Italië wacht thans op voorstellen nieuwe Conflict Italië-Abessinië en Egypte i De veiligheid in Europa De stabilisatie kwestie Het nieuws van heden Mgr. Orsenigo bij den Paus «x -•mmm mtmx. WAT ZAL GENÈVE DOEN? HET BRITSCHE VL00T- BOUWPROGRAM CHERTOK'S CONCESSIE HOUDING VAN VOLK EN REGEERING DE BAROMETER 5** VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 24 SEPTEMBER 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: INASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19557 Aloisi heeft geen tegenvoorstellen gedaan, doch Mussolini's af wijzing gemotiveerd Een incident te Gondar Italiaansche koerier gearresteerd Turkije in de weer Aloisi De houding van Egypte Negus zet de gevange nissen open Het Weer minuimumimiiiü 7ransch-Britsche ond er hand elingen vlotten goed Kosten bedragen 200 miUioenpond Mr. van Lanschot betuigt te Genève zijn instemming met het voor stel van minister Bonnet Een belangwekkende rede Onderhandelingen over den prijs De Arabische nationalistische pers is ontevreden over het baasspelen van Engeland Sympathie voor 't arme Ethiopië Niets meer te zeggen? Instructies ontvangen inzake hand having van de rechten der Kerk in Duitschland MARCONI PROFESSOR NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ROME, 23 Sept. (Reuter). In een bespreking van de situatie te Ge neve heeft de officieele woordvoer der der Italiaansche regeering aan den correspondent van Reuter ver klaard: ,,De deur staat nog open voor een accoord. Wij wachten nieuwe voorstellen van den Volkenbond af, welke een minimum-basis voor be sprekingen zouden kunnen vormen. Wij hebben geen tegenvoorstellen gedaan." Naar de correspondent verder meldt, bestaat er geen onmiddellijk gevaar, dat Italië zich uit den Volkenbond zal terugtrekken. Italië zal dit niet doen voordat het voelt, dat het niet anders kan. Italië's houding jegens den Volkenbond is op het oogenblik correct, zoo niet hartelijk. Op gemerkt dient te worden, dat de bladen den laatsten tijd niet te zeer den nadruk op de Uittreding uit den Volkenbond hebben gelegd. Ook in de huidige zitting van de Commissie Van Vijf bleek, dat Aloisi slechts de afwijzing Van het Geneefsche voorstel had gemotiveerd an geen tegenvoorstellen had gedaan. De tekst van de nota van den voorzitter Van de Commissie van Vijf is hedenmiddag gepubliceerd. Deze nota is 18 September over handigd aan de regeeringen van Ethiopië en Italië. Hierop heeft Ttaïië 21 dezer en Ethiopië heden geantwoord. De inhoud van de nota is feeds bekend. In Volkenbondskringen wordt medegedeeld, "at Laval hedenochtend in de Commissie van Vijf een zeer vastberaden houding heeft aan genomen. ADDIS ABEBA, 23 Sept. (Reuter). De Abessinische autoriteiten te Gondar heb ben een Italiaanschen koerier gearresteerd, die zich naar Adoea begaf. De Italiaansche gezant. Vinei, heeft te gen deze arrestatie geprotesteerd. Aan den anderen kant heeft men den Italiaanschen consul te Gondar verhinderd naar den Soedan te gaan. De aankoop van paarden voor het Abessi- hische ministerie van oorlog, waarmede de Vorige week een aanvang is gemaakt, duurt Onverminderd voort. Naar schatting zijn tot dusver in totaal hhliioen paarden tegen contante betaling ge docht. F^as Kassa, de gouverneur van Godjan, beschikt alleen reeds over 70.000 man bereden hoepen. Naar verluidt, is een wijziging in het mi nisterie van oorlog te verwachten. Als nieuwe •ninister van oorlog heeft men vermoedelijk litura do Tasso op het oog. In regeeringskringen wordt over nieuwe Ita liaansche voorstellen gesproken. Bijzonderhe- hieromtrent zijn evenwel nog niet bekend. Voorts wordt nog gemeld, dat de keizerin over ongeveer twee weken met een karavaan naar fle provincie Wolioe zal vertrekken. ISTAMBOEL, 23 Sept. (Reuter) In verband hiet de berichten over 'n verscherping van de hritsch-Italiaansche