D.H.V.B.-competitie ingedeeld E. D. O.-D. O. S. McnóMjftonó: GEHEEL GEBIT De wedstrijd van morgen Stadsnieuws HBowwom SITTERS a KAR INTERESSANT SEIZOEN TE WACHTEN ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1935 60 afdeelingen in totaal TANDHEELKUNDIG INSTITUUT H.B.C. ontmoet T.Y,B3» SPAARME raBAIMK In Centrum thans een eerste klas-af deeling van elf vereenigingen RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. - TEL. 16726 Plaatselijke opening van 't seizoen met een zeer belangrijken wedstrijd R.C.H. E.D.O. ZONDAG 2 UUR DAMMEN HAARLEMSCHE R.K. DAM- BOND R.K. Dam- en Schaakclub St. Bavo (Heemstede) R.K. Damclub T.E.P. Bekerwedstrijden 2e klasse St. Bavo Bekerwedstrijden DISTRICTSBOND N.-HOLLAND Algemeene vergadering Damclub „Haarlem" D.O.S.Oosterkwartier SCHAKEN R.K. Schaakclub St. Bavo VRAGENBUS GEMEENTEZAKEN Personalia Grondzaken De aardappeloogst in Kennemerland Vredes-licht-ommegang SCHOTERWEG 1 TELEF. 16659 VIT DEN OMTREK BENNEBROEK BLOEMEND AAL HEEMSTEDE TREKJES No. 856 Zeg het met bloemen Het voetbalseizoen is begonnen. De neu trale Bonden zijn reeds verleden week met de programma's voor den dag gekomen en morgen start de I.V.C.B. In den D.H.V.B. heerscht nog even rust, want de eerste competitie-Zondag is de volgende week, 29 September. Maar de voorbereidingen zijn reeds in vollen gang. Deze week is de in deeling bekend gemaakt, zoodat de liefheb bers hun hart reeds hebben kunnen op halen. Plannen zijn gemaakt, kansen be sproken, zoodat de volgende week met goe den moe<j kan worden begonnen. In onze bladen hebben we aan de D.H.V.B.- competitie steeds de noodige aandacht geschon ken. Onze lezers zijn hiervan natuurlijk op de hoogte en vrijwel iedereen die maar eenigszins belang in de katholieke sportbeweging stelt, kent den gang van zaken in den D.H.V.B. We hebben jaren gehad dat de zaak niet zoo vlotte in het Haarlemsche Diocees. Kleine afdeelingen, late beëindiging van het seizoen, veel niet uit gespeelde wedstrijden en nog veel meer dingen Waarover men nu niet bepaald te spreken was. Maar in den loop der jaren is dat wel eenigs zins veranderd. De Haarlemsche Bond is met het klimmen der jaren uitgegroeid tot een machtige organisatie en we mogen met vreugde constateeren dat de leiding in den Bond steeds een goed oor heeft gehad voor gezonde critiek. En al is dan de zaak op het oogenblik nog niet heelemaal in de puntjes geregeld, we kunnen toch tevreden zijn. De groote bloei van onze beweging heeft er toe geleid dat we sinds eenige jaren drie af deelingen hebben in den D.H.V.B. Het Noorden herbergt natuurlijk de clubs van boven het Noordzeekanaal met hier en daar nog enkele clubs uit Haarlem en Amsterdam. Dan hebben we het Centrum, voornamelijk voor de clubs uit de districten Haarlem en Amsterdam en tenslotte Afdeeling Zuid, voor Rotterdam, Den Haag, Gouda en Leiden. In de zoo juist gepu bliceerde indeeling blijkt dat afdeeling Noord 15 klassen telt, afdeeling Centrum 22 en afdee ling Zuid 23 klassen. Een uitgebreide geschiede nis en het is ieder duidelijk dat wij in onze voorbeschouwing niet kunnen beginnen om aan in totaal 60 klassen eenige regels te wijden. Vanzelfsprekend komen daar alleen de hoog ste klassen voor in aanmerking. Moesten wij verleden jaar constateeren dat de diverse afdeelingen slechts weinig deelnemende elftallen herbergden, dit jaar is er naar ge streefd de afdeelingen grooter te maken en op dit punt mogen wij tevreden zijn. Klassen met 6 of 7 elftallen zijn weinig interessant. Nu zien we afdeelingen met 8, 9 en nog meer elftallen. Het is natuurlijk zeer moeilijk om iedere af deeling op 10 elftallen te brengen en dat wordt trouwens ook niet verlangd. Wat nu de indeeling zelf betreft, in afdeeling Noord eerste klasse zien we de oude garde van verleden jaar terug met de nieuwelingen St. George en V.V.O. S.E.W. is gedegradeerd naar de tweede klas, terwijl Purmerend uit het Cen trum overgeplaatst is naar afdeeling Noord. De reserve eerste klasse heeft een groote verande ring ondergaan speciaal door de opname van De Meer 2 en R.K.A.V. 