Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan'n „Omroeper" voor 80.000 gezinnen STADSNIEUWS Fokker jager neer gestort GEEN SPRAKE VAN! DE „DE HAVILLANDS siuiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiniiiiiiiiiinuiiiiiiimiiiiiiiiiiniiiiMiniiiiiiiiiiiiMiMiiiiiunimnmnnninE ainunnnnuimiiuuinuiiiiuuuiiumiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiim^ DINSDAG 24 SEPTEMBER 1935 Jongere werkloozen Een nieuw cursusjaar Velsens burgemeester miszeide niets CHR. ORATORIUM- VEREENIGING Uitvoering „Hohe Messe" van Bach WERKLOOSHEIDS BESTRIJDING Verslag in mineur RUSSISCHE KERKZANG Uitvoering in de Groote Kerk APOSTOLAAT TER ZEE Eere-avond te IJmuiden BIETENCAMPAGNE HAAR LEMMERMEER Suikerfabriek 9 Oct. in werking KORPS MOTORDIENST Uitbreiding kost bijna 53.000 t VOOR DEN KANTONRECHTER Kleine oorzaken De vrouw achter het stuur! Aanvaring GEMEENTERAAD Aanbesteding Kunst in de samenleving „Papier" Personalia BURGERLIJKE STAND 'T ZWEMMEN VOOR BLINDEN In het Sportfondsenbad GROOTE BOSCHBRAND IN INDIË Bestuurder redt zich met parachute Parmentier vertelt van zijn ontmoeting Een schietpartij te Someren Wie was de dader, en wie slachtoffer? De roofoverval te Groningen Tweede verdachte te Amsterdam1 aangehouden Bioscoop te Hoensbroek verbrak NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT aiifiimiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiHmiiifiiHiiiimiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniHB ^TiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiSiiniiiiiiiiiiiiüiia Oproep voor algemeene deelname, medewer king en belangstelling. Men schrijft ons: De crisis schrijdt verder. De nood der werk looze jongeren wordt tragisch actueel. De moeilijkheden om den moreelen nood te leni gen worden met den dag grooter. Wie de stemming van die groote schare! jeugdige werkloozen van nabij kent, mist bijna den zedelijken moed zich opnieuw te zetten tot het propageeren van arbeid, die geen klinken de munt voor hen oplevert. Bij voorbaat schij nen alle pogingen tot mislukking gedoemd, om de jeugdigen op te wekken tot deelname aan ontwikkelingswerk. Wie als ouder tot de ontdekking komt, dat de werkloosheid zijn zoon tot een vreemde voor hem heeft gemaakt, kan dan ook geen direct heil verwachten en zich geen bepaald* overtuigd voorstander toonen van ontwikke lingscursussen. Menige jongeman lacht wat om geestelijke ontwikkeling. Alleen de gedachte reeds, dat hij inplaats van loonarbeid te verrichten weer aan het leeren moet gaan, is in staat hem voorgoed afkeerig te maken van alles wat naar geestelijke cultuur zweemt. Wie echter van zeer nabij ervaren heeft, welke heilzame gevolgen de cursusarbeid bren gen kan; wie heeft gadegeslagen hoe ruim 600 werklooze jongemannen aan dien cursusarbeid deelnamen, moet overtuigd voorstander van dezen arbeid zijn. Wie bovendien ervaren heeft, hoe door die deelname aan dezen ontwikke- lings. en cultureelen arbeid de verloren ge waande energie terugkwam, kan niet anders dan met overtuiging dezen cursusarbeid die nen en aanbevelen. Wederom wordt deze jeugduniversiteit ge opend. Alle te vormen cursussen worden inge steld in overleg met de deelnemers. Iedere jongen of jongeman van 14 tot 25 jaar zal de werkzaamheden kunnen vinden, welke zijn be langstelling hebben. Er zal opnieuw gelegenheid worden gebo den tot ernstige studie zoowel als tot minder inspanning vragenden arbeidi. Hout en metaalbewerkers zoowel als electriciens zul len hun reeds verkregen vaardigheden kunnen onderhouden in de daartoe ingerichte werk plaats. De mogelijkheden zijn vele en deze hangen geheel af van den ernstigen wil der deelnemers. Deze officieele oproep geldt in het bijzonder de vele honderden jongens en jongemannen, die nog nimmer aan dezen cursusarbeid heb ben deelgenomen: de vele scholieren van mid delbare en lagere scholen, die dit jaar hun in richting van onderwijs verlieten en geen werk kring