IN EN OM HAARLEM i i ABDULLA No. 46 SITTERSiü Het visscherijbedrijf in nood M et. Met ert zonder rood mondstuk liet Hoeveel belasting moet ik betalen? Opheffing of behoud der Haarlemmermeerspoorlijnen De Stadsschouwburg PUFVISSCHERIJ MEDE OORZAAK? Volwaardige vloot In Haarlem en omliggende gemeenten DINSDAG 24 SEPTEMBER 1935 Couponboekjes met aanzienlijke reductie PROV. WATERLEIDING BEDRIJF Jaarverslag over 1934 Boeteprocessie L.T.B. Verbetering van het distributie apparaat is eerder noodig dan verbetering van het pro ductie-apparaat Pufvisscherij Is de vloot verouderd? Personeele belasting Gemeentefondsbelasting Rijksinkomstenbelasting V ermogensbelasting Kinderaftrek Verhoogingen DE CRISIS-COMITE-COLLECTE Voor de Stille Armen RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN iS g>immmniiiiimtnmimnnminininimninniiiinimmiinininininmnni»iinnmmniiitiinniiiiiiiinnniinnnniiniiniiinimmiiinmimtie aiuiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiitiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiB Nu de spoorwegtekorten hoog zijn en de wensch om die te beperken alleszins begrijpe lijk is, lag 't voor de hand dat allereerst de Haar lemmermeerlijnen de aandacht van den Minis ter van Waterstaat ad interim, den heer Colijn, zouden trekken en daarom was het niet te ver wonderen, dat spoedig na de behandeling der Waterstaatsbegrooting, waarbij Zijne Excellen tie als kern der door het Kabinet te volgen verkeerspolitiek onder meer een sterke beper king van onrendabele spoorlijnen noodzakelijk noemde, geruchten over stopzetting van de exploitatie der Haarlemmermeerlijnen begonnen te loopen, welke geruchten dan weer over de algeheele, dan weer over gedeeltelijke stopzet ting onlangs zekerheid werden door de mede- deeling van de Directie der Nederlandsche spoorwegen, dat met ingang van 1 Januari a.s. de exploitatie van enkele lijnen in de Haar lemmermeer gestaakt zou worden. Met prijzenswaardigen ijver heeft de Haar- lemsche Kamer van Koophandel de bestudee ring van deze, voor de welvaart van de streek, belangrijke kwestie ter hand genomen en ver leden week werd te Hoofddorp een vergadering van belanghebbenden gehouden, waar het be houd der Haarlemmermeerlijnen met klem is be pleit. Er waren vele burgemeesters van plaat sen, die aan de met opheffing bedreigde spoorlijn liggen, beheerders van den Polder en voorts niemand minder dan de directeur-gene raal der P.T.T., de heer ir. Damme, de thesau rier-generaal van het Departement van Finan ciën, mr. van Doorninck en mr. Silvergieter Hoogstadt als vertegenwoordiger van den Mi nister van Waterstaat, een bewijs, dat ook de Landsregeering de zaak niet als een sinecure beschouwt, maar 'n besluit tot opheffing slechts met volle kennis van zaken nemen wil. Er werd veel ten gunste van behoud en weinig voor op heffing gezegd en de commissie, die werd ge vormd, scheen wel geen andere opdracht te krijgen dan te probeeren de Haarlemmermeer spoorlijnen te behouden. Zij is dan ook al ijve rig aan het werk getogen en heeft zich tot de Directie der Spoorwegen gewend met het ver zoek de aangekondigde stopzetting van het lijn tje AalsmeerUithoorn te verdagen. Als wij de taak van de commissie goed begrepen hebben, dan zal zij zich in verbinding hebben te stellen met de verschillende lichamen, die belang heb ben bij het voortbestaan van den spoorweg en hun te vragen of zij bereid zijn een bijdrage te geven voor het behoud van de lün of reeds toegestane bijdragen te verhoogen. Niet met de vraag dus of op behoud van de lijnen prijs wordt gesteld. Wie echter weet, dat het jaariyksch tekort op de exploitatie van de Haarlemmermeerlijnen ƒ750.000.bedraagt en daarbij overweegt, dat een verdubbeling van alle gemeentelijke subsi dies niet meer dan 41.000 zou opleveren, be grijpt, dat hiermede de zaak niet opgelost is. Indien de commissie in dit opzicht zou slagen, moet ook de Directie der Spoorwegen en met haar de