De Spaansche Regeeringscrisis LERROUX GEEN PREMIER De jongste storm OM VIJFTIEN GULDEN VERMOORD DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1935 De parlementaire basis verbreed DE HOME-LIJN VAN DE „NEDERLAND" Schepen blijven door het Suez-kanaal varen ZIEKENHUISKWESTIE TE BEVERWIJK Ds, P. vrijgesproken; andere ver dachte krijgt een maand voorwaardelijk PROF. DR. F. A. VENING- MEINESZ Bijzondere audiëntie bij minister Slotemaker LOTERIJZWENDEL TE GOUDA Een maand gevangenisstraf geëischt De marine heeft last van den storm Schiet-oefeningen bij het zeegat van Den Helder afgelast NED. SPOORWEGEN Inspectie Alkmaar opgeheven Pater J. J. Hoevenaars Veertig jaar Jezuïet MINISTERIEEL BEZOEK AAN WERKVERSCHAFFING HOTEL- EN RESTAURANT- PERSONEEL Een adres over lange werktijden NIEUWE SLAG VOOR DE FRUITOOGST De windkracht was grooter dan tijdens den storm van 19 September Komt de storm terug? STEENSMA NAAR DE K.L.M. HET WERKKAMP TE OMMEN OUD-MINISTER VERSCHUUR NAAR INDIË Het Vlaamsche Volkstooneel Roofmoord op de schoonzuster van wijlen generaal van Heutsz Weer behouden binnen gebracht Visschers door motorboot gevonden EEN TRACTOR TE WATER GEWAAID Met aanhangwagen en al van den weg geschoven VOOR DRIE JAAR ONSCHADELIJK Internationale zakkenrollers berecht DOOD DOOR SCHULD Commissie van overleg der P. T. T. Ballet Jooss De coalitie.regeeringen van Lerroux hebben steeds in uiterst stabiel evenwicht verkeerd, dat door de schijnbaar onbe. duidendste kleinigheden kon worden verstoord. Lerroux moest trachten zich overeind te hou den tusschen links en rechts en dat lukte niet altijd, hoezeer hij ook gebrand was op het be houden van den premierzetel. Sinds de laatste Cortesverkiezingen, waarbij met Azana en zijn roode consorten werd afgerekend en rechts een zeer groote overwinning behaalde, was Lerroux bijna voortdurend premier. Hü tui. melde af en toe wel eens van zijn hooge mi- nister.presidentiëele zitplaats, maar klom er aan de hand van Zamora na vrijwel elke regee. ringscrisis weer op. De leider der radicalen leek op weg Spanje's permanente premier voor hec leven te worden. Na de éclatante verkiezings. overwinning van Gil Robles' katholieke volks actie en de met deze samengaande Agrarische partij, had het eigenlijk voor de hand gelegen, dat de regeeringsverantwoordelijkheid volledig op de schouders van rechts zou zijn geladen, doch de president van de Spaansche republiek, Zamora, durfde deze simpele consequentie niet aan. Gil Robles en zijn partij werden fascisti sche tendenzen aangesmeerd en Zamora was beducht voor het republikeinsche régime, waar_ aan hij zijn presidentiëele glorie heeft te dan ken. Hij vreesde, dat de verslagen roode par. tijen te wapen zouden loopen, indien hij het roer met één slag naar rechts zou omgooien, en vertrouwde het daarom toe aan den radi calen schipperaar Lerroux. Hij kon dat doen, omdat Gil Robles zijn tijd nog niet gekomen achtte om zelf het lot van Spanje in handen te nemen en liever Lerroux steunde dan zelf de eerste slagen te moeten opvangen. Zamora, die de laïcistische grondwet der zeer links ge. oriënteerde constitueerende Cortes, waarin schreeuwende onrechtvaardigheden zoowel te genover de Kerk als tegenover de groot-grond, bezitters waren gepleegd, had onderteekend, maakte zich niet de minste illusies over de ge voelens, welke de rechtsche partijen jegens hem koesterden en was blij in Lerroux een mid. delmatigheidsengel in den nood te hebben, die het premierschap ondanks de daaraan verbon. den moeilijkheden hevig bleef ambieeren. En zoo heeft Spanje een slechts zelden en kort onderbroken reeks van Lerroux.kabinetten ge had, welke zich slechts bij de gratie van ge matigd rechts