Het Memelgebied, een haard van gevaren Italië stelt den Volkenbond verantwo ordelijk Evangelische kerk onder voogdij De Assemblée ver daagd Het nieuws van heden HET RECHT VAN DEN STERKSTE WAARSCHUWING AAN GENÈVE Goemboes Berlijn te DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 29 SEPTEMBER 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19567 Beteekenen de verkiezingen een laatst en stormloop tegen de door Frankrijk, Engeland en Italië gewaarborgde autonomie? De verontwaardiging in Duitschland Rijksregeering krijgt verordenende bevoegdheid in kerkzaken Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii| Tsaldaris opent den verkiezingsstrijd „Monarchie zal een einde maken aan de verdeeldheid in het land" DIAMANT GEVONDEN Amerika sluit zich aan bij het rapport van de economische commissie Slotrede van Benesj Ook de Dertien vergaderen LOONSVERHOOGING DEM M ER-GASFORNUIZEN Het einde van den regentijd wordt momenteel in Abessinië met groote fees telijkheden gevierd. Hierboven ziet men eenige Abessiniërs bezig een van hun karakteristieke krijg sdansen uit te voeren Regeering zal eiken maatregel ver mijden, die 't conflict tusschen Italië en Abessinië zou kun nen doen uitgroeien Bereid tot accoord met Engeland 1 WÊÊÈêl ff Heden een onderhoud met Hitier Prachtig weer in Abessinië Maskalfeest voortgezet VON RIBBENTROP BEZOEKT DE WERELDTENTOON STELLING DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Zonneplekken We heeten een koud volk en het is waar, we komen niet gauw los. We verbergen onze innerlijke ontroering en schamen ons als 't tcare onze geestdrift te uiten. We komen niet licht uit de plooi. Maar wie bij de massahulde der Koninginne in de hoofdstad geweest is heeft ons volk van een andere zijde Zee- ren kennen. Vooral toen het meer „officieele" gedeelte afgeloopen was en spontaan de volksziel sprak bij het wederverschijnen van Vorstin en Prinses op het paleisbalcon. Vijf minuten lang bleef men juichen en zingen na een lange hulde en een défilé, die reeds vijf kwartier in beslag hadden genomen. Er zit veel bemoedigends in dit gebeuren. Een volk dat zich rond zijn vorsten huis schaart, een menigte, die twee eenzame vorstelijke vrouwen eert, levert een verheffend schouiospel op. In bange dagen, in moeilijke tijden zijn zulke momenten zonneplekken in 's lands historie. De vlootbeperkings- verdragen Standpunt van president Roosevelt Ook een onderhoud met Van Zeeland DEVIEZEN PROCES REKENREK Uitg. „Ide-al", Joh. Iddink, Ede m NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. (Bijzondere correspondentie uit Berlijn) In deze dagen van Europeesche spanning heeft men van Italiaansche zijde in de Duit- sche houding „neutraliteit" willen zien en geprezen. De Duitsche houding komt echter velen voor eerder „afwachtend" dan „neutraal" te zijn. Dat is de meening in de Berlijnsche di plomatieke kringen en dat is ook de uitgespro ken meening der Fransche pers, een meening, waarnaar ook de Fransche diplomatieke kunst der laatste weken heeft gehandeld. Deze arg waan, waarmede naar het Derde Rijk wordt ge keken, zet de hoofdredacties der Berlijnsche bladen in vuur en vlam. De neutrale lezer ontkomt niet aan den in druk, dat de door de Fransche diplomatie aan gewende moeite om het Stresa-front, ondanks het gebeuk der EngelschItaliaansche belan- gen-tegenstellingen, intact te houden, met een slecht oog wordt gezien, en dat vanzelfsprekend nog slechter wordt gezien, dat het argument der Fransche diplomatie in deze is het .Duit sche gevaar". Men gunt de Fransche bemoeienis van harte een grondige mislukking. Het is vaak beweerd dat dictato ren wel eens in de noodzaak komen door een buitenlandsche campagne de aandacht van on overkomelijke binnenlandsche moeilijkheden af te leiden, door een oorlogscampagne dus hun positie te verstevigen. Op Duitschland toegepast, gelooven wij, dat het tegendeel het geval is. Hitier zal zijn positie in het