Tekst van het voorstel der Commissie van Vijf m Het nieuws van heden Dijkdoorbraken in Kiangsoe SCHERPE UITLATINGEN VAN LLOYD GEORGE AMERIKA EN DE NEUTRALITEIT DE BAROMETER VEREENIGDE katholieke pers VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1935 De publicatie tan het rapport door de Daily Telegraph zou aan indiscretie te wijten zijn Volkenbond onaangenaam verrast 4 Concentraties der Britsche vloot BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per IWeek 25 cent; per kwartaal f 3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19551 herkeuring van om gezondheids redenen vrijgestelde mili tairen in Italië Zuid-Afrika en zijn neutraliteit Het De voorstellen worden bege leid van nog twee protocollen GENEVE, 19 Sept. (ANP) De Herkeuring voor militairen in Italië Laval over de Middelland- sche Zee-kwesties Tamme Grieksche verklaring Scherpe uitlatingen van Lloyd George Nieuwe oorlogsschepen worden gebouwd Aanbouw van nieuwe oorlogsschepen Ernstige spanning in Japan? Tusschen het kabinet en militaire kringen De bewegingen der vloot in het overig deel der Middel landsche Zee Zuid-Afrika en zijn neutraliteit Na den opstand in Albanië Dertig doodvonnissen Spiegelbeeld Ce hebt dus in den spiegel gezien! merkte men ons op naar aanleiding van ons vorig stukjeJa. Doch het is toch eigenaardig dat ons zoo'n spie gel maar zoo weinig leert. We zien ons zelf er verkeerd in. Links is rechts en het geheele spiegelbeeld is iets anders. Overigens: we blijven alles zien door onze eigen oogen. En zien wij ons zelf wel ooit juist? Het gaat er mee als met een foto: onze in beelding retoucheert mechanisch het spiegelbeeld. We kijken ons zelf aan zooals ons verlangen dit wil. Dus we zien ons zelf ietwat vermooid, ver jongd, verbeterd. Daarom is 't goed niet op 't spiegelbeeld te vertrouwen en iets deugdelijkers voor toetssteen te vinden. Laten we eens ons portret van vijf jaar geleden bekijken, letten we eens op enkele details in ons da- gelijksche leven, op de spirit bij ons werk, op de bezieling onzer daden. Nu en dan de vraag: hoe deed ik dat? en waarom deed ik dat? doch ook, hoe had ik het eigenlijk kunnen en moe ten doen? WAT DE TONG STREELT (pag. 4) 180.000 menschen door de ontzet tende verwoestingen dakloos Oogst geheel vernield NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 19 Sept. (ANP) Een Fransche correspondent van de Daily Telegraph" heeft den tekst in handen weten te krijgen van het document, waaraan tenslotte door de commissie van vijf goedkeuring is gehecht en dat de voorstellen be helst die gisteren aan Italië en Abes- sinië bekend zijn gemaakt. Het ontwerp brengt in herinnering, dat de c°fn missie belast was met de taak een oplos- Sil»g te zoeken voor het probleem en wijst op e noodzakelijkheid de betrekkingen van ®°ede nabuurschap tusschen de leden van den °lkenbond te handhaven. Vervolgens worden de voorstellen van de ^hunissie samengevat onder de hoofden: In- nationale Bijstand voor Administratieve ^vorming en Economische Ontwikkeling. °°i'gesleld wordt: 1. Een protocol moet worden opgesteld, daarin de aanvaarding door Abessinië van het plan wordt vastgelegd. Er moet een Gendarmerie gevormd worden met behulp van buitenlandsche specialisten. Deze zou ®org dragen voor inachtneming van de betten, onderdrukking van de slavernij en c°ntróle over het dragen van wapenen hoor daartoe bevoegde personen. 2. Speciale poli tie.af deelingen moeten borden geplaatst in districten waar een ^eerderheid van Europeanen aanwezig is. 3. Een verdere taak van de politie zou Gelegen zijn in het handhaven van veilig heid in landbouwdistricten, waar een ^eerderheid van Europeanen woont. 4. In de grensdistricten zou politie noo. zijn ter voorkoming van den slaven handel, van plundering en van smok. helarij. Deze politietroepen zouden onder het ai- Gemeen landsbestuur ressorteeren. herder wordt voorgesteld stappen te doen .j het aan vreemdelingen mogelijk te maken .