f Gesprek met het opperhoofd der Koptische kerk De oorlogsvoorbereidingen Wat zal Genève besluiten Het nieuws van heden Geen devaluatie DE PATRIARCH EN DE PAUS VAN ROME ONGEREGELDHEDEN TE HARRAR De groote brand te Londen DE BAROMETER mze® 1 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 26 SEPTEMBER 193S BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTICSTE JAARGANC No. 19562 Frankrijk wil de werkzaamheden rekken, Engeland wenscht snelle afdoening Laval zal zich laten vervangen Chineesch Turkestan communistisch Krachtige Russische tegenspraak Te Brünn worden Zondag auto-rennen ge houden. De Masarijk-prijs voor den winnaar Ife Zesduizend kisten rubber werden te Londen een prooi der vlammen bij een pakhuis brand, welke de grootste geacht wordt, die ooit in het district Wapping aan de Theems heeft gewoed. Bijna driehonderd brandweerlieden en veertig brandspuiten waren noodig om het vuur te bedwingen „Tusschen de katholieken en ons bestaan slechts enkele kleine geschillen Merkwaardigheden over Abessinië CHERTOK VERWACHT GEEN OORLOG Beschermingsmaatregelen in de provincie Kenya Militaire bedrijvigheid in Lybië Vermijding van het Suez-kanaal Buitengewone levering van stookolie voor Japan Het WeeriiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii| illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllll Groote voorraden rubber, thee en spiritualiën verbrand De internationale vloot- kwestie Geen afschaffing van onderzeeërs De synode van de oud- Pruisische Unie Afgevaardigde der Rijksregeering verschenen Het conflict in de bruin kool-industrie Staking verloopt in alle districten zeer kalm Schildpad van 600 K.G. gevangen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN ROYAL" Hotel-Rest. Speciaal ingericht voor FEESTDINERS Een totaal onjuist bericht in de „Financial News" Fantastisch In Japan weder groote overstroomingen Opnieuw geweldige schade in de omgeving van Tokio WWWIIIIIIII////77 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.( Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 26 Sept. (Benter.) In de Brit- sche pers neemt het Italiaansch-Ethiopisch geschil nog steeds de eerste plaats in; met spanning wordt de zitting van den Volken bond heden verwacht. De bladen zijn van meening, dat de be sprekingen zullen worden voortgezet op grond van artikel 15 van het Volkenbonds pact, evenwel zonder overhaasting. Men rekent erop, dat het rapport van den Volkentiondsraad minstens een week het on derwerp van de besprekingen zal uitmaken. Men gelooft niet, dat de kwestie zal worden overgedragen op een lichaam, dat buiten den Volkenbond staat; de Britsche delegatie zou hierin niet toestemmen. De motiveering van de Italiaansche eischen wordt door de „Times" uitvoerig besproken, 't blad noemt deze onzinnig. „Daily Telegraph" verklaart, dat dit nauwelijks ernstig is te ne men. De eischen zelf worden door de bladen eenstemmig van de hand gewezen. De groote Fransche nieuwsbladen kunnen hedenmorgen niets nieuws van beteekenis uit Genève melden. Men verwacht algemeen, dat de Volkenbond Zaterdag zijn werkzaamheden zal onderbreken en over ongeveer 10 tot 14 dagen opnieuw bijeen zal komen om het dan uitgewerkte rapport van de speciale commissie in ontvangst te nemen, dat op grond van artikel 15 van het handvest wordt uitgewerkt en aan bevelingen voor Italië en Abessinië zou bevat ten. Laval wordt Zondagmorgen in Parijs terug verwacht. Hij zal eerst weer naar Genève te- rugkeeren, wanneer het rapport opgesteld is. Tot Fransch vertegenwoordiger in de speciale commissie is de Volkenbondsdeskundige Mas- sigli benoemd. In Fransche kringen in Genève gelooft men over het algemeen niet, dat de Volkenbond ge volg zal geven aan het verlangen van den Ne gus en een delegatie naar Abessinië zal zenden om den toestand ter plaatse te bestudeeren en waar te nemen. Pertinax van de „Echo de Paris'' heeft vernomen, dat Frankrijk in ieder geval tegen een zoodanigen maatregel zal zijn, ten eerste omdat de tijd te kort is en ten tweede omdat niet veel verwacht wordt van de effecti viteit van