De Geneefsche voorstellen door Mussolini verworpen VOOR ITALIË ONAANVAARDBAAR De kwestie van het Memelgebied Nieuw gezichts punt TEKST VAN COMMUNIQUÉ NIET PROVOCEEREND Teleurstelling te Parijs en Londen De verworpen voorstellen De vacantie van Z. H. den Paus NOG GEEN BESLISSING IN ABESSINIË DE CONCESSIE VAN CHERTOK .PROJECTIE-TIJD. KINO - PROJECTIE VOS DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 22 SEPTEMBER 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE; NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN :v voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19555 De ministerraad heeft kennis genomen van de in het rapport der Commissie van Vijf vervatte voorstellenhij heeft ze zeer aan dachtig bestudeerd. „Bij allen eerbied voor de door de Commissie van Vijf gedane poging, is de ministerraad tot het besluit gekomen, deze voor stellen onaannemelijk te beschouwen, aangezien zij geen voldoende minimum-basis bieden voor eventueele overeenkomsten, waarbij eindelijk en op werkzame wijze rekening zou kunnen worden ge houden met de vitale rechten en belangen van Italië." De mogelijkheid voor nieuwe diplomatieke pogingen aan wezig geacht Oorlogszone in Italië reeds bepaald Italiaansche aankoopen Italiaansche bommenwerpers boven Kreta Italiaansche schepen het Suez-kanaal door Dinsdag reeds een kabinetszitting in Engeland? Beursnervositeit in Cairo De verdediging van Egypte Verlengd tot 7 October Ethiopië vestigt zijn hoop thans op Groot-Brittannië Verbazing en toorn over Rome's besluit ADDIS ABEBA, 21 Sept. (Reu ter). De beslissing van Rome ver oorzaakte verbazing en toorn, en in paleiskringen is men van meening, dat het eenigste, dat Ethiopië nog over blijft te doen, is de algemeene mobilisatie af te kondigen. De Keizer nam echter nog geen enkele be slissing. Een wijziging in den aard der besprekingen? Laval en Eden wenschen oplossing langs diplomatieken weg Is Engelands strijd tegen Italië ten slotte een tegen dictatuur en fascisme? Stemmen uit Amerika en Duitschland DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.( ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ROME, 21 Sept. Het officieele communiqué, betreffende de door den Italiaanschen ministerraad Zaterdagmorgen in haar beraadslagingen onder voorzitterschap van Mussolini verworpen voorstellen der Commissie van Vijf, heeft den volgenden inhoud: Deze officieele mededeeling aangaande den Italiaanschen minister raad van vandaag, welke twee uren heeft geduurd, houdt voorts in, dat de ministerraad tegen a.s. Dinsdag opnieuw is bijeengeroepen, bij welke gelegenheid de ontwikkeling van den politieken toestand verder zal wor den bestudeerd en de nog op de agenda staande bestuurswetten zullen worden afgehandeld. In de zitting van vandaag heeft Mussolini een uitvoerig rapport uit gebracht over de ontwikkeling van den politieken en militairen toestand van de laatste dagen en het rapport van de Commissie van Vijf voor gelezen en toegelicht. De verwerping van de voorstellen der Com- missie-van-Vijf maakte te Rome diepen in druk. Mussolini had Zaterdag een onderhoud met den Franschen ambassadeur, terwijl Suvich, de staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken, een bespreking had met den Engelschen ambassa deur en met dien van Japan. De ministerraad nam zijn beslissing, vol komen bekend met de zaak. Ofschoon de redactie van het communiqué duidelijk is, is de tekst in het geheel niet provoceerend. Hoewel de voorstellen der Commissie-van- V«f niet in onderzoek worden genomen, wor den de door de commissie aangewende pogingen officieel „geapprecieerd". Men gelooft dat de ministerraad een tamelijk groote mogelijkheid wilde open laten voor een nieuwe diplomatieke poging, want doordat hü de redenen aangeeft van de weigering, toont