De Volkenbondsmachine draait WIE 7'H HOED 9 I aan Europa's grenzen Tilburg weer aan het werk AKKERTJES »OCTODYNE« ITALIË BLIJFT ECHTER WEERSPANNIG l>at Kunt Ge niet slapen? BELANGSTELLING UIT SPANJE HOEST. LAMBERTUSDEN TOESTAND ZIET I j kasteel voor raadhuis VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1935 Churchill als Britsche Leeuw Dinsdagavond 1 October! Een wedstrijd met schit terende prijzen!! AKKER.CACHETS Inspectrice van het L.O. te Barce lona met officieele missie in ons land Cultureele propaganda OSSCHE STRAFZAKEN De berechting begint Contingenteerïngen Een reeks wetsontwerpen ingediend Kaasprijzen te Alkmaar Aanvoerders moesten met een aan merkelijke verlaging ge noegen nemen INDUSTRIALISATIE VAN HET WESTLAND Een commissie benoemd EMIL LUDWIG NAAR ONS LAND Lezingen over Abessinië 8 D woord GEFLUISTER met den Philips'525A hoorbaar gemaakt, dank zij de Octode-Menglamp Radio heeft met dit toestel een nieuwe stem, een nieuwe beteekenis gekre gen! Selectiviteit, gevoeligheid en zui verheid van weergave voldoen aan de hoogste eischen! Kiest Uw station op de groote, van duidelijke namen voorziene afstem- schaal! De krachtige luidspreker geeft hooge en lage tonen even fraai weer! Wie dit toestel probeert, blijft er uren mee bezig! PRODUCT VAN DE GROOTSTE. RADIO-INDUSTRIE TER WERELD.,, UW EIGEN NATIONALE INDUSTRIE, Men moet niet rekenen dat een georganiseerde staking zal uitbreken Gevolgen voor werk- loozen NU IS HET EEN BEWAAKTE OVERWEG Auto bij Eindhoven door rang eer- trein gegrepen Dank zij den krachtigen Engelschen hulp- motor draait de Volkenbondsmachine door. De Commissie van Vijf, welke haar rapport bij den Volkenbondsraad heeft ingediend, zal als verzoeningsinstantie in zake het Abessinisch geschil blijven voortbestaan, ofschoon de mid delen om een verzoening te bewerken voorshands uitgeput schijnen. Theoretisch bestaat echter de mogelijkheid, dat plotseling door een onverwach te frontverandering van een der partijen zich een kans op een verzoenende regeling alsnog voor zou doen en met het oog op die theoreti sche kans zal de Commissie van Vijf haar be staan rekken, totdat door het aannemen van een Volkenbondsresolutie ook die theoretische kans vervlogen zal zijn. Verder is uit den Vol kenbondsraad overeenkomstig art. 15 van het Volkenbondspact een Commissie van Dertien benoemd, Welke tot taak heeft een rapport met aanbevelingen over de wijze, waarop het Ita- liaansch-Abessinisch conflict het beste bijgelegd zal moeten worden, op te stellen en te publicee- ren. Engeland heeft erop aangedrongen, dat deze Commissie van Dertien niet op z'n „elf-en-der - tigst" zaï werken, zooals te Genève vroeger te doen gebruikelijk was. In Italië is men over deze „snelle" werking van Genève weinig gesticht en daarom scheldt de Italiaansche pers, nu de Volkenbond een belangrijke realiteit schijnt te willen worden, dat de Volkenbond geen reali teit is, dat men er eenzijdig en partijdig oor deelt, dat men er aan den leiband van het egoïs tische Engeland loopt, en verklaren verschil lende fascistische persorganen, dat Italië niets met Genève te maken heeft en zijn eigen lot zal smeden, zooals het dat zelf verkiest. De af wezigheid van de Italiaansche delegatie in de laatste Volkenbondsraadszitting demonstreerde deze gedesinteresseerdheid, waarmee de Ita liaansche pers nu schermt om haar teleurstelling over Genève's standvastigheid te maskeeren. Zij zegt zich niet in het minst ongerust te maken over