I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan'n „Omroeper" voor 80. OOO gezinnen j Verordening tegen brandgevaar opgehouden Financiering van den bruggenbouw GEMEENTERIOOL POSTERIJEN BEGROOTING VAN TOLHEFFING WORDT AFGEZIEN GROOTE MOGELIJKHEDEN anmitnnnimmimnninmnnnnm aiiuninniuiuiiniuHiiuiuiJiiuuiiiiuiiiuitiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiüimiiiiHiiiiiiiiiniiiiMiiiiiiuuiB DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1935 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM Het aantal vergunningen voor verkoop van drank is vast gesteld op 1 per 1000 inwoners Bloemenventers Bloemenverkoop op straat Aansluiting gemeenteriool V er gunningen Reclames Benoemingen R.K. ONDERWIJZER *D AG Bijeenkomst te Amsterdam Rede kapelaan Drost SCHAGCHELSTRAAT 6 GEDEPUTEERDE STATEN VAN NOORD-HOLLAND W erkverdeeling Haarlemsche Amateur-fotografen WERKLOOSHEID ONDER INTELLECTUEELEN BURGERLIJKE STAND Het streven blijft er op gericht aan het aanpassingsproces deel te nemen Luchtpost op Indië T elegrafie De Fransche visschersboot Jacques Ber thegeraakte op den Atlantischen Oce aan in een storm. Reddingsbooten en op bouw werden van het schip geslagen. Na een omzwerving van vijf maanden is de boot thans weer in veilige haven binnen- geloopen Tijdelijke verhooging van de benzinebelasting met f 0.60 per 100 k.g. Verbetering overgang bij Velsen PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Personalia Federatie van Biljart-Vereenigin- gen voor Haarlem en Omstreken H.S.G. HAARLEMMERLIEDE C.A. HEEMSTEDE VELSEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT aiiiiiiiiiniiiiiiiiiiuiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüniiiiiiiiiiiiiiiiH In de voortgezette vergadering van den raad kwamen de volgende punten aan de orde: B. en W. stellen voor een verordening vast te stellen waarin genoemd zijn de veiligheidswaar borgen, geëischt bij het geven van bioscoop voorstellingen. Wij publiceerden de voornaam ste punten uit deze verordening reeds eerder. De heer CASTRICUM (R.K.) vroeg of de geëischte veiligheid voor besloten bijeenkom sten, waaraan 50 personen deelnemen, geldt. De kosten zullen daardoor zeer hoog voor de betrokkenen zijn. Spr. vroeg soepelheid voor bonafide instellingen en goede gebouwen. De VOORZITTER zeide, dat de lokaliteiten die gekeurd zijn, een vaste vergunning kunnen krijgen. De heer DRILSMA (S.D.) wees op eenige fouten in de verordening. Er wordt van „bij eenkomsten" gesproken, maar bedoeld zijn bij eenkomsten waar filmvertooningen worden ge geven. De verordening zou verder ingaan te gen het grondwettelijke recht van vereenigen en vergaderen. Spr. stelde voor het ontwerp aan te houden en in de juridische commissie te brengen, om dat er vele fouten gemaakt zijn. De heer BIJVOET (R.K.) meende, dat het ontwerp grooten lof verdient.- Voor besloten vergaderingen is de veiligheid even goed noo- dig als voor openbare vergaderingen. De ver ordening noemde spr. volstrekt niet in strijd met de grondwet. Hij diende een amendement in dat B. en W. eer. doorloopende toestemming zullen kunnen geven. Mevr. SCHELTEMA—Conradi (V.B.) vroeg of voor vertooning van onbrandbare smalfilms ook de stoelen vast moeten staan. De heer VISSER (C.H.) meende, dat vele be sloten vergaderingen straks niet door zullen kunnen gaan, omdat er geen lokalen voldoende zijn die aan de eischen kunnen voldoen. De heer v. DAM (V.D.) zeide, dat er geen enkele reden is, om een uitzondering te maken voor besloten zittingen. Ook spr. meende, dat de grondwet door de onderhavige voorschriften filet geschonden wordt. De aanvulling door den heer Bijvoet gewild achtte spr., na de mede- deeling dat de verordening soepel zal worden toegepast, niet noodig. Het geven van eeuwig