Jhr. de Geer over de Juli-crisis Twee wrakken waargenomen IexwetoI I I MEISJES II II IN UNIFORM Dertien millioen te kort DEVALUATIE IS EEN PIJNLIJKE OPERATIE DERDE WEEKEND-TRIP J VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1935 TWEEDE KAMER De fieer Schouten wil geen verwij dering tusschen de rechtsche fracties zien voortbestaan Dr. Colijn heden weer aan 't woord Hei anti-rev. standpunt I DOOR BERTA RUCK li llllllllllllllllllllllllilllillMIIUIIIllilUUUlUl 111111 llllllll Loyale steun? EEN BUSDIENST ZONDER CONCESSIE Zware straffen opgelegd MELKCONTROLE Klachten worden onderzocht Na veertig dienstjaren... Hoofdboekhouder verdacht van verduistering van 60 a 70 mille INBRAAK IN DEN HAAG De brandkast geplunderd SCHIETPARTIJ TE SOMEREN ZATERDAG A.S. De motorreddingboot „Insulinde" uitgevaren, om een onderzoek in te stellen DE HUISVESTING VAN DE L.C.O. STEUN AAN DE GRIEND- EN RIETCULTUUR Ondanks tien millioen belasting op het varkensvleesch Dame doodgereden Bij het oversteken van den weg door een auto meegesleurd ONDER EEN VRACHTAUTO Een der beide kinderen levens gevaarlijk gewond MET VUUR GESPEELD Woonhuis en winkel in vlammen WAARSCHUWING MOTORBOOT GEZONKEN Auto in botsing met motorfiets Motorrijder en duo-passagier in een sloot terechtgekomen DOOR EEN DORSCHMACHINE GEGREPEN Consulaire dienst UIT DE STAATSCOURANT Burgemeester Rechterlijke macht Notaris Gedelegeerden Ond er scheid ingen SPECIAAL VOOR U DAMES is de rubriek WAT DE TONG STREELT (pag. 4) Verdachte bekent EjlllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllillllllllllllll^ BOTTER BEHOUDEN BINNEN GEBRACHT DEN HAAG, 26 September '35 Jhr. DE GEER, de leider der Christelijk- Historische fractie, heeft in zijn rede, die ge makkelijk de beste was dezen middag, zich beperkt tot twee belangrijke aangelegenheden, de Juli-crisis en het muntvraagstuk De Julicrisis, zoo was zijn meening, is een (vergissing geweest. Een vergissing van de Re- geering, omdat zij een conflict uitlokte zon der dat er een „con crete botsing" in een ongunstig votum van de Kamer geconsta teerd kon worden. Zij trok daardoor het ka binet in een scheeve positie. Dit is immers geen mandataris van de Kamer. Maar Dr. Colijn deed met zijn uitlating, dat naast aanneming van het bezuinigingsontwerp ïiog meer, n.l. een uitspraak van het ver- Jhr, mr, D. J. de Geer trouwen der Katholie ke fractie noodig was, alsof een Kabinet tegen over de Kamer wèl in die positie verkeert. En dat is voor de toekomst niet zonder gevaar. Deze nieuwe methode, om van de Kamer iets I af te dwingen, lokte den heer de Geer, die altijd zeer waakzaam op de bres staat voor staatsrechtelijke correctheid, allerminst aan. Maar ook de Katholieke fractie had volgens I Öen Christeiijk-Historischen leider een vergis- j sing begaan door Dr. Colijn's vergissing in den j scherpst mogehjken vorm uit te buiten. Zij j had zich ertoe moeten bepalen te zeggen: wij I stemmen voor het bezuinigingsontwerp en gij, I Regeering, let gij maar op dit votum alleen. Er is tengevolge der Julicrisis, aldus Jhr. de Geer, niet slechts staatsrechtelijke, doch ook economische schade geweest. Economische schade, welke betreurd moet worden, óók door hen, die devaluatie wenschen of onvermijdbaar achten. Want komt er devaluatie, dan is het toch in ieder geval eisch, dat de economische positie des lands en de goudvoorraad op dat moment zoo sterk mogelijk zijn. Die economische positie en die goudvoorraad I vorderen op de eerste plaats, dat het crediet niet ondermijnd wordt. En die ondermijning geschiedt door maatregelen als die op de vas te lasten. Jhr. de Geer is het met Dr. Colijn eens, dat de consequente deflatie o. a. door de kapitaalvlucht, die er het gevolg van is, de de valuatie onvermijdelijk maakt. En dan komt de I devaluatie op de ongunstigst mogelijke manier. Niet aanvaarding van de consequente deflatie I behoeft echter niet noodzakelijk devaluatie te voorschijn te roepen. Een keuze behoeft er dus nog niet gedaan te