I NAAR KLEEF I I gesloten! I Rijwielreglement gewijzigd HET VERMISTE DRAGON- VLIEGTUIG ZES MILLIOEN MEER VOOR TUINBOUW MEISJES IN UNIFORM ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1935 Een wit achter spatbord thans voorgeschreven Onze Lichte Brigade oefent De manoeuvres in de omstreken van Deventer WEDERANTWOORD DER KONINGIN t>ENATURATIE-VERGOEDING Voor aardappelen van den oogst 1935 Gedrukte stemming op Schiphol en te Soesterberg De wijziging van de Grondwet Vastgekoppeld aan de Tweede- Kamerverkiezingen van het volgend jaar? Heiligschennende daad te Nuth Oud kruisbeeld in het veld door onbekenden vernield KONINGIN EN PRINSES NAAR HET LOO H. M. zal de legeroefeningen bijwonen Protest tegen de behandeling der Duitsche Joden Arbitrage opgelegd RUBRERUITVOER UIT INDIË A.-R. Kamerfractie De inschrijving voor j deelname aan onzen Herfsttintentocht en Exweto-generale is De Centrale H.L.S. Het dagelijksch bestuur dringt op behoud van deze instelling aan DOODELIJKE AANRIJDING TE DEN HAAG DE EERSTE KAMER BIJEEN De tocht van de Dornier- vliegbooten Examen inspecteur van politie De Postvluchten Duitsche Joden en de Olympische Spelen Verklaringen van von Halt VALSCHE MUNTERS Zware straffen opgelegd Heffing op boter Sportvlucht IndiëHolland Wet in werking getreden De actie voor de Zomerpostzegels Steunbedrag voor 1935 thans verdubbeld R.K. Universiteit Academische examens UIT DE STAATSCOURANT Onderscheiding Belastingen Onderwijs DOOR BERTA RUCK II iiiiiHiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiummiiiiiiiiuill By K. B. is vastgesteld een nadere wijziging Van het motor, en rijwielreglement, waaraan bet volgende wordt ontleend: Bepaald is, dat een rijwiel, waarmede over 6en weg of een rijwielpad wordt gereden, voor den moet zijn van een achterspatbord, of, in dien het rijwiel twee achterwielen heeft, van achterspatborden, waarvan, voor het achterop- "J cl end verkeer goed zichtbaar, een gedeelte °ver een lengte van tenminste 30 c.M., gemeten Vanaf het achterondereinde, geheel helder wit gekleurd of geheel van een helder witte be dekking is voorzien, met dien verstande, dat de Mtte strook, mits niet smaller dan het spat. bord, ook ais verlengstuk aan het achteronder- e'nde daarvan mag worden aangebracht en dat, 'bdien een reflector wordt gevoerd, deze op het Mtte gedeelte van het achterspatbord of op t witte verlengstuk en niet hooger dan 60 cm. boven het wegdek moet zijn aangebracht. Voorts is bepaald, dat met voor goederenver voer ingerichte rijwielen op meer dan twee wie. en, niet mag worden gereden op rijwielpaden op wegen, voor zoover die niet openstaan ^oor 't verkeer met rij. of voertuigen, geen mo torrijtuigen of -rijwielen zijnde. Verder moeten deze rijwielen voorzien zijn van tenminste één Jém, waarmede ze ieder oogenblik tot stilstand bunnen worden gebracht. Ook moeten deze, op *0eer dan twee wielen voor goederenvervoer in gerichte fietsen, voorzien zijn' van twee lanta rens, die voorwaarts een helder wit licht uit stralen en die geplaatst zijn vooraan aan de diterste linker, en rechterzijde van den bak of opbouw van het voertuig en aan de uiterste lin- berachterzijde van den bak of opbouw van een 'antaam, die achterwaarts een rood licht uit straalt. Vrijdagnacht en des morgens vroeg is de Uchte brigade in Oostelijke richting over den blsel getrokken. Begunstigd door het nachtelijk buister hadden de pontonniers hedenmorgen na bij Gorssel een pontonbrug geslagen. De over gang over de brug geschiedde onder leiding van den commandant van de lichte brigade, Generaal Pabius, terwijl de commandant van het yeldleger, luit.