De K.R.O. gaat feest vieren; en met reden! 1 1 WIE2N HOED "ZOU PAT WEL ZUN van TELEFUNKEN IN 10 JAAR GEGROEID TOT MACHTIG BOLWERK ■ML 1m TIENDE MONUMENTEN DAG De Paus en de vrede vo\?£SS ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1935 Feestgave van Katholiek Neder land, te storten in het Jubi leum-Bouwfond s Elk zijn duit in het zakje Een nieuwe concertzaal Nationale Omroep Pastoor L. Perquin O.P. R.K. ZIEKENHUISWEZEN Jaarvergadering der Vereeniging van R. K. Ziekenhuizen DE BROODPRIJS Verhooging van de monopolie heffing afgeraden Pater J. Dito O.P DE MELKVEE-AFSLACHTING Handelsvorderingen op Duitsche debiteuren BEDREIGD MET REVOLVER? Duitscher zou ontsnapt zijn aan Nederlandsche communisten Spanje's nieuwe minister -president, Chapapriëta, omringd van journalisten, nadat hij aan den president van de republiek de JEUGDWERKLOOSHEID Katholiek congres te Nijmegen Aanbesteding Koningin Astrid-dahlia ('t Wordt iets héél leuks! Let op advertentie van Maandagavond Natuurschoon 1928 Ontslagen Goedkeuring verdragen spoorweg vervoer Radio-voordrachten van het R. K. Werkliedenverbond Bijeenkomst te Enschede Verarming van ons landschap Beverwijk-Wijk aan Zee en Duin Ontstemming over de houding van een burgemeester inzake de fusie DE INBRAAK TE ZANDVOORT Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Neder-Betuwe Universitaire examens De tweekamp tusschen Eu we en Aljechin Opening geschiedt door minister Slotemaker de Bruine Machinisten-examen Postvluchten im»: Op de Zondagen 6 en 13 October a.s. gaat Katholiek Nederland het tweede lustrum vieren van den Katholieken Radio Omroep. Dankbaar gestemd zal men terugzien op de ontwikkeling van deze fiere stichting, welke in tien jaren tijds is uitgegroeid tot een machtig bolwerk ter verdediging van onze gods dienstige en nationale belangen. En bouwend aan de toekomst zal de feest gave van ons, Katholieken, de moge lijkheid openen, om de outillage van het jubileerend K. R. O.-bedrijf uit te breiden en te verbeteren. Het programma der tweede lustrum-viering op 6 en 13 October is in groote trekken reeds bekend. Op den eersten Zondag wordt in alle parochie-kerken over heel het land een H. Mis van dankbaarheid opgedragen tot intentie van den K. R. O. Des middags om één uur spreekt de voorzitter van den K. R. O., Pastoor L. H. Perquin, voor de microfoon tot Katholiek Ne derland en 's avonds wordt een keurig feest programma uitgezonden, w.o. de non stop jubi leum-revue „2x5= feest". Op den tweeden Zondag wordt 's morgens in de St. Dominicuskerk te Utrecht door Mgr. D. Huurdeman, vicaris-generaal van het Aarts bisdom Utrecht, een plechtige Hoogmis opge dragen, waaronder Prof. B. Molkenboer O.P. een feestpredikatie zal houden. Des middags recipieert het K. R. O.-bestuur in „Tivoli", Kruisstraat 1 te Utrecht, waar 's middags om drie uur de feestvergadering wordt gehouden. Tijdens deze bijeenkomst zal het versterkt K. R. O. Symphonie-Orkest (U.S.O.) en het K. R. O.-koor een gecombineerd programma uitvoeren. Tijdens deze feestvergadering zal de voor zitter van het Nationaal Comité van Aan beveling voor den K. R. O., Z. Exc. Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Staat, namens Katholiek Nederland, de feestgave aan het K. R. O.-bestuur aanbie den. Deze feestgave, bestaande uit een geld bedrag, bijeengebracht, zoo mogelijk, door iederen Katholiek, zal wt>rden gestort in het J ubileum-Bouwfonds. Uit dit fonds zal worden bekostigd de bouw van een nieuwe, groote concertzaal, waaraan reeds lang dringend behoefte bestaat. Dit brengt tevens mede een overwinnig der techniscne moeilijkheden: over een dubbele, volledige appa ratuur zal men gelijktijdig op verschillende golflengten twee programma's kunnen uitzenden. Deze nieuwe zaal wordt 2y, maal zoo groot als de bestaande en krijgt een ruimte van 3000 M3. De voor dezen bouw benoodig- de grond, 2200 M2., is reeds gekocht en be taald. Het K.R.O.