De taak van de Tweede Kamer Roofoverval te Groningen Weer levenslang geëischt DE OPENINGSREDE VAN DEN VOORZITTER STAKING TE TILBURG MEISJES IN UNIFORM EXWETO Dagtocht VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1935 TWEEDE KAMER In deze Kamer spreekt het volk tot de Regeering en deze weer tot het volk Bezuiniging Dinsdag aan de orde ^dres van Antwoord op de Troonrede Plechtig ter tafel gebracht in de Eerste Kamer De brandstichting te Apeldoorn Nieuwe misdaad aan het licht gekomen De Koningin te Leiden DE BROODPRIJZEN TE ROTTERDAM Met 1 cent per 800 gram verhoogd INBRAAK OP FRANKENDAAL Italiaan tot twee jaar veroordeeld Bezoek aan de Vee- en Zuivel- tentoonstelling LANDBOUWHUISHOUD KUNDIG CONGRES Belangstelling van minister Deckers Boternoteering Kordate directeur greep den in dringer, ondanks diens vuur wapen, aan Een dader herkend Aanhouding verzocht HET ONGELUK ONDER CUYK JONGETJE DOOR AUTO GEGREPEN Zondag naar Kleef Nieuwe tegenvoorstellen van het stakingscomité Geen bemiddeling Gefingeerde inbraak te Velp f200 in een busje aan den IJsel verborgen; de dader heeft bekend Tegen den kindermoordenaar op het Waterlooplein te Amsterdam CLEARING-CONFERENTIE TE BERLIJN VEILIGHEIDSWEEK DER K.N.A.C. UIT DE STAATSCOURANT Rechterlijke macht V oogd ijraad Burgemeesters Onderscheidingen DOOR BERTA RUCK iï Kolonel Fielding's schuchtere, maar vaste stejn SPECIAAL VOOR U DAMES i* de rubriek WAT DE TONG STREELT (pag. 4) D e n H a a g, 19 September 1935. In de Tweede Kamer heeft Jhr. mr. CH. &UYS DE BEERENBROUCK, opnieuw benoemd tot voorzitter, zijn presidium aanvaard met de Volgende rede: „Geachte Medeleden, Weder viel het mij te beurt, tot uw voorzitter te worden benoemd. Voor die benoeming eer biedig erkentelijk jegens de Koningin, zeg ik dank voor het vertrouwen, waarvan g}j blijk hebt gegeven door mij als eerste op de voor dacht te plaatsen. Ik maak mij zeker niet schuldig aan groot spraak, als ik zeg, dat in den rechtsstaat, waar- bi wij leven, ons College een plaats zonder Neerga inneemt. In onze bijeenkomsten spreekt bet volk tot de regeering. Omgekeerd zijn die bijeenkomsten voor de regeering de aangewezen Plaats om tot het volk te spreken. Hier wordt d inhoud bepaald van de wetten, die de bur- gers binden. Hier in de eerste plaats wordt het ïeeeerbeleid aan het oordeel van het volk ge bietst. Onafhankelijkheid en zelfstandigheid, biet alleen bij het nemen onzer beslissingen daar ook bij de regeling onzer werkzaamheden, kenmerken daarbij onze taak. Onze bevoegd beden zijn groote. In die bevoegdheden liggen tevens onze plichten. Bij het vervullen van die Plichten leiding te geven, is een taak, die ik Is een zeer eervolle beschouw. Dat die taak tevens een aangename is, weet jb uit ervaring. Zeker, het is voorgekomen, dat bet verdedigen van een standpunt, het opkomen voor een overtuiging, ge schiedde met een harts tocht, die een oogenblik de grenzen van het ge oorloofde deed over schrijden. Wij kunnen ons echter gelukkig prij zen, dat zulke feiten uit zonderingen zijn, die op vallen en veelal achter na het meest betreurd worden door hen, die ze beginnen. In ons Col lege wie ons in onzen Jhr. mr. Ch. J. M. arbeid geregeld gade- fcuys de Beerenbrouokslaat' in werkelijkheid ook het diepste verschil in opvatting en overtuiging on derlinge waardeering niet uit. In zulk een sfeer leider van belangrijke werkzaamheden te mogen is een voorrecht. Aan de voorbereiding der openbare beraad slagingen neemt de voorzitter geen deel. Hij beeft echter voldoende gelegenheid, te bemer ken, hoe uitgebreid en uitnemend de commis soriale arbeid is, die door zijn medeleden wordt v«rricht en hoezeer door dien arbeid het werk, door de Kamer in het openbaar te doen, ver acht wordt en in waarde wint. Die arbeid ver gemakkelijkt ook mijn taak. Een beroep op uw medewerking om de werk zaamheden der Kamer, zoowel in de