men tevens, indirect dan, onder welke voorwaarden nieuwe pogingen tot succes zouden kunnen leiden. Aloisi gaf te Genève aan De Madariaga te kennen, dat het communiqué van Rome niet MP moet worden opgevat als een categorische af wijzing der voorstellen van de Commissie-van- vyf. Indien de oorlog uitbreekt zullen Napels, Palermo, Messina en Bari tot oorlogs-zóne worden verklaard. In geval van algemeene mobilisatie zullen de bewoners worden ge- evacueerd. De Commissie van Vijf komt Zaterdagavond om 6 uur bijeen. De verwerping der voorstellen door de Italiaansche regeering maakte een diepen in. druk op de delegaties. Na een aandachtige lezing van den tekst van het communiqué zou men echter van meening kunnen zijn, dat de weigering der Italiaansche regeering misschien meer genuanceerd en in elk geval' minder categorisch is, dan men oor. spronkelijk vreesde. In elk geval schijnt de toon van het stuk een weinig af te wijken van dien door den Italiaanschen ministerraad verleden week ge bruikt, en die dan ook zoozeer de openbare meening heeft verontrust. Het Bureau van de Volkenbondsvergadering dat Zaterdagmiddag bijeenkwam, besloot een vergadering tegen Dinsdag bijeen te roepen. Daar de werkzaamheden nog verre van ge ëindigd zijn, is het onmogelijk te voorzien op welken datum de Volkenbondsvergadering haar laatste zitting zal houden. De Italiaansche regeering heeft groote hoe veelheden levensmiddelen in blik en citroenen in Spanje aangekocht. Aanbiedingen voor den verkoop van 400.000 ton steenkool, die in Asturia ligt, hadden geen gevolg, aangezien over de wijze 'van betaling geen overeenstem ming kon worden bereikt. In de eerste veertien dagen zijn 24.095 ton Russische steenkool en 16.606 ton Turksche steenkool naar Italië verscheept. In dezelfde periode werden 24.423 kubieke meter hout naar Italië gezonden en 8.348 ton tarwe naar Mas- saoea. Het hout en de tarwe waren afkomstig uit Russische havens aan de Zwarte zee. Tengevolge van zijn financieele moeilijkheden betrekt Italië thans veel minder goederen uit de kanaal-zóne, daar de Egyptische kooplieden verdere credieten weigeren. Uit Athene wordt bericht, dat Zaterdag vier Italiaansche bommenwerpers boven het eiland Kreta hebben gevlogen. Reeds sedert eenige dagen worden op zeer groote hoogte vliegtuigen waargenomen. De vliegbasis zou zich op het eiland Leros bevinden, welke als steunpunt zal dienen voor de militaire operaties op de Dode- canesos. Chertock, de rivaal van den hou der der befaamde olie-concessie Rickett, die beweert, oudere aan spraken te kunnen doen gelden In de afgeloopen week is de stroom van ItaUaansche schepen in Zuidelijke richting ten zeerste toegenomen. Gisteren nog lagen er drie troepen-transportschepen en twee schepen met goederen te Port-Said te wachten om door het Suez.kanaal naar Massaoea te kunnen varen. Vooral de munitie-ladingen zijn den laatsten tijd buitengewoon groot, zoodat deskundigen alhier als hun meening te kennen geven, dat,, Te Parijs heeft het bericht, dat de Ita liaansche ministerraad de voorstellen der Commissie van Vijf heeft verworpen, geen verrassing gebaard, doch wel eenige be vreemding gewekt. Men laat doorschemeren, dat de beleefde vorm, waarin de afwijzing is gesteld en de officieele Italiaansche toe lichting een verdere onderhandeling alsnog mogelijk zuilen kunnen maken. De verklaringen van Laval te Genève over het standpunt van Frankrijk, met name de onwan kelbare trouw nopens de bepalingen van het Volkenbondspact, behouden onder de tegenwoor dige omstandigheden haar volle waarde. In Engeland heeft het besluit van den Italiaanschen ministerraad te grooter te leurstelling gewekt, daar de algemeene stemming, ook in de bladen, juist iets opti mistischer was. De bladen zijn zeer gereser veerd in hun oordeel en schorten dit