^ei te nemen aan de economische ontwikke. v G, land in eigendom te bezitten, evenals t 'ihen en andere industrieele ondernemingen hen buitenlandschen handel te voeren op h basis van gelijkheid. levens wordt voorgesteld plannen op te V ken voor uitvoering van openbare werken y~°r het verkeer en voor het reorganiseeren h Posferijen, telegraaf- en telefoondiensten. TVat de financiën betreft, stelt de com. hiissie voor, dat Abessinië een staatsbe- Grooting zal opmaken en dat er controle worden uitgeoefend over de uitgaven ei1 een juist systeem zal worden ingevoerd *°°r de inning van belastingen en rechten. erder zouden plannen moeten worden 'hgemaakt betreffende fiscale monopolies de wijze waarop deze beheerd moeten ^«•den. He wijze waarop lecningen kunnen wor. h«h uitgeschreven om de middelen te ver- Een strategisch zeer belangrijke spoorlijn in Eretrea is de verbin ding tusschen Massaoea en Asmara Verwachting: Krachtige tot matigen 1| H meest Westelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, wellicht nog enkele regenbuien, later iets kouder, Verdere vooruitzichten: nog weinig verandering. schaffen voor da ontwikkeling en uit. voering van hervormingen, moet worden bestudeerd. Wat de eischen van de open bare diensten betreft, wordt o.m. voorge steld zoowel de gemengde als inboorlingen- gerechtahoven te reorganiseerfcn, evenals den openbaren gezondheidsdienst en het onderwijs. Het schema volgens hetwelk bijstand zou worden verleend, wordt met eenige uitvoerig heid behandeld. Dit vormt de taak die door den Volkenbonds raad uitgevoerd moet worden. De buitenland sche specialisten zullen in samenwerking met Abessinië moeten optreden en hun werkzaam heden in overeenstemming moeten brengen met die van de Abessinische regeering. Tot dit doel zal er een centrale organisatie worden ingelegd aan het hoofd waarvan, óf wel één eerste ad viseur dan wel een directie-commissie zal staan, gevormd uit de voornaamste buitenlandsche specialisten, die aan het hoofd staan van de verschillende diensten. De voornaamste advi seurs moeten, óf wel ondergeschikt zijn aan een superieur, die tevens gedelegeerde van den Vol kenbond zal zijn, óf wel zij moeten een com missie vormen, die een eigen chef aanwijst. De Volkenbondsgedelegeerde en de voornaam ste adviseur of adviseurs moeten met mede werking van den Keizer worden aangesteld door den Volkenbond. De andere deskundigen zouden worden aangesteld door den Negus op aanbe veling van den Volkenbond, of op zijn minst met zijn goedkeuring. Voorgesteld wordt, dat de commissie van ad viseurs veelvuldig rapport zullen uitbrengen, op zijn minst eenmaal per jaar, zoowel aan den Keizer als aan den Volkenbond. De Abessini sche regeering zou het recht hebben alle op merkingen aan den Volkenbondsraaó te maken, die zij wenschelijk zou achten aangaande het door de commissie van adviseurs opgestelde rapport. De Commissie-van-Vijf erkent, dat de taak bijstand te verleenen er een van langen duur moet zijn en overweegt, dat het niet practisch is een plan van kracht te doen worden, dat slechts voor een beperkte periode van vijf jaar geldt. Wel is het voornemen aan het einde van vijf jaar het plan te herzien, aangezien de Vol kenbondsraad dan kan afgaan op verworven ervaring. De voorstellen, zooals die aan de Italiaan- sche en Abessinische gedelegeerden zijn over handigd, gaan begeleid door twee protocollen, die opgesteld zijn door de Britsche en Fransche regeeringen. Het eerste protocol verklaart, dat Engeland en Frankrijk de Commissie-van-Vijf er van in kennis hebben gesteld, dat zij wen- schen bij te dragen tot een vreedzame regeling van het geschil. Zij wijzen er op, dat hun res pectievelijke regeeringen bereid zijn de territo riale aanpassing tusschen Italië en Abessinië te vergemakkelijken door zelf zekere offers te brengen aan Abessinië in de streek