Regeering bereid zijn het overblijven de tekort van bij de zeven ton te dragen. An ders is opheffing toch onvermijdelijk. Een der sprekers op de vergadering van Hoofddorp, de heer Colijn, burgemeester van Alfen, vond, dat de Overheid verplicht is on rendabele spoorlijnen te exploiteeren, omdat dit een der bestaansredenen is voor een Overheids bedrijf. Hoezeer iedereen het met den heer Co lijn eens zal zijn, dat de Overheid niet enkel en alleen mag zien naar winstgevende objecten bij de exploitatie van haar bedrijven, maar ook minder rendabele deelen van haar gebied daar van moet laten profiteeren als zulks in het algemeen belang is, toch zal niemand eischen, dat een financieel onvoordeelige spoorlijn in stand moet blijven als de belangen van de be trokken streek even goed zonder dien spoorweg gediend kunnen worden. Is men het daarmede eens, dan wordt de vraag teruggebracht tot deze andereof de Haarlemmermeer het zonder dien spoorweg stellen kan zonder in haar natuurlijke ontwikkeling te worden geschaad. Het is dan ook te hopen, dat de commissie ook deze zijde Van het vraagstuk onder het oog zal zien. Want a, priori mag de mogelijkheid, dat de Haarlem mermeer met haar prachtige rijwegen, door mid del van autobussen en vrachtauto's, een even goede verbinding met de buitenwereld krijgt als de spoorweg vermag te geven, niet uitgesloten Worden geacht. En daarmede zou een tekort Van zeven ton op de Rijksbegrooting weggeno men worden. Jammer is het, dat de opheffing Van de spoorbaan niet een paar jaar vroeger ter sprake is gebracht. In dat geval had ae vraag kunnen worden overwogen of de spoorlijn hiet had kunnen worden aangewend voor het maken van ideale wegen voor snelautoverkeer. Het zouden prachtverbindingen kunnen zijn. Wordt tot behoud van de spoorwegen beslo ten, dan zal in alle geval de exploitatie heel Wat rationeeler moeten geschieden dan tot dus- Ver. De vergadering te Hoofddorp was het be- Wijs, dat er aan de regeling veel hapert. Alle Aanwezigen ter vergadering het waren bijna bitsluitend pleiters voor de voortzetting van exploitatie waren per auto naar de vergade- ving gekomen, omdat zij geen kans zagen er ber spoortrein te komen, zonder groot tijdver lies. De heer ir. Bijl. die een mooie inleiding °vcr het onderwerp hield, gaf als een motief voor het behoud van de spoorlijn aan, dat Haarlemmermeer in de toekomst een pracht Woonplaats zou kunnen worden voor forensen bit Amsterdam en Haarlem. En de heer Bur- êersdijk, directeur van de N.Z.H.T.M.. bepleitte bioderniseering van het materiaal. Wij zijn er ^An overtuigd, dat beide heeren gelijk hebben, indien er een prettige, drukke verbinding tus- Schen de verschillende gemeenten en buurt schappen van de Haarlemmermeer onderling en met de rondom de Meer liggende groote blaatsen bestond, zou dit de Meer en de ex ploitatie var de lijnen ten goede komen Maar betwijfelen het of dit door middel van de thans in gebruik zijnde stoomtreintjes kan wor den verkregen. Veel nuttiger zou daarvoor een electrisch gedreven tram of trein zijn. Maar dan zou de tegenwoordige dure exploitatie ge heel overbodig worden. Het is te hopen, dat de commissie zich niet tevreden zal stellen met een platonische ver klaring, dat voortzetting van de exploitatie der Haarlemmermeerlijnen gewenscht is, ook niet al doet zij deze vergezeld gaan van de mededee- ling, dat zij er in geslaagd is nog een halve ton meer aan subsidies van de betrokken gemeente besturen los te krijgen. De huidige toestand moet grondig worden veranderd. De algemeene financieele toestand laat niet toe, dat wij met 'n groot tekort op de Haarlemmermeerlijnen blij ven voortsukkelen. Te meer niet, omdat een betere en goedkoopere verkeersregeling moge lijk is. De directie van de Haarlemsche Stadsschouw burg deelde ons het volgende mede: In dit seizoen is het ons voornemen om even als in vele andere groote steden coupon-boekjes uit te geven, om het zoodoende