T REGEEREN IS VOORUITZIEN m Einde van de heerschappij van Calles Onze Kleeftocht GENÈVE WACHT NOG OP ANTWOORD EEN REGEERING VAN GENERAALS Restaurant DORRIUS Kerkelijk Leven ■i ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1935 De Negus houdt een slag om den arm De Beweging van Tachtig Haagsche tentoonstelling Vrijdag geopend BRANDSTICHTING Vermoedelijke dader aangehouden DE SALARISVERLAGING Bezwaren van de R.K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel ACHTERSTALLIGE HANDELS VORDERINGEN Op Duitsche debiteuren In Noord-Mongolië zijn nieuwe postze gels in gebruik genomen, waarop in het land voorkomende diersoorten zijn afgebeeld Jeugdwerkloozenzorg De „Nachtegaal" naar Indië vertrokken Wat moet er gebeuren na de opheffing van het N.C.C.? R. K. SIGARENWINKELIERS JEUGDIGE DIEVENBENDE ONTMASKERD Jaarvergadering te 's Hertogen bosch DE BEROOVING TE DEN HAAG Een der medeplichtigen herkend De postvluchten De anti-godsdienstige wetten blijven in vollen omvang gehandhaafd Het kerkelijk bezit genationaliseerd BLOEMBOLLENUITVOER Derde protestvergadering van exporteurs op Duitschland H.H. WIJDINGEN In het Bisdom Haarlem In het Bisdom Den Bosch Audiëntie POLITIE-STOP TEEKENS Regeeren is vooruitzien, zegt een bekende Fransche uitdrukking. Aan de hand van deze zegswijze moet men tot de conclusie komen, dat Engeland thans meer blijken van regeeririgskunst geeft dan Musso lini. Mussolini heeft niet voorzien, dat Enge land onder dekking van het Volkenbondsschild Italië zóó leelijk den voet zou dwarszetten in het Abessinisch geschil, en toch heeft Groot- Brittannië dit jaar, zij het ook in alle stilte, zich voorbereid op de krachtige houding, welke het thans tegenover Italië aanneemt. Toen de Duce het te Borne met Laval eens was gewor den over de tusschen Frankrijk en Italië han gende koloniale kwesties in Noord-Afrika, was Engeland op zijn hoede. De Italiaansche po litiek, welke zich richtte op een veroverings veldtocht tegen het rijk van den Negus, kwam in de kraam van het Britsche imperium niet te pas en een goedkeuring van de Italiaansche expansiezucht in Abessinische richting door Frankrijk was wel het laatste, wat Engeland Wenschte. Eerst maakte het zijn thuisvloot vry door op eigen houtje een vloot-accoord Riet Duitschland aan te gaan en toen kroop het achter het Volkenbondsschild om zijn im- Periëele politiek te cacheeren en te bescher- Rien. Het Engeischekabinet werd gereorgani seerd. De zachtaardige, idealistische pacifist Bamsay MacDonald moest den premierszetel ontruimen voor den conservatieven en meer ïeëelen Baldwin, de gladde advocaat Simon, die meer van listen dan van doortastendheid hield, word van buitenlandsche zaken naar binnenlandsche zaken overgehuisd en in zijn Plaats werd Sir Samuel Hoare belast met de leiding van het Foreign Office." Bovendien Werd een speciaal Volkenbondsministerie inge steld met Anthony Eden, die zich een krachti ger figuur dan Simon had betoond, aan het hoofd. Na deze reeks van voorbereidingen legde En geland Frankrijk het vuur na aan de schenen door zich onomwonden tot een principieelen en in de practijk conseqnenten voorstander en handhaver van de Volkenbondsprocedure te Verklaren. Op den Volkenbond heeft Frankrijk sinds jaar en dag zijn buitenlandsche politiek gebaseerd, zoodat het deze ter wille van de nieuwe vriendschap met Italië niet kon ver loochenen. Zoowel de Kleine Entente als Sov jet-Rusland, welke met Frankrijk verbonden zijn door verdragen, zouden het Frankrijk trouwens niet hebben toegestaan zich aan zijn Verdragsverplichtingen te onttrekken. Hoe Rtoeilijk het Laval ook viel om het risico te loopen Italië voor het hoofd te stooten, hij Rioest tenslotte, ook met het oog op zijn Ge- Reefsche assessors Herriot en Boncour en den Branschen binnenlandschen politieken toe stand, zich voor de handhaving van het Vol kenbondspact uitspreken. Italië begreep, dat Laval niet anders kón en Ram hem dit dan ook niet al te kwalijk. De Ita liaansche woede keerde zich echter ten volle te gen Engeland, dat, zonder dat Italië dit doorzien