ELIXER AMATO FINANCIEN WIJ LUISTEREN NAAR ZOETE MOST De weerstoestand MAANDAG 23 SEPTEMBER 1935 Kerkelijk Leven Jeugd Derde Orde DINSDAG 24 SEPT. Dagfilm zwemmen JOOP STOTIJN OVERLEDEN DE POSITIE DER BOEREN Rede van dr. Posthuma te Hoorn BRIEVENBUSSEN AAN DE PORTIEKWONINGEN Rapport der jury over de prijs vraag verschenen UITVOERING DER CRISIS- WETTEN Request van den Ned. Bond van V arkenshandelaren CATZ&Zn.VAN PEKEIA-GRONINGEN DE STORM EN HET FRUIT Groote schade in het Westland aangericht VERSTANDSVERBIJSTERING 23-jarig meisje werpt zich voor den trein DE SPELLING KWESTIE Schrijven van den Nederl. nalisten Kring Jour- Leeraren in stenografie en machineschrijven Mr. Peeters voorzitter der K. D. P. De Postvluchten DE INBRAAK TE WEERT Geld uit kistje ontvreemd EEN AUTOBOTSING BIJ DE HAKKELAAR Dame met gebroken been naar het ziekenhuis vervoerd OP KLAARLICHTEN DAG BEROOFD Tweedaagsch tournooi te Utrecht Wij.... vandaag! In open lucht „Franciscanisme en leven' TIJDELIJKE VERBETERING H.H WIJDINGEN Bij de Paters Capucijnen PRIESTER-JUBILEA KLOOSTERJUBILEA In het Dominicanenklooster te Huissen Bij de P.P. Dominicanen te Nijmegen RECTOR M. J. VAN DAM Golflengten JONGEMAN VERMIST Koude-Congres in Nederland WIELRENNER Sluitingsprogramma Gooische Wielerbaan Dr. P. E. Posthuma heeft heden op den Jon geren Landbouwdag van den Provincialen Bond van Oud-leerlingen van Inrichtingen voor Land en" Tuinbouwonderwijs in Noord-Holland te Hoorn een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: De boer kan er niet komen, tenzij de regee ring de prijzen der landbouwproducten verbe tert, hetgeen in zijn oogen een dusdanige kunst matige toestand is, dat deze niet zal zijn vol te houden. Spr. herhaalde zijn reeds vroeger uitgespro ken meening dat als men op het standpunt staat, dat van de geheele maatschappij de struc tuur zich wijzigt, dan moeten wij ook in Neder land de vraag onder de oogen durven zien: op welke wijze kunnen wij ons hier aan die structuurwijziging aanpassen? Dr. Posthuma sprak als zijn meening uit, dat wij daarbij moe ten uitgaan van de melk. Spreker wees er. op, dat wij daarbij altijd moeten werken tusschen twee polen. De eene pool is de prijs dien de boer voor zijn melk moet hebben en de andere pool is de prijs, dien de consument voor de melk en de daaruit tè bereiden producten kan betalen. Uitvoerig toonde spr. aan, dat geen van deze beide polen vaststaat. Wij hebben het allen te goed gehad, aldus spr., en moeten nu weer terug. Dat noemt men in één woord: bezuinigen. Men ziet dan de wan verhouding, die daarin bestaat, dat de boer 70 pCt. krijgt van zijn productenprijzen van voor den oorlog en het algemeen indexcijfer nog ongeveer 1.4. is. Zal er nu ooit evenwicht komen in deze verhouding, dan moet ook dit index cijfer omlaag. Allerlei diensten zullen veel goed- kooper moeten worden verricht. Wij hebben er ons aan gewend om allerlei diensten te beta len, die bij eenigen goeden wil wel om niet kunnen worden verricht. Terug haar den eenvoud kan niet zijn al maar weer salarisvermindering van ambtenaren en arbeiders in overheidsdienst, doch het voorbeeld zal van boven af gegeven moeten worden. Verschenen is het rapport der Jury, ingesteld ter beoordeeling van de inzendingen naar aan leiding van de door het Staatsbedrijf der P.T.T. uitgeschreven prijsvraag voor een ont werp van brievenbussen aan portiekwoningen. Blijkens het groote aantal inzendingen, waar van er, naar de wijze van inzending en naai den vorm, 104 aan de voorwaarden van het pro gramma voldeden, bestond er voor deze prijs vraag zeer veel belangstelling. Geen van de ingezonden ontwerpen mag in bouwkundig opzicht als geslaagd worden be schouwd: evenmin is er een oplossing aange troffen, die in mechanisch opzicht geheel vol doet en dus ongewijzigd voor uitvoering in aan merking zou komen. Van de vele inzendingen vormt slechts één een behoorlijke benadering van een