de beslissingen van Genève, omdat tot nu toe noch in de Chineesch-Japansche quaestie, noch in de quaestie van Duitschlands eigen machtige herbewapening de Volkenbond den moed heeft gehad beslissingen met sancties te nemen. Zij rekent er blijkbaar op, dat men te genover het machtige Italië niet méér zal durven dan tegenover het verre Japan en het ontwa pende Duitschland. Het is mogelijk, dat de Ita liaansche pers op dit punt gelijk zal krijgen, ofschoon de situatie thans wel ietwat anders is, nu de lamme Volkenbond door Engeland op den rug is genomen. Het fascistische Italië heeft nooit veel eerbied voor den Volkenbond gehad, omdat het democratisch systeem van Genève, waarin de kleine en zwakke leden offi. cieel en theoretisch gelijkgerechtigd zijn met de groote en sterke bonzen, niet in de fascistische denkwijze past. Indertijd heeft Italië geprobeerd het Volkenbondssysteem gewijzigd ie krijgen, zoodat de vier groote Europeesche mogendheden Frankrijk, Italië, Engeland en Duitschland er alles voor het zeggen zouden hebben en de kleine naties slechts zouden hebben te luisteren en te volgen, maar men is te Genève op dit reorganisatie-denkbeeld niet ingegaan. Waarom zou men ook? Practisch geven de groote mo gendheden in den Volkenbond reeds den door slag. Had Engeland geen pressie op Genève uitgeoefend, dan zou de Volkenbond thans niet zooveel ruggegraat toonen, dat de Italianen er zich pijnlijk over verbazen. Er is een tijd ge weest, dat de Volkenbond een willig instrument was voor de Fransche status quo-poiitiek, welke zich baseerde op het vermolmde Verdrag van Versailles, vandaag is Genève het wapen in de hand van Engeland ter verdediging van het in. ternationale recht, dat dit keer wonderwel sa menhangt met de koloniale status-quo.politiek van het Britsche eigenbelang. Winston Churchill de felle conservatief, die het Voltairiaansehe „écrassez l'infame" toegepast wenscht te zien op Duitschland, heeft Engelands ware motieven duidelijk blootgelegd in een krasse rede, welke hij in de City Carlton Club te Londen heeft gehouden. „Gieren cirkelen in de lucht, hopen. de het vette karkas van het Britsche rijk te verslinden," aldus zeide hij. „Wij willen hun die kans niet geven. Het is een jammerlijke redenee ring te zeggen, dat Groot-Brittannië met zijn groot aantal koloniale bezittingen, terwijl nieu. were mogendheden er geene bezitten, moet toe stemmen in herdistributie van grondbezit; dat wij het Britsche rijk in stukken zouden moeten snijden om den nieuw aangekomenen gelijke rantsoenen te geven. Deden wij dat, dan zouden de aasvogels zich zoodanig vermenigvuldigen, dat ons erfdeel aan stukken zou worden ge scheurd en dat de bevolking van een eerste klas. mogendheid als Groot-Brittannië op haar kleine eiland zou kunnen verhongeren." Wijken voor het geweld van het expansie en koloniën be hoevende Italië zou een precedent scheppen voor Duitschland en Polen, die ook al om kolo_ niën beginnen te roepen. Ziedaar, een der vele plaatsen waar de Italiaansche soldatenlaars den Engelschen voet wringt. Italië en Duitschland moeten op de een of andere manier echter een economisch bestaan weten te vinden voor hun groeiende bevolkingsoverschotten en daar de zich autarkisch inkapselende mogendheden zoo wel het vrije ruilverkeer van menschen als grondstoffen onmogelijk hebben gemaakt, treedt de eisch van gebiedsuitbreiding als laatst overge_ bleven mogelijkheid automatisch naar voren. De politieke problemen hangen onverbreekbaar