Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? Het Jodenvraagstuk na het Congres van Neurenberg Plaats dan een „Omroeper voor 80.000 gezinnen Het jaarlijksch koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Een landboawfeestdag te Purmerend. EEN MEER DRAAGLIJKE VERHOUDING VRIJDAG 27 SEPTEMBER I93S I Biljartfabriek „Monarch" NUTRICIA- KINDERMEEL (Shamponellct iinimnMnnntmrannnminniininnnininnmminnnnnniinminMinninnnnninninnnniiinnminii rt I §g mm Kermis in Volendam. De zweefmolen geniet de onverdeelde belang stelling van jong en oud Uitsluiting der Joden van het bur gerrecht is een novum, is een daad met revolution- nairen inslag Opleving van het Zionisme A-vanVALKENBURG'S -I -LEEUWARDEN- Fa. J. Elsenburg - Amsterdam MARIETTE SERLê Int. Recherche- en Inf. Bureau „Hommes" -tftt0R5T-DEN-ï ANNEX CHEMISCHE WASSCHERIJ WILLIAM'S Met veel liefde en zorg behandelt het meisje de druiven, gekweekt in een broeikas Aan bekomen verwondingen overleden De K. L. M.-tariefsverlaging BOEK EN BLAD RETRAITEN De Thabor, Rotterdam Dames. FOTOREPORTAGE H. M. de Koningin en H. K. H. Prrn*ei Juliana brachten tijdens haar verbhjf in de hoofdstad Donderdagmiddag een bezoek aan het Diaconie -Weeshuis der Nederduitsch Hervormde Gemeente. De vorstelijke bezoeksters bij aankomst voor het gebouw De eerste Bossche paardenmarkt werd Donderdag door den bur gemeester, mr. F. van Lanschot geopend. De populaire burger vader in een geanimeerd gesprek met een paardenkoopman irtflT l-G Als onderdeel van den landbouw-feestdag te Purmerend werd Donderdag morgen de jaarlijksche veetentoonstelling gehouden, waarvan hierboven een aardig detail Een folkloristisch spel, .De bruiloft van Dirk en Jantje', werd Donderdag ter gelegenheid van den landbouw-feestdag te Purmerend opgevoerd. Een aardig kijkje aan de bruiloftstafel «Bijzondere correspondentie uit Berlijn) Een belangrijke episode van de geschie denis der Joden in Duitschland is ten einde. In den loop van de negentiende eeuw, in het liberaal-geestelijke en -politieke proces, veelvuldig als „emancipatie" betiteld werd de Jood tot vollen burger van den staat waarin hij leefde, zonder onderscheid van de overige burgers, met wie hij gelijke en evenveel rechten en plichten deelde. Door de afkondi ging van de wet op het staatsburgerschap, welke in de Rijksdagzitting te Neurenberg geschiedde, is aan dit tijdperk een einde ge komen. Een onderscheid wordt gemaakt tus- schen de staatsonderdanen en de Rijksburgers, welke laatste kwaliteit niet meer door geboorte verkregen wordt, maar verleend wordt aan den mensch van Duitsch bloed. Een Jood kan dus niet in het bezit komen van de nieuw gescha pen waardigheid van Rijksburger. Zooals zich laat denken heeft de afkondiging dezer wet de Joden in Duitschland zonder uit zondering zeer pijnlijk getroffen, al zijn de reacties erop ook verscheiden. De Joden zelf hadden zich overigens op deze wet lang voorbereid, daar maanden tevoren lei dende persoonlijkheden van den staat haar reeds hadden aangekondigd. Het is slechts een consequentie van het princiep van den rassen- staat, dat reeds in vroegere wetten tot uit drukking kwam, o.a. in de wet op den alge- meenen militairen dienstplicht en op den alge- meenen arbeidsdienstplicht, waarbij de Joden op deze twee beslissende terreinen van staats burgerlijke activiteit werden uitgesloten. Dit grondwettelijk princiep is een volstrekt novum in de grondwet-geschiedenis, het heeft een waarlijk revolutionnairen inslag. Het spreekt vanzelf, dat de rassenwetgeving van Neurenberg de levensgrondslagen van het Jodendom in Duitschland heeft getroffen en in alle Joodsche gemoederen een hevige, innerlijke beroering heeft teweegge bracht. De Joodsche leiders zelve echter doen tot hun ras- en geloofsgenooten een oproep tot bezonnenheid en zelfinkeer, dat doen met name zij, die sympathiseeren met het Zionisme. En deze zelfinkeer leert hun de waarlijk bittere les, dat de Joden in alle landen ten slotte slechts objecten der wetgeving zijn. Hoe hun positie in dien staat zal zijn, bepalen niet zijzelve, maar degenen, die in den staat regee- ren. De erkenning van dit feit was 40 jaar geleden ook een der essentieelste Srijfveeren voor die moderne beweging onder de Joden, die ernaar streeft, het Jodendom een nieuwen bestaans vorm te geven, waarin de Jood weer subject der