hebben kunnen vinden; de vele acht tienjarigen en ouderen tot 25 jaar, die zich reeds van, een toekomst verzekerd waanden. Tot die vele honderden Haarlemsche jon gens en jongemannen uit alle kringen en van diverse gezindten richt zich de gemeentelijke commissie, bestaande uit vertegenwoordigers der overheid en der vak- en jeugdorganisaties op katholieken, christelijken en modernen grondslag, met het dringend verzoek: Meldt u aan voor deelname aan het ont wikkelingswerk. Onttrekt u met alle kracht aan het neerhalende van werkloos-zijn. Onderhoudt reeds verworven kennis en vaardigheid. Meldt u aan in grooten getale. Hoe meer cursisten, des te gemakkelijker zal het zijn aan de meest üiteenloopende verlangens en behoeften te voldoen. Meldt u spoedig aan. opdat ook gij mee ver antwoordelijk kunt zijn voor de keuze der in te stellen cursussen, die alle overdag zullen worden gehouden en geen financieels kosten met zich brengen. De Arbeidsbeurs en het schoolgebouw Leid- scheplein 36 rood verwachten de komende da gen eenige honderdtallen werklooze jongens en jongemannen, die niet langer werkeloos wil len blijven, doch ingeschreven wenschten te worden als cursist van het gemeentelijk in stituut. J. L. M. Op de vragen van den heer Hermans, naar aanleiding van een door den burgemeester van Velsen tijdens het Koninginnefeest aldaar ge houden redevoering, waarin deze o.m. zeide „Er zijn groepen in onze samenleving, wier politieke opvatting zich verzet tegen het mo narchaal beginsel, die begrippen als Vorstenhuis, als Vaderland, als nationale zelfstandigheid, als verouderd en afgedaan beschouwen en zich over geven aan een weeë verheerlijking van een in ternationale broederschapsgedachte en een geest van ruggegraatloos-defaitisme hebben opgeroe pen. Wij wijzen hun Marxistische leerstellingen af als principieel onjuist en principieel on Nederlands." heeft de heer de Wilde, minister van Binnen- landsche Zaken het volgende geantwoord, dat hij kennis heeft genomen van de redevoering. Leest men deze zinsnede in het verband waar in zij werd uitgesproken zoo gaat de minister verder en houdt men in het oog dat dit ge schiedde op het Koninginnefeest voor de Oranje- vereeniging „Wilhelmina" te IJmuiden, dan kan ondergeteekende in de gebezigde woorden wel een algemeene politieke tegenstelling zien tus schen die gevoelens van de Koningsgezinde en nationaal denkende volksgroepen en die van hen, die de internationale broederschapsge dachte aanhangen, maar acht hij die woorden geenszins kwetsend speciaal voor talrijke inge zetenen van Velsen. Ondergeteekende vindt dan ook geen aanlei ding den burgemeester van die gemeente een terechtwijzing toe te dienen. In de afgeloopen week belegde de C O. V. in haar repetitielokaal aan de Lange Margaretha- straat 13 alhier een vergadering. In zijn openingswoord schetste de voorzitter, de heer P. M. van der Sluijs, de moeilijkheden waarmede de oratoriumvereenigingen in dezen tijd te kampen hebben. Hij sprak het vertrou wen uit, dat indien alle leden zich eensgezind achter het bestuur blijven scharen, deze moei lijkheden voor de Haarlemsche C. O. V. niet onoverkomenlijk zouden blijken te zijn. Hij leg de den nadruk op de belangrijkheid van het naderende concertseizoen waarin de C. O. V. haar zilveren jubileum hoopt te vieren en waar in onder meer een vertolking zal worden ge- gevèn van de „Hohe Messe" van Bach. De dirigent, de heer George Robert, gaf een uiteenzetting van de redenen welke er toe had den geleid dit werk op het programma te plaat sen. Hij prees de leden van het koor gelukkig, dat zij in de gelegenheid werden gesteld te mogen medewerken aan het vertolken van een werk dat algemeen als het hoogtepunt van Bach's scheppend genie wordt erkend. Hij wek te de leden op alle krachten in te spannen tot het welslagen van dit concert en het koor hier voor zooveel mogelijk te versterken. In de bestuursvacature, ontstaan door