Medische kroniek Vrouwelijke be roepsarbeid DE TWEEDE STATENDAM ZONDAG 29 SEPTEMBER 1935 LEEKEPREEKEN INBRAAK TE ROTTERDAM EERSTE VERKEERSDAG Allergische ziekten Het schip zal op een Nederlandsche werf worden gebouwd DE SI GA REN IN DU STRIE Loonsverlasing wordt vermoe delijk uitgesteld VEREENIGING FILMFRONT Haagsche afdeeling actief Spek naar Duitschland 550.000 R.M. extra beschik baar gesteld „HET MOBILISATIEKRUIS" Jaarvergadering van den Nat. Bond te Utrecht De roofoverval te Rotterdam De daders te 's Hertogenbosch aangehouden ONTHULLING GRAFMONU MENT MGR. MUTSAERS-OORD ERNSTIGE BOTSING DOOR MIST Zes personen licht gewond KOLENDAMPVERGIFTIGING Twee personen te Dordrecht ter nauwernood aan den dood ontsnapt DE DRAGON-VLIEGTUIGEN Vlotte landing te Bangkok Geen audiëntie Uitkeering op zuivel producten Nieuwe maatregelen in werking Ds. C. VAN DER VOORT VAN ZIJP OVERLEDEN Oud-lid der Tweede Kamer en burgemeester van Maartensdijk DOMANIALE MIJN TE KERKRADE ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE EEN BRUTALE OPLICHTER GEARRESTEERD III IB I II - 11 Generaal de Bono inspec teert de Italiaansche troepen in Erythrea Maatschappelijk is t van t grootste be lang, dat de vrouw zich zooveel mogelijk tot vrouwelijken beroepsarbeid bepaalt Onze tijd van groote werkloosheid heeft 't over duidelijk bewezen, dat de arbeidsmarkt, mede door 'n onmatige concurrentie van de vrouw ontwricht is. Waar de werkloosheid een der groot ste rampen van onzen tijd is, en het scheppen van werkgelegenheid voor het opkomende man nelijke geslacht tot de voornaamste problemen behoort bij het zoeken naar herstel van de sociale en economische orde, daar mag niets worden nagelaten wat de overvoerde ar beidsmarkt kan verlichten. t Is op het eerste oog onverklaarbaar, dat het initiatief voor het vervangen van vrouwe lijk door even geschikt mannelijk personeel in de laatste jaren niet krachtiger is ter hand, genomen. Wel werd de wenschelijkheid hier en daar, nu en dan, uitgesproken, maar een stevig, stelselmatig doorgevoerd initiatief daar toe van de groote, daarvoor aangewezen orga nisaties als bijv. die der R.K. en christelijke werkgevers- en werkliedenbonden, bleef tot nog toe achterwege. Dit feit is bij eenig nadenken wel te begrijpen, maar daarom nog niet te ver ontschuldigen. Zulk een georganiseerd verzet tegen onnoo- digen vrouwenarbeid lijkt hard en onbillijk. Im mers, een ieder kan rondom zich constateeren, dat duizenden meisjes nuttigen en eerlijken arbeid verrichten, velen voor eigen onderhoud, velen ook geheel of ten deele als kostwinsteis voor een gezin, die allen by een anti-vrouwen- arbeidcampagne gevaar zouden loopen tot het leger der werkloozen te vervallen, wy voelen hier allen een schrünende onbiliykheid. Te recht! Maar mag dit een reden zyn om niets te doen en het groote probleem te laten voor wat het is? Ziedaar een ernstige grief tegen ons organisatiewezen, dat teveel op de individueels belangen van de aangesloten leden let; zich te uitsluitend met loon- of andere arbeidsvoor waarden van de aangesloten leden of met de directe economische belangen van de bedryven bezig houdt en te weinig op de nooden en be hoeften der samenleving in haar geheel let. Wanneer er ooit samenwerking der verschillen de groote vakorganisaties, ook internationaal, noodig was, dan zeker op dit punt. Indien wy uitgaan van een organische samenstelling der maatschappy, bestaande uit gezinnen als de natuuriyke cellen, dan moet het verschaffen van loonenden arbeid aan den manneiyken ar beider, met voldoende perspectief op gezinsvor ming, in heel de regeling van het productiepro ces en in het verrichten van maatschappelyke diensten voorop staan. Dan moet in onderling overleg het bevorderen van vrouwenarbeid, omdat deze goedkooper is, of wel, omdat