had, een stevige stelling had betrokken, van Waaruit het de Italiaansche plannen in Oost- Afrika kon bemoeilijken. Frankrijk hoopt nu in tuil voor zijn Volkenbondstrouw van Engeland he officiëele toezegging te ontvangen, dat Enge land voortaan ook in mogelijke andere gevallen, Waarbij zijn eigenbelang minder geïnteresseerd tal zijn dan bij de Abessinische questie, even slerk op zijn Volkenbondsstuk zal blijven staan, 'haar deze toezegging heeft het officieel nog niet Gekregen. Indien Frankrijk voor zulk een toe zegging den prijs van het deelnemen aan alle Sancties, welke Engeland eventueel op Italië Zou willen toepassen, zou willen betalen, zou ingeland waarschijnlijk wel bereid zijn ze te keven. De volgende week zal wellicht de beslis sing hierover brengen. Het heet, dat Frankrijk 6R Engeland het reeds volkomen eens zijn ge- Worden en de Fransche vloot in de Noordzee hen noodzakelijken veiligheidsdienst zal waar hemen, nu de Engeische vloot in en bij de Mid- hellandsche Zee is geconcentreerd. Officiëel is er uit Rome nog niet geant woord op de voorstellen van de commis sie van Vijf ter regeling van de Abessi- hische kwestie. Wel hebben Mussolini en de Ita- h&a-nsche pers zich met evenveel humor als ver bittering uitgelaten over de „belachelijkheid" hezer voorstellen, doch niettemin worden zij in ^°me nog bestudeerd. Misschien zal in den he- hen te houden Italiaanschen ministerraad het of- ticiëele Italiaansche antwoord aan Genève wor- ®eR opgesteld. Be concentratie van de Britsche vloot in de ^'ddellandsche Zee steekt Italië als een scherpe hoorn in het vleesch. Men toont zich verbaasd °Ver deze, volgens Italiaansche opvatting, totaal °verbodige maatregelen, maar in werkelijkheid Rïen er zeer door verontrust. De Engeische h°sitie te Gibraltar, op Malta, in Egypte en aan bet Suezkanaal is sterk. Bovendien zijn er mili- ^Re maatregelen door Groot-Brittannië in den ^°edan getroffen. Het heet, dat de Engelschen hiet Turkije onderhandelen over de mogelijk heid van het sluiten der Dardanellen, en in krekenland, dat zichtbaar toenadering zoekt het Italië niet zeer welgezinde Turkije, zal *'t volk zich eerlang moeten uitspreken over herstel van ex-Koning George op den Griek- ®chen troon, die zijn ballingschap voor veruit ^et grootste deel in Engeland heeft doorge- rhcht en dus wel van vriendschappelijke ge ziens jegens zijn gastheer bezield moet zijn. 'et alleen de publieke opinie in Engeland, b'uar ook verschillende Britsche dominions K'aan achter de Engeische regeeringspolitiek in het Abessinisch conflict, en Mussolini be- hdt zich in een uiterst hachelijke situatie. wel economisch als politiek. De expeditie te- Abessinië zonder meer aflasten, kan Mus solini natuurlijk niet. Daarvoor heeft hij zijns inziens te veel offers van het Italiaansche volk gevraagd. Zich terugtrekken beteekent voor hem verliezen, doorzetten echter een, zij het ook, geringe kans op winnen. De Negus heeft met de noodige slagen om den arm de voorstellen van Genève geaccepteerd, mits aan Italië geen al te overheerschende economische en politieke voorrechten in Abessinië zullen worden verleend. Hij heeft tot nu toe meer tact getoond dan Mussolini, die meer waarde schijnt te hechten aan machtsvertoon en geweld. Vrijdagmiddag heeft in het gebouw van het Gemeentearchief te 's Gravenhage de ope ningsplechtigheid plaats gevonden der ten toonstelling, ingericht door den archivaris dr. Moll, die betrekking heeft op de Tachtiger Beweging in de Nederlandsche Letterkunde. Onder de aanwezigen bevonden zich de bur gemeester van 's Gravenhage en zijn echtge- noote, de heer en mevrouw de Monchy, mr. Boasson, gemeentesecretaris, jhr. mr. Six, chef van het kabinet van den burgemeester, dr. H. E van Gelder, directeur van het Gemeente museum. Van de „tachtigers" was alleen dr. Willem Kloos tegenwoordig. Dr. K. J. L. Al- berdingk Thym, die zich bereid had verklaard een korte toespraak te houden, was wegens ongesteldheid niet aanwezig. De heer Kloos was vergezeld door de schrijfsters Jeanne Rey- neke van Stuwe en Jacqueline