tegenstelling in de Middel- lahdsche Zee, welke hier Zaterdag werden ont vangen, is de president van de Turksche repu bliek, Ataturk, vergezeld van bijna alle minis- hrs, die te Istamboel aanwezig waren en het oppercommando van het Turksche leger, naar ^bkara vertrokken, waar heden een minister rad plaats heeft, waaraan ook de militaire auto riteiten deelnemen. De pers deelt mede, dat dezer dagen gemeen schappelijke manoeuvres zullen plaatshebben van de Turksche vloot en de Grieksche vloot, welke hier thans op bezoek is; aan de manoeu vres zullen ook vliegtuigen deelnemen. Het oppercommando zal worden gevoerd door den Griekschen admiraal die zijn vlag zal hij sehen op den Turkschen slagkruiser „Yawuz". PARIJS 23 Sept. (Reuter). In een onderhoud met den vertegenwoordiger van de „Intransi- geant" te Kairo verklaarde de vroegere Egypti sche minister-president Ismail Sidky Pasja, dat Egypte de gevolgen van een conflict moet dra gen, waarvan het zelf verre staat. De houding tegenover Abessinië is duidelijk, de onafhankelijkheid van een land is een te kostbaar goed, dan dat men zonder droefheid zou kunnen zien, dat een volk gevaar loopt deze te verliezen. Egypte verwondert zich er evenwel over, dat Engeland zich thans opwerpt als een overtuigd voorvechter van deze onafhankelijkheid; sedert jaren toch poogt Egypte zonder gevolg zijn ver houding tot Engeland te regelen, hoe kan Egyp te, dat niet weet wat zijn eigen toekomst is, zich mengen in een strijd, welke zoo groote gevolgen kan hebben. Engeland zou Egypte aan zijn zijde hebben gevonden, indien het een verbond met Egypte had gewenscht en Tiiermede de onafhankelijk heid van Egypte had gegarandeerd; doch een dergelijke vereeniging schijnt niet in de naaste toekomst te liggen. Zonder dat Egypte iets heeft te zeggen treft het Britsche leger voorbereidingen op Egypti- schen bodem en zoekt de Britsche steunpunten in de Egyptische havens, welke een vervanging voor het bedreigde Malta beteekenen. Het is te vreezen, dat van het Egyptische volk, niettegenstaande de offers, welke het zal moe ten brengen, nog niet kan worden gezegd, dat de tijd is gekomen, dat het zijn plaats inneemt in de rij van de werkelijk vrije volkeren. Indien Egypte gelegenheid zou worden gebo den zijn zaak te Genève te verdedigen, dan zou het geen buitenlandsch advocaat noodig hebben, honderden Egyptische juristen zijn waardig aan de tafel van den Volkenbondsraad te zitten. ADDIS ABEBA, 23 Sept. (Reuter.) De Negus heeft bevolen alle gevangenen vrij te laten, behalve de moordenaars, onder voorwaarde, dat zij als vrijwilligers dienst nemen in het leger. Ook heeft hij onder dezelfde voorwaarde vrij- VERWACHTING: lyUtigc tot zwakken, f jË later weer toenemende Westelijke tot =E Zuidelijken wind, tijdelijk opklarend, wei- nig of geen regen, later iets warmer. Verdere vooruitzichten: toenemende be- wolking en kans op regen. heid van straf beloofd aan alle dieven en roo- vers, die voortvluchtig zijn. Het leger zal hierdoor minstens 50.000 man meer tellen. Hoewel een dergelijke maatregel te verdedi gen is uit het oogpunt van bezuiniging, is hij toch niet zonder nadeel. De leger-commandanten zullen nu strenge maatregelen moeten nemen om plunderen te gen te gaan. PARIJS, 23 September (A. N. P.) De cor respondent van de Information te Genève weet te melden, dat de Fransch-Engelsche onderhandelingen over de kwestie van de veiligheid in Europa een gunstig beloop ne men. Het Engelsche antwoord op de Fransche informatie moet zeer tegemoetkomend zijn. Engeland zou bereid zijn het Volken bondsstatuut te versterken en sanctiemaatre gelen in overweging te nemen, doch alles hangt af van de houding van den Volken bond in het Italiaansch-Abessinische con flict. LONDEN, 23 Sept. (Reuter) De „People" bericht, dat minister-president Baldwin op