men het prettiger en aangenamen vindt, om in ver schillende functies meisjas en jongevrouwen tewerk te stellen dan moeten al dergelijke overwegingen uitgesloten worden. Dit kan al leen langs organisatorischen weg, door samen- spreking en onderling overleg; anders profiteert de kwaadwillige ten koste van zyn meer cons- cientieuzen concurrent. Dit kan natuuriyk ook door wetteiyken dwang van boven af; maar er is weinig inzicht noodig om dit middel als onge- wenscht in zijn uniformiteit of als een „uiter ste noodzaak" zoo lang mogeiyk ter zyde ts stellen. Daarom spraken wy van een initiatief langs organisatorischen weg en het is te be treuren, dat de moderne kanker der werkloos heid ten deze nog zoo weinig tot vruchtdragen de samenwerking heeft geleid. By zulk overleg zouden ook de juiste grensiynen kunnen wor den getrokken om niet in onbiliykheden en fou ten te vervallen. Het onderwerp toch is zeer delicaat; er doen zich by een practische door voering allerlei moeilykheden voor. Het voor naamste is om het allereerst over de princi- pieele vraag eens te worden, of het niet drin gend gewenscht is om by het aanstellen van nieuw personeel in niet speciale vrouwelyke beroepen aan mannelyke candidaten de voor keur te geven. Wordt op dit punt overeenstem ming bereikt, dan is althans voor de toe komst een belangrijke stap ten goede gezet. De overheid zal voor haar bedryven en diensten ten deze moeten voorgaan. Nog te veel worden by publieke diensten, voomamelyk in admini stratieve betrekkingen, vrouwelyke krachten aangesteld, waar jongemannen een kans moes ten krygen. Het lykt onbiliyk om by de eenmaal gegroei de verhoudingen plotseling op groote schaal een einde te maken aan alle arbeidsverbintenissen met vrouweiyk personeel, dat zonder eenig be zwaar door manneiyk vervangen zou kunnen worden. Maar een langzame afvloeiing en een geleideiyke vervanging van hen, die by ont slag zonder bezwaar in het huisgezin kunnen worden opgenomen, lykt in dezen tyd van overmatige werkloosheid alleszins gewenscht. Is het niet verwonderlyk, dat men zich eener- zyds het hoofd breekt in regeeringskringen, onder economen en leiders der industrie, hoe werk te scheppen is voor de jonge werkloozen; hoe men met dankbaarheid en graagte, ten koste van veel geld objecten aanvaardt, die aan enkele honderdtallen jonge mannen en ge zinshoofden loonenden arbeid kunnen verschaf fen en dat men het vraagstuk van den vrou wenarbeid ongemoeid laat? En toch zouden by een goede oplossing daarvan wellicht duizen den jongemannen en huisvaders gered kunnen worden. In enkele groote steden is een bescheiden be gin gemaakt met meisjes uit den arbeidenden stand voor dienstbode op te leiden. Toch zyn deze pogingen nog veel te schuchter. Wanneer binnen betrekkeiyk korten tyd de vervanging van veertigduizend en meer buitenlandsche dienstboden door meisjes van ons eigen voik kon worden bereikt, zou hierdoor een belang ryke opschuiving uit fabrieken en andere in richtingen kunnen plaats vinden. Doch nog eens: de zaak moet organisatorisch en stelsel matig worden aangepakt, met den vasten wil om in dezen benauwenden tyd wat het zwaarst is ook het zwaarst te laten wegen. Ziehier 't vraagstuk bezien van den maat- schappelijken kant. Het heeft echter nog een anderen, n.l. een moreelen. En deze is zeker niet minder belangrijk. Er is een tyd geweest, dat betaalde arbeid buitenshuis voor vrouwen minderwaardig werd geacht. Daar zijn wy al lang overheen en te recht! Werken is geen schande; integendeel: arbeid adelt, ook de vrouw! Wy hebben respect voor de jonge vrouw, die liever met werken zich een behoorlijk bestaan verschaft dan uit valsche schaamte armoe lydt of haar ouders en verwanten ten laste is. Maar deze nieuwe men taliteit is als zoovele andere in een ander uiterste