-terrein te Hilversum be slaat daarmee een oppervlakte van 4500 M2. Dezer dagen worden bij alle Katholieken zakjes thuis bezorgd en later weer afgehaald, nadat men in dit zakje zijn aandeel in de feest gave, groot of klein, al naar men missen kan, heeft gestort. Dat op deze wijze door vele kleine gaven een flink bedrag bijeen kan komen, heeft het vorig jaar de N. C. R. V. bewezen, w'elke langs dezen weg 130.000 ontving. Een dergelijke krachtige ruggesteun mag ook den K. R .O. niet worden onthouden. Het pionierswerk van pastoor Perquin, tien jaar ge leden begonnen, is onder zijn leiding uitgegroeid tot een machtig organisme, waarop niet alleen wij. Katholieken, maar alle Nederlanders over heel de wereld trotsch kunnen zijn. Vooral de werelduitzendingen, in het bijzon der het werk van Pater J. Dito O.P., hebben op den K.R.O. niet alleen een katholiek, maar ook een waarlijk nationaal stempel gedrukt. Wat de K. R. O. hier bü bereikt heeft in dienst van de missies over heel de wereld, van de Nederlan ders ver van het vaderland, in het belang van de Katholieke zaak, van Neerlands reputatie in den vreemde, is nog ongeëvenaard. Het voorbeeld van den K. R. O. heeft ook in het buitenland stimuleerend gewerkt, waar trou wens meer dan eens moreele en daadwerkelijke steun werd verleend. Zoo reikt de beteekenis van den K. R. O. tot ver over de grenzen. Neen, de K. R. O. heeft in de eerste tien jaar van zijn bestaan niet stilgezeten. Er is hard ge- Werkt en zeer veel bereikt. Laten wij, Katholie ken, dit waardeeren, door elk van ons zijn steentje bij te dragen, om op dit feest getij méé den stoot te geven tot nieuwe actie en grooter bloei. Dan zullen wij straks ook met voldoening het feest van den K. R. O. meevie ren. Dezer dagen is in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht de tweede jaarvergadering van de Vereeniging van R. K. Ziekenhuizen gehou den. De secretaris bracht een belangrijk rapport uit over het afgeloopen vereenigingsjaar, waar uit voldoende bleek het bestaansrecht en zelfs de noodzakelijkheid dezer vereeniging. Verschillende kwesties van practisch belang werden besproken. Des namiddags om twee uur vond een z.g. ziekenhuisdag plaats, die open stond voor al len, die bij het R. K. Ziekenhuiswezen zijn betrokken. De zaal was geheel bezet. Onder de aanwezigen merkten wij op den Hoogeerw. heer J. M. v. d. Tuijn, deken van 's-Gravenhage en den Hoogeerw. heer J. L. A. van Oppen, deken van Venlo. Verder de inspec teurs van Volksgezondheid Dr. L. A. Veeger, Dr. G. D. Hemmes, J. C. Bantjes, Arts en J. A. Putte, Arts. De Vereeniging van Ziekenhuizen in Ne derland was vertegenwoordigd door voorzitter en secretaris Dr. Hoitsema en Dr. Leijdesdorf. Ook merkten wij op mevr. M. Pollmann-Gall, secretaresse van den R. K. Bond van Verple- genden, Dr. van Romunde, voorzitter van den R. K. Artsenvereeniging en eenige vertegen woordigsters van den St. Canisiusbond. Verder waren aanwezig vele geestelijken, directeuren en bestuursleden van-ziekenhuizen en talrijke Eerw. Zusters van verschillende Congregaties. Na een kort openingswoord van den voor zitter, den heer Henri v. d. Putt uit Eindho ven, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, hield de secretaris der vereeniging de Zeereerw. heer A. J. Wessels S.J. een lezing, getiteld: Het ziekenhuiswezen in verband met de ontwikkeling der laatste 50 jaren. Onmid dellijk hierbij aansluitend sprak dr. J. F. J. ten Berge, directeur-geneesheer van