MUSSOLINI DOET EEN BOD Moordaanslag te Zuilen verkouden! m Congres Ned. R.K. Grafische Bond w BEDUCHT VOOR DE WERELDOPINIE? NEDERLANDSCH SCHIP GEZONKEN CRISISWERKLOOSHEID BRAND IN OLIEFABRIEK MAANDAG 23 SEPTEMBER 1935 Handen wasschen in onschuld Houtbewerker brengt zijn vrouw zware verwondingen toe R. K. Charitatieve vereeniging voor geestelijke volksgezondheid Ernstige brand te W ester-Blokker Drie kinderen met moeite gered De Ossche misdaden De eerste zaken, die voor de Bossche Rechtbank komen Te water geraakt en verdronken Bemanning door Russisch schip opgepikt Veilig thuis HELPT TOCH MAAR! ZO N ASPIRIENTJE V er vanging van oudere werk nemers door leerlingen De Bedrijfsradenwet Daling van het loonpeil I De bedrijfsraad Het bondsleven De „Lensovet" helpt Gevangene ontvlucht Wilde achtervolging in het Zondag-stille Assen BLOEMBOLLENZWENDELAAR Tot twee maanden hechtenisstraf veroordeeld GEHEIME RADIOZENDER Door de politie in beslag genomen f75.000 schade te Wormerveer Vermoedelijke oorzaak Van het stakingsfront geen nieuws Nog geen verandering NEDERL. SPOORWEGEN Geschatte ontvangsten over Augustus Pastoor L. H. Perquin O.P., de stichter en leider van onzen Katholieken Radio Om roep, herdacht heden den dag waarop hij vóór vijftig jaren geprofest werd. Pastoor Perquin wenschte den dag in alle stilte te laten voorbijgaan Op alle compromisvoorstellen, hetzij die van den kant van Genève, van Engeland of Frankrijk kwamen, heeft Mussolini tot nu toe „neen" gezegd, en daardoor den indruk ge vestigd van zóó onhandelbaar te zijn, dat het hoofdzakelijk aan hem geweten zal worden, wanneer het straks tot een openlijke schending van het Volkenbondspact en al de daaraan ver bonden mogelijke gevolgen zou komen. De laat ste voorstellen van de Commissie van Vijf, welke in zooverre een billijking van het Italiaansche standpunt ten opzichte van Abessinië inhielden, als zij gebaseerd zijn op de erkenning, dat Abes sinië niet in staat moet worden geacht zonder zeer ingrijpende internationale hulp tot een be hoorlijke economische en cultureele ontwikke ling te geraken, werden aanvankelijk door den Duce zelfs met hoon ontvangen en gecommen tarieerd. Met deze onbuigzaamheid heeft Musso lini de onbuigzaamheid van Engeland geoogst en tevens de Wereldopinie tegen zich in het harnas gejaagd. Begint hij in te zien, dat hij op deze Wijze het aanzien van hemzelf en van Italië meer schaadt dan dient? In den Zaterdag j.i. gehcuden Italiaanschen ministerraad is 'n keu rig geredigeerd afwijzend antwoord op de voor stellen van de Commissie van Vijf opgesteld, waarin zelfs de afwijzing met motieven wordt omkleed, zoodat men in Engeland en Frankrijk en Genève weer een sprankeitje hoop begon te koesteren op een op het allerlaatste moment nog bijdraaien van den Duce. De deur is wel dichtgegooid, maar nog niet gegrendeld, aldus typeerde een Engelsch blad de daardoor ont stane situatie. Thans heeft Mussolini door mid del van baron Aloisi concrete tegenvoorstellen gedaan aan de Commissie van Vijf en uit dit feit alleen meenen velen te mogen concludeeren, dat Italië thans meer dan vroeger geneigd blijkt eieren te kiezen voor zijn dure en schaarsch geworden geld. Beziet men Mussolini's tegen voorstellen nauwkeurig dan vergaat de vreugde over het feit, dat Italië thans voor 't eerst in concreto en gedetailleerd zijn eischen inzake het Abessinisch conflict heeft gepreciseerd, al heel spoedig. Immers deze tegenvoorstellen staan zóó ver van de voorstellen van de Commissie van Vfjf af, dat overbrugging der beide stand punten onbegonnen werk schijnt. Italië