durende vergunningen is daarenboven gevaar lijk. De VOORZITTER verklaarde nogmaals, dat soepelheid zal worden betracht. Spr. las daar na eenige staaltjes voor, waaruit bleek hoeveel brandgevaar er in verschillende lokalen was en waartegen zonder verordening slechts matig kon worden opgetreden. De heer DRILSMA (S.D.) diende twee amen dementen in. Waar staat „voor een bijeen komst van meer dan 50 personen", moet ver der komen „waar filmvoorstellingen of andere brandgevaarlijke vertooningen plaats vinden". En verder zal deze verordening 1 Januari 1936 moeten ingaan, opdat de zaalverhuurders te voren maatregelen kunnen nemen. De heer BIJVOET (R.K.) handhaafde zijn amendement. De heer REINALDA (S.D.) wilde niet ineens te ver gaan en het amendement-Drilsma steu nen. De heer VISSER (C.H.) diende een amen dement in als dat van den heer Drilsma, maar liet „brandgevaarlijke veitooningen" vallen. De heer DRILSMA (S.D.) wijzigde zijn 2e amendement in „drie maanden na de afkon diging". B. en W. namen dit amendement daarna over. Het voorstel-Drilsma om de verordening aan te houden werd met 2116 stemmen aangeno men. De heer BIJVOET (RK.) achtte het ge- wenscht, alsnog vast te stellen, dat bij besloten filmvertooningen de toestemming van B. en W. noodzakelijk is. De zaak is te dringend en te ernstig. De VOORZITTER wilde de kwestie nu toch eerst liever met de strafcommissie bespreken. Er is geen sprake van, dat ze voorloopig van de baan is. Het punt was daarna afgehandeld. De afd. Haarlem van de Ned. Bloemenwinke- liersvereeniging wenscht een verbod voor den verkoop van bloemen op straat. B. en W. meenen hieraan om verschillende redenen niet te mogen voldoen, mede omdat het toezicht dusdanig is, dat de standplaats houders hun bloemen niet buiten de hun toe gewezen standplaatsen te koop kunnen aan bieden. De heer v. KESSEL (R.K.) gewaagde van oneerlijke concurrentie tusschen winkelier en venter. Als straks de standplaatsen worden verpacht, meet er meer gewezen worden op de winkelsluitings- en Zondagswet. In Haarlem wordt deze wet zeer slecht nageleefd. De bloe menventers gaan honderden meters verder dan ze mogen komen. De heer v. TETERING (R.K.) wenschte het aantal standplaatsen in geen geval uit te brei den. Wethouder ROODENBURG (C.H.) zeide, dat verschillende klachten sterk overdreven zijn. Natuurlijk zullen er overtredingen zijn, waar van de politie niets weet. Maar op nakomen der wet wordt wel scherp gelet. De voordracht werd daarna aangenomen. De vereenigde huiseigenaren voor Haarlem en Omstreken verzochten voortaan weer pre cariorechten te mogen betalen per perceel en niet per woning. Juist om verstopping te voor komen, werd de betreffende verordening ver leden jaar gewijzigd. B. en W. stellen dan ook voor aan het verzoek geen gevolg te geven. De heer KLEIN SCHIPHORST(R.K.) meen de, dat het verzoek van de huiseigenaren wel eenigen grond heeft. De verordening is destijds gewijzigd om precario per blok huizen te voor komen. Maar over boven- en benedenwoningen is niet gesproken en wanneer men daar twee maal rechten voor moet betalen, is dat onjuist. Wethouder ROODENBURG (C.H.) ant woordde, dat de verordening dan indertijd ver keerd is aangenomen. Nu moet ze worden toe gepast. maar spr. voelt de bezwaren van den heer Schiphorst. Straks, na de behandeling van het Vaste Lasten-ontwerp in de Kamer, moet de verorde ning toch weer herzien worden. Laat men dus nog wachten. De heer KLEIN SCHIPHORST (R.K.) zou de juristen willen hooren over de beteekenis van het woord „woning". De heer v. d. WALL (C.H.) antwoordde, dat een bovenhuis, volgens arrest van den Hoogen Raad, een afzonderlijke woning is. Het voorstel werd aangenomen. B. en W. stellen voor het maximum-aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein met uitzondering van de hotel-vergunningen vast te stellen op 1 per 1000 inwoners. De heer BOUMAN (eigen partij) stelde voor tn lezen 1 op 750 inwoners. Dit voorstel werd niet voldoende ondersteund. De heer NOORDHOFF (S.D.) vroeg zich af of in dezen tijd de z.g. „kroeg" nog wel in stand gehouden moet worden. Het loon moet goed besteed, en de economisch zwakkere moet gesteund worden. Spr. wilde de getallen 1 op 1250 maken. De schaal voor de vergunningen moet gelijk zijn aan die van de verloven A. De heer WESTERVELD (S.D.) stelde voor 1 op 2000. De VOORZITTER wees er op, dat de Kroon een woordje meespreekt. Zij wil geen uitbrei ding, maar ook geen abrupt einde van de ver gunningen. In Haarlem wordt het uitsterf systeem toegepast. Het voorstel-Bouman zou in Den Haag geen genade vinden. Het getal 1 op 1000 is juist be rekend. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen, nadat de andere voorstellen waren ingetrok ken. De heer WOLF (R.K.) vond het onjuist, dat reclames, die niet aan B. en W., maar aan den raad behoorden te worden gericht, ter zijde worden gelegd. Ze komen daarenboven te laat in den raad. De heer REINALDA (S.D.) wenschte de be trokken afdeeling opdracht te geven, waardoor deze onjuistheid wordt voorkomen. Wethouder ROODENBURG (C.H.) zeide, dat de bezwaarschriften laat zijn, maar dat de be trokken afdeeling ook de kohieren moet samen stellen. een tijdroovende, belangrijke bezigheid. B. en W. hebben besloten, dat reclames die verkeerd geadresseerd of opgesteld zijn, niet terzijde zullen worden gelegd, maar dat de op stellers een berichtje zullen ontvangen met den raad om met een nieuw request te komen. De raad ging daarna in geheime zitting. Tot lid van de commissie van Toezicht op den Stadsschouwburg werd benoemd prof. dr. P. H. van Moerkerken. Tot leeraren aan de Avondschool voor Han delsonderwijs werden benoemd de heeren L. J. F. van der Meulen, A. J. Hekkelman, J. W. Schotman, J. L. Nanninga en j. Kal, allen te Haarlem, allen tijdelijk. De vergadering werd daarna gesloten. De afdeelingen Amsterdam, Haarlem, Zaan dam en Aar- en Amstelstreek der St. Augus- tinusvereeniging hebben in Krasnapolsky te Amsterdam den zevenden R. K. Onderwijzers dag gehouden onder leiding van den heer A. van Breukelen. Aan de vergadering ging vooraf een H. Mis, welke in „De Papegaai" werd opgedragen door een oud-collega, Pater Glasmeyer en onder wel ke de vaste gezangen van de Missa „de Angelis" door allen en de wisselende gezangen door een knapenkoor van de St. Gerardus Majeliaschool werden gezongen. In een zaaltje, grenzend aan de vergader zaal, was, zooals te doen gebruikelijk, een ten toonstelling van leermiddelen ingericht. De voorzitter dankte voor de groote opkomst en heette welkom den hoofdinspecteur en de aanwezige inspecteurs van 't L. O., den school opziener uit het ressort Amsterdam, den hoofd inspecteur der St. Vincentiusscholen en de ver tegenwoordigers van schoolbesturen. Aan de jubileerende Rotterdamsche afdeeling van St. Augustinus werd een telegram van ge- lukwensch verzonden. Het K.O.G.-zangkoor onder leiding van den heer L. Pagano Mirani zong daarna het Bonds lied, gevolgd door „Avondzon" van J. P. Heye. Daarna was het woord aan kapelaan H. Drost uit Rotterdam tot het houden van zijn rede over „De verantwoordelijke roeping van den onderwijzer in dezen tijd". Op iederen katholiek van dezen tijd rust een ontzettende verantwoording, omdat wij, waar anderen dolen en dwalen, het voorrecht hebben de waarheid te bezitten. In het bijzonder rust die verantwoording op degenen, die zich het onderwijs der katholieke jeugd tot levensroe ping hebben gesteld. Hoe dragen wij de wereld van dezen tijd over op het nageslacht, We staan op