f9 I IN EN OM HAARLEM v t X Waar de fil mband rolt WAAR OH JA EEN LOT IS UW OUDE DAG REEDS VERZORGD? ^ecttWOORPEjj^ ZOMER-PRIJZEN ECHTE Wales-Mhraciet Brederodeduin Haarlem, 26 Sept. SUNLIGHT GESCHENK Uit den Gemeenteraad DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1935 De regenjassen die „DE FMM" verkoopt hebben twee bijzondere eigenschappen: ze zijn waterdicht en ze zijn mooi. Dat ze niet duur zijn behoeft eigenlijk niet te worden vermeld, want geen enkel artikel 'S duur bij „DE FAAM". En ze zijn b6Stf zooals elk artikel bij „DE FAAM" best is. Kleedingmagazijn „DE FAAM", Anegang 39. De specialist in regenjassen, heeft nil regenjassen geëtaleerd. PRECARIORECHTEN VOOR WACHTHUISJES Een ontheffing AMSTERDAM - ROTTERDAM 7 UTRECHT KANTONGERECHT Scandinavitis? Tito Schipa's prikplank o.a. a f 2.05 GELDIG tot 1 OCTOBER WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67 A, TELEFOON 16100 'T WOONWAGEN SCHOOLT JE Donderdag 3 October inwijding dkpchB| SCHOTERWEG 1 TELEF. 16659 DIEFSTAL TE AERDENHOUT f 80.ontvreemd English Association VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken V erduistering Poging tot doodslag „Sequoia" De liefde tusschen een hert en een poema EXPOSITIE INDISCHE KUNST NIJVERHEID Opening door weth. A. G. Boes EEN JUBILEUM Nieuwe hoeden in een oude zaak Invaliditeits- en 'Ouderdomswet moest ik ook weer aan denken van Trekking 3 Oct. a.s. AGENDA Bioscopen 27 September Bioscopen HOE DIT TE VERKRIJGEN! Willem Andréa 30 jaren graveur RIJKSVISCHAFSLAG TILBURG ARBEIDT WEER DE FAAM Wist U dat duizenden bij de Raden van Arbeid verzekerd zijn voor een pensioen? Wist U dat in 1934 ingevolge de Ouderdomswet en Invalidi teitswet ƒ60.000.000.(Zestig Millioen Gulden) aan pensioenen is uitbetaald? U kunt ook een V.O.V.-pensioen genieten. De Raad van Arbeid te Haarlem Afd. V.O.V. wil IJ op de hoogte brengen „HOE 'N PENSIOEN TE BEREIKEN". Vraagt inlichtingen. Het is Uw belang. g—iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiHiiiuiiniiiiiiiniiimiuiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiimiiniiiiiiimiiiiiitwiie BuiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiimiuiiiiuiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiB Raadsvergaderingen bij den aanvang van een nieuwe zittingsperiode schijnen nooit erg belangrijk te zijn. Waarschijnlijk door beleefd heid van den voorzitter, die den ijver der nieuwe leden niet al te spoedig wil beproeven door het voorleggen van zware vraagstukken en ze liever tot de behandeling der gemeentebegrooting in de gelegenheid wil stellen elkanders krachten te meten. De vergadering van gisterenmiddag maakte op dien algemeenen regel geen uitzondering en zoo konden wij de nieuwe legerformaties in den raad rustig opnemen. Er zijn heel wat nieuwe gezichten. Wij telden er dertien, maar het kunnen er ook meer zijn geweest. Een bewijs van de vele en snelle wis seling in de bezetting van raadszetels. Op een gegeven oogenblik herinnerde de heer Reinalda aan een raadsdebat uit de dagen, dat de heer Bomans nog wethouder van Haarlem Was. Deze had eens voor het bouwen van een „zalendorp" in Haarlem gepleit om zoodoende te voorzien in het gebrek aan geschikte ver gadergelegenheden. „De oude raadsleden" zullen dat nog wel weten, liet de heer Reinalda zich ontvallen. Maar hij haastte zich om van „oude raadsleden", „oudere raadsleden" te maken en oogstte met zijn geestigheid een