binnenland zeker bevestigen, indien hij, in geval van een gewapend conflict in Europa, Duitschland buiten dat conflict weet te hou den: juist het Hitleriaansche Duitschland. dat de buitenwereld altijd als den vermoedelijken aansteker van een nieuwen oorlogsbrand heeft afgeschilderd. De stemming onder het Duit sche volk is zóó afgezien van het volksdeel, dat geheel in den ..knokploeggeest" van de be weging is opgevoed dat men Hitier diep dankbaar zal zijn, zoolang hij twee rampen, welke het Duitsche volk in al haar grootst mogelijke bitterheid reeds eenmaal heeft mee gemaakt, weet af te wenden: een nieuwe in flatie en een nieuwen oorlog. En het eerste heeft hij niet zoo in zijn hand als het tweede. Dit sluit niet uit, dat het Duitsche volk het niet zou begrijpen en goedkeuren, indien de „leiding", gebruikmakend van een min of meer algemeene oorlogsverwarring in Europa, door een snel en krachtig ingrijpen een einde zou maken aan het autonoom bestaan van het Li- thausche Memel. In verband met de 29 de zer te houden verkiezingen voor den Memeier landdag, is de pers reeds wekenlang bezig de verontwaardiging gaande te maken van het Duitsche volk over de behandelingen, welke hun van het Rijk gewelddadig en wederrechtelijk losgescheurde volksgenooten van de Lithausche regeering in het verleden reeds te ondergaan hebben gehad en in de toekomst nog te onder gaan zullen hebben. Wanneer men afziet van den zeer onheb- belijken nadruk, welke erop wordt ge legd, dat het Duitsche Rijk. een „groote staat" is, Lithauen een „onbeduidende dwerg staat" en dat het „ongehoord" is, dat zulk een „kleine staat" zulk een „grooten staat" straf feloos mag tarten een onderscheid, dat ty peerend is voor het weinig fijn gevoel voor recht onzer Oostelijke buren, alsof namelijk het wezen van het onrecht er iets door zou veranderen, wanneer het omgekeerd door een grooten en een kleinen staat gepleegd zou worden kan men moeilijk zijn sympathie aan het Duitsche standpunt onthouden. De Duitsche pers heeft dezer dagen de ge- heele geschiedenis van Memel nog eens opge haald. Het is interessant om het feitelijke uit die geschiedenis in het kort te resumeeren, nu weer een nieuwe landdag wordt gekozen. In het najaar van 1923 had de inval der Lithauers in Memel, het Oostelijkste deel van Duitschland, plaats. In Januari 1923 bereisde een speciale internationale commissie, in op dracht van de ..Ambassadeursconferentie" het Memeiland en in het door haar uitgebrachte rapport heette het o.a.: ..De Oostgrens van het Memelgebied. de voormalige RussischDuit sche grens, vormt een werkelijke scheidslijn zon der overgang tusschen twee verschillende be schavingen. Minstens een eeuw scheidt ze van elkander af. Het is een echte grens tusschen Westen en Oosten, tusschen Europa en Azië." In dit rapport werd eveneens reeds ver klaard: „dat de Lithauers in den grond naar de volledige annexatie van het Memelgebied streefden". Ook heette het, dat aan het Duitsch- dom van de overwegende meerderheid der be volking geen twijfel mogelijk was. Niettegenstaande dit rapport, kwam 8 Mei 1924 de Memel-conventie tot stand, door Enge land. Frankrijk. Italië en Japan als signatair- maehten met Lithauen aangegaan. In dit ver' drag werd aan Lithauen „onder voorbehoud der in dit verdrag bepaalde voorwaarden", de souve- reiniteit over het Memeldirectorium overgedra gen. De bepaalde voorwaarden kwamen cjaarop neer, dat den Memeilanders een uitgebreide autonomie op cultureel, politiek en administra tief-juridisch gebied werd toegekend. Toen in het jaar 1932 Lithauen voor het Haagsch scheidsgerecht stond, verklaarde de toenmalige Lithausche gezant te Lon den, Sindszikaukas, openlijk, dat de Memel- autonomie erop berekend was „een geleidelijke ontwikkeling door te maken om tenslotte ge heel te verdwijnen". In Duitsche oogen heeft de Lithausche regee ring in het verleden niets onbeproefd gelaten om deze algeheele verdwijning der