2, terwijl Zeevogels 2 en Alw. Forward 2 hun intrede doen als gepromo veerden. In het Centrum is de zaak wel radicaal ver anderd. We telden hier twee eerste klas afdee lingen. Nu slechts een, maar dan ook een die klinkt als een klok. Amsterdam en Haarlem zijn hierbij ondergebracht en het belooft hier een felle strijd te worden tusschen de elf deel nemende ploegen. Ook de reserve eerste klasse is danig veran derd en brengt diverse nieuwe ploegen tegen elkander in het strijdperk. Van de tweede klas afdeelingen zijn o.i. de belangrijkste die in afdeeling Centrum. Voorts valt het op dat men er vrij goed in geslaagd is de eerste eftallen bij elkaar onder te brengen en de tweede en lagere elftallen in Vanaf f 35 - met sar., pijnloos varaar I trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen: van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur. A vondspr ee kuren Dinsdag. Woensd. en Donderd. v. 7-9 u. de reserve-afdeelingen. Reeds verleden jaar trachtte men zulks te bewerkstelligen, maar dit kon toen nog niet geheel doorgevoerd worden. Nu is het anders en wanneer men ons oordeel vraagt over de nieuwe indeeling dan luidt deze onbetwist gunstig. Ook aan de Zuidelijke afdeeling zullen wij eenige aandacht gaan schenken. Hier twee eerste klas afdeelingen met resp. 7 en 8 ploegen en een reserve eerste klasse met 8 ploegen. Zooals gezegd, de volgende week begint de competitie. Laten we hopen dat het verloop vlot io, de strijd op sportieve wijze wordt gestreden en we weinig met kwesties te doen krijgen. Een prettig en sportief verloop is de beste propagan da voor hun zaak. Maar hieraan kunnen zij zelf het meeste bijdragen. Nog een enkel woord over de uitslagen. De laatste jaren is de uitslagenverzorging er op vooruitgegaan. Alles gaat met z'n tijd mee en ook de uitslagendienst in de verschillende districten „loopt" veel beter dan we vroeger wel gewend waren. Ook hierin verzoeken wij de medewerking van de vereenigingen. In de ver schillende Districten zijn de adressen wel be kend, waar men de uitslagen kan opgeven en zoo mogelijk zullen wij die in ons blad nog wel eens publiceeren. Metten, Kors, Prevost Sr., J. Geutskens, Ruis, Prevost Jr., Paape, Clot, v. d. Horst, Hoogendoom, Lenselink De thuiswedstrijden van R. C. H. zullen tot nadere aankondiging om 2.15 uur aanvangen. Met het oog op de tijdsomstandigheden heeft het Bestuur der R. C. H. een belangrijke ver laging der voorverkoopprijaen ingesteld. Het E. D. O.-bestuur besloot in verband met de slechte tijdsomstandigheden de toegangsprij zen te verlagen. Verlaagde entreeprijzen. Zie raambiljetten Het voetbalseizoen wordt morgen geopend met een voor Haarlem zeer belangrijken wedstrijd. Evenals het vorige jaar zullen wij in een apart artikeltje 'n wedstrijd uitkiezen welken wij in het bijzonder bij de katholieke sportliefhebbers kunnen aanbevelen. De opening van een nieuw voetbalseizoen is uit den aard der zaak al een heel gewichtige gebeurtenis en wanneer dan al den eersten Zon dag een plaatselijke wedstrijd op het program ma staat, heeft men niet veel keus. Natuurlijk trekt een plaatselijke strijd steeds de noodige belangstelling. Nog meer wanneer het gaat tus schen tegenstanders, die elkander reeds jaren fel hebben bekampt, en waarbij het resultaat altijd zeer moeilijk was te voorspellen. De omstandig heden voor den grooten strijd tusschen de Heemstede-Berkenrode-Combinatie en de popu laire Yellow Black Boys, die dan voor morgen op het programma staat, hebben zich dan ook niet gewijzigd. Eerder zou men kunnen zeggen, dat de belangstelling voor dit treffen nog groo ter is geworden omdat over het algemeen de Roomsche wedstrijden meer publiek trekken dan voorheen. H.B.C.T.Y.B.B. Hoeveel schoone herinne ringen roept deze wedstrijd niet wakker bij ons. Immers de wedstrijd in Haarlem en Heemstede, waarbij men nooit wist hoe de uitslag zou luiden. Werd een Heemsteedsche zege verwacht, dan kwam het dikwijls juist verkeerd uit. Wij herin neren ons een zege van T.Y.B.B., welke aan H.B.C. het kampioenschap kostte; andersom verraste