de conservatieve partij-confe rentie, welke 4 October a-s. te Bourne mouth zal worden gehouden, bijzonder heden over het bouw-program van de Brit sche vloot zal mededeelen. De kosten van het plan bedragen ongeveer 200 milliocn pond sterling. In een tijdvak van 6 jaar zullen 6 slagschepen, 36 kruisers, 100 tor pedojagers en 30 onderzeeërs worden ge bouwd. LONDEN, 23 Sept. (Reuter) Onder voor zitterschap van Baldwin Is vanmiddag een niet-officieele kabinetszitting gehouden, waar bij verschillende ministers tegenwoordig waren Daar alle ministers zich op het oogenblik te Londen bevinden, is de verwachting, dat mor gen een voltallige zitting van het kabinet zal plaats vinden. Ook Duitschland versterkt zijn vloot. van Twee nieuwe onderzeebooten in de haven Kiel GENèVE, 23 Sept. In dc economische en financieele commissie der Volkenbondsver gadering heeft de Nederlandsche gedele geerde, mr. W. M. van Lanschot, heden zijn groote instemming betuigd met de sta bilisatie-voorstellen, welke de vorige week door den Franschen minister van Handel, Bonnet, waren ingediend. Mr. van Lanschot meende, aldus seint de Geneefsche correspondent van de N. R. Ct. aan zijn blad, dat de Fransche gedachtengang in de volgende woorden getrouw wordt wefer- gegeven: Frankrijk is bereid een meer liberale handelspolitiek te volgen ten aanzien van die landen, die hunnerzijds bereid zijn zelf een dergelijke handelspolitiek aan te nemen en bovendien hun munt binnen redelijke grenzen stabiel houden'. Mr. van Lanschot wees in dit verband op de verklaringen in de Troonrede over de devaluatie en over de mogelijke vervanging van de be staande contingenteeringsbepalingen door an dere maatregelen van steun aan het bedrijfs leven, die niet het bezwaar van verstarring van den handel met zich brengen. Deze woor den geven duidelijk te kennen, zeide Mr. van Lanschot, dat de Nederlandsche regeering be sloten is eenerzij ds de goudwaarde van de munt stabiel te houden en anderzijds met de andere regeeringen samen te werken om de hinderpalen te verwijderen, die op het oogen blik den internationalen handel in den weg staan. Mr. van Lanschot besprak hierop het rap port van het economische Volkenbondscomité over den tegenwoordigen stand van de intern, economische betrekkingen. Dit rapport toont aan, dat zuiver nationale bemoéiingen om een crisis van wezenlijk in ternationaal karakter te bestrijden, vergeefsch moeten zijn en dat gemeenschappelijke pogin gen op internationaal terrein vereischt zijn. De Nederlandsche gedelegeerde besprak ver. volgens het rapport over het landbouwprotec- tionisme. De politiek van overdreven landbouw- bescherming heeft een zeer ernstigen toestand veroorzaakt. Een herziening van die politiek is noodzakelijk. Sprekende over de politiek van clearing-overeenkomsten zeide mr. v. Lan schot, dab de Nederlandsche regeering deze slechts heeft ingevoerd, om bepaalde levens belangen te beschermen. Op het oogenblik ls de Nederlandsche regeering verplicht deze po litiek te blijven volgen, doch zij doet dit met tegenzin. Ten slotte herinnerde mr. van Lanschot nog aan de woorden, die minister de Graeff tien dagen geleden in de voltallige Volkenbonds vergadering had uitgesproken over de nood zakelijkheid van rechtvaardige behandeling van den handel van alle Volkenbondsstaten en van een integrale toepassing van het stelsel van de open deur. LONDEN, 23 Sept. (Reuter) De concessie, welke Chertok thans koopt van den Ethiopi- schen gezant te Londen, dr. Martin, heeft hij ongeveer 10 jaar geleden van den huidigen Negus gekregen. De concessie heeft een oppervlakte van on geveer 13.000 vierkante mijl en ligt ten westen van den Blauwen Nijl in het noord-westen van Ethiopië. Het gebied is rijk aan stofgoud, waarvan een groote hoeveelheid ligt in de rivier Dadessa, welke geheel door de