eischt, dat het Abessinische leger totaal ontwapend cn geheel gereorganiseerd wordt. Het eischt dir, natuurlijk op grond van de bedreigd geachte veiligheid der Italiaansche koloniën in Oost- Afrika. Was het Italië echter alleen om die vei ligheid te doen, dan zou het de door de Com missie van Vijf voorgestelde regeling van het instellen van een internationale politiemacht in Abessinië hebben kunnen aanvaarden, want door zulk een politiemacht zou die veiligheid afdoende gewaarborgd zijn. Voorts eischt de Duce, dat Abessinië grondgebied rond Oeal- Oeal en Adoea zal afstaan. Dit natuurlijk ter Vergoeding van de schade, voortgevloeid uit het incident van Oeal-Oeal, waarvoor volgens de eenstemmige uitspraak der arbitragecommissie Waarin ook twee Italiaansche arbiters zaten, géén van beide partijen aansprakelijk kan wor den gesteld, en van den smaad, welke het Ita liaansche leger indertijd door den met de wa pens eerlijk zegevierenden Negus Menelik bij Adoea werd aangedaan. In ruil voor dit grond gebied zou Abessinië een haven in Italiaansch Somaliland kunnen krijgen en niet in Fransch- of Britsch Somaliland. Bovendien zou met Ita liaansch kapitaal een spoorweg van Addis Abeba haar die Italiaansche haven gebouwd moeten Worden, welke spoorweg uitsluitend onder Ita liaansch beheer zou moeten worden gesteld. Daardoor wil Mussolini natuurlijk den he e lei in- en uitvoer van Abessinië onder zijn con trole krijgen en er de baten van oogstten. Een dergelijke haven en spoorweg zouden echter 'n moordende concurrentie kunnen beginnen tegen Dzjiboeti en den tusschen deze Fransche ha- Ven en de Abessinische hoofdstad bestaanden spoorweg, zoodat Frankrijk met dit voorstel al heel weinig ingenomen zal zijn. Tenslotte ver langt Italië annexatie van een gebiedsstrook, Waardoor Erythraea en Italiaansch Somaliland herbonden zullen worden. Dsze laatste eisch is misschien de eenige, welke voor alle partijen aannemelijk zou kunnen worden gemaakt, want m het Engelsch-Fransch-Italiaansch verdrag van 1906 is een dergelijke toezegging aan Italië gedaan en ook in het indertijd radicaal ver worpen voorstel van Eden was een dergelijke concessie vervat. De tegenvoorstellen van Mussolini zijn niet alleen voor Abessinië, dat zijn souvereini- telt wil behouden, maar ook voor Enge land, dat aan Italië slechts economische en geen politieke voorrechten wil gunnen, princi pieel en practisch onaannemelijk, terwijl de Volkenbond, die de integriteit en de souvereini- 'eit van al zijn leden heeft te beschermen, er °ok niet op in kan gaan zonder zichzelf in hoo- mate te compromitteeren. Mussolini moet hat weten en daarom lijken ons deze voorstel- 'eh slechts de bedoeling te hebben een zgn. be reidwilligheid tot onderhandelen van Italiaar- s°he zjjde te suggereeren, opdat, wanneer zij slraks verworpen zullen worden, Italië zijn ge opende handen in onschuld zal kunnen was- &chen. Italië is er steeds op uit geweest om de ^'-■fantwoordelijkheid voor een gewelddadig c°nflict van zich af te schuiven. Eerst op Abes- ®'më, maar, toen de uitspraak van de arbitra- 8ecommissie inzake het incident van Oeal-Oeal Was gevallen, op Engeland, dat ter beveiliging van zijn belangen in de Middellandsche Zee en ^Ost-Afrika en ter handhaving van het Vol- ehbondspact militaire voorzorgsmaatregelen ^m met het oog op de schrikbarende oorlogs voorbereidingen van Mussolini. De thans door ^Pssolini gedane niet te accepteeren tegenvoor stellen passen o.i. volkomen in dit afschuif systeem evenals de diplomatieke verklaringen, welke tusschen Engeland en Italië zijn gewisseld en waarbij