H.B.C. door T.Y.B.B. in het kampi oensjaar te kloppen. Een nederlaag voor T.Y. B.B., die al zeer ongelegen kwam, omdat ook de titel toen aan een zijden draadje hing. Is dus H.B.C—T.Y.B.B. een ontmoeting, wel ke immer trekt door de juist genoemde omstan digheden. morgen verwachten wij nog grooter belangstelling. Velen betreuren het dat deze tra- ditioneele ontmoeting aan het begin van het seizoen is vastgesteld. De clubs zijn nog niet in gespeeld, wordt er geredeneerd. Mogelijk schuilt hierin wel eenige waarheid, maar feit is dat juist het onzekere element van den strijd thans in nog grootere mate aanwezig is. En juist het onzekere houdt de gemoederen warm. Wat zal H.B.C. na het fraaie seizoen I934-'35 thans laten 'en? Wordt de Combinatie wederom kampioen? En T.Y.B.B.? Moet het weer door een beslis singswedstrijd komen dat de Haarlem'ters voor de hoogste afdeeling bewaard blijven? Natuurlijk geeft de wedstrijd van morgen daar geen afdoend antwoord op, maar wel zijn we na morgen wat beter ingelicht. Oogenschijnlijk heeft H.B.C. de beste kansen, maar dë situatie is wel eenigszins gewijzigd sinds het vorige seizoen. Bovendien heeft H.B.C. in de laatste weken nog weinig goede beurten gemaakt. T.Y.B.B. daaren tegen wel, zoodat we T.Y.B.B. lang niet kans loos achten. Maar, zooals gezegd, het is steeds raden naar den uitslag geweest en van deze ge woonte zullen we niet afraken. Maar wel durven we voorspellen, dat veel toeschouwers aanwezig zullen zijn op het H.B.C.-terrein en dat zij daar zullen genieten van een uitstekende partij voet bal. Een weliswaar felle verwoede kamp, maar tevens een ontmoeting tusschen tegenstanders, die elkaar de eer der overwinning op dë meest sportieve wijze zullen betwisten. Daar staan de namen van H.B.C. en T.Y.B.B. ons borg voor. Volledigheidshalve publiceeren we nog de op stelling der ploegen: TY.B.B.: A. Kluyskens, doel; H. Verkaart en Van Es, achter; Huneker, Nunnink, Dolle, midd.; Van Riel, Rotteveel, J. Kluyskens, Tullenaar, J. Verkaart, voor. H.B.C.: Neve, doel; Kortekaas en C. Vinken, achter; Leuven, G. Vinken, Bierman, midd.; Toledo, Van Rooden Sr., Van Rooden Jr., Kok kelkoren, Martin, voor. Op Dinsdagavond 17 Sept. jJ. hield boven genoemde vereeniging haar achttiende jaarver gadering in het R. K. Vereenigingsgebouw. De voorzitter heette de in grooten getale opgekomen leden hartelijk welkom. Na een terugblik op het afgeloopen jaar weird door den secretaris een keurig verslag uitgebracht, terwijl het over zicht van den penningmeester, dat een batig saldo aanwees, met applaus werd begroet. Aftredende bestuursleden waren de heeren L. v. d. Voort en B. H. Stevens, die beiden herko zen werden. Een paar nieuwe leden werden door den voor zitter met eenige toepasselijke woorden geïnstal leerd. Door het groote ledental is het mogelijk met twee dam- en twee schaaktientallen aan de competitie deel te nemen. Voorts werd besloten de nieuwe onderlinge competitie in twee klassen te doen verspelen. De wedstrijden om den St. Bavobeker zullen op Dinsdag 24 Sept. aanvan gen. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voor zitter op gebruikelijke wijze. De deze week voortgezette onderlinge wed strijden brachten de volgende uitslagen: le klas: P. Hollenberg—H. de Reus 20; J. OvertoomB. v. d. Kroft 02; A. Bronstring J. v. d. Kroft 1—1; P. Klaver—C. Koek afgebr. 2e klas: J. KleinJ. v. d. Kamp 02; J. ValkC. Castricum 20; J. DijtSchijf afgebr. De wedstrijden van bovengenoemde vereeni ging vinden 's Maandagsavonds plaats in het gebouw der St. Josephsgezellen, Jansstraat 59. en den districtsbond „Noord-Holland" dit jaar niet te houden. Nadat nog enkele zaken van huishoudelijken aard waren afgedaan, werd deze zeer geanimeerde vergadering gesloten. Deze gedurende de zomermaanden gespeelde wedstrijden brachten het volgende eindresul taat: Groep A: J. Mooiekind 10 p.; J. Besselink 9 p.; C. Koek 6 p.; J. v. d. Kroft 4 p.; G. Meisen 4 p.; M. Herben 4 p.; J. Speet 3 p. Groep B: Th. Schuit 12 p.; S. Zegwaard 10 p.; A. v. Dijk 9 p.; A. Masteling 7 p.; E. Bour- gonje 6 