concessie stroomt. Hedenmiddag zijn de onderhandelingen over den prijs voortgezet. De som, welke Chertok betaalt, zal het per soonlijk eigendom zijn van dr. Martin. Of hij den Negus een deel hiervan wil schenken, is zijr. zaak, zeide een zoon van dr. Martin aan den vertegenwoordiger van Reuter. ltaliaansche troepen trekken voor het ^rtrek naar Oost-Afrika door de straten van Napels (Bijzondere correspondentie) In de weken gedurende welke het Ita- liaansch-Abessinisch conflict een steeds ernstiger en onrustwekkender Karakter aannam, heeft de Arabische pers geen dag laten voorbijgaan zonder Tewfik Nessim Pasja, den Egyptischen premier, met den grootst-mo- gelijken aandrang te vragen wat hij en dus Egypte te doen dacht als het inderdaad tot een oorlog tusschen Italië en Ethiopië komen mocht. De premier heeft lang geaarzeld stel ling te nemen. Overwegingen, die zoowel met de buitenlandsche politiek Engelands defi nitieve houding als met de binnenlandsche politiek verband hielden, weerhielden hem. Maar eindelijk is de verwachte verklaring dan toch afgelegd. Het kabinet van Kaïro zal, als het tot een politieke, economische of zelfs gewapende tusschenkomst van Groot-Brittan- nië zou moeten komen, de Egyptische politiek afstemmen op die van het groote land, waar aan Egypte door een aantal diplomatieke ver dragen gebonden is. Van de houding, die En geland in laatste instantie aannemen zal, is dus de Egyptische volstrekt afhankelijk. Deze verklaring heeft in Egypte veel stof op geworpen. Ongetwijfeld, Nessim Fasja men gaf het van gematigde zijde gereedelijk toe had moeilijk een andere verklaring' kunnen af leggen dan die welke hij, na lang aarzelen, aan de pers verstrekte. De bezetting door Brit sche strijdkrachten van de belangrijkste stra tegische centra in de Nijlvallei en aan de oevers van het Suez-kanaal, de noodzakelijk heid voor Egypte om zich, in diplomatiek op zicht, aan de voorschriften der Britten te on- werpen, de geringe sterkte van het Egyptische leger, dat slechts eenige duizenden soldaten telt, beperken de bewegingsvrijheid van de regeerders in het land Koning Foead dermate, dat het hun niet mogelijk is een houding aan te nemen, die niet met de Londensche opvat tingen strookt. Maar de Arabische nationalistische pers gaf van geheel andere inzichten blijk. Zij sprak als haar oordeel uit, dat de diplomatieke teksten, waarvan de premier gesproken had, en waar mee zeker ook de verdragen van 1929 en 1930 bedoeld waren, voor een rechtgeaard Egypte naar geen waarde hebben. Deze verdragen zijn doode letter gebleven, „de Egyptische onafhan kelijkheid is slechts een caricatuur", en er kan dus voor een Egyptische regeering geen enkele positieve verplichting bestaan, zich onvoor waardelijk aan Engelands zijde te scharen. De Wafd, reeds uiterst ontevreden over het feit, dat sinds tien maanden de normale in vloed van constitutie en volksvertegenwoordi ging uitgeschakeld is, oordeelde de gelegenheid gunstig eischen te stellen, die, zelfs als de poli tieke hemel wolkeloos ware, geen kans zou den hebben ook maar in overweging te wor den genomen. Nahas Pasja, de leider van de in Egypte nog steeds zeer machtige Wafd, verklaarde in een te Alexandrië gehouden rede, dat samenwerking tusschen Groot-Brittannië en Egypte ongetwijfeld noodzakelijk is, maar dat deze samenwerking voor beide landen al léén dan gunstige resultaten hebben kan als éérst door Engeland en Egypte een alliantie gesloten wordt, die de rechten van het laatste land volledig erkent. „Als Engeland" voegde Nahas Pasja er bij „onze vriendschappelijke gevoelens en onzen goeden wil op de proef wil stellen, dan is de gelegenheid thans uiterst gunstig, maar Egypte zal zich zijn medewerking niet meer laten afdwingen, zooals in 1914. Als onze ver wachtingen teleurgesteld mochten worden is het plicht