afdeelin- Soti en commissies als in het openbaar in de Ibist aangevangen zitting zoo goed mogelijk te doen verloopen, doe ik niet. Ik weet, dat ik °P die medewerking rekenen mag. Set voorzitterschap aanvaardende, spreek ik ?l«chts de hoop uit, dat onze gezamenlijke ar beid onder Gods zegen moge strekken tot heil Van het land." Nadat vervolgens de verschillende Kamer commissies door den voorzitter benoemd of door do Kamer gekozen waren, werden de afdeelin- Den Haag, 19 September 1935 üe Eerste Kamer kwam heden in een korte v^gadering bijeen, waarin de leden van de /•Pishoudelijke Commissie, de Gemengde Com- "p'ssie van de Stenografie en de Commissie dn Beroep van de Ambtenaren der Stenogra fische Inrichting benoemd werden. Tevens ,ad de jaarlijksche plechtigheid plaats van het j^r tafel brengen" van het ontwerp-Adres van Ptwoord op de Troonrede, i Dit adres werd daarna in de afdeelingen be- ^hüeld. gen getrokken, die in hare vergaderingen res pectievelijk tot voorzitter benoemden de heeren DE GEER, JOEKES, SCHOUTEN, ALBARDA en AALBERSE. Na heropening van de openbare vergadering werd zonder hoofdelijke stemming het voorstel van den voorzitter aangenomen, om op Dins dag as. de beraadslagingen over het bezuini- gingsontwerp voort te zetten. Dienzelfden dag worden des middags in de afdeelingen onder zocht het ontwerp tot bezuiniging op het on derwijs en dat tot vervanging van de Waren wet door een andere, goedkoopere, wet betref fende de hoedanigheid en de aanduiding van waren. De interpellatie-DE VISSER over de oplos sing van de kabinetscrisis werd met 75 tegen 3 stemmen geweigerd. Zij was, nu het bezuini- gingsontwerp weer in behandeling komt, vol komen overbodig. In verband met het onderzoek naar de brandstichting in een villa te Apeldoorn, waar bij B. en G. uit Laren, C. uit Huizen en de eigenaar van de villa, V. uit Naarden als ver dachten zijn gearresteerd, heeft men ernstige aanwijzingen gekregen ten aanzien van een tweede misdaad van vroeger datum. Vernomen wordt n.l., dat C., die, zooals be kend, ervan verdacht wordt de beide inwoners van Laren tot de brandstichting te hebben aangezet en hun een huissleutel te hebben ver schaft, thans onthullingen heeft gedaan, welke geleid hebben tot de aanhouding van zekeren B. R., die vroeger te Laren woonde. C. zou bekend' hebben, dat hij in samenwer king met B. R. in Juli 1933 een landhuisje aan de Gooiersgracht-Zuid in brand heeft gesto ken. De politie heeft indertijd in verband met dezen brand een onderzoek ingesteld en B. R. en C. toen op de kermis te Laren aangetroffen. C. had de polis der brandverzekeringsmaat schappij in zijn zak. De Eemnesscher politie vond echter geen aanleiding tot arrestatie aan wezig, daar zij van meening was, dat de beide mannen een geldig alibi hadden. De verzeke ringssom is toen dan ook uitgekeerd. dat daarna eerst de nieuwe veemarkt in oogen- schouw nam. Op haar verzoek verstrekte de heer Van der 'StoeT tal van aanwijzingen aan H. M. betref fende het tentoongestelde vee. Ook de heer Bonda gaf de Koningin verschillende inlichtin gen. Tijdens haar rondwandeling over de vee markt, welke precies 35 minuten duurde, liet H. M. zich herhaaldelijk door exposanten inlichten omtrent de toestanden in het veehoudersbedrijf. Zoo had zij een vrij langdurig onderhoud met den heer Van Zwieten uit Alphen aan den Rijn, die op haar vraag of de boeren over het alge meen voor hun vee nogal loonende prijzen kon den maken, antwoordde, dat zulks, dank zij den regeeringsmaatregelen, wel met het varkens- vleesch maar niet met het rundvleesch het geval was. Met 'n minzamen handdruk nam de Konin gin van den heer Van Zwieten afscheid. Op de Valkbrug nam de hooge bezoekster af scheid van den heer Van der Stoel, dien zij hartelijk dankte voor alle toelichtingen. Daarop begaf de Koningin zich naar de Zui veltentoonstelling op het Schuttersveld, waar