Reyneke van Stuwe. Verder merkten wij nog op: dr. K. H. de Raaf, dr. K. H. E. de Jong, verschillende letterkundigen en familieleden van de figuren uit de Beweging van Tachtig. Dr. Moll, de gemeente-archivaris, gaf een kort overzicht van de wijze, waarop deze ten toonstelling is tot stand gekomen. Vervolgens sprak de burgemeester van den Haag, mr. de Monchy, een rede uit, waarna dr. K. H. de Raaf, inplaats van Lodewijk van Deyssel, een kort woord tot de aanwezigen sprak en vervolgens de rede, die Van Deyssel zou hebben uitgesproken, voorlas. De genoodigden bezichtigden hierna de ten toonstelling, die heden voor het publiek zal worden opengesteld. N. Z. Voorburgwal b. h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN a LA CARTE personeel niet bevorderde; eerder het tegen deel. De vergadering besloot de te ontwikkelen al- gemeene actie betreffende de circulaire van den Minister in handen te leggen van het comité van Zes, gevormd uit: Alg. Ned. Chr. Ambtena renbond, Alg. R.K. Ambtenarenvereeniging, Centrale Ned. Ambtenarenbond, Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst, Ned. Chr. Bond van personeel in publieken dienst en den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Pau- ius". De politie der gemeente Wymbritseradeel heeft hedenmorgen J. v. d. V. uit Abbega gear resteerd, die ervan verdacht wordt brand te hebben gesticht en een spiegelruit te hebben ingeworpen. In den afgeloopen nacht te half drie werd een groot spiegelruit ingeslagen van den win kel van de firma v. d. M. en R. aan de Markt straat te Sneek. De politie vond geen dader meer, doch een spoor leidde naar Ijlst. Op de grens van die gemeente en Wymbritseradeel ontdekte zij, dat in een groote hooimijt van den veehouder S. L., brand was gesticht. De politie van de drie genoemde gemeenten ondernam nu gezamenlijk een klopjacht, welke echter niets opleverde. Te ongeveer zeven uur hedenmorgen werd echter brand ontdekt in een hooimijt op net erf van de weduwe R. te Abbega, De motor brandspuit uit Sneek verscheen spoedig, doch de hooiberg is in vlammen opgegaan. Ook daar bleek de brand een geval van kwaadwilligheid. Toen men op het terrein van dien brand ging speuren, bleek zich daar v. d. V. te bevinden, die zich zoo verdacht gedroeg, dat men hem arresteerde, als vermoedelijken dader van sl deze misdrijven. Dezer dagen vergaderde het bestuur van de R.K. Centrale van Burgerlijk Overheidsperso neel ter behandeling o.m. van de agenda der vergadering van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenaarszaken, die zal worden gehouden op Dinsdag 24 Sep tember a.s. Het voornaamste punt dier agenda is de reeds in het Bezuinigingsontwerp door de Regeering aangekondigde verlaging van de Rijkssalarissen met plm. 5 pCt. Het bestuur der R.K. Centrale sprak bij her nieuwing zijn overwegend bezwaar uit tegen dit voornemen der Regeering, gezien de offers, die reeds door het Rijkspersoneel werden ge bracht. In de vergadering van het Overleg zal aan een en ander sterk gemotiveerd uiting wor den gegeven. De tegenstand tegen deze in uitzicht gestel de salarisverlaging wordt mede gedragen door het feit, dat blijkens de circulaire van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken aan 200 ge meentebesturen, een op het Rijkspersoneel toe gepaste salarisverlaging gelijke gevolgen met zich brengt voor het personeel van lagere be stuursorganen. Betreffende bedoelde circulaire was de verga dering bovendien van oordeel, dat deze de blijk baar door den Minister nagestreefde meerdere uniformiteit der salarissen van het overheids- In de week van 16 tot en met 21 September heeft de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks R. M. 780.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrech- nungskasse uitstaande vorderingen met de be gunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 7996280300. Het totale bedrag van de op het Sonder konto uitstaande posten die nog niet tot uit betaling zijn gekomen, beloopt op het ©ogen blik omstreeks R. M. 38,6 millioen. De Son- derkonto-posten waarvoor koersfixeering is ver kregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhanderkonto-posten heeft de Ne derlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer R.M. 340.000 met de begunstigden afgerekend. Het hoogste afgerekende volgordenummer was 17068. Het totale bedrag van de op het Treuhar.