dergelijke oplossing, namelijk no. 47 onder het motto „Op hoop van Zegen", welk ontwerp naar het oor deel der Jury vooral in werktuigkundig opzicht, het beste is. Met waardeering voor het wel doordachte en duidelijk uitgewerkte ontwerp, is de Jury van oordeel dat echter niet wordt, voldaan aan alle eischen, welke voor een goede en practische op lossing van hét onderwerpelijke vraagstuk moe ten worden gesteld. I^Vel komt; hét ontwerp een zoodanige oplos sing het dichtst nabij, reden waarom de Jiiry besloot, deze inzending voor den 2en prijs in aanmerking te brengen. Vermits het ontwerp zoowel voorziet in de toepassing bij bestaande portiekwoningen als in die bij nieuwe, worden beide tweede prijzen aan dezen inzender toegekend. De ontwerpen worden tentoongesteld in het nevengebouw van het Hoofdbestuur der PTT aan de Kortenaerkade te 's-Gravenhage, in gang de Ruyterstraat no. 1, alwaar voor het pu bliek kosteloos gelegenheid zal zijn tot bezich tiging gedurende het tijdvak van 21 Sept. tot 22 October as. op alle werkdagen van 10 tot 16 uur. Het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Varkenshandelaren heeft zich ge wend tot den Minister van Landbouw en Vis- scherij met het verzoek maatregelen te willen nemen tegen het handeldrijven met varkens door zaakvoerders der Vèehouderijcentrale. Hierdoor ontstaat er een déloyale concur rentie tegenover de particuliere varkenshande laren, die zich vooral demonstreert in de pro vincies Gelderland en Overijsel. Het komt bovendien voor, dat bestuursleden of functionarissen van gemelde coöperatieve handelsvereenigingen der boeren, die tevens krmgzaakvoerder of zaakvoerder zijn, de var- kensmesters beïnvloeden om hun varkens met aan particuliere handelaren te verkoop.en, ter wijl ook zaakvoerders zelve of met hun mede werking de, varkens door familie- of vrienden relaties laten opkoopen. Tengevolge van dien misstand en het feit der dubbele functies komt een onpartijdige uitvoe ring der Crisisweten ten zeerste in het ge drang. NU OOK IN COCKTAIL. LIKEUR,VERMOUTH. SHERRY OF COGNAC. Het blijkt dat de storm van de laatste dagen groote schade heeft aangericht in het Westland- sche fruit, dat bij groote hoeveelheden van de boomen is geslagen. Zeker 65 pet. van het fruit is afgewaaid, hetgeen een groote schade betee- kent. Het fruit werd zwaar beschadigd, en vooral de maagdeperen en vrijwel alle groote hand peren, die dit jaar juist vrij mooi waren, zijn hierdoor sterk in waarde verminderd. Zelfs van de lage boompjes was het fruit nog afgeslagen, en overal in de kweekerijen liggen de appelen en peren over den grond verspreid. Zoo is het niet alleen in het Westland, waar weliswaar niet zoo heel veel boomgaarden zijn, maar zoo is het ook in de Betuwe, waar de schade van heel wat meer beteekenis is. Deskundigen verklaren dat het voor vele kweekers een ware stormramp is geworden; er zijn pachters die voor 2500 het fruit hadden gepacht, en nu vrijwel straatarm zijn geworden. In Limburg is het al niet veel beter, en ook daar. zijn de kweekers ernstig gedupeerd. De prijzen van het fruit liepen juist weer wat op, en nu komt deze nieuwe tegenvaller voor de kweekers. Het is een schade, die niet meer goed gemaakt kan worden. In Zeeland, waar nogal wat beschutte boom gaarden zijn, is de toestand wel een weinig gun stiger en plm. 10 pet. van het fruit viel daar als slachtoffer, doch in de open boomgaarden bleef zeker niet meer dan de helft aan de boomen. Op het station van de Ned. Spoorwegen te Zutphen heeft zich Zondagmorgen de 23-jarige mej. M. V., afkomstig uit Lochem, die op het eerste perron stond te wachten, voordat iemand haar voornemen kon verhinderen, voor den sneltrein geworpen. De machinist remde uit alle macht, doch kon de aanrijding niet meer voorkomen. Na dat de trein tot stilstand was gebracht, moest eerst een rijtuig worden afgekoppeld en de trein enkele meters achteruit gezet worden om het