STADSNIEUWS LAATSTE NIEUWS Nieuwe jacht naar het goud der wereldzee? Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan'n „Omroeper" j voor 80. OOO gezinnen j De Negus verwacht oorlog GROOTE PLANNEN VAN NED. SYNDICAAT DE RIJKSBEGR00TING De Gordon-Bennett wedstrijd giuumnrnmiuBHinniiimHHiimiHimnffliiiniiMHiiiiiimiiwiHHMiinnniimiiHHmnMiramnmnrE aüflinnimiffliiiiiMiiiuuiuiimiinimMuiiiüiiiiiHUüüuuuiiuiiuiüiiüiniiiiiiiiniiiiiiiiiiHiiimiiuiiiB DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1935 ainiininmiiiiiiniiiinimiHiiiiiiiiiiiiniiiininiiiiimiiiiiiniiiiiinniiiiiiiiiiinnmuiniinmniminmnninnnn^ .GEVAARLIJKE BOCHT' Opvoering door de N.V. Ver eenig d Rott. Hofstad tooneel in den Stadsschouwburg STAKING VAN STUCADOORS Was het aangenomen werk? DE SANEERING DER BOLLEN- CULTUUR Afd. Lisse wil garantieprijzen Knoeierij met bloembollen KENNEMER-LYCEUM UITGEBREID Nieuwe vorm van onderwijs Het proefexemplaar van de nieuwe duikerinrichting volgens systeem-van wienen, waarmee gister in het Oosterdok te Amst erdam de eerste proeven zijn genomen. De lengte van het toestel is 11% meter. Links ziet men de schacht, waarlangs men afdaalt in de breedere duikkamer (rechts), waaromheen een buis van de sproei- inrichting BURGERLIJKE STAND Haarl. Handelsvereeniging Duikerinrichting, waarmee gewerkt zal worden, heden in de hoofdstad beproefd Systeem - van Wienen Werking van het toestel Geen interesse voor Lutine? (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Gouverneur van Horror roept alle mannen onder de wapenen HARRAR, 18 Sept. De gouverneur van Harrar heeft alle mannen onder de wapenen geroepen. Zij, die aan den oproep geen gehoor geven, zullen worden gearresteerd. Zij zullen vervolgens in vrouwenkleeren door de straten worden gevoerd, en tenslotte worden opgehangen. De plaatsen Adoea en Aksoem zul len geleidelijk ontruimd worden met het oog op den te verwachten aanval der Italianen. Rond het Ethiopisch conflict Heffing reisbelasting Per dag en met een zekere progressie Oss laat weer van zich hooren Nieuwe bekentenis en arrestatie Nog enkele hoofdstukken verschenen Binnenlandsche Zaken Hoofdstuk Vil B (Financiën) De Nederlandsche deelnemers me* de „Torun" gedaald Het plebisciet in Griekenland HANS BRÜNING Op 72-jarigen leeftijd overleden Woensdagnacht is op 72-jarigen leeftijd zijn woning te Amsterdam, overleden de to°' neelspeler H. Brüning. VOETBAL IN ENGELAND Gelijk spel van Arsenal 0-° I NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT siiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiSiiiiiiiiiiiiiiiiiiiS „Met een honderd K.M. snelheid per auto een bocht passeeren, is levensgevaarlijk", merkt een der hoofdpersonen in bovengenoemd stuk op. „En." voegt hij erbij, „zoo kan het vertellen van de waarheid óók het passeeren van een ge vaarlijke bocht beteekenenDe auteur J. P. Priestley toont ons in zijn schepping, welke feitelijk een aaneensluitend geheel is, hoewel in drie bedrijven geknipt, wat de ruïneuze gevol gen zijn als een gezelschap lustig keuvelende en gezellig bij elkaar zittende vrienden en familie leden de gevaarlijke bocht wil passeeren, als een van hen wat ongewenscht dieper ingaat op een terloops gemaakte opmerking en den sluier der waarheid optilt; het einde is een gruwelijke ontsporing, een ontzettende botsing tegen den boom der waarheid, den boom van goed en kwaad. Als een epiloog draait de schrijver in het laatste bedrijf