Wat zal Italië nu doen? I Kardinaal Dr. Hlond primaat van Polen Is de „Poolster vergaan Het nieuws van heden r DE ENGELSCHE NOTA AAN FRANKRIJK PROLONGATIEKOERS DAALDE BESLISSING BINNEN ENKELE DAGEN DE AARTSBISSCHOP VAN GNESEN-POSEN DE tETT-ePS' DE BAROMETER .J VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19564 Toenemende ongerustheid te Groningen ,Zeg maar niets meer' Britsche meeningen over den inhoud Het wapen-embargo Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iii!iiiiiiiiii!iiiiiii| immuuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminimin Niet meer volledig gehandhaafd? Bank voor Int. Betalingen zou geld beschikbaar gesteld hebben Paar densmokkelaars veroordeeld Rapport van Lanschot goedgekeurd De geweldige brand te Londen MlllHfl Mussolini kan niet buigen voor den wil van den Volkenbond zon der verlies van prestige in Italië Sancties zullen toch on vermijdelijk blijken Amerikaansche vloot- oefeningen „De katholieke actie moet absoluut van iedere politiek worden vrijgemaakt" Het accoord Polen- Duitschland Z. E. Kard. Dr. August Hlond, Prins-Aartsbisschop van Gnesen-Posen Engelsch persoordeel Egypte en de Britsche samen werking Goemboes te Berlijn DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN ABONNEMENTSDINERS a 90 ets. Radiorede van den Paus V Over den wereldvrede ROME, 27 Sept. (ANP) Gis teravond heeft de Paus uit Castel Gandolfo een radio-boodschap en Zijn zegen uitgezonden naar het nationale Eucharistische Con gres te Cleveland in Ohio. De boodschap werd door Z.H. den Paus in het Latijn uitgesproken. Steenkool-industrie- staking beëindigd Neem een bril van Keip, en U kunt weer rustig lezen NIEUWE HAARLEMSC COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De ongerustheid omtrent het lot van de „Poolster" neemt toe. He denmorgen is de reddingboot „In- sulinde" opnieuw uitgevaren naar de plaats, waar men de masten bo ven het water heeft zien uitsteken. Aan boord bevinden zich eenige per sonen, die de „Poolster" kennen om te trachten vast te stellen of het ge vonden wrak inderdaad dat van ge noemd schip is. De „Poolster" is een driemastschoener met een 150 P.K. Deutz Compressorlooze Diesel, motor en meet bruto 223 ton. Het schip is in 1917 bij de Scheveningsche Scheepbouw Maat schappij gebouwd en had een certificaat van den Germanischen Lloyd voor de Atlantische vaart. Het schip was alleszins zeewaardig, een vaartuig, dat men in deskundige kringen een „goed schip" noemt. Wanneer de „Poolster" in. derdaad in de Waddenzee is gebleven, dan moet dit wel toegeschreven worden aan het feit, dat door het plotseling uitschieten van den Noord, westerstorm, de zee ter plaatse zoo hol is ge weest als sinds mensijhenheugenis niet is voor. gekomen. De „Poolster" kwam van Engeland, zonder lading en was op weg naar Groningen om nieuwe lading te halen. Behalve de kapitein, de 22-jarige J. Kajuiter, ongehuwd, uit Groningen, bevonden zich aan boord de 27-jarige stuurman H. Wories uit Gro_ ningen, de 24-jarige gehuwde matroos Z. Veen- stra, eveneens uit Groningen, de ongehuwde 18-jarige motordrijver M. Vollenhoven uit Zuidbroek en de eveneens ongehuwde 18-jarige kok-lichtmatroos Th. Haima uit Anjum. Allen werden op 3 September van dit jaar te Groningen gemonsterd. Toen den heer Kajuiter Sr. door de politie werd medegedeeld, dat een witgeschilderde vlaggestok aangespoeld was, zeide deze: „Zeg mij maar niets meer, ik weet al genoeg, de jongens zijn verdronken!" Uit deze verklaring van den ouden zeerot kan men met groote waarschijnlijkheid opmaken, dat de „Poolster" met man en muis is vergaan. De beschrijving, die kapitein Kajuiter Sr. gaf van het bovenste gedeelte van den mast, komt geheel overeen met de verklaring van den ge zagvoerder van de „Insulinde", den heer Mees Toxopeus. LONDEN, 27 Sept. (Reuter). De Engelsche nota, in antwoord op de vraag van Frankrijk, welke houding Engeland aanneemt indien eventueel in Europa een niet geprovoceerde aan val wordt ondernomen, zou, volgens de „Daily Telegraph" nadrukkelijk de opvattingen her