vervallen. De vrouw wil op de arbeids markt de gelijke zyn van den man. Alleen wan neer haar physiek haar dit belette, in 't bouw en metaalbedrijf b.v. bleef zij op den achter grond; maar overigens kon men haar op alle plaatsen van de gemechaniseerde bedryven en in alle administratieve functies vinden. Dit is niet alleen maatschappelijk maar ook zielkundig verkeerd. Er zijn tal van posten in de groote maatschappelijke huishouding Waar de vrouw op haar plaats is. Naast de huishoudelijke diensten, waartoe haar aard en aanleg haar allereerst roept is er de opvoeding en het on derwijs, de ziekenverpleging, het kleeding- en modobedrijf en allerlei detailfuncties, waar voor speciaal vrouwelyke aanleg beter werk produceert dan mannelijke kracht. Het is voor het geestelyk leven van den mensch van on schatbare waarde, dat hy zich door zyn dage- lijkschen arbeid nuttig weet en op zijn plaats Voor de vrouw met haar fyn besnaard en rijk gemoedsleven geldt dit nog veel meer dan voor den man. Daarom moet de drang van het meisje, dat loonenden arbeid buitenshuis ver richten moet, allereerst naar den werkkring uitgaan, die haar vrouwelijken aard bevredigt. Al het andere zal haar ófwel onbevredigd laten ófwel haar vrouweiyk gevoel afstompen. Lang zamerhand begint het inzicht weer veld te win nen, dat de poging van het wegWisschen der verschillen tusschen de beide seksen een wan hopige dwaasheid is, welke vooral ten nadeele van de vrouw uitvalt. Er moge eenige bekoor lijkheid schuilen in de sportiviteit van het werkende meisje dat zich b$ den arbeid in alle opzichten „de kameraad" van den mannelyken collega toont; op den duur is het de vrouw, die hier de schade lijdt. De bestemming van de vrouw toch is een andere dan zich in het open bare leven naast den man af te sloven. Der Man muss hinaus ins feindliche Leben. Het: in het zweet uws aanschyns zult gij uw brood verdie nen, is tot den man en niet tot de vrouw ge zegd. Wanneer vele jongevrouwen gedwongen hun bestaan moeten zoeken buiten de typisch vrouwelyke beroepen, moet dit als een maat schappelyke misstand worden beschouwd. Het is verkeerd zoowel voor de maatschappij als voor de vrouw zulk een toestand als normaal te beschouwen. Wanneer dit beginsel maar weer algemeen wordt aanvaard, aal de terugweg ge vonden worden. LIBRA Zaterdagnacht is ingebroken in het Ameri- kaansche Consulaat aan de Wynhaven te Rotterdam. De brandkast is opengebroken en daaruit zijn driehonderd guldens en tachtig dollars gesto len. Nog denzelfden nacht heeft de politie aan gehouden den 32-jarigen M. C. v. d. H., in wiens woning men verstopt heeft gevonden 150 gulden en 40 dollar, precies de helft van de buit. De man is in arrest gesteld. Naar zijn medeplichtigen wordt nog door de politie ge zocht Tydens de vyfde jaarlyksche Veiligheids- week, welke door de K.N.A.C. van 2027 Oct. a.s. zal worden georganiseerd, zal een „Eerste Verkeersdag" worden gehouden, en wel op Woensdag 23 October. De bijzonderheden van de vergadering, welke op dien dag in den Die rentuin te 's Gravenhage zal plaats hebben en waarvoor tal van vooraanstaande deskundigen op verkeersgebied hun medewerking hebben toegezegd, zullen eerstdaags worden bekend ge maakt. By verschillende huidziekten kan een eigen aardig verschijnsel opgewekt worden. Me nige lyder van urticaria, netelroos vertoont enkele oogenblikken nadat men hem ergens op de huid met een speld gekrast heeft, of op an dere wyze geprikkeld heeft, op diezelfde plaats een nieuwe opkomst van netelroos. Dit is een zeer merkwaardig verschijnsel. Het komt ook voor bij sommige lyders aan eczeem; wordt by hen op een plaats waar tevoren geen eczeem was, de huid op mechanische of scheikundige wyze geprikkeld, b.v. door krabben, beten, of door bytende stoffen, dan komt op die plek alras ook