beide regeeringen hebben laten ver zekeren, dat den van weerskanten getroffen mi litairen maatregelen niet de minste agressieve bedoeling jegens elkaar mag worden toegekend, en Mussolini's uitdrukkelijke uitlating, dat Ita lië alles zal vermijden wat een uitbreiding van het locale Afrikaansche conflict zou kunnen veroorzaken. Hoe gaarne men ook zegevierend oorlog wil voeren, men schijnt er toch niet op gebrand de kans te loopen straks door het we reldgeweten al% oorlogsmisdadiger veroordeeld te worden. Zelfs Mussolini, die zoo hoog van zijn pantsertoren pleegt te blazen, houdt althans in schijn nog eenige rekening met de sinds de stichting van den Volkenbond zoo niet in de practyk dan toch in theorie algemeen gangbaar geworden internationale rechtsopvattingen. Zaterdagavond omstreeks 10 uur heeft ten huize van de familie K. in de Jan Overdijkstraat 42 te Zuilen een tragisch voorval plaats gehad. De vrouw des huizes is door haar 33-ja- rigen echtgenoot, die houtbewerker is van beroep, met een slagersmes zwaar gekwetst. Zij heeft een steekwonde in de borst gekre gen, waardoor zij levensgevaarlijk werd ge wond. De verhouding tusschen de echtgenooten had reeds meermalen tot ingrijpen der buren aan leiding gegeven. Toen Zaterdagavond de vrouw van boodschappen terugkeerde, is over deze burenkwestie een twist ontstaan, waarbij K. plotseling zijn echtgenoote met een mes te lijf is gegaan. Na de wandaad gepleegd te hebben, liet hij het slachtoffer aan haar rot over. De vrouw liep hevig bloedend de woning uit. Zij vond bij de buren een toevlucht en werd, nadat de politie en dokter L. A. Wesly uit Zuilen ter plaatse waren gearriveerd, overgebracht naai de Rijkskliniek te Utrecht. Het onderzoek onder leiding van den burge meester werd vergemakkelijkt, doordat K. in zeer overspannen toestand zich bij het politie bureau heeft aangemeld en een Dekentenis heeft afgelegd. Hij is in voorloopige hechtenis gesteld. Nader vernemen wij nog over den moordaan slag te Zuilen, dat de vrouw een moeilijk karakter had, dat haar voortdurend in conflict met buurtbewoners bracht. Het gaf herhaalde lijk oneenigheid in het gezin zelf, daar de man zich dat getwist met de omgeving sterk aan trok. De dader zelf staat bekend als een stille, ietwat melancholische man. Zaterdag heeft de R. K. Charitatieve vereeni ging voor geestelijke volksgezondheid haar vijf de jaarvergadering gehouden te Den Bosch. Na het openingswoord van den voorzitter, werden de jaarverslagen en de begrooting goed gekeurd. Prof. Pompe werd herkozen in het bestuur. In de vacature van pastoor Terwischa werd ge kozen de heer F. Bartels, leeraar aan het Doof- stommeninstituut te St. Michiels-Gestel; in de vacature van prof. Roels Baron van Voorst tot Voorst te Den Bosch. Hierna volgde rondvraag en sluiting. In den namiddag werd door het gezelschap een excursie gemaakt naar Huize St. Vincen- tius te Udenhout, een onderwijsinrichting van achterlijke meisjes onder leiding der Zusters van de Choorstraat. te Den Bosch. Onder leiding van Zuster Magdalena werd deze inrichting bezichtigd. Het resultaat, dat de bezoekers te zien kre gen, was bewonderenswaardig. Deze inrichting is in Nederland nog weinig bekend. In vakkrin gen echter geldt zij als een voorbeeld, niet al leen voor Nederland, doch in geheel Europa. Het moge nog vermeld worden, dat de Zusters dit instituut hebben gebouwd zonder eenige subsidie, doch dat zij het benoodigde bedrag zelf by elkaar hebben moeten brengen. Zaterdagavond tegen elf uur is brand ont staan in een schuur, welke diende als opslag plaats van brandstoffen, staande