het zieken huis van den H. Joannes de Deo te 's-Graven hage over: Het Ordeningsvraagstuk met be trekking tot onze Katholieke Ziekenhuizen. Na deze voordrachten volgde een levendige en belangrijke gedachtenwisseling waaraan ve len deelnamen. De Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel heeft een adres gezonden aan den raad van ministers inzake de verhooging der monopolie-heffing op buitenlandsche gra nen en den invloed daarvan op den broodprijs. Adressanten zijn van meening, dat de ver hooging der monopolierechten kwalijk te ver eenigen is met het streven naar verlaging van •ie kosten van noodzakelijk levensonderhoud, dat de Regeering bü haar economische politiek en terecht steeds vooropstelt en waarvoor juist dezer dagen een nieuwe commissie onder voorzitterschap van den minister van Sociale Zaken werd ingesteld. Het hoofdbestuur van genoemde maatschappij dringt er dan ook ten sterkste bij den ministerraad op aan om al thans ten aanzien van het broodgraan van de verhoogde heffing af te zien. De Vereeniging van Veeweiders en mesters in Nederland heeft heden aan den Minister van Landbouw en Visscherij een telegram gezonden waarin zij betoogt, dat de melkveeafslachting beteekent vernietiging van Neerlands roem ten koste van millioenen guldens ten laste van de schatkist, zonder dat hiermede eenig resultaat wordt bereikt. De normale toestand der vleesch- distributie is door den verkoop van blikvleesch ontwricht, zoodat de marktprijs van een slacht rijp beest van 700 pond slachtgewicht plm. 115 gulden bedraagt. Hierdoor wordt de voornaamste schakel in de veehouderij vernietigd, en zoo mede dreigt het gevaar voor de volgende jaren van 'n tekort aan eigen rundvleesch. Dringende hulp is noodzakelijk welke bereikt kan worden door de marktpositie te verbeteren. De vereeni ging verklaart zich gaarne bereid tot verdere mondelinge toelichting. In de week van 23 tot en met 28 September 1935 is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks Rm. 650.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrech- nungskasse uitstaande vorderingen met de be gunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 80301—80628. Het totale bedrag van de op het Sonderkonto uitstaande posten die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik om streeks Rm. 37,9 millioen. De Sonderkonto- posten waarover koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhanderkonto-posten is door de Ne derlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer Rm. 280.000 met de begunstigden afgerekend. Het hoogste afgerekende nummer was 17116. Het totale bedrag van de op het Treuhan- derkonto Niederlande uitstaande vorderingen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, be loopt op het oogenblik omstreeks Rm. 18.3 millioen. De Treuhanderkonto-posten waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder be grepen. Vrijdagavond werd te Arnhem een surveil- leerende agent van politie aangesproken door een opgewonden Duitscher, die hem mede deelde, dat hij zoo juist was ontsnapt aan een tweetal Nederlandsche communisten, die hem met een vuurwapen hadden bedreigd en zijn rijwiel en paspoort hadden ontvreemd. Een in allerijl in de omgeving ingesteld onderzoek had geen resultaat. Bij onderzoek bleek, dat de Duitscher een brief had moeten bezorgen bij een vooraanstaand communist te Arnhem, waar hij volgens zijn verklaring door bedoelden persoon was afgehaald en gevankelijk was weg gevoerd, waarbij men hem met de revolver zou hebben gedwongen zich rustig te gedragen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werden door de politie reeds twee arrestaties verricht, terwijl verdere aanhoudingen te wachten zijn. In verband hiermede doet de commissaris van politie te Arnhem den volgenden dringenden oproep: De commissaris verzoekt aan de beide jon gelui, die in den avond op 26 September te ongeveer kwart over negen op de Bronkbeen- laan nabij den Velperweg met een agent van politie en een vreemdeling hebben gesproken en deze laatste een sigaret hebben gegeven, zich ten spoedigste te melden aan het bureau van politie afdeeling recherche. Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Jtwim Verkrijgbaar bij apothekers en vL drogisten a f 0.75 per flacon. Maandag 21 October zal te Nijmegen in „De Vereeniging" een congres worden gehouden door de Nationale R. K. Commissie voor Jeugd- werkloozenzorg. Op dit congres zal een aantal onderwerpen, die de jeugdwerkloosheid betreffen, schriftelijk toegelicht door een aantal deskun digen, besproken worden. De bouw van de nieuwe kantoren der N. V. Verz. Mij. „St. Petrus", aan de Maliebaan ts Utrecht, is gegund aan de N.V. Bouwbedrijf v/h J. C. M. van Aken te Utrecht als laagste in- schrijfster. De bouw wordt uitgevoerd onder leiding van Edmond Nijsten, architect B.N.A. te 's-Her- togenbosch. De bekende Dahlia-kweeker, C. S. Weijers te Hillegom, werd eenigen tijd geleden bekroond met een zijner nieuwste Dahlia's, die op den proeftuin was verzorgd. Later werd aan deze verscheidenheid een Getuigschrift van Verdien ste toegekend. De heer Weijers wilde aan deze Dahlia den naam geven van Koningin Astrid. Hij bood Z.M. Koning Leopold een ruiker der bedoelde bloe men aan en vroeg de toestemming van den Koning, om de Dahlia naar wijlen de Koningin te mogen noemen. Dezer dagen ontving de heer Weijers het volgende schrijven: „De Koning heeft den brief ontvangen, dien u hem per 11 dezer deed toekomen. Zijne Majesteit was ten zeerste gevoelig voor de ge dachte, die u gehad hebt, om een nieuwe soort van Dahlia's naar Koningin Astrid te noemen, alsmede voor uwe êiesche attentie, Hem een ruiker van die bloemen aan te bieden. Ik werd met de eervolle opdracht belast, u daarom den oprechten dank van mijn Doorluchtigen Vorst over te brengen. De secretaris van 's Konings kabinet w.g. J. Chielebée." De hieronder vermelde landgoederen zijn bij beschikking van de Ministers van Landbouw en Visscherij en van Financiën onder de Natuur- schoonwet 1928 gerangschikt. Bedoelde land goederen zijn voor het publiek toegankelijk op vertoon van wandelkaarten, die tegen een kleine vergoeding worden beschikbaar gesteld. „Kremboong" in de gemeente Beilen. Dit landgoed, dat plm. 225 H.A. groot is, ligt ten Noordoosten van Hoogeveen en ten Westen van het Linthorst Homankanaal. „De Bijvanck", groot plm. 106 H.A., gelegen ten Westen van Beek bij Didam en „Bergen- bosch", groot plm. 100 H.A., gelegen ten Zuid oosten van Boek. Ingaande heden, is aan 110 arbeiders, werk zaam bij de Westfriesche kanalen: Stolpen— Schagen ontslag gegeven. Binnenkort zullen nog meer arbeiders worden ontslagen. Van 1 Octo ber af wordt n.l. niet meer in twee-ploegenstel- sel gewerkt. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeuring van de op 23 November 1933 te Rome gesloten internationale overeenkomsten omtrent het goederenvervoer en het reizigers- en bagagever- voer per spoorweg. Evenals het vorige winter-seizoen zal ook nu het R.K. Werkliedenverbond in de komende maanden voor de K.R.O.