een keerpunt, midden in den strijd tusschen twee machten, waarvan de een de wereld van en de ander naar God wil trekken. Welk stempel zal op het nageslacht worden gedrukt. Christelijk of heidensch? Wie weet hoeveel onderwijzers en onderwij zeressen van vroeger tijd degenen zijn geweest, die hebben bewerkt, dat door alle stormen heen op een af andere kleine plaats het geloof be waard is gebleven? Als de pijler van het geloof is weggerukt door den modernen Samson, dan zullen geleidelijk de andere pijlers, waarop de maatschappij rust, ineenstorten. Tal van gevaren bedreigen het geloof, dat in ternationaal op bewuste en georganiseerde wijze wordt ondermijnd. Willen anderen den wortel van het geloof uitsnijden, wij moeten naar den wortel terug, wij moeten van het begin af weer opbouwen. Zeshonderd jaar geleden al begon de Renais sance terug te grijpen naar den vorm van het heidendom, toen kwam het Humanisme, dat greep naar de ziel, naar den geest van het hei dendom. Als reactie op dat alles is gekomen het fascisme, het nationaal-socialisme, dat den Farizeeër nazegt. „Heer, ik dank U dat ik niet ben gelijk gene" en dat een verfoeilijke rassen theorie voorstaat. Een mensch zonder God is een mensch zon der liefde en Oswald Sprengler heeft de menschheid vergeleken met een kudde roof dieren. Het menschelijk oordeel moet worden aange vuld door het goddelijk gezag, dat als een vuur toren staan moet in den donkeren nacht van onzen tijd. Wij hebben het goddelijke voorrecht een uit weg te weten uit alle ellende en misère. Laten wij daar dankbaar voor zijn en laten wij met eerbied vervullen de roeping van de leer van Gods Kerk op het nageslacht te doen indrin gen. Hoe weinigen zijn er, die ten volle de wereld roeping van de Katholieke Kerk begrijpen en hoe weinigen bereiken daarom wat zij zouden moeten bereiken? Tegenover de buitenwereldsche krachten, die werkzaam zijn, kunnen wij alleen met buiten wereldsche middelen de overwinning behalen. Christus is gebleven in Zijn Kerk, die de his torische uitbeelding, het mystieke lichaam van Christus is en de pogingen van Christus' vijan den gaan er dan ook naar uit om in de kerk te verstikken wat Christus is. De kerk staat er onvergankelijk en onover winnelijk, maar deze belofte van God geldt voor de kerk over de heele wereld en niet voor de kerk in Nederland alleen. Doch daarom ook moeten wij zorgen, dat wij in ons land niet in de Catacomben worden teruggedreven Maar al te velen beschouwen de kerk als iets buiten ons, als iets, op welks triomf wij rustig kunnen wachten. Zoo is het niet. Wij moeten er ons van bewust zijn, dat wij de le vende ledematen zijn van die kerk. De kerk ziin wij, de roeping van de kerk is onze roeping, de taak van de kerk is onze taak. Daaruit volgt, dat wij moeten trachten den geest van de kerk te bezitten, den geest, die op den eersten Pinksterdag nederdaalde, den geest, die levend maakt. Willen wij de wereld- taak van de kerk kunnen vervullen dan moe ten wij doortrokken zijn van dien geest. Wanneer we dat zijn, dan wordt het kleinste werk, de nietigste bezigheid een zaak van de grootste waarde, van de grootste schoonheid. Ons apostolaat is in dezen tijd een Paulinisch apostolaat, onderwijzers en onderwijzeressen zijn levende beeldhouwers van het levende godsbeeld in de levende kinderziel. Met Gods licht en Gods genade kunnen zij van de kin derziel maken, wat er van te maken is, kunnen zij die kinderziel doen opbloeien als een schoone bloem. Deze hooge taak is alleen goed te vervullen, indien de onderwijskrachten een bovennatuur lijk leven leiden, hetgeen niet mogelijk is zon der het bovennatuurlijk voedsel van de Eucha ristie. Er moet een geslacht worden gekweekt, dat tienmaal sterker is dan wij, dat zich tot taak