op de been konden houden. Zoo dra de samengaande Accion Popular en Agrari sche Partij hun vertrouwen in Lerroux opzeg, den, struikelde de regeering. Vele malen is dat geschied, maar even zoovele malen keerde de onmisbaar schijnende Lerroux met vrijwel een. dere regeeringscombinaties terug. Onder druk Van rechts boog de zeer soepele Lerroux echter steeds dieper voor zijn coalitie-genooten en gaf telkens meer toe aan hun verlangens om de ergste onrechtvaardigheden van het roode be. wind ongedaan te maken. Hij ging daarbij in de oogen van links zóó ver, dat de socialisten en de communisten, die elkander in den nood hadden gevonden, een rooden opstand ontke tenden. welke vooral in Asturië en het autono. me tot separatisme geneigde Catalonië zijn fel. ste brandpunten had. De regeering wist ten koste van veel bloed offers de wild geworden roode duivels te be zweren en zich te handhaven. Catalonië verloor tijdelijk zijn zelfbestuur, de rebellen werden berecht en de rechtsche partijen, tegen wier invloed op de regeering de rooden tevergeefs hadden stormgeloopen, zagen dien invloed van cfen weeromstuit toenemen. Gil Robles zelf en eenige van zijn geestverwanten kregen het aan tal portefeuilles, waarop zij krachtens de sterkte van hun partij in de Cortes recht had den, maar Lerroux bleef premier. Na de neer geslagen rebellie was het de voornaamste taak Van de Spaansche regeering de verhitte gemoe deren te kalmeeren en het land te pacificeeren. Zamora wenschte dit door middel van een soms al te ver gaande clementie jegens de opstan delingen te doen en telkens als Lerroux aan tien wensch toegaf, brak het dunne lijntje Waarmee hij met de Accion Popular verbonden Was. De aanleiding van de jongste regee ringscrisis in Spanje, welke thans weer opgelost is, moet ook weer geweten wor den aan de groote toegevendheid, welke tegen over de vroegere opstandelingen betracht werd. Maar dit keer was het niet Gil Robles, doch Waren het de Agrariërs, die daartegen in ver zet kwamen. Lerroux wilde aan Catalonië bij j gedeelten zijn autonomie weer teruggeven, maar de twee ministers van de Agrarische Partij stemden daar niet mee in en dienden hunont- J slag in. Een regeeringscrisis was het niet meer te vermijden gevolg. President Zamora, die onder de huidige, nog altijd gespannen politieke I Verhoudingen Cortes-verkiezingen wenscht te I Vermijden, wilde van de gelegenheid gebruik iftaken om het regeeringsfront uit te breiden. Hij gaf aan den president van de Cortes, Santiago Alba, opdracht een kabinet op zoo breed mogelijke parlementaire basis te vormen, doch Alba moest na vergeefsche pogingen <ïeze Opdracht onveriichterzake teruggeven. Wat aan Santiago Alba mislukte, is aan Chapaprieta, hiinister van financiën in het gevallen kabinet- Lerroux, waarvan hij een der sterkste figuren Was, gelukt. Hij heeft een regeering weten sa- Dien te stellen, waarin di'ie leden der Katho lieke Volksactie, drie radicalen, een agrariër, 'h Catalaansch regionalist en de onafhankelijke Chapaprieta zelf als premier hebben zitting ge- Domen. De eeuwige Lerroux is dus premier af. Hij heeft de portefeuille van buitenlandsche fcaken gekregen. Gil Robles zit weer aan het Diterst belangrijke departement van oorlog, dat door de macht van het leger een doorslag gevende beteekenis heeft in de Spaansche bolitiek. De agrariërs hebben één van hun Ministerzetels moeten afstaan aan den Cata- 'aanschen regionalist Rahola, die met Marine, 'n belangrijk departement nu in de Middelland- sche Zee een ernstig conflict dreigt, werd be last. Veel pleizier hebben de Agrariërs dus van de door hen verwekte regeeringscrisis niet ge had. Noch de monarchisten, noch de commu nisten en socialisten