een zoodanigen maatregel. De bedoeling van Frankrijk ls thans de ver dere ontwikkeling van de werkzaamheden zoo lang mogelijk te doen duren, terwijl Engeland daarentegen zoo spoedig mogelijk opheldering van den toestand wenscht. MOSKOU, 26 Sept. (A. N. P.) Het Tass- agentschap publiceert een bericht, waarin ge zegd wordt, dat het agentschap volmacht heeft gekregen te verklaren, dat volgens welinge lichte Moskousche kringen het bericht van het officieele Japansche agentschap Sjimboen Ren- go van 24 September j.l., betreffende een te verwachten uitroepen van 'n Sowjet-Republiek in de Chineesche provincie Singkiang en in lijving van deze provincie bij Sowjet-Rusland, een provoceerende leugen is, die volkomen uit de lucht gegrepen is. Bevoegde kringen zien in het feit, dat deze verzinsels verspreid worden door het officieele afgentschap Sjimboen Rengo een bewijs, dat de meest extreme en avontuurlijke elementen van het Japansche leger door de gebeurtenissen van den laatsten tijd weer versterkt zijn. Dl bekende Fransche schrijfster Henriette Colarie, die jarenlang in Abessinië heeft vertoefd, is thans wederom naar dat land vertrokken. In Cairo aangekomen, heeft zij «^n bezoek gebracht aan het Opperhoofd van de Koptische Kerk. De Koptische patriarch van Alexandrië wóont in Cairo. Hij wordt door de Abessmiërs be schouwd als hun Paus, want hij is het, die den Abouna (Vader) van de christelijke kerk van Abessinië aanstelt en wijdt. Daar ik lange jaren in Abessinië heb gewoond en mij thans te Cairo bevond, vroeg ik een audiëntie aan. Een jonge Egyptenaar, neef van den Patriarch, vergezelde mij en diende mij tevens tot tolk. Het paleis van den patriarch is gelegen in het inboorlingen-kwartier van Cairo. Het woord „paleis" past eigenlijk geheel niet, want het zou niet van een gewoon burgerhuis te onder scheiden zijn, wanneer in den hof niet de kerk van den H. Markus, de St. Pieter van de Kop ten, had gestaan. Een maand geleden was de patriarch nog in Addis Abeba, om den Abouna, de nieuwe hoog ste geestelijke autoriteit van het Koptische ge loof aldaar, te installeeren. Deze autoriteit is volgens gewoonte nooit een Abessiniër, maar een Egyptenaar. Bij deze gelegenheid schonk de Negus aan den Koptischen patriarch een kost baar misgewaad en een met diamanten bezette tiara. Ik zag deze kostelijke, koninklijke ge schenken in een vitrine. Ik wachtte in een eenvoudige wachtkamer. Na eenige minuten betrad „Zijne Zaligheid" (titel van den patriarch) het vertrek. De pa triarch is een lange magere man in eenvoudig zwarte toog. Zijn gelaat is streng ascetisch. Er ontwikkelde zich direct een levendig ge sprek. „Ik weet, dat de Christenen van Abessinië en Egypte sedert de 5e eeuw het Koptische Schis ma aanhangen. Welk verschil bestaat er nu tusschen de Koptische en de Katholieke Kerk?" Ik bevond mij voor het Opperhoofd van de Koptische Kerk en kon dus mijn vragen rich ten tot de hoogste instantie. De patriarch antwoordde mij: „Tusschen de Katholieken en ons bestaan slechts enkele klei ne verschillen." „De Kopten erkennen toch niet het opperge zag van den Paus van Rome?" De patriarch maakte een heftige handbewe ging en zeide: „Wij eeren den Paus als hoofd van de Katholieken. Wij zien in hem den hoog- sten kerkdijken hoogwaardigheidsbekleeder van de geheele Christelijke wereld, want hij is de opvolger van den H. Petrus. Wanneer ik de ge legenheid heb, eens naar Rome te komen, dan zou mijn eerste gang zijn naar den Paus om hem mijn eerbied te gaan betuigen jegens Hem dien Gij den H. Vader noemt." Intusschen was koffie binnengebracht, zoo dik als chocolade. „Echte Abessinische mokka," prees de pa triarch. Nadat wij even gedronken hadden, ging hij verder: „Het christendom wera in Egypte en Abessinië gepreekt door den H. Mar kus. Daarom bevinden zich in het wapen van den Negus twee leeuwen. Vóór hun bekeering beleden de Abessiniërs den Joodschen gods dienst. Talrijke Joodsche gebruiken wijzen daar nog op. Op het platteland vieren de boeren nog den Sabbat, de besnijdenis bestaat eveneens nog overal, terwijl het gebruik