stelt de kruisbanier tot in Gods handen te dra gen. Eén kind voor God behouden is een nage slacht voor God behouden, één kind voor God verloren is een nageslacht voor God verloren en een geslacht verder kan Nederland voor de helft katholiek zijn. Wanneer wij de kinderen begrijpen met een echt-katholieke liefde, dan kunnen wij zoo veel invloed uitoefenen op de kinderenen op de ouders. Waar veel verdwenen is, blijft nog één levende schakel met de kerk met God, en dat is de school. Zoo de meester, de juf frouw, de zuster of de broeder is, zoo is de school, zoo is de kerk, zoo is de kerk in het oog van zeer velen. Velen kunnen niet verdragen, dat men aan de kerk komt. alléén uit dankbaarheid voor wat de school aan hun kind gedaan heeft. Laten wij onze roeping, ook den socialen kant ervan vooral, toch volledig begrijpen, daar zal onze invloed door worden versterkt en zullen de vruchten van ons werk rijker zijn. De rede van kapelaan Drost, waarin tal van schoone dichtregelen waren ingelascht, lókte op het eind een langdurig applaus uit. Onder de pauze en daarna heeft het K.O.G.- koor nog enkele liederen ten gehoore gebracht, welke zeer in den smaak vielen. In de middagvergadering heeft Dr. Paul Ju- lien een^ voordracht met lichtbeelden gehouden er „Dfe pygmeeën van Equatoriaal Afrika". Geen luxe prijzen voor lampen Huiskamer 1.29, Schemerl. 4.29, Slaapk. 0.95. Alleen bij Theo Rozenheek, 't juiste No. is 6 De Commissiën bij Gedeputeerde Staten van Noordholland, zijn als volgt samengesteld: Voor de waterstaats- en waterschapszaken en de hinderwet de heeren Mr. J. B. Bomans en Mr. A. Bruch. Voor de financieele zaken de heeren Mr. M. Slingenberg en Ed. Polak. Voor de zaken betreffende het hooger, mid delbaar, nijverheids- en lager onderwijs ds heeren Ed. Polak en Mr. M. Slingenberg. Voor de zaken betreffende het armwezen de heeren Mr. Dr. P. J. Witteman en A. M. Mi- chels. Voor de reglementen en verordeningen, be halve die der waterschappen de heeren Mr. Dr. P. J. Witteman en A. W. Michels. Voor de reclamatiën tegen 's Rijks directe be lastingen de heeren Ed. Polak en Mr. M. Slin genberg. Voor de zaken betreffende de jacht en de visscherij de heeren Mr. J. B. Bomans en Mr. A. Bruch. Voor de zaken betreffende de strandvonderij de heeren Mr. J. B. Bomans en Mr. A. Bruch. Voor de liggers der wegen de heeren Mr. J. B. Bomans en Mr. A. Bruch. Voor de zaken betreffende autobusdiensten en spoor- en tramwegen de heeren Mr. J. B. Bo mans en Mr. A. Bruch. Voor de zaken betreffende het krankzinnigen wezen de heeren A. W. Michels en Mr. Dr. P. J. Witteman. Voor de provinciale bedrijven de heeren Mr. A. Bruch en Mr. J. B. Bomans. Voor de zaken betreffende de provinciale ambtenaren de heeren Ed. Polak en Mr. M Slingenberg. Voor de zaken betreffende de gezondheids zorg de heeren A. W. Michels en Mr. Dr. P. J. Witteman. Voor de zaken betreffende wetten en ver ordeningen, niet aan andere Commissiën opge dragen de heeren A. W. Michels en Mr. Dr. P. J. Witteman. De Haarlemsche Amateur-Fotografen Ver- eeniging zal op Donderdag 26 September a.s des avonds te acht uur wederom hare werk zaamheden officieel hervatten. Dien avond zal de bekende Amsterdamsche kunstfotograaf, de heer J. Huysen voor de le den van de vereeniging spreken. Op Maandag 30 September vindt in het ge bouw der districts-Arbeidsbeurs, Hoofman- straat 17, alhier, de jaarlijksche vergadering van agenten der arbeidsbemiddeling in het district Haarlem, plaats. Des namiddags te kwart over drie zal de heer A. van Geelen, directeur-generaal, hoofd der afd. werkverschaffing en steunverleening aan het departement van sociale zaken, mede voor genoodigden, het onderwerp ,,De werk loosheid onder de intellectueelen en haar be strijding" inleiden. Geboren 