Memelauto- nomie zoo veel mogelijk te bespoedigen. Men wijst d«n op de reeds vroeger gehouden Me melverkiezingen, ten getale van vijf. De verdee ling der mandaten was als volgt: 1925 1927 1930 1932 Duitschers 27 25 24 24 Lithauers 2 4 5 5 Uit dit overzicht blijkt, dat geen landdag de in het statuut voorziene periode van 3 jaar heeft uitgezeten. Iedere landdag werd dan ook door de Lithausche regeering ontbonden. Ook blijkt eruit een geleidelijke verschuiving van mandaten ten gunste der Lithauers. Hiertoe droegen tusschen 1925 en 1927 de Duitsch Lithausche optiewet bij, tengevolge waarvan on geveer 15000 personen zich voor Duitschland uitspraken en als stemgerechtigden voor den Memellanddag verloren gingen en de door de Lithauers aangebrachte wijziging van de In- burgeringswet, waardoor in strijd met de bepa lingen van het statuut, talrijke „inburgeringen" van Groot-Lithauers in Memel plaats hadden. Voor Duitschland bestaat .er geen twijfel aan de bedoeling, welke de regeering te Kowno met de thans te houden verkiezingen heeft. Zij moe ten den laatsten stormloop zijn tegen de Memel- autonomie. Zij zou dit willen bereiken door tal van bepalingen en voorschriften, welke de vrij heid, eerlijkheid en geheimhouding der verkie zingen min of meer illusoir maken, o.a. door in grijpende wijzigingen in de kieswet. Vooral ech ter zou Kowno zijn doel willen bereiken eener zij ds door in grooten omvang bij Duitsche Me meilanders de burgerrechten voor twijfelachtig te verklaren, en daarmede hun stemrecht, an derzijds door op groote schaal Groot-Lithauers in het Memelland in te burgeren en dezen daar mede stemrecht te geven. Duitschland had gaarne gezien, dat een inter nationale commissie over de verkiezingen zou presideeren. evenals in het Saargebied het ge val was. Met bitterheid constateert men even wel, dat een internationale commissie in Memel wantrouwen jegens de Lithausche regeering zou hebben beduid, wat niet mocht. De internatio nale commissie in het Saargebied béteekende wantrouwen tegen Duitschland. Dat mocht wel. BERLIJN, 29 Sept. (D. In. B.) In het „Reichs- gesetzblatt van heden wordt de volgende kerk wet gepubliceerd: „Wet tot beveiliging der Duitsche Evangeli sche Kerk van 24 Sept. 1935. Naar den wil van de leden der Evangelische Kerk is de aaneensluiting der landskerken tot een Duitsche Evangelische Kerk voltrokken en in een reglement neergelegd. Met groote bezorgdheid heeft de Rijksre geering echter moeten constateeren, dat daar na door den onderlingen strijd van kerkelijke groepen een toestand is ingetreden, die de eenheid der kerkleden vernielt, de geloofs- en gewetensvrijheid van het individu schaadt, db volksgemeenschap benadeelt en de grootste ge varen medebrengt voor het bestaan der Evan gelische Kerk zelve. Doordrongen van den wil, zoo spoedig mo gelijk de regeling harer aangelegenheden over te laten aan een kerk, die geordend is, heeft de Rijksregeering ter vervulling van haar plicht als gevolmachtigde en in de overtuiging, dat die taak door geen der twistende groepen kan worden vervuld; ter beveiliging van het bestaan der Duitsche Evangelische Kerk en voor het tot stand brengen van een orde, die het de kerk mogelijk zal maken, in volle vrij heid en rust haar geloofs- en belijdeniskwesties zelf te regelen, de volgende wet goedgekeurd, die hierbij wordt afgekondigd: De Rijksminister voor de Kerkelijke Aangelegenheden wordt, ter bevordering van het hei-stel van geordende toestanden in de Duitsche Evangelische Kerk en in de Evangelische landskerken, gemachtigd, verordeningen met bindende kracht uit te vaardigen. De verordeningen worden in het „Reiclisgesetzblatt" afgekondigd. De wet is geteekend door rijkskanselier Hitier en den Rijksminister voor Kerkelijke Aangele genheden, Kerrl. Verwachting: Zwakke tot matigen, |jj Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, tij- delijk regen, aanvankelijk zachter, later H koeler. Verdere