-generaal jhr. Roell en de bui- '«nlandsche militaire attaché's den overtocht Gadesloegen. In den loop van den morgen en gedurende Sen deel van den middag bleef de lichte brigade 'U de omgeving van Bathmen in gevecht met be Roode Troepen gewikkeld, waarbij de aanval ber lichte brigade ondersteund werd door pant serwagens, mitrailleurs en veldgeschut. De oefeningen werden hierna geschorst tot 'borgen. De troepen brengen den nacht door in Bath- •ben, Epse, Eefde en Holten, waar zij zijn in gekwartierd. Het wederantwoord der Koningin op het abres van antwoord der Eerste Kamer ter be antwoording van de Troonrede luidt als volgt: „Mijne Heeren, Ik verzoek U Mijn dank over te brengen aan be Eerste Kamer voor Haar adres van ant woord op de rede, waarmede Ik deze nieuwe Sitting van de Staten-Generaal heb geopend. Met voldoening vernam ik. dat Zij van den Inhoud met belangstelling en aandacht heeft Sénnis genomen en dat Zil met miin aan het °t uitgesproken wensch van harte instemt." Naar wij vernemen, kan een dezer dagen de 'kondiging van een Ministerieele Beschikking gorden tegemoetgezien, krachtens welke ver goeding wordt verleend voor het denatureeren an aardappelen van den oogst 1935, welke Geteeld zijn krachtens een teeltvergunning vol- jjehs de Crisis-Akkerbouwbeschikking 1934III, bUs met uitzondering van fabrieksaardappelen b van aardappelen, geteeld krachtens 'n ver- fbhning bedoeld in het Crisis-Tuinbouwbe- ibit 1935. Afgezien van de gebruikelijke bij de denatu re in acht te nemen voorschriften en de oeds bekende beperking, dat telers, die een b'tpootvergunning voor niet meer dan 10 Are Urdappelen bezitten, niet voor steun in aan- Gerking komen, is de nieuwe regeling op ge- e61 andere leest geschoeid, dan die welke heeft eëolden voor aardappelen van den oogst 1934. Om voor steun in aanmerking te komen, die nen uit de ter denaturatie aangeboden par tijen, de aardappelen, welke kunnen vallen door een opening van 35 mm. vierkantsmaat, te worden uitgesorteerd. De grootte van de denaturatie-vergoeding zal afhangen van de rubriek, waarin de aardap pelen zijn ingedeeld. Voor aardappelen zal bij denaturatie in het tijdvak vanaf het inwerking treden van de Be schikking, tot 1 December 1935 f 0.70, van 1 December 1935 tot 1 Maart 1936 f 0.80 en van 1 Maart 1936 tot en met 15 Juli 1936 f 0.90 per 100 K.G. worden uitgekeerd, met dien ver stande dat bij denaturatie van aardappelen der rubriek A welke in het tijdvak van 1 Februari tot en met 15 Juli 1936 zijn gedenatureerd, f 1.50 per 100 K.G. wordt uitbetaald. De mogelijkheid tot denaturatie is niet al leen opengesteld voor bij de Provinciale Land bouwcrisisorganisaties georganiseerde telers, doch ook voor handelaren, die bij de Neder- landsche Akkerbouwcentrale zijn georgani seerd. Het bericht omtrent de vermissing van de P.H.A.K.V., een van de drie De Havilland Dragon Rapide-vliegtuigen, welke op 11 dezer van Schiphol vertrokken zijn om in dienst van de K.N.I.L.M. deel te nemen aan de karteering van een gedeelte van Nieuw-Guinea, heeft in de kringen van de Amsterdamsche luchthaven diepen indruk gemaakt. Over het lot van de bemanning, o.w. de 23- jarige luitenant-vlieger J. Vonk van Soester berg, werden velerlei gissingen gemaakt en of schoon men de hoop niet verloren had dat het vliegtuig in een onherbergzaam gebied gedaald kan zijn en er geruimen tijd zou kunnen ver strijken eer zij verbinding met de buitenwereld zouden kunnen krijgen, verheelde men zich niet, dat de situatie als ernstig moest worden be schouwd. Ook in de kringen van de vliegers te Soes terberg, die met hart en ziel medeleven met de viucht, waaraan enkelen van hun collega's deel nemen, heerschte tengevolge van het uitblijven van het bericht, dat het vliegtuig gevonden was, een gedrukte stemming. In de Troonrede is voor de thans aangevan gen zitting 1935.1936 der Staten-Generaal aan gekondigd de indiening van een wetsvoorstel tot wijziging van de Grondwet. In de eerste plaats zal dit, naar de Telegraaf meedeelt, een regeling beoogen van de positie van revo- lutionnaire vertegenwoordigers in openbare lichamen, doch daarnaast zal er gelegenheid zijn om de Grondwet op punten, ten aanzien waarvan de wenschelijkheid er van gebleken is, in overeenstemming te