23 September: A. FijnheerPluim d. 24 September: L. B. H. MolSchiltmans d; C. WiggersTolen z. Ondertrouwd 25 September: F. A. Maas en J. G. de Groot; O. Hoffmann en C. M. Grave; T. P. F. Braak en E. A. B. Schiering; K. W. van Eek en P. R. G. Wouda: C. G. Wassen - berg en A. Paardekooper; H. N. Tangermann en H. Klanderman; J. Soetinga en J. Zijl stra; F. Meeuwenoord en J. C. Toele; A. F. Grimm en A. Donkersloot. Getrouwd 25 September: A. Wernars en E. J. Martini; G. J. v. d. Nes*en G. Rack; J. A. M. Koster en J. M. W. v. d. Vloot: N. Snoek en G. Prins; C. J. de Jong en J. W. E. Erd- sieck; J. h. de Ruiter en E. v. d. Plas; J. Poldervaart en A. Overduin; J. v. d. Hogen en C. P. Hoppenbrouwer; H. Baars en J. v. d. Spoel; S. van Kampen en C. Hoorendijk; C. Blom %n C. J. G. de Korte; D. J. aan de Kerk en G. E. J. Piepenbrink; J. L. Sparre- boom en M. E. G. Schonhage; V. C. Linde man en A. C. Oudhoff: J. Paap en J. M. Eer hart; W. H. J. Halderman en A. Barmentlo; J. van Schaik en J. Bark; W. Hartman en J. A. Wapperon; B. A. Schaap en G. Kirschnick; A. W. v. d. Wal en B. Prent; E. W. ten Bosch en R. Bleinik: J. de Haan en L. Spijkstra; M. Koning en H. Hogeland. Overleden 23 September: T. Dijkstra 69 j., Gasthuisvest. 24 September: R. ZeckendorfCitroen 63 j., Groot Heiligland. De ontwerp-P. T. T.-begrooting voor 1936 wijst een winstsaldo aan van ƒ5.549.000, d.i. ƒ956.750 minder dan het winstsaldo in de begrooting voor 1935 geraamd. De lasten zijn in totaal 2.778.550 lager geraamd dan voor 1835 ge schiedde, hetgeen zijn grond vindt in doorge voerde bezuinigingsmaatregelen. In totaal wor den de baten voor 1936 3.735.300 lager gesteld dan voor 1935 geschiedde. Ofschoon het bedrijf den invloed van den ongunstigen economischen toestand ondervindt, kan toch in menig opzicht van een bevredi gende ontwikkeling worden gesproken, terwijl het streven er op gericht blijft, ook, waar mo gelijk door verlaging van tarieven aan het doorzettend aanpassingsproces deel te nemen, zonder nochtans de belangen van de schatkist uit het oog te verliezen. De proefnemingen met de postzegel-automa ten zijn thans in een zoodanig stadium geko men, dat in 1936 in verschillende plaatsen der gelijke apparaten zullen worden opgesteld. Van daar, dat 200.000 voor aanschaffing op de be grooting is uitgetrokken. De luchtpostdienst AmsterdamBandoeng v.v. heeft op 12 Juni 1935 door ds invoering van den halfwekelijkschen dienst en door de groote versnelling een zeer belangrijke wijzi ging ondergaan. Deze groote voordeelen, die, naar verwacht mag worden, in een toeneming van het verkeer tot uitdrukking zullen komen, zijn bereikt kunnen worden met een slechts betrekkelijk geringe verhooging van de ver voerkosten. Er is n.l. met de K. L. M. overeen gekomen, dat per week 51.000 in olaats van f 50.000 voor de heen- en voor de retourvluch ten zal worden gegarandeerd. De resultaten van de eerste vluchten zijn alleszins bevredigend, vooral nu door de wijzigingen in den dienst het vervoer van de buitenlandsche post belangrijk is toegenomen. Overigens heeft de exploitatie van de lijn op Ned.-Indië de volle aandacht en voortdurend wordt nagegaan in hoeverre het tekort, dat deze lijn nog oplevert, kan wor den verkleind, dan wel of en in hoeverre het mogelijk zal zijn, ondanks dit tekort den dienst nog meer dan thans het geval is. ten orofijte van de gebruikers te doen komen. Aangezien de frankeeropbrengsten in de twee de helft van 1934 en in het bijzonder in de eerste maanden van 1935 een ongunstig ver loop vertoonden, moet de opbrengst der Pos terijen zeer voorzichtig geraamd worden. In to taal is uitgetrokken ƒ33.325.000. terwijl de ra ming voor 1935 36.050.000 beliep. Het binnenlandsch telegrafisch verkeer liep in 