- derkonito Niederlande uitstaande vorderingen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, be loopt op het oogenblik omstreeks R. M. 17.4 millioen. De reuhanderkonto-posten waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder be grepen. WWV *-» 8l8 Jl» 1* „tuf Het K. L. M.-vliegtuig de „Nachtegaal" is hedenmorgen met als gezagvoerder Tepas van Schiphol naar Batavia vertrokken. Het vliegtuig heeft 35 K.G. vracht, 208 K.G. briefpost en 4 K.G. pakketpost aan boord. Voorts zijn de volgende passages geboekt: twiee van Amsterdam naar Bratislava, twee: van Amsterdam naar Calcutta, een van Am sterdam naar Allahabad, een van Amsterdam naar Karachi, een van Amsterdam naar Ga za, een van Cairo naar Singapore, drie van Rangoon naar Bangkok, twee van Bangkok naar Medan en een van Singapore naar Ba tavia. Op initiatief van de Interdiocesane Jeugd commissie en met medewerking van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland werd gesticht op 9 November 1932 de Nationale R. K. Com missie voor Jeugdwerkloozenzorg. In de afgeloopen jaren heeft de commissie zeer zegenrijk werk verricht. Naast het houden van een enquête om den omvang van de jeugdwerkloosheid vast te stel len, werd op vele plaatsen in het land door voorlichting en propageering het cursuswerk voor de werkloozen ter hand genomen. In het bijzonder werd de aandacht besteed aan het kamp- en internaatswerk voor jonge werkloozen. In 7 katholieke kamphuizen wer den met hulp van het Nationaal Crisiscomité werkloozenkampen voor werklooze jongens en meisjes gehouden. Tot nu toe werd dit werk bekostigd uit sub sidie van het Nationaal Crisiscomité; uit de subsidies van de sociale- en jeugdvereenigingen en van particulieren. Het Nationaal Crisiscomité gaat verdwijnen en zal dus geen jeugdwerkloozenkampen meer subsidieeren. De regeering heeft nu o.m. aan de Nat. R. K. Commissie voor Jeugdwerkloo zenzorg het verzoek gericht om met meer kracht dan tot nu toe het werk t. o. v. de jeugdige werkloozen ter hand te nemen en wil daartoe een matige subsidie verleenen onder voorwaar de dat de rest voor rekening van de 4 groepee ringen komen. Gevolg van een en ander is, dat wil de Nationale R. K. Commissie voor Jeugdwerk loozenzorg haar zegenrijken arbeid blijven door zetten voor de eerstvolgende jaren, uit andere bronnen dan tot nu toe deze gelden verkregen dienen te worden. In de vergadering van de Nat. R. K. Com missie voor Jeugdwerkloozenzorg van 1 Juni 1935 werd onder algemeene instemming het plan geopperd tot het houden van een nationale in zameling onder katholieken ten bate van het jeugdwerkloozenwerk, en wel aan de huizen. Onder volledige goedkeuring en instemming van het Nederlandsch Episcopaat werd door deze commissie een aanvang gemaakt met de voorbereiding dezer inzameling. De afdeelings- besturen der stands, en jeugdorganisaties wer den aangezocht tot de vorming van een plaat selijk comité van aktie over te gaan. Van zeer vele geestelijke en wereldlijke auto riteiten werd toestemming verkregen tot het plaatsen van hun naam bij het Comité van aan beveling terwijl de meeste hoofdbesturen van sociale en jeugdorganisaties deze actie goed keurden en hun volledigen steun beloofden. Zoo moet deze Nationale Inzameling onder Katholieken ten bate van ons Jeugdwerkloo zenwerk slagen! Mits ook onze Katholieken bij de inzameling aan huis door middel van bonnen hun offertje bijdragen. Ontvreemd werden o.m. eenige gouden en zil veren sieraden (eere-teekens), alsmede een bedrag van f 40. In verband hiermede werd Woensdag de 20- jarige R. uit Maastricht gearresteerd en na verhoor konden achtereenvolgens nog aange houden worden J. G., Th. R„ J. K., F. R. en L. Ph., allen van 18 tot 20 jaar oud en wonen de te Maastricht. Zij bekenden de