dan zijn stuk terug en laat dat zelfde gezelschap vroolijk dansend op radio- muziek de gevaarlijke bocht vermijden, daar mede tevens een zeer onverwacht en origineel slot gevend. Zooals het een in feite detectivestuk be taamt, zit „Gevaarlijke bocht" vol verrassende vondsten, een ongemeen sterke spanning en andere voortreffelijke eigenschappen, welke het voor strikt volwassenen te apprecieeren maken. Niettemin zij hier bijgevoegd dat een dergelijk stuk om zijn moreelen ondergrond voor ons geen hobby is. Nog afgezien van het feit, dat het weinig vroolijkheid kent al lachte het publiek ook nu en dan omdat het blijkbaar graag lachen wilde het leek ons toe, dat de oude waarheid: spreken is zilver, maar zwijgen goud (vooral ten opzichte van sommige netelige gevallen) nu niet zoodanig was behandeld, dat ze voor de toeschouwers veel verrijking van den geest of levensvermooiing beteekende. Indien we tenminste Priestley's schrijfsel als iets meer dan de uitbeelding van „een geval" mogen be schouwen. De auteur heeft de lijn in zijn stuk scherp ge trokken als een liniaal. Geen enkel overbodig bijpersoon, handeling of tooneeleffect! De regie van mevr. Bets Ranucci-Beckman hield deze Hjn ook strak in de zeer vlotte heropvoering, welke de N.V. Vereenigd Rotterdamsch Hof- stadtooneel in den Stadsschouwburg gaf her opvoering wel te verstaan ten opzichte van het tooneelgezelschap, voor het Haarlemsche pu bliek ging Zondag de première. De regisseuse vertolkte tevens op charmeerende wijze de rol van de babbelende%chrijfster, die slapende hon. den wakker maakt. Piet Bron, Paul Steenber gen en Dirk Verbeek waren de drie firmanten de laatste de beste. De actrices Vera Bondam 't pittigst Enny Meunier, als meisjes-vrouw en Joekie Broedelet, als de gering aan he vige impulsen onderhevig zijnde secretaresse, leken mij in het eerste bedrijf dramatisch niet zoo heel sterk. Eerst in het tweede bedrijf be reikten ze haar groote hoogte. F. K. Over de staking van de stucadoors, die werk zaam waren bij den nieuwbouw aan de Roer dompstraat en aan de Jan Gijzenkade (Haar lem-N.), vernamen wij nog het volgende: De aannemer van het bouwwerk had het stucadoorswerk weer op zijn beurt aanbesteed aan de firma Roozen De Vos. Deze had een aantal werklieden aangenomen, terwijl ze van te voren het totaalloon vaststelde, dat dezen voor hun arbeid zouden verdienen. Toen bleek, dat dit loon aanmerkelijk lager was dan dé tarieven, zooals die in het landelijk contract voor het z.g. aangenomen werk zijn aangegeven, heb ben de plaatselijke afdeelingsbesturen van de bouwvakarbeidersbonden den aannemers ver zocht de loonen met de overeengekomen tarie ven in overeenstemming te brengen. De aannemers waren echter van meening, dat hier geen sprake was van arbeid „in tarief". De werklieden hielden vol, dat er, gezien hst van te voren vastgestelde totaalloon, van aan genomen werk gesproken moest worden, ook al werd dit totaalloon in deelen, volgens een waarschijnlijke schatting, in weekloonen uitbe taald. De stucadoors zijn hierop in staking gegaan. Op de buitengewone algemeene vergadering van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencul tuur zal de vraag beantwoord moeten worden of opheffing van alle saneeringsmaatregelen na verkoop van den oogst 1935 wenscheljjk is, en zoo niet, of dan geen binnen- en buitenlandschs minimum- of garanatieprijzen meer moeten worden vastgesteld. De afd. Lisse