open doekje bij de „ouderen". En toch wie op de presentielijst van gisterenmiddag natelde hoeveel van de thans zitting hebbende raadsleden den heer Bomans een jaar of twaalf geleden nog als wethouder in den raad hebben meegemaakt, kon er niet meer dan een stuk of zes, zeven bij elkaar krij gen. Van de 12 socialisten, die in den vorigen raad zaten, zijn er nog maar zes in den nieuwen over. Ook de helft van de tweehoofdige com munistische partij is vernieuwd en verder zijn natuurlijk de eenlingen der Kath. Dem. Partij, der Christ, Dem. Unie en van Gemeentebelan gen nieuwe menschen. Bij de katholieke fractie nam de heer v. d. Veldt de plaats in van mevr. HoekstraZethof. Opvallend is het groot aantal jeugdige gezich ten. Met uitzondering van den heer Bouman zijn het allemaal jonge menschen, die in den raad gekomen zijn. Er zijn er enkelen, die ons al wat voor de toekomst hebben beloofd. Zoo de heer Mr. Drilsma, die gisteren vol zat met aanmerkingen op de nieuwe veiligheidsvoor schriften, welke B. en W. wenschten ten op zichte van besloten bijeenkomsten. Hij zag kans om niet alleen een tweetal amendementen in te dienen, maar ook nog tegelijkertijd een voor stel tot aanhouding. Wat van het goede wel een beetje veel was. Hij had echter dubbel en dwars succes. Zijn amendement, om de veror dening pas drie maanden na de afkondiging in werking te doen gaan, werd! door B. en W. overgenomen; zijn amendement om de nieuwe voorschriften alleen voor filmvoorstellingen te doen gelden, werd door den raad aangenomen. En toen nam de voorzitter zijn (intusschen ingetrokken) voorstel tot aanhouding over, om dat hij nu nog eerst de verandering in de strafcoinmissie wilde laten behandelen. De heer Drilsma had dus niet te klagen. Hij vormt in de raadzaal den aller- uitersten vleugel van de S. D. A. P. en fungeert er als trait-d'union met het lid der Kath. Dem. Partij, den heer Van Engelen, met w'ien hij klaarblijkelijk reeds hartelijke vriendschapsban den heeft aangeknoopt. Van de nieuwe leden liet zich gisteren o.m. ook de heer Bouman hooren. Bij het voorstel tot beperking van het aantal vergunningen kwam hij op voor de belangen van de vergun ninghouders. Hij wenschte het aantal vergun ningen te stellen op 1 per 750 inwoners, terwijl B. en W. van meening waren, dat 1 per 1000 inwoners mooi genoeg is. De heer Bouman is een bedaard, haast plechtig man in den raad, die aandachtig naar alle raadsleden luistert en zich nimmer dat weten wij nu al wel zeker aan felle debatten schuldig zal maken. Na dat hij gisteren beleefd het woord had ge vraagd aan den Voorzitter, nam hij een lang vel papier in zijn handen, waar hij zijn van tevoren klaar gemaakte drie minuten-speech van af las. Hij deed dat zeer plechtig, hier en daar een belangrijk zinnetje met een zachte verheffing van stem onderstrepend en zoo nu en dan rondziende of de indruk, welken zijn eerste redevoering maakte, goed was. Daarna ging hij zitten. Toen de heer Westerveld, die in de fractie der S.D.A.P. de plaats van den heer Joosten heeft ingenomen, hem een beetje bits aanpakte en vroeg of dit eerste optreden in den raad nu wel geheel in overeenstemming was met zijn verkiezingsbeloften uitsluitend het algemeen belang te zullen dienen, scheen hij zeer verschrikt te zijn door dezen aanval en toen de voorzitter op hoffelijken toon het Woord tot hem richtte om hem van antwoord te dienen, stond hij, wederom beleefd, op