halen, welke Sir Samuel Hoare in zijn beken de rede te Genève heeft uiteengezet. Maar de nota gaat niet diep in op de vraag, welke speciale maatregelen Engeland zal nemen, in dien inderdaad een crisis in Europa uitbreekt. Aan de verzekeringen, die te Genève zijn ge daan, wordt weinig toegevoegd, maar niette min valt te verwachten, aldus het blad, dat de Fransche openbare meening over de punten, die in de vraag worden opgeworpen, tevreden is gesteld. De Morning Post" zegt, dat de nota een ge zaghebbende definitie geeft van de beteekenïs van Hoare's verklaring te Genève op 11 Juli jj„ n.l. dat Groot-Brittannië voorstander is van een hardnekkigen en collectieven tegenstand tegen agressieve handelingen. 1 VERWACHTING: Matige tot krach- §1 tigen Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, tijde- lijk regen, aanvankelijk zachter. Hoogste barometerstand: 768.4 te Haparanda. Laagste barometerstand: 744.8 te Vestmanoer. H Zon op v.m. 6-54 onder n.m. 6.48 H Licht op 7.28 n.m. Maan op v.m. 6.44 |1 onder n.m. 6.10 Nieuwe maan 27 Sep- tember 649 n.m. ji LONDEN, 27 Sept. (A. N. P.) De correspon dent van de „Times" in Addis Abeba seint aan zijn blad: Het is thans duidelijk, dat het wapen-em- gargo definitief verbroken is en dat de Abes- sinische regeering een zending wapenen uit België lederen dag verwacht. Deze zending wapenen was 2 maanden geleden door de Bel gische regeering tegengehouden en uit eer, schip verwijderd, dat te Antwerpen lag, of schoon de Abessinische keizer de betaling reeds verricht had. De zending omvat 1700 geweren, 2300 karabijnen en 7.000.000 patronen. De totale kosten hiervoor bedragen 3.700.000 Belgische francs, betaald in vier termijnen. Donderdag kon de prolongatienoteering tot veler verbazing dalen tot 6 pet. na een eersten koers van 634 pet., tot welke noteeringen, in tegenstelling tot vorige dagen, inderdaad be hoorlijke posten beschikbaar waren. Naar ons ter oore komt zouden deze bedra gen onder aegide van mr. Beyen door de Bank voor Internationale Betalingen ter beschikking van de Amsterdamsche geldmarkt zijn gesteld. Indien dit juist was, zou zulks een goede ies zijn voor onze eigen groote banken, die reeds lang een consortium in die richting hadden moeten vormen. DUISBURG, 27 Sept. (A. N. P.). Voor het schepengerecht van Duisburg hebben twee Ne derlanders, Hendrik Jan en Hermanus Hen- drikus H., vader en zoon, terecht gestaan we gens paardensmokkel. Het vonnis tegen beide Nederlanders luidde 3000 mark, subsidiair 100 dagen gevangenis straf en bovendien drie maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf. GENèVE, 26 Sept. (Reuter). De economische en financieele commissie van den Volkenbond heeft de resolutie van den Engelschen gede legeerde, inhoudende, dat het uiteindelijk doel der regeeringen is tot een internationalen gou den standaard terug te keereri, goedgekeurd. In de resolutie wordt eveneens een beroep ge- aan op de staten om zooveel mogelijk bi-late rale overeenkomsten te sluiten teneinde de douane-tarieven te verlagen en den internatio nalen handel te vergemakkelijken. Alvorens haar zitting te beëindigen keurde de commis sie nog het rapport goed van den Nederiand- schen gedelegeerde mr. Van Lanschot over den wereldhandel. LONDEN, 27 Sept. (Reuter). Na midder nacht was de geweldige brand in het haven district Wapping nog steeds niet gebluscht. Gis teravond laat zijn verscheidene verdiepingen van het gebouw ingestort. Telkens volgden ont ploffingen, die doordreunden tot ver in den omtrek, terwijl dikke vlammenbundels uit het gebouw sloegen. Een deel van den gevel aan den oever van de Theems is ingestort. Later op den avond kon den de booten van de brandweer, die zich bij het intreden van het lage getij hadden moeten verwijderen, weer tot de plek van den brand opvaren. Om 11 uur gisteravond nam de brand in hevigheid af, maar de gloed der vlammen was aan den donkeren hemel nog op een afstand van 20 K.M. zichtbaar. Be-halve met de eigenlijke bestrijding van 't vuur, hadden de brandweerlieden het druk met het schoonmaken van