zijn dus van de regeerings- partij. Het program van deze iets meer naar links georiënteerde nieuwe regeering zal zijn: streven naar goedkeuring van dë nieuwe kies wet, voortzetting van het financieel en politiek herstel, grondwetsherziening en pacificatie van het land. De Agrariërs hebben zich verzoend met de gedachte, dat zekere diensten weer overgedragen moeten worden aan de Catalaan- sche generaliteit. De weer-inschakeling van de landstreek waarvan Barcelona de hoofdstad en de grootste haven is, moet van groot belang geacht worden voor het gezag van de Spaan sche regeering naar buiten, nu de Middelland- sche Zee misschien het gebied gaat worden van een vreedzamen of gewelddadigen machtsstrijd tusschen Engeland en Italië. Naar aanleiding van andersluidende infor maties inzake den vracht- en passagiersdienst van en naar Indië van de Stoomvaart Mij. .Nederland" werd ons van deze zijde bij infor matie medegedeeld, dat de directie van de „Nederland" op het oogenblik geen wijziging heeft voorgenomen in de route van de home- lijn. De schepen van Java naar Europa en om gekeerd blijven hun route kiezen via het Suez- kanaal; alleen de schepen in ballast varen zooals dit reeds langen tijd geschiedt rond Kaap de Goede Hoop. Dit laatste is thans zooals bekend ook het geval met de schepen van de Java-New York-lijn, welke maatregel is genomen in verband met de premie voor molestrisico. Voor deze schepen beteekent de omweg rond Kaap de Goede Hoop slechts een oponthoud van twee dagen. Veertien dagen geleden stonden voor de Haarlemsche Rechtbank terecht Ds. Jac. P. te 's Gravenhage en Jac. T., manufacturier te Beverwijk, die bestuursleden der afd. Bever wijk van het Roode Kruis hadden beleedigd. Er zou een en ander mankeeren aan de exploi tatie van het Roode Kruis-ziekenhuis, er zou zelfs van corruptie sprake zijn. Deze geruchtmakende zaak eindigde in eerste instantie bij den Officier van Justitie, die de eerste verd. vrijsprak en tegen den manufac turier 5 maanden gevangenisstraf eischte waar. van 3 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De tweede instantie, de Rechtbank, sprak Ds. P. vrij en veroordeelde den ander wegens een voudige beleediging tot 1 maand gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en f 50 boete of 25 dagen hechtenis. Heden werd prof. dr. F. A. Vening Meinesz uit Utrecht door den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in een bijzondere audiëntie ontvangen. De minister had den hoogleeraar tot dit onderhoud uitgenoodigd, teneinde zijn belangstelling te toonen in het wetenschappelijk werk, dat prof. Veningh Mei nesz aan boord van de K. XVIII heeft verricht en tevens om zich omtrent de beteekenis van de reis en de verkregen resultaten persoonlijk te laten inlichten. De vorige week Woensdag aangevangen be handeling in de zaak tegen den directeur der Provinciale Assurantie-Onderneming, den heer A. V. te Gouda, is Woensdag voor het Kanton gerecht te Gouda voortgezet. Het O. M. had een vijftal nieuwe getuigen ge dagvaard, ten einde opheldering te krijgen van het mysterieuze geval, dat bij de vorige behan deling gebleken was, dat op obligaties eener ongevallenverzekering, welke uitlootten over eenkomstig het trekkingsplan van de 466ste Ned. Staatsloterij, prijzen werden gewonnen, welke in sommige gevallen wel, in andere niet werden uitbetaald. Het O. M. wees er in zijn requisitoir op, dat hier gespeculeerd was op de domheid en het goede vertrouwen van de menschen. Ware het niet, dat hier een man op den achtergrond stond, de hoogste strafmaat zou door spr. worden gevraagd. Thans eischte de ambtenaar een maand gevangenisstraf. Uitspraak 9 October. heden, waarin het bedrijf