bij de woning van den heer J. Koning te Wester-Blokker. In korten tijd stond het gebouwtje in volle vlam. De heer Koning had nog getracht het vuur te oiusschen doch toen dit niet lukte, heeft hij alarm gemaakt bij de buren, die zich reeds ter ruste hadden begeven. Het vuur had inmiddels een grooten omvang aangenomen en was ook overgeslagen naar het woonhuis. Toen de vrouw des huizes zich met drie harer kinderen in veiligheid had gesteld, bevonden zich nog drie andere kinderen, die op den zol der sliepen, in het in lichter laaie staande huis. Met behulp van den heer Jong, die in allerijl een ladder uit zyn huis had gehaald, slaagde de heer Koning erin, op het laatste oogenblik zijn kinderen van een wissen vuurdood te redden. De brandweer kon uitbreiding van den brand voorkomen. Niets kon worden gered. De heer Koning had ernstige brandwonden opgeloopen en is door een geneesheer ter plaatse behan deld. De brand is zeer waarschijnlijk ontstaan, toen de heer K. eenige werkzaamheden aan zijn vrachtauto, die in de schuur stond, ver richtte. Op Maandag 14 October a.s. zal, zooals ge meld, de Rechtbank te 's Hertogenbosch een aanvang maken met de berechting van de Os sche misdadigers. Met de lange ry van misdrij ven zal, naar „Het Volk" verneemt, het eerst worden aangevangen met de berechting van P. J. de B. uit Oss en H. v. d. H„ bijgenaamd Den Brus uit Heesch, die terecht zullen moeten staan als verdacht van het plegen van een roof overval te Mariaheide op 16 Maart 1934 en inbraak in het gemeentehuis te Gassel (N.-B.). De verzekeringsinspecteur A. S., uit Nijmegen zal eveneens dien dag in verband met dit feit worden berecht. Voorts zal F. v. d. W. uit Oss ziéh te verant woorden hebben terzake van medeplichtigheid aan een roofoverval te Veghel gepleegd op 6 Mei 1933. Als jongste verdachte zal voor het rechtscol lege moeten verschenen, A. J. van der W„ bij genaamd de Slappe Toon van Mieneke de Soep, die zich eveneens heeft schuldig gemaakt aan een inbraak ten huize van den kapper Van den Berg op de Heuvel te Oss in April 1934. Deze verdachte, gedetineerd in het Huis van Bewa ring te 's Hertogenbosch, heeft reeds een vol ledige bekentenis afgelegd.. Gedurende de geheele periode van de zittin gen van de Rechtbank over de Ossche zaken zal als president optreden mr. W. J. M. Ummels, terwyi als officieren van justitie zullen optre den mrs. Jos. G. Ch. H. Dubois en J. J. G. van Everdingen. Zondagmiddag is te Wiene onder Ambt-Del den de ongeveer veertigjarige landbouwer J. Klein Poelhuis nabij de IJzeren Brug in het. Twente-Rijnkanaal geraakt en verdronken. Het lijk is later opgehaald. De gedelegeerden te Genève tijdens een oogenblik van ontspanning. Van links naar rechtsEden, Laval en de Spanjaard Madariaga, voorzitter van de Commissie van Vijf Biykens ontvangen telegrafisch bericht van het Russische stoomschip „Lensovet" is Zondag op de Noordzee op 51 gr. 19 NB. en 2 gr. OL. tydens een hevigen storm het Nederlandsche mo torschip „Minna" gekapseisd en gezonken. De uit zeven koppen bestaande bemanning onder commando van kapitein de Ruyter is door het Russische stoomschip gered. De „Minna', die kort geleden gebouwd is en haar 5en tocht maakte, was Vrydagmiddag om streeks 12 uur uit Briton Ferry nabij Swansea in Wales vertrokken met een lading Wales- anthraciet, bestemd voor de Rotterdamsche Kolen-centrale te Rotterdam. Op den tocht naar Rotterdam ontmoette het vaartuig hevige stormen. Hoe het ongeluk is ge schied, is nog niet komen vast te staan. Uit de radioberichten van het Russische stoomschip is gebleken, dat