worden. Was dat wèl het geval, dan zou de bekwa me oud-minister in alle geval de devaluatie verkiezen boven de consequente deflatie. Deze laatste schept „een kettingreeks van geforceerde wanbetalingen", die het cre- dietwezen naar de maan helpt. Devaluatie daarentegen is weliswaar een pijnlijke ope ratie. Maar zij brengt minder schade, in dien ze wordt uitgevoerd door den besten chirurg dat is de Regeering zelf met de beste hulpmiddelen, in een steriele om geving en buiten aanwezigheid van onrus tige toeschouwers. Op dit gebied wenscht Jhr. de Geer dan ook volkomen te zeilen op het kompas der Regeering. De redevoeringen van de leiders der andere groote fracties bevatten weinig, dat belang wekkend genoemd mag worden. Dat de presi dent der anti-revolutionnairen, de heer SCHOUTEN, zich ten volle bereid toonde tot samenwerking óók met het nieuwe kabinet-Co- j lijn, spreekt vanzelf. Wat de heer Schouten aanvoerde over de Zonderlinge manier, waarop Dr. Colijn op 19 Juli de vertrouwenskwestie stelde, was nogal naïef. Men had deze uitlating, zoo zeide hij, te Iiji i iiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii! li 48 „M'n waarde kolonel, ik denk niet, dat ze dat I Zal probeeren." „O nee! Ze zal er nooit behoefte aan voelen," Bei hij oprecht. „Op mij heeft die jongedame nooit een seconde haar zinnen gezet. Ik weet best, op wien wèl." Ik keek hem van terzijde aan. Eindelijk zou Ik dan toch een beetje wijzer worden! Eindelijk zou ik eens de meening van een derde hooren I over het vraagstuk, of Muriel op den langen duur „Ja" of ,,Neen" zou zeggen tegen kapitein Holiday. Ik maakte een beweging met mijn hoofd in Öe richting van diens rug hij en Elisabeth Verdwenen juist in de bocht van de laan en Vroeg aan zijn vriend: „U bedoelt „Eh natuurlijk." Ik voelde me onbeschrijfelijk terneergeslagen bij die spontane bevestiging. Had ik nog steeds I gehoopt, dat 't anders zou zijn? Bespottelijk van tne! Op den natuurlijksten toon ter wereld vroeg puur staatsrechtelijk opgevat. Alsof dit bij der gelijke uitingen der Regeering en op een der gelijk moment niet de eenig aangewezen weg is! Kapittelde ook een staatsrechtsexpert als Jhr. de Geer nog niet dezen zelfden middag de Regeering om deze nieuwe inkleeding van een dreigement met conflict? Dat de anti-revolutionnairen aan de forma- tie-Aalberse niet hebben willen medewerken, had volgens den heer Schouten dezelfde oor zaak als in 1933: zij achten een parlementair kabinet op een voldoende breede basis en met een behoorlijk program niet mogelijk. De SD. A.P. oordeelden zij ook nu nog een partij, waaraan men wegens haar opvattingen over gezag, defensie, financiën enz. geen Regeerings- verantwoordelijkheid kan toevertrouwen. Een samenwerking van Katholieken en So ciaal-democraten alleen noemde de heer Schou ten in strijd met het landsbelang. Zoo lang mogelijk moet het contact tusschen de par tijen, die zich op den bodem van het christe lijk beginsel stellen, behouden blijven. Daar om wilde de heer Schouten tengevolge der Juli-gebeurtenissen ook geen verwijdering tus schen de rechtsche fracties zien voortbestaan. Ook Mr. Joekes, leider der vrijzinnig-demo craten, stelde zich achter de Regeering, en lichtte toe, waarom hij in Juli evenmin als zijn anti-revolutionnaire collega een basis voor een parlementair kabinet aanwezig achtte. De te genstelling tusschen Prof. Aalberse en Jhr. de Geer over de consequente deflatie eenerzijds en de financieele opvattingen der S.D.A.P. an derzijds waren zijne motieven voor dat stand punt. Dr. BIEREMA. de liberale fractiepresident, wilde eveneens de Regeering loyaal stemmen. Maar diezelfde Regeering kreeg, omdat zij naar zijn oordeel niet genoeg bezuinigt, dusdanig den wind van voren en de heer Bierema legde haar zóó krachtig uit, waarom hoor millioenen- nota „één doorloopende demonstratie, dat de Staat niet bij machte is, orde op zijn finan ciën te stellen" twijfel aan den goeden af loop bij het volk moet wekken, dat de