om den voorzit ter staande aan te hooren en daarna, beleefd buigend, op een vraag van den voorzitter te antwoorden, dat hij zijn amendement introk. Neen, een kwaadaardig raadslid hebben wij in den heer Bouman niet gevonden. De communist Noordewier schijnt, voor zoo ver wij tot op heden kunnen beoordeelen, een vlot en beschaafd spreker te zijn, niet zonder humor. Ook zijn partijgenoot, de heer Peper, kan aardig uit den hoek komen, zoodat dit een vrootijke, roode hoek kan worden. Van de an dere nieuwe leden weten wij nog niet veel meer dan dat de socialistische mejuffrouw Broersma het meest jeugdige uiterlijk heeft van alle da mes, die wij als Haarlemsch raadslid hebben gekend en veel vlugger en veel smakelijker lacht dan haar voorgangster, mejuffrouw Van Vliet. Zooals gezegd: de agenda had niets om het lijf. B. en W. kregen op alle punten hun zin, behoudens voor wat betreft hun nieuwe veilig heidsvoorschriften voor besloten bijeenkomsten, Indertijd kwam in de Kamer van Koophan del de vraag ter sprake: waarom in Haarlem niet evenals in andere gemeenten telefooncellen geplaatst zijn? Toen bleek, dat de gemeente daarvoor pre cariorechten wenschte te heffen en dat P.T.T. daar niets voor voelde. Na eenig aandringen heeft het gemeentebestuur daarna medegedeeld van de rechten te willen afzien, zoodat de cel len komen. Maarook voor wachthuisjes voor tram- en buspassagiers moet dit recht betaald wor den en de heer ir. Burgersdijk meende, dat daar ook verandering in moest komen. Ten gerieve van het publiek zouden dan bij vervallen ver klaring van de belasting méér huisjes geplaatst kunnen worden. Wij vernemen thans, dat B en W. gezwicht zijn voor de eischen van de N.Z.H.T.M. Ieder geval zal afzonderlijk bekeken worden, maar het wachthuisje bij de Willem de Zwijgerlaan en de Middenlaan te Haarlem zal er nu, zon der precario, komen. Wij kunnen dit besluit toejuichen, omdat het algemeen belang er zeker mede gediend is. „Zweden is de heilstaat der toekomst," aldus de kantonrechter, tijdens de zitting van Woens dag tot een chauffeur die uit een steeg was komen rijden en aan een dame op de fiets niet den beruchten voorrang van rechts had ver leend. Op de verontschuldiging: „Ik had toch dui delijke signalen gegeven" antwoordde de kan tonrechter bovenstaande gevleugelde woorden, want, „in Zweden wordt nooit getoeterd en juist daarom gebeuren er veel minder onge vallen." Waaraan de ambtenaar van het O.M. nog toevoegde, dat de menschen in Engeland uit zichzelf al zoo verstandig zijn, en hoog stens een heel klein toetertje erop na houden. Hij eischte 5 boete; de chauffeur kreeg er 4 (te betalen wel te verstaan). De lange rij chauffeurs en fietsers aan rijders en aangeredenen die na deze „Zweedsche zaak" voor het hekje kwam, toon de overduidelijk dat Nederland nog lang geen verkeersheilstaat is. Het regende boeten, va- rieerend tusschen 4 en 20. Een boer uit Velsen stond terecht omdat zijn koeien op een andermans hooiland gegraasd hadden, zonder diens toestemming. Er was echter geen opzet in het spel: de af rastering was niet in orde en een koe stoort zich niet aan het menschelijk begrip van mijn en dijn. Daarom zal het boertje nu maar 5 boete moeten betalen, tot groot ongenoegen van den getuige, die heftig met een briefje zwaaiend ƒ15 schadevergoeding eischte.... maar niet kreeg. Een Italiaan vermoedelijk Tito Schipa onder een schuilnaam in elk geval een Italiaan