sa men met de economische, en zelfs, indien Enge land erin zou slagen Italië momenteel te dwin gen tot het afzien van een veldtocht tegen Abessinië, zouden daardoor de grondproblemen, die de wereld van vandaag verontrusten, niet zijn opgelost. Neem dan voor '1 naar bed gaan eens zoo'n "AKKERTJE" en slaap heerlijk rustig en lijn door Volgens recept van Apotheker Dumont Sedert eenige maanden vertoeft in ons land mevrouw Carmen Isem de Huegenin, inspectri ce van 't Lager Onderwijs te Barcelona, met 'n speciale opdracht van de Spaansche regeering tot bestudeering van sociale toestanden in Ne derland, in het bijzonder op het gebied van kinderverzorging en kinderbescherming. Mevrouw Isern de Huegenin, die gehuwd is met een Nederlander en Nederlandsch Indië van aanschouwing goed kent, is opgetogen over datgene, wat in Nederland op verschillende so ciale gebieden bereikt is. Zij heeft verschillen de steden bezocht en is in relatie gekomen met tal van autoriteiten. Instellingen als de kinderkeuring op de scholen, de schoolkinder voeding, weduwen- en weezenverzorging, de verzorging van ouden van dagen hadden haar bijzondere belangstelling, evenals de woning bouw in het algemeen en de volkshuisvesting in het bijzonder. Ook voor cultureel werk als de organisatie van leeszalen, kinderspeeltuinen, kinderrecht spraak, kinderpolitie, enz., had mevrouw Isem de Huegenin groote belangstelling. Beperkt de officieele missie van mevrouw Isem de Huegenin zich al tot het sociale ter rein, haar persoonlijke belangstelling geldt in zeer sterke mate ook de cultureele waarden van Nederland. Zij heeft een groote bewonde ring voor de Nederlandsche kunst, in de eerste plaats de schilderkunst, voor de Nederlandsche architectuur, de Nederlandsche historie, her Nederlandsche landschap en vooral ook voor den kolonialen arbeid van Nederland in Oost- Indië, Onder den indruk van en dankbaar voor het werk, dat in Nederland een genootschap als NederlandSpanje verricht om in Nederland grooter bekendheid te geven aan de Spaan sche cultuur, is zij stellig voornemens, na haar terugkeer in Spanje in den loop van October a.s. hetzelfde werk in Spanje ten aanzien van Nederland te gaan doen. Zij hoopt daartoe in haar woonplaats Barcelona zelfs te kunnen ko men tot de oprichting van een vereeniging, die zich tot taak zal stellen bekendheid te geven aan de Nederlandsche cultuur in het algemeen, doch ook aan het Nederlandsche volksleven, zijn handel, industrie, gewoonten, enz. in de kringen van Spaansche intellectueelen en za kenlieden. Zij hoopt dat te bereiken door het houden van voordrachten, bijeenkomsten, enz., en in dien de geldmiddelen dit toelaten, door het uitnoodigen van Nederlanders tot het houden van lezingen en zoo mogelijk vooral ook door het uitnoodigen van Nederlandsche kunste naars. Daarbij wenscht ze echter de Nederlandsche koloniën niet te vergeten, en haar ideaal zou zijn, in Barcelona een groep Balineesche dan sers, wajang-spelers of een gamelan te kunnen laten optreden. Als het ooit zoover komt, ver zekert zij ons, zal dit optreden zeker een offi cieel cachet dragen en zullen alle autoriteiten erbij aanwezig zijn. Om haar doel te bereiken hoopt zij op de medewerking van de te Barcelona gevestigde Nederlandsche zakenlieden en van de verschil lende cultureele organisaties in Nederland. Op den steun van de vereeniging „Nederland in den Vreemde" en van het Koloniaal Instituut kan zij reeds rekenen. Donderdag 17 October zullen