wenscht deze laatste vraag Vervangen door de volgende: Zoo niet, is de algemeene vergadering van oordeel, dat maatregelen ter voorkoming van overmatige uitbreiding der teelt gehandhaafd moeten worden, terwijl, inplaats van binnen- landsche minimumprijzen, tweeërlei garantieprij zen worden gesteld, n.l. één gelegen beneden den productieprijs voor die variëteiten, ten aan zien waarvan kan worden vastgesteld, dat do beteelde oppervlakte in verhouding tot den om zet te groot is, en één gelijk aan de productie prijzen voor de overige variëteiten.'De betaling der garantieprijzen geschiedt uit een fonds, te vormen door het heffen van een gefixeerd be drag op den export, met verhaal op de kwee kers (systeem 1935). Het hoofdbestuur moet de aanneming van het amendement-Lisse ten sterkste ontraden en wel mede om de volgende redenen: 1. Tegen garantieprijzen, als hier bedoeld, be staan dezelfde bezwaren als tegen de minimum prijzen, die thans gelden. De bezwaren, die het hoofdbestuur tegen het handhaven van het stel sel van kunstmatige prijszetting heeft, zijn in den beschrijvingsbrief opgenoemd. 2. De voorgestelde splitsing van de soorten stuit af op het onoverkomelijke bezwaar, dat het onjuist zou zijn de soorten aan te wijzen, waarvan te veel wordt gekweekt, alléén door af te gaan op wat het jaar te voren is ge bleken. Zooals iedereen weet, spelen allerlei fac toren, die te voren niet zijn te voorzien, hier voor een groote rol. 3. Een binnenlandsche prijszetting zonder buitenlandsche minimumprijzen zou den export- handel voor het risico plaatsen, dat de binnen landsche inkoop bemoeilijkt werd. Aan 't plan der afdeeiing Lisse zit dus, hoewel dit niet ge noemd wordt, ook kunstmatige buitenlandsche prijszetting vast. Dovendfen, als men in her buitenland vogr twee prijzen moet verkoopen, krijgt het vak in guldens voor dezelfde hoeveel heid kilo's een kleiner bedrag binnen, waarvoor bovendien nog de heffing moet worden betaald. 4.'Tweeërlei binnenlandsche prijzen vergrogten het gevaar voor knoeierijen en ontduikingen; een goede uitvoering zou monstertrekking en opplanting op een monstertuin vereischen, het welk met nieuwe groote kosten zou gepaard gaan, terwijl de bestaande kosten gehandhaafd blijven. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Wijnveldt, nam Woensdag conclusie in een zaak van J. Ph., directeur van een bloembol lenfirma te Sassenheim. De rechtbank te 's-Gravenhage veroordeel de hem met vernietiging van een vrijsprekend vonnis van het Leidsche Kantongerecht, tot een geldboete van 500 wegens het aanbieden ten uitvoer van bloembollen, niet gedekt door een geleidebiljet in den zin der wet. Er was wel een geleidebiljet aanwezig,doch dit was niet voor deze geheele zending afge geven. Bfj onderzoek bleek een aantal zieke bollen aanwezig, na de keuring door een knecht mede ingepakt. Mr. Wijnveldt merkte op, dat de keuring goed is geweest. Gelukkig voor den naam van hec Nederlandsche product in het buitenland is deze handeling door den controleur nog tij dig achterhaald, waarbij bleek, dat 3250 bollen ziek waren. De advocaat-generaal concludeerde tot ver werping van het beroep. Uitspraak 14 October. Het Kennemer-lyceum aan het Stoopplein te Overveen heeft achter het hoofdgebouw een nieuw gebouw- gesticht, dat voor een bijzonderen vorm van onderwijs, nog niet toegepast, be doeld is. Deze bouw is geheel door particulieren bekostigd, zooals