.—, Maria Elisabeth 65 manden 1260. LOGGERS Sch. 109 970K.W.: 166 68086 530.—. 114 870.—, 134 380.—, 74 980.—, 78 800—, 130 740.—, 124 410 WATERSTAND IJMLTDF.N Vlced: 9.11 en 21.53. door Charles Garvice Toen hij op het portaal kwam, ingespan nen voor zich uit starend in de duisternis, slechts verhelderd door 'n enkelen mane straal, die zich door de vuile ruiten van het gangraam wist te boren, bemerkte hij het ineengedoken figuurtje in den hoek. Hij schrok en maakte zelfs een beweging, of hij rechtsomkeert wilde maken, de trap weer af want de heer Splay was van nature en door zijn speciale omstandigheden een uiterst nerveus man; maar een tweede blik op het meisje stelde hem gerust. „Je slaapt niet, Madge, en dat weet Je zelf heel goed," zei hij met een slim lachje, nog een beetje beverig op de beenen. „Ik kan het hooren aan Je ademhaling. Kom, sta op en luister nou eens naar me." „Heb ik dan soms beweerd dat ik sliep?" beet ze kattig. „Laat me met rust, Speld. Ik wil niks met je te maken hebben en je blikken bullen heb ik niet noodig." „Hier is een halve kroon voor Je, Madge," zei hü vleiend. Ze griste hem het geldstuk af, beet er op, liet het een paar maal op haar handpalm dansen en smeet het hem toen naar het hoofd. „Bocht! Bliki" was al wat ze zei. „Beware me, nee, het is een goeie 1" pro testeerde hij, maar tamelijk mat, en moest zijn fletse oogen neerslaan voor Madge's feilen blik van verachting. ,,'t Is bocht ik heb 't in m'n gevoel," zei ze kort. „Ga nou maar door en laat me met rust." „Is je grootmoeder thuis?" vroeg hij, na een besluitelooze pauze. „Ik wou haar graag spreken." „Ja, ze is thuis, en ze zal dolblij zijn als ze je ziet. Nog geen half uur geleden zei ze tegen me: „Waar zou die lieve Speld nou toch blijven? Wat zou ik graag eens een poosje met hem babbelen!" Met een onderdrukten vloek liep de Speld door, duwde de deur open en ging de kamer binnen. Madge hoorde haar grootmoeders snorkend gegrom en heel de verdere reeks van kwaad aardige geluiden, die een gedwongen ontwaken meestal begeleidden. Ze nam er geen notie van maar na een minuut of wat werd haar aandacht getrokken door het feit, dat het tieren en foeteren geheel had opgehouden en dat de Speld op gedempten en overredenden toon aan het redeneeren was, alsof hij trachtte, de oude vrouw ergens toe over te nalen. Madge's nieuwsgierigheid was gewekt en, zon der overeind te komen, kroop zij over de gang, tot zij haar oor tegen de kamerdeur kon leg gen. Ze kon slechts weinig woorden duidelijk verstaan, maar nu en dan hoorde ze Splay haar naam noemen, en toen ze zich voorzich tig wat opheesch en haar oor tegen het sleutel gat zelf drukte, ving ze den zin op: „Vertel me nou eens ronduit wie ze is, en dan word jij mijn compagnon, moeke Bunch. Ik wéét dat er 't een of ander met het kind aan de hand is 'n soort van geheim zie je, je kunt soms aardig je mondje roeren als Je pas weer eens om het hoekje bent wezen pimpelen. En misschien heb ik zoo mijn ver moedens. Misschien en misschien ook niet; in elk geval, ik vraag je nou om eens vertrou wen te stellen in een ouden vrind, moeke Bunch, een vrind, die het altijd zoo goed met je gemeend heeft Hier haalde moeke Bunch luid en ver achtelijk haar neus op en kraakt: „Onzin!" Waar wil je heen zeg dat maar liever!" „Wel, luister nu eens goed," ging hij op honingzoeten toon voort, ,,'t Is toch zooveel als je plicht Je plicht, begrijp je goed! om Je eens uit te spreken, tegen een vriend, een echten vriend, die je kan helpen, voor haar te zorgen, en over haar belangen te waken, en De oude vrouw leunde voorover en Madge, die haar gehoor tot het uiterste inspande, hoorde haar bedachtzaam smiespelen: „Wat zul Je me dan geven als ik het je vertel, Speld?" „Dit hieri" antwoordde hij haastig, met onderdrukte gretigheid in zijn stem, „en 't is een echte, dat spreekt vanzelf." „Spreekt vanzelf!" echode zij. „Laat 'm eens kijken, en misschien zal ik 't je dan vertellen en misschien