mogelijk te ma ken voor den tooneelliefhebber, den Schouwburg tegen billijke prijs te bezoeken, en toch niet steeds te moeten werken met het voortdurend wisselend prijsverschil voor den eenen en den anderen avond. In de komende weken bieden wij nu de ge noemde coupon-boekjes ter verkoop aan, waar door men een reductie van pijn. 25 pet. op de gewone prijzen geniet. Men kan zelf het stuk en het Gezelschap be palen. daar de couponboekjes voor alle avonden en bij alle Nederlandsche gezelschappen, die in den Stadsschouwburg spelen, geldig zijn. Wanneer ze op bijzondere avonden eveneens geldig zijn, zal dit in de advertenties gepubli ceerd worden. De coupon-boekjes zijn alle ente verkrijgen van 25 Sept. tot 13 Oct., dan sluit de verkoop onherroepelijk. Alleen diegenen, die zich in het begin van het seizoen een boekje hebben aan geschaft, kunnen tegen de inlevering van den omslag, dit boekje hernieuwd krijgen. De Coupon-boekjes zijn in alle rangen ver krijgbaar tegen dezelfde reductie. Guaranteed imported from England Verschenen is het verslag over 1934 van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord- Holland. Daaraan is het volgende ontleend: Het P. W. N. mag zich gelukkig prijzen, dat het in staat was in het afgeloopen jaar den sluitsteen te leggen, waardoor de hechte grond slag voltooid werd, die als eisch was gesteld voor een algeheele tariefsverlaging. Het aantal aansluitingen vermeerderde in 1934 van 92.615 tot 95.732 (dus met 3.117 aan sluitingen, zijnde 3,37 pet.)de afgeleverde hoe veelheid water steeg van 13.008.867 tot 13.394..594 M3. en nam dus toe met 385.727 M3., zijnde 2,97 pet.; de opbrengst van het afge leverde water gaf een vermeerdering te zien van f 37.523.31, zijnde 1,53 pet., als gevolg van een toeneming dier opbrengst van f 2.445.118.77 in 1933 tot ƒ2.482.642.08 in 1934. Het tekort aan regen beliep gemiddeld 12 pet. Het verzoetingsproces van het IJselmeer maakte ook in het afgeloopen jaar een voor werp van verdere studie uit. Het met medewerking van het P- w- N. door Amsterdam ter hand genomen onderzoek van het zoutgehalte van de boezem- en polderwa teren in Noord-Holland, verband houdend met de verzoeting van het IJselmeer, werd onder bestendiging van die medewerking voortgezet. Te Bennebroek is bij de exploitatie van het in 1933 in bedrijf genomen pompstation de wenschelijkheid naar voren gekomen van een vermeerdering der filtercapaciteit. De maat regelen, om daartoe te geraken, werden geno men, De „Commissie inzake Wateronttrekking aan den Bodem" zette, daarbij gesteund door het P. W. N., haar onderzoek naar den invloed van de wateronttrekking door dit pompstation voort. De gewenschte eenheid in het beheer der waterwingebieden werd verkregen. Met het P. E. N. werd, gerekend met ingang van 1933, een gunstiger regeling getroffen, zulks als uitvloeisel van het in 1932 bereikte aantal -- J A A. Chili heeft in Duitschland groote locomotieven gekocht. De machines zijn 16meter lang, 4'A meter hoog en kunnen een snelheid bereiken van 110 Kilometer kWh en het te dien aanzien in de vroegere regeling opgenomen beding. Het aantal aan het leidingnet aangesloten zuivelfabrieken daalde met 4. Op 31 December 1934 waren aangesloten 82 zuivelfabrieken. In 1934 bedroeg de door de zuivelfabrieken afge nomen hoeveelheid water 138.054 M3. Daar dit aantal in 1933 157.628 M3. bedroeg, beteekent het debiet in 1934 een vermindering van 19.634 M3. Het P. W. N. voorziet 105 gemeenten ten volle en 4 gemeenten ten deele. De waterbergruimte, waarover, het P. W. N. beschikt, bleef ongewijzigd. Op 31 December 1934 bedroeg deze bergruimte 20.222 M3., waar van 10.000 M3. in hoogreservoirs en 10.222 M3. in laagreservoirs. De lengte van het hoofdleidingnet bedroeg op 31 December 1934 in totaal 2.028.809 M. tegen 1.976.367 M. volgens de opgave in het vorige jaarverslag. De vermeerdering beliep derhalve 52.442 M. (vorig jaar 50.517 M.). Onder toepassing der z.g. N. R. U.