trouwens ook vroeger het oude lyceum door wijlen ir. A. Stoop aan de gemeente Bloemendaal geschonken werd. Gistermiddag had de officieele opening plaats, waarbij talrijke autoriteiten aanwezig waien, o.a. minister Slotemaker de Bruine, bur gemeester en wethouders van Bloemendaal met den gemeente-secretaris, de heer de Boer, chef van de afdeeiing Middelbaar Onderwijs van het betrokken Ministerie, de inspecteur van het M. O. in het rayon Haarlem, dr. Elzinga, direc teuren van middelbare scholen uit den omtrek en verder het volledig bestuur met het college van curatoren van het Lyceum. Nadat de voorzitter van het bestuur den aan wezigen welkom had geheeten, zette de rector, Geen luxe prijzen voor lampen Huiskamer 1.29, Schemerl. 4.29, Slaapk. ƒ0.95. Alleen bij Theo Rozenheek, 't juiste No. is 6 SCHAGCHELSTRAAT 6 dr. A. de Vletter, de beteekenis en de bedoe ling van de nieuwe afdeeiing uiteen. De nieuw bouw is bestemd voor leerlingen, die niet zoo goed mee kunnen om geestelijke of lichame lijke redenen, die dus in een afzonderlijke om geving geplaatst moeten worden en toch niet mogen worden afgezonderd. Die leerlingen, die bij het gewone onderwijs achterop zouden ra ken kunnen, zooals de praktijk op bescheiden schaal heeft uitgewezen, heel goed mee, wan neer er speciale aandacht aan geschonken wordt. Minister Slotemaker de Bruine uitte zijn vreugde over dit particuliere initiatief op on derwijsgebied en noemde het in deze dagen een witte raaf, dat geen subsidie gevraagd werd. Spr. legde den nadruk op het voornaamste element der school: het vechten tegen de on dergang van den enkeling in de massa. De Minister wees er op, dat zijn departement toegankelijk is voor iedere nieuwe gedachte, al neemt het niet elke gedachte als overheids- gedachte over. Het ontbreekt in zaken als deze r.iet aan belangstelling, maar er kan in dezen tijd slechts moreel gesteund worden. Daarom is het zoo heerlijk, dat particulieren zulk een prachtige daad op onderwijsgebied verricht hebben. De genoodigden bezichtigden daama het frissche gebouw, dat, op moderne leest ge schoeid, veel lucht en veel licht toelaat. Ondertrouwd: C. Hangjas en M. E. v. Schaik, T. B. Dinkla en A. Jansen, T. de Jong en C. L. Bauling, J. Abbink en A. Rouw, J. J. A. v. Deursen en C. M. Holtus, J. Giesberts en M. S. Prent, A. C. Morien en G. Blom, J. A. Hilge- man en W. Mensinn, W. v. Slooten en J. Zeeuw, S. Kabel en G. Nuiver, J. v. Zilt en J. F. Horsten. Getrouwd: L. C. Logmans en E. Muller, P. Bruinenberg en J. v Bilderbeek, T. W. Baars en T. C. v. d. Peet, P. J. Ebbing en C. v. Schie, C. H. Keuss en M. H. Klunder, A J. Beaufort en A. M. P. Boode, A. G. v. Schaik en M. J. Divendal, J. Slingerland en J. J. Wijnands, A. L. de Jonge en J. H. Meijer, J. Booij en E. Eijl- ders, F. Beck en J. C. Voetelink, J. B. Polman en K. Cassee, H. Mulderij en G. Pater, C. A. Piepenbrink en C. M. Buur, M. Hangoor en P. Vermaat, P. J. Marselje en F. Bernhardt. Geboren: H. J. ZijlmansSchemmer Lely- velt z; J. W. PetersBruijns d; A. C. Smelter Stals d; J. H. v. d. BurgUitendaal z; S. T. AaldertszSteffens d; H. StolwijkGoerigk d; H. M. J. de FouwZuurendonk d; C. Berk Proost z. Overleden: A. Vertregtv. Duimen, 80 J., Leidscheplein; A. W. Kuiper—Veelo, 55 j., Steenbokstraat. Het bestuur van de Haarlemsche Handels vereeniging is thans als volgt samengesteld: B. W. Lasschuit, voorzitter; H. C. Sprenger, secretaris; R. Mulder, penningmeester; Th. Weill, 