wièèê m Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan een „Omroeper voor 80.000 gezinnen De haven te Hengelo geopend. Vorstelijk bezoek aan de legeroefeningen in de omgeving van Bathmen. De strijd tegen de „tijger-menschen" mÉËÈm STRAFTOCHT TEGEN DE INBOORLINGEN mBÊÈË ginninniniiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiniiiiiniiunnmiiiiiiimniiiiniiiinuiniiiiniimniit MAANDAG 23 SEPTEMBER 1935 WÊKBÊÊmti* WÈÊÊMÊÊI& Piillli li - De tijgeraanbidding der Bhils kost jaarlijks ongeveer duizend menschenlevens Hernieuwde actie van de Britsche lanciers! ECON. TECHNOLOGISCHE ORGANISATIE Voor de drie Noordelijke provinciën Ons Nederlandsch karakter En onze plaats in de inter nationale gemeenschap Rede prof. van Hamel - M De nationale Noveen ter eere van de Kleine H. Theresia REGENVAL IN AUGUSTUS Luchtvaart Propagandacomité op Aruba RETRAITEN Retraitenhuis „St. Petrus Canisiu* te Bergen FOTOREPORTAGE Vim W .v. 'H'. Om het jollen- kampioenschap van Nederland. Eenige der deelnemers H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana woonden Zaterdag de legeroefeningen in de omgeving van Bathmen en Holten bij, waar de hooge bezoeksters vol belangstelling de situaties volgden De haven te Hengelo i* Zateadag door den burgemeester, mr. G. Jansen, officieel geopend. De Zuid-Hollandsche Jachtvereeniging hield Zaterdag een lichten jachtrit m de omgeving van de ^nvatkrT'op zijn veste in den wedstrijd welke Een Overzicht tijdens de plechtigheid Residentie. De deelnemers na aankomst op den Strandweg te Scheveningen Zondag tegen Sparta te Rotterdam werd ge* speeld Korten tijd geleden heeft een Indische volks stam der Bhils een Engelschen militairen vracht auto, geladen met vliegtuigonderdeelen, op een open landweg overvallen en leeggeplunderd. Een bewijs, dat de weinige Engelsche leiders in Britsch-Indië niet alleen de grenzen, in het bij zonder het altijd onrustige Noord-Westergebied van dit reuzengebied dienen te bewaken, doch dat men ook in 't binnenland actief behoort te zijn. Opnieuw zal een straftocht worden georgani seerd, opnieuw zal de Engelsche cavalerie met Indische troepen, zonder de algemeene aan dacht te trekken, het gebied tot rust moeten brengen, doch niemand gelooft dat deze rust, wanneer zij is weergekeerd, lang zal duren. De Engelschen hebben in Britsch-Indië, voor al in het binnenland, in den loop der jaren reeds talrijke oproeren, onlusten en stamge- vechten moeten bijleggen. De volksstam der Bhils is wel een der lastigste in geheel Engelsch Indië. Het woord Bhils stamt af van het dra- vidische „Billee" ofwel boog. Eenmaal waren de Bhils, de dravidische oer inwoners, de onbeperkte en onoverwonnen heer- schers van Midden-Indië. Eerst na jaren van strijd konden de Europeanen dezen stam on derwerpen en het land om den Narbada en den Godaweri voor de beschaving bruikbaar maken. Wel heeten de Bhils thans een stam eer- en betrouwbare houthakkers, die door hun arbeid in hun levensonderhoud voorzien, doch in de dichte wouden van het Windhja- en het Sat- puragebergte laait nog vaak de oude roovers- geest der oerbewoners op. De straatweg van Bombay naar Agra, waarop ook de onlangs plaats gehad hebbende overval geschiedde, geldt zoowel bij de inboorlingen als bij de Europeanen als zeer onveilig. Rondtrek kende derwischen, ossenkarren van inheemsche handelaren, luxe automobielen niets en nie mand is zeker van zijn leven, have en goed, wanneer hij dezen weg, vooral in den duisteren nacht, aflegt. Meermalen heeft men geprobeerd, door het plaatsen van politieposten langs den weg, dit doorgangspunt Bombay-Agra, dat toch vrij be" langrijk is, van de vele roovers en ander ge spuis te zuiveren, doch zelfs op de wachtposten gebeurden er moordovervallen. Enkele malen werden de Britsche politiebambten, die in deze posten moesten waken, door gifpijlen neerge schoten. Eenmaal zelfs werd een politiebeambte aan den muur van zijn woning gevonden; het lijk hadden de bandieten met dolken tegen den wand gehangen. Men stond voor een keuze; öf de bewaking van den