verkeert, toch geen reden mogen zijn om den socialen toestand van de geëmployeerden, welke meer en meer de vorm van slavernij aanneemt te handhaven. Met klem verzoekt het Bondsbestuur dan ook den Minister maatregelen te nemen, waardoor ook in deze bedrijven de Arbeidswet-1919 wordt ingevoerd. Aan boord Hr. Ms. „Gelderland" 25 Sept. In afwachting van de in den namiddag van Woensdag te beginnen kruiser-manoeuvre, na men wij een uitnoodiging om de schietoefenin gen gade te slaan, gaarne aan. Te half acht werd uitgevaren en inmiddels werden de patronen voor den dag gehaald, ter wijl de rustdopjes door slagdopjes werden ver vangen. De sleepboot met de schijf op 400 M. afstand daarvan kwam naar buiten en de vuurmonden werden in gereedheid gebracht, waarbij het verplaatsen van eenige aan de da vits hangende sloepen was inbegrepen. Maar toen kwam er een Noordwesterstorm wind opzetten van 2530 M. per seconde, die weldra door stooten van orkaankracht werd be geleid. De matrozen werken voort alsof er niets bij zonders aan de hand was. De Gelderland trok zich van den stormwind weinig aan en stoomde statig deinend verder. Evenzoo trachtte de sleep met de schijf te doen. Voor de sleepboot zelf, wel berekend op stormweer, zou het nog wel hebben losgeloopen. Niet alzoo voor de varende, uiteraard beman- ninglooze schijf. Deze viel weerloos neer als slachtoffer van de elementen, vóórdat het eer ste schot aan de orde zou zijn gekomen. De mooi gespannen verticale vlakte kromp als een vertrapte rups ineen. Herstel was onder die weersomstandigheden onmogelijk. Er viel eenvoudig niet aan te den ken. De oefening moest worden afgelast. De schipper van de sleepboot een van de firma Wijsmuller zag toch kans, om de schijf dwars voor de haven binnen te krijgen. Een bijzondere prestatie in dit stormweer als men bedenkt, dat aan weerszijden van de schijf maar enkele meters ruimte restte. De Directie der Ned. Spoorwegen heeft be sloten met ingang van 1 October a.s. de in spectie Alkmaar op te heffen. Vanaf dien datum komen alle stations uit de provincie Noord-Holland onder de inspectie Amsterdam, terwijl Rotterdam de tot dien datum onder de hoofdstad ressorteerende stations Vogelen- sang, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Noordwijker- hout, Warmond en Voorschoten er bij krijgt. Een klein gedeelte van het personeel der in spectie Alkmaar zal te Amsterdam worden te werk gesteld, terwijl het overige gedeelte zijn bestemming elders zal vinden. De zender te Zeesen bezit thans twaalf nieuwe antennemasten, welk feit dezer dagen feestelijk is gevierd. De zender is de grootste der wereld Heden is het veertig jaar geleden, dat pater J. J. Hoevenaars in de orde der Paters Jezuieten werd opgenomen. Geboren 30 April 1865 te Gilze (N.B.) stu deerde hij op het Seminarie „IJpelaar" bij Breda. Den 26sten September 1885 trad hij in het Noviciaat der Jezuieten te Mariëndaal bij Grave en werd 8 September 1893 te Maastricht tot priester gewijd door mgr. Fischer. In Augus tus 1894 benoemd tot missionaris in Ned. Oost- Indië, vertrok hij 2 April 1894 in gezelschap van mgr. Staal naar Soerabaja, alwaar hem reeds direct veel arbeid wachtte in het troos ten en verzorgen der gewonden van de Lom bok-expeditie. In April 1895 als hulpprediker toegevoegd aan den oudsten missionaris in In dië, den zeereerw. heer J. B. Palinckx, pastoor te Djokjakarta, werd hij belast met de dienst reizen in de Residenties Bagelen en Banjoemas en kreeg de geestelijke verzorging toevertrouwd van het korps Pupillen te Gombang, die hem noode lieten vertrekken, toen hij in December 1898 werd overgeplaatst naar Padang, alwaar hij belast werd met de dienstreizen langs Su matra's