2e secretaris; J. v. d. Burg, commissaris; A. Fibbe, commissaris. In het Oosterdok tegenover het Scheepvaarthuis te Amsterdam, zijn Woensdag de eerste proeven geno men met een nieuwe duikinrichting, uitvinding van den ingenieur W. van Wienen. Een syndicaat dat op het oogenblik in oprichting is, zal met dit duiktoestel belangrijke bergings werkzaamheden uitvoeren, welke ten doel hebben een deel der haast le gendarische goudschatten welke de bodem der wereldzee bewaart, te herwinnen. Op een dekschuit in het Oosterdok bij het kantoorschip van den sleepdienst der firma M. de Zwart, een der mede-geïnteresseerden in het bovengenoemd syndicaat, lag gistermorgen een ongeveer 11 y, M. metend buisvormig gevaarte, rood geschilderd, dat zich aan het eene uitein de verbreedde tot een doorsnee van anderhalve Meter. Het geheel was in vorm het best te verge lijken met een reusachtige cigarettenpijp en trok algemeen de aandacht. Een reusachtige bok, de grootste van den sleepdienst de Zwart, was ter plaatse om met het toestel te ma noeuvreeren. Het roode gevaarte, dat hier werd opgesteld, is de nieuwe duikinrichting, berustend op een systeem, dat de heer W. van Wienen, oud-ber gingsingenieur en uitvoerder van zeehaven werken, in veeljarige studie heeft gevonden. Hij heeft hierbij dankbaar gebruik gemaakt van de ervaringen bij de jongste groote ber gingsondernemingen. De daarbij gerezen moei lijkheden zijn in zijn toestel ondervangen. Het nieuwe syndicaat koestert dan ook groote verwachtingen van zijn on derneming. Er wordt reeds onderhan deld over concessie tot het bergen van het goud uit het admiraalschip der Spaansche Armada in de baai van To bermory (Schotland) waarvan de eigen domsrechten berusten bij den Duke of Argyle. Dit wrak bergt voor tientallen millioenen aan goud. Verder staat op het program het bergen der schatten uit de Spaansche galjoenen op den bo dem van de baai van Vigo (Noord Spanje) en eindelijk het zoeken naar de kostbare lading van de wrakken in de Tafelbaai bij Kaapstad. Deze schier fantastische millioenenschemer vormt den merkwaardigen achtergrond van het nieuwe duikapparaat, dat thans voor de eerste kennismaking met de practijk de werkplaatsen der N. V. IJzer-, Koper-, Metaalgieterij en Machinefabriek voorh. G. H. Broekman Lzn. aan de Valckeniersstraat heeft verlaten. Het toestel is nog slechts een proefexemplaar van willekeurig verkleinde afmetingen. Voor elk bergingswerk, waarvoor de concessie wordt verkregen, wordt een nieuw toestel gebouwd, in gesteld op de plaatselijke omstandigheden. De heer van Wienen gaf ons gistermorgen een korte verklaring van zijn systeem. Hij wees er op, dat de groote moeilijkheid bij bergingswer ken steeds was het wegruimen van zand en slib boven 't wrak, dat men wilde bereiken. Af dammen van gezonken schepen is meestal on doenlijk door de stroomingen in het water of door de onregelmatigheid of te groote diepte van den vasten grond onder het zand of slib. Men kan dan zandzuigers aan het werk zet ten, maar wanneer het zand met slib vermengd is, wat aan de kust meestal het geval blijkt, scheidt het slib, dat lichter is, zich van het zand en wordt bij de kentering van het tij weer in den pas gezogen Werkput teruggevoerd. Het slib te overwinnen is bij alle bergings pogingen steeds de groote moeilijkheid ge weest. Met zijn nieuwe constructie hoopt de heer Van Wienen echter dit bezwaar te