die sprekend op zijn beroemde land genoot leek, moest terecht staan wegens over treding der loterijwet, i.e. „het laten prikken in een prikplank" zooals de ambtenaar van het O.M. het uitdrukte. De Italiaan hoorde 10 boete tegen zich eischen. Zijn slecht verstaanbaar doch welluidend verweer, meende de kantonrechter te moeten resumeeren in de vraag: „Je wilt dus minder boete?" „Ikka wiel nieks boete"' antwoorde Tlto Schipa; wat niet wegneemt, dat hij toch 8 zal moeten betalen. Het is reeds lang geleden, dat door de offer vaardigheid van vele Katholieken en ook eenige andersdenkenden eep schooltje gebouwd kon worden bij het woonwagenkamp aan den Oude- weg te Haarlem. Sinds eenige maanden is het gebouwtje gereed en menigeen, die het vrien delijke huis uit den trein zag, vroeg zich af, wanneer het in gebruik genomen zou worden. De vacantie is nu om en de tijd van werken is aangebroken. Wij vernemen dan ook, dat het schooltje, dat tevens voor andere bijeenkomsten zal dienen, Donderdag 3 October door den Hoogeerw. De ken H. C. J. Sondaal zal worden ingewijd. Woensdagmiddag om half vijf deed Mevrouw J. W. S. wonende aan den Houtdulnwëg te Aer- denhout bij de politie aangifte van diefstal van 80.—. Dit bedrag zat in een tasch op de slaap kamer. Toen zij na enkele oogenblikken de slaapkamer verliet en daar in terugkeerde was het geld verdwenen. Een voorloopig door de politie ingesteld on derzoek had nog niet het gewenschte resultaat. In de jaarlijksche algemeene vergadering van de afd. Haarlem der English Association, ge houden onder leiding van den voorzitter, dr. F. P. van der Voorde, werd de heer J. Rol tot bestuurslid gekozen in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. M. C. Hoog. Een interessant programma van minstens vijf voordrachtavonden voor het komende wintersei zoen werd vastgesteld en besloten tot een actie tot verhooging van het ledental. Goedgekeurd werden de jaarverslagen van de secretaresse, mej. C. Brants, en van de penning- meesteresse, mej. S. C. Land. De financieels toestand der afdeeling Is gunstig. Een 27-jarige los werkman stal een rietzodde met een oppervlakte van 75 M2. Hij verkocht hem aan een boer en maakte er f 22.50 voor. Wegens.' verduistering', eischte de. Officier van, Justitie f 30 boete, de Rechtbank sprak ver dachte vrij. Een 29-jarige Zaandammer kon het niét vinden met zijn schoonvader en ging den man op 30 Juni met een dolkmes te lijf onder den strijdkreet: „ik zal je doodsteken". Het mes drong ruim 1 c.M. in den rug van den ouden man. De Zaandammer stond wegens poging tot doodslag terecht en de Officier van Justitie vroeg onmiddellijke gevangenneming en dne jaar gevangenisstraf. De Rechtbank was in dit geval bijzonder mild en veroordeelde verd. tot acht maanden ge vangenisstraf. lllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllill 11111111111111111 i 1111111111 i 1111111111111111111 11111111111111111111111111111111111111j11111jj1111111111111111111j f We hebben er wel eens om gelachen, als we hoorden, dat een serie muizen rustig een dutje kon maken op den rug van een spinnende poes. We hebben met een zekere ongeloovig- heid de verhalen beluisterd van menschen, die in een circus zeehonden temidden van gou<f- visschen zagen zwemmen. Maar we zouden weigeren te gelooven, als men ons vertelde, dat een volwassen hert en een volwassen poema elkaar zouden aanhalen, pootjes-geven en beknuffelen. Dat