slachtoffer te kunnen bevrijden. Mej. V. werd met een verbrijzeld linkerbeen en een ernstige hoofdwonde opgenomen. De telefo nisch ontboden geneesheer dr. Tielenius Kruyt- hoff verleende de eerste hulp, waarna mej. V. per ziekenauto naar het ziekenhuis werd overgebracht, waar direct het linkerbeen on der de knie werd geamputeerd. Mej. V., die oud-verpleegde is van de Joodsche inrichtin gen voor zwakzinnigen te Apeldoorn, heeft ver moedelijk in een vlaag van verstandsverbijste ring gehandeld. Het bestuur van den Nederlandschen Jour nalisten Kring heeft tot den Raad van Mi nisters een schrijven gericht inzake de spelling. Strekking van dit adres is er bij de Regee ring op aan te dringen, zoo spoedig mogelijk lot eenheid op het gebied der spelling te ko men. Het kringbestuur is van oordeel, dat er op het oogenblik een toestand van verwarring heerscht, welke bevorderd wordt door het feit. dat de nieuwe spelling alleen is voorgeschreven voor het onderwijs, terwijl aan den anderen kant voor andere organen der Overheid nog de spelling de Vries en te Winkel moet wor den gevolgd. Deze verwarring veroorzaakt moei lijkheden op verschillend gebied, ook op dat der journalistiek en niet minder in het gezinsleven. Het Kringbestuur dringt er daarom bij de Regeering op aan, zoo spoedig mogelijk rege lingen te treffen, welke de noodzakelijke en gewenschte eenheid van spelling, in welke richting dan ook, kunnen bevorderen. Zaterdag den 14en September j.l., had! in Amicitia, onder voorzitterschap van den heer W. Vogelzang, de 15e jaarvergadering plaats van de Vereeniging van Leeraren in Stenografie en Machineschrij ven. De openingsrede van den voorzitter had een feestelijk karakter in verband met het derde lustrum der organisatie. De drie aftredende bestuursleden, te wetende heeren W. Vogelzang, H. Pasveer en H. C. Aba- don van Batenburg werden, evenals de leden der financieele commissie, de heeren H. Smit Arnhem, en J. G. v. Hoek, Rijswijk, herkozen. Tot voorzitter van de permanente examen commissie voor den kring Den Haag en Rot terdam werd benoemd mevr. Lensvelt, te Den Haagtot voorzitter van den kring Utrecht werd benoemd de heer R. v. d. Laan, te Amsterdam, terwijl als voorzitter voor den kring Amsterdam herbenoemd werd de heer H. G. v. Brinkom, te Amsterdam, en als voorzitter voor den kring Arnhem de heer H. Smit te Arnhem. Voor het behoud der Warenwet Een uit het bedrijfsleven gevormde commissie heeft aan de leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal een schrijven doen toekomen, waarin er op wordt aangedrongen om het wets ontwerp ingediend op 6 Augustus 1935, ter ver vanging van de Warenwet 1919 niet aan te ne men, daar dit wetsontwerp geen voldoende waarborgen geeft voor de bescherming van de volksgezondheid en de eerlijkheid in den handel. Een betere oplossing zou volgens het comité zijn, art. 13 van de wet zoodanig te wijzigen, dat ook het bedrijfsleven zal worden betrokken in de bijdragen van de keuringsdiensten. Zaterdagmidag heeft de Kath. Democrati sche Partij in Nederland (K. D. P.) in het ge bouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een buitengewoon congres gehouden, hoofdzakelijk om te voorzien in de vacature van partijvoorzitter, welke is ontstaan door het in April j.L bedanken van prof. dr. J. A. Veraart aïs zoodanig. Bij de gehouden stemming werd als voorzit ter gekozen de heer mr. A. P. C. Peters, ad vocaat en procureur te Den Haag. Mr. Peters heeft voor het in hem gestelde vertrouwen bedankt en de keuze aanvaard De ..Lijster" is op de uitreis te Bandoeng aangekomen. Alle goede dingen bestaan uit drie ORKESTEN ONVOLWAARDIGENZORG ZOMERPOSTZEGELS Zaterdag werd op aanwijzing van den arbei der van E., wonende te Leuken in den Leuker akker te Weert het ontvreemde geldkistje, af komstig van den diefstal bij den bakker H. Boeken aan de Maaspoort te Weert, gevon den. Het kistje werd aangetroffen onder een heg en het bleek, dat de deksel er van afgerukt was. In het kistje bevond zich naar schatting nog slechts 200 aan contanten en eenige stuk ken van waarde. De rest van den inhoud, welke bestaan zou hebben uit in totaal 6000 in con tanten en ongeveer 8000 aan effecten, is nog niet gevonden. De heer van Wageningh, des kundige te Maastricht zal het geldkistje aan een onderzoek onderwerpen. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Zaterdagavond ruim 8 uur reed op den rijks weg nabij de Hakkelaar, onder de gemeente Muiden, een driewielige bakfiets, welke niet van een achterlicht, maar wel van den voorgeschre ven reflector voorzien was. Vermoedelijk is hier aan toe te schrijven, dat de bestuurder van een uit de richting Bussum komenden auto de heer E. S., handelaar in radio-artikelen te Hilversum, de bakfiets te laat ontdekte. De heer S. gooide snel het stuur om naar links, maar op datzelfde oogenblik kwam van de tegenovergestelde rich ting een auto, bestuurd door den heer B. J. v. M., wonende te Nijmegen. Laatstgenoemde automo bilist was er niet op bedacht, dat zijn tegenligger eensklaps naar links zou uitwijken, met het ge volg dat de beide auto's in volle vaart met de linkervoorwielen elkaar raakten. De snelheid, waarmede de beide bestuurders gereden moeten hebben, was van dien aard. dat, de auto uit Hilversum, welke over den grasberm schoot, omsloeg en gedeeltelijk in de bermsloot kwam te "liggen en de wagen van den heer ,v. M. op den linkergrasberm terechtkwam, waarna de afstand tusschen beide auto's niet minder dan 80 M. bedroeg. Een dame, welke in den auto van den heer E, S. gezeten was, bekwam bij dit ongeval een ge broken been, en werd zeer ernstig aan den hiel gewond. De heer S. liep een handwonde op. Toe vallig passeerde een medicus die de eerste hulp verleende. De gewonde dame werd per Roode Kruis-auto van Weesp naar 't Burgerziekenhuis te Amsterdam vervoerd. De gemeentepolitie van Muiden en Muider- berg en de brigade-commandant van de rijks- veldwacht te Muiderberg stelden een onderzoek in naar de oorzaak van dit verkeersongeval. ftkux. afoaeAse Fa. H. J. PHAFF - WINSCHOTEN Zondagmorgen heeft een bezoeker van een café aan het Spui te Den Haag op klaarlichten dag een beurs met ruim f 400 gestolen. De man zat al eenigen tijd in het café, en op de een of andere manier wist hij de kasteleine, mevr. v. d. Z„ van achter de toonbank weg te lokken, waarop hij uit de lade een beurs met f 400 weggriste en aan den haal ging. Mevr. v. d. Z. riep om hulp, waarop haar zoon den man, den 49-jarigen H. uit Veere, achterna ging en hem kon doen aanhouden. Uitgaande van het district Woerden had Zaterdag en Zondag te Utrecht een tournooi plaats van de mannelijke Jeugd Derde Orde van St. Franciscus, waaraan deelnamen de afd. Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Woer den en Utrecht. Het tournooi werd geopend door een Lof in de kapel der Eerw. Zusters Franciscanessen, opgedragen door pater Natalis Ruys O.F.M. van het Centraal bureau der D.O. te Weert. In het parochiehuis had daarna het eerste kapittel plaats. Theo v. d. Heijden uit Utrecht hield een inleiding over: „Wijvandaag", waarbij spr. de aandacht er op vestigde, dat de D. O. geheel is ingesteld op een dieper gebedsleven. Pater Marculphus Meyer O.F.M. uit Weert hield hierna een lezing met lichtbeelden over den opgang van Franciscus naar God. De tweede tournooidag werd aangevangen met het gezamenlijk liturgisch morgengebed en daarna een plechtige Hoogmis in de kapel der Zusters, opgedragen door pater Ivo Terkell. Na het ontbijt werd bij huize Vervoorn te De Meern in het bosch een kapittel in open lucht gehouden. Theo v. Heumen leidde hex toepasselijke onderwerp in: „Als zwervers". In het middagkapittel voerde Gerard v. Ede het woord over het onderwerp: „Genève en Assisië". J. v. d. Putten uit Den Haag gaf een korte uiteenzetting van de jeugdbeweging: „De tocht- genooten van „St. Frans", welke haar oorsprong vond in de in 1917 gestichtte: ,Les compag nons de Saint Francois" na e'en vredesbijeen komst te Bienville bij Parijs. Ook over dit onderwerp ontwikkelde zich een geanimeerde discussie. Pater Parm'enius Büller O.F.M. uit Weert hield een rede, getiteld: „Franciscanisme en leven'.'