Ministers van het begrip „loyale steun" wel een zeer eigenaardigen indruk moeten hebben opge daan. Er zijn ook heden weder ettelijke uren heen gegaan aan redevoeringen van de éénmans- fracties ARTS, VAN HOUTEN, VERVOORN en WESTERMAN. De laatste kwam nog eens te rug op zijn al vroeger geoefenden aandrang, dat de Regeering toch krachtig ingrijpe tegen de goudafvloeiing, opdat het publiek niet den indruk krijge, dat de Overheid hier machteloos staat. De sociaal-democraat Dr. VAN DEN TEM PEL heeft nog eens uitgelegd, waarom hij zijn tegen de verlaging der ambtenarensalarissen gerichte motie handhaaft. De communist DE VISSER benutte tot op de laatste seconde zijn spreektijdportie voor een speech in het gebruikelijke Sovjetjargon en met een peroratie, welke verschrikkelijk uit den toon viel van de Haagsche anti-lawaai- week. Minister COLIJN heeft heden, zooals gebrui kelijk, zijn rede vast met eenige zinnetjes aan gevangen. De Amsterdamsche kantonrechter mr. G. C. de Vries Feyens, veroordeelde drie bestuurslèden van de reisvereeniging „Covar", die een bus dienst voor de „leden" onderhield tusschen Am sterdam en Den Haag, ieder tot een zware geld boete n.I. f 1.000, subs, twee maanden hechtenis. De bestuursleden, die aanvoerden, dat hier geen sprake is van een dienst voor het publiek, doch slechts voor de ingeschrevenen en contri- bueerende leden, zoodat h.i. voor dezen dienst geen concessie noodig is en dus de wet op de openbare middelen van vervoer niet is overtre. den, hebben van dit vonnis appel aangeteekend bij de rechtbank. In verband met de publicaties in de pers, naar aanleiding van een door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw bij den Minister van Landbouw en Visscherij aanhangig gemaak te zaak betreffende klachten over het optreden van melkcontroleurs, wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat door den ambtsvoorgan ger van den Minister, zoodra hij deze klachten vernam, aanstonds een onderzoek hiernaar is bevolen. De opdracht hiertoe was reeds verstrekt voordat de klacht den Minister van de zijde van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw had bereikt. Wij vernemen voorts dat bij het uitgebreide onderzoek reeds tal van personen zijn gehoord, maar dat dat onderzoek nog niet is beëin- ik verder: „Denkt u dan, dat ze tenslotte toch van hem houdt, kolonel Fielding?" Elisabeth's jonge kolonel bleef midden op den weg staan. Hij keek me aan, alsof hij niet goed begreep, wat ik gezegd had. Hij fronste even de wenkbrauwen en glimlachte onder dat dwaze, kleine, gouden snorretje van hem. Hij herhaalde: „Van hem houden? Juffrouw Elvey? Natuurlijk niet. Juffrouw Elvey is niet 't soort meisje, dat van 'n man houdt." Ik was ook stil blijven staan. We stonden el kaar aan te kijken midden op den weg. Ik was erg nieuwsgierig naar de meening van dezen jongen man omtrent het meisje dat me mijn vroegeren aanbidder had afgenomen en nu waarschijnlijk zou gaan trouwen met den man, dien ikzelf aanbad. Het meisje, aan wie alle mannen hun hart verloren en op wie alle vrou wen jaloersch waren. Wat vond kolonel Fielding nu precies van haar? „U zei me indertijd, op den dag, dat u zich verloofde, dat u, wanneer u eens tijd had, me meer over Muriel's „type" zoudt vertellen," her innerde ik hem. „Doet u dat nu eens." „O.... eh.... zoo héél veel is er eigenlijk niet te vertellen," zei hij, me aanziend. „Ze is alleen maar een van die meisjes, die schijnbaar alles hebben, wat een meisje aantrekkelijk kan ma ken: een aardig gezicht, aardige maniertjes, charme, vroolijkheid. Maar.... ehwel! Een hart heeft ze niet. En 't woord „liefde" komt in haar woordenschat niet voor, juffrouw Mat thews. Ze is koud, ze is een nul. Het lijkt of ze het heerlijk vindt, door bewonderaars omringd te worden, en dat iet op zekere hoogte ook digd. Men verzekerde ons voorts dat niet na gelaten zal worden krachtige maatregelen te ne men, indien het resultaat van het onderzoek daartoe aanleiding zou geven, terwijl