het bedanken van den heer F. O. Touber, die om gezondheidsredenen zijn mandaat ter beschik king moest stellen, werd gekozen de heer J. v. d. Hoef. Met algemeene stemmen werd een wijziging in het huishoudelijk reglement der vereeniging goedgekeurd, waarbij de contributie der kunst lievende leden meer in overeenstemming werd gebracht met de eischen van den tegenwoor- digen tijd. Na de gebruikelijke rondvraag werd deze ge animeerde en goed bezochte vergadering door den voorzitter gusloten. Aan het verslag van den Gemeentelijken Dienst der Werkloosheidbestrijding te Haarlem over 1934 is het volgende ontleend: Het overleg en de samenwerking met organi saties van werkgevers en werknemers vond, wanneer noodig, met vrucht plaats. In de tweede helft van 1934 bereikte het aan tal ingeschreven werkloozen een nog niet ge kende hoogte. Tengevolge van de meerdere werkgelegenheid in begin 1934 steeg het aantal plaatsingen van 4277 in 1933 tot 4593 in 1934, welke stijging ge heel voor rekening van de afdeeling mannen kwam. Bij de afdeeling vrouwen daalde het aan tal plaatsingen, voornamelijk een gevolg van de geringe vraag in verband met de economi sche omstandigheden naar huispersoneel. Bij de afdeeling voor mannen, vermeerderde het aantal aanbiedingen van werkzoekenden van 19935 in 1933 tot 21574 in 1934. Het aantal aanvragen van werkgevers ver meerderde van 3456 in 1933 tot 4005 in 1934, ter wijl het aantal plaatsingen vermeerderde van 3121 in 1933 tot 3560 in 1934. Bij de afdeeling voor vrouwen vermeerderde het aantal aanbiedingen van werkzoekenden van 2019 in 1933 tot 2075 in 1934. Het aantal aan vragen van werkgevers (geefsters) verminderde van 2472 in 1933 tot 2151 in 1934, terwijl het aantal plaatsingen terugliep van 1156 in 1933 tot 1033 in 1934. Het aantal aanvragen van gemeentediensten en bedrijven bedroeg in 1934: 593, tegen 770 in 1933. Sneeuwruimers behoefden in 1934 niet aange steld te worden. Gedurende 1934 werden vier arbeidsconflicten aan de Arbeidsbeurs gemeld, n.l. 1 uitsluiting, gevolgd door een staking, in de kledingin dustrie, 1 staking in het stucadoorsbedrijf1 staking in het bouwbedrijf en 1 staking in hef heiersbedrijf. Alle waren van korten duur. Aan den Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling werden 146 adviezen uitgebracht in verband met het verleenen van vergunning tot het doen ver richten van arbeid door vreemdelingen. Ten opzichte der intercommunale bemidde ling zij vermeld, dat door de Gem. Arbeidsbeurs van Haarlem in het district 27 perconen werden geplaatst, tegen 47 het vorige jaar, terwijl 9 personen door de agentschappen te Haarlem werden geplaatst. Het aantal buiten het district geplaatste per sonen bedroeg 22 tegen 43 in 1933; 10 personen werden in het district uit een ander district geplaatst, het vorige jaar eveneens 10. 263 werkloozen werden 3 dagen per week door Openbare Werken tewerkgesteld. Het systeem „werken voor het steunbedrag", dat in 1934 in een aantal plaatsen in ons land werd toegepast, vond in deze gemeente toepas sing bij één der kleinste objecten, n.l. iepen- ontschorsing, dat enkele weken duurde. Hetgeen in het verslag voorts bericht wordt over werkverschaffing te Castricum/Egmond, te Haarlem en de werkobjecten voor jeugdige werkloozen, hebben we destijds reeds medege deeld. Het aantal nieuwe aanvragen om advies of inlichtingen bij het Bureau van Beroepskeuze bedroeg dit jaar 210 (in 1933: 317). Het aantal herhaalde bezoeken bedroeg 522 (in 1933: 626). Een daling dus van beide cijfers. Het is moeilijk daarvan de oorzaken aan te wijzen, althans van de nieuwe aanvragen. Of het betalen van een vergoeding voor ad viezen een der oorzaken is, is niet aan te toonen. Ook hetgeen over de vakcursussen en ont wikkelingscursussen voor jeugdige werkloozen in het verslag is gememoreerd, hebben we be reids vermeld. Het bedrag van het subsidie voor de gemeente Haarlem aan de 86 nationale