-microfoon een aantal onderwerpen doen behandelen. De belangstel ling, welke de eerste maal voor de z.g. Ver- De Tiende Monumentendag, georganiseerd door de daarvoor onder leiding van Prof. Dr. A. W. Bijvanck bestaande Commissie, is heden te Enschede gehouden. De deelnemers aan dezen dag werden des morgens tegen twaalf uur door het gemeente bestuur op het Stadhuis ontvangen, waar zij begroet werden door den burgemeester, den heer J. J. G. E. Rückert. Des middags te twee uur na den koffie maaltijd in de Groote Sociëteit kwamen de vele belangstellenden in het Rijksmuseum „Twenthe" in vergadering bijeen. De eere-voorzitter van dezen Tienden Monu mentendag, Mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in de Pro vincie Overijsel, opende de vergadering. De hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat, de heer Dr. Ir. L. R. Wentholt hield daarop de eerste van de beide voordrachten, welke in deze vergadering worden gehouden en wel over het onderwerp „Waterstaatswerken en Natuurschoon". Spr. eindigde zijn voordracht met de mede- deeling dat het naar zijn overtuiging de plicht van den bouwmeester van waterstaatswerken is om er naar te streven dat bij het ontwerpen en uitvoeren van deze werken voldoende aan dacht wordt geschonken aan het natuurschoon en dat dit in vele gevallen op de beste wijze kan geschieden, indien de ingenieur voorlichting vraagt van en zoo noodig samenwerking zoekt met personen, die een bijzondere deskundig heid op de verschillende in aanmerking komen de gebieden als architectuur, boschbouw, land- schapsschoon en dergelijke, bezitten. De kritiek van lichamen, die zich het behoud van natuurschoon en het scheppen van nieuw natuurschoon ten doel stellen, kan in vele ge vallen nuttig zijn en ongetwijfeld is groote waar de te cehten aan een uitwisseling van gedach ten tusschen de ingenieurs en de vrienden van de natuur, welke zal moeten leiden tot waar deering van elkanders standpunt. De secretaris van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland, de heer Dr. Jac. P. Thijsse, zou daarna een voordracht houden over „De verarming van ons Land schap". Doordat de heer dr. Thijsse om gezondheids redenen den Monumentendag echter niet kon bijwonen, kon hij de voordracht niet houden. Hij had den tekst van de voordracht even wel aan het dagelijksch bestuur van den Mo numentendag toegezonden, zoodat deze kon worden voorgelezen. In de voordracht had dr. Thijsse zich beperkt tot wat hij noemt het „Na tuurlijke Nederlandsche Landschap", daaronder begrijpend de duinen, de plassen en meren, de heiden en venen en de bosschen, in het bijzon der de woudpartijen langs de beken. De schoon heid van deze landschappen, in haar bijzonder heden nog dikwijls bij velen onbekend, wordt vooral in de laatste jaren met min of meer noodzaak aangetast en heeft reeds een ont stellende verarming ondergaan. Alleen door tij dig overleg en goede samenwerking tusschen overheid, technici en natuurkenners kunnen nog sommige landschappen behouden worden die voor nu en later van onberekenbare waarde zjjn voor het levensgeluk en levensgenot van ons volk en zijn vrienden. Aan het einde der vergadering hield de heer J. H. van Heek, directeur van het Rijksmuseum „Twenthe" een korte inleiding voor de bezichti ging van dit museum, waartoe na de vergade ring werd overgegaan. Hedenavond vereenigingen de deelnemers aan den Monumentendag zich in hotel „Carelsha- ven" te Delden aan een gemeenschappelijken maaltijd, tijdens welken de heer J. J. van Deinse, conservator van het Rijksmuseum „Twenthe" een tafelrede zal uitspreken. Morgen wordt een excursie gemaakt door het Zuidelijk gedeelte van Twente. bonds-radio-halfuurtjes aan den dag werd ge legd, wettigt de verwachting, dat ook thans velen de voordrachten zullen willen volgen. Na de inleiding op 1 October, worden een aantal onderwerpen besproken, welke „het ver leden" in herinnering zullen brengen: dan ko men enkele actueele onderwerpen uit „het he den" van de katholieke arbeidsbeweging aan de beurt: wezen, doel en positie van