geschiedenis wordt en overeenkomstig zijn eigen aard kan leven. Dat is de diepere zin van het streven naar de stichting van een Joodsch vaderland in Palestina. De Zionistische leiders in Duitschland wek ken hun volgelingen dan ook op, de wetgeving van Neurenberg niet politiek te zien, maar realistisch en historisch: als een gebeurtenis van enorme draagwijdte, waaruit de Joden lessen moeten putten aangaande den bijzonde ren aard van het Joodsch bestaan en over de positie van het Joodsche volk onder de andere volken. Voor de Zionistische en ook de orthodoxe (geloovige) Joden is de wet op de gemengde huwelijken eigenlijk slechts inzooverre hard en onaannemelijk als de Duitsche Joden erin be stempeld worden tot een minderwaardige minderheid. In de wet worden immers slechts verboden huwelijk en geslachtelijk verkeer tusschen staatsonderdanen van Arischen bloede en Joden. Huwelijk en geslachtelijk verkeer tusschen staatsonderdanen van Arischen bloede met b.v. negers, worden er niet in verboden en strafbaar gesteld. Overigens zijn Zionisten en orthodoxe, ge loovige Joden altijd even straffe tegenstanders van de gemengde huwelijken geweest als thans de nationaal-socialisten. De wet op de ge mengde huwelijken treft vooral den liberalen jood, die in Duitschland een veelvuldige ver schijning was, zoo veelvuldig, dat daardoor vele menschen uit de Joodsche gemeenschap ver dwenen en het Jodendom in Duitschland in gevaar kwam te verdwijnen. De liberale Jood, die Westersche cultuur geabsorbeerd had en door de Westersche cultuur geabsorbeerd was, was uitermate geneigd tot het aangaan van een gemengd huwelijk. Zoo verdween ook het Jodenvraagstuk eenige eeuwen terug uit de Spaansche maatschappij. Zij, die niet emigreer den losten zich daar door gemengde huwelijken in de inheemsche bevolking op. Vandaar dan ook, dat de Joodsch-bewuste kringen in Duitschland de laatste tientallen jaren tegen het aangaan van gemengde huwelijken heb ben geijverd. Door de wet op de gemengde huwelijken worden dus vooral de liberale Joden getroffen, daar er een radicaal eind wordt ge maakt aan het liberalé tijdvak, waarin de liberale Jood thuis was. Wij spréken in deze beschouwing niet over het christelijke standpunt inzake de Joden wet geving. Alleen zij opgemerkt, dat voor de Kerk, die met de nationaal-socialistische praktijk van het rassenbeginsel niet mede kon gaan, een huwelijksbeperking van den tot het Christen dom bekeerden Jood niet kan aanvaarden. Maar dat is, geloof ik, canonisch recht. De Joden in Duitschland wenschen in groote meerderheid niets anders dan een draaglijke verhouding tot hun Duitsche omgeving. Zij wenschen dit omwille van hen zelf, maar zij willen ook niet, dat het Joden vraagstuk conflictstof wordt tusschen Duitsch land en de wereld daarbuiten. Deze groote meerderheid meent, dat die draaglijke verhouding op grond van vier pun ten tot stand kan komen. Ten eerste moet een difformatie van de Joden achterwege blijven, overeenkomstig de stelling, dat rassenscheiding minderwaardig heid van vreemde rassen beteekent. Een hetze als gevoerd wordt door „Der Stürmer", welke het Joodsche volk zonder meer als een moor denaarsvolk betitelt, zou achterwege moeten blijven. Ten tweede moet voor de Joden de mogelijk heid blijven bestaan om zich in het vrije econo mische leven te blijven bewegen, teneinde in hun levensonderhoud te kunnen voorzien. Ten derde moeten de Joden hun eigen cul- tuurspheer mogen hebben, in het bijzonder op het gebied van het schoolwezen en moeten zij de mogelijkheid bezitten de cultureele en ethi sche waarden van het Jodendom te verzorgen en de nieuwe generatie voor haar toekomstig J leven te vormen, in het bijzonder door een I doelmatige omstelling in de beroepen en voor bereiding op de emigratie. Ten vierde behoort een geordende emigratie der Joden, vooral van de Joodsche jeugd, door de bevoegde instanties bevorderd te worden. Dat er in althans drie van de vier punten samenwerking tusschen de niet-liberale Jood sche leiders en de leiding van den nationaal- N.Z. Voorburgwal 177 - Telefoon 37689 Specialiteit in belastingvrije Tafelbiljarts vanaf f 37,50 deskundig samengesteld. SPRAAK- EN STEMVERBETERING „Leelljke spraak: 'n groote handicap" A'dam - Roelof Hartpl. 