de brandslangen, die be smeurd werden met de gesmolten rubber, welke overal heenstroomde. Vannacht om 2 uur dreef de wind het vuur naar een belendend pakhuis, waar kisten met thee zijn opgeslagen. Toen wijdde de brandweer al haar krachten aan de bescherming van dit gebouw. Een hoofdman van de brandweer ver klaarde te vreezen, dat de brand nog langer dan den Zondag zou voortwoeden. ÜHH lima! Als een dikke "brei vloeit de lauwe gesmolten rubber over de straten rond het brandende pakhuis te Londen. De brandweerlieden hebben bij hun werk veel ongemak van deze vette, kleverige massa De „Croix du Feu" heeft ter gelegenheid van de herdenking van den Marne-slag een bijeenkomst gehouden, waarop d e leider de la Rocque een rede hield ROME, 27 Sept. (A.N.P.) In diploma tieke kringen alhier is men van oordeel, dat na de besluiten van den Volkenbonds raad van Donderdag Italië binnen enkele dagen zal moeten beslissen of het de voor stellen van de commissie van vijf alsnog wil aanvaarden, dan wel zich uit den Vol kenbond wil terugtrekken. Voor deze keuze geplaatst, zoo zegt men, zal Mussolini gedwongen zijn Genève te verlaten, aangezien hij niet voor den wil van den Vol kenbond kan buigen zonder prestige in het binnenland te verliezen. Onvoorziene omstan digheden buitengesloten ziet men hier weinig kans op een voor Italië gunstige oplossing. Ofschoon een officieel antwoord op de actie van den Volkenbond nog uitgesteld is, wordt toch verklaard, dat de beslissing „niet onver wachts" zal zijn, en dat Italië, gelijk in het kortelings uitgegeven communique over de laat ste Kabinetszitting „gereed is voor alle even tualiteiten." SAN PEDRO (Californië), 27 Sept. (Reuter) Admiraal Reeves, de hoofdcommandant van de Amerikaansche vloot, heeft allen eenheden ge last zich gereed te maken voor het houden van tactische oefeningen, welke a.s. Maandag zul len aanvangen en vier dagen zullen duren. Den 23en September was het dertig jaar geleden, dat de Primaat van Polen, Kardinaal Hlond, de H. Priesterwijding ontving. Deze kerkvorst bekleedt op den zetel van den H. Adalbert de hoogste kerkelijke waardigheid. Hij behoort tot de meest vooraanstaande personen van het land. De groote verdiensten van den Poolschen Kerkvorst voor de herrezen Poolsche natie, werden officieel erkend door de toekenning van de ordeteekenen van den Wit ten Adelaar. De Kardinaal werd den 5en Juli 1881 uit eenvoudige ouders in Opper-Silezië ge boren. Zijn theologische studiën maakte hij te Turijn in de onmiddellijke nabijheid van het heiligdom van den grooten Apostel der jeugd, den heiligen Don Bosco. De geest van dezen heilige ging in hem over: diepe vroomheid, onvermoeibare werklust en Apostolische ijver. Als student is hij spoedig de eerste van den heelen cursus en op 20-jarigen leeftijd promo veert hij tot doctor in de wijsbegeerte. In Krakau studeerde hij nog filosofie en op 24-jarigen leeftijd werd hij in 1895 tot priester gewijd. Nadat hij twee jaren had verbleven in het destijds Oostenrijksch Polen, werd hij naar Weenen gezonden om daar zijn arbeid onaer de Duitsch-sprekende jeugd aan te vangen. Vijftien jaar lang is hij hier werkzaam ge weest. In 1919 werd hij benoemd tot Provin ciaal van de Duitsch-Oostenrijksche provincie van de Salesianen. Met groote liefde heeft hij ook hier weer voor de jeugd gewerkt en talrijke jeugdhuizen opgericht. Nog geen veertig jaar oud wordt de nederige Salesiaan candidaat ge steld voor een Bisschopszetel. Hij ziet hiervan echter af uit hoogere beweegredenen. Toch had de Voorzienigheid hem uitgekozen om Bis schop te worden: Paus Pius XI benoemde hem tot Apostolisch Administrator van het nieuw opgerichte bisdom Kattowitz. Nog zelden zal een Bisschop zoo'n zwaar arbeidsveld aange troffen hebben als Mgr. Hlond toen er in den herfst van het jaar 1922 een groote politieke oneenigheid in Opper-Silezië ontstond. Mgr. begon aanstonds met de Duitschers als Duitschers te behandelen en hield zijn preekcu tot hen in hun eigen landstaal. Ook diende hij het H. Vormsel aan de Duitsche jeugd voort