het scheepje, dat geen radio aan boord had, omgeslagen is en ge zonken. Vannacht om drie uur is het Russische stoom schip „Lensovet" met de geredden ran de op de Noordzee vergane „Minna" in de Rotterdamsche haven aangekomen. De zeven geredden werden door een boot van de rivierpolitie naar het bureau van de rivier politie gebracht, waar zij den nacht konden doorbrengen. Op het bureau hadden wij een onderhoud met den kapitein van de „Minna," den heer G. de Ruyter uit Scheveningen. Hij vertelde ons, dat de „Minna" Vrijdagmid dag Briton Ferry had verlaten en aanvankelijk de reis onder zeer gunstige weersomstandigheden plaats vond. Aan boord bevond zich een lading van 47i ton anthraciet. Zondagmorgen stak een Zuidwesten bries op, die steeds sterker werd. Om één uur was nog alles normaal. Vijf minuten later merkte men, dat het schip slagzij over bakboord begon te maken. De oorzaak hiervan was, dat de lading kolen was gaan werken door 't slingeren van de boot. Pogingen het schip zoo te manoeuvreeren, dat de slagzij zou verminderen mislukten. De slagzy nam steeds toe. De zee werd steeds ruwer en de golven steeds hooger, waardoor de positie van de „Minna" steeds gevaariyker werd. Aanvankelijk zag men geen kans de reddingboot te strijken. Nadat echter het schip was omgedraaid, zoodat de wel koorts ookl bestrijder van verkoudheid. U met zo velen zeggen: Misschien nog Aspirin is de onovertroffen Na Uw verkoudheid zult Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes v. 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes v.2*abi. i 10cts. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht werd Maandagmorgen een aanvang gemaakt met de tweedaagsche algemeene vergadering van den Ned. R.K. Grafischen Bond. Het is de eerste Bondsvergadering onder leiding van den nieu wen voorzitter den heer B. Leijn. Aan diens openingsrede ontleenen wij het volgende: Na een beeld te hebben gegeven van de ontwrichting van het maatschappelijk leven en de taak van de organisaties in crisistijd, wees spreker er oR, dat ook de R.K. Grafische Bcnd de gevolgen van de economische crisis onder vindt. De werkloosheid in de katholieke organi satie en in de grafische bedrijven neemt steeds grootere afmetingen aan. Op 1 Januari 1931 waren in den bond 140 leden werkloos. Op 1 Jan. 1935 was dit aantal gestegen tot 688 en op 15 Sept. 1935 bedroeg het 951. Hierbij komen nog de gedeeltelik werkloozen, welk getal in de organisatie op ruim 200 moet worden gesteld. Van het totaal aantal grafische arbeiders waren op 1 Januari 1931 werkloos 745 en op 1 Jan. 1935 3302, terwijl het totaal aantal werkloozen thans ongeveer 4000 bedraagt. Gedurende dit jaar schünen de nadeelige ge volgen eerst voor goed in vollen omvang toe I te nemen en het staat te vreezen, dat, indien er niet spoedig op economisch gebied verbete ring intreedt, de werkloosheid in de grafische bedrijven nog beduidend zal toenemen. Ondanks de groote werkloosheid in de be drijven nemen de organisaties nog steeds in ledental toe en uit een onderzoek is gebleken, dat deze aanwas voor het overgroote deel moet worden tosgeschreven aan de toetreding van nieuwe leerlingen. Eenerzijds zou men er zich over kunnen ver heugen, dat zoovele jeugdige personen wer den behoed voor de rampzalige werkloosheid, doch indien blijkt, dat deze bestrijding van de jeugdwerkloosheid slechts een verplaatsing beteekent, dan is het noodzakelijk, dat maat regelen worden genomen om het grootere kwaad te keeren. Wij moeten hier een vervanging van oudere werknemers door leerlingen constateereu, die voor de getroffenen