p., G. Hesselman 6 p., A. v. Rossum 4 p., A. Herben 0 p. Er zal een finale van drie partijen worden gespeeld tusschen J. Mooiekind en Th. Schuit. Op Dinsdag 24 Sept. a.s. zullen bovenge noemde wedstrijden aanvangen met het vol gende programma: St. BavoOntwikkeling. HJt.K.D.D.D.O. Deze wedstrijden vinden plaats in het R. K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg en be ginnen om 8 uur. Als altijd zijn belangstellen- oen harteljjk welkom. In „Kennemerhof" te IJmuiden hield de dis trictsbond „Noord-Holland" hare algemeene vergadering. In zijn openingswoord sprak de lste voorzit ter, de heer K. de Jong (IJmuiden) er zijne vol doening over uit dat alle aangesloten vereeni gingen vertegenwoordigd waren. De afgevaardigde der Heldersche Damclub deelde hierna mede dat het 25-jarig bestaan dezer vereeniging op feestelijke wijze zal wor den herdacht en alle bondsleden eene uitnoo- diging zullen ontvangen deze feestelijkheden bij te wonen. Hierna werden de jubileumwedstrijden, uit geschreven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Nederl. Dambond, uitvoerig besproken en besloten werd hieraan alle me dewerking te verleenen. In verband met 't zeer uitgebreide program ma, werd besloten den jaarlijkschen massa kamp tusschen den Amsterdamschen Dambond Onder flinke belangstelling vond Woensdag avond in het clublokaal der Damclub „Haar lem" de huldiging plaats der clubkampioenen 1934/1935 dezer vereeniging. Ter gelegenheid hiervan gaf de heer H. W. Zitman een simul- taan.séance. De simultaanspeler won 11 partijen, verloor 2 partijen tegen de heeren J. Hartel en J. Lycklema en speelde 3 partijen remise tegen de heeren P. Mollema Jr., H. Kroon en H. J. Rozijn Jr. Maandag 16 September had de returnmatch plaats tusschen de damclubs DOS en „Ooster kwartier", beide te Haarlem, in de damzaal van DOS, Berkenrodesteeg 1. De uitslag luidde: DOS I—Oosterkwartier I P. MollemaJ. Poppen 11 C. VrolijkJ. de Jong 20 F. MollemaA. de Jong 11 A. P. de Zwart—P. v. d. Putten 2—0 H. Baltes—C. M. Beek 1—1 M. DijkhofA. Abevè 02 H. CasseM. Visser 02 J. SpijkerM. Bel 20 P. HeidwijksE. Veen 20 J. van SprangJ. van Duin 20 Uitslag 13—7 De uitslagen van de groepwedstrijden zijn als volgt: B. HommesW. de Boer 0—1. J. v. KesterenN. Bottelier 1—0. F. A. PutsTh. v. Osch afgebr. Th. v. Dijk«-J. Koelemij 1—0. J. HazertJ. Hartman 1—0. N. Kuilboerv. Kessel 0—1. W. de BoerB. v. Kessel 0—1. Vraag: 1. Ik ben in de belasting 19351936 aangeslagen naar een inkomen en vermogen van f 1680. Hoeveel belasting moet ik betalen? Ik woon in Wijk aan Duin. 2. Op mijn verzekeringskwitantie staat: „Zij, die den leeftijd van 18 tot en met 60 jaar heb ben bereikt krijgen uitkeering." Heeft iemand boven de 60 jaar dus geen recht op uitkeering? Antw.: 1. Indien u gehuwd zijt en geen kin deren heeft moet u f 83.70 betalen. 2. Dat zal wel de beteekenis wezen, maar informeert u eens bij den agent of den direc teur. Vraag: Waar leert men het kappersvak voor dames in Haarlem? Antw.: In een der particuliere bedrijven. Vraag: Hoe is het adres van den R. K. Po litiebond „St. Michaël" te Beverwijk en Velsen voor het volgen van een cursus voor het behalen van politie-diploma? Antw.: Wendt u tot den heer M. L. A. Klein, Lourens Costerstraat 23, Haarlem. Vraag: Op welke wijze reinigt men een Peau de suède sportjasje dat vuil geworden is? De kleur is ligt beigë. Antw.: Neem een stuk oud wittebrood zon der korst of schuurpapier no. 00 (geen schuur- linnen) en wrijf hiermede af tot het jasje goed schoon is. Vraag: Is er gelegenheid de voor-oefenin gen mede te maken voor huzaar of iets der gelijks, als men er ingeloot heeft voor de lich ting 1937? Ik ben 30 Juni 1935 18 jaar gewor den en wilde graag voor goed in dienst blijven of voor een anderen rang leeren of mij opwer ken. Tot wien moet ik mij wenden? Kost het nog wat? Zoo ja, hoeveel? Ik kom in het bezit van een voorloopig diploma van den R. K. Politiebond „St. Michaël." Antw.: De vooroefeningen worden afge schaft. In uw geval lijkt ons de beste oplos sing, dat u vrijwillig dienst neemt bij de hu zaren. Wendt u tot het Garnizoensbureau, In- fanteriekazerne, Koudenhom, Haarlem. Vraag: 1. Is het geoorloofd aan het bestuur van een R. K. Mulo-school extra toeslag te eischen van de leerlingen, na de gewone school- belasting? 