t. z. t. nadere berichten hieromtrent kunnen worden tegemoet gezien. Voor het Amsterdamsche Gerechtshof heeft in liooger beroep terecht gestaan de ex-hoofd boekhouder van een groot modemagazijn in de hoofdstad, verdacht van malversaties. Hij zou falsificaties in de boeken hebben gepleegd, waardoor hij in de gelegenheid was gelden te verduisteren tot een totaal-bedrag van 60 a 70.000. De rechtbank veroordeelde den boekhouder op 28 Februari j.l. wegens verduistering tot een gevangenisstraf van twee en een half jaar, met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Zoowel het O. M. als de verdachte gingen van dit vonnis in hooger beroep. Het Hof wordt gepresideerd door mr. J. Jol les, de advocaat-generaal mr. Versteeg neemt het O.M. waar, verdediger is mr. Th. Muller Massis. „Waarom bent U in hooger beroep gekomen?" vraagt de president. Omdat ik volkomen onschuldig ben; er werd van verschillende kanten op aangedrongen, dat ik zou bekennen, maar dat kan ik niet. Maar de schijn is toch wel erg tegen U. Dat moet verdachte toegeven, maar hl) ent- kent ook maar één vervalsching te hebben ge pleegd. Uit de getuigenverklaringen blijkt, dat verd., die een hoog salaris genoot, uit hoofde van zijn ambt alle boeken en kantoormachines onder atjn bereik had. Het getuigenverhoor in deze ingewikkelde fraude brengt weinig nieuws; verd. heeft voor alle belastende feiten een verklaring bij de nand. Uit het verhoor van den directeur blijkt, dat de firma het grootste vertrouwen stelde in de zen verdachte, die reeds meer dan veertig jaar in dienst was. Aan de hand van boeken en bescheiden wor den de verschillende posten vergeleken. Het bleek o. a. dat in de boeken 14.000 méér aan betaalde belasting is geboekt, dan verschuldigd was of inderdaad uitbetaald is. Verdachte verklaart, dat dit op een vergis sing berust, die aan zijn aandacht is ontsnapt. De procureur-generaal mr. Versteeg merkt in zijn requisitoir op, dat verd.'s verweer bestaat uit een pertinente ontkentenis, waaraan hij toevoegt, dat een ander de fraudes moet heb ben gepleegd. De verduisteringen zijn echter gepleegd, toen hij het beheer over de kas had. De chèque is niet verantwoord, en daar is in ieder geval verd. verantwoordelijk voor. Bij een andere chèque is eveneens „vergeten" deze te boeken in het Centrale Kasboek. Deze falsaris, aldus spr., heeft alles gedaan om zijn manipulaties te verdoezelen, doch hij heeft fouten gemaakt. Met de rechtbank is spr. van meening, dat de geheele ten laste legging bewezen is. Tegen het vonnis echter brengt de procureur- generaal eenige bezwaren te berde van juridi- schen aard. Spr. requireerde vernietiging van het von nis en opnieuw rechtdoende verd.'s veroordee ling wegens valschheid in geschrifte en verduis tering tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. - De verdediger mr. Th. Muller Massis pleitte vrijspraak. Arrest 10 October, Naar thans eerst bekend wordt is op 15 Sep tember j.l. ingebroken ten huize van de we duwe F. aan de Laan Copes 97 te Den Haag. Ontvreemd zijn daar effecten ter waarde van 8000, een spaarbankboekje met 436, 100 gul den aan contanten, benevens gouden tientjes en een groot aantal sieraden. Dit alles bevond zich in een brandkast, waarvan de sleutel in de linnenkast bewaard werd. Deze sleutel is door de(n) dader (s) gevonden en zoo kon men gemakkelijk zijn gang gaan. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü zoo. Maar toch geeft ze niets om hen. Ze geeft alleen om wat ze haar kunnen aanbieden. At tenties. Uitgangetjes. Bewondering. Het cachet, dat 't haar geeft, met hen gezien te worden als een koningin met haar hovelingen. Het gevoel van macht, de atmosfeer van eh wierook. Dat is 't, wat Muriel van hen verlangt. Andei's niet. Maar de meesten vliegen er in. Ze staren zich blind op den schijn van uiterlijke lieftallig heid. Zoo gaat 't altijd, en daarom heeft dat type betrekkelijk nog zooveel succes. De man, die zich aan zoo'n meisje waagt, ontdekt ge