hebben opgeheven. Het systeem-Van Wienen bestaat uit een ver ticale buis of schacht, waarlangs men kan af dalen in een breedere duikerskamer. Aan het boveneinde van de schacht is een luchtsluis- kamer bevestigd. De bodem van de duikerska mer is open, maar voorzien van roosters, v.'aar- op werkzaamheden kunnen worden verricht. Het geheel, dat van boven afgesloten, onder luchtdruk staat, wordt te bestemder plaatse (welke natuurlijk tevoren is afgepeild) neerge laten in zee tot op de zand- of sliblaag. In den bodem van de duikerskamer monden persleidin gen met sproëi-inrichting, waaruit water in het zand of slib wordt geperst. De luchtdruk maakt, dat het alsdan met zand of slib vermengd wa ter langs de buitenwanden van het toestel naar boven welt. Langzaam zakt het apparaat dan verder en verder in den bodem. In de duikerkamer, die een oppervlakte heeft van 5 M2., verlicht is en telefonisch verbonden met het personeel boven water, kunnen de men- schen, staande op de roosters, rustig den bo dem en den inhoud van de loswerkende en op wellende zand- en sliblaag observeeren. Hinder lijke Wrakstukken, waarop men stuit, worden van hieruit verwijderd en zoo komt men ten slotte daar, waar men zijn wil. Bfj een hoogte van 10 M. zand of slib kan men per uur onge veer 20 M2. afzoeken. Dit is in groote trekken de werking van het duikerapparaat, waarmede hedenmiddag in het water en in den bodem van het Oosterdok de eerste proeven zijn genomen. Het plan is, om deze proeven Donderdag in het water van de Mooie Nel bij Haarlem te herhalen. Den heer A. Erzey, mede-directeur van de nieuwe onderneming, vroegen wij nog, of men ook interesse had voor de Lutine-concessie, welke dit jaar afloopt. De heer Erzey deelde ons mede, dat hij persoonlijk niet veel voor deze concessie voelde. De situatie van het Lutine- wrak is volkomen bedorven. Het wrak zelf is geheel uit elkaar gewerkt en de inhoud, vermoe delijk ook het nog restende goud, is weggezon ken in de weer toegevloeide gaten, die zand- en schelpenzuigers er in alle richtingen hebben ge zogen. Bovendien is men er gebonden aan een uiterst kort werkseizoen. Betere verwachtingen worden gekoesterd van het werk op de bovengenoemde wrakken, die alle in beschutte baaien rusten en waar de om standigheden zooveel gunstiger zijn dan bij de onfortuinlijke Lutine. De werkzaamheid van deze nieuwe onderne ming zal ongetwijfeld groote belangstelling trek ken. Zij wordt, technisch zoowel als zakelijk, duor vakmenschen ernstig voorbereid. Zullen haar goudillusies werkelijkheid worden? De Lu- tine-ervaring heeft velen sceptisch gestemd en voorshands zal men niet grif zijn met vertrou wen. Maar als het systeem-Van Wienen de practijkproef goed doorstaat, openen zich voor het bergen in het algemeen toch perspectieven, die de aandacht waard zijn. GENèVE, 19 Sept. (Reuter) Van verschillen de zijden wordt met stelligheid verzekerd, dat Baron Aloisi' heden in opdracht van zijn regee ring naar Rome zal terugkeeren; het voorstel der Commissie van Vijf, hem gisteren door pre sident De Madariaga officieel overhandigd, zou Aloisi medenemen. Van Italiaansche zijde wordt verklaard, dat hieromtrent nog niets na ders bekend is. Men is te Genève geneigd, de reis van Aloisi naar Rome te beschouwen als de inleiding tot het afscheid van Italië van den Volkenbond. LONDEN, 19 Sept. (A.N.P.) De Engelsche troepenverschepingen naar Malta en Egypte duren voort Het