zulk een wonder bestaat, wordt van Vrijdag af in het Luxor Theater bewezen. Daar draait de film „Sequoia," een Amerikaanseh product, genre Tarzan, Trader Hom en „Breng zp levend mee." Ditmaal zullen dierenbeschermers geen be zwaar maken, want de liefde van het beest wordt haast nog edeler voorgesteld dan die van de hedendaagsche moderne menschen en het beest ziet zelfs kans om den belager van een zijner natuurlijke vijanden om zeep te helpen. Dat is toch wel het toppunt van dierenintelli- gentie! Deze film, spelende in de bosschen en ber gen van Califomië, is sober van opzet, zonder bombarie, zonder menschelijk liefdesgezeur. De natuuropnamen zijn wel In een klein hoekje opgenomen, maar de fotografische visie is zeer goed geweest. De hoofdrollen worden vertolkt door een hert en een poema, die bij elkaar gebracht worden door de lieftallige Jean Parker. Dan zijn er nog twee gevaarlijk uitziende stroopers, een schoone boschwachter, een Ingetogen roman cier en een grappige Chinees met zijn slangen- bezwerend zoontje, die slechts in eneklc scè- ucs voorkomen. De film begint in de dierenwereld, toont be ren, slangen, herten, poema's en vogels, laat de hun eigen geluiden hooren; vergeet niet de vechtpartijen tot angstige scènes op te voeren Het is lente en het jonge leven huppelt door het bosch, het is 2omer en de grooten en klei nen schijnen het naderen van den jachttijd te voelen, het is herfst en de dieren gaan reeds schuilplaatsen zoeken, het is winter en de roof- om het bestaan beleeft zijn tijd, de strijd hoogtepunt. Er zijn in „Sequoia" langdradige scènes, die echter door de goede muzikale illustratie de belangstelling blijven eischen, maar er zijn er ook heel geslaagde bij. Spannend is de scène, waarin het hert door de stroopers in de val gelokt en op het laatste moment bevrijd wordt door Jean Parker, spannend is het gevecht tusschen mensch en dier aan het eind der film. „Sequoia" is merkwaardig, een sprookje, zoo als Amerika alléén kan brengen, te wonderlijk om de gedachte te kunnen verdragen, dat er onwaarschijnlijkheden op het doek getooverd worden. Voor veel groote menschen is er iets uit te leeren: heb je vijanden lief is een gebod, dat zoo moeilijk is na te komen. Welnu „Sequoia" zal u helpen. Malibu, het hert en Gabi, de poema, zullen u een voor beeld geven! Jean Parker in a Scene jrom „Sequoia" In de onlangs geheel gemoderniseerde bene denruimte van „de Kerkuil", Nieuwe Gracht 23, waar een suite werd omgebouwd tot een ideale expositiezaal, is gisterenmiddag de ten toonstelling van voortbrengselen van Indische Kunstnijverheid geopend, welke de Neder- landsche afdeeling van het „Maison des In- tellectuels" in samenwerking met de veree- niging „Boeatan" en de leiding van „de Kerkuil" voor het Haarlemsch publiek wilde organiseeren. De presidente van de „Section Hollandai- se" sprak een hartelijk welkomstwoord. Met name begroette zij den heer A. G. Boes, den Haarlemschen wethouder van Onderwijs, die zich aanstonds bereid verklaard had de expo sitie te willen openen, mevrouw Röell, de echtgenoote van den Commissaris der Konin gin en het bestuur van de vereeniging „Oost en West". Zij sprak den wensch uit, dat de tentoonstelling onder alle opzichten zou sla gen, dat er veel verkocht zou worden en dat de expositie een belangrijke winst zou betee- kenen voor het streven van het „Maison des Intellectuels", dat beoogt de uitwisseling te bevorderen