noodlottig wordt, indien geen maatregelen worden genomen. Ook ten aanzien van de loonen kan men een gelijkschakeling waarnemen. Hoewel in de typografie geen contractsher ziening heeft plaats gehad, heeft het aanpas singsproces toch doorgang gevonden, waardoor het loonpeil van de bedryfsgenooten is gedaald. Bij al de tegenslagen door de crisis teweeg gebracht staat vast, dat de pensioenfondsen in het typografisch bedryf en de illustratie- bedrijven volkomen aan hun doel beantwoor den. j De positie van het fonds is, ondanks degroo- j te werkloosheid, elk jaar versterkt, zoodat een j prachtig sociaal werk is tot stand gebracht. Een gebeurtenis, waarnaar vooral in deze tijden hoopvol werd uitgezien, was de instel ling van een bedryfsraad in de typografie. Echter een jaar na de instelling heeft de Bedrijfsraad nog niets kunnen presteeren, en het schy'nt, dat de stemmen, welke wij moch ten beluisteren, en welke verklaarden, dat de Bedrijfsradenwet haar tijd reeds heeft gehad, volkomen bewaarheid zullen worden. Alle organisaties, zoowel van werkgevers als werknemers, hebben gepoogd den Bedrijfsraad te doen zijn een levend instituut hetwelk voor de typografie van groote beteekenis kon zün. Het schy'nt, dat er geen levensvatbaarheid in zit, zoodat, indien er geen wijziging komt, de Bedrijfsraad spoedig tot het verleden zal be- hooren. Juist in dezen tyd is meer dan voorheen vertrouwen in de leiding noodig, opdat deze wete, dat hetgeen zij voorstaat wordt gedra gen door den wil der leden, welke in de lei ding en in de organisatie het eenige middel bezitten om de moeiiyke tijdsomstandigheden door te komen. Spr. richtte een woord van welkom aan de gasten, deivrienden Claessens en De Bondt van het Belgische Verbond der Christene Papier en Boekbewerkers, J. Hofman van den Ned. Chr. Grafischen Bond en den vertegen woordiger van het R.K. Werkliedenverbond. De financieele Rositie van den bond mag met uitzondering van het Voorzorg- en Tu- berculosefonds, niet ongunstig genoemd wor den. De tydsomstandigheden maken het ech ter noodig, dat men er op moet rekenen, dat de inkomsten steeds terugloopen, terwyi aan den anderen kant steeds meer uitgaven wor den gevergd. Onze taak in de toekomst, besloot spreker, zal niet gemakkelijk zijn. Evenals 35 jaren ge leden, toen onze bond werd opgericht, zün de moeilijkheden vele, doch de problemen, welke thans moeten worden opgelost, zijn veel om vangrijker en van meer beteekenis. Thans verkecren wij niet alleen in een tijd perk van teruggang op materieel gebied, doch ook worden aanvallen gericht op onze gees telijke goederen. De beginselstrijd zal weer meer naaf voren treden en wij zullen ons paraat moeten toonen om dezen strüd te aanvaarden. lage kant aan lij kwam, kon men de red dingboot neerlaten. Dit gebeurde 10 minu ten, nadat de slagzy was geconstateerd. Nog 10 minuten later, toen men zich in de red dingboot had begeven, verdween de „Minna" in de diepte. Inmiddels had het Russische schip „Lensovet" reeds opgemerkt, dat er met het motorscheepje iets niet in den haak was. Men zond een roei boot uit naar de boot met de bemanning van het gezonken schip en deze werd, evenals haar reddingboot, aan boord van den Rus geheschen. De kapitein verklaarde zich zeer voldaan over de harteiyke ontvangst aan boord van het Rus sische schip. De namen van de geredden zün: G. de Ruyter, Scheveningen, kapitein; G. Pols, eerste stuurman, Rotterdam; F. Grol, eerste machinist, Vlaardingen; C. Dorsch, tweede ma chinist, Amsterdam; D. Verhagen, kok, Rotter dam en de matrozen N. de Heier en M. Plugge, Scheveningen. Het