kassen en 2 plaat selijke kassen van arbeidersorganisaties voor werkloozenuitkeeringen was f 78.230.15 (in 1933 f 76.514.23), dat der uitkeeringen uit de werk lozenkassen f368.712.91 (in 1933: f445.741.16). Het aandeel, dat de gemeente Haarlem in de extra subsidies had, bedroeg f 37.157.33 (in 1933: f 52.081.34). Over 1934 werd een subsidie van 38 pCt. toe gekend voor de door de gemeente rechtstreeks verstrekte werkloozenuitkeeringen. In totaal be droeg het subsidie f 266.403.60 (in 1933: f 495.558.11). Voor zoover den Dienst der Werkloosheidsbe strijding betreft werd aan steun verstrekt een bedrag van f 802.783.52 (in 1933: f 836.480.88). Aan teruggevorderde onrechtmatige steunbe dragen werd ontvangen f 7467.21. Aan 393 gesteunden met 1147 gezinsleden wer den voor het jaar 1934 of een gedeelte daarvan bewijzen afgegeven voor vrije geneeskundige be handeling. Ten behoeve van de gesteunden door den Dienst der Werkloosheidsbestrijding werd voor extra steun aan werkloozen (kleeding, schoeisel, enz.) over een bedrag van f 8804.67 beschikt. Geen luxe prijzen voor lampen Huiskamer 1.29, Schemerl. 4.29, Slaapk. 0.95. Alleen bij Theo Rozenheek, 't juiste No. is 6 SCHAGCHELSTRAAT 6 Het koor van het Russisch Theologisch Semi narie te Parijs o. 1. v. I. Deniffog geeft Donder dag 26 September des avonds om kvfart over acht een uitvoering van Russlschen Kerkzang in de Groote Kerk. In het Patronaatsgebouw aan den Willems- beekweg te IJmuiden-Oost wordt op Zondag 13 October, des avonds om 8 uur, de eere-avond van het Havendistrict IJmuiden-Haarlem-Vel- sen van het Apostolaat ter Zee gehouden. Het programma vermeldt o.a.: Welkomst woord door den voorzitter-havenaalmoezenier, pastoor J. C. de Moei te IJmuiden; Zang van het Dubbel-Mannenkwartet „Caecilia"; toe spraak door den heer Mr. M. M. Kwint, burge meester van Velsen, apotheose door de „Graal", rede van den heer Ch. L. v. d. Bilt, lid van de Tweede Kamer, voorzitter van dé Federatie van Genootschappen van het Apostolaat ter Zee; toelichting van Herman Post over de „Crew-beweging"; optreden van de Zeeverken ners, afd. Amsterdam; slotwoord door Father Welsch, algemeen secretaris van het Aposto laat ter Zee. In verband met de a.s. bietencampagne ver nemen we dat de suikerfabriek te Halfweg ver moedelijk op 9 October a.s. in werking' zal wor den gesteld. Het rooien van de bieten zal op enkele plaat sen in den Haarlemmermeerpolder in de volgen de week een aanvang nemen. Zooals gemeld zal de Schoolcompagnie van den Motordienst te Haarlem per 1 Januari a.s. veranderd worden in korps Motordienst. Vol gens de Rijksbegrooting 1936 was de sterkte aan kader or 1 April 1935: 1 Hoofdofficier (1), 2 kapiteins (1), 4 luitenants (4), 7 reserve hoofdofficieren (7), 38 reserve-kapiteins (23), 197 reserve-luitenants (198). De tusschen haak jes geplaatste cijfers jijn die van 1934. De sterkte zal worden; 1 hoofdofficier, 3 kapiteins, 6 luitenants. Voorts had de School compagnie op 15 Januari 1935 aan niet-voor- geoefenden van de lichting 1935 en jongens 67 van de lichting 1934, 15 van de lichtingen 1933 tot 1928, totaal dus 105 tegen 86 het jaar daar voor. Op genoemden datum bevonden zich 5635 niet- voorgeoefenden en 824 voorgeoefenden van de Schoolcompagnie met groot verlof tegen resp. 5297 en 766 het jaar daarvoor. In verband met de omzetting van compagnie in korps zijn de personeelsuitgaven 32.571 liooger geraamd (totaal 193.782 tegen 161.211 in 1935) en de materieels behoeften 20.267 meer 165.700 tegen 145.433). Karakteristieke Maskerdans uit tiet jongste succes der Nationale Revue: „Dat doet je weer goed", welke op het oog enblïk in Amsterdam wordt opgevoerd en wegens het niet achteruitslaan f 6 subs. 3 da gen geëischt. De Kantonrechter sprak verdachte wat be treft het 2de ten lastegelegde vrij en veroor deelde hem ten aanzien van het eerste tot f 8 subs. 4 dagen. Een 51-jarige melkventer reed op 9 Augustus met zijn