van kunsten en wetenschappen en arbeid te verschaffen aan kunstenaars en in- tellectueelen. Wethouder Boes, die hierna een klein" openingsrede uitsprak, begon met erop te wij zen, dat de uitingen der Indische Kunstnijver heid in Nederland niet die belangstelling ge nieten, wélke zij zouden verdienen. Niet al leen verschil van smaak en levensverhoudin gen tusschen Indië en het Moederland is hier de groote rem, de geringe belangstelling is vooral te wijten aan de weinige bekendheid, welke de voortbrengselen der Indische kunst nijverheid in Nederland genieten. De heer Boes wenschte de vereenigingen, die deze expositie organiseerden, geluk met hun prijzenswaardig initiatief en sprak den wensch uit, dat de belangstelling van het pu bliek aan deze bedoelingen volledig zou be antwoorden. Vervolgens verklaarde spreker de tentoonstelling voor geopend. De pronkstukken der tentoonstelling zijn een prachtig gesneden Balineesch Vischnu-beeld en een gedreven Wajanglamp. Uit den geheelen Ar chipel heeft men het beste bijeengebracht, war er op het gebied van kunstnijverheid te vin den is. De fijnste batik-stukken en de rijkste Ikatweefsels hangen er naast selecte specimi na van Indisch houtsnijwerk: tooneelmaskers, sierbeeldjes en gebruiksvoorwerpen van aller lei aard. We vinden er het fraaiste zilveren filigrain- werk en de sierlijk gevlochten mandjes naast de grovere, hoewel nobel gevormde werkstukken der inlandsche pottenbakkers. Bijzonder de aandacht trekken nog een tweetal meer mo dem opgevatte, in hout gesneden beeldjes, werkstukjes van een Balineesch artist. We twijfelen er niet aan, of de expositie en de daarmee verbonden voordrachten, die door ons reeds werden aangekondigd, zullen in rui men kring belangstelling trekken. Dat het modevak als een kunst kan worden opgevat en dat die kunst met liefde en toewij ding kan worden uitgeoefend, wordt weer eens duidelijk getoond door den heer en mevrouw J. F. Kolderie-Hartje, onder wier leiding reeds vijftien jaar de modezaak „Maison Hartje floreert, welke nu haar dertigjarig bestaan vierde. Is het hoedenmodevak een kunst? Daar is vooreerst de kunst van het uitzoeken der nieuwe modellen en kleuren-combinaties. Het modieuze aspect van een en ander moet behouden blijven, Inaar het al te gedurfde, het èl te excentrieke zal soms, zij het ook bijna onmerkbaar, verzacht of gewijzigd moeten wor den voor den Hollandschen smaak en de vor men moeten soms worden aangepast aan het winderige Hollandsche klimaat waarbij na tuurlijk de modieuze elegance bewaard moet blijven. En dan is er nog de kunst van het verkoo- pen. Die kunst bestaat niet in het aan de vrouw brengen van het grootst mogelijke aan tal hoeden of van de kostbaarste exemplaren. Neen, dit is kunst: aan elk meisje en aan elke vrouw den hoed te verkoopen die juist voor haar de meest geschikte en de meest flat teuze is. Het is werkelijk verblijdend, wanneer het modevak op deze wijze wordt uitgeoefend. In Maison Hartje wordt ook speciaal veel werk gemaakt van hoeden, bestemd voor da mes van rijperen leeftijd, die, vooral bij de te genwoordige mode, geen zoogenaamde oude dameshoed behoeven te dragen en die er even min bespottelijk hoeven uit te zien met een dopje, dat geheel en al gecreëerd werd voor de jeugd. Ook de vrouw van meer gevorderden leeftijd kan een hoed vinden, die juist haar flatteert en die juist haar verschijning op z'n voordeeligst doet