-regeling (Regeling inzake het van provinciewege ver strekken van bijdragen tot dekking van de kos ten, rechtstreeks verbonden aan het aansluiten van niet-rendabele gebieden aan het auizennet van het Provinciaal Waterleidingbedrijf) kwam in 1934 één uitbreiding en wel in de gemeente Haarlemmermeer, tot stand, waarmede het aan tal gevallen, waarin van die regeling wordt gebruik gemaakt, tot 46 steeg. De prijs-basis van het water is bij de ta- ZONDER VOORUITBETALING SCHOTERWEG 1 - Tel. 16659 riefsverlaging van f 0.25 per M3. teruggebracht tot f 0.20 per M3. Ook de meterhuur, welke bij het aangaan van een meterabonnement verschuldigd is, werd aanzienlijk verlaagd. De derving van inkomsten, die het P. W. N. als gevolg van de tariefsverlaging ondergaat, is voor 1935 geraamd op rond ƒ400.000. De exploitatie-resultaten over het afgeloopen jaar en de financieele resultaten van het be drijf zijn bevredigend te noemen. Naast de gewone bedrijfslasten konden rente en afschrijvingen worden opgebracht, terwijl nog, nadat vrij belangrijke bedragen waren aangewend voor extra afschrijvingen op buiten gebruik gestelde activa en op disagio, gereser veerd kon worden voor vernieuwing van brand- kranen en voor pensioenen. Daarna kon een bedrag van f372.601.32 aan de exploitatie-re- serve worden toegevoegd, welke daarmede op een bedrag van f 1.617.609 is gekomen. Speciaal voor de deelnemers aan de Boete processie van den L. T. B., die gebruik zullen maken van den trein, zal de trein van 8.59 (nr. 2419) uit Amsterdam en de trein van 9.09 (nr. 2420) uit Alkmaar te Runxputte, de plaats, waar het Genadeoord is gelegen, stoppen. Zij, die via Haarlem per trein naar het Ge nadeoord zullen gaan, dienen den trein van 9.03 uit Haarlem te nemen en in Uitgeest over te stappen. IJmuiden was eens de grootste visschers- haven van het vasteland van Europa. Een vloot van bijna 200 stoomtrawlers, bemand door 2000 zeelieden, voerde enorme hoeveelheden visch aan aan den Rijksvischafslag. Dit visscherijbedrijf is een nationaal bedrijf, evenals het landbouwbedrijf. Dat heeft het dui delijk bewezen in de oorlogsjaren, in welke ja ren de visch van IJmuiden, met levensgevaar door de trawlervisschers gevangen in de met mijnen bezaaide wateren der Noordzee, een van de voornaamste en voedzaamste onder- deelen vormde van het voor het meeiendeel uit Ersatz bestaande menu. In de jaren 1916 tot en met 1919, de moeilijkste jaren wat de voedsel voorziening betreft, leverde IJmuiden per jaar gemiddeld 20 a 30 millioen kg. visch voor bin- nenlandsch verbruik. 4 Daaraan mag weieens herinnerd worden, nu datzelfde bedrijf, dat toen een deel van zijn op brengst voor de distributie moest afstaan tegen een prijs, die hoogstens 1/5 bedroeg van dien, welke op de vrije markt te maken was, in zulke groote moeilijkheden verkeert. En waarvan men zich thans alleen nog maar de fouten herin nert, daarbij vergetende de menschenlevens, die tengevolge van het mijnengevaar verloren gin gen en de materieele schade, die door de in beslagneming van een deel der vangst ten be hoeve van de distributie geleden werd. 56 sche pen gingen in den oorlog verloren en niet min der dan 382 visschers verloren het leven, na latende 276 weduwen en 904 kinderen. Dit nationale bedrijf gaat thans met rassche schreden zijn ondergang tegemoet Van de uit inereveer 90 trawlers bestaande vloot kunnen in het beste deel van het jaar nog slechts 60 a 70 'n emplooi vinden. Van dit aantal heeft het kleinste deel, vormende de kustbooten, de grootste moeite om het hoofd boven water te houden. De besommingen van deze trawlers zijn van dien aard, dat men zich afvraagt hoe het mogelijk is, dat ze nog niet alle bij het overige oud-roest in de Haringhaven terecht zijn gekomen. Het is louter en alleen de pufvisscherij, die de oorzaak is van den op handen zijnden on dergang der kustvisscherij. Want ae pufvis scherij vernietigt millioenen