van varkensvleescli voor alle „christenen van Abessinië verboden is." Wij hadden nog lang kunnen spreken over de Joodsche gebruiken van het Abessinische volk. Maar de patriarch bracht het gesprek weer op den christelijken grondslag van den Koptischen godsdienst, „Onze godsdienst is dezelfde als de Katho lieke." „U bent echter Monophysieten," merkte ik op. „Dat zijn theologische nauwkeurigheden." meende de Patriarch, over het hoofd ziende, dat het hier gaat om dogma's. „Gij zegt: Christus bezit een menschelijke en goddelijke natuur. Wij zeggen: Christus heeft slechts één natuur. Hij was volmaakt mensch en volmaakt God en deze beide naturen waren zóó onafscheidelijk met elkander verbonden, dat zij één natuur vormden. Maar afgezien van deze dogmatische verschillen is onze liturgie dezelfde als de Uwe. Wij hebben zeven Sacra menten en gelooven dat brood en wijn in de Consecratie werkelijk het lichaam en bloed van Christus worden. Het Sacrament van het H. Vormsel dienen wij evenwel aanstonds bij het H. Doopsel toe. Van den H. Geest zeggen wij, dat hij slechts uit den Vader en niet uit den Zoon voortkomt. Tot aan de 15e eeuw was het Christendom de eenigste godsdienst van de Abessiniërs. On der den druk van de Mohammedaansche ver overaars gingen velen over tot den Islam, Het gelukte den toenmaligen keizer te vluchten en hfj wendde zich tot den Paus in Rome. Deze verzocht den Portugeezen, om den Abessiniërs te hulp te komen. Het gelukte dezen inderdaad, om een einde te maken aan de Mohammedaan sche heerschappij en den keizer weer op den troon te brengen. Zoo danken de Abessiniërs hun geloof en hun vrijheid aan den Paus en den Portugeezen. Thans is twee-derde van de be volking christen. Het Christendom is staats godsdienst. Ook thans kan een Mohammedaan geen hoog ambt in den Staat bekleeden." Mijn bezoek had langer geduurd, dan ik ver wacht had. Ik stond op. De patriarch beduidde mij te wachten, hij ging in een naastgelegen vertrek en kwam terug met 'n Koptischen Ro zenkrans, bestaande uit drie en dertig kralen, die aan de drie-en-dertig jaren van Christus' leven op aarde herinneren. „Bij iedere kraal bidt men een „Kyrie Elei- son", zeide de Patriarch bij het afscheid. LONDEN, 25 Sept. (Reuter). Chertok is he den van Southampton naar New-York ver trokken. Over ongeveer drie weken wil hü naar Engeland terugkeeren. By zyn vertrek gaf hij uiting aan zün overtuiging, dat het niet tot een oorlog in Abessinië zal komen. ADDIS ABEBA, 26 Sept. (Reuter). In de provincie Harrar hebben een aantal onlusten tegen vreemdelingen plaats gehad. De autoriteiten waren niet bij machte de vreemdelingen voldoende te beschermen, niettegenstaande den goeden wil van den Ne gus, die zeer goed weet hoe groot zijn ver antwoordelijkheid is. Uit Malta wordt gemeld, dat Zaterdag vele familieleden van de Britsche militairen aldaar, naar Engeland zullen terugkeeren, aan boord van het troepentransportschip „Neuralia." In alle regeerings-gebouwen, scholen, clubs enz. van Malta zijn thans gas- en bomvrije schuilplaatsen gebouwd. Uit Nairobi wordt bericht, dat hier Woensdag middag vyf bombardementsvliegtuigen en vier transportvliegtuigen zijn geland, komend uit Egypte. Zij hebben tot taak aan de noordgrens te pa trouilleeren; in geval van een oorlog tusschen Italië en Abessinië wenscht de regeering van Kenya, dat geen incidenten plaats hebben tus schen nomadenstammen in Kenya en de vele vluchtelingen, die ongetwyfeld zullen zoeken naar de verspreid liggende bronnen en weiden. De regeering van Kenya heeft de haar ten dienste staande krijgsmacht nieuw over het land verdeeld en de posten in het oosten versterkt. De politie zal zooveel mogeiyk trachten de vluchtelingen te overreden naar hun land terug te keeren en tegelijk moet zy rekening houden met overvallen van georganiseerde rooverben- den, Hiertegen zullen de Koninkiyke Afrikaansche Tirailleurs op moeten treden. Men is van meening, dat hierbij vliegtuigen van groot nut zullen zijn voor verkennen en door hun groote beweeglükheid. De „Daily Mail" meldt uit Mersamatroe in het