brengen met die nieuwere inzichten op staatkundig gebied. Een van deze onderwerpen is b.v. de materie, thans summierlijk geregeld door art. 194, wel ke bepaling zegt, dat de wet aan andere dan in de Grondwet genoemde lichamen verorde. nende bevoegdheid kan geven. De vierjarige zittingsperiode van de huidige Tweede Kamer loopt af in den zomer van 1937 en dus zou het in het voornemen der regeering liggen, wanneer zich geen bijzondere staat kundige omstandigheden voordoen, de voorge nomen Grondwetswijziging aan deze verkiezin gen vast te koppelen, teneinde de bezwaren van een kostbare kamerontbinding en tus. sehentijdsche verkiezingen, die voor een grond wetswijziging vereischt zijn, te voorkomen. Het ligt verder in het voornemen der regee ring, om het wetsontwerp in het begin van 1936 bij de Tweede Kamer in te dienen. Verwacht kan worden, dat het dan in han den gesteld zal worden van een commissie van voorbereiding uit de Kamer en dat, waar. schijnlijk na nader overleg met de regeering, het voorloopig verslag in den voorzomer zal verschijnen. Hierop volgt dan het antwoord der regee ring, wellicht nog vóór, in ieder geval spoedig na het reces, waarna de mondelinge behande ling nog vóór Kerstmis 1936 kan geschieden. Vrijdagnacht is te Nuth (L.) een heiligschen nende daad verricht, welke tot ver in den om trek groote verontwaardiging heeft gewekt. Toen des morgens in de vroegte eenige per sonen tusschen Nuth en Schimmert passeerden, kwamen zij tot de ontdekking, dat het mooie oude kruisbeeld, het Nuth-er kruis genaamd, totaal was vernield. Aanstonds werd de burgemeester van Nuth, de heer Starmans, gewaarschuwd, die ter plaat se aangekomen terstond het eerste onderzoek leidde. Het Christus-beeld was van het kruishout af getrokken. De beenen en armen werden in de naaste omgeving gevonden, doch de romp en het hoofd vond men nog niet terug. Men tast nog in het duister wie deze wandaad heeft be gaan. De recherche van Heerlen, onder leiding van hoofdinspecteur v. d. Dolder, is inmiddels door den burgemeester gewaarschuwd, die zich mede met de opsporing van den dader (of da ders) heeft belast. Zondag j.l. was het kruisbeeld, dat van 1708 dateert en een grondige restauratie onder lei ding van kap. Welters en den heer Knipschilt uit Maastricht had ondergaan, met groote plech tigheid gewijd. H. M. de Koningin is Vrijdagmiddag met den Staatsspoortrein van 3.10 uur, waarin het Kon. salonrijtuig meereed, naar Het Loo vertrokken, ten einde gedurende eenige dagen de legeroefe- ningen in Gelderland bij te wonen. H. M. was vergezeld van H. K. H. Prinses Juliana. Een groot aantal leden der Nederlandsche Vereeniging voor den Handel in gedroogde zuidvruchten, specerijen en aanverwante artike len heeft, als protest tegen de nieuwe Duitsche wetten ten aanzien van den status der Joden, besloten, hun afladers nadrukkelijk te verzoeken geen goederen te doen verschepen door Duitsche lijnen, „opdat de buitenlandsche havens zullen vernemen, dat de Nederlandsche beschaving pro testeert tegen de onrechtvaardige, onmensche- lijke onderdrukking en vervolging van een klei ne minderheid, welke sedert elf eeuwen hare beste krachten aan de Duitsche Volksgemeen schap gegeven heeft". De minister van Landbouw en Visscherij heeft aan de landbouwers in de Midden-Betuwe, die georganiseerd zijn bij de Landbouw-Crisis- Organisatie voor Gelderland, arbitrage opgelegd inzake de vaststelling van de arbeidsvoorwaar den der bij hen werkzame landarbeiders. Tot arbiter is benoemd de heer J. Schouten, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Rotterdam. Aneta verneemt van bevoegde zijde, dat het verloop van den uitvoer van bevolkingsrubber in Nederlandsch-Indië onder de werking van het bijzonder uitvoerrecht de voortdurende aandacht heeft van de Ned.