fiets op den Kruisweg in de Haar lemmermeer aan de rechterzijde. Toen van de tegenovergestelde richting een auto naderde, stak de man plotseling naar links over. De bestuurder wilde een ongeluk voorkomen en wierp zijn stuur naar rechts, doch de auto botste tegen het trottoir en ram de een gevel. Tegen den wielrijder, die door zijn onvoorzichtigheid dit ongeluk veroorzaakt had, werd proces-verbaal opgemaakt. Maandag stond hij voor den Haarlemschen Kantonrechter terecht. De Ambtenaar van het O. M. mr A. Kleere- kooper, noemde het niet uitsluitend onvoor zichtigheid van verdachte, doch ook een ernstige nalatigheid. Reeds meerdere malen is het voorgekomen, dat verdachte zooiets aan de hand heeft gehad. Met een groote melkbus voor op zijn fiets rijdend, kan hij geen teeken of signaal geven. Spr. eischte een geldboete van f 15 subs. 9 dagen. Op denzelfden weg gebeurde op 17 Augus tus een niet minder ernstig ongeluk. Een per sonenauto, bestuurd door een inwoner van Aals meer, reed in de richting Haarlem met een snelheid van ongeveer 50 K.M. Achter hem reed gedurende eenigen tijd een anderen per sonenauto, bestuurd door een dame. Met een vaart van ongeveer 65 K.M. trachte zij haar voorganger te passeeren, doch raakte de macht over haar stuur kwijt. De auto begon hevig te slingeren en pikte met den voorbumper het linkerachterwiel van den naast hem rijdenden auto. Samen hobbelden zij door, waarna de aangereden auto los liet en na vier maal (zegge 4 maal) over den kop geslagen te zijn, in de Kruisvaart op zijn wielen terecht kwam. De beide inzittenden kwamen met den schrik en een paar snij wonden vrij. De Ambtenaar van het O. M. probeerde nog een reeks gevolgen op te disschen voor het geval de wagen onderste boven terecht gekomen" zou zijn. Dan zou De eisch luidde f 25 subs. 12 dagen. Verdach te had voorzichtiger moeten zijn, aldus spr., en met den gehuurden auto niet zoo snel moeten rijden. De Kantonrechter achtte de geeischte ctraf te laag en veroordeelde de roekelooze dame lot f 50 boete en 6 maanden intrekking rijbewijs. Op de Ringvaart, nabij Schiphol, voeren op 4 Augustus een motorboot en een wherry tegen elkaar aan. Dit geschiedde aldus: Twee wherries, ieder met vier roeiers en qen stuurman, kwamen uit de richting Amsterdam en de motorboot „Hollandia" voer van Schiphol af, waar de passagiers waren ingeladen. Den schipper was ten laste gelegd, dat hij niet naar bakboord was uitgeweken, waardoor een aan varing was ontstaan. Ook zou hij niet achter- uitgeslagen hebben. Bovendien had de schipper per de maximumsnelheid van 75 M. per minuut overschreden. Hij voer n.l. 9 K.M. De student, roerganger van de laatste der twee wherries, had te veel links gehouden en stond deswege terecht. Na een uitvoerig getuigenverhoor eischte de ambtenaar tegen den student f 15 subs. 9 dagen. Het vonnis luidde f 5 subs. 5 dagen. Tegen den schipper werd voor het overschrij den van de maximum-snelheid f 5 subs. 3 dagen Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 25 September gehouden des namiddags te 1.30 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof) Aan de orde zal worden gesteld: Beëediging en installatie twee leden; Mededeelingen en in gekomen stukken. Verzoekschrift S. Ph. de Vries om ontslag als leeraar Hebreeuwsch aan het Gymnasium; Verleenen medewerking verbouw bijzondere scholen Jansstraat no. 83 en Am bachtstraat no. 1; Wijziging no. 5 uitbreidings plan „Zuidwest" en vaststelling bebouwingsvoor schriften; Verkoop strookje grond Stuyvesant- plein (H. Smolenaars)Verleenen uitstel over dracht grond Damstraat; Huur perceel Zijl straat 7074 (voormalig Postkantoor)Wijzi ging Alg. Politieverordening (veiligheidsvoor schriften ook voor besloten samenkomsten) Adres afd. Haarlem van de Ned. Bloemenwin- keliersvereeniging inzake verkoop van bloemen op straat; Verzoekschrift Bestuur Vereeniging „Vereenigde Huiseigenaren voor Haarlem en Omstreken" inzake