. Franciscanisme, aldus spr., is de geest, die tegenwoordig beschouwd wordt als het redmid del der samenleving. Radicaal-katholicisme is het Evangelie aan de spits tot het uiterste. En dat niet als woord alleen. Neen, dat in de praktijk. De redding van de wereld wordt gezocht door en verwacht van, het. Franciscanisme. In éigen omgeving moeten wij voorbeelden zijn van eenvoud, van onthechting en verster ving van liefde en vredelievendheid, beschei denheid. Kapelaan G. J. Jansen, directeur der Utrechtsche afd. der J. D. W., sprak ëen dank woord aan het slot van dit tweedaagsch tour nooi, waarvan de slotmiddag o.m. werd bijge woond door pastoor Gerritsen en pater Randag O.F.M. uit Amsterdam. •lUIIIIlllllllllllllllIIIIIIIIIIIIlIIUtllllllllllltlllllllllllllllllll UlflIllllllllltK Met buitengewone snelheid heeft zich uit de barometerdaling in de Golf van Biscaje een nieuwe depressie ontwikkeld, die thans bij het Skagerak ligt, in Denemarken storm brengt en nu naar Scandinavië trekt. In het Zuidwesten verschijnt weer hooge drukking. Op de Brit- sche eilanden is het weer opklarend met nog enkele regenbuien en temperaturen onder nor maal. Terwijl in Noord-Scandinavië nog sneeuw en hagel valt onder invloed van de vorige depres sie, brengt de nieuwe reeds regen en storm in Zuid-Scandinavië. Duitschland heeft in het Oosten vrij hooge temperaturen met plaatselijk onweer, in het Westen is het koel geworden en zullen de re genbuien doordringen. In Frankrijk neemt de bewolking af en is het in het Zuid-Oosten vrij warm. De uit het Zuidwesten opkomende hooge drukking zal tijdelijk weersverbet^fing brengen, aanvankelijk met kans op nachtvorst en iets boogere temperatuur overdag. Z. H. Exc. Mgr. Tarcisius van Valenberg, Apostolisch Vicaris van Nederlandsch Borneo en tit. Bisschop van Combe heeft op 21 Septem ber in de Capucijnenkerk te Udenhout de vol gende wijdingen toegediend: De vier kleine Orden aan de volgende eer waarde Fraters: Paduanus van Amsterdam, Si- gebertus van Buitenzorg, Crispinianus van Heeze, Casimirus van Reek, Emericus van Liempde, Nilus van Geertruidenberg, Lucidius van Delft, Alphonsus van 's Hertogenbosch, Ildephonsus van Scheveningen, Pontianus van Molenschot, Martialis van Veldhoven, Servatius van Udenhout, Gedeon van Vilvoorden, Ananias van Rotterdam, van de Orde der Minderbroeders Capucijnen. Het Subdiaconaat aan de eerwaarde Fraters: Rizzerius van VOrtum en Mullem, Petrus van 's Hertogenbosch, Ewaldus van Haastrecht, Beatus van Vierlingsbeek, Honoratus van Nu land, Othmarus van Moerdijk, Radbodus van Den Haag, Victorianus van Molenschot, Regi- naldus van Tilburg, Sebastianus van Tilburg, van de Orde der Minderbroeders Capucijnen. Het H. Priesterschap aan de eerwaarde Fra ters: Dismas van Den Haag, Herman-Jozef van Drunen, Gonzaga van Scheveningen, Benjamin van Neerbosch, Alardus van Velp (N.Br.), Oscar van Beek, Nazarius, van Bergen op Zoom, Cle- mentinus van Vlissingen, Liduinus van Schie dam, Martinus van Cuyck, Theobaldus van Dongen, Bernardinus van Velddriel, Optatus van Veghel, Nepomucenus van Tilburg, Theoti- mus van 's Hertogenbosch, Herculanus van Overasselt, Lucas van Valkenswaard, Landelinus van Amsterdam, Arthurus van Bergen op Zoom, van de orde der Minderbroeders Capucijnen. Heden worden in het Dominicanenklooster te Huissen twee kloosterjubilea gevierd. Pater Aloysius van Oorschot O.P., geboren te Erp en professor aan het klooster te Huissen viert zijn 40-jarig kloosterjubileum, evenals pater Ant. Deenen O.P., geboren te Zevenaar en thans ver blijf houdende in het klooster te Huissen. Van