jonge vischjes, voornamelijk schol, schar en tong, alle onmis bare artikelen voor den vischhandel. De millioenen vischjes, het zaad der zee, wor den weggevischt en verkocht voor een appel en een ei ten behoeve van een bedrijf, dat der eendenhouders, dat ondanks dit goedkoops voedsel, kwijnt. Aldus wordt ook in de zee het zaad vernietigd en de marktwaardige visch, de rijpe oogst, wordt hoe langer hoe schraler, tot schade van de kustvisscherij en van den visch handel. Er is thans een verbod van aanvoer van puf- visch, een der maatregelen waarmede althans het ergste voorkomen kan worden, in aantocht. Een verbod van aanvoer van pufvtsch niet al leen, maar ook voorschriften omtrent de maas- wijdte van de netten, waarmee gevischt mag worden. Deze maatregelen ter beteugeling van de vernieling van de platvischpuf zouden 1 Aug. j.l. in werking zijn getreden, een datum die een te korten tijd van voorbereiding over liet. En daarom is deze datum terecht verschoven. Als het maar niet een uitstel ad calendas Grae- cas wordt. Want het bekend worden var. deze maatregelen heeft niet nagelaten, degenen, die belang hebben bij de pufvisscherij, met name de reeders van trawlloggers en de eendenhou ders van Volendam enz. in het geweer te bren gen. Een van de voornaamste argumenten van de tegenstanders van een verbod van aanvoer van platvischpuf is, dat de pufvisch, die met het trawlnet gevangen is en dan weer in zee ge worpen wordt, toch dood is, en men ze dus evengoed mee naar de haven kan voeren cn verkoopen. Wetenschappelijk onderzoek heeft echter be wezen, dat dit slechts een halve waarheid is. Gedurende eenige dagen van de maand Mei van dit jaar heeft men aan boord van het En- -*plsche onderzookinffsvaartuig George Blieh nauwkeurige proeven genomen, waaruit bleek, dat ruim de helft van de gevangen scholpuf in leven blijft, mits ze direct weer overboord wordt geworpen. Dit resultaat kon worden vastgesteld, doordat men de vangst in een bun met stroo- mend water deed. Indien men nu maar de op varenden, die belast zijn met het sorteeren van de visch er van kan overtuigen, dat het ook hun belang is, dat de gevangen puf zoo spoedig mogelijk overboord wordt geworpen, kan een verbod van aanvoer van pufvisch zijn uitwer king niet missen, vooral dan niet, wanneer ook een minimum-maat van de mazen, zoodanig, dat een groot deel van de pufvisch kan ont snappen, wordt vastgesteld. Bij de fouten, die de commissie, welke zich met het visscherijbedrijf van IJmuiden heeft bezig gehouden, heeft gevonden, was ook, dat de vloot verouderd is en dat men haar steeds heeft uitgebreid met elders gekocht tweede, handsmateriaal. Dit is waar. Maar hierbij moet men één ding niet vergeten, we hebben in ons land ook nog de Scheepvaart-Inspectie. En deze instelling stelt hooge eischen, zelfs hooger dan Lloyds of Bureau Veritas. De traw- ferreeders van IJmuiden zouden daarvan 't een en ander kunnen vertellen. Duizenden guldens kostte 't, een in Engeland gekochten trawler in een zoodanigen staat te brengen, dat het vaar tuig kon voldoen aan de eischen der Scheep vaart-Inspectie. En thans, nu de Nederlandsche Visscherij Centrale door middel van de uitvoer, certificaten bezig is, de vloot te „zeven", zal het gehalte zich automatisch verbeteren. In elk geval beschikt de vloot over voldoende volwaardige trawlers om welhaast tweemaal zooveel visch op de markt te brengen als bij de tegenwoordige afzetmogelijkheden geplaatst kan worden. Bovendien is de vloot de laatste jaren niet weinig gemoderniseerd. Alle trawlers van het groote type bezitten een ontvang- en zendin. stailatie voor draadlooze telefonie, velen heb ben een echolood. „Ook op het gebied van de visscherij blijft hulp geboden," zegt de troonrede. En dan ver. der: „Maatregelen tegen noodlottige prijsdaling zullen hier moeten samengaan met de uitvoering van plannen tot bevordering van den afzet en tot verbetering van het productieapparaat." Plannen