2. Is het geoorloofd aan genoemd bestuur geld te eischen voor stalling van fietsen van de leerlingen? 3. Is de toeslag van vraag 1 in overeenstem ming met de katholieke ideeën omtrent het kweeken van rang- en standsverschil? Immers niet alle scholen kennen een dergelijken toe slag? Antw. 1: Ja, het bestuur van een bijzondere school is daarin vrij. 2. Ja. 3. In alle geval kan men niet zeggen, dat een schoolbestuur, dat een dergelijken toeslag heft, handelt in strijd met de katholieke ge- loofs- en zedeleer. Vraag: 1. Wanneer een moeder is gestorven met achterlating van schulden, zijn dan de kinderen (waaronder minderjarigen) verplicht volgens de wet deze schulden aan te zuiveren? 2. Er is op het oogenblik een erfenis van mijn schoonvader te verdeelen. Er zijn 9 kin deren waaronder 4 minderjarige. Krijgt een ieder evenveel van de erfenis? Antw. I: Zij kunnen de erfenis weigeren en behoeven dan de schulden niet te betalen. 2. Ja. Vraag: 1. Wanneer vertrekt de Alkmaarsche processie naar Kevelaar? Waar zijn plaatskaar- ten verkrijgbaar? 2. Hoe verwijdert men schimmelvlekken uit een bruine tasch? Antw.: 1. Er gaat dit jaar geen processie uit Alkmaar naar Kevelaar. 2. Met ledervet insmeren. Vraag: Ik heb aan iemand een 1/20 loterij briefje verkocht (Toekomst). Dit wordt klas sikaal betaald. Nu is op het nummer van dit briefje een prijs gevallen van f 400in de derde klas. De eerste drie klassen waren be taald en deze persoon heeft meteen een ander briefje genomen. Wat moet ik deze persoon nu uitkeeren? Antw.: f 14.80. (De den persoon toekomende opbrengst van den prijs verminderd met de kosten van het nieuwe briefje). Vraag: Onze katten zitten vol puistjes op borst en rug. Ze zijn daarvan echter niet ziek. Wat is hiertegen te doen? Antw.: Raadpleeg hiervoor een dierenarts. Het is niet onmogelijk, dat zij aan een gevaar lijke huidziekte lijden, die ook op de menschen en de omgeving kan overslaan. De aard van de ziekte uit de verte beoordeelen is in dit geval niet mogelijk. Vraag: Is er in ons land een R. K. school waar men voor kok kan leeren? Antw.: Wendt u tot den directeur van de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voor hout. Vraag: Wat is het adres van den voorzitter van de R. K. Esperantovereeniging te Haar lem? Antw.: Schotersingel 61, Haarlem. Vraag: Welke Heilige wordt afgebeeld met een varkens aan zijn voeten? De afbeelding is o.a. te zien in de nieuwe abdij te Egmond. Antw.: H. Antonius Abt, ong. 250350 in Egypte, vader van het gemeenschappelijke mon nikenleven. Wordt afgebeeld met zoogen. An- toniuskruis in den vorm van een T, met een bel, meestentijds met een varken aan zijn voe ten (de Antoniter-monniken droegen een bel en mochten hun vee vrij laten grazen). Op 1 September j.l. is een vacature ontstaan in de Commissie van Toezicht op de exploitatie van den Stadsschouwburg, wegens periodieke aftreding van den heer Professor Dr. P. H. van Moerkerken. De aftredende wordt aanbe volen. B. en W. stellen voor aan H. Smolenaars, alhier, tegen den prijs van f 15 per M2_ in koop af te staan grond, gelegen aan het Stuy. vesantplein, groot 2 M2, *zulks met de bestem ming om op dien grond te bouwen de voor gevels van de op de aangrenzende perceelen aangebouwde winkel woningen. B. en W. stellen voor aan J. H. Felix tot 1 April 1936 uitstel te verleenen van over dracht perceelen bouwterrein aan de Dam straat, onder voorwaarde, dat over de koop sommen van deze perceelen een rente aan de gemeente Haarlem wordt vergoed, berekend naar 5 pCt. per jaar, wegens te late overdracht. Het lid der Provinciale Staten van Noord- Holland, N. Beuzemaker, heeft aan Gedepu teerde Staten van N. Holland gevraagd, of het in de pers verschenen verslag over de gehou den vergadering van den kring Kennemerland onder leiding van den heer J. Heeremans, juist is. Daarin werd