morgen werd een H. Mis van dankbaarheid op gedragen en de jubilea werden voorts in den intiemen kring van het klooster gevierd. In den loop van den dag mochten de beide paters vele bewijzen van sympathie en belangstelling in ontvangst nemen. i ie*«3E: Zondag herdachten de Paters L. Biesta en C. Knippenburg O.P. resp. pastoor en kapelaan aan de O. L. Vrouwekerk te Nijmegen hun 25- en 40-jarig professiefeest. Pater Knippenburg droeg om half tien een plechtige H. Mis op. terwijl pastoor Biesta om elf uur de Hoogmis celebreerde, waarbij zijn broeder, pater Biesta uit Amsterdam als presbyter-assistens fungeerde en pater C. Smits, pastoor te Amsterdam en kapelaan K. de Boer uit Nijmegen als diaken en sub-diaken. Na de H. Mis werd in de pasto rie een drukbezochte receptie gehouden, waarop verschenen deputaties van alle katholieke cor poraties der parochie, de Hoogeerwaarde ..leer J. L. v. Mulukcm, Deken van Nijmegen, de bur gemeester van Nijmegen, de heer Jos. Steinweg, de katholieke wethouders en meerdere notabe len. De feestdag werd besloten met een plechtig Lof. De toestand van rector M. J. van Dam, die vorige week uit voorzorg van de H.H. Sacra menten der Stervenden werd voorzien, is steeds vooruitgaande. Alle onmiddellijk stervensge vaar kan op het oogenblik als geweken worden beschouwd. 9 9 9 9 GODSDIENST 11.30 Hilversum I (Godsdienstig halfuurtje door L. H. Perquin) ORGELBESPELING 11.20 Droitwich ORKEST-CONCER TEN 11.40 Luxemburg 12 15 Hilversum I (Lunchconcert door de Kro-Boys) 12.20 Deutschlandsender (Barnabas von Geczy's orkest) 12.20 Kalundborg 12.30 Hilversum II (Het Cantabtlé- orkest) 12.30 Hamburg (Het Omroepork.) 12.35 Parijs I 12.50 Brussel I (Het Omroeporkest) 12.50 Brussel II (Het Salonorkest) 1.20 Droitwich (Het Schotsche Stuc a-orkest) 2.20 Hamburg (Gevarieerd conc.) 2.20 Kalundborg (Concert uit rest. „Rltz") 3.10 Hilversum I 3.10 Hilversum II (De AVRO-deci- bels) 4.20 Deutschlandsender (Het Om- roepkleinorkest) 5.15 Brussel I (Ber. Salonorkest) 5.35 Hilversum II (Kovacs Lajos en zijn orkest) 5.45 Hilversum I (Het KRO-ork.) 6.30 Hilversum I (Het KRO-ork.) 6.50 Brussel I (Salonorkest) 7.25 Boedapest (De Zigeunerkapel) 7.55 Deutschlandsender (Populair concert) 8.05 Toulouse 8.10 Droitwich (Het BBC-orkest) 8.10 Beromünster (Het Omroepork.) 8.20 Brussel I (Het Radlo-sympho- nie-orkest) 8.20 Brussel II (Het Omroeporkest) 8.25 I uxemburg 8.25 Toulouse (Militaire marschen) Dinsdag om 4.15 wordt in het Opera-programma van den K R. O., over Hilversum I de „Vesperi Siciliani" van G. Verdi uitge zonden 8.30 Hilversum I (Charly Gaudrlot en sijn orkest) 8.40 Parijs II 8.50 Toulouse (Weensch Orkest concert) 9.15 Hilversum I (Charly Gaudrlot en zijn orkest) 9.15 Hilversum II (Het Omroep orkest) 9.20 Toulouse 9.20 Hamburg (Militair concert) 9.30 Parijs 10.00 Hilversum I (Het KRO-Sym- phonie-orkest U.S.O.) 10.20 Rome 10.20 Beromünster (Het Omroep orkest) 10.30 Hilversum II (Het Omroep orkest) 10.40 Hilversum I (Het KRO-Sym- phonie-orkest, TJ.S.O.) 10.45 Kalundborg (Fransche muz.) 11.05 Parijs I (Dansmuziek) 11.15 Hilversum II (De AVRO-deci- bels) 11.20 Hamburg (Het Omroeporkest) 11.20 Deutschlandsender 11.35 Boedapest (De Jazzkapel) 11.35 Droitwich (Dansmuziek) 11.55 Toulouse (Argentijnsch ork.) 12.05 Toulouse (Militaire liederen) 12.20 Toulouse (Cabaretprogramma) 12.40 Toulouse (Militaire muziek) GRAMOFOON 8.00 Hilversum I 8.00 Hilversum n 10.00 Hilversum I (H. M. Grenadier Guards) 10.15 Hilversum II 10.30 Hilversum I (voor fabrieken) 11.00 Hilversum I 11.30 Hilversum II 12.25 Parijs II 1.15 Luxemburg 1.50 B-ussel I 1.50 Brussel II 2.05 Deutschlandsender 2.15 Hilversum II 2.35 Langenberg 3.00 Hilversum I 3.00 Hilversum n 3.10 Droitwich 5.15 Brussel II 5.30 Hilversum I 5.35 .Rome (Gevar. Concert) 6.15 'Hilversum I 6.20 Beromünster 6.20 Brussel I 6.35 Brussel II 6.55 Luxemburg 7.10 Parijs I 7.10 Luxemburg 7.15 Hilversum II 7.35 