is niet mogelijk geweest iets van de per soonlijke eigendommen van de bemanning te redden. Zelfs de scheepspapieren heeft de kapi tein niet meer kunnen meenemen. Zondagmorgen werd de stad Assen in haar rust verstoord door een gevangene, die kans had gezien om uit het Huis van Bewaring te Assen te ontvluchten. De persoon in kwestie was een zekere H. Z. uit Assen, een lastig heer schap, dat ruim een week geleden met de grootste moeite was gevangen genomen na een langdurige jacht in het zgn. Tranendal, het Oosteiykste deel van het Roode Dorp te As sen. Z. was toen ingesloten in het Huis van Bewa ring. Vermoedelijk door het feit, dat men de celdeur van den gevangene na het luchten niet goed heeft gesloten, kon hij de binnen plaats van de gevangenis bereiken. Een hooge muur vormde geen beletsel en zoo kwam Z. tenslotte in de veldwachterskamer terecht, waar des Zondags niemand aanwezig is. Op een gunstig moment heeft hü daar toen het raam opgeschoven en zich er door laten glyden, waardoor hy in de Brinkstraat terecht kwam. Z;jn gevangeniskleeren hebben hem echter verraden. Een voorbijganger waarschuw de terstond de politie. Onder leiding van den Opperwachtmeester La Croix werd de achtervolgingsjacht ingezet. De politie vermoedde, dat Z. zou trachten het Roode Dorp te bereiken, aangezien hij daar op medewerking van de bevolking kon rekenen en zich dus goed schuil kon houden. De vorige maal had het de politie immers veel moeite ge kost om hem daar te vinden. Eerst nadat men er toe overgegaan was alle huizen systematisch te doorzoeken, had men hem kunnen arrestee ren. Inderdaad bleek dit vermoeden juist. Het ge lukte den Opperwachtmeester juist cp tyd den weg naar het Roode Dorp af te zetten. In de Pelikaanstraat werd Z. weer gegrepen. De gummistok moest hieraan nog wel even te pas komen, aangezien een zekere T. zich met de zaak bemoeide. Hij spoorde Z. aan om opnieuw te vluchten. T. is eveneens gearresteerd. Tegen hem zal proces-verbaal wegens opruiing wor den opgemaakt. Z. is iemand, die allerlei kleinere delicten op zyn geweten heeft. Reeds verschillende malen werd hy veroordeeld en in verband daarmede stond hij al geruimen tijd in het politieblad ge signaleerd. Veertien dagen geleden stond voor den Haar- lemschen Kantonrechter terecht een bloembol lenhandelaar uit Hillegom, die er verschillende frauduleuze praktyken op na hield, de handels bepalingen al te soepel toepaste en het Engel- sche publiek dusdanig misleidde, dat de Lon- densche politie openbaar tegen hem moest waar schuwen. De ambtenaar van het O. M. beschouwde ver dachte als een der grootste vyanden van den bollenhandel en eischte met het oog op de generale preventie een hechtenisstraf van vier maanden. De Kantonrechter wees Maandagmorgen schriftelyk vonnis en veroordeelde verdachte tot een hechtenisstraf van 2 maanden met ver beurdverklaring van de in beslag genomen bol len met verpakking. De gemeentepolitie van Geleen heeft Zater dag ten huize van den heer te P. te Lutterade, een geheimen radiozender in beslag genomen. Het bestaan van dezen zender, die op een ultra kortegolf werkte was reeds geruimen tyd by de politie bekend. Na een zorgvuldig onderzoek werd de plaats, waar de zender stond, ontdekt. Volgens zyn verklaringen heeft de heer P. slechts een beperkt aantal uitzendingen gedaan. Zondagnacht is een deel van de N.V. Ger- kens Olieraffinaderij aan den Ringdijk te Wormerveer door brand vernield. Te circa half twaalf ontdekte een monteur die bezig was met het installeeren van enkeie nieuwe machinerieën, dat brand was uitgebro ken in het als