o.a. het volgende gemeld: met 't oog op den totaal mislukten aardappel oogst in de duinstreek wordt een flinke actie gevoerd, teneinde vrijstelling te krijgen van de te betalen heffing ad f 30 per ha. De misluk king wordt grootendeels geweten aan de uit droging der gronden door onvoldoende water voorziening van het waterleidingbedrijf. Verder vraagt hij, of zij bereid zijn maat regelen te nemen, teneinde in dit euvel te voorzien. Het antwoord van Gedep. Staten is, dat voorzoover kan worden nagegaan, in de duin streek het door het Provinciaal Waterleiding bedrijf geleverde water practisch niet gebezigd wordt voor bevloeiing van teellanden. De be wering, dat de gronden zijn uitgedroogd om dat het Provinciaal Waterleidingbedrijf in de watervoorziening zou zijn tekort geschoten, moet daarom op een misverstand berusten. Men schrijft ons: Het bestuur van den Nederl. Kinderband, af deeling Haarlem, heeft het voornemen opge vat, bij genoegzame deelneming op 11 Novem ber, Wapenstilstandsdag, een vredes-licht- TTfrnritltbelalinff N.Vt ommegang voor kinderen (leeftijd boven tien jaar en ouderen te organiseeren. De deelnemers zullen worden verzocht, voor zien van een witte lampion, te komen naar een centraal gelegen punt. Daar wordt gezongen: Kindren van een Vader, Reikt elkaar de hand, enz. (De melodie van Cath. v. Rennes zal vanaf 25 September op halfslag op het carillon van de Groote Kerk gespeeld' worden.) Hierna volgen een défilé langs een groep, die met lichtjes het woord VREDE zal vormen, en een korte ommegang door de stad. Drogen en verwerken van bietenzaad B. en W. hebben vergunning verleend aan de N.V. HollandschZweedsche Zaadhandel te Amster dam, om de gebouwen van de voormalige Holl. Cultuur Maatschappij te gebruiken voor 't dro gen en verwerken van suikerbietenzaad. De Bennebroekerbrug Met de vernieuwing van de Bennebroekerbrug is men thans zoover gevorderd, dat het brugdek met de voetpaden geheel gereed is. Met het afwerken van de zij kanten moet nog worden gewacht op de ijzeren bovengedeelten. Tuinbouw- en Plantkunde De afd. Bloe- mendaal en Overveen van „Tuinbouw- en Plant kunde" opent a.s. Dinsdag 24 |>ept. haar win- tercampagne met een ledenvergadering in café „Rusthoek". Personalia Onze plaatsgenoot, de heer D. Kuiper, is aan de Universiteit geslaagd voor het candidaatsexamen Geneeskunde. Bloeme n daalsche Reddingsbrigade, De Bloemendaalsche Reddingsbrigade, die thans aan het einde van haar zomerwerk is gekomen, komt op Woensdagavond 25 Sept. in hotel Roozendaal in vergadering bijeen, ter bespre king van haar winterwerk. Verder zal de pen ningmeester verslag uitbrengen en zullen eenige benoemingen plaats vinden in verband met te houden cursussen en oefeningen in Stoop's Bad. Bloembollencultuur Woensdag vergader de in Café-Restaurant ,,'t Hof van Heemstede" de afdeeling Heemstede van Bloembollencul tuur. In de vorige vergadering hadden de stem men gestaakt over de vraag of de saneerings- maatregelen ook voor het piantjaar 1935'36 in vollen omvang gehandhaafd moesten blijven. Thans werd de vraag aan de orde gesteld: is de vergadering van oordeel dat maatregelen ter voorkoming van overmatige uitbreiding der teelt gehandhaafd moeten worden, terwijl geen inlevering van surplus tegen vergoeding moet plaats hebben en geen binnenlandsche en buitenlandsche minimum, of garantieprijzen moeten worden vastgesteld? Dit punt werd verworpen. De vergadering sprak zich hierna met 2916 stemmen uit voor het handhaven der sanee- ringsmaatregeien voor het piantjaar 1935'36. Ook werd besloten tegen het amendement- Lisse te stemmen. Tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering werden gekozen de heeren A. J. Braam en Nic. Roose Jacson. Tot plaatsver vanger werd benoemd de heer C. Kapitein. Bij de rondvraag werd de wensch uitgespro ken, dat de sierteeltcentrale de boeten zal ver. melden, welke worden toegepast op hen, die knoeien met den inkoop, evenwel zónder de namen der betrokkenen bekend te maken. Ook werd den afgevaardigden opgedragen den wensch te uiten dat ook de crocussen in