tot bevordering van den afzet mogen wij zeer zeker toejuichen. Maar noodiger dan verbetering van het productie-apparaat is ver betering van het distributie-apparaat. Alleen met een betere vischdistributie kan de afzet verbeterd worden. Als de Visscherij Centrale in deze richting iets kon doen. zou zij een nuttig werk verrichten, Evenals vorige jaren geven wij een over zicht over de belastingheffing, in de ge meenten Haarlem, Beverwijk, Haarlemmer meer, Heemstede, Bennebroek, Zandvoort, Bloemendaal, Haarlemmerliede en Spaarn- woude, Wijk aan Zee en Duin, Uitgeest en Velsen. Onze abonné's in die gemeenten kunnen aan de hand van dezen leidraad dan zelf bereke nen, hoeveel zij aan rijksinkomstenbelasting gemeentefondsbelasting, personeele en vermo gensbelasting schuldig zijn. Voor de wordt de hoofdsom berekend naar tien procent van de huurwaarde, welke waarde eerst ver minderd is met een bedrag, dat volgens de klassen, waarin de gemeenten ingedeeld zijn, verschilt. Deze hoofdsom wordt daarna vermeerderd met een aantal opcenten, voor iedere gemeente eveneens verschillend. Zoo bedraagt voor Haarlem de aftrek ƒ170 (vierde klasse) en is het aantal opcenten 160. Voor Beverwijk resp. ƒ120.(zesde klasse) er. 120 tot 180; Haarlemmermeer ƒ145 (vijfde klasse) en 125 tot 225; Heemstede ƒ170 (vierde klasse) en 110; Bennebroek ƒ95 (zevende klas se) en 155 tot 175; Zandvoort ƒ120 en 100 tot 175; Bloemendaal ƒ170 en 117; Haarlemmer liede, dat volgens twee klassen aftrekt, ƒ170 en 120 en 50 opcenten; Wijk aan Zee ƒ95 en 200; Uitgeest eveneens 95 en 200 en Velsen 170 en 150 opcenten. Op de hoofdsom voor deze belasting worden ook opcenten geheven, waaronder begrepen zijn 25 opcenten voor het Werkloosheidssubsidie- fonds, welker aantal in de onderhavige gemeen ten als volgt is: Haarlem, Zandvoort en Bennebroek 80; Bloe mendaal 60; Heemstede 50; Haarlemmerliede 25; Beverwijk, Velsen, Uitgeest, Haarlemmer meer en Wijk aan Zee 100. Voor deze belasting zijn ingedeeld in de eer ste klasse: Bloemendaal en Heemstede; tweede klasse: Haarlem en Haarlemmerliede, en in de derde klasse de overige hier behandelde ge meenten. De hoofdsom is voor de gemeentefondsbelas ting als volgt bepaald bij een inkomen van: ƒ750—ƒ800 ƒ1.—, ƒ800—ƒ850 ƒ2, ƒ850—900 ƒ3.—, ƒ900—ƒ950 ƒ4, ƒ950—ƒ1000 ƒ5, ƒ1000—ƒ1050 ƒ6, ƒ1050—1100 ƒ7, ƒ1100—ƒ1150 ƒ8, ƒ1150—ƒ1200 ƒ9, ƒ1200—ƒ1250 ƒ10, ƒ1250—ƒ1300 ƒ11, ƒ1300— ƒ1350 ƒ12, ƒ1350—ƒ1400 13.50, ƒ1400—ƒ1450 15, 1450—1500 16.50, 1500—1550 18, ƒ1550—ƒ1600 ƒ19.50, ƒ1600—ƒ4000 ƒ21 en ƒ3.— voor iedere ƒ100 boven de ƒ1600, ƒ4000—ƒ7000 93 en 4.voor iedere 100 boven de 4000, ƒ700010.000 ƒ213 en f5.voor iedere ƒ100 boven de ƒ7000. ƒ10.000 of meer ƒ363 en ƒ6.— voor iedere ƒ100 boven de ƒ10.000. Op de hoofdsom voor de rijksinkomstenbe lasting worden in de geheele provincie Noord- Holland geheven: 20 voor de provincie; 10 voor het Werkloosheidssubsidiefonds en 60 voor het Rijk. Boven een inkomen van ƒ70.000 worden laatstgenoemde opcenten verhoogd met 0,3 op- cent voor iedere 1000 tot maximaal 78 rijks- epeenten bij dus een inkomen van 130.000. De hoofdsom bedraagt hier bij een inkomen van ƒ800 tot ƒ850 ƒ0.60, idem va n/ 8550 tot ƒ900 ƒ1.20, ƒ900—ƒ950 ƒ1.80, ƒ950—ƒ1000 ƒ2.40, ƒ1000—1050 ƒ3.—, 1050—1100 ƒ3.80, 11001150 4.60, 1150—1200 5.40, 1200— ƒ1250 ƒ6.20, 1250—1300 ƒ7.20, 1300—1350 8.20, 1350—1400 9.20, 1400—1450 10.20, 1450—1500 11.40, 1500—1550 12.60, 15501600 13.80, 1600—1700 17.40, ƒ1800 ƒ19.80, 1900 ƒ22.20, ƒ2000 ƒ24.60; op gaand met 2.80 per 100 inkomen tot 80.60 bij ƒ4000; met ƒ3.20 per ƒ100 inkomen tot ƒ176.60 bij ƒ7000; met ƒ3.70 per ƒ100 tot ƒ287.60 van ƒ7001 tot ƒ10.000; met ƒ4.20 per ƒ100 tot ƒ497.60 bij ƒ15.000; met ƒ5 tot 747.60 bij ƒ20.000; met ƒ5.80 tot 1037,60 bij 25.000; met ƒ6.60 tot 1367,60 bij ƒ30.000; met ƒ7.40 tot 1737.60 bij ƒ35.000; met ƒ8.30 tot ƒ2152,60 bij ƒ40.000; met 9.30 tot ƒ2617.60 bij ƒ45.000; met ƒ10.80 tot ƒ3132,60 bij