vooruitzichten: Afwisselend op- klarend en regenachtig. Koeler. ATHENE, 28 Sept. (Reuter) Minister president Tsaldaris heeft heden den verkie zingsstrijd geopend met een rede waarin hij o.a. zeide, dat door de Monarchie een einde ge maakt zal worden aan de inwendige verdeeld heid van het land. De koning zal ook als eenige chef van de bewapende macht aan deze haar ware bestem ming terug geven. Als onpartijdig hoofd van den staat, bovn en buiten de partijen staande, zal hij ertoe bijdragen om een nieuw politiek leven in Griekenland te vestigen in kalmte en voorspoed. Uit Minas-Geraes wordt gemeld, dat nabü Uderaba een diamant is gevonden met een ge wicht van 488 karaat, die de grootste ter wereld zou zijn. i GENèVE, 28 Sept. (D.N.B.) In haar zit ting van hedenmorgen heeft de Assemblée zonder oppositie besloten haar zitting niet te beëindigen, maar slechts te verdagen, teneinde in geval van verscherping van het Italiaansch-Abessinische conflict ten allen tijde zonder verdere formaliteiten weer bij een te kunnen komen. In de slotzitting werd een mededeeling van den Amerikaanschen staatssecretaris voorgele zen, waarin de Amerikaansche regeering kennis geeft van haar belangstelling voor de werk zaamheden van de economische commissie van den Volkenbond en zich aansluit bij de door haar aanvaarde principes, n.l. den eisch naar een liberale handelspolitiek door bilaterale over eenkomsten op den grondslag der meest be gunstiging. Benesj sloot de zitting met een toespraak, waarin hij naar voren bracht, dat de omstan digheid, dat dit jaar geen debatten gehouden zijn over de ontwapening, niet beteekent, dat men de hoop heeft opgegeven om de ontwape ningsconferentie tot een goed einde te brengen. Wat het Italiaansch-Abessinisch geschil be treft, verklaarde Benesj, dat nooit in Genève zoo duidelijke en tastbare verklaringen over het functionneeren van den Volkenbond en over de volkomen toepassing van het Volkenbondspact door de verschillende vertegenwoordigers der mogendheden afgelegd zijn als thans. Het feit, dat de groote mogendheden zich achter de Ge- neefsche instelling geplaatst hebben en het pact tot nieuw leven brengen, vooral echter de verklaring van een groot land als Engeland, dat het in den vervolge meer dan ooit zijn geheele politiek zal baseeren op het Volkenbondshand vest, toonen, dat de Volkenbond na jaren van ernstige beproevingen in een nieuwe periode van zijn geschiedenis treedt en een politieke en zelfs materieele macht wordt. Ten slotte zeide Benesj, dat, door het conflict, dat de Raad nog niet heeft kunnen regelen, ernstige gebeurtenissen zouden kunnen ont staan. De Assemblée gaat echter uiteen in de hoop, dat de weg der verzoening nog niet af gesloten is, en dat een vreedzame regeling nog steeds tot stand kan worden gebracht. De vergadering keurde nog de begrooting van den Bond, welke 28.280.000 goudfrancs bedraagt, goed. Tijdens de vergadering van den Volkenbond is ook de Commissie van Dertien bijeen geweest, welke echter na een korte zitting tot Donder dag verdaagd werd. Intusschen zal het secretariaat van den Vol kenbond een exposé opstellen van het conflict, dat zal dienen tot inleiding van het rapport van het comité. Maandag zullen drie leden van de commissie, de Saint Quentin, Thompson en Lopez Olivan. die belast zijn met het opstellen van een rap port in zake het verzoek van den Negus om neutrale waarnemers te zenden, hun rapport voorleggen aan hun collega's, die dit in den loop van de week zullen bestudeeren. De eindbeslissing hieromtrent ligt bij den Volkenbondsraad. B. en W. van Antwerpen hebben besloten met ingang van 1 October de loonen en tracte- menten van het gemeentepersoneel, evenals de pensioenen en gezinstoeslagen, met 5% te ver- hoogen. De maatregel staat in verband met de stijging van het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud. Goedgekeurd door de Gasstichting Verkrijgb. bij Uw winkelier, Pr. reeds