de heer J. H. van der Kloot aan haar werd voorgesteld. Ook hier informeerde H. M. be langstellend naar de uitkomsten der zuivelbe drijven en onderhield zij zich met de onder scheidene standhouders. Om tien minuten voor drie verliet H. M. de Koninpin het tentoonstellingsterrein en ver trok zij weer naar den Ruigenhoek, waarbij zij door het publiek luide werd toegejuicht. Van de zijde der Plaatselijke Bakkerij Com missie te Rotterdam wordt gemeld, dat aldaar de prijzen van alle broodsoorten met 1 cent per 800 gram (d.i. per groot brood) zullen worden verhoogd, zulks met ingang van 23 Septem ber a.Si Er wordt aan herinnerd, dat enkele weken terug de monopolieheffing op granen en hun derivaten is verhoogd. De prijzen van tarwebloem zijn daardoor, en tengevolge van andere factoren (tarweprijzen op de wereldmarkt), voortdurend stijgende. Vergeleken met enkele maanden terug valt een bloemprijsstijging van bijna f2 te consta. teeren. Deze is in de bovengenoemde brood- prijzenverhooging zelfs nog niet geheel ver. disconteerd. De vacantiekamer der Amsterdamsche recht bank veroordeelde Donderdag den 41-jarigen Italiaanschen metselaar A. A. B. wegens diefstal met braak in huize „Frankendaal" te Amster dam, de woning van den directeur der afd. „Be planting", den heer Koning, tot een gevangenis straf voor den tijd van twee jaar. Het O. M. had twee en een half jaar gerequi- reerd. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten is Donderdagmorgen, ter gelegenheid van de in ge bruikneming der nieuwe veemarkt te Leiden, de groote vee- en zuiveltentoonstelling geopend, welke Dinsdag j.l. voor een groot gedeelte door den storm werd verwoest. De daardoor ontsta ne moeilijkheden zijn opgelost doordat het ge meentebestuur een nabijzijnd schoolgebouw liet ontruimen en ter beschikking van het tentoon- slellingsbestuur stelde. Na een inleiding van den voorzitter van het tentoonstellingsbestuur, den heer J. W. Bonda, waarin hij een overzicht gaf van de wordings geschiedenis en in het bijzonder den burge meester dankte voor de ondervonden medewer king, sprak deze laatste, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, de openingsrede uit. Daarna werd nog het woord gevoerd door prof. dr. H. C. L. E. Berger, directeur van het Veeartsenijkundig Staatstoezicht en vertegen woordiger van den Directeur-Generaal voor der. Landbouw, door den heer D. ten Cate Brouwer als voorzitter der Kamer van Koophandel voor Rijnland, die den heer Bonda de gouden me daille der Kamer aanbood, en door den heer Van der Weyden, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Hierna werden gezamenlijk de nieuwe vee markt en het tentoonstellingsterrein bezichtigd. Donderdagmiddag heeft H. M. de Koningin met klein gevolg een bezoek gebracht aan de groote Vee- en Zuiveltentoonstelling op het Schuttersveld te Leiden. H. M. arriveerde te vijf minuten voor half twee aan de Valkbrug. De Koningin was ver- gezild van haar hofdame freule Van Tets en ook, in een tweeden auto, van jhr. Van Dedel, kamerheer en den adjudant van H. M., luite nant-kolonel De Jonbe van Ellemeet. Zij was ge kleed in een witten mantel met wit bont en witten hoed, afgezet door enkele struisveeren. Op de Valkbrug liet H. M. aan zich voorstel len de heeren J. W. Bonda, voorzitter; I.Beman, secretaris; I. G. van der Stoel, lid der commis sie voor de tentoonstelling, zoomede den heer L. A. Mennes, directeur van den Markt- en Havendienst. De burgemeester, mr. Van der Sande van Bakhuijzen, sloot zich bij het gezelschap aan, Donderdagmiddag te één uur is in hotel „De Poort van Kleef" te Apeldoorn het 87ste Land- bouwhuishoudkundig congres geopend door den voorzitter mr. A. G. A. Ridder van Rappard. Na gewezen te hebben op de sombere tijds omstandigheden, waarin de landbouw verkeert, noemde spr. het eenige lichtpunt, dat in ver vulling is gegaan, n.l. den wensch een