inbraak met diefstallen te hebben gepleegd bij H. in het Villapark en in het tramstation te Maastricht. R. bleek bovendien nog debet te zijn aan een diefstal van een rijwiel ten nadeele van B. Er zijn echter ernstige aanwijzingen, dat zij ook andere te Maastricht gepleegde strafbare feiten hebben gepleegd. Het onderzoek wordt in verband daarmede voortgezet. Na afloop hiervan zullen zij ter beschikking van de justitie gesteld worden. Den laatsten tijd werden in de omgeving van Maastricht meerdere diefstallen met braak ge pleegd, waaraan Vrijdag de politie te Maastricht een einde heeft gemaakt door een zestal jeug dige personen te arresteeren. De laatste door hen gepleegde inbraak werd hun noodlottig. In den avond van Zaterdag j.l. werd tijdens de afwezigheid der bewoners ingebroken in de villa van H. in het Villapark te Maastricht. De jaarvergadering van den Nat. Hanzebond van Sigarenwinkeliers zal dit jaar te 's Herto genbosch worden gehouden en wel op Woens dag 25 September a.s. in Hotel Noord-Brabant, aanvang 10% uur. Aan deze vergadering wordt verbonden een officieele ontvangst van hoofdbestuur en af gevaardigden der af deelingen door het Ge meentebestuur op het Stadhuis, des middags te 12% uur, terwijl 's avonds te 9 uur een aubade wordt gebracht door de Kon. Harmonie ,,'s Hertogenbosch" (dir. Joh. Wierts), gevolgd door taptoe rondom de Markt. Den tweeden dag staat op het program een plechtige H. Mis in de parochiekerk van den H. Antonius en H. Barbara; bezichtiging van de Kathedrale Basiliek van St. Jan onder lei ding van den burgemeester Mr. F. J van Lan- schot, en 's middags autotocht door Brabant. De agenda vermeldt o.m. behandeling jaar verslagen, begrooting en bestuursverkiezing (aftredend is de heer P. J. M. Luyke te Rot terdam, die zich niet herkiesbaar stelt). Voorts een inleiding van het Tweede Kamerlid v. d. Putt over zijn plannen inzake een te stichten Tabakcentrale, terwijl ook een zestiental voor stellen van afdeelingen aan de orde komen. Gelet op de bijzonder belangrijke agenda en de interessante attracties, aan het twee- daagsch verblijf in Den Bosch verbonden, mag verwacht worden, dat ook vele leden (niet- afgevaardigden) naar Den Bosch zullen gaan. Naar aanleiding van het onderzoek naar de daders van de berooving van twee Italianen in een Haagsch hotel, waarbij zij zich voor rechercheurs uitgaven, is de vermoedelijke me deplichtige H. K. uit Amsterdam overgebracht naar het Huis van Bewaring te Den Haag. De portier van het hotel heeft H. K. her kend als den man, die op de gang van het hotel was blijven staan, terwijl de anderen bij de Italianen naar binnen gingen. De „Lijster" is op de "uitreis te Jodhpoer ge land. (Bijzondere correspondentie) De incidenten in de Kamer van Afgevaar digden, die tot een regelrecht vuurge vecht leidden, hebben opnieuw de aan dacht op Mexico gevestigd en op de belangrijke gebeurtenissen, die er zich in de laatste maan den hebben afgespeeld. Die gebeurtenissen zou men kumien samenvatten in deze enkele, maar veelbeteekenende woorden; Einde van het re- giem-Calles, begin van de periode-Cardenas. Het is niemand onbekend dat de socialisti sche dictator Calles jarenlang in de Mexicaan- sche republiek de volstrekte macht uitgeoefend heeft. Dat zijn heerschappij een zegen voor het land geweest is zal geen onbevooroordeel de kunnen zeggen. Tijdens het Callistische be wind is Mexico een staat gebleven en zelfs meer en meer geworden waar het politieke onweer nimmer van de lucht was. Een lange reeks bloedige troebelen heeft de Calles-perio- de gekenmerkt. En het economische leven, wel verre van zich te ontplooien, is steeds dieper in het moeras geraakt. Verwondering behoeft dat niet te wekken. De Mexicaansche ellende vindt haar oorzaak in de revolutie, die de ont-Roomsching van Mexico tot hoogste doel had. Calles, socialist, anti-cle- ricaal, „verlichte geest", was er overtuigd van dat hij het geluk der Mexicanen slechts zou kunnen verzekeren als hij tot ónt-Katholisatie van het land en zijn bewoners zou kunnen geraken. En hij heeft, zijn