zevende regiment huzaren is uit Engeland naar Egypte vertrokken. De Engelsche bladen publiceeren een be richt, dat twaalf Italiaansche duikbooten, op weg 'naar Yemen, onder het waakzaam oog van patrouilleerende Britsche torpedojagers het Suezkanaal zijn gepasseerd. Ret Britsche antwoord op de vraag der Fransche regeering, welke houding Groot-Brit- tannië zal aannemen in geval van een aanval in Midden-Europa, zal dezer dagen worden verzonden. Waarschijnlijk zal het schriftelijk gegeven worden. Men neemt aan, dat het ant woord zal blijven binnen het kader van de rede, die Sir Samuel Hoare in de Assemblée van den Volkenbond heeft gehouden en waar in hij o.a. verklaarde, dat Engeland zijn Vol kenbondsverplichtingen strikt zal nakomen. WASHINGTON, 19 Sept. (A.N.P.) President Roosevelt zal met het oog op den dreigenden toestand in Abessinië zijn vacantieplannen wij zigen en minstens voor een week te Washing ton terugkeeren vóór hij zijn rondreis aan vangt. Met Huil zal hij beraadslagen over de door de Amerikaansche regeering te nemen maatregelen. De bepalingen van de in groote haast op gestelde neutraliteitswet geven hem in geval van oorlog een groote bevoegdheid. De moei lijkheden, welke zich in geval van een oorlogs verklaring zouden kunnen voordoen, zijn zeer groot. Reeds thans neemt het aantal berichten toe, waarin gesproken wordt van groote bedrij vigheid in de Amerikaansche wapenindustrie. Daarom moet, naar men met nadruk ver klaart, in de neutraliteitswet vooral worden voorzien in de oprichting van een instantie, welke in geval van oorlog de vervaardiging en den handel in wapenen controleert en /an spe ciale vergunningen afhankelijk stelt. De in de Millioenennota aangekondigde reisbelasting is ten departemente van Finan ciën nog niet tot in bijzonderheden uitgewerkt. In hoofdzaak zal, volgens Het Volk, deze heffing echter waarschijnlijk op het volgende neerkomen: Voor verblijf buitenslands zal per dag een bedrag moeten worden betaald. De duur van het bedrag zal door aanteekening op den pas worden gecontroleerd. De welstand van den reiziger zal worden afgemeten naar den duur van zijn reis. In verband hiermede zal in de heffing een zekere progressie worden gebracht. Wie langer in het buitenland vertoeft, zal, voor den geheelen duür van het verblijf, een grooter bedrag moeten betalen, dan wie een kortere reis maakt. In verband met nieuwe gegevens, welke de Kon. Marechaussee te Oss had verkregen, is J. C., bekend als de Ceel, uit het Huis van Bewaring te 's Hertogenbosch naar Oss over gebracht en aan een verhoor onderworpen. Hierbij heeft C. bekend, dat hij op verzoek van L. van der W. in begin 1935 diens vinger zou hebben afgehakt, om hem zoodoende in de ge legenheid te stellen diverse verzekeringsuitkee- ringen hiervoor te ontvangen. De uitkeeringen zijn thans reeds gedeeltelijk geschied. Naar aanleiding van deze bekentenis is Van der W. Woensdagmiddag door de Kon. Mare chaussee gearresteerd en aan een verhoor on derworpen. Hij blijft tot dusverre hardnekkig ontkennen. Toon de Soep en De Sijp hebben bekend, in April 1934 een man van ƒ280 te hebben be roofd in de Harenschesteeg onder Bergum. Als medeplichtige hebben zij aangewezen Peer de B. Voorts hebben zij in het najaar van 1933 op den Bergumscheweg te Oss B. uit Bergum van ruim 70 beroofd. De derde medeplichtig® hierin was M. de B. Deze roofovervallen wer den niet bij de politie aangegeven. Het