v.a. t 60 Imp. N.V. Teclin. Handelsbur. G. de Boer, A'dam ROME, 27 Sept. (Reuter). Mussolini heeft vanmorgen in den ministerraad een lange verklaring afgelegd, waarin hij den Volken bond verantwoordelijk stelde voor de ernstige gevolgen, die de uitleg, door den Volkenbond gegeven van de houding van Italië, zou kunnen teweegbrengen. Het Italiaansche kabinet heeft in zijn he den gehouden zitting het volgende besloten: Italië zal den Volkenbond niet verlaten tot aan den datum, waarop de Volkenbond zelf de volledige verantwoordelijkheid op zich zal nemen omtrent de maatregelen, die Italië zullen treffen. De Italiaansche regeering heeft aan de En- gelsche regeering medegedeeld, bereid te zijn tot onderhandelingen over een accoord, waar bij rekening wordt gehouden met de wettige belangen van Groot Brittannië in Centraal- Afrika. De Italiaansche regeering verklaart op de meest plechtige Wijze, dat zij elke handeling zal vermijden, die het conflict tusschen Italië en Abessinië zou kunnen doen uitgroeien. De Italiaansche regeering kan de verklaring van den Negus, dat hij gelast heeft zijn troe pen tot 30 K.M. achter de grens terug te trek ken, niet ernstig opvatten. In het uitvoerige communiqué, dat over de zitting van den ministerraad werd uitgegeven, wordt het volgende gezegd: „Allen, die van goeden wil zijn hebben het recht van Italië bij de afwijzing der voorstel len van de Commissie van Vijf. erkend. De voorstellen hebben niet alleen op geen enkele wijze rekening gehouden met Italië's behoeften aan expansie en veiligheid, maar negeerden totaal alle verdragen, welke op diverse tijdstip pen in de perioden van 1889 tot 1906 en sindsdien tot 1925 den voorrang der Italiaan sche belangen in Abessinië hebben erkend. De Italiaansche regeering zal geenerlei initiatief nemen op een gebied en in een milieu, waar haar rechten uit vooroordeel worden miskend. Daartegenover heeft Abessinië in de dagen, dat de Volkenbond zich in het labyrinth van de procedure opsluit, de mobilisatie van al zijn strijdkrachten voltooid met het doel de gren zen der Italiaansche koloniën aan te vallen. De door den Negus aan Genève gedane me dedeeling dat hij zijn troepen bevolen heeft, 30 K. M. terug te trekken, kan door de Ita liaansche regeering, noch door eenige regee ring, die dezen naam waardig is, ernstig wor den opgenomen. Deze maatregel heeft een strategische en geen vredelievende bedoeling. Hij dient om de voorbereidingen achter het front en de versterking der stellingen beter te maskeeren. Gegeven deze situatie, is het tempo van het vertrek onzer divisies in de laatste dagen aan merkelijk versneld. Na kennis genomen te hebben van de har telijke termen, waarin de mededeeling van sir Samuel Hoare overgebracht door den Engel- schen ambassadeur vervat is, verklaart de ministerraad nog eens, zooals reeds te Bolzano, dat de politiek van Italië geen directe of ver wijderde bedoelingen heeft, die de belangen van Groot-Brittannië kunnen kwetsen. De En- gelsche regeering is van 29 Januari af tot he den op de meest loyale wijze op de hoogte ge bracht van de koloniale doeleinden der Ita liaansche politiek en van de belangen die haar leiden, belangen, die in tweezijdige overeen komsten door Engeland zelf zijn erkend." Alvorens de zitting te sluiten heeft de mi nisterraad den bevelhebbers en den troepen in Eritrea en Somaliland een groet gebracht. Deze groet geldt ook alle soldaten, die in het moederland zelf te land, ter zee of in de lucht dienst doen. De ministerraad wijst verder op hetgeen de 30.000 arbeiders in weinige maanden onder uiterst moeilijke omstandigheden hebben ge presteerd ten aanzien van de voorbereiding van een wegennet in de beide Italiaansche ko loniën in Oost-Afrika. Tenslotte neemt de ministerraad kennis van de rust en discipline, waarvan het Italiaansche volk in deze zoo gewichtige dagen getuigenis aflegt, een houding, die het kenteeken van een sterk volk is. De