Westkust. In Januari 1899 wederom overgeplaatst naar Atjeh, ter vervanging van pastoor Verbraak, maakte pastoor Hoevenaars onder generaal van Heutz (die vele malen blijk gaf van de groote achting, die hij voor hem gevoelde) de Atjeh-expeditie mee en beleefde vele avonturen, overal steun, hulp en troost biedend en nergens voor terugdeinzend, indien zijn plicht hem riep. Pest-patiënten konden hem geen schrik aanjagen en vonden in hem een even dapper als waarlijk christelijk ver trooster. Bij zijn vertrek in 1900 naar Holland, wegens ernstige ziekte, werd hem het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen uitgereikt. In De minister van Sociale Zaken, Mr. Slingen- berg, heeft heden in gezelschap van den direc teur-generaal der steunverleening en werkver schaffing, den heer van Geelen, een bezoek ge bracht aan Arnhem, Apeldoorn en Winterswijk, teneinde de werkverschaffing aldaar in ooge-n- schouw te nemen. Het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant geëmployeer den „Sint Antonius" heeft een adres gericht aan den Minister van Sociale Zaken, waarin herinnerd wordt aan de pogingen, welke in het werk zijn gesteld om de Arbeidswet 1919 ook voor de hotel-, café en restaurantbedrijven van toepassing te verklaren. Geconstateerd moet worden, dat de werktijden over het algemeen steeds langer worden. Voorheen werd een werk tijd gemaakt van in doorsnee 70 tot 80 uur per week, thans is dit cijfer zonder twijfel te stellen op 80 tot 90 uur per week, terwijl in vele gevallen de 100 uur overschreden wordt. Betoogd wordt, dat de moeilijke omstandig- Nadat in de vorige week een groot deel van de fruitoogst door den storm was afgeslagen, waardoor groote schade werd gebracht, heeft de storm van Woensdag de rest gedaan, en het rijpende fruit bij duizenden kilo's in de boomgaarden rondgestrooid. En hierdoor begint het er nu naar uit te zien, dat het fruit in den a.s. winter wel prijzig zal zijn. Immers kunnen de appelen en peren die van de boomen zijn gewaaid, en door den val zijn gekneusd, niet bewaard worden. En, hetgeen thans nog aan de boomen is blijven hangen, is van niet heel groote betee kenis meer. In het Westland hebben op verschillende plaatsen de ruiten het moeten ontgelden, en heel wat eenruiters zijn aan scherven ge gaan. In den laatsten tijd komen heftige stormen over Europa ongewoon dikwijls voor en zij dragen het karakter van cyclonen, doordat zij zich plotseling ontwikkelen. Dit is ook weer het geval geweest met den storm van Woensdag. Dinsdag lag 'n ondiepe depressie voor de Westkust van Ierland en 't zag er, oppervlakkig beschouwd, niet naar uit, dat hieruit zoo spoedig een orkaan zou voort komen. Toch waren er genoeg aanwijzingen om spoedig zwaar stormweer te verwachten. Zoo was de zeer snelle daling van den barometer, die Dinsdag begon, een niet te miskennen aan wijzing, dat een storm op til was. Uit de neven staande figuur kan blijken, dat op plaatsen, die niet ver van het centrum eener stormdepres- sie liggen, de barograaf een kromme teekent als de bovenste, terwijl op plaatsen, waar het centrum overheen trekt, de kromme een nog veel steiler verloop heeft. Een zoo snelle baro meterdaling als van Dinsdag wijst op de na dering eener diepe depressie. Overigens waren de overvloedige regenval, het krimpen van den 755 7io_fvx; .750 wind en de stijging der temperatuur in den namiddag duidelijke aanwijzingen voor de na dering van den storm. De depressie, dieper wordende, is snel in Oostelijke richting getrokken en lag giste renmorgen met een kern van 740 mm dicht ten Noorden van ons land. Zij trok daarna snel in O.N.O.