woonlijk niet, wat een leegte er gaapt achter haar charmant uiterlijk, vóór hij getrouwd en voor zijn leven aan haar gebonden is." „En dan?" vroeg ik. „Dan denkt hij, dat al die romannetjes, die hij van z'n leven gelezen heeft, de heerlijkheid der liefde toch erg overdreven hebben. Of hij verbeeldt zich, dat hij erg gelukkig is, omdat niemand schijnt te denken, dat zulks niet het geval is. Of de Muriel in kwestie stelt zich aan, of ze dol op hem is, en hij merkt het verschil niet, omdat hij het ware nooit van z'n leven is tegengekomen. Eh.... ik praat veel te veel, juf frouw Matthews; ik verveel u." „Integendeel, ik stel veel belang in wat u zegt," verzekerde ik. „Ik heb de heele week nog niets anders hooren bespreken dan de voeding van de twee pasgeboren kalfjes en de boter markt. Zelfs de meest enthousiaste landarbeid- ster wil toch ook wel eens 'n enkel keertje over iets anders praten." „Maar u ziet er net uit, of ik u uit uw humeur gebracht heb, of eh neerslachtig gemaakt." De kustwacht te Rottumeroog heeft Donderdag aan het redding station te Oostmahorn gerappor teerd, dat zij in de Wester-Eems, ter hoogte van ton W. F. een stuk van een mast en een laadboom met gaf fel boven water heeft zien uitsteken, terwijl voorts veel wrakhout in de nabijheid van genoemde plek rond- drijft. Het materiaal maakt den indruk, dat het gezonken vaartuig een betrekkelijk nieuw schip moet zijn geweest. Waarschijnlijk heeft men hier te doen met een motorscheepje met hulpzeil, dat Donderdagnacht ter plaatse met man en muis moet zijn vergaan. Aangezien van het gebeurde niets is bemerkt, terwijl de kustwacht voortdurend op haar post is ge weest, neemt men aan, dat de scheepsramp zich in zeer korten tijd heeft afgespeeld. De loodsboot van Oostmahorn bevond zich Woens dagavond om negen uur nog in het gebied, waarin het schip is vergaan, doch ook de be manning van dit vaartuig heeft niets van het gebeurde bemerkt en ook geen noodseinen waargenomen. Met het oog op het slechte weer is de loodsboot toen naar Oostmahorn terug gekeerd. Donderdagmiddag is op het strand van Schiermonnikoog een witgeschilderde vlagge- stok aangespoeld, welke waarschijnlijk van het gezonken schip afkomstig is. Op het eiland worden thans verdere nasporingen gedaan naar andere voorwerpen, welke eventueel aan land zijn gespoeld, alsmede naar de lijken van de opvarenden. De motorreddingboot „Insulinde" van de Noord-Zuid-Hollandsche Redding Maatschap pij, onder commando van schipper Toxopeus, is Donderdagmiddag om twaalf uur, toen het bericht werd ontvangen, naar de plek des on- heils vertrokken. Verder stelt de reddingboot een onder zoek in naar een tweede wrak, dat door de kustwacht te Rottumeroog is gesigna leerd. Men heeft namelijk vanaf het eiland een drijvend wrak waargenomen, in welks nabijheid zich een groote sleepboot be vond. In den mast kon men iets zwart zien en men uitte de veronderstelling, dat dit menschen zouden kunnen zijn. Donderdagmmidag om 4 uur bevond 't wrak zich in Noord-Noord-Oostelijke richting van Rottumeroog. De „Insulinde" seinde van Bor- kumeroog, dat men niets meer van het wrak heeft kunnen vinden. Men veronderstelde toen, dat het wrak, dat zich nagenoeg geheel onder water bevond, door een Duitsche sleepboot in middels de Ooster-Eems zou zijn opgevaren. De „Insulinde" werd Donderdagavond om negen uur te Oostmahorn terugverwacht. Donderdag besloot de Alkmaarsche raad voor de huisvesting van de Landbouwcrisis-or ganisatie, een tijdelijk kantoorgeboouw te stichten in den tuin van het Landbouwhuis, waarin voldoende ruimte zal zijn voor het on derbrengen van de bureaux der L. C. O. Omtrent de condities hoopt het gemeente bestuur overeenstemming te verkrijgen met de L. C. O. Van verplaatsing van onderwijsinstellingen zal thans geen sprake behoeven te zijn. Naar wij vernemen kan over eenigen tijd de afkondiging van eenige Ministerieele Beschik kingen, inzake steunverleening aan de griend- „O nee," protesteerde ik. Maar hij had me inderdaad neerslachtig gemaakt. Als zijn theo rieën over Muriel waarheid bevatten, zou zij ka pitein Holiday nooit gelukkig maken! Was dat niet genoeg om me heelemaal van streek te brengen? Het leek waarachtig wel, of hij mijn gedach ten kon lezen! Hij ging voort: „Zij juffrouw Muriel heeft een open oog voor de beste kans. 