ministerraad stelt vast, dat in dezen tijd het Italiaansche volk gesloten om de kentee- kenen der fascistische revolutie staat. Dit zal het binnen zeer korten tijd aan de wereld door een mobilisatie der burgers, zoo als in de geschiedenis nog niet is voorgeko men, bewijzen. BERLIJN, 28 Sept. (D.N.B.) De Hongaar- sche ministër-president is hedenavond te zes uur in gezelschap van Goering op het vlieg veld Tempelhof aangekomen. Zooals men weet heeft Goemboes eenige da gen als gast van Goering in Oost-Pruisen ge jaagd. Hij zal Zondag door den Führer ontvan gen worden. Bovendien zal de Hongaarsche pre mier nog gelegenheid hebben eenige Duitsche Rijksministers te spreken Een Abessinische generaal inspecteert even buiten de muren van Addis Abeba een élites-corps, dat op het punt staat naar de grenzen te vertrekken ADDIS ABEBA, 28 Sept. (Reuter.) Onder prachtigen zonneschijn werd heden het groote Maskalfeest voortgezet, waarbij de 'Europeanen thans echter niet aanwezig waren. In het oude keizerlijk Paleis Gabbi werd aan 8000 menschen een maaltijd aangeboden, ter wijl de priesters onder den vrijen hemel dansten en Abessinische ruiters hun kunsten vertoonden. De Italiaansche ministerraad weer bijeen; Italië stelt den Volkenbond verantwoordelijk voor een eventueelc breuk; bereid tot onderhande lingen met Engeland. De Duitsche Evangelische Kerk onder voogdij. Rijksregeering krijgt verordenende bevoegdheid in kerkzaken. Belangrijke verklaring van Van Zeeland te ver wachten over de buitenlandsche politiek. Goemboes is Zaterdag te Berlijn aangekomen. Zondag zal hij een onderhoud met Hitier hebben. Maskalfeest in Abessinië met prachtig weer voortgezet. De tweede „Statendam" zal op een Nederland- sche werf worden gebouwd. Nieuwe maatregelen van minister Deckers in zake de uitkeering op zuivelproducten. De beide daders van den roofoverval te Rotter dam in Den Bosch aangehouden. De drie Dragon Rapide-vliegtuigen hebben de reis voortgezet en zijn vlot te Bangkok geland. Congres der R.K. Waschindustrieelen in Den Bosch. Overeenstemming bereikt tusschen Denemarken en Nederland over een voorloopige regeling der handelsbetrekkingen. Beurs van New-York: stemming prijshoudend. O NEW.YORK, 28 Sept. (Reuter). President Roosevelt, die zich op het oogenblik op reis bevindt naar de Stille Zuidkust, heeft laten mededeelen, dat hij zich steeds door de vloot- bepalingsverdragen gebonden acht. Alleen een vernieuwing of prijsgeven van de. ze verdragen kan de Amerikaansche politiek wijzigen, en dan nog alleen wanneer andere landen de door deze verdragen getrokken gren zen zouden overschrijden. BERLIJN, 28 Sept. (D.N.B.) Von Ribbentrop heeft gisteren een bezoek gebracht aan de we reldtentoonstelling te Brussel. Hij is ook door minister-president Van Zeeland ontvangen. Vanmorgen is Von Ribbentrop weer naar Berlijn teruggekeerd. De „Nation Beige", zegt, dat tijdens het on derhoud, dat Von Ribbentrop met Van Zeeland had de economische betrekkingen tusschen Duitschland en België en ook de keuze van de diplomatieke vertegenwoordiging te Berlijn en Brussel, zijn besproken. Zondag zal Von Ribbentrop deelnemen aan de besprekingen tusschen Hitier, von Neurath en Goemboes. Volgende week vertrekt von Rib bentrop met Lipski naar Polen, om op jacht tel gaan. In het nieuwe deviezenproces tegen twee geestelijken uit Limburg aan de Lahn is Zater dag te Berlijn vonnis gewezen. De eerste be klaagde werd veroordeeld tot drie jaar tucht huisstraf, drie jaar eerverlies en een boete van 53.300 Mark. De tweede tot een jaar tuchthuis straf en een boete van 2000 Mark. Bovendien zijn obligaties verbeurd verklaard tot een be drag van f 115.000 en aandeelen tot een bedrag van f 5000. v/h aanv. rekenen van 1100, de „Tuimelaar", door C. KUIPER. Ned. Octrooi aangevraagd. Prof. ROELS: Dit leermiddel is perfect. Stand op Zondag 1 uur v.m.: 755 Vorige stand: 760.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1