het Ver bond, de structuur van de beweging (plaatse lijk, diocesaan, nationaal), vervolgens zal de heele structuur „van lid tot topleiding" toe nog eens worden nagegaan en ten slotte zullen de verschillende instellingen van de beweging de revue passeeren. In de laatste vijf voordrachten worden „problemen" behandeld, welke vooral in dezen bewogen tijd aller aandacht verdienen. De voordrachten worden wederom gegeven op Dinsdagavond van kwart na zeven tot 7.35 uur Alleen de laatste drie, welke vallen in Maart 1936, zullen worden uitgesproken op Zondag avond van 7.50 tot 8.10 uur. Naar wij vernemen, is in verschillende krin gen ernstige ontstemming gerezen over de uit latingen van den burgemeester van Wijk aan Zeë en Duin, den heer H. Rothe, in de open bare vergadering van Ged. Staten van 4 Sep tember j.l. De houding van den burgemeester in die ver gadering heeft zulk een ontstemming verwekt, dat men overweegt te bevoegder plaatse hierop de aandacht te vestigen. O.m. zullen de leden van het inmiddels ont bonden comité van de ingezetenen, de zooge naamde „dubbele raad", een vergadering hou den, waarin zal worden voorgesteld, n. a. v. be doelde uitlatingen, een adres te zenden aan Ged. Staten. Voorts zijn enkele leden van den gemeenteraad voornemens den burgemeester in de eerstvolgende raadsvergadering over zijn houding te interpelleeren. Voornamelijk is men ontstemd over de bewering van den burge meester in bedoelde vergadering van Ged. Sta ten, als zouden de raadsleden van buiten af bewerkt zijn, alvorens zij hun steun aan het voorstel tot samenvoeging van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin gaven. Het fusie-comité „Groot-Beverwijk" zal 4 Oc tober a.s. een vergadering houden in het „Ken- nemer Hotel" ter behandeling van een voorstel van het bestuur, eveneens verband houdend met de uitlatingen van den burgemeester van Wijk aan Zee en Duin, die o.m. gezegd had, dat het comité door voorspiegelingen en beloften voor standers van de fusie had geworven. Voorts zal aan de leden van de Tweede Ka mer in den kieskring Haarlem een adres worden gezonden met het verzoek een spoedige behan deling van de samenvoeging mogelijk te maken. TELEFUNKEN geven muziek als nooit tevoren Een serie radiotoestellen, apart van uiterlijk, subliem van weergave. Prijzen van f. 106.- af. In een w'oeligen tijd, toen de wereld vol was van oorlogsgerucht, schreef de vermaarde Joseph de Maistre over den Faus als vrede vorst: „Ik ben van meening, dat de titel van ge boren middelaar tusschen de christenvorsten de meest natuurlijke titel voor den souverei- nen Opperpriester zijn zou. Ik kan mij niets schooners voorstellen dan zijn afgezanten, dis op de congressen vrede vragen, zonder oorlog te hebben gevoerd, die van geen gebieds-uit- breiding, of herstel behoeven te spreken, en die alleen opkomen voor het recht, de mensch- heid en den godsdienst." Aan het woord van De Maistre wordt men herinnerd, telkens wanneer er oorlogsgevaar dreigt. Zoo ook in dezen tijd met zijn geweldige krijgstoerustingen en beklemmende conflicten. De Paus houdt niet op zijne stem te verheffen voor het bewaren van den vrede. Liet men aan Hem de beslissing, er is geen twijfel aan, of de conflicten zouden weldra hun vreedzame oplossing vinden en de krijgstoerus tingen geen oogenblik langer voortgang hebben. Hoeveel moeite heeft Benedictus XV zich niet gegeven, om den wereld-oorlog tot een einde te brengen! Hoeveel eerder en beter zou dat einde gekomen zijn, indien men naar zijne voorstellen had willen luisteren! En in dit jaar is het juist een halve eeuw geleden dat Leo XIII door zijn bekende scheids rechterlijke uitspraak in de Carolinen-quaestie een bloedige