-lijke richting verder, zoodat de storm niet lang heeft geduurd. De windkracht was het grootst in den mor gen van Woensdag en toen grooter dan bij den storm van 19 September. Het stormveld was betrekkelijk klein en omvatte in hoofdzaak het Engelsche Kanaal en het Zuidelijk gedeelte der Noordzee met de aangrenzende landen. De storm heeft hier en daar veel schade aan gericht, hetgeen, gezien de zeer groote wind snelheden tijdens de maximum-phase, die 2530 M. per seconde bedroegen, niet te ver wonderen is. Nadat de depressie voorbij getrokken was, trad een ongewoon snelle stijging van den luchtdruk in. Intusschen werd een nieuwe, dieper wordende depressie over den Oceaan ge signaleerd. (Nadruk verboden) De depressie, die Woensdag Noordwester storm bracht, is naar de Oostzee getrokken en veroor zaakt nog storm uit West-Duitschland met veel regen, terwijl het in de Oostzee krachtig uit Oost waait. De hooge drukkingen verplaatsten zich van IJsland naar Noord-Scandinavië en van de Golf van Biscaye naar Frankrijk, daarachter ver schijnt weer een uitgebreide en vrij diepe de pressie. In Scandinavië is in het Noorden de tempera tuur verder onder nul graden gedaald. In Ier land zette de regen opnieuw in, Engeland en Frankrijk hebben nog opklarend weer met vrij lage ochtendtemperaturen in het binnenland en windstilte in Frankrijk. Na een korte opklaring zal ons weer vermoe delijk onder invloed komen van nieuwe Weste lijke depressies, en de snelle daling van den ba rometer in Ierland doet opnieuw verheffing van wind vreezen. Holland teruggekeerd, was pater Hoevenaars na twee jaren weer in zooverre hersteld, dat hij de benoeming tot kapelaan in de St. Joseph- kapel op de Rozengracht te Amsterdam kon aanvaarden. Tot 1908 hier werkzaam, maakte hij vooral veel propaganda onder de Katholieke onderwijzers, om dienst te nemen bij het Open baar Onderwijs in Ned. Oost-Indië, maar al te goed wetende, hoezeer zij daar noodig waren en welk een enormen steun de Missie aan hen kon hebben. Eind 1908 vertrok pater Hoevenaars weer naar zijn geliefd Indië en werd belast met de dienst reizen in Java's Oosthoek. In 1911 werd hij overgeplaatst naar Semarang, waar hij zes ja ren verbleef, om vervolgens naar Magelang te vertrekken. Op zijn dienstreizen in de omlig gende landen, Wonosobo, Bandjernegara, Poer- wokerto en Banjoemas legde hij zich er spe ciaal op toe overal vereenigingen voor armen zorg op te richten, in de besturen waarvan, op zijn initiatief, mannen van alle gezindten zit ting hadden. In 1918 nam hij het initiatief tot stichting van een kerkfonds, waarvoor hij f 20.000.bij een wist te brengen. De plannen voor den bouw van de kerk had pastoor Hoevenaars reeds ge reed, doch het was hem niet gegeven dit door hem aangevangen werk te voltooien. In 1927 n.l. werd Poerwokerto overgegeven aan de Mis sionarissen van het H. Hart en vertrok pater Hoevenaars wederom met ziekteverlof naar Holland, waar hij sedert de Amsterdamsche periode van 19001908 zooveel vrienden en ver eerders had achtergelaten. Spoedig was hij echter weer in Indië terug en kwam, na korten tijd te Magelang werk zaam te zijn geweest, te Soekaboemi, alwaar hij belast werd met het bezoeken der 160 omlig gende cultuurondernemingen. Ook hier sticht te hij een kerkfonds, waarvoor hij in korten tijd f 15.000.wist bijeen te brengen en waarvoor hij een kerkje liet bouwen in Tjiandjoer, dat den 3en Mei 1931 in gebruik werd genomen. Denzelfden dag echter werd pater Hoevenaars medegedeeld, dat het kerkje in Tjiandjoer en omliggende district, dat tot nu toe door hem bearbeid was, aan de zorgen der paters Fran ciscanen zou worden toevertrouwd. Ten twee den male dus mocht de ijverige missionaris de voldoening niet smaken, in een door hem ge stichte kerk het herdersambt uit