Italië polst Engeland over het sanctie-vraagstuk De financiëele toestand van Italië Het nieuws van heden vereenigde katholieke pers NEGUS BESTUDEERT NOG DE VOORSTELLEN GEEN CREDIET IN HET BUITENLAND DE KABINETSCRISIS IN SPANJÉ De Kerkvervolging in Duitschland Het Vaticaan en T s j echo - Slowakije DE BAROMETER ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19553 Italië bereid de troepen uit Lybië terug te trekken tegen bepaalde verzekeringen van Engeland Versterking Grieksch- Turksche vriendschap Onderzoek der voorstellen van Geneve in Abessinië De manoeuvres der Egyp tische luchtvloot Engelsche bombardements vliegtuigen naar Egypte Geheime bestemming van twee Italiaansche legerdivisies Berichten uit Gibraltar Grieksche vlooteskader naar Turkije \De,Italiaansche troepentransporten worden de laatste dagen met ver.' bubbelde. ha ast voortgezety Het Weer De verbinding tusschen Amerika en Abessinië De dreigende oorlog en de verzekeringen De schulden zijn opgeloopen tot milliarden Schuldprobleem wel licht onoplosbaar Het aftreden van het kabinet niet geheel onverwacht Teekenend incident in een protestantsche kerk Ontspanning tusschen Boedapest en Belgrado Het ongewis dreigende Nieuwe modus vivendi Chertok bij den gezant van Abessinië Rickett zal geen radiorede voor Amerika houden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. GENEVE, 20 Sept. (Reuter) De correspondent van Reuter verneemt, dat Italië eenige mogendheden ten aanzien der sanctiekwestie gepolst heeft. Men meent te weten, dat de Ita" liaansche regeering bereid zou zijn, de versterkingstroepen uit Lybië terug te trekken tegen een ver zekering van de zijde van Engeland op het gebied van sancties. In bevoegde kringen te Rome verklaart men, lat de voorstellen van de Commissie-van-Vijf n den huidigen vorm onaanvaardbaar zijn en tenzij ze radicaal gewijzigd worden, zullen wij 2e niet in overweging kunnen nemen. Men voegt hieraan toe, het twijfelachtig te binden, of zulke wijzigingen van Genève ver dacht kunnen worden. De kabinetsraad zal morgen- (Zaterdag-) ochtend om tien uur te Rome bijeenkomen. Mussolini heeft Vrijdagmiddag den Franschen Ambassadeur, De Chambrun, ontvangen. ADDIS ABEBA, 20 Sept. (D.N.B.). De voor stellen der Commissie-van-Vijf worden nog steeds aan een diepgaand onderzoek onder dorpen. Over het algemeen genomen beschouwt •hen ze hier als aannemelijk. De regeering staat op het standpunt, dat zij Overeenkomstig haar vroegere beloften omtrent économische concessies, waarbij aan alle lan den gelijke rechten werden verleend, niet in «taat zal zijn, Italië bijzondere concessies te ver benen aangezien deze eventueel tot geschillen •het de andere belanghebbende mogendheden 2ouden kunnen leiden. Overigens heeft de Keizer het instellen van een bijzondere politie, die voor de vei ligheid der in Abessinië woonachtige Euro peanen zorg heeft te dragen, reeds voor bereid. Wat de controle op den slavensmokkel aan de grenzien betreft, zoo is men hier van meening, dat dit tot de taak der aangren zende landen behoort, waardoor de smokkel plaats heeft. In de kwestie van opname van buiten- landsche raadgevers in de Abessinische re geering is men nog steeds tot concessies bereid. De Volkenbond moet maar de candidaten hetzij Europeanen of Amerikanen Voorstellen, doch de keizer behoudt zich het recht voor van goedkeuring. Het groote feestmaal, dat de Keizer van Abes sinië, geljjk bekend, Donderdagavond voor de b Addis Abeba vertoevende vertegenwoordigers *br wereldpers heeft aangericht, verliep uit stekend. 