meer dan 300 K.M. langen weg Bom bayAgra met wachtposten te versterken, óf de geheele politiebewaking, welke au fond tóch geen waarde bleek te hebben, geheel af te schaf fen. En daar politie en soldaten in Britsch- Indië niet talrijk zijn, koos men de laatste mo gelijkheid. Het is nog niet lang geleden, dat onze corres pondent zag, hoe Schivya, de „koning" der roo- vende Bhils, door niet minder dan veertien sol daten naar het gerechtshof werd gevoerd. Voor den rechter verklaarde hij dat hij de „koning van het recht" is, tegen wien alle misdadigers zich onderdanig moeten gedragen. Zij dienen zelfs allen geroofden buit eerst bij hem te bren gen. Doen zij dit niet, dan is hun laatste uur geslagen. Schivya werd wegens 22 moorden ter dood veroordeeld. De rechter, die het vonnis uit sprak, begeeft zich sindsdien niet meer op straat zonder revolver.... Een andere stam, op dien der Bhils gelijkend, en die eveneens een „koning" kiest, draagt den naam van „dieren der wildernis". Zoo b.v. heet de „Vegh"-stam naar den tijger, de „Pawars" naar de duif en de „Moro" naar den fazant. Al deze stammen werken elkaar in de hand. Is er in de verte een touristenwagen op komst, dan bericht de stam der „tijgers" dit aan de „dui ven", die het bericht op zijn beurt weer verder doorgeeft. De Bhils noemen zich met een zekeren trots de „tijgermenschen". Zij gelooven ook werkelijk dat zij van den tijger afstammen. Wanneer een Bhil een tijger doodt, dan wordt zijn eigen doodvonnis uitgesproken. Wanneer een Euro peaan een tijger heeft gedood, dan bidt, klaagt en schreit de Bhil dagenlang om het gedoode dier en offert zijn goden om den geest van den tijger te verzoenen. Eenmaal heeft onze correspondent op een jacht in het Satpuragebergte een dergelijk ge val van tijgeraanbidding meegemaakt. Als uit den grond geschoten stond daar op eenige me ters afstand een jonge tijger. De drijvers wier pen zich niet op hun geweren, doch in het stof der aarde, om het dier te aanbidden. Dat de tijger van deze gelegenheid gebruik maakte om het hazenpad te kiezen, behoeft niet te worden vermeld. De tijgeraanbidding der Bhils kost jaarlijks ongeveer duizend menschenlevens, want de tij ger maakt, ondanks de vereering welke de Bhils hem toedragen, weinig onderscheid tusschendit of ander menschenvleesch. Naast den tijger geniet het paard de veree ring van de Bhils. Het paard is een tooverdier voor hen, een levende godheid, die den stam geluk brengt, hongersnood verdrijft en zie ken kan genezen. In iedere woning, in iedere hut vindt men bij de Bhils een of meerdere uit klei gemaakte beelden van paarden. In ieder dorp, waarin de Bhils wonen, vindt men tien tallen paardengraven, waarop dagelijks een groote menschenmenigte komt bidden. Buiten den tijger en het paard is den Bhil ook niets en niemand heilig. De Bhil is behen dig in het jagen, vlug als een muis. Hij schiet buffels, hazen en wilde geiten neer. Een Bhil, die op jacht gaat, keert altijd met een rijken buit huiswaarts.... of hij moet op den terugweg een tijger zijn tegengekomen, voor welk dier hij zijn geheelen buit opoffert; niet uit vrees voor den tijger, doch uit eerbied. Ondanks de voortschrijdende beschaving in Engelsch-Indië, ook in Centraal-Indië, is het tot op heden nog niet gelukt den stam der Bhils geheel en al te beschaven en de menschen bruikbaar te maken voor de moderne maat schappij. Men heeft geprobeerd moderne scho len en ziekenhuizen in de Bhil-districten te bouwen, doch de scholen werden, zoodra zij ge reed waren, in brand gestoken en de ziekenhui zen, geen Bhil zou het in zijn hoofd halen zich door de Europeanen te laten verplegen, weshalve deze inrichtingen nog steeds leeg staan. Toch zal de macht van den Bhilstam niet eeuwig gehandhaafd blijven; iedere straf-expeditie der Britsche lanciers doet deze macht verzwakken en verzwakt ook den weerstand; iedere nieuw - gewonnen akker in de bergen van Satpura en Windhja verkleint hun jachtstreek. Langzaam-aan zal ook het land der tijger menschen tot volledige rust komen, zoodra de invloed der