-tndische Regee ring. Zooals reeds meermalen van de zijde der Indische Regeering is medegedeeld, wordtde registratie der Inlandsche tuinen met kracht voortgezet. Omtrent het tijdstip, waarop deze beëindigd zal zijn is nog niets met zekerheid te zeggen. Evenzeer is iedere conclusie nopens pilllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllË De A.R. fractie der Tweede Kamer heeft voor het nieuwe zittingjaar tot haar voorzitter benoemd den heer J. Schouten, tot 2en voor zitter den heer J. J. C. van Dijk en tot secre taris den heer Chr. van d'en Heuvel, van Lennepweg 36, Den Haag. een wijziging in het restrictiestelsel, welke door de uitkomsten van een dergelijke registratie ge maakt zou worden, volkomen voorbarig. De berichten in binnen- en buitenlandsche pers verschenen als zouden binnenkort wijzi gingen in de landenquota, inzonderheid in die van Malakka en Nederlandsch-Indië, zijn te verwachten, zijn uit de lucht gegrepen. In een Vrijdag te Amsterdam gehouden ver gadering van het dagelijksch bestuur der Cen trale H. L. S. werd besloten, om in verband met de verzoeken om advies over de wenschelijk heid het lidmaatschap der Centrale H. L. S. op te zeggen tegen 1 Januari a.s., te adviseeren, dit lidmaatschap niet op te zeggen, en steun te blijven verleenen. Overwogen wordt o.m., dat de huiden-, leder- schoenen- en aanverwante branches thans in de Centrale H. L. S. bezitten een organisatie vorm, die gelegenheid schept tot onderling contact en overleg tusschen de branches, en voor de afzonderlijke groepen, tot het maken van regelingen ter algemeene verbindend ver klaring. Ter voorbereiding van algemeen verbindend te verklaren regelingen zal steeds een contact lichaam noodig zijn en de mogelijkheid bestaat dat bij de uitvoering dier regelingen een derge lijk contact-lichaam wordt ingeschakeld. Prof. H. A. Kaag, regeerings-contact-commis- saris der Centrale H. L. S. heeft ter vergadering van het dagelijksch bestuur verklaard, het bestaan van een contact-lichaam met het oog op de wet op het algemeen verbindend verkla ren van ondernemers-overeenkomsten nuttig en gewenscht te achten. Gezien die verklaring zou het thans opheffen der Centrale een overijlde daad zijn. Het bestuur adviseert aan de groepsbesturen voor hun leden over het jaar 1936 'n minimale contributie vast te stellen, en voorts, waar noo dig, een regeling te maken waardoor het lid maatschap van een bepaalde vereeniging, fede ratie e.d. geheel of gedeeltelijk vrijstelt van contributiebetaling aan de Centrale H. L. S. en automatisch het lidmaatschap der Centrale meebrengt. Besloten werd de formatie van het algemeen bureau dusdanig in te krimpen, dat het bekostigd kan worden uit de contributies, over eenkomstig bovenstaand advies te verwachten. Vrijdagochtend omstreeks kwart Voor tien heeft op den hoek RijswijkschewegJan van der Heidestraat te Den Haag een aanrijding met doodeliiken afloop plaats gehad. De wiel rijder S. van O. verleende aan den autobe stuurder L. A. geen voorrang. Ten gevolge van de hierdoor ontstane aanrijding bekwam S. van O. een schedelbreuk. Spoedig na het ongeval overleed de wielrijder ter plaatse. Het stoffelijk overschot is naar het gemeentelijk ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. De autobestuurder bekwam geen verwondingen. De Eerste Kamer is bijeengeroepen in open* bare vergadering op Donderdag 26 September, des namiddags half twee. Op de agenda staan de wetsontwerpen wijziging van den eersten en den tweeden titel van het tarief van justitie- kosten en salarissen in burgerlijke zaken en goedkeuring van de op 9 April 1934 te 'sGra- venhage tusschen Nederland en Tsjecho-Slo- wakije gesloten aanvullende overeenkomst op het Nederlandsch-Tsjecho-Slowaaksch handels verdrag van 20 Januari 1923. Onmiddellijk na afloop van de openbare ver gadering vindt er een vergadering der afdee- lingen plaats tot onderzoek van het verslag der commissie tot onderzoek van den geloofs brief, met bijbehoorende stukken, van den heer M. V. E H. J. M. Graaf de Marchant et d'An- sembourg. De Domier-Wall-watervliegtuigen