Minister van Landbouw en een Secretaris-Generaal te bezitten. Na afhandeling der ingekomen stukken had de verkiezing plaats van een lid van het be stuur in de vacature, ontstaan door het bedan ken als zoodanig van den heer A. H. Colen brander. Gekozen werd de heer G. J. Blink te Wasse naar. Onder applaus werd een voorstel van het be stuur, een telegram van aanhankelijkheid aan H. M. de Koningin te zenden, aangenomen. In de financieele commissie werd benoemd tot lid de heer W. J. Klein Lankhorst te Apel doorn. Hierna werden uitvoerig behandeld de prae- adviezen over de vraag: „Hoe staat de Land bouw tegenover de industrialisatie?", van den heer H. D. Louwes, voorzitter van de Groninger Maatschappij van Landbouw en over „De be- teekenis van het georganiseerde landbouwcre- diet en de crisis" van dr. G. W. Huysmans, di recteur van de Coöperatieve Centrale Boeren Leenbank te Eindhoven. Na de officieele ontvangst ten gemeentehuize begaven de deelnemers aan 't congres zich naar hotel „De Keizerskroon", waar zij aan een diner zouden aanzitten. Op dit diner waren eveneens aanwezig de minister van Landbouw, mr. dr. W. L. Deckers en de Commissaris der Koningin in Gelderland, mr. S. Baron van Heemstra. De commissienoteering voor Nederlandsche boter is Donderdag vastgesteld op 58 cent per K.G. Donderdagmiddag zijn twee, met revolvers gewapende bandieten het kantoor van de N.V. Tabaksfabriek Th. Lieftinck in de Raamstraat te Groningen binnengedrongen, en hebben daar, onder bedreiging met hun vuurwapenen, getracht zich van een som gelds meester te maken. Op dat moment was slechts een bediende aanwezig, terwijl in het kantoor vóór aan de straat zich de directeur, de heer P. E. Arent, bevond. De bediende zag plotseling de beide gemaskerde mannen vóór zich, die elk een revolver op hem richtten en riepen: Handen omhoog! Een van de kerels begaf zich naar het kan toor van den directeur .richtte de revolver op dezen, riep: Handen omhoog! en eischte een som gelds. De directeur verfoor zijn tegenwoordig heid van geest niet, draaide zich plotseling om, en greep den bandiet bij den kraag. Er ontstond een worsteling, waarbij de direc teur een klap met de revolver op het hoofd kreeg. Hij wist den bandiet de revolver afhandig te maken en bij het ge vecht herkende hij, door het verschuiven van het masker, in den bandiet een vroe- geren knecht, den 23-jarigen arbeider G. P. A., uit Groningen. Terwijl deze worsteling plaats had, was de bediende ernstig in het nauw gedreven door dat de andere bandiet zijn eisch om geld met een revolverschot kracht bijzette. De kogel kwam in het plafond terecht, zoodat niemand werd gewond. Er bleef den bediende niets anders over, dan een bak met zilvergeld aan den bandiet te overhandigen, waarna deze gemaskerde zich uit de voeten maakte. Voor de deur van het kantoor, in de vestibule, struikelde hij, waar door het geld op den grond terecht kwam. De beide bandieten waren door den loop van zaken zoo onthutst, dat zij hals over kop de trap af, naar buiten vlogen, met achterlating van het geld, de revolvers en enkele kleeding- stukken. De recherche, die aanstonds gewaarschuwd werd, heeft de bandieten nog niet achterhaald. De verwondingen van den directeur zijn niet ernstig. De commissaris van politie te Groningen verzoekt opsporing, aanhouding en voorgelei ding van Greetes Pieter Aakster, oud 23 jaar, arbeider, wonende te Groningen en van een in zijn gezelschap zijnden onbekende, van wien ver moedelijk de naam» is Dirk, kan ook zijn Derk Wolda, oud 24 jaar, wonende te Amsterdam, die verdacht worden van een gepleegden roofoverval. Eerstgenoemde heeft een vuur wapen in zijn bezit. Signalement: lengte 1.84 M., blond haar, donkere wenkbrauwen, ver moedelijk gekleed met rijbroek of plusfour, sportkousen, lage schoenen, lichte gummijas of donkere jas en is blootshoofds. Bij zijn aan houding is voorzichtigheid