ƒ50.000; met ƒ11.30 tot ƒ4262,60 bij ƒ60.000; met ƒ12.30 tot ƒ5492,60 bij ƒ70.000; met ƒ13.30 per ƒ100 inkomen tot 7487.60 bij ƒ85.000. Boven 85.000 inkomen wordt de hoofdsom met 15 voor elke 100 verhoogd. Voor de worden in iedere gemeente in Noord-Holland 75 opcenten geheven voor het Rijk; 50 voor het Gemeentefonds, 20 voor het Werkloosheidssub sidiefonds; 20 voor de Provincie en 40 voor de gemeenten Haarlem, Beverwijk, Zandvoort, Haarlemmermeer, Wijk aan Zee en Duin, Vel sen en Uitgeest; 25 voor Bloemendaal en Haar lemmerliede, terwijl Heemstede en Bennebroek geen opcenten op de Vermogensbelasting hef fen. Bij een inkomen minder dan f 1400 bedraagt ae aftrek voor ieder kind, indien minder dan vijf kinderen voor aftrek in aanmerking komen, f 100, en als vijf of meer kinderen voor aftrek in aanmerking komen f 125; bij een inkomen van f 1400—f 1499 resp. f 110 en f 137.50; bij f 1500—f 1599 resp. f 120 en f 150; bij f 1600f 1699 resp, f 130 en f 162.50; bii f 1700—f 1799 resp. f 140 en f 175; bij f 1800 f 1899 resp. f 150 en f 187.50; bij f 1900— f 1999 resp. f 160 en f 200; bij f 2000—f 22999 resp. f 170 en f 212.50; bij f 2300—f 2599 resp. f 180 en f 225; bij f 2600—f 2999 resp. f 190 en f 237.50; bij f 3000 inkomen of meer resp. f 209 en f 250 per kind. Volgens de klassen waarin de gemeenten vcor de Gemeentefondsbelasting zijn gerangschikt, wordt voor gehuwden en ongehuwden het zui ver inkomen met een bepaalde som verhoogd. Deze bedraag voor de derde-klas gemeen ten (Zandvoort, Beverwijk, VteLsen, Uitgeest, Haarlemmermeer, Wijk aan Zee en Duin en Bennebroek) f 200 voor gehuwden en f 300 voor ongehuwden; voor de tweede-klas-gemeenten (Haarlem en Haarlemmerliede en Spaarnwou- de) resp. f 100 en f 200, en voor de eerste-ki-s- gemeenten (Bloemendaal en Heemstede) resp nihil en f 100. Ook voor samenwoning in gezinsverband wordt het zuiver inkomen verhoogd en wel met f 50 voor iederen belastingplichtige in het ge zin (een kostganger en een dienstbode zullen in den regel gerekend worden, niet tot het gezin te behooren). Bij twee belastingplichti gen in één gezin wordt dus van beiden het zuiver inkomen met tweemaal f 50 is f 100 verhoogd; bij drie belastingplichtigen voor ie der dus f 150. Tenslotte moge ter verduidelijking een voor beeld volgen: Een gehuwde in Haarlem woonachtig, heeft vijf kinderen en een zuiver inkomen van f 4000. Bovendien wonen bij hem in zijn moeder en zijn zuster, die beiden zelf ook in de belasting zijn aangeslagen. Deze belastingplichtige kan zijn belastbaar inkomen (na aftrek van on kosten, verzekeringen, enz.) als volgt bereke nen: Aftrek wegens vijf kinderen: f 1250, blijft f 2750; verhooging met f 100 omdat Haarlem in de tweede-klasse is gerangschikt, wordt f 2850; verhooging met f 150 omdat er noe twee (in totaal dus drie) personen bij hem inwonen, die aangeslagen zijn in de belas ting, wordt f 3000. Het belastbaar inkomen van dezen persoon is dus f 3000. Op 12 October a.s. zal het Haarlemsche Cri sis-Comité weder een beroep doen op de Haar lemsche burgerij. Misschien wel voor de laatste maal. want de mogelijkheid is groot, dat na de opheffing van het Nationaal Crisis-Comité de Haarlemsche afdeeling haar arbeid zal beëin digen. Maar zoover zijn wij nog niet. De ko mende wintermaanden zal er veel van het Co mité gevergd worden. De nood is eerder geste gen dan afgenomen. Het aantal binnenkomende vragen wijst daarop. Teneinde zooveel mogelijk steun te kunnen verleenen is versterking van de geldmiddelen van het Comité gebiedende eisch. Naast de vele pogingen, die wij aanwenden om daartoe te geraken, is de jaariijksche col lecte zeker de belangrijkste. Reeds eenige weken is ons volledige apparaat in werking gesteld om deze collecte zoo goed mogelijk voor te bereiden. Weinigen weten, wat daaraan vast zit. Slechts zeer ten deele kan het Comité dit werk ver richten, want wij hebben den steun noodig van tientallen, die niet direct