overtuiging getrouw, inderdaad alles gedaan om het Katholicisme op Mexicaansch grondgebied het bestaan on mogelijk te maken. Hij begon met een natio nalisatie van de geestelijkheid, vervolgde met de opheffing der confessioneele scholen en eindigde met de. sluiting van het meerendeel der kerken; de enkele aan den eeredienst ge wijde gebouwen, die open mochten blijven, zijn in aantal volstrekt onvoldoende. Uitingen van geloofsleven werden allerwegen zoo goed mo gelijk belet. Sectarische wetten, die den steun en instemming hadden van het „verlichtepro letariaat", maar afgekeurd werden door allen, die zich in het bezit van eenige beschaving verheugen, werden het volk opgelegd. Georganiseerde benden, de beruchte Rood- hemden, onder opperleiding van Garredo Ca- nahal, bijgenaamd „de Kannibaal", maakten van iedere samenkomst van geloovigen gebruik om een slachting aan te richten. De onmen- schelijke daden der Roodhemden werden wel iswaar officieel afgekeurd, maar Canahal wist maar al te goed dat Calles en zijn hoorigen hem achter de schermen toejuichten. Calles' macht steunde op het leger en op het proletariaat, dat in den president-dictator een bevrijder zag. Zoo waande Calles zich on overwinnelijk. Na zijn aftreden als president bleef hij niettemin in werkelijkheid de macht uitoefenen. Obregon was hem volkomen toe-' gedaan en toen deze vermoord werd kostte het Calles geen moeite hem te floen opvolgen door een president, die niet meer dan een „zaak waarnemer" was. Iedere president, die niet in alles den Almachtige gehoorzaamde, ver loor zijn positie. Zoo verging het in 1932 Ortiz Rubio en daarna generaal Rodriguez, die ver leden jaar door Lazaro Cardenas opgevolgd werd. Maar met Cardenas is in de Mexicaan sche historie een nieuwe periode aan gebroken. Ziekte heeft de energie van den thans reeds bejaarden dictator verslapt, de dood van zijn echtgenoote heeft Calles sterk aangegrepen en bovendieft begon hij conserva tieve inzichten te ontwikkelen. Het anti-cle- ricalisme is Calles' stokpaardje gebleven, maar op ieder ander gebied wenschte de dictator kalmte en rust, zooals zooveel bejaarde lieden verlangen die rijk zijn en niets meer aan het leven te vragen hebben. Cardenas evenwel is een jonge man, eer zuchtig en niet van een zekere mate van in telligentie ontbloot. Hij heeft indertijd, toen Calles' zon in het zenith stond, zeer goed be grepen, dat openlijk in verzet komen zijn on dergang zou zijn, maar even duidelijk heeft hij thans ingezien dat Calles' geestelijke en licha melijke aftakeling hem een prachtige kans bo den zich aan den greep van den meester te ontworstelen. Met groote voorzichtigheid is Cardenas te werk gegaan. De ervaring van het verleden had hem geleerd, dat hij zijn macht niet zou kunnen vestigen met hulp van de ontevredenen en de vervolgden. Om Calles en zijn verminde- fende macht met succes te kunnen bestrijden was het zaak zich vooruitstrevender dan de oude dictator te betoonen. Daarom wendde hij zich resoluut naar links. Hij wilde de man zijn, die „de revolutie voortzet en de toorts van het nieuwe licht overneemt uit de handen van hem, die thans niet meer de kracht bezit haar zoo hoog te heffen als voor land en volk wen- schelijk en noodzakelijk is." Om zijn positie onaantastbaar te maken heeft Cardenas er in de eerste plaats voor ge zorgd het leger op zijn hand te krijgen. De steun van het leger, dat wil zeggen: van -de generaals, beteekent in Mexico voor een pre sident alles, of bijna alles. Dien steun heeft Cardenas zich ten volle weten te verwerven. Het uitbreken van sociale troebelen, ernstige stakingen, die Calles afkeurde, verschafte Car denas een nieuwe troef in zijn spel. Calles' boo ze woorden tegen hen, die tot staking hadden aangezet, wekten de ontevredenheid der ar beiders, maar het parlement sprak nog eens, voor de laatste maal, zijn vertrouwen in den ouden tyran uit en ook in handelskringen werd Calles' houding zeer gunstig beoordeeld. Maar Cardenas voelde zich reeds sterk ge noeg Calles te weerstaan. De president eischte het aftreden van het