te oefenen. Door tientallen jaren van sloopenden arbeid verzwakt, werd pater Hoevenaars naar het ge zonde Salatiga overgeplaatst, om daar van 'n rustigen ouden dag te kunnen genieten. Van een rustigen ouden dag valt hier echter niet veel te bespeuren. Steeds is hij op pad om zie ken en armen te troosten en hulp te bieden. Dagelijks kan men hem op straat en in de kampongs aantreffen, op zoek naar ongeluk- kigen en misdeelden, voor wie hij altijd troost en een aalmoes beschikbaar heeft. Door jong en oud, arm en rijk, is hi) geliefd en geëerd. Nooit klopt iemand tevergeefs aan zijn deur, steeds weet hij uitkomst en altijd staat hij' een ieder met raad en daad terzijde. Allen, die pater Hoevenaars tijdens zijn vele reizen in Indië leerden kennen, denken aan hem terug als een nobelen en edelen menschen- vriend, zooals men helaas maar al te schaars ontmoet. Van hem kan men zeggen: „Hoort niet alleen naar mijn woorden, maar ziet voor al naar mijn daden". Zijn leven lang offerde hij zich voor zijn medemenschen. Moge God 't hem duizendvoudig beloonen. Moge het den Almachtige behagen, hem nog vele jaren te sparen, tot heil van Salatiga en tot zegen van alle ongelukkigen, voor wie hij de eenige steun is en die hem zoo noode kun nen missen. Dappere Onbekende Soldaat van ons Groot Missieleger, God zegene U en schenke U nog vele gelukkige jaren, tot heil en zegen van Salatiga N. ROZENBEEK-VISSCHER Naar men ons bevestigd zal de sergeant-vlie ger Steensma, die onlangs een ongeval had met zijn jager boven de Leusderheide, waar bij hij zich met een parachute-sprong redde, binnenkort als verkeersvlieger bij de K. L m! in dienst treden. Naar wij vernemen zal het van het comité „Jong Nederland snakt naar werk" uitgaande werkkamp op het landgoed Eerde te Ommen op 4 October a.s. officieel door den Minister van Sociale Zaken mr. M. Slingenberg officieel worden geopend. Het kamp biedt plaats aan 98 jongeren, die om beurten acht weken in het kamp zullen ver blijven en werken zullen uitvoeren in de bos- schen van het landgoed Eerde. Tot leider van het kamp is benoemd de heer H. Willems, voor zitter van de Afd. Nijverdal van den Ned. Chr. Textielarbeidersbond. WU vernemen nader, dat de oud-minister mr, T. J. Verschuur 19 October as. uit Genua naar Nlederlandsch-Indië vertrekt, ten einde in zijn hoedanigheid van door de Regeering benoemd lid van den Raad van Beheer der Nederlandsch-Indische Aardolie Maatschappij de maatschappij, dit o. a. de Djambi-têr- ïëinen exploiteert en waarin het Gouverne ment en de Bataafsche Petroleum-Maatschap- pij ieder voor de helft aandeelhouder zijn zich ter plaatse van de werkzaamheden dezer vennootschap op de hoogte te stellen. Het Vlaamsche Volkstooneel, zal gezien het groote succes Zaterdag a.s. nog een extra voor stelling geven van Tijl-Uilenspiegel in Diligen- tia te Den Haag. MALANG, 26 Sept. (Aneta) De 80-jarige weduwe mevrouw Scheepmaker—Zwaan, een schoonzuster van wijlen Luitenant-generaal van Heutsz, waaromtrent op 21 September werd gemeld, dat zij dood in bed was aangetroffen en er aanwijzingen waren, dat de dood moge lijk op gewelddadige wijze was veroorzaakt, blijkt inderdaad te zijn vermoord. De dader, een bij het slachtoffer in dienst zijnde koelie, werd gearresteerd en legde 'n volledige beken tenis af. Het motief was roof; de buit bedraagt ƒ15. De gearresteerde bekende de dame te hebben gewurgd. Mevr. ScheepmakerZwaan leefde uiterst sober op een kleine bloemenkweekeriJ. Zij was zeer bemind in de omgeving. Ook de in- heemsche wereld is zeer onder den indruk. Hedenmorgen te ruim tien uur is de gar- nalenvisscher J. de Vries, die met zijn boot op het Groninger Wad zat en over wien men zich ernstig