85 Persvertegenwoordigers zaten aan. In den loop van den avond nam de Keizer *tet woord en verklaarde nogmaals, dat hij nooit ^h mandaat, in welken vorm dan ook, zou Aanvaarden, indien dat de onafhankelijkheid vAn zijn land in gevaar bracht. Hij zeide: „Meer dan 2000 jaren hebben wij onze vrijheid getoond in staat te zijn zonder «Otectoraat zelf te regeeren. Als leider van mijn Keizerrijk en beschermer mijns volks zal ik in geval van een oorlog zelf het leger tegen den vijand aanvoeren, doch God zal weten te verhinderen, dat ons conflict met Italië een bloedig verloop krijgt. Wij kunnen Italië geen economische en territoriale concessie doen, zon der tegenprestatie of zonder dat Italië daardoor van zijn aanval afziet. Als onafhankelijke staat waken wij voor onze vrijheid." LONDEN, 20 Sept. (Reuter) De Engel- schc regeering zou reeds zeer spoedig ant woorden op de Fransche nota inzake de houding van Engeland ingeval van een aanval op Oostenrijk. CAIRO, 20 Sept. (Reuter) De manoeuvres der Egyptische luchtvloot, die onder leiding van Engelsche officieren zijn gehouden, heb ben vijf dagen geduurd en zijn vandaag beëin digd. De verbinding tusschen het Engelsche hoofdkwartier en de nieuw aangelegde lucht vaartbasis aan de Oostkust van het Suez-ka- naal werd door vliegtuigen verzekerd. De te Helmieh, nabij Cairo, gelegen gemotoriseerde troepen hébben opdracht gekregen, zich voor woestijnexpedities gereea te houden. Uit Bassorah wordt gemeld, dat de lucht vaartsteunpunten aan de Perzische Golf wor den versterkt. In verschillende belangrijke ha vens aan deze golf zouden verdedigingswerken worden gebouwd. Naar uit Bagdad wordt gemeld, heeft de mi nister van Defensie een verklaring afgelegd over de houding van Iran ingeval van een oor log. De houding, die zal worden aangenomen, is volgens deze verklaring vastgelegd in het ver drag met Engeland. Het land zal niet deel nemen aan een oorlog, die geen bedreiging voor zijn belangen vormt. MARSEILLE, 20 Sept. (Reuter) Twee regi menten Senegaleesche tirailleurs van de garni zoenen Perpignan en Toulon zullen begin der volgende week naar Dzjiboeti scheep gaan. ATHENE, 20 Sept. (Reuter) De regeering heeft aan een escadrille van tien groote Engel sche bombardementsvliegtuigen, dat op weg is naar Egypte, vergunning verleend om Phaleron of Mirabello op Kreta aan te doen, om benzine bij te laden. De vliegtuigen worden morgen verwacht. Het Italiaansche motorschip „Prometheus" uit Tarente, is wegens de hooge zee de haven van Argostoli binnengeloopen. Naar van Grieksche zijde wordt gemeld, heb ben de Grieken geweigerd Lires te accepteeren en goederen aan de Italianen te Argostoli te verkoopen. ROME, 20 Sept. (Reuter) Men heeft tot dus ver niet te weten kunnen komen, waar zich twee legerdivisies, tezamen 35.000 man, bevin den, die te Genua scheep zijn gegaan aan boord van 18 booten, waarvan de eerste op 7 Maart en de laatste op 18 September is ver trokken. Als bestemming voor deze schepen werd Oost-Afrika opgegeven. Minstens elf dezer boo ten zouden thans reeds het Suez-kanaal gepas seerd moeten zijn, doch in een vanmorgen uit Port Said binnengekomen telegram wordt ver klaard, dat geen enkele der booten daar tot dusver is aangekomen. In bevoegde kringen alhier wordt ontkend, dat deze troepen naar Noord-Afrika zijn ge zonden. GIBRALTAR, 20 Sept. (Reuter). De kruiser „Exeter" is hier uit Engeland aangekomen. De eenige haveningang, die tot dusver nog open was, is thans met een kabel afgesloten. Tengevolge van de waarschuwing der auto riteiten aan de bevolking, om kaarsen te koo- pen voor het geval het licht zou moeten wor den gedoofd, zijn te Gibraltar en omliggende plaatsen 15.000 kaarsen verkocht, waardoor de voorraden geheel uitgeput zijn. ISTANBOEL, 20 Sept. (Reuter). Onder groote belangstelling is vanmorgen een eska- 1 VERWACHTING: Meest matige Weste- M lijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk nog regenbuien, aanvankelijk iets kouder. Verdere vooruitzichten: tijdel. opklarend. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiB der van de Grieksche oorlogsvloot in de haven van Istanboel aangekomen. Tegelijk met de oorlogsschepen arriveerde een Grieksch eskader van 6 militaire vliegtuigen. Turksche oorlogsschepen en twee eskaders vliegtuigen waren de gasten tegemoet gegaan, om hen op de Zee van Marmora te verwelkomen. De Grieksche vloot zal eenige dagen te Istanboel blijven. Door de Turksche autori. teiten worden voor de gasten verschillende festiviteiten en recepties voorbereid. In verband met den tegienwoondigen politieken toestand, is dit vlootbezoek in zooverre van bijzondere beteekenis, daar hierdoor de vriendschap tusschen Turkije en Griekenland opnieuw officieel wordt versterkt. WASHINGTON, 20 Sept. (Reuter) Ingevolge besluit van het Departement van Marine ver trokken Woensdag vier marconisten naar Abes sinië, met het doel, ingeval van een oorlog, de verbinding tusschen de Vereenigde Staten en Abessinië in stand te houden. Bij een radio-uitzending te New.York van een pacifistische organisatie werd een boodschap van den Amerikaanschen mi nister van Buitenlandsche Zaken voorgelezen, waarin deze o.a. verklaart: „De regeering Stal voortgaan haar politiek t© baseeren op de beginselen van het Kellogg-pact en zij hoopt, dat de andere regeeringen zich zullen laten leiden door de beloften, die bij de onderteeke. ning van dit pact zijn afgelegd. In het belang van de handhaving van den wereldvrede volgt de regeering der Vereenigde Staten de ont wikkeling van het huidige conflict met aan dacht; zij zal haar pogingen voortzetten om In verband met de gespannen internationale verhoudingen worden leg er oefening en in Engeland bij alle wapens voortgezet de met alle mogelijke middelen den vrede te steunen. Het ,,Bat. Nieuwsblad" deelt mede, dat de Britsche assurantie-maatschappijen ervan me. dedeeling hebben gedaan dat geen assuranties voor Italiaansche havens mogen worden afge sloten, tenzij in speciale gevallen en tegen hooge premie. De secretaris van den Raad van Assuradeu ren teekende bij dit bericht aan, dat hij offi. cieel geen mededeelingen kan verstrekken, aangezien de Raad niet verantwoordelijk wenscht te zijn voor onrustwekkende conse quenties, welke daaruit kunnen worden ge trokken. Nu in verband met den door het Abessinisch geschil ontstanen toestand de assurantie, maatschappijen in Engeland en elders besloten hebben tot opzegging van de verzekeringen tegen ooriogsrisico, hebben ook de Duitsche export-assuradeurs tot een dergelijken maat regel besloten. Er wordt op het oogenblik over beraadslaagd op welke wijze het beste rekening kan worden gehouden met de verzekerings behoefte. In Boekarest is de dag van het H. Kruis met groote plechtigheid gevierd, processie in de straten van de hoofdstad van Roemenië Een LONDEN, 20 Sept. (ANP) Met betrekking tot den toestand van de Italiaansche financiën schrijft de „Times", dat deze in een zoo be- treurenswaardigen toestand verkeeren, dat Italië in het buitenland geen crediet heeft. Het land kan niet betalen voor de goederen die het reeds elders heeft gekocht, en het is daarom niet in staat om leeningen te sluiten in het buitenland, zuiver voor verwoestings doeleinden. Zulke credieten zouden het bui. teniandsche bankroet van het land vergrooten. Contante middelen zijn en zullen vereischt worden indien nieuwe aankoopen in het bui tenland moeten worden gedaan. Hiervoor heeft Italië, volgens de publicatie van de centrale credietinstelling, een goudreserve van ongeveer 85.000.000, maar een groot gedeelte hiervan bevindt zich in Engeland als zekerheid voor het onbetaalde gedeelte van de Italiaansche oorlogsschuld en is daarom niet beschikbaar. Het restant zou niet lang toereikend zijn, in een tijd van oorlog, die geen maanden, doch Jaren zou duren. Dit goud zou voor oorlogs doeleinden niet kunneh worden opgeteerd zon der het vertrouwen te vernietigen en tevens de koopkracht van het ruilmiddel te niet te doen. Gedurende de laatste vijf jaren moest het Italiaansche budget telkens worden afgesloten met een deficit van geipiddeld 60.000.000 pond en het geregeld toenemen van de schuld, die gelukkigerwijze hoofdzakelijk wit brinnen. landsche schuld bestaat, heeft tot gevolg ge had, dat deze schuld is opgeloopen tot £1.750.000.000, in Engelsch geld uitgedrukt. Dit beteekent een vermeerdering van ongeveer £300.000.000 in een tijdverloop van ongeveer zes jaar, terwijl de schuldendiensten in het zelfde tijdsverloop zijn toegenomen van onge veer 4.500.000.000 lire tot 7.350.000.000 lire. Een bewijs van den financieeleir nood van de Italiaansche regeering is het aanbod aam de houders van de oude 5pCt. staatsschuldbrieven, die verleden jaar werden geconverteerd in 3Vi pCt.