van de Somali-kust. Bij alle onderhandelingen over dit onderwerp zouden Frankrijk en Engeland aan dringen op waarborgen van den kant van Abes sinië voor de toepassing in die streken, die zou den worden afgestaan, van de vereischte ver plichtingen tot voorkoming van slaven- en wapenhandel. In een tweede protocol verklaren Frankrijk en Engeland, dat zij bereid zijn van hun kant de speciale Italiaansehe belangen te erkennen in de economische ontwikkeling van Abessinië. Zij zouden gunstig staan tegenover economische overeenkomsten, die tusschen Italië en Abes sinië zouden kunnen worden afgesloten, mits deze op behoorlijke wijze de bestaande rechten van de Fransche en Engelsche onderdanen zouden eerbiedigen en de reeds voor Frankrijk en Engeland in Abessinië voorbehouden belan gen zouden waarborgen. publicatie van het rapport der com missie van vijf in de „Daily Tele graph" die aan een indiscretie ge weten moet worden, heeft onaan gename verrassing gewekt in Vol kenbondskringen, aangezien men daaruit moeilijkheden verwacht voor het voortzetten der onderhande lingen. ROME, 19 Sept. (A.N.P.). Alle mannen van de lichtingen 19111914, die om ge zondheidsredenen van den militairen dienst waren vrijgesteld, zullen worden herkeurd. Deze herkeuring, welke is vastgesteld op de tweede helft van October, zal geleidelijk worden uitgebreid tot vorige lichtingen, te beginnen met die van 1901. „Giornale d'Italia" maakt melding van de „ongehoorde taal" van zekere Engelsche bladen, zooals „News Chronicle", die spreekt over pre ventieve sancties tegenover Italië en de moge lijkheid van een oorlog tusschen Groot-Brit- tannië en Italië onder het oog ziet, waarbij „News Chronicle" schrijft, dat Italië moeilijk heden zou hebben bij de verdediging van zijn kusten tegen de Engelsche vloot. Naar uit Londen wordt vernomen heeft Italië in de laatste dagen opnieuw vier schepen ge kocht, n.l. de Engelsche schepen „Anchoria" en de „City of Karthum" voor resp. 8.500 en 11.500. Voorts heeft de Messageries Maritimes de „Astrolago" en de „Recherche" naar Italië verkocht. GENèVE, 19 Sept. (Reuter) Het onderhoud, dat Laval hedenmorgen met Eden heeft gehad, zou, naar verluidt, betrekking hebben gehad op Middellandsche Zee-kwesties. ADDIS ABEBA, 19 Sept. (Reuter) In tegen woordigheid van den Negus en den minister van Oorlog zijn vandaag 5000 vrijwilligers on der het commando van de pas aangekomen Belgische officieren geplaatst. Een beslissing der regeering betreffende de voorstellen van de Commissie van Vijf is tot nu toe nog .niet gepubliceerd. ATHENE, 19 Sept. De minister van Land bouw, Theodoris, die tijdens het verblijf van minister Maximos te Genève optreedt als waarnemend minister van Buitenlandsche Za- 'Inhoud der voorstellen van de Commissie-van- Vijf; in Volkenbondskringen is men onaange naam verrast en wordt de publicatie der voor stellen aan indiscretie verweten. Herkeuringen in Italië van vroeger van mili tairen dienst vrijgestelden. Nieuwe dijkdoorbraken in de provincie Kiang- soe maakten 180.000 menschen dakloos en ver nielden den geheelen oogst. De Gordon-Bennett-wedstrijd door Polen thans driemaal in successie gewonnen. Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck over de taak der Tweede Kamer. Tegen den moordenaar van S. Beugeltas voor het Amsterdamsche Hof opnieuw levenslang geëischt. Brutale roofoverval te Groningen. New-Yorksche Beurs: Opening en slot van meeste fondsen zwakker. Het Duitsche leger heeft thans weer de beschikking over een groot aantal tanks. Parade van deze rijdende doodkisten ken, heeft tegenover journalisten het volgende verklaard: Griekenland volgt de internationale situatie met de grootste aandacht en hoopt op een vreedzame oplossing. Het onderhoudt de beste betrekkingen met Italië en Abessinië en wenscht derhalve strikt neutraal te blijven. In geval Griekenland tot een bepaalde houding gedwongen wordt, zal