geheele kabinet en kon digde aan dat hij voornemens was ministers te benoemen, die zijn vertrouwen bezaten. Het ge heele land begreep onmiddellijk dat Cardenas alleen zou boud durfde spreken omdat hij van den steun der gewapende macht zeker was. De politie van Mexico-City begreep het zóó goed, dat zij op 16 Juni toeliet dat de Katholieken in de straten der stad een demonstratie tegen Calles hielden. Dat zou zij nimmer toegestaan hebben als zij er niet van overtuigd geweest ware, dat Calles' zon óp het punt was onder te gaan. Calles zelf begreep óók dat hij de gene raals niet meer op zijn hand had en evenzeer dat hij zonder hun steun machteloos was. Hij verliet de hoofdstad en trok zich op zijn land goed terug. In vijf dagen was een regiem ver nietigd, dat acht jaar lang onaantastbaar ge acht was. Van dit oogenblik af begint de periode- Cardenas. Wat is er van den jeugdigen eerzuchtigen generaal te verwachten? Welke hervormingen zal hij tot stand bren gen? Is er verzachting te verwachten van de wetten, die het Katholieke deel der bevolking zoo zwaar en wreed getroffen hebben? Men zou verkeerd doen in dit opzicht eenige illusie te koesteren. Cardenas' ministerie is, zooals van zelf spreekt, voornamelijk uit krijgs makkers, generaals, samengesteld. Al zijn trou we vrienden hebben in den vorm van een por tefeuille hun belooning ontvangen. De strijd tegen de Callisten is met groote energie inge zet. Calles zelf, zich in Mexico ongetwijfeld niet veilig achtend, heeft naar Californië de wijk genomen, waar hij geduldig afwacht of de omstandigheden zich in zijn voordeel zullen willen veranderen. Calles' zoons zijn bij gele genheid van de verkiezingen van Nuovo Leon, volkomen verslagen en Canahal, leider der Roodhemden, is de oorlog verklaard. Maar voor de rest is Cardenas van plan alle anti-religieu ze wetten in vollen omvang te handhaven. Op 30 September zullen alle kerken, tempels, semi naries, godsdienstige colleges, kloosters, bis schoppelijke paleizen enz., benevens alle geld sommen en andere bezittingen, die kerkelijke en godsdienstige instellingen mochten bezitten, genationaliseerd worden. Alle desbetreffende processen die thans hangende zijn, zullen met ingang van denzelfden datum, beëindigd ver klaard worden. Cardenas heeft er niet aan ge dacht deze wet op te schorten of te herzien; hij heeft haar zonder aarzelen van zijn hand- teekening voorzien. Wat er hierna gebeuren zal is duidelijk. De „genationaliseerde" gebouwen zullen de gees telijkheid op zekere voorwaarden gedeeltelijk in bruikleen worden afgestaan. Gratie aan ver bannen prelaten zal wellicht verleend worden, maar ieder geval zal afzonderlijk behandeld worden. Hoe lang Cardenas zich zal kunnen handha ven hangt voornamelijk van zijn persoonlijke handigheid af. Als hij den steun van het leger behoudt en zich geen machtige vijanden maakt, zal hij ongetwijfeld het einde zijner presiden- tieele periode kunnen bereiken. Maar in een land als Mexico zijn altijd verrassingen moge lijk. Wij deelen aan de deelnemers van onzen Kleeftocht mede, dat wij Zondagmorgen omstreeks half ne gen, dank zij de welwillende mede werking van den Zeereerw. Rector W. v. d. Hengel, de H. Mis zullen bijwonen in de kapel van de R. K. Kweekschool St. Joseph te Zeist. Donderdagavond kwamen ongeveer 150 bloem bollenexporteurs op Duitschland in „de Witte Zwaan" te Lisse bijeen, teneinde te vernemen, waf met de actie is bereikt. De heer Charles Hulsebosch, die de vergade ring leidde, drukte zijn tevredenheid uit over de opkomst. Spr. deelde mee, dat tengevolge van de bespreking, die het Protest-Comité Maandag had met het Crisis Uitvoer Bureau (CUB) nog dienzelfden dag twee heeren van dat, Bureau naar Haarlem zijn gegaan om de geopperde grieven te onderzoeken. Dit onder zoek werd Dinsdag persoonlijk door den direc teur van het CUB voortgezet, waarna de Pro testcommissie werd uitgenoodigd Woensdag in Den Haag te komen. Daar werd medegedeeld, dat de grieven diepgaand waren onderzocht en gerechtvaardigd bevonden, terwijl werd toe gezegd, dat naast de