1934 ten opzichte van 1933 terug met 7,8 pet. Ten gevolge van de versobering der huisves ting en de inkrimping der personeelsbezetting op de kantoren, naast een gemoderniseerde technische uitrusting, is het gelukt het nadee- lig saldo, ondanks den achteruitgang van het verkeer, in belangrijke mate te verminderen. Het tekort op den telegraafdienst, dat in 1922 nog b;ina 6 millioen gulden bedroeg, is gelei delijk teruggebracht tot 0,9 millioen in 1933, terwijl het in 1934 vermoedelijk tot ongeveer 0,5 millioen is teruggeloopen. Wat het langs den radioweg afgewikkelde telegraaf verkeer betreft, wordt opgemerkt, dat het verkeer met Ned.-Indië onder invloed van den ongunstigen economischen toestand en den invloed van de postvluchten en het radio-tele- foonverkeer in 1934 nog eenigen teruggang ver toonde en in de eerste maanden van 1935 zelfs vrij sterk verminderde, zoodat voor 1936 een opbrengst van 675.000 wordt geraamd. De beeldtelegraafdienst met Ned.-Indië geeft een, zij het allengs geringer wordende, stijging te zien. Voor 1936 is daarom de opbrengst ge steld op ƒ35.000. Ingediend ia een wetsontwerp betreffende financiering van den versnelden bruggenbouw door verhooging der tijdelijke heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine. Allerlei overwegingen in aanmerking geno men en mede gelet op de blijkens het voor loopig verslag over het betreffende wetsont werp geringe geneigdheid van de Tweede Ka mer om de voorgestelde tijdelijke tolheffing te aanvaarden, heeft de regeering besloten van tolheffing af te zien, mits op andere wijze medewerking kan worden verkregen om in de kosten ten gevolge van versnelden bruggen bouw te voorzien. Volgens het onderhavige wetsontwerp wordt de dekking der uitgaven gevonden door een tijdelijke verhooging van de in- voerbelasting op benzine met f 0.60 per 100 kg. Daarvan zal slechts een geringe verhooging van den benzineprijs met y3 cent per liter het gevolg zijn. Evenals de tijdelijke benzinebelasting zelf wordt de in dit wetsontwerp voorgestelde ver hooging daarvan voorloopig vastgesteld tót 1 Januari 1939. Tegen dien datum komt dan van zelf het geheele vraagstuk der benzinebelasting op nieuw aan de orde. In het tweede artikel van het hierbij aange boden wetsontwerp is het aantal jaren vast gelegd gedurende welke het equivalent van de hier voorgestelde verhooging der benzine-be- lasting in het verkeersfonds zal worden gestort. De bepaling vgm dit equivalent en de duur dier storting zijn als volgt berekend. In de eerste plaats is de regeering tot de overtuiging gekomen, dat niet alleen de in het wetsontwerp no. 259 genoemde bruggen ver sneld moeten worden gebouwd, maar dat de toeneming van het verkeer over het Noordzee kanaal bij Velsen evenzeer om spoedige ver betering van den kanaalovergang vraagt door den bouw van een tunnel onder of van een hooge vaste brug over het Noordzeekanaal. Voor de toevoeging van dit belangrijke kunst werk aan het plan tot versnelden bruggenbouw wordt voorshands f 10 millioen uitgetrokken. Nu de schuld van het Wegenfonds, welke einde 1934 ongeveer f 13.250.000 bedroeg, niet door een leening kan worden afgelost, zooals bij het wetsontwerp tot tolheffing beoogd werd, dient deze ten laste van het verkeersfonds te worden gebracht. Voor de onderhanden zijnde bruggen zijn de volgende in 1935 en daaraanvolgende jaren uit te geven bedragen geraamd: Arnhem ƒ200.000 (totaal 3 millioen)Nijmegen ƒ1.780.000 (to taal 4.900.000), Vianen 1.100.000 (totaal ƒ2.500.000), Dordrecht ƒ2.460.000 (totaal 3 millioen), Moerdijk ƒ3.390.000 (totaal 5 mil lioen), Hedel ƒ1.690.000 (totaal ƒ1.700.000). Voor den bouw der bruggen te Rotterdam, Hendrik-Ido-Ambacht, Deventer, Doesburg, Krimpen en Gorinchem is voorts geraamd een