geboden. In aansluiting aan het bericht van het onge luk op den onbewaakten overweg onder Cuyk, dat Donderdagmiddag heeft plaats gehad, ver nemen wij nog het volgende: Te omstreeks twaalf uur bracht de 40-jarige melkrijder H. Arts bij wachtpost 20 in den on- bewaaktén overweg te Katwijk onder Cuyk eeni ge melkbussen. Nadat hij de bussen had afge leverd, is de man, zonder acht te slaan op den naderenden sneltrein, die om 12.12 uur te Cuyk moest arriveeren, achter op zijn wagen gespron gen met het noodlottig' gevolg, dat de wagen door den sneltrein werd gegrepen en over groo- ten afstand werd medegesleurd. Als door een wonder is het paard ongedeerd gebleven. Het lijk van den heer Arts, die vader was van zes kinderen, is naar het lijkenhuisje te Kat wijk vervoerd. Omstreeks vier uur Donderdagmiddag is het zeven-jarig zoontje van den landbouwer Wou ters op den Rijksweg te Gilze door een perso nenauto gegrepen en tegen den grond gesmakt. Ernstig gewond werd het knaapje naar het ziekenhuis te Breda vervoerd, waar het bij aankomst reeds aan de verwondingen was be zweken. Het stakingscomité heeft na vier vergaderin gen met de stakers den heer De Jong van den Heuvel medegedeeld, dat onderhandelingen mogelijk zouden kunnen zijn op den grondslag van de navolgende vijf punten: De fabrikanten verplichten zich met de ar. beidersorganisaties nieuwe onderhandelingen te openen. De onderhandelingen zullen worden gevoerd door de fabrikanten en een speciale commissie van vertegenwoordigers door de stakers te kiezen, verder door St. Lambertus en De Eendracht. De fabrikanten verbinden süch, gedurende den tijd, dat de onderhandelingen duren, het oude loon uit te betalen. Onmiddellijk, nadat het werk is hervat, zul len vergaderingen der organisaties met al haar leden plaats hebben. Over de resultaten der onderhandelingen zal een democratische stem ming worden gehouden. De fabrikanten verplichten zich uit te be talen de resteerende 40 procent; het arbeidsloon gedurende de dagen, waarop alsnog werk is verricht en de vacantiedagen. Er zullen geen rancunemaatregelen worden genomen. Naar aanleiding van de tegenvoorstellen der stakers deelde de heer De Jong ons in een telefonisch onderhoud mede, dat hij hierin geen basis ziet, dat tot onderhan delingen kan worden overgegaan. Zoolang de stakers blijven vasthouden aan hun eisch tot opschorting der loonsverlaging, kan de heer De Jong niet bemiddelend optreden, daar hij zijn standpunt hand haaft, dat een rechtmatige overeenkomst geëerbiedigd moet worden, zooals hij ook in zijn telegram aan de stakers Woensdag heeft medegedeeld. Van de zijde der organisaties deelde men ons mede, dat deze niet met het stakingscomité gezamenlijk kunnen onderhandelen en geen ge combineerde vergadering van fabrikanten, organisaties en stakingsleiders kunnen aan vaarden. Een inwoner van Velp, die er mee belast is om aan werkloozen margarineboter te verstrek ken, welke hij door bemiddeling van de ar beidsbeurs van de Crisiscentrale betrekt, deed bij de politie aangifte, dat in zijn woning was ingebroken en een bedrag van 760.was ontvreemd. De politie stelde een uitgebreid onderzoek in, waardoor 'kwam vast te staan, dat er in het geheel geen inbraak had plaats gehad. De aan gever werd gearresteerd. Hij wast en achter met het afdragen van gelden. Aan een streng verhoor onderworpen viel hij door de mand en bekende fraude te hebben gepleegd. Een bedrag van 400 500 heeft de aan gehoudene niet verantwoord en dus te dien aan zien verduistering gepleegd. Toen de man nader werd verhoord, verklaar de hij in een busje, dat hij ergens aan den IJsel had verborgen, nog 200 te hebben be waard. In deze richting werd 'n onderzoek in gesteld en inderdaad werd door de recherche 't bewuste busje met 200 gevonden. De aangehoudene zal ter beschikking van den Officier van Justitie worden gesteld. Op 28 Augustus