ongerust maakte, door een motorboot, bemand met een zoon en een broer van den garnalenvisschers behouden te Zoutkamp bin nengebracht. Deze beide mannen hebben Woensdagavond eveneens opgepikt de sloep, waarin zich schip per en knecht bevonden van de op het Gro ninger Wad liggende klipperaak, aan boord waarvan de vrouw alleen was achtergebleven. Beide mannen waren onderweg naar den wal, teneinde levensmiddelen te gaan halen. Zij zijn door den storm overvallen en konden noen den wal noch de klipperaak bereiken. Zij hebben ongeveer zes uur in de sloep doorge bracht, alvorens zij door de motorboot werden medegenomen. De mannen waren nat en ver kleumd. Zij zijn weer aan boord van de klip peraak gebracht, waarvoor thans geen .gevaar meer bestaat. Een hevige rukwind heeft Woensdag een grooten tractor met aanhangwagen van de kistenfabriek der fa. de Neeff uit Vlaardingen, nabij Den Hoorn in de gemeente Schipluiden-, van den weg in de Vliet gedrongen. Personen, die achter den wagen reden, zagen 3rr dat het voertuig, een gevaarte van plm. 10 meter zonder meer van den weg werd geveegd, waarbij het achterste gedeelte ongeveer midden in de vaart terecht kwam. De tractor bleef dicht langs den berm liggen, doch kantelde evenals de gesloten aanhang wagen, opzij. De chauffeur bekwam geen letsel, en wist zichzelf te bevrijden. Het lichten van het gevaarte heeft heel wat moeite gekost. Het verkeer over dezen weg moest worden gestremd, fen de autobus der W. S. M. via De Lier worden geleid. Bijna den geheelen dag is men bezig ge weest om den auto weer op den wal te bren gen. Het Amsterdamsche Hof heeft arrest gewezen in de strafzaak tegen de beide internationale zakkenrollers, den Rus Tkatschenko en den Roemeen Petrenko, die op 10 Mei door de Rechtbank elk tot drie jaar waren veroordeeld. Op 24 December van het vorige jaar hebben zij op de tram een kaslooper een portefeuille met 2880 ontrold. Het tweetal ontkende, doch verschillende getuigen hebben de verdachten herkend. Het Hof bevestigde conform den eisch van den procureur-generaal het vonnis van de rechtbank. Een 25-jarig chauffeur uit Monnikendam reed met zijn auto, die beladen was met twee ton aardappelen, met een snelheid van 40 K.M. den cprit. van het Oudelandsdijkje te Jisp op. De auto geraakte daardoor tc water. De mede passagier kreeg ernstige verwondingen, waar aan hij overleed. Wegens dood door schuld eischte het O. M. van de Haarlemsche rechtbank 1 jaar intrek king van het rijbewijs Verd. zou hoogst roeke loos en onvoorzichtig gereden hebben. De Rechtbank veroordeelde verdachte tot 1 maand hechtenisstraf met een jaar ontzegging om te rijden. Bij beschikking van den minister van Bin- nenlandsche Zaken van 14 September j.l. is de heer J. Lazonder, directeur van den Postchèque- en Girodienst, ontheven van de functie van Voorzitter van de bijzondere Commissie voor georganiseerd overleg voor de ambtenaren van het Staatsbedrijf djer P. T. T., met dank voor de vele en belangrijke diensten als zoodanig be wezen. Tot opvolger is bij dezelfde beschikking met- ingang van 1 November 1935 door den Minister aangewezen de heer G. Wolters, Directeur van het Hoofdpostkantoor, te 's-Gravenhage, tot dien onder-voorzitter van bovengenoemde Commis sie. Het Ballet Joos is Maandag haar wereld- toumeé begonnen met een reeks voorstellingen in The Opera House te Manchester. Zaterdag gaat aldaar de wereld-première van een nieuw dans-drama van Kurt Jooss, getiteld: „De Spiegel". De spiegel mag beschouwd worden als eer. voortzetting van „de groene Tafel", daar het evenals dit laatste ballet de toestanden der hedendaagsche maatschappij behandelt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5