voor de recht bank te 's Hertogenbosch de volgende strafza ken worden behandeld: Tegen den 24-jarigen arbeider A. J. O, en een 19-jarigen schoenmaker P. A. S., beiden uit Oss, als verdacht van inbraak bij L. van Bergen te Oss op 6 Januari 1934; tegen J. F. A., den 40- jarigen wielerbaan-directeur, bijgenaamd Jan Bol als verdacht van brandstichting in het Sportpark, althans uitlokking, te Oss in Juli 1933; tegen den 29-jarigen arbeider A. H. Jen B. en den 30-jarigen arbeider M. van O. bei den te Oss, als verdacht van inbraak bij K. Weideman te Heeswijk in den nacht van 14 op 15 Juli 1934, tegen den 31-jarigen arbeider C. H. den B. uit Oss, eveneens verdacht van in braak bij K. Weideman te Heeswijk, althans he ling en tegen den 44-jarigen arbeider N. H. C. uit Oss, als verdacht van brandstichting in het paviljoen van het sportpark te Oss op 3 Juu 1933. Ingediend zijn wetsontwerpen inzake de re geling van den invoer van: manufacturen, stoffen en weefsels van vlas, hennep en half linnen (verlenging)manufacturen, stoffen en weefsels van kunstzijde (verlenging)pluche, fluweel en trijp, alsmede voorwerpen daarvan (verlenging)tafel- en servetgoed, handdoeken en ander huishoudgoed, zoowel afgepast als aan het stuk, beddelakens en sloopen (verlenging); niet-houtvormende siergewassen, alsmede van azalea en hortensia (verlenging); schroefbou ten, schroeven, moeren en steunmateriaal voor vrijleidingen (verlenging)gort van alle soor ten (verlenging)gelaschte stalen buizen. Ingediend is verder een wetsontwerp tot wet telijke regeling van de bij Kon. Besluit "an 17 Aug. j.l. verlengde contingenteering van den invoer van manufacturen, stoffen en weefsels van geverfd, bedrukt, bontgeweven, gebleekt en ongebleekt katoen. Bovendien is ingediend een wetsontwerp tot regeling bij de wet van de bij K. B. van 17 Aug. j.l. verlengde contingenteering van den invoer van rijwielbuiten- en rijwielbinnenbanden, voor een periode van elf maanden, ing. 1 Sept. j.l. Ingediend zijn nog wetsontwerpen tot rege ling van den invoer van onderkleeding (ver lenging); stoffen en weefsels van wol en half wol (verlenging)tapijten, enz. (verlenging) kousen en sokken (verlenging); zijden stoffen enz. en bladzink. De Alkmaarsche kaasmarkt had heden een heel ongewoon verloop, doordat in het eerste uur niet werd verkocht. De vraag prijzen 36 en 37 wenschte de handel bij lan ge na niet te besteden en daardoor konden er geen zaken tot stand komen. Later zakten de eischen der aanvoerders aanmerkelijk en ten slotte moesten zij mét 25 tot 28 genoegen nemen. Over de ooi-zaak van dit ongewone verloop vernemen wij het volgende: Het Duitsche invoercontingent voor Septem ber was met 50 pCt. verhoogd tot 600.000 K.G. Hierdoor bewogen de prijzen zich de laatste weken in stijgende lijn. Daarbij kwam wat speculatie op den val van den gulden, terwijl ook rekening werd gehouden met mogelijk oor logsgevaar. Een en ander maakte, dat deze week op en kele kleine markten tot 30 besteed werd. Van morgen meende men, dat deze rijzing in Alk maar onverzwakt zou doorgaan. Vandaar de hooge vraagprijzen. Maar intusschen is het Duitsche September- contingent reeds weg en in October staat niets extra's te wachten. De normale handel kon dan ook vandaag de sterk verhoogde prijzen niet besteden. Intusschen is deze prijsstijging voor het platte land bijzonder aangenaam. Er is wel een groot verschil met slechts 3 maanden ge- ledsn, toen de kaas wegging voor 9 per 50 K.G. tegen deze