beschaving vat op deze menschen krijgt. Het rapport van de Commissie van Advies, die zich tot taak had gesteld, het nut en het doel van een Economisch-Technologische Or ganisatie voor de provinciën Friesland, Gronin gen en Drente te bestudeeren en eventueel de stichting daarvan voor te bereiden, is thans verschenen. In hoofdstuk 1 wordt aangetoond, dat de economische structuur der drie Noordelijke provinciën een groote mate van gelijkvormig heid vertoont, zoodat het zin heeft de op te richten economisch-technologische organisatie te doen samenvallen met het gebied der drie Noor delijke provinciën. Alle drie provinciën vertoonen toch een sterk agrarisch karakter, waarbij de producten voor een groot gedeelte op export zijn aangewezen. Daaruit' volgt, dat de taak van de Econo misch-Technologische Organisatie een geheel andere zal zijn dan die van het Instituut in de provincie Limburg. In het Noorden zal men meer aandacht moeten vestigen op verbetering en uitbreiding van de bestaande agrarische in dustrieën. Betreffende de industrieele vragen treedt de noodzakelijkheid van meerdere industrialisatie naar voren. Wat de financiering van de industrie betreft, acht de commissie de stichting van een indus- triebank niet noodig, waar thans de regeering het plan kenbaar gemaakt heeft, om het werk fonds in tweeën te splitsen en een deel te wil len besteden voor de financiering der industrie. Belanghebbenden kunnen exemplaren van het rapport aanvragen bij: mr. J. Cramer, Toren laan 4 te Assen. Zaterdagmiddag hield de Vereeniging „Ne. derland in den Vreemde" haar jaarlijksche al gemeene vergadering in Hotel l'Europe te Am sterdam. De voorzitter, de heer P. J. de Kanter, hield de openingsrede. De stemming in ons land aldus spr. is somber; dat is verkeerd, want waarlijk niet alleen Nederland lijdt onder de crisis. Deze tijd is voor de sterken; ons land staat midden in de internationale belangstel ling, mede dank zij de positie van den gulden. De vergadering besloot een telegram van hulde en trouw aan de Koningin te zenden. In een bestuursvacature werd verkozen ir. J. van Dusseldorp. Bij de rondvraag bracht ad miraal b.d. J. J. Rambonnet de vraag ter sprake, of de volgende jamboree der padvinders in ons land gehouden zou kunnen worden. De regee ring staat hier sympathiek tegenover, doch wenscht geen fondsen ter beschikking te stellen. Spr. heeft tevergeefs geprobeerd, uit particu liere giften een voldoende garantiefonds bijeen te brengen. Spr. roept de medewerking in van „Nederland in den Vreemde." Vervolgens kreeg prof. mr. J. A. van Hamel het woord voor zijn rede over „Nederland te midden der golven." Spr. ging na, welke geeste lijke waarden in het Nederlandsche volk nog aanwezig zijn. Ons kostbaarste goed, dat wij aan boord van „De Elf Provinciën" meevoeren, is de vrijheid, een goed, dat ons dient tot het bewaren van onze zelfstandigheid, doch dat j-Jii,,. i.. ook zijn gevaren met zich brengt. Wij voelen in deze moeilijke tyden dikwijls behoefte aan regelende en organiseerende krachten om door de stormen heen te komen. Al te vaak hoort men het vrijheidsbeginsel aanvoeren tegen knel. lende bepalingen en wetten. Men is hier te lande wel eens'wat te onwennig om, ook indien dit in de practijk zeer noodig is, in te gaan op correctieve plannen. Voorts noemde spr. als goede nationale eigenschappen degelijkheid, be trouwbaarheid en onverzettelijkheid. Door die eigenschappen is de crisis ons volk hard op het lijf gevallen. Wij hadden onze or ganisatie uitstekend in orde; wij verdienden de crisis niet. Nu moeten we inzien, dat we in de zen tijd van camouflage, regie en onoprechtheid met onze degelijkheid toch in het moeras kun nen komen. Men vindt ons in het buitenland wel eens zwaar op de hand, een beetje vervelend soms. Spr. zou den heeren, die zich met de plannen voor de a.s. wereldtentoonstelling in Nederland bezig houden, toe willen roepen: „Maakt het niet te degelijk, tracht een beetje uit uw huid te kruipen en zorgt óók voor amu sement." Spr. noemt dan het kerkelijk leven, dat