die 18 Sept. uit Batavia zijn vertrokken, arriveerden Don derdag te Benkoelen, na de reis gemaakt te hebben via Telok Betong. Vrijdagmorgen vlogen de vliegtuigen naar Padang. Op een nader te bepalen datum in de maand December a.s. zullen te Nijmegen de examens plaats vinden ter verkrijging van het diploma „Inspecteur van Politie", ingesteld vanwege de R. K, Vereeniging van Hooger Politie-personeel in Nederland. Zij, die aan gemeld examen wenschen deel te nemen, kunnen zich, onder overlegging van een gewaarmerkt afschrift hunner diploma's (eind diploma H.B.S., Gymnasium of daarmede ge lijk te stellen diploma) schriftelijk wenden tot den heer L. L. Offermans, Vredestraat no. 3 te Heerlen, secretaris der Examen-Commissie, De „Koetilang" is op de thuisreis te Jodh- pur geland. Van deze Schotsche ruit zal ik U dus een staaltje meegeven, dame! In het Fransche sportdagblad „1' Auto" heeft naar wij in de „N. R. Crt." lezen een medewer ker uit Duitschland eenige belangrijke opmer kingen over bovenstaand onderwerp gemaakt. Volgens dezen medewerker zou von Halt, de leider van de Duitsche athletiek, verklaard heb ben, dat een Jood, die er in slaagt een presta tie te leveren die gelijk staat aan die van een Arisch athleet, gekozen zal worden voor de Duitsche Olympische ploeg. Hij publiceert een lijstje van de beste prestaties der Joodsche ath leten, waaruit blijkt, dat hun prestaties blijven beneden die van de niet-Joodsche athleten. De beste prestatie is die van een Joodsch meisje, dat bij het hoogspringen 1.55 M. bereikte, wat slechts 3 c.M. onder de beste prestatie van een niet-Joodsch meisje was. Speciaal van dit meisje heeft von Halt verklaard, dat zij voor de Duitsche ploeg gekozen zal worden, indien ze er binnen 10 maanden in slaagt de prestaties der andere Duitsche dames te evenaren. Overigens wordt er op gewezen, dat de Duit sche Athletiek Bond reeds in het vorige sei zoen alle Joodsche athleten van eenige betee- kenis heeft uitgenoodigd deel te nemen aan een cursus te Ehltngen, zoodat men op de hoogte is van hetgeen de Joodsche athleten presteeren. Verder zijn er nog andere Joodsche sportlui, die voor deelneming aan de Olympische Spelen in aanmerking komen. Daar is b.v. de scherm- ster Helen Mayer, die op het oogenblik in Ca- lifornië is en daar verschillende overwinningen heeft behaald. Voorts de gebroeders Ball, twee zeer goede ijshockeyspelers, die zich op het oogenblik te Milaan bevinden. Wat deze drie betreft hebben ze slechts naar Duitschland terug te keeren en zich aan te melden om in de Olympische ploeg opgenomen te worden. Men wijst er voorts op, dat de Duitsche lawn- tenniskampioen Gottfried von Cramm gehuwd is met 'n jong sportief meisje, geboren uit 'n ge mengd huwelijk. Desondanks heeft men geen bezwaar gemaakt, dat hij aan de groote Duit sche wedstrijden deelneemt. Indien er lawnten- nis op het programma der spelen stond zou von Cramm stellig als Duitsch vertegenwoor diger worden aangewezen. MAKASSAR, 20 Sept. (Aneta) De In- heemsche Rechtbank van Madjene veroordeel de veertien valsche munters in totaal tot 186 jaar gevangenisstraf, n.l. 10 tot 15 jaar, 2 tot tien jaar en 2 tot acht, met afrek van preven tieve hechtenis. Twee beklaagden werden vrij gesproken. De overige valsche munters en verspreiders van valsche munt zullen binnenkort worden berecht. De „Kievit" (thuisreis) is uit Medan te Ran goon aangekomen. De heffing op boter en de vervoervergunning voor buitenlandsche boter zijn weder vastge steld op 95 ct. per K.G. De vliegers Khouw Ke Hien en Terluin kwa men 19 September te Jodphur aan. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de wet van 27 December 1934 tot aanvulling van de wet van 25 December 1878, houdende regeling der voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts, tandarts, apotheker, vroedvrouw en apo thekersbediende, in werking is getreden op 16 September jJ. De tweede prijs voor de puzzle, in verband met de actie voor de Zomerpostzegels, een Phi lips radiotoestel, werd toegekend aan den heer j. Maass te Nijmegen. De zeer ernstige omstandigheden waarin de tuinbouw, in het bijzonder door de ex- portmoeilijkheden is geraakt, hebben ertoe geleid, dat de minister van Landbouw en Visscherij het steunbedrag, dat voor 1935 uit het Landbouwcrisisfonds voor den tuinbouw beschikbaar zal worden gesteld, met 6 mil- lioen gulden heeft verhoogd, zoodat thans in totaal voor den tuinbouw voor het jaar 1935 een bedrag van 12 millioen gulden be schikbaar is gesteld. Door deze verhooging van het steunbedrag is de mogelijkheid geopend, de voor 1935 vast te stellen richtprijzen voor de producten en in de perioden, waarvoor deze zullen gelden, voor 100 pCt. uit te keeren. Het ligt in de bedoeling reeds dezer dagen tot een belangrijke voorschot-uitkeering over te gaan voor producten, waarvan de oogst en de geldelijke opbrengst practisch kan worden over zien. NIJMEGEN. Candidaats-examen rechtsge leerdheid, de heer L. G. Verwer te Nijmegen. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift: „Onderzoekingen over gele koorts", de heer G. F. Kotter, geboren te den Ham (Ov.). AMSTERDAM. Doctoraal-examen in de Ge neeskunde de heeren; P. M. J. J. P. Hoebe- rechts, V. M. Oppers, H. J. G. Kreyen en L. I. Snoek. AMSTERDAM Candidaat-examen Genees kunde: de dames A. Middelhoven, M. H. E. v%n Beek, M. R. H. Stoppelman. W. D. Mooij en de heeren D. Kuiper, J. W. Both, T. B Lie, W. Klein H, «B, Lodewijks, B. H. Wormgoor. J. Bartels. Bij K.B. is benoemd tot ridder m de Orde van Oranje-Nassau P. M. Legêne, voorzitter tevens secretaris van het dagelijksch bestuur van het Zendingsgenootschap der Broederge meente te Zeist. Bij K.B. is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau A. H. J. Canters te 's-Gra- venhage, directeur van het Vry-Entrepót der gemeente Rotterdam. Bij K.B. is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille, in brons, aan W. Piet, bloemistknecht bij de N.V. Han- delskweekerij Residentie A. Eveleens te Aals meer. Bij K.B. is aan W. Heetjans, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Oude Pekela op zijn verzoek met ingang van 14 October eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst, we gens verandering in de inrichting van hef dienstvak, waarbij hij werkzaam is. Bij K.B. is opnieuw benoemd tot lid van het College van Curatoren der Rijksuniversiteit te Utrecht mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen. Bij K.B. is benoemd tot tijdelijk leeraar aan de R.H.B.S. te Bergen op Zoom F. J. Drijko- ningen te Rotterdam. Bij K.B. is wederom tijdelijk benoemd tot leerares aan de R.H.B.S. te Steenwijk mej. S. M. Verhagen. By K.B. is benoemd tot tijdelijk leerares aan de R.H.B.S. te Neuzen mej. O. W. Nanninga te Neuzen. Bij K.B. is opnieuw benoemd tot lid van het College van Curatoren der Rijksuniversiteit te Leiden mr. J. Limburg. Bij K.B. is wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Deventer dr. H. J. den Hertog. Bij KE. zijn wederom tijdelijk' benoemd aan de R.H.B.S. te Winterswijk: tot leerares mej. G. K. J. Vergeer en mej. A. C. G. Weeder en tot leeraar dr. W. F. Andriessen. Bij beschikking van den minister van Land bouw en Visscherijen zijn voor het tijdvak van 17 September 1935 tot 1 Februari 1936, weder om benoemd tot assistent aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen, G. Hellinga en A. Rienter, beiden aldaar. Bij K.B. zijn wederom tijdelijk benoemd aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Tïel, tot leeraar, dr. I. A. Bongers, H. de Boer, Ch. J. Jellema, W. Pannekoek, dr. A. Zwaan en tot leerares mejuffrouw W. M. C. Morel. Illllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 13 Elisabeth zei, dat hij meer dan ooit leek op eh „Valkenier" van dat prentje uit haar kin haren. Ik kon me haar verzaligden blik leven- 8 voorstellen! g stonden nu weer in de keuken, vlak