heffing rechten aansluiting aan het gemeenteriool; Vaststelling maximum aantal vergunningen voor verkoop sterken drank in het klein; Bezwaarschriften Straatbelasting en Precariorechten en vaststelling staat onin bare posten Straatbelasting, Precariorechten en Schoolgeld M. O. Benoemnig: lid commissie ■van Toezicht Stadsschouwburg en leeraren Avondschool-Handelsonderwijs. De eerstaanwezend-ingenieur van de genie heeft in de voormalige infanteriekazerne aan den Koudenhorn te Haarlem aanbesteed: Het maken van gebouwen van gewapend be ton en het verrichten van bijkomende werk zaamheden te en nabij Den Helder. Ingekomen waren 43 biljetten. Laagste inschrijver was H. C. Gerdink te Busselo (Overijsel) voor f 60.760. Raming was f 63.000. Hiervan zijn we altijd voorstanders geweest. Waarom koopen de menschen nog steeds af freuze schilderijtjes, etc., terwijl ze iets veel beters er voor in de plaats kunnen krijgen, óók tegen billijken prijs? Men zou moeten bevorderen, dat de kunste naars meer in 't algemeen konden werken ten nutte en behoeve der samenleving; van het le ven der menschen, met al de gebeurlijkheden. Toe te juichen is het, dat de Kunsthandel B. H. Steffens, Zijlstraat 65, deze meening blijk baar deelt en in practijk tracht te brengen. Er werd samenwerking gezocht met den kunste naar A. v. d. Plas, die toepasselijke en waar dige teekeningen schiep voor ondertrouw-kaar- ten en doop-prentjes, in religieus-artistieken zin. We mochten enkele exemplaren bewonderen. We zagen de teekening van een ondertrouw- kaart, die van een schoone symboliek en een voudige, doch sierlijke vormgeving was. Ook de beelden, ontworpen voor de doop- prentjes munten uit door goeden smaak en juist gekozen onderwerpen, die wijding en stemming schenken. Voor deze noviteiten zal ongetwijfeld groote belangstelling bestaan. Maandag 30 September, na afloop van de vergaering van den kring van boekhandelaren uit Haarlem en Omstreken, des avonds om 9 uur, wordt de bedrijfsfilm van de Kon. Papier fabrieken van Gelder en Zonen „Papier" ver toond. De vergadering zoowel als de filmver- tooning vinden plaats in de Kroonzalen van café-restaurant „Brinkmann". De heer Henri Schulpzand, musicus bij de H.O.V., is aangezocht, de leiding op zich te nemen van het Haarl. Fanfare Corps „Kunst genot". De heer Schulpzand, die Luitenant- Kapelmeester bij de Stafmuziek der B. W. Haarlem is en tevens dirigent van de Haarl. Harmonie Apollo, heeft deze benoeming voor- loopig aanvaard. Geboren: 19 September: G. E. MooreCze- panski z; G. Jansen—Kroon d. 20 September: M. C. v. d. BergMarcelis 2 zoons. 21 September: A. H. Spee—Lammers d; M. J. van WesterhovenDuineveld d. 22 September: E. HarkmansSegsa d; J. H. Vonkenbergv. d. Moolen d: H. Bekkema Blei.ienberg z; G. M. Witkam—van Dam d. 23 September: C. Singels—Kleinloog z. Overleden: 20 September: M. H. de Leth Terhoeven 27 j„ Harmenjansstraat; M. Otger 83 j., K. Wijngaardstraat. 21 September: T. F. J. Snoeks, 61 j., Vinken- straat; M. J. van Alphen 78 j., Molijnstraat; G. R. Meinsma 75 j., Hyacinthenlaan. De heer E. P. Schuyt schrijft ons namens de Blindencommissie Het vorige jaar had zich te 's Gravenhage een clubje gevormd van blinden, die met el kander de zwemsport wilden gaan beoefenen. Een viertal dezer blinden drie heeren en één dame zagen hun pogingen' beloond; mochten „afzwemmen" en ontvingen van de directie van „Het Zuiderbad" het bekende zwemdiploma. Voor dien had ook te Rotterdam een aantal blinden met gunstig resultaat zwemles gehad. 