bestaande verdeeling een aanvullende zou plaats vinden, waarbij bijna alle gedupeerden gebaat zullen zijn. De direc teur van het CUB deelde verder mede, dat het overleg van de Hollandsche Commissie te Haar lem met belanghebbenden niet was geschied, zooals dat door Den Haag gewenscht was en dat dit overleg in de toekomst anders zal plaatsvinden. Wat de resultaten betreft kan dus van een succes worden gesproken. Uit de vergadering werd de handelwijze van de Holl. Comm. te Haarlem sterk afgekeurd, wijl vele bedrijven indien deze actie niet ware ontplooid zouden geschaad zijn, ter wijl slechts enkelen voordeel hadden genoten. Geconstateerd werd, dat het bestuur van Groep III van den Bond van Bloembollenhan delaren niet handelend is opgetreden, daar de actie van het Protestcomité in feite had lAoeten uitgaan van dat bestuur. Uit de vergadering werd dank gebracht aan het Comité voor zijn bemoeiingen, waarna ten slotte de voorzitter voor de ondervonden mede werking dankte. Z. H. Exc. de Coadjutor van Utrecht Mgr. Dr. J. de Jong, titulair-Aartsbisschop van Rusio heeft heden in de kapel van het Theologicum te Warmond de volgende H.H. Wijdingen toe gediend. De H. Wijding van het Diaconaat aan de Eerw. Heeren: G. A. Beek, J. J. Betjes, A. F. J. L. v. d. Boog, J. Breedveld, F. I. P. v. Buchem, F. A. v. d. Burg, A. W. A. Danckaarts, Th. G. Drost, H. A. W. v. Egmond, B. A. Emmelkamp, C. J. Graaf, F. Grent, H. L. Groeneveld, J. A. M. ten Hengel, J. J. Hetem, G. J. Hoogervorst, G. Jongkind, H. J. Kooyman, P. J. Kraakman, W. J. F. de Lange, J. G. Louter, P. J. M. Mat- thijsen, W. J. J. J. M. v. Niekerk, J. de Nijs, G. v. d. Poel, J. J. M. A. M. v. Rek, A. A. A. Rik- kers, H. J. A. Roosen, Th. J. M. Ruiter, A. A. M. Sanders, J. A. M. Schmidt, C. Stet, S. M. M. Steur, N. Tromp, W. G. Vet, M. J. Wenners, A. A. M. Wentholt, C. P. de Wit, M. J. M. Wuyster; en de eerste 2 kleine Wijdingen aan de Eerw. Heeren: J. A. M. Adrichem, L. J. Beugelsdijk, P. A. v. d. Bosch, J. P. Th. Deroy, J. G. v. Dijk, A. H. Duyvestijn, P. M. E. v. Fisenne, G. Fran ken, G. J. M. ten Have, E. R. C. M. Klaver, F. L. Kok, F. J. C. Langelaan, C. A. J. Netten, A. C. Pielage, J. M. Th. Reiber, C. M. J. Schutte laar, J. A. Solleveld, J. v. d. Stap, Th. J. Steen- land, W. J. A. Switzar, H. G. Tuin, J. J. Tulp, A. L. Umans, F. C. Verheul, C. Visser, J. H. M. v. d. Vliet, L. Voets, P. M. Vogelezang, C. A. v. d. Voort, H. G. C. Wensveen, P. J. Zoutenbier. Zondag, 22 September, zullen laatstgenoemde Eerw. Heeren de laatste twee kleine w'ijdingen ontvangen. Heden heeft Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, in de kapel van het Groot Seminarie te Haaren de volgende H.H. Wijdingen toegediend: De vier mindere orden aan den Eerw. Heer J. W. J. Vetwiel, theologant van het Groot- Seminarie te Haaren. Het H. Diaconaat aan de Eerw. Heeren C. J. J. van Acht, M. P. A. van Asten, A. A. J. Ber- tens, J. J. P. van Boxtel, C. M. I. Brans, J. J. Don kers, H. J. W. v. Duren, C. M. v. d. Eerden, W. L. M. v. Helden, A. G. H. Laureijssen, P. J. A. v. Luyck, C. A. M. v. Mil, G. H. Niesen, R. J. H. J. van Oers, M. A. P. J. Oomens, C. A. A. v. Roestel, C. J. A. v. Roestel, G. W. J. Roothans, C. J. H. de Rooij, M. C. J. M. Schoenmakers, A. H. Sigmans, H. J. J. Simkens, S. J. Sleegers, V. M. J. Tilman, F. M. J. Tilman, P. A. v. a. Velden, A. J. L. Verhoeven, I. J. Vogels en F. P. M. Werner,, theologanten van het Groot Se minarie te Haaren; aan de Eerw. Fraters Albertus Sluis, Joannes van Duijnhoven, Albertus Zwart en Henricus Wentholt, va,n de Orde der Kruisheeren; aan de Eerw. Fraters Augustinus Vaes, Alber tus Smal, Alphonsus Houben, Ignatius Löb en Willebrordus van Dijk, van de Orde der Trap pisten te Tilburg. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen zal in de a.s. week alléén Vrijdag en Zaterdag audiëntie ver leenen. i T r Voor verkeer, dat den agent van achteren nadert. Voorverkeer, dat den agent van voren en achteren nadert. Voor verkeer, dat den agent van voran nadert. r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5