het saneeringsplan zullen worden opgenomen. Nog werd de vraag gesteld of er al iets be kend was over een eventueele regeling der Pinksterhagelschadevergoeding. De voorzitter deelde mede dat de betreffende formulieren via het hoofdbestuur doorgezonden waren naar de bevoegde instanties, maar dat daarvan nog niets vernomen was. Het bestuur zegde toe via het hoofdbestuur te probeeren inlichtingen te verkrijgen. Besmettelijke ziekte. Alhier is van 8 tot en met 14 September een geval van dysenterie ge constateerd. Burgerlijke Stand. Geboren: M. de Vos- Zeeman, d.; L. S. André de la Forte—van Bergen, z. Getrouwd: Jb. Obermayer en S. G. E. Dufour, Overleden: F. Oosteriioom, 70 j. Rijwieldiefstal Bij de politie werd aan gifte gedaan van het vermissen van een rijwiel, dat onbeheerd op het Kerkplein van de R.K. Kerk aan den Heerenweg had ge staan.. Met vader, moeder en 'n vijftal ooms en tan tes stond Wim aan 't bedje van 't gestorven zusje. Hij hoorde hen zuchten, huilen en praten en Zou wel willen dat ze maar weg gingenhij had net 'n gevoel of 't zusje hinderde.... Vanmorgen vroeg stond ie hier heelemaai" alleenen dat vond ie veel fijnermet Niemand anders er bijTelkens wou ie toen tegen haar gaan praten.... maar dan kwam er iets diks heelemaal achteraan in z'n mond En hij had haar wel iets willen geven.... hiaar hij wist niet waten hij had ook heele- Uiaal niks om te gevenHet hoefde wel niet, ivant Truusje was nou toch in de hemel en daar was 't vast mooier dan 't allermooiste van heele wereldmaar toch vond ie het 'n heet je akelig.... En al maar keek Wim naar het gezichtje, dat hog lachte en niet eens zoo wit was als toen van dat kindje hiernaast, wat ia in 't kistje had zien liggen. Hij bemerkte niet dat de ooms en tantes elkaar nu en dan 'n stootje gaven, met 'n ver scholen knikje naar hem. „Geen woord heeft ie nog gezegd hier" fluisterde moeder naar de anderen. „Hij kijkt maar.... en soms staat ie hier in z'n eentje, eer we er goed en wel erg in hebben." Nu gingen ze naar de huiskameren Wimpie zuchtte alsof hij zoo juist iets heel zwaars had gedragen. „Kom, vent" wenkte moeder hem in de deur. Gewillig deed Wim wat hem gezegd werd.... keek nog eventjes om „En ga nou es 'n straatje om loopen" streek moeder hem over zijn krullen.... tls Zondag en mooi weer.... en al die groote ooms en tantes hier „Gaan ze nog niet weg?" vroeg hij met *n beetje angst. „Over 'n uurtje, denk ik.... ga jij maar wat winkels kijken, dan ben je braaf.... maar voor zichtig voor de trams en auto's, hoor! Op de stoepen blijven!" j „Ja, moeder." Maar in winkels kijken had ie heelemaal geen zin.... en lijzig liep ie langs de grachten en singels.... en dacht aan Truusje.... die nou weer heelemaal alleen in 't kamertje lag Toen ze nog ziek was, had ie vaak 'n pop of 'n prentenboek voor haar uit 't speelgoedhokje gehaald.,., en dan mocht ie 'n' kwartiertje bij haar blijven om plaatjes te kijken en woordjes te lezen.... En hij prakkizeerde maar of er nou heele maal niks bestond, om aardig te vinden voor Truusje. Telkens meende zijn gedachtetje iets te grijpen, dat hem blij zou makenmaar dan ging het weer bij hem vandaan.... 'twerd zoo raar leeg.... hij wist niet wat het was..,, en zanikte weer verder. „En iken ikpletste Henk Bolderman z'n platte hand op de stamtafel „en ik wil er ik weet niet wat om verwedden, dat het allemaal bluf isallemaal bl.... bluf..-- van de heele Mussolinivan de heele groote meheer MussoliniGeef me nog 'n lichte cats, Wout.... Ja, niks anders als blufop schepperijmet z'n mobelesazie en z'n troe- pentransporterijen als 't puntje bij 't paaltje komt, dan doet ie niksniks.... niks wat ik je smoes.... Hij wil die.... hoe heet die vent ook weerdie nikker.... o ja.... die Negus.... die wil ie duizelig maken met z'n zooveel miljoen soldaten en z'n vlieg.... vlieg machines.... net zoolang tot AbbeAbbes.. Abessynië zegt: „hier heb je 'n stuk land.... en hou je nou maar koestTenminste, dat denkt iedat denkt is.... maar die Ne gus zal 'm zien an-kommekan je net den kendie is ook niet van vandaag of giste ren zie je.... die laat z'n eigen ook de kaas niet van z'n brood eten.... O ja, Wout.... 