Noorden van Egypte, dat een aldaar uit Tu nis gearriveerde betrouwbare Europeesche zegs man mededeelingen gedaan heeft over den toe stand in de Noord-Afrikaansche bezittingen van 'Italië. Hü vertelde, dat in Lybië een levendige mili taire bedrüvigheid geconstateerd kan worden. In Fransch Tunis is iets dergeiyks niet te zien. Lybië echter vormt een groot troepen kamp. Bengasi schijnt het voornaamste steun punt te zün van een aanzienlijke luchtstrüd- macht. In Tobroek, waarvan de Italianen een vlootsteunpunt gemaakt hebben bevinden zich volgens zyn zeggen een kruiser, drie destroyers, twee duikbooten, drie vliegbooten en een groot transportschip, dat blanke soldaten aan land heeft gezet. Uiterlijk is de bevolking volkomen rustig. Er heerscht evenwel tengevolge van de militaire activiteit een zeer gespannen stemming. De Britsche scheepvaart-maatschappüen, welke op Oost-Azië en Afrika varen, zullen vermoede lijk binnenkort een overeenkomst sluiten in het vervolg via de Kaap te varen, in plaats van door het Suez-kanaal. Volgens de „Daily Telegraph" is de reden hiervan, de hooge kosten van de verzekerings premies in verband met het oorlogsgevaar. Zooals bekend hebben de Princelijn en de Silverline welke uit Singapore vertrekken, en de Java-New-York line reeds dergelijke besluiten genomen. Naar van welingelichte züde wordt vernomen heeft de Japansche marine een aantal Japan sche tankschepen gecharterd voor het vervoer van drie millioen barrels stookolie uit Californië naar de depots van de Japansche vloot. Deze olie moet voor 1 Januari verscheept zün en heeft geen betrekking op de gewone levering van Californische stookolie aan de Japansche marine. VERWACHTING: Matige tot zwakken, E later weer toenemende Westelijke tot Zuidelijken wind, tijdelijk opklarend, weinig of geen regen in het Oosten, in het Westen later weer kans op regen, kans op nachtvorst, later iets zachter. Hoogste barometerstand: 767.8 te Andanes H Laagste barometerstand: 743.9 te Dantzig H Zon op 6.52, onder 6.50. Licht op 7.20. 5 Maan op v.m. 5.36, onder n.m. 5.57. H Nieuwe Maan 27 September 6.49 n.m. LONDEN, 26 Sept. (Reuter). Omtrent den grooten brand, waaraan het pakhuis van de Colonial Wharfe Wapping ten offer is gevallen worden thans nadere büzonderheden bekend. De groote kraan, welke zich op het dak van 't zeven verdiepingen tellende gebouw bevond, en een van de zijwanden zijn ingestort en in de ri vier gevallen. Een vyftal grootere schepen en een groot aan tal kleinere welke tengevolge van de eb vast zaten aan den grond, werden door het neerval lend puin getroffen en beschadigd. Ook geraakte een aantal schepen in brand door de brandende rubbermassa, welke over de oevers stroomde. Het vuur is thans overgeslagen op de voorra den spiritualiën, welke in de benedenruimen van het pakhuis liggen opgeslagen. De 300 brandweerlieden, die deels van gas maskers zün voorzien, bepalen zich tot het be schermen van de belendende perceelen en spui ten geweldige hoeveelheden water in het bran dende gebouw. 400 ton rubber, eenige duizenden kisten thee en honderden kisten wün en spiritualiën zün een prooi der vlammen geworden. De thee, gekookt in de vlammen en 't blusch- water stroomde over de straat, de massa's ge smolten brandende rubber vloeiden uit de ven sters. Nog hedenochtend vroeg was een groot aantal brandweerlieden op hun post en kletterden stra len bluschwater op de smeulende puinen. LONDEN, 26 Sept. (Reuter). De „Daily Tele graph" bericht, dat bü officieuze besprekingen tusschen Engeland en Frankrijk inzake de vloot- kwestie, Frankrijk nadrukkehjk heeft verklaard in geen geval te willen overwegen onderzeeërs af te schaffen, aangezien het deze op de eerste plaats als verdedigingswapen beschouwt. Niettegenstaande dit oordeel van Frankrijk, zal Engeland vermoedeiyk toch op de as. vloot- conferentie, welke waarschijnlijk niet meer dit jaar zal plaats hebben, voorstellen de duikbooten geheel af te schaffen. De Vereenigde Staten van Amerika en Duitsch- land hebben reeds verklaard bereid te zün af te zien van duikbooten, indien de