botsing tusschen Duitschland en Spanje voorkwam. Het woord van De Maistre is van een treffen de juistheid. Tusschen de vorsten, de staatshoofden, de vol ken is de Paus de geboren middelaar, ter ver zekering van het recht en tot handhaving van den vrede. Hoeveel gelukkiger zou de wereld er aan toe zijn en hoeveel bekommering zou aan de menschheid worden bespaard, indien dit alge meen werd erkend, en naar die erkenning ook werd gehandeld, telkens waanneer een beroep op het wapengeweld de overhand dreigt te krij gen. P. S. Betreffende de inbraak bij de familie B. aan de Haarlemmerstraat te Zandvoort vernemen wij nader, dat het vermiste bedrag aan geld ongeveer 12'00 bedraagt. Een groot gedeelte hiervan was bestemd tot uitbetaling van lo:n aan de schelpenvisschers, terwijl het restant privé-eigendom was. De inbreker(s) had (den) niet veel moeite, aangezien zoowel de sleutel van het bureau als van het geldkisje voor de hand lagen. De recherche is het gelukt vinger afdrukken te nemen. In de vergadering der Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Neder-Betuwe bracht de voorzitter in herinnering dat indertijd besloten is de benoeming van een secretaris der Kamer op te schorten naar aanleiding van een des- betreffenden brief van den Minister, omdat toen niet vaststond of de Kamer zou blijven. Toen daaromtrent wél zekerheid was verkre gen, heeft de Kamer aan den Minister gevraagd of tot benoeming kon worden overgegaan. Hier op heeft de Minister geantwoord, dat hij het aan de Kamer overlaat terzake de noodige voorzieningen te treffen. De benoeming ge schiedde tijdelijk op een salaris van f 2000. minus tien pCt. per jaar. Het bureau heeft nog geen voorkeur uitgesproken voor een mees ter in de rechten of een doctorandus in de ha ndelswetenschappen. De eerste gelden voor den weg Rotterdam Lent zijn op de begrooting uitgetrokken. Ter wijl de plaats van de brug over de Noord vaststaat, is ook de richting vastgesteld welke den weg zal nemen. De verbetering van den weg TielGelder- malsen wordt belemmerd door bezwaren van administratieven en waterstaatkundigen aard. De gelden door de provincie te verstrekken zijn aanwezig. De provincie wil krachtigen steun geven. De vertraging van den weg Dru- ten—Tielsche Veer is uitsluitend gelegen in de ongunstige positie der gemeente Wamel. De regeering heeft tegen het verleenen van steun door de gemeente, bezwaar gemaakt. UTRECHT. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift „Lui? zapata varia historia (miscelanea)" mej. G. C, Horsman geb te Baarn. Geslaagd voor het cand. examen rechten mej. C. Minderhoud; voor het doet. éxamen wijs begeerte dr. W. J. C. Kooper; voor het apothe kersexamen 2de ged. de heer W. G. van Zadel- hoff; voor semiarts mej. A. van Bart en de heer'en K. O. H. Blad en E. J. Jonkers; voor het arts-examen de heer Ph. de Bruin, en voor het theor. tandhelek. examen le ged. de heer F. J. Plankeel. Naar wij vernemen, zal het tournooi om het wereldkampioenschap schaken tusschen dr. Euwe en dr. Aljechin Woensdag a.s. officieel worden geopend door den minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, prof dr. G- J. Slotemaker de Bruine. DEN HAAG. Geslaagd voor het theore tische gedeelte van Diploma C de heeren: P. Vermeulen, Delft; J. F. de Smalen, Rotterdam; A. Plaisier, Rotterdam; C. Roks, Utrecht; L. J. van Duivendijk, Amsterdam; G. Sparrius, Leeu warden. Hedenmorgen te 6.39 uur is het K.L.M.-toe- stel de „Sperwer" van Schiphol naar Indië ver trokken. Zes passagiers hebben geboekt, n.l. 2 Amsterdam—Karachi, 1 Amsterdam—Jodphur, 1 LondenCalcutta, 1 AmsterdamAllahabad en 1 passagier Parijs—Bangkok.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5