totaal bedrag van 19.400.000. Bovendien wordt gerekend op een betaling aan de gemeente Nijmegen wegens den afkoop van het veerrecht van ƒ425.000 en op bijdra gen van de provincie Gelderland en de ge meenten Arnhem en Nijmegen in den bouw der bruggen aldaar van ƒ5.800.000. De totale uitgaven van de bedoelde rivier en kanaalovergangen, waarop de hier bedoelde financiering betrekking heeft, worden met in begrip van 950.000 voor onvoorzien, geraamd op rond 60 millioen, welk bedrag door een jaarlijksche aflossing uit het Verkeersfonds van ƒ2.500.000 gedurende 24 jaren gedekt is en welke schuld dan in 1958 zal zijn verdwenen. De staat van aanbeveling ter benoeming van een lid van den Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven van Noord-Holland (va cature N. Dekker te Obdam) luidt als volgt: le Th. G. C. Hooij, lid der Provinciale Staten van Noord-Holland; 2e dr. E. A. M. Droog, lid der Provinciale Staten van Noord-Holland. Vorige week begon de competitie van boven genoemde Federatie. In klasse A werd ingeschreven door 6, in klasse B door 7, in klasse C door 10 en in klasse D door 9 vereenigingen. Na de eerste ontmoeting is de stand: KLASSE A Vriendenkring 2 13 1 6 2 Excelsior 1 1 3 2 6 O. V. s. 13 1 6 2 De Poort 1 1 3 2 6 Insulinde 1 2 1 1 5 2 T. O. G. 1 1 1 2 1 KLASSE B Insulinde 4 8 0 Telescoop 3 1 6 2 Vriendenkring 2 t 2 2 4 4 O. V. S. 0 4 0 8 T. O. G. 1 3 2 6 A. D. O. 12 2 4 4 Dinsdagavond heeft het Haarlemsch Schaak gezelschap in een ledenvergadering de prijzen voor den gespeelden zomerwedstrijd uitgereikt. De heer R. A. G. Davidson mocht als winnaar van 't clubkampioenschap een fraaien wissel beker in ontvangst nemen, terwijl voor de andere groepen vergulde plaquettes beschikbaar waren gesteld. Het voornaamste punt van bespreking vormde verder de komende winterwedstrijd. Het bestuur stelde voor dezen op dezelfde manier te spelen als de vorige twee jaar, n.l. volgens 't systeem Liket. Hoewel ook aan dit systeem bezwaren zijn ver bonden, werd na eenige discussie besloten hier toe over te gaan. Deze wedstrijd zal reeds op 1 October een aanvang nemen. Landbouwcursus. Deze week had te Spaarn- woude de eindles plaats van den landbouw cursus. De landbouwonderwijzer de heer H. M. v. Bruggen uit Halfweg stelde diverse vra gen, die alle vlot beantwoord werden. Nadat de heer v. B. dank gebracht had aan het bestuur van den L. T. B. voor de mede werking, feliciteerde de heer Vink, secretaris van den L. T. B. de cursisten met het behaalde diploma en dankte den lesgever. Het diploma werd uitgereikt aan: A. Kroon, L. J. Kroon, J- op den Kelder, A. P. Vrolijk, G. P. Vink; P- Th. Vink, J. W. Vink en B. M. van Warmer dam. Burgerlijke Stand Ondertrouwd 24 Sept.: F. M. Kottman—G. v. Halst; W. C. v. Roode-- C. C. W. Waldemdier; C. Slot—H. H. Kuiper- Getrouwd: J. A. KuipersM. v. d. Feijl; J- C. E. Graaf v. Lynden en jkvr. A. C. v. d. Poll- Geboren: A. J. HazevoetBolhuis, d; M. A- Zwarter—Meijer z; H. E. BarnardEstoppey» d; A. Collet—Kruyff, d: A. C. Tol—Klinkert, Overleden: M. Cohen de Lara, 51 j., ongeh- Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: N.' Biere en E. Wubben. J. van Heijst en M. Wijker- Getrouwd: L. Buner en S. W. van Dijk C. P. van Sambeek en C. G. Dam. G' Stam en E. Broek. J. Lampers en G. de Dood. A. J. Gouda en G. Blok. D. Koger en M. C. L. de Jong. H. Hoekstra en A- Noordzij. G. Zeegers en A. Straver. Hoosemans en E. v. d. Plas. Geboren: H. F. Bok—v. d. Hurk, d. C. c' WagenaarDuinker, z. worden U geboden door advertentie-reclame de rubriek „Omroepers". Laat die U niet on. glippen. De prijs kan geen bezwaar zijn, voor slechts 50 cent per regei komt Uw zake Omroeper onder de aandacht van 80.000 S zinnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4