uitkomen. Er is zoo groote verscheidenheid van hoeden! Er zijn o.a. eenigszins groote hoeden met al lerlei origineele veerengarneeringen van meer of minder kostbaar materiaal en er zijn leutige kleine dopjes, in goedkoope uitvoering ge- copiëerd naar dure origineele modellen. Want ook dit is verblijdend: dat de prijzen der hoeden zich hebben aangepast aan een tijd, waarin zeer zeker over het algemeen de koopkracht verminderd is. L. T. De jongste cijfers zeggen dat thans 27931 weduwen, 13810 weezen, 108134 bejaarden en 46039 invaliden een uitkeering genieten krach tens de invaliditeitswet. Niet minder dan 129130 bejaarden genieten een uitkeering krachtens de Ouderdomswet als vrucht van premiebetaling; 63.000 bejaarden zijn in het bezit van een kostelooze ouderdoms rente; 51401 zieken genoten sedert 1919 genees kundige behandeling of verpleging ter voorko ming van Invaliditeit. Sinds 3 December 1919 is vanwege de Inva liditeits- en ouderdomswet aan iiitkeeringon genoten rond 745.000.000 gulden en voor het jaar 1S34 bedroeg de uitkeering niet minder dan 60.000.000 guld'en. De Ouderdomswet 1919 geeft gelegenheid aan iederen Nederlander of Rijksingezetene, zich tegen de geldelijke gevolgen van den ouderdom te verzekeren bij de Rijksverzeke ringsbank en men kan zich daartoe aanmelden bij den Raad van Arbeid. Een onvervreemdbaar pensioen, dat verder niet vatbaar is voor eenig beslag en door den Staat wordt gegarandeerd, zal zeker bij het andere bezit dat men hoopt te hebben, van groote waarde kunnen zijn. Het mag langzamerhand als bekend ver ondersteld worden, dat het maximum-pensioen f 20 per week kan bedragen, hetgeen een jaar pensioen van f 1040 uitmaakt en als zoodanig de 4 pet. rente is van f 26.000. Voor de jongeren onder ons is het zelfs in den tegenwoordigen tijd niet onmogelijk de daarvoor lage premie op te brengen. Wij zouden ieder willen aanraden, gezien de bovengenoemde belangrijke resultaten van de sociale wetgeving „neem kennis van deze voor u zoo belangrijke wetten." De Raad van Arbeid heeft ter zake kundig personeel dat in staat is het juiste advies te geven. Dat men zich toch vooral niet late weerhouden door de vrees, lastig gevallen te worden. Gebouw St. Bavo Federatie Groenten- en Fruithandelaren, 8 uur R. K. Bevolkings bureau, 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling, 3— 4 uur, Russische Kerkzang kwart over 8. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann, K.J.M.V. „St. Augustinus", half 9. Café Brinkmann R.K. Oratoriumvéreeni- ging: 8.15 uur sopranen en alten; 9 uur tenoren en bassen. „De Kerkuil" Nieuwe Gracht 23, Tentoon stelling van voortbrengselen van Ned. Indische Kunstnijverheid, half 11—6 uur, lezing kw. o. 8. Luxor-theater: „Helden van onzen tijd", 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „In naam des Konings", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „30 jaar wereldgebeuren," 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: Ball im Savoy. Op het tooneel Doro Gerson, 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Electriciens, half 8 R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur Haarlems Ge mengd Koor, 8 uur „St. Matheus", 8 uur. tiio Luxor-Thëater „Sequora", 7 eri 9.15 uur. Rembrandt-theatcr Zes komieken in „Vier en een half Musketiers". Op het tooneel Jean Lux, Fransche imitator, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Harold Lloyd in: „Pas