van het vorige jaar werd Amsterdam opgeschrikt door een afschuwelijk misdrijf. In een bananenpakhuis aan het Wa terlooplein vond de recherche het lijkje van het sedert den vorigen dag vermiste meisje Sonja Beugeltas. Het lijkje was verborgen in een groote bananenkist; het kind was het slacht offer geworden van een man, die het den vo rigen middag in de loods had gelokt; daarna randde hij haar aan en vermoordde haar ver volgens om zijn daad te verbergen. Kort. nadat het lijkje was gevonden door een rechercheur van het bureau Jonas Daniël Meijerplein'. heeft de politie den 21-jarigen pakhuisknecht E. P. gearresteerd. Aanvankelijk ontkende hij hardnekkig, doch reeds spoedig legde hij een volledige bekentenis af. Conform den eisch van den Officier veroor deelde de rechtbank den man tot levenslange gevangenisstraf. Van dit vonnis kwam verd. in hooger beroep en gister diende de zaak dit met gesloten deuren werd behandeld voor het Gerechts hof, dat door mr. J. Jolles werd gepresideerd. Het O. M. werd waargenomen door den advocaat-generaal mr. dr. D. Reilingh; even als in eerste instantie heeft mr. Th. Eskens de verdediging op zich genomen. Twee deskundigen, dr. S. P. Bakker uit Am sterdam en dr. J. Sanders uit Den Haag, leg den verklaringen af over den persoon van den verdachte. Dr. Bakker achtte hem in hooge mate ontoerekeningsvatbaar. Dr. Sanders komt tot dezelfde conclusie. Langdurig wordt de vraag behandeld of hier sprake is van een moord uit vrees voor ont dekking of van een lustmoord. De Procureur-Generaal requireerde be vestiging van het vonnis. (Levenslange ge vangenisstraf.) De verdediger, mr. Th. Eskens, bepleitte op legging van een korte gevangenisstraf en ter beschikking stelling van verdachte van de re geering. Hier toch Is meer sprake van een zieke, dan van een gevaarlijk mensch. Het Hof zal op 3 October arrest wijzen. Naar het „Handelsblad" verneemt, komt aan het einde van deze week de gemengde commis sie, waarin het Nederlandsch-Duitsche clearings- verdrag voorziet, voor haar driemaandelijksche bijeenkomst wederom te Berlijn samen. Mr. L. A. Ries, administrateur van het Departement van Financiën, zal zijn aanwezigheid in de Duitsche hoofdstad tevens gebruiken voor het voeren van besprekingen over verschillende quaesties, welke den laatsten tijd bij de transfer zijn gerezen. De jaarlijksche Veiligheidsweek der Konink lijke Nederlandsche Automobiel Club, welke thans voor de vijfde maal zal worden gehou den, zal ditmaal in de week van 20 tot 27 Oc tober as. worden georganiseerd. Aan jhr. mr. J. A. van der Does is op verz. met 1 Oct. eervol ontslag verleend als president van de rechtbank te Arnhem, onder dankbetui- ging. Benoemd tot lid van den Voogdijraad te Zwolle, mevrouw C. G. M. van den Hoek, ge boren Ge ill, apothekeres, wonende te Kampen. Benoemd tot lid van den Voogdijraad te Al melo G. J. H. Kottier, hoofd der 3e school met den Bijbel te Enschede. Herbenoemd zijn tot burgemeester: van Best P. J. C. Strik; van Waspik P. N. Dekkers; van Nijmegen J. A. H. Steinweg; van Zutphen mr. J. Dijckmeester; van Hilversum J. M. J. H. Lambooij; van Purmerend H. Cramwinckel; van Wervershoof N. J. H. Raat; van Sint Kruis A. J. Dhont; van Achtkarspelen P. Erin- ga; van Brunssum F. A. J. Schmier; van Eijs- den C. E. G. A. H. M. G. baron de Loij en van Hulsberg M. A. H. A. Kerckhoffs. Bij K. B. is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau J. H. Holtappel te 's Gra- venhage, gep. hoofdingenieur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie in Nederlandsch-Indië, secretaris van de Commissie tot herziening van de Schipperswet (Staatsbl. 