mees- maais zelfs geheel op. De volgende week verwacht men een leven dige ministerieele activiteit te Londen. Baldwin wordt Zondag te Londen verwacht, terwijl andere leden van het kabinet Maandag zullen aankomen. Waarschijnlijk zal reeds Dinsdag een plenaire zitting van ,het Britsche kabinet worden ge. houden. De berichten uit Genève omtrent een alge. heele overeenstemming tusschen de Fransche en Engelsche deïegaties worden zonder eenige re serve bevestigd. Tevens wordt bevestigd, dat de Engelsche de legatie op de hoogte werd gehouden van den nieuwen oproep door Frankrijk tot Rome ge richt, en Zaterdagmorgen sprak men dan ook hier de hoop uit, dat Mussolini aan dezen op roep gehoor zou geven. De verwerping der voorstellen der commissie van Vijf veroorzaakte hier dan ook niet alleen teleurstelling, doch ook pessimisme. op dit oogenblik de munitie-voorraden in Ery- threa en Italië langzamerhand voldoende moe. ten zijn voor verscheidene maanden oorlog voeren. Ofschoon de atmospheer in de kanaal-zóne niet meer zoo gespannen is als eenigen tijd ge_ leden, heerscht er toch eenige ongerustheid over de plannen die Italië zou hebben om nog meer onderzeeërs naar de Roode Zee te sturen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn twee Italiaansche duikbooten het kanaal gepasseerd, zoodat thans in totaal acht Italiaansche onder zeeërs naar de Roode Zee onderweg zijn. Vól gens alhier aangekomen stoomschepen liggen de onderzeeërs op het oogenblik aan de opper vlakte in de nabijheid van het eiland Shadwan aan de punt van het schiereiland van Sinai. Het beursbestuur van Cairo heeft met het oog op de nervositeit op de beurs en ter ver mijding van een paniek, besloten, van Maandag af vóór en na beurs geen handelszaken meer toe te staan. De beurs zal direct na het officieele sluitings uur worden ontruimd. Verschillende waarde papieren, in het bijzonder hypotheekbewijzen, zijn in de laatste dagen met 10 a 15 procent gedaald. De regeering verwacht Maandag een verbetering van de situatie. De minister van financiën heeft er den nadruk op gelegd, dat dit verschijnsel zich niet alleen in Egypte voor doet, doch ook te Londen en Parijs. i l Met een beroep op de bevoegde militaire in stanties behandelen de Egyptische bladen de plannen voor de defensie van het land. Deze plannen zouden voorzien in evacuatie van de woestijn Amerieh tot 300 K.M. ten Westen van Alexandrië, met gelijktijdige vernietiging der derwaarts loopende spoorwegen. Te Amerieh worden voorbereidingen getroffen en o.m. oor. logs-materiaal opgeslagen. Een uit de richting Saloen komende vijand zou bij de tenuitvoer legging van deze plannen een 500 K.M. lange droge woestijnstreek moeten doortrekken. Het aantal thans in Egypte gestationneerde Engelsche vliegtuigen wordt door de bladen aan gegeven met 1.000 toestellen, waarvan 300 wa. tervliegtuigen. In de Egyptische wateren zouden zich thans 28 eenheden der Britsche vloot op houden. Afgezien van de bemanning dezer schè. pen bedraagt het aantal landingstroepen 15,000 •man, waarbij nog komen 3.000 man mariniers. De Italiaansche dictator heeft de voorstellen der Commissie van Vijf verworpen. Welke waren die voorstellen? Zij behelsden de vol gende maatregelen, voorzoover zij bekend zijn geworden door een pu blicatie van het 9oed geïnformeer de blad „Journal des Nations": 1. Reorganisatie der openbare diensten in Abessinië, d.w.z. reor ganisatie der politie, rechtspraak, openbare werken en volksgezond heid. Een buitenlandsche deskun digencommissie zou de politie voor haar rekening nemen. 2. Economische ontwikkeling van Abessinië, waardoor buitenlanders meer mogelijkheden zullen ver krijgen. 3. Financieele reorganisatie van het land. 4. Gebiedsafstand door Frankrijk en Engeland van bepaalde stroo- ken in Somaliland aan Abessinië om het schenken van Abessinisch grondgebied aan Italië mogelijk te maken. 