't Ligt ook voor de hand; ze heeft natuurlijk groote behoefte aan allerlei dingen, waar menschen, die eh 'n hart hebben, wel buiten kunnen. Ze heeft een goed oogje op dat mooie oude buiten huis, dat in 'n hospitaal veranderd is. Den een of anderen dag krijgt 't toch weer zijn oude be stemming! Ik geloof werkelijk, dat ze zichzelf al in de rol van chatelaine ziet. Tot nu toe heeft ze waarschijnlijk haar heele leven in alles haar zin gekregen. Maar...." Hij hield op en glimlachte, een merkwaardig, bemoedigend glimlachje, dat opzettelijk voor mij bedoeld scheen. Hij ging voort; „Ik denk niet Hij wachtte weer even, voor hij verder sprak de allerlaatste woorden, die ik uit zijn mond verwacht zou hebben. „Ik denk niet, dat ze succes zal hebben bij onzen vriend eh Richard Wynn." „Wat?" zei ik scherp. „Kolonel Fielding, hoe kwam u erbij, om dat te zeggen?" Hij sperde zijn oogen open. „Wat te zeggen?" „U zei „Richard Wynn." Wat heeft die ermee te maken?" vroeg ik verbijsterd. „Kent u hem? Omdat ik hem óók ken, ziet u, en ik en rietcultuur gewas 1935, worden tegemoet gezien. De Regeeringscommissaris voor den Akker bouw en de Veehouderij deelt ons dienaan gaande mede, dat hoewel aanvankelijk wegens de instelling van het monopolie voor griend- producten en riet in den afgeloopen zomer, het niet in de bedoeling lag daarnaast nog afzon derlijke steunmaatregelen voor de verschillen de takken van cultuur in uitvoering te nemen, de toestand in de bedrijven van dien aard is, dat voor sommige cultures bijzondere maat regelen niet achterwege kunnen blijven Het ligt dan ook in het voornemen om als overgangs maatregel naast het monopolie, nog eenige steunmaatregelen te treffen. Voor het gewas 1936 zal naast het monopolie geen steun meer worden toegekend. De opbrengst der heffing op de binnenland- sche varkensvleesch-consumptie heeft, volgens het „Handelsblad", in 1934 10 millioen be- centrale 23 millioen bedroegen, zoodat het tekort 13 millioen heeft beloopen. Donderdagmiddag is op den Oranjesingel te Nijmegen een tot nu toe onbekende ongeveer 50-jarige dame, die te snel wilde oversteken, door een met groote snelheid rijdenden auto gegrepen en ongeveer 20 meter over den weg gesleurd. Dr. Feikema, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren. Men vermoedt, dat de damevop slag gedood is. Haar beenen en armen waren gekneusd en gebroken, terwijl haar gelaat onherkenbaar verwond werd. De chauffeur, C. W. uit Erlekom, heeft alle moeite gedaan om den wagen tot stilstand te brengen, doch hij had zoo'n vaart, dat de auto, nadat de remmen waren aangezet, nog een twintig meter over den weg voortschoof. De auto is door de politie in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt. Het stoffelijk overschot van de onbekende dame is naar het Canisius-ziekenhuis overge bracht. Donderdagmiddag is te Naarden onder de ge meente Nieuwkoop een droevig verkeersongeluk gebeurd, waarvan twee kinderen het slachtof fer zijn geworden. De beide zoontjes van de familie M. Kwa- kenbos waren op weg naar school, toen zij door een kind aan de andere zijde van den weg werden aangeroepen. Op het oogenblik, waarop zij zonder uit te kijken, wilden over steken, naderde een vrachtauto van de firma Goedhart uit Ter Aar, door welke beide kinde ren werden gegrepen. De wielen gingen den jongens over het lichaam. Een van de twee bleek er nog vrij goed te zijn afgekomen, doch de jongste, een ventje van zes jaar, is in zorgwekkenden toe stand opgenomen en naar het R. K. Ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar onmiddellijk ope ratief moest worden ingegrepen. Donderdagmorgen ontstond te Kerkwijk brand in het woonhuis van den arbeider K. Ringering. De brand is te wijten aan het spe len met vuur door kinderen. Het geheele huis, waarin ook een winkel in galanterieën was ge vestigd, stond in een ommezien in lichter laaie, Hoewel de politie en brandweer spoedig ter plaatse waren, kon het pand niet behouden worden. Het brandde geheel af. Twintig ko nijnen kwamen in de vlammen om. Van den inboedel kon niets gered worden. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. In het Alg. Politieblad waarschuwt de Com missaris van Politie te Maastricht belangheb benden om, alvorens in relatie te treden met de stichting „Nebomes" (Nederlandsche Bouw en Meubelspaarkas), kantoor houdende Heuge- merweg 9 a te Maastricht, inlichtingen bij hem in te winnen. In de Noord bij Dordrecht is Woensdagavond het Dordtsche motorschip „Ideaal H" door een vrachtboot uit Rotterdam overvaren geworden. De schipper en zijn knecht konden zich op een sleepboot in veiligheid brengen. „Of ik hem ken?" De jonge man keek me aan, of ik plotseling gek geworden was. „Of ik Wynn ken? Holiday?" Ik staarde hem met open mond aan. „Maar u zei „Richard Wynn", herhaalde ik radeloos. „Be doelde u dan kapitein Holiday?" Elisabeth's verloofde gaapte me nog steeds aan, of hij ernstig aan mijn verstandelijke ver mogens twijfelde. Toen stelde hij de vraag, die me 'n gewaar wording gaf, of een van de zware olmen uit de laan plotseling afknapte en met volle zwaarte op mijn hoofd terecht kwam. „Juffrouw Matthews, wilt u werkelijk zeggen, dat u niet wist, dat Dick Holiday en Richard Wynn.... eh.... dezelfde persoon waren?" ZEVEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK Bijzonderheden omtrent Richard Wynn Mijn eerste gewaarwording was absolute ver bijstering. Daarna kreeg ik, zonderling genoeg, 't gevoel, dat 't eigenlijk geen nieuws voor me was. Ik dacht bij mezelf: „Ik heb 't aldoor gewe ten. Ik heb altijd in m'n onderbewustzijn de overtuiging géhad, dat 't iets dergelijks moest zijn." En mijn gedachten vlogen terug naar dien dag op den heuvel, toen Ik juffrouw Price's kui kens had gevoerd. Dat was de eerste keer geweest, dat ik kapi tein Holiday zonder z'n khaki-uniform had ge zien. Hij had me dadelijk al zoo bekend geleken in dat oude tweedpak. Door den nevel van ver- Donderdagavond is in den Houtrakpolder te Halfweg op den hoek van den Machineweg en den Nieuwen Betonweg Amsterdam-Velsen, een ernstig ongeluk geschied. Uit de richting Velsen kwam een personen auto, welke werd bestuurd door den heer A. van H., inspecteur van het P. E. N. te Wor- merveer. Deze wilde naar links den Machine- weg oprijden en stak daartoe den richtingwijzer uit. Op dat oogenblik naderde eveneens uit de richting Velsen met groote snelheid naar schatting ongeveer 100 K. M. een motorrij der met duo-passagier. Door het naar links uitwijken van den automobilist, kwamen beide voertuigen met elkaar in botsing, waarbij zoo wel de motorrijder als de duo-passagier voor over in de sloot langs den MachineWeg te recht kwamen. Omstanders schoten onmiddellijk toe om de helpende hand te bieden. Het bleek dat de motorrijder, de 27-jarige A. Rademaker uit Amsterdam, er het ergst aan toe was. De duo-passagier, zijn broer C. werd slechts licht aan een der handen gewond en kon zich zelf uit het water redden. De motor rijder zelf echter was geheel onder water ver dwenen, doch kon spoedig op het droge wor den gebracht. Hij heeft een hersenschudding bekomen en klaagde over pijn in de borst. De man is naar het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam overgebracht. Zoowel de motor als de auto werden ernstig beschadigd en moesten worden weggesleept. De politie maakte van een en ander proces verbaal op. De landbouwer E. Klein' te Wychen, bij Nij megen, werd in het begin van deze week bij het dorschen door de machine gegrepen en eenige malen rondgesleurd. De man werd zwaar gewond en bewusteloos gevonden. Na verbonden te zijn is hij onmiddellijk naar het Canisius-ziekenhuis vervoerd, waar hij tot nu toe nog steeds bewusteloos ligt. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De Commissie tot voorbereiding van de aan wijzing van candidaten voor den consulairen dienst brengt ter kennis van belanghebbenden, dat twee jongelieden kunnen worden aange wezen als candidaat voor den consulairen dienst. Het examen hiervoor zal worden afge nomen op 8 Nov. as. en volgende dagen en gehouden worden in één der lokaliteiten van het departement van Buitenl. Zaken. Sollicitanten, die vóór het examen den leef tijd van 21 jaar moeten hebben bereikt, dienen zich vóór 20 October a.s. schriftelijk aan te melden bij den secretaris der commissie, jhr. mr. J. D. v. Kamebeek, Plein 23, 's-Graven- hage. Bij K. B. is met ingang van 1 October be noemd tot burgemeester der gemeente Ten Boer O. J. Scherphuis. Aan mr. P. Polvliet is in verband met het bereiken van de wettelijke leeftijdsgrens met 1 Oct. eervol ontslag verleend als president van het Gerechtshof te 's-Gravenhage, onder dankbetuiging. Benoemd in het Gerechtshof te 's-Graven hage: tot president mr. E. Jellinghaus, thans vice-president van gem. Gerechtshof, en tot vice-president mr. D. Lodder, thans raadsheer in gem. Gerechtshof. Aan J. C. H. Perée is op verzoek met 2 Oct. ontslag verleend als notaris te Bergen op Zoom, Benoemd tot gedelegeerden van de Neder landsche Regeering bij het internationaal mijnbouwkundig congres, dat van 20 tot 27 Oc tober te Parijs gal worden gehouden: prof. dr. H. A. Brouwer, hoogleeraar gem. universiteit te Amsterdam en dir. Geologisch Instituut aid.; prof. ir. M. H. Caron, hoogleeraar Techn. Hoo- geschool te Delft; prof. dr. ir. F. K. Th. van Iterson, dir. Staatsmijnen te Heerlen; L. Kre- mer, dir. N. V. Maatschappij tot Expl. van Lim- burgsche Steenkolenmijnen genaamd Oranje- Nassau Mijnen, te Heerlen; mr. dr. W. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht, hoofd ingenieur der mijnen, te Wijlre. Aangewezen als hoofd der delegatie prof. dr. H. A. Brouwer. Benoemd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau W. van Boven, inspecteur voor de Volksgezondheid te 's-Gravenhage, en D. E. Wentink, inspecteur voor de Volksgezondheid te Driebergen. gètelheid was 'n glimp van herkennen gescho ten, die me had doen vragen: „Heet u eigenlijk niet Richard Wynn?" Hij had het ontkend.... neen, dat toch ook weer niet. Hij had me afgescheept met te zeg gen: „U weet toch, dat ik Holiday heet!" En ik had me doodelijk geschaamd over m'n on wijze vraag! En nu, weken later, vertelde zijn vriend me zoo heel terloops, dat hij Holiday heette en Ri chard Wynn! Wat beteekende dat? Honderden vragen ver drongen zich in mijn gedachten. Ook kolonel Fieling's gezicht was één groot vraagteeken, toen hij me zoo perplex zag. We stonden daar, alsof we veranderd waren in een paar mijlstee- nen langs den landweg! En ik kon toch niet den heelen avond beslag leggen op Elisabeth's verloofde. Ik moest me een beetje haasten met al wat ik te vragen had. Ik herstelde me zoo goed ik kon, en slaagde er in, op vrij rustigen toon uit te brengen: „Ko lonel Fielding, wat u me daarjuist verteld hebt, is een groote verrassing voor me." tWordt vervolgd) Zooals gemeld is Zondagnacht te Someren (N. B.) een schot gelost met een revolver, waar door de 30-jarige Van Doorn in het been werd getroffen. Een 20-jarige jongeman uit Some ren, die in verband hiermede was aangehou den, heeft na voortgezet verhoor bekend schul dig te zijn aan de nachtelijke schietpartij. De botter II van den'inklaringsdienst Ter schelling—Harlingen, die Woensdag in nood verkeerde, is Woensdagavond door de „Zee meeuw" opgepikt en veilig in het haventje van Kornwerderzand binnengebracht. De beman ning verkoos aan boord te blijven, waarop de „Zeemeeuw" den botter op sleeptouw nam. Ge bleken was, dat het vaartuigje voor anker was gegaan, daar het ten gevolge van het zware weer roer en zeilen had verspeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3