voor oven. Hij had met twee handen een pot bes- 11 gegrepen, dien zij nog vasthield. '.Ik zot* het nooit kunnen gelooven," verze- bfiu3® die j°n8e bandiet haar, met een gretigen op haar radeloos-blozend gezichtje. „Niet vV01- ik 't uit haar eigen mond hoorde! Maar lehiand zou natuurlijk óóit zóóveel van me ybnen houden, om me dat ronduit te durven jennen!" «ier brak Elisabeth haar verhaal af met een ''dagend: „Dus je ziet 't!" ■•Maar wat zei je?" drong ik aan. poch dat wilden ze me geen van beiden ver- den. vóór echter de goede juffrouw Price to ekwam (ze maakte zich misschien 'n tikje be- 'gd over haar brood) had Elisabeth het ge- gd wat 't dan ook geweest mocht zijal VIER EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK Toekijken! Ik was geweldig in m'n schik met het geval. Eén van ons beiden zou nu tenminste toch ge lukkig worden! Ikzelf was blijkbaar voorbestemd om eenzaam te blijven. Twee maal had ik nu in allen ernst mijn hart verloren. En twee maal was het op niets uitge- loopen. Eerst was ik verliefd geworden op dien wis- pelturigen flirt van 'n Harry Markham, die me alle reden had gegeven om te gelooven, dat mijn gevoelens beantwoord werden. Waarschijnlijk had hij nooit eenige serieuze bedoeling gehad, zelfs vóór hij me in den steek liet voor Muriel. Daarna was ik gaan houden van een man, die honderd Harry's waard was. Dick Holiday had nooit eenige poging gedaan om me het hof te maken. Hy was alleen maar hulpvaardig, vrien delijk en belangstellend geweest, en had nooit den indruk trachten te wekken, dat hij iets diepers voor me voelde. Toch kon ik mijn eigen hart onmogelijk het zwijgen opleggen. En nu behoorde ook hij met hart en ziel aan Muriel toe; ik wachtte alleen nog maar op de officieele bekendmaking van hun verloving. „Ik moet toch eens wat meer aan kaartspelen gaan doen; ik zal bepaald griezelig gelukkig zijn, te oordeelen naar het geluk, dat ik in de liefde heb!" dacht ik met galgenhumor. Want ik had m'n gevoel voor humor nog steeds niet verloren. Ik verbaasde me er zelf over, maar het was een feit: ik droeg mijn twee de ongelukkige liefde héél wat manmoediger dan mijn eerste! In Londen had ik me, na Harry's vertrek, to taal laten gaan; ik had getobd en gejammerd, niet geslapen of gegeten en mezelf binnen een paar weken tot een wrak gemaakt. Hier, op het land, kreeg ik 't niet in mijn hoofd, me zoo aan te stellen. Ik zette mijn tan den op elkaar en trachtte me er zoo goed moge lijk overheen te zetten. Ik merkte, dat ik nog steeds pret kon maken met de andere meisjes, en me van harte kon verheugen over de verlo ving van mijn boezemvriendin. Ik wierp me ver woed op mijn werk; het hooien was nu in vollen gang en het eene veld na het andere werj af gemaaid en leeggeharkt. Mijn werk redde mij, m'n zelf-respect, m'n stemming en m'n uiterlijk van de funeste gevol gen van een „ongelukkige liefde." 't ls zoo vaalt een kwestie van gezondheid, hoe je je onder zoo iets houdt! Mijn gezondheid was eenvoudig schitterend tegenwoordig. lederen dag werd ik fikscher, steviger en roziger al zou mijn bij naam „Bleekgezicht" wel gehandhaafd blijven, zoolang ik zelf hier bleef! Na een paar weken van hard, eentonig wer ken kwam er eindelijk weer eens een verzetje in zicht. Op een dag vond ik in het kamp een briefje, dat luidde: „Dierbaar Bleekgezicht, Die aardige menschen hier willen met alle geweld, dat ik Zondagmiddag eens een paar van mijn jonge vriendinnetjes" op de thee vraag. Willen jij en Mop die jonge vriendin netjes zijn? Ze kennen kapitein Holiday en vragen hem ook, dus ik vermoed, dat hij Mop's „lieftallige Spaansche" ook wel mee zal brengen. Kom vooral. Je Sybil. P.S. Ze vinden hier onze uniformen zoo schilderachtig; kom dus in dat costuum. zelfs ais Mop liever in een Parijsch model ver schijnt met 't oog op „Dolores!" A propos, ik heb nog geen woord gezegd over de daverende sensatie, in ons kamp veroorzaakt door het nieuws, dat „kleine