'n portie kaas er ook maar bij.... Niks hoor.... en jullie zullen zien..., Nee, nou motte jullie niet zitten grinnekenda's maar flauwe kul.... ik wil er 'n heel rondje op zetten, dat die mooie meneer Mussolini de heele boel voor de gek houdthij drijft de zaak op de sp spits.... ennne „Zeg, Henk" viel Frits v. Dalen hem in de rede „waarom ben jij vandaag zoo fijn in 't zwart?" „Hè? Ben ik....?" Hij bekeek z'n eigen en bleef heel lang en heel zwaar denken..vergat zijn inmiddels be zorgd vijfde catsje en portie kaas. „Blbliksemda's waar ookik ik mot nog naar 'n receptievan Kees de Brink'tis goed dat je 't zegt, Fritsdaar zou ik potverdrie heelemaal niet meer aan ge dacht hebben." Er dreunde een bulderend gelach over de tafeltjes van het stam-caféen Henk Bol derman zat even beteuterd te kijken. „JaKees de Brink.... die is onder trouwd.... ik mot...." „Als jij nou verstandig bent, Henk" kwam Frits naast hem staan.... „dan eet je alleen dat hompje kaas oplaat je catsie staan en gaat eerst naar huis, om wat op te knappen. „Ja, heel goed idee van je, zeg! Heel goed idee.... Dat zullen we doen.... want ik moet beslist naar die receptie, zie je.daar gaat niks van af Heelemaal opgeknapt was Henk Bolderman nog lang niet, toen ie omstreeks twee uur naar de receptie ging.... en menigeen keek hem zoo eens na met de gedachte: „Die moet ook niet veel meer hebben." Opeens bleef ie staan voor de étalage van 'n bloemenwinkel.... en las met vrij veel inspan ning een kaart met de woorden: „Zeg het met bloemen." „Potverdrie" lodder-lachte Henk Bolder man dat is 'n idee 'n fijn bouquetje voor de bruid.... dat kan me de kop niet kosten.. Het ging niet zoo gemakkelijk, want de bloe menwinkelier mocht niet verkoopen op Zon dag.... Maar Henk bleef zaniken en liet n rijksdaalder zienHaastig en spiedend werd 'n bouquet in elkaar geflanst.... en de winkelier was blij dat ie Henk eindelijk kwijt was.de kerel wou notabene n heele boom gaan opzetten over Italië en Abesynië..,. moest er nog bijkomen!" De bouquet had het niet best bij Henk Bol dermanen 'twas maar goed dat het huis, waar de receptie gehouden werd, niet zoo ver meer was. Hü spande al zijn krachten in, om correct te lijken, toen hij aanschelde.... 't Dienstmeisje keek wat verbaasd en liet hem niet zoo direct binnen. „Dag zus, ik kom voor de re....repeti.... receptie...." „De receptie, meneer? Die is pas de andere week Zondag.... en er is geen mensch thuis op 't oogenblik." Henk liet 'n leeüjk woord vallenmompel de iets van 'n excuus x ging beschaamd heen. het dienstmeisje keek hem na en vloog toen proestend naar binnen. 'n Eind verder bleef Henk staan en bekeek suf de bouquet.... toen ineens, met 'n nijdige zwaai, smeet ie de bloemen naar 't water van de singel.... ze bleven vlak aan de wal liggen. Hij liep al weer 'n heel eind verder op z'n eigen te mopperen, toen 'n klein jochie hem achterop kwam hollen „Meneer" hijgde het ventje „heeft u die bloemen verloren?" „Hè? Ik? Die bloeWaar lagen die?" „Aan de waterkant...." „O.... dus.... juist.... hm.... nou., die mag jij wel hebben, ventje., neem maar mee.. En hij liet er ineens overdreven streng op volgen: „Maarrrreniet verkoopen hè.... voor cigaretten of snoepgoedverstaan?" „O nee, meneer...." „Goed, daar reken ik dan op, zie je!" En Wim drukte de geweldige bos bloemen tegen z'n lijfje.... en door zijn hoofdje vloog het als een jubel: ja, ja, dat was 't.... dat was 'twat ik niet wist Hij holde naar huis.... ging stilletjes door t achterpoortje naar binnen.... kwam in 't ka mertje waar Truusje lag.... en overal kwamen bloemen te liggen.... bij d'r voetjes., op haar handjes.... op 't kussen.... Wimpie had 'n kleur van opwinding en blijdschap.... En toen vader en moeder kwamen kijken, om dat ze iets meenden te hooren in 't kamertje.. begon Wim juist te praten,Kijk es, Truusje.... allemaal voor jou.... allemaal voor jou.gekregen van 'n lieve meneer op straat." G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9