5. Vergaande tegemoetkomingen aan Italië op economisch gebied in Abessinië. 6. Alle reorganisatiediensten ko men onder leiding van een inter nationale commissie namens den Volkenbond, die voortdurend met dé Abessinische regeering zal sa menwerken. 7. Omtrent de nationaliteit van de leden dier commissie en van de andere raadsleden werd niets ver meld. CASTEL GANDOLFO, 21 Sept. (Reuter) De Paus heeft besloten het jaarlijksch verblijf in zijn zomerresidentie te verlengen, en per 7 Oc tober naar het Vaticaan terug te keeren. Z. H. is gebruind door de zon en maakt dagelijks wandelingen. Het Pauselijk observatorium te Castel Gan- dolfo is bijna voltooid en alvorens te vertrek ken, zal de Paus dit openen tegelijk met een klein museum van natuurverschijnselen. Persoonlijkheden van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken zeggen, dat Ethiopië thans zijn hoop heeft gevestigd op Groot'Brittannië. Het antwoord van Genève op het telegrafisch door haar gedelegeerde aldaar overgebrachte verzoek der Abessinische regeering om nadere bijzonderheden betreffende de voorstellen der Commissie van Vijf, zal, naar men verwacht, waarschijnlijk niet vóór Zondagavond worden verzonden. De Abessinische gedelegeerde te Genève ver klaarde in antwoord op een vraag van den correspondent van Reuter, dat het niet waar is, dat hij van zijn regeering antwoord heeft ont vangen, of den voorzitter van de Commissie van Vijf een mededeeling heeft gedaan. Naar verluidt zou Ethiopië in principe de voorstellen der commissie van Vijf aanvaarden, daar het van meening is, dat daar Italië ze niet aanvaardt, dit land op deze wijze de ver antwoordelijkheid op zich neemt. De Keizer neemt alle mogelijke maatregelen om elk incident te vermijden, dat Italië tot wa pen zou kunnen dienen. Ofschoon de groote inboorlingen-chefs af- keerig zijn van elke concessie, behoeft dit nog niet tevens de houding van den Negus te zijn. De Keizer nam Zaterdagmorgen een parade af aan 15.000 man, die met moderne wapens bewapend waren. Keizer Haile Salassie heeft gisteren een lang durig onderhoud gehad met den Britschen ge zant Barton, waarin gesproken werd over den politieken toestand en voornamelijk over de bescherming der vreemdelingen. In tegenwoordigheid van het corps diploma tique zijn vanochtend de eerste feestelijkheden begonnen van het Nationale Kerkfeest, het Maskalfeest. Tot algemeene verwondering verscheen ook de Italiaansche gezant, graaf Vinci, met het geheele personeel der Italiaansche ambassade. Te Madrid is onder het enorme aantal bedelaars een razzia gehouden. Men wil trachten deze menschen aan het werk te zetten LONDEN, 21 Sept. (A.N.P.) Chertok, de New-Yorksche makelaar, die een concessie in Abessinië heeft verworven, heeft vandaag een bespreking gevoerd met den gezant van Abes sinië te Londen, Dr. Martin, Het Abessinische gezantschap te Londen heeft vanavond medegedeeld dat er een wijziging is gekomen in den aard der bespreking tusschen den gezant en chertok. De onderhandelingen worden intusschen voortgezet. SMALFILM-APPARATEN 8 en 16 m.M. voor huis- en zaalgebruik. Weer de nieuw ste modellen voorhanden. Verhuur v,an Onbrandbare Smalfilm Tel. 29214 Ceintuurbaan 195 A'dam LONDEN, 21 Sept. (A.N.P.) Volgens Press Association heeft de Britsche ambassadeur te Berlijn, Sir Eric Phipps, instructie ontvangen de Duitsche regeering er van in kennis te stel len, dat de Britsche regeering te zamen met Frankrijk en Italië te Kovno stappen heeft ge daan ten aanzien van de a.s. verkiezingen in het Memelgebied. Laval en Eden wenschen het Memel- vraagstuk langs diplomatieken weg te be handelen en de kwestie niet voor den Vol kenbond te brengen. Naar verluidt, zijn genoemde staatslieden van