opslagplaats dienst doende pak huis „Den Helder". Hij waarschuwde onmiddel lijk de brandweer, doch inmiddels stond het uit hout gebouwde, 4 verdiepingen hooge pand, ,dat geheel gevuld was met uiterst brandbare grondstoffen voor de naastliggende raffineerderij „De Mol", zooals cacaoboter, traan en andere mechanische vetten en oliesoorten, reeds in lichte laaie. De vrijwillige brandweer te Wormer was spoe dig ter plaatse. Weldra sloten zich hierbij aan 3 auto-spuiten van het Gemeentelijk Vrijwillig Brandweercorps te Wormerveer en de autospuit der gemeente Oost-Knollendam, zoodat binnen het kwartier meerdére duizenden liters water per minuut in den vuurhaard Werden gewor pen. Door via eenige schuitjes, liggende in de Zaan, aan welks oever het fabriekencomplex gelegen is, eenige slangen aan te voeren, kon het vuur van alle kanten worden aangetast. Na verloop van ongeveer een half uur behoef de voor verdere uitbreiding niet meer gevreesd te worden en bleek, dat de brandmuur, welke de raffineerderij „De Mol" van het pakhuis „De Herder" scheidt, zich goed had gehouden en de eigenlijke fabriek waaraan men juist door verbouwing en verdere mechaniseering uitbrei ding had gegeven vrywel niet had geleden. De vermoedelijke oorzaak van den brand meent men te moeten wyten aan de omstandig heid, dat in den middag bij het pakhuis met een laschapparaat werkzaamheden zijn verricht. Afspringende vonken zouden onder het Pakhuis zijn geraakt en den vetten vloer hebben doen smeulen, waarna tenslotte de vrij sterke Oosten wind het onheil verder bewerkte. De schade aan de gebouwen en grondstoffen beloopt minstens 75.000; o.m. gingen eenige duizenden kilogram cacaoboter verloren. Deze schade wordt door verzekering op beurspolis ge dekt. Zeer waarschijnlijk zal het bedrijf in korten tijd weer op den ouden voet kunnen Worden voortgezet. Omtrent de staking in de wollenstoffen- industrie te Tilburg kan worden gemeld, dat de nieuwe bemiddelaar, die na de mislukte po ging van den heer De Jong, zou optreden, zich nog niet gemanifesteerd heeft. In de Zondagmiddag gehouden stakersver gadering heeft het Comité de stakers opgewekt vol te houden en niet de fabrieken in te gaan vóór hun eischen zijn ingewilligd, zoodat eri uq weinig kans is, dat het werk Maandag wordt hervat. Thans gaat de vijfde week van de staking in. Hedenmorgen was in de staking te Tiburg nog geen verandering gekomen. Het aantal stakers bedroeg ook nu 4272. De geschatte ontvangsten over Aug. 1935 be droegen f 9.243.700.of rond een millioen min der dan over dezelfde maand in 1934. Het leeuwenaandeel van den achteruitgang komt ten laste van het goederenvervoer met rond f 737.000.terwyl het reizigersvervoer ruim f 250.000 minder aan inkomsten boekt. De achteruitgang is wederom aan de gewone oorzaken te wijten; verminderde conjunctuur en concurrentie. De inkomsten van het reizigersvervoer, die ten opzichte van Aug. '34 aanzienlijk minder gedaald zyn dan dit jaar ten opzichte van Aug. 33 (het verschil was toen 7 ton) doen vermoeden dat ditmaal in Aug. belangrijk meer gereisd is dan in Aug. van de beide voor afgaande jaren. Het algemeen invoeren van de dagretourkaarten tegen buurtverkeerprijzen heeft blijkbaar de ontvangsten niet ongunstig beïnvloed. In totaal werd vanaf 1 Januari ontvangen f 67.307.537.90 (waaronder drie geschatte maan den) tegen f 76.898.430.21 (definitief) van Jan. t.m. Aug. 1934. Rekent men dat de drie ge schatte maanden rond f 1 millioen meer op brengen, dan is het totale nadeelig verschil rond 8'A millioen gld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5