week toch wel een gemiddelde van 27 per 50 K.G. Reeds eenige malen is in verschillende kren gen, betrokken bij het Westland, gewezen op de wenschelijkheid dat deze tuinbouwstreek zich niet geheel en al specialiseert, waarvan cie gevaren juist in deze dagen duidelijk blijken. Men achtte daarom, dat meer industrialisatie voor het Westland noodig is. Deze aangelegenheid is in de vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Delft en omstreken Donderdag besproken, waarbij de voorzitter Ir. Stoffel, opmerkte, dat vooral de aandacht zal moeten gevestigd wor den cp hetgeen aan nijverheid in deze streek reeds groeiende is, want het klein-industrieel bedrijf en ambachtsbedrijf vormen veelal den grondslag voor de latere grootbedrijven. De Kamer heeft nu verschillende vooraan staande personen in haar district en eenige deskundigen in het industrieele leven en deskundigen op, administratief gebied bereid ge vonden, in een commissie zitting te nemen, die zal trachten de moeilijkheden die de ontwikke ling van het kleinbedrijf in den weg staan, op te lossen. Hier is dus sprake van een Economiscn- Technologisch Instituut, doch indien' te zijner tijd zulk een instituut in ons land mocht ont staan, dan zou een deel van den arbeid door de commissie verricht daaraan overgedragen kun nen worden. In de commissie werden benoemd de leden der Kamer de heeren Ir. S. H. Stoffel, Ir. C. F. Proos, A. J. v. Eest, V. Ph. Valstar, J. van Rijn, als vertegenwoordigers van het Westland: de heeren A. Kuyvemhoven, P. J. Vis, J. Ea- rendse, P. Kok, R. Varekamp; voor het Bank wezen: J. C. Curie, en als administratief des kundige; W. A. v. d. Wiele. Emil Ludwig zal volgende week in ons land een tweetal voordrachten houden over de Abes- sinische kwestie. De eerste lezing vindt plaats op Maandag 30 Sept. a.s„ des avonds om 8.30 uur, in de kleine zaal van het Concertgebouw te Amsterdam, waarna de tweede lezing wordt gehouden op Dinsdag 1 Oct a.s., in „Diligentia" te Den Haag. Emil Ludwig heeft in de voornaamste steden van Zwitserland over dit onderwerp gesproken, waarvoor een enorme belangstelling bleek te bestaan. De zaal was telkenmale uitverkocht. Emil Ludwig kent Abessinië, doordat hij er geruimen tijd heeft gewoond en met zijn bonk over Mussolini heeft hij wel bewezen, waar het den Duce betreft, volkomen georiënteerd te zijn. eleclroden 6 roosten Octodc meng- lamp PHILIPS 9b OU Donderdagmorgen in Tilburg. Er wordt weer gewerkt. Te voet en per fiets gaan de arbeiders naar de fabrieken; ze gaan weer werken. En het is niet te zeggen, hoe blij ze zijn. We hebben den heer v. d. Meijs nog gevraagd ons een en ander te willen vertellen over den loop der onderhandelingen en ons een verkla ring te willen geven van het feit, dat deze sta king wild begonnen is en op organisatorische wijze aan een eind is gekomen. „Van het begin af," zoo vangt de heer v. d. Meüs zijn uiteenzetting aan, „zijn er een groot aantal leden geweest, die het met de staking niet eens waren, doch zij wilden niet gaan wer ken, omdat ze bang waren gehinderd te wor den. We hielden met deze leden nog contact. In het begin kwamen ze om steun, maar toen ze zagen, dat wij geen steun gaven, werd het contact van anderen aard. De groepen arbei ders, die bij ons kwamen werden grooter en ze kwamen van meer fabrieken. We konden hun niets anders aanraden dan te gaan werken, maar als ze gingen duurde het meestal niet lang. Na eenigen tijd werd de toestand zoo, dat het stakingscomité