meening, dat het er bij de bewoners van het Memelgebied niet op aan zou komen op' welke wijze in het Memelgebied constitutio- neele toestanden zouden worden hersteld. Hoofdzaak zou zijn, dat in ieder geval een re geling zou warden tot stand gebracht. Het expansie en nog méér volksafleiding zoekende fascisme steekt, door zijn hals starrig optreden tegen Abessinië, bewust de brandfakkel in Europa, dat nog geheel ont redderd is tengevolge van den wereldoorlog. Het enorme bewuste optreden van Engeland heeft héél de wereld verrast. Het feit is er. En daar mede is alléén rekening te houden. De Britsche wereldmacht omklemt de oude wereldzee. De taal der diplomatieke wereld is altijd koel en volkomen afgewogen. Als er thans in die taal wordt gezegd, dat de toestand „uiterst ern stig" is, dan beteekent dit, dat deze méér dan uiterst ernstig is, dat hij in acuut gevaar ver keert. Abessinië is eigenlijk op den achtergrond ge raakt. Op den voorgrond staat de status En gelandItalië. En nu duikt in de pers van twee groote lan den bijna plotseling een vraag, een vermoeden op: is het Engeland op de eerste plaats niet te doen om de vernietiging van het fascisme en tenslotte om de bestrijding van de dictatuur ziekte, die Europa teistert, in het algemeen? Er zijn twee sterke aanwijzingen in deze rich ting. De Duitsche pers bevat heden op commando artikelen, wier inhoud schier gelijkluidend is. Zéér karakteristiek is de inkleeding der Köln. Zeitung: „De Volkenbond, die tot nu toe alle schendingen van zijn reglementen geduldig heeft verdragen, heeft onverwacht energie getoond en in zijn overweldigende meerderheid zich tegen Italië verklaard. En Engeland is thans met wilde woede besloten, Italië aan te pakken, onverschillig met of zonder Genève, zelfs tegen Genève, als het niet anders gaat. Wat nu in schrikbarende duidelijkheid aan den dag komt, is het diabolische Macchiavellistische plan, dat Engeland van den beginne aan tegen Italië aan het uitvoeren is, om onder den schijn van recht op de brutaalste wijze het fascistische regime te kunnen bedreigen en te verpletteren." Zóó staat het te lezen in de gelijkgeschakelde Duitsche bladen. Vreezen de Duitsche macht hebbers een „Diktaturdammerung", een goden schemering van het dictatorschap in het alge meen? Men moet het wel aannemen. De ge volgen kunnen onoverzienbaar zijn, als de kwestie aldus nieuw wordt gesteld, want dan komt het voor de hand te liggen, dat de eene dictator den ander zal trachten bij te staan. Ook in Amerika komt deze gedachte sterk naar voren. Senator Borah, niet de eerste de beste, de man, die straks candidaat zal zijn voor het presidentschap der Vereenigde Staten, maakt zich den tolk ervan en is met ongewone kracht tegen de Europeesche dictaturen opge treden. Hij zegt: „De volken willen alle den vrede. Maar er bevinden zich burchten van oorlog in die landen waar de stem van het volk tot zwijgen is gebracht, waar de constitutioneele regeering omver geworpen is en waar een wille keurige macht den volkswil onderdrukt, waar de onverdraagzaamheid groot wordt ten koste van menschelijke ellende, waar rassenhaat voor zelfzuchtige doeleinden gevoed wordt, waar men schen niets anders dan raderen zijn in een ziellooze staatsmachine en waar een persoon lijke regeering den wil van het volk overheerscht. Daar vindt men den voedingsbodem van den oorlog." Klinkt dit niet als een oproep aan, als een aanmoediging van de vrije democratische lan den, om de brutale, ziellooze dictaturen, welke heel de wereld bedreigen, op te ruimen? Wij meenden, dat het noodig was, om ook dezen nieuwen kant van het conflicten-complex even in het licht te plaatsen. M IVVWvvvuMMlllimri;/; rrTi i t f i/s? Stand op Zondag 1 uur v.m.; 761.4 Vorige stand: 767.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1