der Egyptenaren hun bestaan te ver dedigen." Deze openhartige verklaring op een oogen blik, waarop de vrede in Afrika en mis schien die in Europa ernstig gevaar loopt, heeft in alle milieux indruk gemaakt. Niettemin houdt men in Britseh-Egyptische kringen aan de meening vast, dat Egypte's po sitie van dien aard is, dat dit land afge scheiden van alle sym- of antipathie voor En geland niet anders zal kunnen doen dan zich onvoorwaardelijk aan Brittannië's zijde scharen. Het Egyptische belang brengt dit mee en dat belang zal sterker blijken dan de over wegingen van binnenlandsche politiek, die thans geen eerste plaats kunnen innemen. Lon den en de Britsche vertegenwoordigers te Kaïro zijn van oordeel, dat de Wafdisten het pro bleem verkeerd stellen. Zij wakkeren binnen landsche oneenigheden aan op een oogenblik, waarop er voor Egypte gevaren van buiten dreigen. Italiaansche interventie in het Noorden van Ethiopië, waar zich de bronnen van den Nijl en het meer Tana bevinden, kan aan zekere Engelsche belangen in den Soedan zeker schade berokkenen, maar voor Egypte beteeker.t die interventie een directe en positieve aanslag op zijn rechten, een ernstige bedreiging van zijn onafhankelijkheid en welvaart. Als der halve Engeland meent zich op grond van de in het Handvest van den Volkenbond en in het Briand-Kellogg-pact neergelegde alge- meene beginselen, tegen een Italiaanschen ver overingsoorlog te moeten verzetten, dan verde digt dit land niet alleen de rechtsorde, zooals die zich na de stichting van den Volkenbond ontwikkeld heeft, evenmin uitsluitend de on afhankelijkheid van het rijk van den „Koning der Koningen", maar óók, en misschien wel vóóral, de toekomst van Egypte. Geografisch en politiek vormen de belangen van Ethiopië, van Egypte, van den Soedan en van Engeland één geheel en daarom vooral kan Engeland niet toestaan, dat een vreemde mogendheid op Abessinië de hand legt. In deze omstandighe den kan men van Engeland niet verlangen, dat het niet vasthouden zou aan de positie, die het in Eevote krachtens benaalde verdragen bezit. Als óóit het oogenblik slecht gekozen was om over de verleening van een grootere mate van of volstrekte onafhankelijkheid te spreken, dan wel nu. Zooals men ziet, bestaat er een afgrond tusschen de Britsche opvattingen en die der nationalistische Egyptenaren. Men kan zich daarover niet verwonderen. In de laatste tien jaren is Egypte meer en meer „ont waakt" en de teleurstellingen, die dit ontwa kende land keer op keer ondervonden heeft, hebben bittere gevoelens gewekt. Die ge voelens zijn zóó heftig, dat zij de simpele wer kelijkheid vaak uit het oog doen verliezen. Feit ls, dat Engelands redeneering volkomen logisch is. Feit is óók, dat de sympathie van het mee- rendeel der Egyptenaren naar Ethiopië uit gaat. Van den aanvang af heeft de Egyptische pers voor Abessinië blijk gegeven van een hartelijk heid van gevoelens, die geen schijn van twijfel laat omtrent het antwoord op de vraag welke der beide partijen de zege wordt gewenscht. Als de Ethiopiërs belijden de Egyptenaren voor het grootste deel den Mohammedaanschen en den Christelijk-Koptischen godsdienst. Dat Ethiopië de eenige waarlijk onafhankelijke staat in Afrika is uitgezonderd de neger republiek Liberia is mede een omstandig heid, die de Egyptische gemoederen warm maakt en sympathiek stemt. Hoopt Egypte niet binnen afzienbaren tijd de tweede onafhanke lijke staat van het zwarte werelddeel te zijn? In die omstandigheden zal Egypte welke regeering ook de leiding van 's lands zaken in handen heeft niet anders kunnen, niet an ders willen doen dan de Britsche politiek steu nen. Niet uit sympathie voor de Britten, in wie talloozen „onderdrukkers" zien. Maar uit sym pathie voor Ethiopië en óók zeker op grond van overwegingen van eigenbelang. De Britsche