overige mo gendheden dit eveneens doen. Frankrijk en Japan houden hardnekkig aan dit wapen vast en naar verluidt bouwt Rusland een groot aantal onderzeeërs en is evenmin bereid hiervan afstand te doen. BERLIJN, 25 Sept. (A.N.P.) Op de verga dering van heden van de Synode der Oud- Pruisische Unie verscheen onverwacht een af gevaardigde van den Rüksminister voor Ker kelijke Aangelegenheden, Kerrl, die mededeel de, dat ook de rüksregeering prijs stelt op een spoedige en definitieve regeling der kerk- kwestie. Er werden verder verschillende referaten gehouden, waarin de sprekers zich keerden tegen de toennemende achterstelling der Joden. Men wees ook op de moeilijkheden bij de rege ling der financiën, welke regeling de kerke lijke overheid niet aan den staat kan over laten. WASHINGTON, 25 Sept. (Reuter). Het schijnt dat de onderhandelingen tot bijlegging van het conflict in de bruinkool-industrie, die Maandag begonnen werden, thans op het öoode punt zijn aangekomen. De staking verliep in alle districten zeer kalm. Slechts in de omge ving van Johnstown in Pennsylvanië. hebben eenige incidenten plaats gehad. NAPELS, 25 Sept. (Reuter). In de Golf van Policastro hebben visschers een reuzen schildpad uit de tropische zeeën gevangen. Het dier woog 600 kilogram en was twee meter lang. Het is misschien wel tweehonderd jaar oud. Men heeft het overgebracht naar het Zoölo gisch Instituut te Napels, KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD Regeling der werkzaamheden van de Assem blee op 10 tot 14 dagen geschat; Laval zal zich zoolang laten vervangen. Bij den geweldigen brand te Londen zijn groote voorraden rubber, thee en spiritualiën verloren gegaan. Spaansche belangstelling voor Nederlands onderwjjs en cultuur. Ongeregeldheden te Harrar; oorlogsvoorbe reidingen op Malta, in Lybië en Kenya. Schoonzuster van wylen gen. Van Heutsz voor 15 vermoord. De „Financial News" van heden bevat het vol gende bericht: ,,De beweging voor devaluatie in Neder land neemt in kracht toe. Vernomen wordt, dat, ofschoon Prof. Aalberse leider van de Katholieke Partij, gisteren verklaarde, dat hü het anti-devaluatie-kabinet van Dr. Co- ïyn zou steunen, de Katholieke-Parlemen- taire partü als geheel van oordeel is, dat de valuatie onvermüdeiyk is. Vier en twintig van haar acht en twintig leden meldt Reuter zouden, naar aan genomen wordt, als privé-personen aanhan gers zün. van 'n devaluatie-politiek. In ver band hiermede wordt gemeld, dat Prof. Aalberse Woensdag in een persooniyk on derhoud Dr. Colün geadviseerd heeft niet te lang te wachten met het nemen van maat regelen tegen speculatie, indien en wanneer hü tot de conclusie komt, dat devaluatie on vermijdelijk is. Parlementaire en financieele kringen ver wachten, dat devaluatie in Nederland voor het einde van het jaar een feit zal zün." In verband met dit bericht in de „Financial News" vernemen wij van bevoegde züde, dat deze voorstelling van zaken volkomen fantastisch is, zoowel wat betreft het aantal katholieke deva- luïsten als het particulier advies, dat door Prof. Aalberse aan den heer Colijn zou zyn gegeven. De afwijzende houding van de Nederlandsche regeering met betrekking tot devaluatie, zooals die nog in de laatste Troonrede is onderschre ven, is in geen enkel opzicht gewijzigd, terwyl de verzoenende houding, door de Katholieke Partij aangenomen bij haar eerste openbare ont moeting met de regeering na de politieke crisis, de positie van het kabinet-Colün nog versterkt heeft. TOKIO, 26 Sept. (Reuter) Extra edities van de dagbladen maken melding van geweldige schade, welke wederom door overstroomingen in de omgeving van de Japansche hoofdstad is aangericht. Het verkeer op de voornaamste lü- nen tusschen Tokio en Niigata en Sendai moest stopgezet worden, zoodat duizenden reizigers opgehouden worden. Het spoorwegknooppunt Takasaki, dat 60.000 inwoners telt en ten Noord-westen van Tokio is gelegen, staat vol komen onder water. Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 762.9 Vorige stand; 762.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1