-papieren om deze in te ruilen voor de obligatiën van de nieuwe leening tot een koers van 80 procent hetgeen ongeveer 12 procent hooger is, dan de oogenblikkelijke marktprijs, mits de houders in contanten het verschil be talen tusschen 80 pCt. en 95 pCt. welke laatste koers de uitgiftekoers is van de nieuwe leening. Teneinde dus een betrekkelijk matig bedrag in contanten te verkrijgen getroost de regeering zich groote opofferingen in den vorm van be lastingvrijstelling en conversie. Een ander bewijs van het feit, dat de financieele positie van de regeering zeer krap is, levert het voorstel om de oorlogs pensioenen te consolideeren, in plaats van die jaarlijks op het budget te brengen en een nog ander voorbeeld vormt het opvor deren van buitenlandsche fondsen, die in het bezit zijn van Italiaansche onderdanen. Door het Royal Institute of International Af fairs is een studie gepubliceerd over de econo mische en financieele positie van Italië waar uit blijkt, dat zelfs in vollen vredestijd het vraagstuk, op welke wijze de Italiaansche finan ciën moeten worden gesaneerd, een zeer moei lijk probleem is, terwijl- dit vraagstuk in geval van oorlog wellicht onoplosbaar zou zijn. MADRID, 20 Sept. (Reuter) Het aftreden van het kabinet Lerroux komt, na het ontslag van den minister van marine en daarna ook van den minister van landbouw, die beiden tot de agrarische partij behoorden, niet geheel onverwacht. De leider der agrariërs, Martinez de Velasco, had bij de laatste bespreking met Lerroux reeds verklaard, dat hij voor het nieuwe, door de samensmelting van bepaalde departementen gevormde kabinet geen ministers ter beschik king kon stellen, waardoor het regeeringsblok uiteen viel. In verband hiermede verluidde, dat het voornemen bestond, in plaats van de agra riërs, de regionalisten wellicht de Catalaan- sche Liga uit te noodigen, in het kabinet zitting te nemen. Ook deze oplossing schijnt echter tot geen resultaat te hebben geleid. De inmiddels afgetreden minister van finan ciën, Chapaprieta, wiens werk de bezuini- gingswet met zijn belangrijke gevolgen is, verklaarde, dat door deze wet de inkomsten der schatkist een verhooging van 800 millioen pesetas zouden ondergaan. Het tekort op de begrooting, ten bedrage van 750 millioen pesetas, zou op deze wijze het vol gend jaar ingehaald kunnen zijn. In een interview met den correspondent van Havas verklaarde de minister van binnen- landsche zaken, Valladeres, ten aanziën van de voorzorgsmaatregelen der politie, dat deze paraat was om het hoofd te bieden aan alle onlusten, die zoowel van rechts als van links mochten dreigen. Hij voegde hieraan nog toe. dat hij beschikte over 35.000 man civiele garde en 15.000 man stormtroepen. De Evangelische Persdienst verbreidt het vol gende bericht, hetwelk het bewijs levert, dat het Derde Rijk ook tegen het protestantsche positieve Christendom nog steeds den strijd voortzet: In de gemeente Affolterbach in Hessen-Nas- sau bestond sedert anderhalf jaar een vacature. Thans zou een jonge predikant uit de Belijde nis-beweging zijn intree houden en werd door den kerkeraad naar den kansel gebracht. Toen hij op den kansel stond, begonnen plotseling de klokken te luiden, de groepenleider der N.S.D. A.P., een jonge predikant der Duitsche Chris tenen en een „Oberlandeskirchenrat", beiden in ambtelijk gewaad, kwamen met een aantal Duitsche Christenen demonstratief de kerk bin nen. Terwijl de jonge predikant inmiddels tot de gemeente sprak, ging de „Oberlanoeskirchen- rat" naar het altaar en verzocht de gemeente te zingen „Liebster Jesu, wir sind hier". Van het gezang kwam echter weinig terecht. De ge meente gaf haar verontwaardiging over deze onderbreking van