zich had vastgewerkt in de ver klaring, dat men alleen weer-zou gaan werken tegen de oude loonen. Daartegenover stond het bindend besluit van de fabrikantenvereeniging, vast te houden aan de nieuwe loonregeling, Tusschen deze twee partijen stond de massa van weerlooze arbeiders, die langzamerhand tot het uiterste werd gedreven. Toen het zoover was gekomen, meende het bestuur dat het niet langer mocht duren en dat het handelend moest optreden. Het begon onderhandelingen met de fabrikanten over verschillende punten. De uitbetaling van de 40 pCt. van het ingehou den loon werd door de fabrikanten bijna on middellijk toegezegd. Over de uitbetaling van de vacantiedagen was men het nog niet heele- maal eens, maar hiervoor hadden we toch goede hoop. In dit stadium van de onderhandelingen heb ben we een vergadering gehouden met een aan tal arbeiders. We hebben daar onze opinie ge zegd en we merkten, dat de menschen graag zouden hebben, dat wij het sein tot werkher- vatten zouden geven. De onderhandelingen met den heer P. de Jong waren mislukt zoodat voor St. Lambertus de tijd gekomen was. We hebben daarop een vergadering gehouden met verte genwoordigers van alle fabrieken, waarop we den menschen zegden te wachten op een sein van ons om aan het werk te gaan. Dat was Maan dag jX Hoe toen de stemming was, blijkt uit het feit, dat voor ons gebouw een groot aantal menschen stonden om de vergadering te belet ten, maar de vertegenwoordigers trokken zich hiervan niets aan en kwamen kalm binnen. Terwijl wij bezig waren met besprekingen, kwam de bemiddelingspoging van den burge meester uit de lucht vallen, waardoor onze be sprekingen enkele dagen werden vertraagd. Deze voorstellen zijn door de fabrikanten niet behandeld, maar zij hebben daarna de punten opgesteld, zooals deze bij besprekingen tusschen werkgevers' en arbeidersorganisaties wel niet naar de letteren maar wel naar den geest wa ren vastgesteld." „En hoe staat het met de vergaderingen, die u zult houden? Dit is immers een voornaam punt." „Ja, die vergaderingen", luidde het antwoord. „Die zjjn inderdaad heel voornaam. Vooral ook om hetgeen door de stakingsleiding hierover is verteld. Op de vergadering van gisteravond op de wielerbaan is gezegd, dat in de komende veer tien dagen met St. Lambertus over de loons verlaging zal worden gesproken en dat door St. Lambertus over veertien dagen de staking zal worden uitgeroepen. Deze tendenz zat inderdaad in de voorstellen van den burgemeester, maar daarop zouden wij niet ingaan. De loonsverlaging is een feit. Wij komen daarop niet meer terug. Wei zullen wij met onze leden vergaderen over het beleid van het bestuur gedurende het conflict. Theoretisch zou het mogelijk zijn, dat wij over veertien da gen gaan staken, thans hebben we geen collec tief contract, doch een gentlemen agreement om het zoo maar te noemen. Practisch is het echter onmogelijk en een dwaasheid. De loonsverlaging wordt niet onge daan gemaakt. Er is met staking niets te be halen. Alle geruchten en praatjes, die in de stad de rondte doen, kunt u catagorisch tegen spreken. De staking van St. .Lambertus komt niet. Het komt mij voor, dat dit op de wielerbaan is gezegd door de leiders om hun aftocht te dekken en om den menschen 'n doekje voor het bloeden te geven. Er heerscht in dit opzicht eenstemmigheid bij de organisaties, zooals deze gedurende het ge- heele conflict heeft geheerscht. Eenstemmig is indertijd besloten de loonsverlaging aan te nemen; eenstemmig