Mop", de mannen- haatster, wezenlijk en waarachtig verloofd was met kolonel Fielding, die op 't concert die Spaansche zangeres voorstelde! De wervelwind van uitroepen, gelukwenschen, vragen, gelach en geplaag, die over de ongeluk kige jongverloofde neerbruiste, is met geen pen te schilderenMaar zelden heb ik zulke treffen de staaltjes van hartelijke, spontane kameraad schap gezien. Iedereen leefde met Elisabeth mee en deelde in haar geluk. Ik hoop, dat ze haar kolonel er maar uitvoerig verslag van heeft ge daan; misschien bedenkt hij zich dan bij een volgende gelegenheid eens eventjes, eer hij alle meisjes klakkeloos voor kleinzielig en afgunstig uitkrijt! De meisjes hadden altijd veel met de eerlijke openhartige Elisabeth opgehad. Nu wisten ze niet, wat ze maar zouden verzinnen om haar pleizier te doen. Peggy, die onlangs een prachtige, bewerkelijke pas voor een nachthemd in Iersch haakwerk had opgezet, bestemd voor haar eigen uitzet, beloof de deze onmiddellijk aan Elisabeth. Peggy's ser geant kwam aandragen met een kussenovertrek, door hemzelf ontworpen en beschilderd in de kleuren van kolonel Fielding's regiment, en in 't midden voorzien van een zeer merkwaardig motief, voorstellend een Landleger-hoed, met een gekruiste hark en zeis, waaronder het mot to prijkte: „Engeland vraagt voedsel!" Ilc hield Elisabeth voor, dat ze nu haar heele huiskamer inrichting in de kleuren van het regiment van haar man zou dienen te kiezen, om te voorko men, dat 't kussen bij de rest vloekte. Het was overigens haar eerste huwelijkscadeau, en dat wordt altijd met ontroering en verrukking be groet, onverschillig wat 't voor 'n gruwel isMaar Elisabeth, die nog steeds bevliegingen van (uiterlijke) onverschilligheid had, verklaarde koeltjes, dat ze nog in geen eeuwen van plan was te trouwen. „Daar zal de koloneel nog wel 'n woordje in meespreken," was Vic's laconiek commentaar. ,,'t Kan in elk geval niet, vóór mijn jaar om is," zei Elisabeth triomfantelijk. „Nog niet zoo'n kwaad idee," zei juffrouw Easton droog. „Maar weet je wel, dat de secre taresse je op verzoek kan helpen aan een spik- splintemieuwen kiel, nog vóór de zes maanden, dat de oude hoort mee te gaan, om zijn?" ,,Ik heb heelemaal geen nieuwen kiel noodig," zei mijn vriendin, met een blik op het reeds flink afgedragen kleedingstuk. „Wat zou ik daarmee moeten aanvangen, juffrouw Easton?" „Massa's meisjes zijn er op gesteld, in uniform te trouwen, jongedame." „Nu, maar ik trouw in geen geval binnen op z'n minst ^achttien maanden!" was Elisabeth's ultimatum. „O jé, dan krijgen Vic en ik nog heel wat extra werk te doen!" zuchtte de jonge leidster dramatisch. Want eiken avond liet juffrouw Easton tegen woordig een thermosflesch met thee en een pakje boterhammen klaarmaken, zoodat „Mop" na haar werk haar avondmaal buiten in het veld kon houden, in gezelschap van haar ver loofde. In het kamp mocht hij immers geen voet zetten Wat Vic betreft, die had op zich genomen, over Elisabeth's uiterlijk schoon te waken. Vic poetste nu met moederlijke zorg haar Zondag- sche schoentjes. Vic maakte, dat ze steeds een paar keurige bruine kousen had om erbij te dra gen. Vic streek haar kiel op, Vic borstelde haar beenstukken schoon; Vic besteedde eiken avond tien minuten aan het borstelen van Mop's" korte, dikke manen, totdat ze glansden als bruine zij om haar smal gezichtje. „Je moet ons eer aandoen, versta je!" ver klaarde Vic. „Denk eraan, dat alle oogen nou zoogezegd op je gericht zijn! Het meisje, dat met de D.S.O. gaat trouwen! Die eer straalt na tuurlijk af op 't heele kamp, en wie weet komen d'r nog niet méér D.S.O.'s op de proppen om te zien, of we hier nog meer van die mannenhaat- sters hebben zooals jij. Kom hier, da'k je riem recht trek. Heb-je 'n schoonen zakdoek? Brave meid, hoor! Moet je 'n beetje van Lil d'r reuk d'r op hebben? Nee? Houdt-ie niet van reuk? (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3