zijn ingeschakeld, maar voor deze bijzondere gelegenheid gevraagd worden ons behulpzaam te zijn. Onze wijkbu- reaux moeten van krachten voorzien worden, maar veel moeilijker is het de beschikking te krijgen over voldoende collectanten. Inmiddels hebben wij ons tot vele particulieren en instel lingen gewend om daarin te slagen. Gelukkig werden reeds vele toezeggingen ontvangen. Wij zijn daarvoor dankbaar, maar geenszins vol daan. Laat mij, als Secretaris van het Comité, in dezen eersben oproep de Haarlemmers uit- noodigen hun diensten op dien 12den October ter beschikking te stellen. Alleen dan zal het mogelijk zijn op dien Zaterdag verheugende ge zichten te zien der Comité-leden, alleen dan zal het mogelijk zijn in de komende winterperiode ons werk zoo goed mogelijk te vervullen. Ons adres luidt: Crisis-Comité, Lange Be gijnestraat 13 rd., Haarlem. MOLLERUS, Secretaris Crisis-Comité. N.B. De collectedag wordt verdeeld in vier perioden, n.l. van 911 uur van 111 uur van 13 urn- van 35 uur Men geve zich op aan ons bureau, met ver melding van naam, voornaam, adres, leeftijd, periode (n) waarin men wil werken en eventueel buurt waaraan men de voorkeur geeft (bij spoe dige aanmelding kan met het laatstgenoemde het beste rekening worden gehouden). Ingekomen: S. v. E. N.N f 10.— 20.— Ter plaatsing ontvingen wij van de Com missie v. d. Stille Armen bovenstaande opgave en het volgende bericht. De al zoo lang verhoopte opklaring en ont spanning, waarvan men voor maanden iets meende te moeten bespeuren, is nog steeds niet duidelijk waarneembaar. Integendeel, bij het begin van den herfst pakken zich sombere, donkere wolken dreigend boven onze hoofden te zamen en in vrees en beven gaan wij nog meer dan vroegere jaren den aanstaanden wintertijd tegemoet. Wij zijn vol kommer om al degenen, die aan onze zorgen zijn toevertrouwd, onzen steun niet kunnen ontberen, maar daaraan drin gend behoefte blijven houden. Wij zijn dan ook zeer dankbaar voor de mede werking, welke ons, naar blijkt uit de hierbo ven genoemde bedragen, wederom werd ver leend en bevelen onze Stille Armen allerdrin gendst aan by een ieder, die nog zoo gezegend is, om de nuttige en de ook van de overheid zoo zeer aangeprezen particuliere liefdadigheid, de hand te kunnen reiken. Zoo hopen wij in den komenden Herfst- en wintertijd, onze oude be kenden niet hulpeloos alleen te moeten laten, maar hopen wij ook eventueel weer nieuwe noodlijdenden die jammer genoeg weer zullen moeten worden gemeld de eerste hulp te kunnen bieden en voor verbloeding te kunnen behoeden. Giften worden gaarne in ontvangst genomen aan het Bureau onzer courant, zoomede aan het adres van onzen penningmeester den heer P. J. Busé, Gasthuissingel 64, Postrekening 13543. IJMUIDEN24 Sept. Rijksvischafslag. Tarbot 60—70 cent per kg. Griet 16.00—34 per 50 kg. Tong 1—1.25 per kg. Groote Schol 26.00, middel Schol 21.0026, Zetschol 17.0023, kleine Senol 5.0020, Bot 11.50, Schar 8.5011.50 per 50 kg. Rog 11.00—14 per 20 stuks. Vleet 1.60—2.50 per stuk. Pieterman en Poon 4.105.50, groote Schelvisch 10—22.50, middel Schelvisch 17.00— 22, kl. midd. Schelvisch 13.50—19, kleine Schel visch 8.0015 per 50 kg. Kabeljauw 34.0050 p. 125 kg. Gullen 5.0020 per 50 kg. Leng 1.25 per stuk. Heilbot 5372 cent per kg. Wijting 4.80 8.8C per 50 kg. Koolvisch 15—83 cent per st. Makreel 1.609 per 50 kg. Versche Haring 2.80 6 per kist. van de Dinsdag aan den Rijksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS Irene 200 manden 2130.Juliana IJm. 65 manden 1240.Isabel 70 manden 1880—, Pro- tinus 260 manden 2070.—, R. O. 16 Betje 400 manden 1620.—, Zwaluw 45, manden 1670 I. S. Groen 750 manden 3030.—, Amsterdam 1100 manden 4800.Ommering 905 manden 4230. Beatrice 90 manden 1720Jennie Elsa 75 manden 1730 LOGGERS K.W.: 18 410.—, 23 620— WATERSTAND IJMUIDEN W'oensdag 25 September: Vloed 2.44 en 15.01. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5