het zich vooraf in ver binding stellen met de bevriende staten van het Balkan-pact. Wat de bewegingen van Ita liaansehe oorlogsschepen in Grieksche wateren, zonder dat daarvoor vergunning verleend was, betreft, deze kwestie heeft geen bijzondere be- teekenis, aangezien het hier gaat om een be vriende mogendheid, die bovendien nog vol doende beweegredenen voor zijn handelwijze heeft opgegeven. LONDEN, 19 Sept. (Reuter.) In een heden middag gehouden rede verklaarde Lloyd George, met betrekking tot het Italiaansch— Abessinisch conflict: „Wij zijn thans nog een of twee weken verwijderd van een aanvals-oorlog, even erg als de aanval van Duitschland op België. De vertraging, die heeft plaatsge. had, is onbegrijpelijk en niet te verontschul digen. Economische sancties zouden maan den geleden nut kunnen hebben gehad, thans, nu Mussolini een millioen man on der de wapenen heeft, niet meer. Het eenigste dat de mogendheden hebben gedaan is Abessinië beletten munitie te koo- pen om zijn vrijheid te verdedigen." Lloyd George keurde de rede van Hoare te Genève goed, doch kon zich niet geheel ver eenigen met de politiek der regeering, die hij vergeleek met het treffen van een regeling voor schulden. CAIRO, 19 Sept. (Reuter) De Egyptena- ren zien in de concentratie van Italiaansehe troe pen in Lybië geen bedreiging van Egypte, want -V:v. -n In Abessinië trekken talrijke families uit de grensgebieden naar het binnenland om zich daar tegen plotselinge overvallen te beveiligen WASHINGTON, 19 Sept. (DNB) De minister van Buitenlandsche Zaken, Huil, sprak het bericht tegen betreffende een verklaring van den minister van Marine, Swanson, als zou de vloot der Vereenigde Staten in geval' van een oorlog ter bescherming der handelsvloot naar den Atlantischen Oceaan worden overgebracht. Minister Swanson had integendeel verklaard, dat deze kwestie in het geheel niet acuut was, en dat men haar eerst bij het uitbreken van een oorlog zou overwegen. Minister Huil voegde er nog aan toe, dat door de wet op de neutraüteit Amerika's houding in vale opzichten werd vastgelegd, en sprak er verder zijn leedwezen over int, dat juist in deze tijden verkeerde uitleggingen werden gegeven aan officieele verklaringen. Het Departement van Marine heeft den bouw van 12 jQOdQgssclieBen. ongedragen aan vijf particuliere werven. De Bethlehem Steel Corporation is belast met den bouw van een vliegtuigmoederschip tegen den prijs van $20.737.000 en van twee torpedobootjagers te gen den prijs van 3.675.000 per stuk. li sche pen zullen op de marine-werven worden ge. bouwd. TOKIO, 19 Sept. (Reuter.) Ministerpresident Okada heeft den beslisten eisch van den minis ter van oorlog, om een nieuwe regeeringsver- klaring af te leggen als proclamatie van een werkelijk nationale politiek, van de hand ge wezen, totdat de zaak-Minobe voor het gerecht zal zijn behandeld. Daar vandaag opnieuw van nationalistische zijde aanvallen- op professor Minobe zijn ge daan, maakt de geheele pers melding van ern stige spanning tusschen het kabinet en militai re kringen, waarvan de gevolgen nog niet kun nen worden overzien. LONDEN, 19 Sept. (Reuter). Uit door Reuter ontvangen telegrammen blijken nog de vol. gende bewegingen der Britsche oorlogsschepen, behalve die welke te Gibraltar aankwamen. Te Alexandrië kwamen een kruiser en vier mijnenvegers aan, buiten de schepen welke er 7 September aanwezig waren. Te Aden kwamen twee kruisers, vijf torpe dojagers, twee sloepen en een mijnen.legger aan. Te Haifa: drie kruisers, twee onderzeebooten. Te Port Said: Een slagschip, een kruiser, een torpedojager. Te Singapore: een vliegtuig-moederschip en twee toropedojagers. men acht dezen maatregel natuurlij, met het oog op mogelijke agitatie onder de inboorlingen, ingeval van 'n Italiaansch-Abessinischen oorlog. TOKIO, 19 Sept. (Reuter) De Abessinische consulaatssecretaris Birroe is vandaag te Tokio aangekomen, waar