was gisterenmorgen ook het besluit genomen des avonds het sein tot werkhervatting te geven." „Zou deze staking nog gevolgen kunnen heb ben voor den een of den ander?" „Vast en zeker. Vooral de werkloozen kunnen er nog nadeelige gevolgen van ondervinden. Er bestaat immers een ministerieele bepaling, dat arbeiders, die tengevolge van staking werkloos worden, gedurende drie maanden geen steun- uitkeering mogen ontvangen. Het is zelfs nog de vraag, of degenen, die voor de staking werkloos waren, nog voor uitkeering in aanmerking komen. Zij hebben immers ge legenheid gehad om aan het werk te gaan. Het bestuur van St. Lambertus is echter reeds ac tief geweest. Het heeft reeds geconfereerd met den directeur van het crisisbureau in Tilburg en zal al het mogelijke doen om de beste oplossing te bereiken. ZJoo ziet u, dat we, al is nu het ergste achter den rug, nog werk genoeg hebben. We moe ten nog steeds conferenties bijwonen en we moeten ook de vergaderingen met onze leden houden." „Mag ik u nog vragen, hoe het staat met de royementen. Eigenlijk is dat een interne aan gelegenheid en misschien zegt u er daarom lie ver niets van?" „Hoe we het met de royementen zullen doen is een interne aangelegenheid van de organisa tie. Men moet zich daarover geen overdreven voorstellingen maken. In het geheel zjjn nog geen twintig menschen geroyeerd. En er is nie mand geroyeerd, omdat hij lid van een fabrieks- commissie is geweest. Hiertoe hebben wel 150 of 160 menschen behoord. Van die twintig zijn er verschillende, waarvan we aannemen, dat ze het niet zoo kwaad hebben gemeend en meer te goeder trouw zijn geweest. Die nemen we ze ker terug. Maar over hen, die bewust tegen de organisaties in, de leiding hebben genomen, moeten we nog beraadslagen. En ik geloof ni%t, dat we die terug zullen nemen." De heer v. d. Meijs is zichtbaar vermoeid en nu de spanning van het conflict niet meer be staat is het hem aan te zien, dat hij rust noo dig heeft. Voorzoover wij hem die rust kunnen geven, doen we dit door stil te verdwijnen. Van rust zal wel niet veel komen, want er ligt voor het bestuur van St. Lambertus nog heel wat werk te wachten. Maar het voornaamste is, dat Tilburg weer werkt, dat de fabrieken weer draaien. Op straat is weer de beweging van den arbeid. Iedereen voelt, dat hij een last kwijt is en men voelt zich bijna even opgelucht als was de heele economi sche crisis achter den rug, als stonden we aan het begin van een beteren tijd. Donderdagavond werden de spoorboomen van den Woenselschen overweg bij Eindhoven ge opend, nadat eenige treinen waren gepasseerd. Het auto-verkeer over den overweg ging door, doch op een gegeven oogenblik kwamen drie wagons, die van achteren werden opgeduwd, op den overweg aanrijden. Een auto, waarin de heer en mevrouw van 't Hoff uit St. Oedenrode en mevr. van Hout met haar dochtertje gezeten waren, werd gegrepen en in elkaar gedrukt. Geen der inzittenden bekwam echter eenig letsel. Bij het onderzoek verklaarde de overweg wachter, dat hij meende een teeken gekregen te hebben om de boomen weer te openen. In de gemeenteraadsvergadering van Dussen is met 6 tegen 5 stemmen beslotten, het oude kasteel, dateerende uit de 14e eeuw en dat de laatste jaren onbewoond was, aan te koopen voor de som van f 15.000. Het kasteel behoort aan de familie Suringa. De bedoeling van dezen aankoop is het kasteel in te richten voor ge meentehuis en museum.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5