een belangrijke plaats inneemt in ons land en dat getuigt van innigen godsdienstzin en degelijk heid. Groot is echter aldus eindigde prof. van Hamel in vele opzichten in Nederland de verdeeldheid. Spr. hoopt, dat deze moeilijke tijden de groepen dichter bijeen zullen brengen. Daarna brachten de vergaderden een bezoek aan de Rembrandt-tentoonstelling: een geza menlijke maaltijd in hotel l'Europe besloot de bijeenkomst. Deze noveen wordt gehouden in ons klooster, te beginnen op 24 September a.s. en eindigend op 2 October, daags voor het feest der Heilige. Ieder, die ons zijn verlangen daartoe te ken nen geeft, heeft deel aan alle gebeden, goede werken en boetedoeningen der religieusen, welke gedurende die dagen, uitsluitend voor de intenties der deelnemers aan de noveen wor den opgedragen. Ingezonden intenties worden bij het versier de beeld en de relikwie der Heilige neergelegd. Het nieuwe gebedsformulier, met de daar op gedrukte heerlijk schoone en troostvolle be loften der Heilige, zal ongetwijfeld voor velen een gewaardeerd bezit zijn. Men verzuime dus niet dit (s.v.p. tijdig) aan te vragen. Ook zon der vergoeding worden ze gaarne toegezonden, het kan dus voor niemand te bezwaarlijk zijn. De H. Theresia zal wel enkele edelmoedige harten ingeven, ons wat te' helpen in 't be strijden der onkosten. Mochten allen, bijzonder degenen, die onder zorg en leed gebukt gaan. maar nog gelooven in de macht van het gebed, vooral het ge zamenlijk gebed, mochten zij overtuigd zijn, dat het voor ons een ware vreugde is, met en voor hen te bidden, met hen Gods Vaderhart te verblijden door een vertrouwen, dat tegelijk met de macht. Zijn kleine Heilige Rozenstrooi. ster verleend, een verheerlijking is van Zijn eindelooze goedheid. Giro no. 39730. ZRS. KARMELITESSEN. Heerenweg, Egmond a. d. Hoef CN. H.), Niettegenstaande de totale regenval in Neder land in Augustus ver beneden den normalen bleef, vielen op sommige dagen, ten deele in verband met onweer, hier en daar zeer groote hoeveel heden regen. Volgens het Maandelijksch Over zicht der weersgesteldheid, uitgegeven door het Meteorologisch Instituut, werden de volgende zeer groote dagsommen afgetapt: Op 10 Augustus te Eext 43.0 mm., op den 19den te Rijswijk (Z.H.) 40.0 mm., op den 29sten te Bergen 48.0, te Wijk aan Zee 45.2 mm. op de» 30sten en verder op den 31sten te Bennebroek 43.8, te Nieuwvliet 41.8 en te Purmerend 41.5» dus over het algemeen meer dan de helft va» de normale maandsom. Deze groote hoeveelhe* den zouden den indruk kunnen vestigen, dat Augustus een regenrijke maand was. Over het geheele land gerekend bedroeg de maandsoi» van den regenval echter slechts 58 mm. tege» 79 mm. normaal, het aantal dagen met 0.1 nu»" regen of meer 10 tegen normaal 16 en het aa»" tal dagen met 1.0 mm. of meer 7 tegen normal 11. Het Noorden van Noord-Holland en de pr°" vincie Friesland hadden slechts de helft de» normale hoeveelheid regen en iets meer dan de helft van het normale aantal regendagen. meeste regen viel in een strook van het Westland langs de Noordzeekust tot Bergen en in ee» klein gebied in Drente en het Oosten van Gr»" ningen. (Nadruk verboden) De Landraden J. H. Eman en L. J. M. He»* riquez hebben tezamen met eep aantal der voof naamste ingezetenen van Aruba een comité Se' vormd ter propageering van het Ki.M.-ver" keer in West-Indië. In de dagbladen voor ra?ao en Aruba heeft de commissie een opi®e': geplaatst, waarin de bevolking aangespo°r wordt van den luchtdienst gebruik te make»* September ,0t* Woensdag 2528: R. K. Politiemannen Michaël" Ven 27 tot 30 Sept. is er te Noordwijkerbóu een retraite voor dienstplichtigen. October-retraiten te Bergen Zaterdag 28 Sept.1 Oct. Jongemannen tieplichtigen) 6.50 Dinsdag 14: Geh. Vrouwen ƒ6.50 Vrijdag 47: Geh. Mannen 6.50 Maandag 710: Geh. Mannen 6.50 Zaterdag 1215: Senioren en Commissar St. Josephs-Gezellen ƒ6.50 Dinsdag 1518: Geh. Vrouwen ƒ6.50 Dinsdag 2225: Meisjes boven 17 jaar f Zondag 2730: Heeren Middenstand 8--*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4