hij door ca. 2000 nationalis ten met anti-Italiaansche demonstraties werd ontvangen. Birroe verklaarde, dat hij een jaar lang bij den Abessinischen honorairen consul wilde ar beiden in het belang van nauwere economische betrekkingen tusschen de beide landen. i KAAPSTAD, 19 Sept. (A.N.P.) Voor een vergadering van de Vereenigde Partij heeft ge neraal Smuts een uiteenzetting gegeven van de houding van Zuid-Afrika tegenover den te- genwoordigen internationalen toestand en van de positie van dit land ten opzichte van de neutraliteit. Generaal Smuts verklaarde, dat Zuid-Afrika een klein land is en als lid van den Volkenbond achter het Volkenbondshandvest staat naar let ter en naar geest. Wanneer de Volkenbond uit eenvalt, keeren wij, aldus generaal Smuts, terub naar de wetten van de wildernis. Economische sancties, volgens artikel 16 van het handvest, zullen naar zijn meening niet tot oorlog leiden. Wat de neutraliteit betreft, zeide de generaal, dat, wanneer op het vasteland een oorlog zou uitbreken, waarbij Groot-Brittannië betrokken was, volgens het Verdrag van Locarno, Zuid- Afrika, Canada en Australië daarbuiten zouden vallen, aangezien Groot-Brittannië dit bij het verdrag heeft vastgelegd. Voorts heeft het Vol kenbondshandvest vastgelegd, wanneer een oor log wettig is. Het bepaalt dezelfde verplichtingen voor Groot-Brittannië als voor de dominions. Dit beteekent, dat Groot-Brittannië niet wet tig aan een oorlog kan deelnemen, zonder dat de dominions in hetzelfde schuitje moeten mee varen. Dit is geen gevolg van constitutionele bepalingen van het Britsche Rijk. Het is een plechtig verdrag. Daarbij komt niet de kwestie op van dwang voor Zuid-Afrika deel te ne men aan een Britschen oorlog. Wanneer wij, zoo zeide generaal Smuts, zouden moeten deel nemen, zou dit volgens het Volkenbondshand vest zijn. Generaal Smuts beëindigde zijn rede met de volgende woorden: „Het is volkomen duidelijk, dat het oude imperialisme nog geenszins dood s en dat de kleine naties in het geheel niet veilig en wel zijn. Wanneer, er ooit een argument noodig was om Zuid-Afrika aan zijn oude vriendschap te houden, wordt dit geleverd door den tegen- woordigen toestand van de wereld. Wanneer men een groot land als Frankrijk hemel en aarde ziet bewegen om Groot-Brittannië aan zijn kant te houden, kan men begrijpen, hoe bijzonder dwaas het zou zijn, onze oude vriend schap met Groot-Brittannië te verwerpen. BELGRADO, 18 Sept. (Reuter) Naar de „Prawda" uit Tirana verneemt, heeft de speci ale rechtbank te Fieri 539 vonnissen geveld tegen deelnemers aan den opstand in Albanië van 14 Augustus J.l. Dertig personen zijn ter dood veroordeeld, 39 zullen levenslang in een strafkolonie moeten vertoeven, terwijl 121 per sonen tien tot twintig Jaar dwangarbeid krijgen. SPECIAAL VOOR U DAMES U de rubriek NANKING, 19 Sept. (ANP). Uit de pro. vincie Kiangsoe wordt gemeld, dat bü Hsiaosetoean, dat op 15 K.M. ten Oosten van Peihsien is gelegen, een nieuwe dijk doorbraak groote schade heeft aangericht. De Hoanho heeft enorme gebieden onder water gezet. Het water is reeds tot de stadsmuren van Peihsien genaderd. Sedert eenige dagen werken 12.000 man on der gloeiend heete zonnestralen aan dijken, welke nu reeds over een lengte van 25 K.M. zijn aangelegd. Men hoopt op deze wijze een verdere uit breiding van den watersnood in de provincie Kiangsoe te kunnen verhinderen. Niettemin stroomt het water nog met aanzienlijke snel. heid in Zuidelijke richting. De nieuwe dijkdoorbraak bij Hsiaosetoean, zoomede een op een Noordelijke ten Noor den van de stad gelegen plaats, hebben in het district.Peihsien ontzettende verwoes tingen aangericht. 180.000 menschen zijn dakloos. Tien dagen voor den oogst zijn de te velde staande gewassen in hoofdzaak boonen geheel verwoest. Stand op Vrijdag 1 uur v.m.: 755,3 Vprige stand: 750,?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1