den dienst duidelijk te ken nen. De pianist van het staatstheater te Darm stadt schoof den dienstdoenden organist terzijde en begon het verlangde gezang te spelen. Hierop stonden de gemeenteleden der Belijdende Kerk op en verlieten het godshuis, om buiten den dienst voort te zetten. De jonge predikant sprak woorden van troost en bemoediging. Drie dagen later kreeg hij van de Geheime Staatspolitie het bevel, de plaats zijner werkzaamheid te ver laten. Zulke dingen beleeft men in het Derde Rijk, terwijl officieel beweerd wordt, dat het geloof in ieder opzicht onaangetast blijft! BELGRADO, 20 Sept. (D.N.B.) De bij het Hongaarsch-Joegoslavisch handelsverdrag inge stelde regeeringscommissie is heden alhier bij eengekomen ter bespreking van het handels verkeer tusschen de beide landen. Het is voor het eerst na den moordaanslag te Marseille, dat beide landen thans weer onderhandelen. Als bewijs van de ontspanning in de betrekkin gen geldt, dat thans besloten is, dat de post van militairen attaché te Belgrado en Boeda pest, die sedert ongeveer anderhalf jaar onbe zet is gebleven, thans opnieuw zal worden bezet. Italië zou eenige mogendheden hebben gepolst betreffende het sanctievraagstuk. Tegen bepaalde verzekeringen door Engeland op het terrein der sancties zou Italië bereid zijn de versterkingistroepen in Lybië terug te trekken. De financieele toestand van Italië in geval van oorlog waarschijnlijk een onoplosbaar probleem. De kabinetscrisis in Spanje. Kruisschending onder Nuth (L.). De Koningin zal de oefeningen van de lichte brigade bijwonen. De fietsen krijgen witte achterspatborden. Steunbedrag voor den tuinbouw in 1935 met zes millioen gulden verhoogd. New-Yorksche Beurs: Verdere koersinzinking door oorlogsvrees. Het ongewis dreigende is een der ergste verschrikkingen. Het geslacht dat den grooten oorlog heeft meege maakt en nu de dreiging van een nieuwen krijg ondervindt, proeft de wrangheid van deze ellende. Zal er nieuw oorlogswee over een groot deel der menschheid losbarsten? Hoe wei nig weten we, hoeveel vermoeden we, hoe schrikkelijks vreezen we! We bidden en hopen. Maar we doorleven de ergste beproeving van de dreiging eener onzekere bange toekomst. In deze uren is 't goed te bidden tot den Geest der Waarheid, opdat Hij de geesten dër machtigen onzer aarde verlichte, de harten tot vrede stemme en het onheil beperke. We weten in deze ure niet wat er zal komen en in welken omvang een oorlogsramp zal komen. Daarom is het goed ons met den Vader der Christenheid te ver eenigen in de bede tot den Heer des vredes, dat Hij de geesten verlichte en de harten ten goede keere. „Kom, o kom gij Heilige Geest...." PRAAG, 19 Sept. (Reuter) Naar uit goede bron wordt vernomen, zal einde September een nieuwe modus vivendi tusschen Tsjecho-Slowa- kije en den Heiligen Stoel in werking treden. De in beslag genomen bezittingen van de kerk, die tot nu toe door den staat werden beheerd, zullen aan de kerkelijke autoriteiten en de Roomsch-Katholieke gemeenten worden terug gegeven. Men gelooft, dat direct daarna de Paus een bul zal afkondigen, waarbij de nieuwe grenzen voor de diocesen zullen worden vast gesteld om deze te doen samenvallen met de Tsjecho-Slowaakscbe grenzen. LONDEN, 20 Sept. (Reuter). De Abessini sche gezant, Dr. Martin, heeft den Amerikaan schen financier Leo Chertok, den houder van een Abessinische concessie, ontvangen. Na afloop van het onderhoud publiceerde de legatie een communiqué, waarin verklaard werd, dat de kwesties betreffende de conces sie en de leening op een voor beide partijen bevredigende wijze waren geregeld. Naar men veronderstelt uit vrees, dat Rickett den steun geniet van Engelsche diplomatieke kringen, heeft de Engelsche regeering zich met 9en Amerikaanschen radio-omroep in ver binding gesteld, en verkregen, dat Rickett geen radio.rede voor Amerika zal houden. Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 762,4 Vorige stand: 760,7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1