Hilversum I 7.35 Brussel II 7.50 Luxemburg 9.40 Luxemburg 9.45 Hilversum I 10.20 Brussel I 10.20 Brussel II 10.30 Boedapest 10.35 Hilversum I 10.50 Parijs II 11.10 Hilversum II 11.30 Hilversum I 11.30 Weenen (Oostenrijksche volks muziek) 12.20 Weenen (dansmuziek) BERLIJN BEROMÜNSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL II DEUTSCHL.SENDER DROITWICH HAMBURG HILVERSUM I HILVERSUM II LANGENBERG LUXEMBURG MILAAN PARIJS 1 PARIJS II ROME TOULOUSE WEENEN 356.7 M. 539.fi M. 549.5 M. 483.9 M. 321.9 M. 1571 M- 1500 M. 331.9 M. 301.5 M. 1875 M. 455.9 M. 1304 M. 368.6 M. 1648 M. 312.8 M 420.8 M. 328.6 M. 506.8 M. KAMERMUZIEK 9.00 Hilversum II (Het ensemble „Lismonde") 10.30 Hilversum II (Het ensemble „Lismonde") 4.20 Langenberg (Schumann-recit.) 4.40 Droitwich (Het Mac Naghten Strijkkwartet) 5.25 Milaan (Het Malatista-Kamer- orkest) 5.35 Droitwich (Het Cedrlc Sharpe Sextet) 7.15 Hamburg (Mozart's Strijk kwartet) 7.25 Beromünster (De Berner Ac cordeon-Club) 9.20 Langenberg (Het Omroep- klelnorkest) 9.50 Beromünster 10.30 Weenen (Brahms' kwintet) 10.55 Deutschlandsender 11.00 Droitwich (Het Leslie Brld- gewater Harpkwlntet) SOLISTEN -CONCERTEN 6.10 Deutschlandsender (zang) 7.20 Berlijn (zang: Ria Ginster sopraan) 8,00 Luxemburg (piano Ernest Agrèvesl 8.55 Kalundborg (Beethoven's Pia nosonate) 9.05 Parijs 1 (zang) OPERA EN OPERETTE 4.15 Hilversum I (opera-progr.) 8.20 Kalundborg (Operamuziek) 8.35 Toulouse Operette-aria's f 8.50 Boedapest (Het Opera-orkest o. 1. v. Lajon Rajter) 9.05 Milaan („Imonelli fiorentini") 9.00 Droitwich („Purltain Lillaby") 9.20 Deutschlandsender („Der oe- trogene Kadi" v. Chr. W. Gluck) VARIA 11.00 Hilversum II (Wenken voor de huishouding) 2.00 Hilversum I (Vrouwenuurtje) 2.30 Hilversum II (Een half uur cabaret) 4,30 Hilversum II (Radio-kinder koorzang o. 1. v. Jacob Hamel) 5.00 Hilversum I (Kinderkoor „De Roomsche Stem") 5.05 Hilversum II (Voor kleine kin deren") 7.15 Hilversum I („De St. Jozef- gezellenvereeniglng" door P. Emans) 7.30 Hilversum II (Hr. Jacob van Essen: „Stem en Persoonlijk heid") 8.20 Hilversum I („De a.s. Mode cursus") 8.50 Hilversum IX („De Blauwe Smaragd") 9.00 Hilversum I (Uit de wereld van de film door A. v. Dom burg) 10.20 Hilversum II Nadat de Nivas in de vorige week de limi- tes voor alle suikerbestemmingen met 10 cent verhoogd heeft en 3000 ton superieur aan Britsch Indië Zaterdag j.l. verkocht, wordt thans wederom een verhooging van de limites met 10 cent gemeld. De Algemeene Exploratie Mij. keert met ingang van 1 October op dividend No. 17 een interim-dividend uit van 4 pCt. of 4.80 per aandeel van f 120.vorig jaar interim dividend 4 pCt., slotdividend 6lA pCt.). De Int. Viscose Compagnie behaalde in het boekjaar 1934 een saldo-winst van f 183.927 tegen f 55.052 het vorig jaar. Zij keert een dividend uit van 2 pCt. (v. j. nihil) De Kilo Moto boekte in 1934 een winst van fr. 28.80 mill, tegen fr. 25.54 mill, het vorig jaar. Hieruit wordt fr. 48.95 (fr. 45.68) op de preferente, fr. 18.95 (fr. 15.68) op de winst-aandeelen en fr. 7.31 (fr. 6.05) op de winstbewijzen uitgekeerd. i'f Dr. Schacht gaat naar Londen. Geruch ten, als zou hij in de City pogingen doen, om een leening van minstens 10 millioen te sluiten, worden tegengesproken. «j. Amerikaansche spoorwegkringen achten het zeker, dat de mijen een proces tegen de regeering zullen beginnen, om de uitvoering van de spoorweg-pensioenwet te verhinde ren. De wet zou de ondernemingen op den duur meer kosten, dan volgens de particu liere voorzieningen. De Securities and Exchange Commission zal met elf openbaar nutsbedrijven bespre kingen voeren ten einde overeenstemming te bereiken, op welke wijze de positie der public-utility-holdingmijen in overeenstem ming kan worden gebracht met de nieuwe wet. Volgens verklaring van den directeur van het American Petroleum Institute, heeft de gemiddelde winst der oliemijen in 1934 1.02 bedragen