regeering heeft met de Egypti sche alle maatregelen kunnen nemen, die de gespannen toestand vordert en zij heeft, bij monde van haar Hoogen Commissaris, Nessim Pasja, de verzekering gegeven, dat de Egypti sche regeering geraadpleegd zal worden wan neer er nieuwe maatregelen, in verband met de ontwikkeling der situatie, genomen zullen moe ten worden. Onder deze omstandigheden kan men er zeker van zijn. dat Egypte's houding zich geheel naar die van Engeland richten zal en dat zelfs het nationalisme, dat overigens in troebel water poogt te visschen, niet in de Ita liaansche kaart spelen zal. Italië wacht op nieuwe voorstellen van Genève. Uitbreiding van de staking der bruinkolen industrie in Amerika. Campbell Black's poging een recordvlucht Lon denKaapstad te maken, is mislukt; zijn toe stel is vernield; hü zelf landde veilig met een parachute, Kellogg afgetreden als lid van het Permanente Hof van Internationale Justitie. Mr. van Lanschot, dc Nederlandsche gedele geerde te Genève, heeft in de tweede commissie van de Volkenbondsvergadering een uitvoerige rede gehouden over economische kwesties. De Pauselijke nuntius te Berlijn, Mgr. Orsenigo, is door den H. Vader in audiëntie ontvangen. Voortgezette vergadering van den Ned. R.K. Grafischen Bond. De toedracht van het vliegongeluk bij S oester- berg. De burgemeester van Tilburg bereid nieuwe bemiddelingspogingen inzake het textielconflict te ondernemen. De Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft besloten tot handhaving der saneering voor 1935-36. New-Yorksche Beurs: Opening vast, daarna eenige schommeling, slot vast. O Welk een gerustheid indien men bij 'n geliefden doode staat en erkennen mag„ik had hem of haar niets meer te zeggen!" De meesten onzer kunnen deze bekentenis niet doen. De dood is gewoonlijk te plotseling gekomen en de liefste woorden bleven ongespro ken. We hadden iemand wiens raad we miskend, wiens bedoelen we niet begrepen, wiens milde daad we mis schien met ondank beloond hebben, we hadden zoo iemand nog gaar ne willen zeggen dat we ons hadden vergistdat we ongelijk hadden gehad. Te laat. Hoe vaak staan we bij een doode, tot wien we o zoo graag nog een woord vol liefde of een woord om vergiffenis zouden richten, maar wiens ooren daarvoor doof zijn ge worden'. Intusschenwe hebben nog zooveel levenden rondom ons, aan wie we óók nog iets hebben goed te maken, wien we óók nog iets teers hebben toe te voegen. Laten we dat tijdig doen! Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 23 September: Heden heeft de Paus den nuntius te Berlijn, Mgr. Caesare Orsenigo, die reeds eenigen tijd te Rome verblijft, in audiëntie ontvangen. De nuntius heeft van zijn verblijf te Rome gebruik gemaakt om mededeelingen te doen om trent de verhouding van de Duitsche Rijksre- geering en de Kerk. De beide nota's, die de H. Stoel in Juli en Augustus tot de regeering heeft gericht over de sterilisatiewetten en de onderdrukking van pers en katholieke vereenigingen, de conferen tie der Duitsche bisschoppen te Fulda en hun gemeenschappelijk schrijven aan Hitier, de ver klaringen van minister Kerrl en de uitspraken op den laatsten partijdag te Neurenberg ken merken den gespannen toestand in den laatsten tijd. De nuntius, Mgr. Orsenigo, heeft ten Vati- cane zorgvuldig voorbereide instructies ontvan gen, omtrent de handhaving van de rechten van de Kerk in Duitschland. Guglielmo Marconi is benoemd tot professor in de wetenschap der electromagnetische golven aan de universiteit van Rome. De schrijver Gio vanni Papini is benoemd tot professor in de Ita liaansche letteren aan de universiteit van Bo logna. ll^o IV V V i T 1 V Vill I I I I I I I 'I M I I 1 M ff/ i/s? Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 760 Vorige stand: 759.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1