7 Juni j.l. zijn de Amsterdamsche blinden begonnen met zwemles te nemen en de resul taten blijven in het algemeen bij de zienden niet achter. Dergelijke pogingen kunnen niet genoeg aan gemoedigd worden. Rotterdam heeft reeds jaren een gymnastiek- vereeniging van blinden, doch over het alge meen wordt er door de blinden veel en veel te weinig aan sport en lichamelijke ontwikkeling gedaan. Het eeuwige-geleide-probleem maakt dat vele blinden maar rustig thuis blijven zitten en de lichaamsbeweging tot een minimum beperkt blijft. Welnu, zwemmen behoort ongetwijfeld tot de gunstige mogelijkheden. De beoefening er van stelt vrijwel alle spieren op harmonische wijze in werking, iets dat vooral voor blinden zeer aan te bevelen is. Het geeft een lichamelijke en geestelijke verfrissching, die nauwelijks ge noeg gewaardeerd kan worden. Zoo denkt ook mevr. Schmidt, de enthou siaste directrice van het Sportfondsenbad te Haarlem er over. Voor eenige weken kwam zij op mijn bureau met de mededeeling, dat ze op Maandagavond nog een rustig uurtje had en dat ze van mee ning was, dat de Haarlemsche blinden dan best zwemles konden hebben. Haar personeel en het bestuur van de Red dingsbrigade waren gaarne bereid geheel be langeloos les te geven en voor het gewenschte toezicht te zorgen, zoodat ongelukken absoluut buitengesloten waren. Het bestuur van het Sportfondsenbad, dat warm voor dit plan voelt, bood aan om den blin den gratis zwemles te geven, terwijl de toe gangsprijs voor hen lager vastgesteld werd. In onze Blindencommissie, waarin o.a. de vertegenwoordigers van de blindenvereeniging zitting hebben, heeft mevr. Schmidt de waar de van het zwemmen voor blinden uiteengezet en met algemeene stemmen werd besloten mevr. Schmidt de meest mogelijke medewerking te verleenen. Alle vereenigingen van en voor blinden te Haarlem besloten om via de Blindencommis sie dit streven te steunen. Om te voorkomen dat de blinden uit finan- cieele overwegingen niet zouden gaan zwem men, werd besloten om gedurende een jaar een twaalftal blinden éénmaal per week op Maan dagavond van 6 tot 7 uur in het Sportfond senbad gelegenheid te geven gratis te gaan zwemmen. Men wende zich daarvoor op Don derdagmorgen tusschen 9 en 10 uur aan ons bureau Koningstraat 6. Maandagavond hebben we de eerste zwem les voor blinden in het Sportfondsenbad bij gewoond. Dr. Garrer, oogarts van onze blin dencommissie, was aanwezig om de blinden van te voren nog even te keuren. Totaal zes blinden gingen te water. Wc heb ben ons er van kunnen overtuigen, dat onder leiding van mevr. Schmidt, alle voorzorgen wa ren genomen, zoodat het voor de blinden een groot genot werd Maar dit aantal is voor Haarlem nog veel en veel te klein. Ongetwijfeld zullen de blinden, die er ge weest zijn, de waarde van het zwemmen on der de lotgenooten wel propageeren, doch ook ik zou de blinden willen toeroepen: „Gaat zwemmen!" Te oud? De vorige maal bij het afzwemmen in het Sportfondsenbad zag ik, dat het diplo ma o.a. uitgereikt werd aan een heer en dame, cüe vijf en twintig jaar getrouwd waren. Deze poging moet slagen. Ik doe een drin gend beroep op de besturen van de blinden- organisatie om haar leden op te wekken om aan dezen oproep gevolg te geven. Te water behoeft een blinde in geen geval achter te blijven bij een ziende! Het moet voor mevr. Schmidt, die het ini tiatief voor dit zwemmen nam, een onverge telijke dag worden als de eerste Haarlemsche blinde in haar inrichting het zwemdiploma haalt. Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer MALANG, 23 Sept. (Aneta) Een bo'schbrand bij het Tengger-gebergte in de Tjemara-wild- houtloofbosschen, verteerde ruim 500 H.A. De brand woedt reeds 8 K.M. van het oeginpunt op den Goenoeng Poindakumboe, en is thans de grens van de zandzee genaderd. Het blusschings- werk is uiterst moeilijk door de steilte van de terreinen. De bevolking, de Dienst van het Boschwezen en het Binnenlandsch Bestuur zet ten de bestrijding van den brand voort. Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een Omroeper 1 Rubri ceering en gelijkvormige zetwijze. Billijk han dels tarief. Maandagmiddag even voor 3 uur is de militaire Fokkerjager D-17 boven de Leusderheide- neergestort en totaal verhield. De bestuurder, de sergeant Steensma, is met een para chute uit het vallende vliegtuig ge sprongen en kwam 500 M. naast de machine behouden op den grond. Bijzonderheden omtrent het ongeluk ontbreken nog. ft BATAVIA, 23 Sept. (Aneta). De gezagvoerder van de Lijster, de heer Parmentier, deelde mede, dat hij de piloten van de De Havillands te Ran goon ontmoet had. De bemanning van de twee vliegtuigen was volkomen gerustgesteld na het telegram dat van piloot Vonk uit Ngaputaw was ontvangen. De drie vliegtuigen hadden steeds in formatie gevlogen, mede in verband met het feit dat slechts het toestel van den escadrille-leider Cox radio aan boord had, alsmede uitgebreide navi- gatiekaarten. Op het traject Akyab-Rangoon was het onderling verband verbroken als gevolg van het zeer slechte weer; het regende bijna voortdurend. Escadrille-leider Cox arriveerde met zijn toe stel het eerst te Rangoon; en een half uur later kwam Koppen aan, die geen kaarten bezat. Gezagvoerder Fulford dwaalde af in westelijke richting, raakte de orienteering kwijt en maakte op den 19den te ongeveer vijf uur in den mid dag een noodlanding, waarbij hij zijn toestel op het strand van Haingyi, een Delta-eiland, van de Bassein-rivier, veilig neerzette. De piloten Fulford en Vonk waren gedwongen geweest in het toestel te overnachten daar er geen enkele andere accommodatie bestond. Bij 't aanbreken van den dag was Vonk met een ri- vierstoomer naar Ngaputaw gegaan, vanwaar hij na één dag reizen, de behouden landing naar Rangoon kon seinen. De heer Vonk is later door het De Havilland-toestel, bestuurd door Captain Cox, te Bassein opgehaald, en naar Rangoon gebracht. Zondag zouden enkele Moth-vliegtuigen uit Rangoon naar Haingyf gaan," teneinde aan het „gestrande" vliegtuig benzine te brengen. Het vliegtuig is geheel onbeschadigd, zoodat het van de noodlandingsplaats kon opstijgen en naar Rangoon vertrekken. Gezagvoerder Parmentier voegde nog aan deze mededeeling toe, dat de bemanning van de De Havillands de meest-mogelijke hulpvaardigheid en medewerking had ondervonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Someren een vechtpartij plaats gehad, waarbij twee revolverschoten gelost werden. Om goed twaalf uur, na het sluiten van de café's hield een clubje jongelui halt voor de herberg van den heer Van D., waar nog licht brandde. De zoon van Van D. kwam naar buiten en vroeg wat men van hem verlangde. Onmiddellijk daarop is een schot gevallen, dat J. van D. in het dijbeen trof. Daarop zijn de jongelui aan den haal gegaan. Van D. had nog de kracht om hen achterna te loopen. Toen een der vluchtenden met zijn fiets viel klonk opnieuw een schot, waardoor echter niemand werd getroffen. De fiets bleef op den weg liggen, terwijl de eigenaar er van door ging* Politie en burgemeester werden onmiddellijk gewaarschuwd. Van D. verklaarde dengene te kennen, die het schot gelost had. Het zou een zekere L. uit Someren zijn. Tegen één uur in den nacht kwam genoemde L„ vergezeld van zijn makker O., bij de politie vertellen, dat Van f- op hem geschoten had. De politie staat nog voor een raadsel. Van is naar het ziekenhuis te Helmond gebracht. Ve kogel, die op het been is afgestuit, kon tot nd toe nog niet verwijderd worden. I - - Naar wij vernemen is Maandagmiddag te An1' sterdam aangehouden, de tweede verdachte, be' trokken bij den eenige dagen geleden in een tabakskantoor te Groningen gepleegden roo1' overval, welke door het kordate optreden varl den directeur tegen de twee gemaskerde ba11 dieten is mislukt, en waarvan een van de da ders reeds spoedig kon worden aangehouden- De thans gearresteerde zal naar Groningen °P transport worden gesteld. is In de Emma-bioscoop te Hoensbroek Maandagnacht brand uitgebroken. De vlanir^0o grepen snel om zich heen en de brandweer niet voorkomen, dat het geóou.v, op de rd. met de filmapparaten na, geheel verwoest Persoonlijke ongelukken kwamep niet voor. zekering dekt de schade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4