per aandeel, terwijl de belastingen 5.63 per aandeel bedroegen. De Continental Can heeft met Ameri kaansche brouwerijen belangrijke contrac ten afgesloten voor de levering van blikken voor bier. Deze bedrijfstak zal sterk worden uitgebreid en tegen het einde van het jaar zal door de mij. niet minder dan 50 millioen blikjes maandelijks geproduceerd worden. De petroleumcommissie van Texas zal trachten de productie van onwettige petro leum te compenseeren door een verdere ver laging van de toelaatbare productie. Zij heeft deze voor October vastgesteld op 1.001.190 vaten, zijnde een vermindering van 33.233 vaten. De Pere Marquette boekte in Augustus een netto-winst van 18.041 tegen een ver lies van 157.234 in Augustus 1934. De Dollar noteerde Zaterdag j.l. te New York 1.4775 tegen 1.4764 Vrijdag j.l. Het Pond Sterling bewoog zich vanoch tend te Amsterdam op 7.26'A7.27A (v. slot 7.26%). de Frank op 9.73 A—9.74 (9.73A) en de Dollar op 1.47%—1.47% (1.47%). Sedert Zaterdag wordt vermist de 18-jarige slagersknecht L. G„ werkzaam bij de fornia v. Tilburg te Bergen op Zoom. De jongeman is in het bezit van geld, dat hij van de klanten had geïnd. Tegenover an deren heeft hij zich uitgelaten, naar Brussel te willen, zoodat het niet onwaarschijnlijk is, dat hij zich in België's hoofdstad ophoudt. PERSRFP r r> n t> r n> 12.00 Hilversum I 8.00 Hilversum I 8.00 Hilversum II 10.30 Hilversum I 11.00 Hilversum II VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WU NAAR uLN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Dank zij het initiatief der Nederlandsche Regeering' zal het eerstkomende Internationaal Kcude-Congres in Nederland worden gehouden en wel medio Juni 1936. De opening en zittingen hebben plaats in Den Kaag, de sluiting te Amsterdam. Het Congres gaat uit van het Internationaal Koude-Instituut („Institut International du Proid") te Parijs, dat in stand wordt gehouden door de samenwerking van 53 staten over de geheele wereld en waartoe ook Nederland en Nederl. Indië behooren. Het Concgres wordt met medewerking van dit Instituut georganiseerd door de bekende Ned. Ver. voor Koeltechniek (N.V.K.) in 1908 opgericht op initiatief van wijlen Prof. Dr. H. Kamerlingh Onnes. H. M. onze Koningin heeft zich bereid ver klaard, het beschermvrouwesehap van dit Coh" gres op Haar te nemen. Enkele Ministers en andere autoriteiten werden eveneens bereid ge- vonden deel uit te maken van het eere-comité- Het algemeen Secretariaat is gevestigd: Juliana van Stolberglaan 107, 's-Gravenhage» van waaruit alle inlichtingen omtrent dit Con gres gaarne zullen worden verstrekt. Hedenmorgen is op 24-jarigen leeftijd &e zwemmer Joop Stotijn overleden, die zes maal in successie het kampioenschap van Nederland in het schoonspringen heeft behaald. Hij fun geerde vaak als scheidsrechter voor waterpolo en als jurylid voor het schoonspringen. Hü was tweede secretaris van den Haagschen kring van den K.N.Z.B., secretaris der zwemcommissie van dezen kring en, als leeraar M. Oa gymnas tiek, trainer van verschillende vereenigingen. De Gooische Wielerbaan te Hilversum voor haar sluitingsavond op Woensdag a.s. programma vastgesteld, dat een waardig besiu1" van dit wielerseizoen in Hilversum is. Het hoofdnummer bestaat ditmaal uit 0® koppelwedstrijd over 80 K.M. (320 ronden waaraan allereerste renners hun medewerking verleenen, zooals PijnenburgWals; Rausch Hürtgen; Buysse—de Pauw; Jan v. Kemp611"" G. Loncke; BraspenninxPellenaars; Vinder^ Clignet; PelserAdan; Veger—v. d. Hors MetsStapensea, enz. ,g Voorts zullen er sprintwedstrijden voor P1 alsmede een voorgift wedstrijd gereden worde een eigen krachtwedstrijd voor amateurs onafhankelijken en ten slotte zal de laatste gestreden worden om den brassard van de W lerbaan tusschen de Utrechtsche renners We broek en v. d. Voort, die het kleinood vl resp. drie maal wonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6