aan afzonderlijk toe. Het bedroefde den Bisschop zeer, dat zoovele priesters in het politieke net verward waren geraakt en in Zijn Herderlijk schrijven van 1924 verklaarde hij nadrukkelijk, dat de Kerk niet voor de politiek misbruikt mocht worden. Daar om bepaalde hij, dat de Katholieke Actie ab soluut van iedere politiek moest worden vrij gemaakt. Dat thans in het Bisdom Kattowitz nog een Duitsche jeugdvereeniging en Jonge- Mannenbond bestaat, is vooral een verdienste van dezen Primaat, die beide vereenigingen naast de Poolsche in stand hield en bevorderde. Nadat het Concordaat met den H. Steel was gereed gekomen, werd Mgr. Hlond in Januari 1926 tot Bisschop van Kattowitz benoemd. Het zelfde jaar nog ontving hij zijn benoeming tot Aartsbisschop van Gnesen-Posen en was hij daardoor Primaat van Polen Een jaar later ontving hij reeds den Kardinaalshoed. Het beste bewijs voor de groote achting, die hij bij de Duitsche Katholieken genoot was wel, dat twintig afgevaardigden van alle 20 Duitsche vereenigingen den scheidenden Bisschop van Kattowitz kwamen huldigen. Van alle zijden ontving hij dankbrieven van Duitsche Katho lieken. Kardinaal Hlond bevorderde echter vooral den vrede tusschen de landen onderling. Men kan hem zelfs een voorlooper van de Duitsch- Poolsche overeenkomst noemen. In 1932 was de politieke verhouding tusschen beide landen al lesbehalve gunstig. De Kardinaal verhief even wel moedig zijn stem en verklaarde in April 1932, dat hij in het meeningsverschil omtrent de grenzen geen oorzaak zag om wederkeerig den haat aan te wakkeren. Een Poolsch-Duitsche samenwerking was noodzakelijk. Veertien dagen later kwam hij hierop nog eens terug in een herderlijk schrijven. Achttien maanden later vonden beide regee ringen elkander weer en werd een weg tot samenwerking geopend. Zijn vredelievende ge zindheid kwam dan ook tot uiting, toen hij bij zijn benoeming tot Kardinaal als titelkerk de Kerk van Sancta Maria van den Vrede vroeg en ook kreeg. Van beteekenis was ook, dat zijn eerste be zoek den Duitschen Kardinalen en Katholieken gold. Tenslotte knoopte hij onderhandelingen aan tusschen de Duitsche en Poolsche regeering om de zielzorg onder de nationale minderheden in beide landen voor goed te regelen. Uit Parijs wordt vernomen, dat daar de hoop op een gunstigen afloop afneemt. Een perscom mentaar légt er den nadruk op, dat Engeland en Italië elkaar in toom houden, louter door de gespannenheid van den toestand, waarbij aangelegenheden van de toekomst op een meer gelijk niveau zullen worden geleid. Anderzijds loopt Duitschland op de Volkenbondsprocedure, welke onvermijdelijk tot sancties voert, vooruit. Een bericht uit Jerusalem zegt, dat de hou ding van de Arabieren in het midden van het nabije Oosten ten gunste van het Engelsche standpunt uitvalt, terwijl men gelooft, dat ko ning Ibn Saoed verklaard heeft, het voornemen te hebben Engeland zoo noodig tot het uiterste te steunen. Het Volkenbondspact is thans in beweging gebracht; de Volkenbondsraad heeft geen an dere keuze meer gehad, aldus schrijft de „Times". Bij déze eerste directe proef, zoo vervolgt het blad, welke de collectieve geest moet doormaken, zal Engeland geen stap doen buiten het gemeenschappelijk optreden van alle leden van den Volkenbond. De „Daily Telegraph" zegt, dat het eenige tijd geleden gepubliceerde Witboek over de Britsche nationale verdediging niet slechts reeds verouderd is, maar reeds in een gevaar lijken graad ontoelaatbaar is geworden. De „Morning Post" ziet in het besluit om de commissie van 13 bijeen te roepen voorname lijk een nieuwe rustpauze voor een verzoenings poging en eischt, dat Italië onder alle omstan digheden als vriend zal behandeld worden. De ochtendbladen zijn het algemeen princi pieel eens met de besluiten, die gisteren door den Volkenbondsraad genomen zijn, hoewel dit op verschillende wijzen tot uiting komt. De „News Chronicle" schrijft boven een hoofdartikel: „De weg naar sancties" en juicht het toe, dat de Volkenbond rustig, maar ge stadig voortschrijdt op den weg