op, val niet!" Op het tooneel Jack Trio, equilibris ten, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater Shirley Temple in „Juffertje Blauwbaard", 2.30, 7 en 9.15 uur. Zend ons voor elke gratis Bad handdoek 8 x 2 16 uitknipsels van de grote Sunlight-dozen (n.l. de blauwe kwartcirkel links onderaan, welke op elke doos 2 x voorkomt en waarop staat: Waarborg 10.000) of 16 sluit kleppen van de nieuwe 2 stuks doos (n.l. die kleppen waarop de aanduiding „V2 bon" niet voorkomt). Deze aanbieding is geldig tot 2 Nov. a.s. i.i>Vkk%'ZREt' mij. n,v. vi aakdingkN' Het Septembernummer van „Goud en Zilver", orgaan gewijd aan de belangen van den handel in gouden en zilveren werken, bevat een artikel over onzen stadgenoot, den heer W. F. Andréa, den tegenwoordigen leider van het Kunstnij verheidshuis „Andrea", Groote Houtstraat 163, bij gelegenheid van het feit, dat hij zich 30 ja ren geleden vestigde als graveur. Wij ontleenen daaraan het volgende: Andréa behoort tot de z.g.n. Haarlemsche School. Zijn leermeesters waren voor teekenen Duco Krop, voor boetseeren en modelleeren Louis Oger en voor graveeren en stempelsnijden J. Kuyper. Met genoegen mogen wij constateeren, dat An dréa zich in den loop der tijden in een zeer grooten kring van opdrachtgevers mocht ver heugen. Naast het graveeren heeft hij zich met succes toegelegd op den gietpenning, waarvoor door hem vele ontwerpen werden gemaakt en met succes uitgevoerd. Sinds 1925 heeft hü aan zijn onderneming toegevoegd de zaak „Kunstnijverheidshuis An dréa", die als het ware te beschouwen is als een voortzetting van zijn beginstudies uit zijn Haarlemschen leertijd. Ook met deze zaak heeft hij zich een vooraanstaande plaats veroverd onder de goede kunstnijverheidszaken. In de vereeniging tot bevordering der belangen van den kunstnijverheidshandel, in Nederland, de K. N. H., bekleedt de heer Andréa mede een be stuursfunctie. Volledigheidshalve willen wij nog vermelden, dat in 1910 Andréa voor zijn werk met een éere- prijs werd bekroond en in 1914 nogmaals met de zilveren medaille van Z. K. H. Hendrik, Prins der Nederlanden. Bij gelegenheid van dit jubileum wordt in de etalage aan de Groote Houtstraat 163 een fraaie collectie werkstukken geëxposeerd, waarbij O.a- een gedenkpenning, die voor dit jubileum werd vervaardigd. IJMUIDEN, 26 Sept. Rijksvischafslag. Tarbot 7692 cent per kg. Griet 21.0032 per 50 kg- Tong 0.901.35 per kg. Middel Schol 24.0036. Zetschol 25.0031, kleine Schol 10.5024, Bet 14.00—16, Schar 5.00—12.50 per 50 kg. Rog 11-0° 18 per 20 stuks. Vleet 1.00 per stuk. Pieterman en Poon 8.509.50, groote Schelvisch 45.00, mid del Schelvisch 37.0040, kl. midd. Schelvisch 25.0030, kleine Schelvisch 9.00—22 per 50 kg- Kabeljauw 70.0092 per 125 kg. Gullen 11.00—" 29 per 50 kg. Leng 1.352.75 per stuk. Heilbot 6670 cent per kg. Wijting 10.0012 per 50 kg- Koolvisch 0.251.40 per stuk. Makreel 3.90 6.50 per 50 kg. Klein middel Heek 43.00, kleine Heek 28.00 per kist van 50 kg. Versche Haring 5—7.60 per kist. Hedenmorgen »i)r, de Tiiburgsche textielarbei ders, na een conflict dat precies een maan" duurde, weer op normale wijze aan het werk gaan. Aan geen enkele fabriek zijn stakers ëe' meld. Hoewel nog eenige groepen arbiters op andere voorwerkers moeten wachten, zal binr enkele dagen de arbeid in de Tiiburgsche Te* tielindustrie een normaal verloop hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2