derde geval betrof een roofoverval te Lith op de gezusters v. E., in den nacht van 30 op 31 Mei 1932, waar, naast een bedrag aan geld, diverse voorraden sigaren, sigaretten en drank werden ontvreemd. Als medeplichtigen aan dezen roofoverval zijn nog aangewezen de momenteel te Breda in het huis van bewaring vertoevende v. G. en J. v. d. A., wonende te Oss, die naar aanleiding hiervan Woensdag morgen door de gemeente-politie werd ge arresteerd. De medeplichtigen aan genoemde feiten be vinden zich reeds voor andere delicten 10 arrest. De Rijksbegrooting 1936, Hoofdstuk IV (Jus titie) vermeldt nog: De raming van het IVe hoofdstuk der Rijks begrooting 1936 bedraagt ƒ26.047.882. Het hoofdstuk voor 1935 bedroeg 25.989907, zoo dat voor 1936 meer wordt geraamd dan vooi' 1935 is toegestaan 57.975. Aan een verhooging van het eindcijfer is niet te ontkomen aldus de toelichting aan gezien moeten worden bekostigd: uitbreiding van het corps politietroepen; be schikbaar houden van een interneeringsdepot voor vreemdelingen; aanbrenging van tijdelijke voorzieningin in eenige strafgestichten met het oog op gebrek aan ruimte voor de te executee- rende straffen. Op den gewonen dienst werd voor 1935 toege staan 17.005.106, voor 1936 geraamd 17751.445» zoodat meer wordt aangevraagd 746.339. Er wordt 75.000 uitgetrokken als vervolg' termijn voor den bouw van het gouvernements gebouw met ambtswoning voor den Commis saris der Koningin te Maaastricht. Op de begrooting voor 1935 werd uitgetrok ken ƒ2.000.000 voor onderstand aan Gemeen ten, die buiten staat zijn uit eigen middelen in de kosten harer huishouding volledig te voor zien. Dit bedrag zal vermoedelijk niet toerei kend zijn voor den steun uit 's Rijks kas in den omvang, waarin deze in dit jaar zal moeten worden verleend. Naar verwachting zal verhoo ging van den post hiet 1.450.000 noodig zijn- Onder de „middelen" wordt gerekend op e®11 terugontvangst van 450.000. Bij het opmaken voor 1935 bedroeg het aan tal steungevallen in Dultschiand 6600; thans (medio 1935) bedraagt dit 5700. Als gevolg van een door Nederland toegezegde mildere toepas sing van de wet op het in dienst nemen van vreemde werkkrachten, is een raming van rond 1.9 millioen mogelijk. Voor 1935 is toegestaan op den gewonen dienst 80.382.644, op den kapitaaldienst ƒ38.105.786, te zamen ƒ118.488.430, terwijl voor 1936 wordt geraamd: gewone dienst ƒ58.770.832, kapitaaldienst ƒ61.156.034. te zamen 119.926.866, zoodat op den geheelen dienst meer wordt aangevraagd 1.438.436. WARSCHAU, 19 Sept. (A.N.P.) Omtrent de landing van de Nederlandsche deelnemers aan den Gordon Bennett-wedstrjjd, ir. M. tenBoscd en den heer J. E. van Tijen wordt officieel me' degedeeld, dat hun in Polen vervaardigd® ballon „Torun" veilig te Bologoje, gelegen aa° den spoorweg LeijingradMoskou, ongevee1- halverwege deze beide steden, is gedaald. V>° afstand WarschauBologoje bedraagt heme13' breed 970 K.M. ATHENE, 19 Sept. (Reuter) Het ministerie besloot dat het plebisciet omtrent de monar' chie zal plaats vinden op 3 November as. De uitslagen van de Woensdag gespeelde 3d' gelsche League-wedstrijden luiden als volgt: Eerste divisie: Derby County—Brentford Leeds U.Arsenal LiverpoolStoke City MiddlesbroughWolverhampton W. Preston N. E.Everton Westbromwich A.—Birmingham T/weede divisie: FulhamBurnley Manchester U.—Hull City ,1 2-2 2—°

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4