1907 no. 244). Bij K. B. is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau Joh. Nieuwenhuis, taxateur voor de heffing van de personeele belasting te Staphorst. iiiiiimiiiimiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniii illlllllllllllllllllllillllllllllllllUIIIIIIIIIUUUl) .Eén ding was zeker. Eer het een uur verder zou hij juffrouw Ivor in het vloeiendst 7*elsch uitvoerig verslag doen van alles wat hij 2} het Engelsch had opgevangen waarschijn- Jk zelfs méér dan dat! En in een minimum van JJd zoU het natuurlijk als een loopend vuurtje heel Careg gaan, dat kolonel Fielding wilde K°bwen met een van de Landmeisjes, die bij J/lce op de boerderij werkten! 's Avonds om zes zou elke levende ziel in het hospitaal en in b®' kamp er alles van wetenNog vóór Elisabeth zelf iets van wist! ^k kon niet nalaten, te lachen om het ontdane g^cht van kolonel Fielding, zooals hij daar met j. *ronst voorhoofd voor zich uit stond te sta lt m' zijn plannen waren in de war gestuurd! Vo„ S°ed! Hoe onnoozel hij zich dan ook kon judoën, hfj had zijn meester gevonden in den sloomen Welschen herder, die achter- Jjpch Engelsch verstond.... i «laar kolonel Fielding liet me niet lang genie- q/J yan m'n leedvermaak. Hij keerde zich naar °to. en zei, of 't vanzelf sprak en Jiy pooit anders van plan was geweest: ,,Ik ga naar haar toe, nu meteen." En hij zei het in rad Fransch! Daarmee verdween hij als een pijl uit een boog en liet mij achter bü mijn kalmeerend ma chinaal werk in de scheer-schuur. Door de open deur zag ik hem het erf over beenen naar den achteringang. DRIE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK Een aanzoek in de keuken De morgen kroop voorbij, en terwijl ik gedul dig aan m'n wiel draaide, vroeg ik me ietwat weemoedig af, hoe de zaken daar in de keuken nu wel zouden staan. In den geest zag ik de heele scène voor me. Juffrouw Price's bakkeuken met de groote tafel waar ze altijd het deeg maakte. De geweldige oven, waarmee ik haar de vorige week zelf had geholpen. Al heel vroeg moest die worden aan gemaakt met vervaarlijke takkebossen. Het vuur werd aangestoken en dan verder met rust ge laten, tot het hout verbrand was tot poederfijne asch en het gewelfde baksteenen dak van den oven wit-gloeiend was. Dan werden de groote brooden naar binnen geschoven, die juffrouw Price met haar tengere handjes even vakkun dig wist te kneden als de beste bakkersgezel! Juffrouw Price en Elisabeth waren juist in dit stadium der werkzaamheden aangeland, toen kolonel Fielding verscheen op zijn speurtocht naar het meisje, dat hij besloten had te trou wen, Van wat. er vervolgens gebeurde, hoorde ik later een en ander (niqf alles). Gedeeltelijk van Elisabeth, gedeeltelijk van hem. 't Was een merkwaardige hofmakerij, typisch voor de oorlogstoestanden, hyper-modern, en toch weer zoo oud als de wereld. Kwamen de jongelui van honderden jaren geleden hun uit verkorenen óók al niet opzoeken in de warme huiselijkheid van de keuken, waar ze bedrijvig heen en weer schoten tusschen het kraakzinde lijk gereedschap? Juffrouw Price dribbelde rond in haar fris- sche, grijslinnen schort, met een oude ivoren broche midden op de borst. Elisabeth was haar vol ijver aan 't helpen. Haar gezichtje was rood van opwinding en haar dik, kort haar hing in verwarde krulletjes, dat kan ik me zoo voor stellen. Daar verscheen dan plotseling kolonel Fiel ding met zijn schijnheilig blosje en het gebrui kelijke smoesje: of hij de dames misschien op de een of andere manier van dienst kon zijn, want hij had gehoord, dat ze zoo'n drukken dag hadden Juffrouw Price zei onschuldig: „Het zou onbe grijpelijk zijn, als de boerderij dit jaar niet flo reerde, gezien al de hulp die we van het Leger krijgen, 't Is heel vriendelijk van u, ons te willen helpen. Is het deeg allemaal in de vormen, Eli sabeth? Prachtig; misschien wil de kolonel je dan helpen, het hiermee in den oven te schui ven." Ze gaf hem de houten ovenplank met den onmenschelijlü-langen stok; er aan, Elisabeth zette er het eene brood na het andere op, en hij schoof ze keurig achter in den heeten oven. Toen moest juffrouw