4 - Tel. 90001 S MiiiïiiiiMiiiMiiniiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiifiiiu VAN RIIN'S MOSTERD UTRECHT (Oud Politie-Comm.) Amstel 8 b/d Munt. A'dam Behandeling v. alle Rechtszaken. Advies 1. Regeling Huwelijksvoorwaarden. Doeltreffende ACTEN op elk gebied. - Voork. faillissementen. re LEF:-ti .terecht genoemd: de Nederlandsche champagne. Eén van het beroemde Nederlandsche zestal van WO LD Rl N G IDEMA N.V. GRONIN G E N voorstellingen voor alle festiviteiten GOOCHELAAR, BUIKSPREKER POPPENTHEATER Middenweg 98, A'dam-O., Tel. 51107 socialistischen staat zal bestaan, is een moge lijkheid, waarop verschillende verschijnselen schijnen te wijzen. Hoewel het er overigens bi) de nat. socialistische leiding wel niet zoo zeer op aan zal komen, of de verhouding tusschen het Duitsche volk en de Joodsche minderheid draaglijk is voor deze laatste. Dit laatste blijkt uit maatregelen, die nog in de maak zijn, om den Joden de deelname aan het vrije economische leven (punt 3) op z'n zachtst gezegd, bezwaarlijk te maken. Onzerzijds kunnen wij niets anders dan me delijden hebben met de wederwaardigheden van dit eens door Jahweh uitverkoren, thans vaderlandiooze volk, welks in Duitschland le vend deel tot een bestaan van uitgestootenen veroordeeld is. Hoogstwaarschijnlijk zal ook het Palestina- probleem, tengevolge van de Duitsche wetge ving, weer dringender aan de orde van den dag komen. De heer Nieuwenhuis, die Woensdagavond te Olst tusschen de veerpont en een wagen be kneld raakte, is in het ziekenhuis te Deventer aan de bekomen verwondingen bezweken. Het bericht van den 24sten September betref fende de a.s. tariefsverlagingen bij de KLM op de Zeelandlijn en den dienst op Kopenhagen en Malmö, behoeft eenige verbetering. De tarieven worden namelijk niet den lsten October ver laagd, doch den 6den, dus met ingang van den winterdienst. „AN IT RA'S DANS", door Fannie Hurst. Uitg.: H. P. Leopold's Uitg. Mij. 's Gravenhage. Het is een vreemd milieu dat Fannie Hurst in dit boek beschrijft, 'n Geniaal piano-virtuoos die om zijn kunst zoo ontzien wordt dat het heele huishouden hopeloos in de war zou loopen ais daar niet Anitra was, het frêle wezentje, dat alle zorgen weglacht en met haar komische imi taties voortdurend een sfeer van vreugde om zich heen schept. Bleef het tusschen deze twee figuren beperkt, het boek zou te aanvaarden zijn, bij de neven figuren echter treedt het sexueele en sensueele zoodanig op den voorgrond en dit wordt door de schrijfster zoo realistisch-rauw en met een zeker welbehagen uitgestald, dat wij het werk als contrabande moeten afwijzen. „SVIZZERO!" Bolt. Uitg.: Groningen. door Niklaus J. B. Wolters. Een jongensleven, met protestantsch christe- lijken inslag, en uitgegeven met de bedoeling te dienen tot schoollectuur in christelijke onder wijsinrichtingen. Een strijdlustige natuur heeft deze Zwitsersche knaap, dien we beschreven zien met zijn fouten en tekortkomingen, ge plaatst in een „moderne" omgeving. Van huis weggeloopen komt hij tenslotte bij den Itali- aanschen tunnelbouw voor den Jungfrau-spoor- weg, doorstaat smaad, ziekte en staking met een blij-eindigende verzoening. Dit leven in do bergen heeft zijn bijzondere bekoring, en voor het gestelde doel is het boekje aanbevelens waardig. „HET HUIS AAN DE HAVEN", door Adri van Witzenburg. Uitg.: H. Meulenhoff. A'dam. Een ouderwetsch jongensboek, ja maar dan in den goeden zin, d.w.z. een waar spanning in zit, waarin avonturen te beleven zijn. De stijl is hier en daar wat hoogdravend; wij vermoeden echter dat de schrijver dit met opzet gedaan heeft om de sfeer van geheimzinnigheid wat aan te dikken en dat is hem dan gelukt. Hier en daar is hij wat te simpel in zijn onder brekingen, die de spanning moeten verhoogen. Zoo schenkt mevrouw Hermans wel wat erg veel kopjes thee. Dit neemt echter niet weg, dat 't een spannend boek gebleven is, waar onze jon gens zeker gretig naar zullen grijpen. 14—18 Oct. 19—22 Oct. 22—25 Oct. 27—30 Oct. 4— 7 Nov. 11—14 Nov. 18—21 Nov. 25—28 Nov. 303 Dec. 9—12 Dec. 15—18 Dec. 22—25 Dec. 28—31 Dec. 69 Jan. 12—15 Jan. 2023 Jan. Meisjes. Gehuwden. Meisjes. Leerlingen Mulo-School. Ongeh. dames. Meisjes. Meisjes. Jonge Tertiarissen St. Franciscus e. a. deeln. Verloofde meisjes. Kloosterroepingen èn voor haar di# meer godsdienstig willen leven. Ongeh. dames. Meisjes. Gehuwden. Meisjes. Gehuwden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 8