naar daadwer kelijk ingrijpen in de crisis. Het blad is van meening, dat het definitieve rapport van den Volkenbondsraad met het oog op de reserves van Rusland, Roemenië en Turkije, waarschijn lijk veel minder gunstig voor Italië zal uit vallen dan het rapport van de commissie van vijf en verwacht beslist, dat het met alge- meene stemmen zal worden aangenomen, waar door in geval van een Italiaansche agressie noodzakelijk zal moeten worden overgegaan tot sancties op grond van artikel 16. De „Daily Herald" begroet de eensgezind heid van den Volkenbondsraad en de Assem- blée en constateert, dat Italië thans geïsoleerd staat. Tegelijkertijd heeft de Volkenbond ech ter zeker het recht den weg naar de verzoening niet af te sluiten. Aan den anderen kant zou tiet een plichtsverzuim beteekenen wanneer de Volkenbond thans slechts de verdere ontwikke ling zou willen afwachten. Men behoorde nu waarnemers- naar de Italiaansch-Abbessinische grens te sturen en het is de vraag of ook niet reeds op dit oogenblik moet worden overgegaan tot een sluiten van het Suez-kanaal. De omstandigheid, dat de Britsche Opper- Commissaris voor Egypte, sir Miles Lampson, Donderdag reeds, dus vroeger dan het plan was, naar Egypte is vertrokken, wordt volgens den „Times"-correspondent te Kaïro in politieke kringen aldaar beschouwd als een teeken, dat het Foreign Office de in Kaïro gestelde eischen inzake de toekomstige Engelsch-Egyptische be trekkingen, zeer nauwlettend wenscht te on derzoeken. De openbare meening in Egypte zou geens zins tevreden zijnmet de tien dagen geleden verstrekte officieele. mededeeling, volgens wel ke de Britsche regeèring besloten heeft met de regeering van Egypte samen te werken. BERLIJN, 26 Sept. (D.N.B.) De Hongaar- sche premier Goemboes is heden op het vlieg veld Tempelhof gearriveerd. Zooals bekend is Goemboes naar Duitschland gekomen ingevol ge een uitnoodiging van minister-president Goering, om aan een jachtpartij deel te nemen. Het bezoek zal 5 tot 6 dagen duren. De Bank voor Int. Betalingen zou geld ter be schikking hebben gesteld van de Amsterdamsche geldmarkt, om den prolongatiekoers te verlagen. Italië's beslissing binnen enkele dagen te ver wachten; Mussolini kan niet bukken voor den Volkenbond zonder verlies van prestige in Italië. Vermoedelijke inhoud van de Engelsche nota aan Frankrijk. Ook Engeland geneigd het vlootverdrag met Amerika op te zeggen. Commissie benoemd tot onderzoek van de mo gelijkheid van meer industrialisatie in het Westland. Vermoedelijk is het wrak in de Wester-Eems dat van de „Poolster", die dan met vijf op varenden aan boord vergaan is. met couponboekjes van 10 stuks in Restaurant „ROYAL" zijn VOORTREFFELIJK Sprekende over den vrede, zei de Paus, dat Hij Zijn gebe den bij die van het Eucharistische Congres had willen voegen, ten einde de onuitsprekelijke mate- rieele en moreele verwoesting van den oorlog door bidden te trachten af te wenden, evenals de verschrikkelijke gevolgen van tranen en leed, en verder af te smeeken, dat de door allen zoo veel begeerde vrede, vrede voor hen die nabij en vrede voor hen die ver-af zijn, gegeven moge worden en tenslotte te vragen om een minder ondraaglijken levenslast voor een wereld, die afgemat is door uitputting, ten gevolge van de verwoestingen door de groote crisis aangericht. WASHINGTON, 27 Sept. (Reuter). Na vier dagen van onderhandelen is de staking in de Amerikaansche steenkool-industrie, waarbij 450.000 man betrokken waren, bijgelegd. Het werk wordt op 1 October a.s. hervat. De getrofften regeling voorziet in verscheidene loonsverhoogingen. De leider der stakingsbe weging verklaarde, dat de arbeiders al hun eischen zien ingewilligd. De staking in de bruinkoolindustrie is nog niet geëindigd in Virginia, Tennessee en Kentucky, waar de werkgevers geweigerd hebben, het ac coord te onderteekenen, nadat te elfder ure nog verschillen van meening waren ontstaan. CROOTK HOUTSTR.I37 NAAST IUXOR Stand op Vrijdag 1 uur am.: 757.9 Vorige stand: 759.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1