Price voor een poosje weg om allerlei andere noodige bezigheden te gaan opknappen. Of deed ze het opzettelijk om die twee een poosje alleen te laten bij hun poë tisch werk in de gezellige, geurige bakkeuken? Een paar minuten lang zwoegden ze zwijgend en ingespannen voort. Geen ander geluid ver brak de stilte dan het schrapen van de houten ovenspaan tegen de steenen van den oven! Toen begon hij, heel minzaam: „Weet u, met wie ik te doèn heb?" ,,Nee," zei Elisabeth, terwijl ze haar^ laatsten broodvorm op de ovenspaan zette. „Met wie dan?" „Eh.... met de menschen, die zich moeten verloven in een stad," was zijn raadselachtig antwoord. ,,Wat een akelig gedoe krijg je dan! Niets dan taxi's en holpartijen om treintjes te halen en restaurants propvol menschen, die je allemaal zitten aan te staren! En dan moet je naar den schouwburg samenEn dan gaan telkens de lichten op of het gordijn. En de men schen beginnen dadelijk kwaadaardig te sissen: „Ssssst!" als je één woord tegen het meisje wilt zeggen. Iedereen zit je dwars. Geen oogenblik vrede! Geen ruimte! Geen tijd om eh Iets te zeggen of te voelen. Vindt u ook niet?" Ik kan me levendig de wanhopige pogingen van de mannenhaatster voorstellen om bij deze woorden haar blijde verrassing te verbergen. Ze wijdde zich haastig aan de vruchtentaartjes, die vóór in den oven moesten komen. ging voort: „Ik vind, dat je 'n eh aanzoek alleen kunt doen in een prettige omgeving. Waar het rustig is. En waar je gezellige dingen om je heen ziet. En eh gezellige dingen te doen vindt. Zooals hooien bijvoorbeeld. Ofbrood bakken. Wat vindt u daarvan?" Natuurlijk vond ze er precies hetzelfde van. Maar ik veronderstel, dat ze als eenig antwoord al dieper en dieper bloosde half van emotie, half tengevolge van de ovenhitte. Toen we bij dit stadium der gebeurtenissen waren aangeland voor zoover Eisabeth me die dan verkoos te vertellen vroeg ik in spanning „En onmiddellijk daarna heeft hij je toen zeker gevraagd?" Maar Elisabeth zei: „Hij heeft me heelemaal niet gevraagd." ,Wat?" schreeuwde ik. „Hij hééft me niet gevraagd," herhaalde de mannenhaatster met nadruk. „Dat deed ik." „Jij?" „Ik moest wel," verklaarde mijn vriendinnetje met een kleur als vuur. „Hij dwong me er toe." „Hoe kan dat nou?" Elisabeth legde uit, hoe dat gepraat over ver lovingen haar zóó zenuwachtig had gemaakt, dat ze niet meer geweten had, wat ze zich voor 'n houding moest geven, en van pure radeloos heid was gaan snauwen. Ze zei scherp: „De ingemaakte bessen moeten in den oven zoodra het brood er uit komt, dus u deed beter, ze vast uit de bijkeuken te halen, inplaats van daar maar te staan redeneeren." Bij die woorden scheen kolonel Fielding ineen te krimpen. HU zag er plotseling diep-ellendig uit (volgens Elisabeth). Hij zei met een innig- treurige stem: „Heb ik eh iets misdaan? Ik vrees van wel. U is boos op me, juffrouw Weare. Ik zal weggaan." Elisabeth verzocht hem, niét weg te gaan (ik veronderstel, dat het schijnheilig wezen een be weging in de richting van de deur had gemaakt) en gaf te kennen, dat ze in 't minst niet boos was, waarom zou ze in vredesnaam? De jonge kolonel sloeg toen 'n heel patheti- schen toon aan (ik kon 't hóóren!) en beklaag de zich, dat alle meisjes altijd den pik op hem schenen te hebben. Ja! Ze vonden hem altijd onuitstaanbaar en verfoeiden hem, zonder dat hij er ooit achter kon komen, wat hij misdreven had. Ik kon me voorstellen, hoe hij zijn hoofd een beetje schuin had gehouden, terwijl hij Elisa beth zijn sprookje vertelde, jongensachtig-naïef. Ze gooide er uit: „Ik verfoei u niet!" en haastte zich naar de bijkeuken om de groote glazen potten met inmaak te halen. Hij volgde haar op den voet, eveneens potten met bessen torsend en klaaglijk mompelend, dat géén meis je ooit werkelijk iets om hem zou geven echt véél geven. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3