ook niet. Wat heb jij d'r eigen lijk mee voor, hè, dat je hier komt om een oude vrouw uit te hooien, waar gewoonweg niet dit op te zeggen valt en die altijd 't hoofd hoog heeft kunnen dragen en haar best heeft gedaan om haar arm kind voor te gaan in 't goede? Hè, wat heb je daar nou op te zeg gen?" „Twéé echte I" fluisterde hij heesch. Madge hoorde de geldstukken rinkelen In de beverige hand der oude vrouw. Er was een oogenblik stilte; toen siste moeke Bunch fel: „Zwéér me, dat Je 't nooit aan een levende ziel zult vertellen. Zweer het, Speld, of ik geef ze je terug, al zijn 't goeie!" „Ik zweer 't bi) alles wat je maar wilt," gaf hij gretig toe, een koortsig ongeduld in zijn lage, doffe stem. Daarna mompelde de vrouw iets, maar tot haar woedende en radelooze teleurstelling kon Madge er niets van opvangen. Wel hoorde ze den afgrijselijken vloek van verbazing, die den Speld ontviel, toen de onthulling goed tot hem doordrong. „Dat is gelogen! Dat is bedróg!" stamelde hij in zijn verbijstering. „Het is waar, woord voor woord! Je bent zelf een leugenaar! Het is waar; ik zweer het!" kraste de oude heks. „Er. ga ii) nou maar en bazuin het overal rond; ga jij maar en breek je eed, en dan zal ik met je afrekenen, al moet ik er voor hangten!"V „Nee, nee, ik zal m'n mond wel dicht houden," stotterde hij. alsof hij nog steeds verbijsterd was. „Die kleine kat, die Madge! Het idee! Allemachtig, allemachtig! Die kleine Madge, die ik van kind af aan gekend heb. Wat is dat?" brak hij af, terwijl zijn scherpe, lichte oogen onrustig de deur zochten. Het geluid dat zijn aandacht had getrokken, kwam uit het benedenhuis, Madge had het ook gehoord, en was, nog steeds op handen en voeten, teruggekropen naar bet hoekje, waar zij, ineengedoken, veinsde te slapen. De voet stappen, zacht, maar vast, kwamen hooger en hooger; ze behoorden aan twee mannen, twee heel opvallend-gekleede mannen met heel alle- daagsche gezichten. Ze hadden Ihttin handen in de zakken en hoewel zij op de teenen liepen, maakten zij niet den indruk, hang te zijn. Bij Madge bleven ze staan, en den van hen boog zich over haar heen en luishsnde, zooals de Speld gedaan had. „Dat schaap van moeke Bunch geloof ik," zei hij. Zijn metgezel knikte en terwijl zij voort slopen naar de kamer van den Speld, bleven ze even staan luisteren aan de eerste deur, waarachter moeke Bunch's gesnork duidelijk hoorbaar was. „Klaar? Vooruit!" zei een van de mannen, en in een soort van geruischloozen sï-ormlooo zetten ze hun schouder tegen de deur van Snlay's kamer en duwden ze met geweld open. Het .vertrek was leeg. en de twee mutünen keken met zichtbare teleurstelling om zich heen. „Als hij nu nog niet boven is, dan heeft hij lont geroken en zijn we hem voor van avond kwijt," zei een van de rechercheurs. „De installatie is hier, dat is tenminste één meevallertje, maar we zullen ze voor 't oogen blik laten waar ze is en eens in andere kamers ons geluk beproeven." „Eerst maar eens hier," zei zijn kameraad en zij openden de deur van moeke Bunch en rongen binnen. „Kom, word eens wakker," zei de een terwijl hij het licht van zijn zaklantaarn recht op haar gezwollen gezicht deed schijnen. „Wie is dat, in 's hemelsnaam?" krijschte zij, met een rilling van angst in haar stem. „Komen de heeren me soms bij een zieke roepen? Ja, moeder Bunch moeten ze altijd hebben, moeder Bunch staat bekend om haar hulpv „Laat maar, moeke," weerde de eerste re chercheur af. „We moeben den Speld hebben. Heb je hem ook gezien?" „Ja," antwoordde zij. „Nog maar een paar minuutjes geleden was hij hier; hoewel 't kan ook wel langer zijn, want ik schijn daarna weer ingedommeld te zijn. We waren zoo'n beetje aan 't buurten, toen-ie opeens opschrok en wegsloop, net of-ie wat gehoord had, dat 'm niet aanstond." „Is dat waar, of zijn dat enkel maar leugens, vrouw Bunch?" vroeg de ander nu scherp. „Wat heb je daar in je hand?" .(Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2