een eczeem. Hetzelfde is waarge nomen by sommige lyders aan psoriasis en aan enkele andere huidzoekten. Dit heet het ver schijnsel van Köbner, naar dengene, die het heeft ontdekt en beschreven. Dit verschijnsel is niet alleen merkwaardig, maar ook belangryk, want het toont op duide- lyke wyze aan, dat de huid, niet alleen op de plek, waar zy aangedaan is, maar overal een bijzondere gevoeligheid bezit; en niet slechts dit, maar dat zij ook b.v. in het geval van zulk een eczeemlijder de neiging heeft, óp de meest verschillende prikkels te antwoorden met eczeem. Wanneer men dus nu komt te vragen naar de oorzaak van het eczeem by deze lyders, dan is het duideiyk, dat deze huidziekte in hoofd zaak niet wordt teweeggebracht door uitwen dige oorzaken, maar dat de eigenlijke oorzaak ligt in de huid of in het heele gestel zelf; dat die huid voorbeschikt is om eczeem te krygen, en dat dan een willekeurige uitwendige oorzaak voldoende is, om het eczeem tot uitbarsting te brengen. Ik zeg er echter uitdrukkeiyk bij, dat dit niet by alle eczeemlijders zoo is, maar slechts by een gedeelte van hen. Wanneer nu deze byzondere gevoeligheid in den loop des levens door bekende of onbekende oorzaken is opgewekt, noemt men dit vaak al lergie; wanneer een of andere overgevoeligheid is aangeboren, heeft men daarvoor een anderen naam, n.l. idiosyncrasie. Dit laatste is een uit drukking uit de antieke geneeskunde, toen men meende dat de gezondheid behouden bleef dooi de juiste menging van de lichaamsvochten. Idiosyncrasie nu beteelcent een eigenaardige, individueele menging, waardoor men bepaalde dingen, die een normaal mensch goed ver- Volgens de „Res.bode" mag thans als vast staand worden aangenomen, dat het nieuwe mailschip van de Holland—Amerika-Lijn, de „Prinsendam", op een Nederlandsche scheeps werf zal worden gebouwd. Zooals bekend is er ernstig sprake van ge weest, dat de bouw van het nieuwe zeekasteel zou geschieden op een Engelsche werf, die een zeer concurreerende offerte had gedaan. Deze beslissing beteekent, dat er voor eenige millioenen arbeidsloon zal verwerkt worden. Bo vendien zullen wij 15.000 ton staal uit het bui tenland moeten betrekken, waartegenover een evenredige afname van onze eigen producten verwacht mag worden. Eenigen tyd geleden is medegedeeld, dat de aangekondigde loonsverlaging in de sigaren- industrie tegen October verwacht kon worden. Naar alle waarschynlykheid wordt de datum echter naar later verschoven. Naar de Telegraaf verneemt, is de arbitrage commissie met haar verderen arbeid nog niet zoo ver gekomen, dat zij haar beslissing reeds voor 1 October bekend zal kunnen maken. Men denkt, dat het half October zal worden voor er een definitieve uitspraak over de invoering van de loonsverlaging gedaan kan worden. Intusschen hebben de Ned. Sigarenmakers en Tabaksbewerkersbond en de Federatie van Sigarenmakers hun afdeelingen in het land kennis gegeven, dat de hoofdbesturen elke loonsverlaging blijven afwyzen. De R.K. Bond zal zyn standpunt nog vaststellen, na zijn leden in een dezer dagen te houden congres gehoord te hebben. Het doel van de Haagsche afdeeling van Pilmfront is te komen tot een studiegroep, een amateur-smalfilmgroep, en een propaganda- groep. Uit den aard der zaak en gegeven de tegen woordige omstandigheden kan men slechts voorzichtig en langzamerhand het Filmfront- complex opbouwen. De studiegroep is gereed, om haar werk aan te vangen, en stelt zich voor, om op de vol gende wyze Filmfront-gedachten onder de menschen te brengen In den eigen kring van de studiegroep zullen inleidingen worden gehouden- In October door S. P. van 't Hof, voorzitter der afdeeling en directeur van de Haagsche R K Schoolbioscoop, over: „Wezen, Karakter en Aesthetiek van de film". In November door mejuffrouw Irma Meyer, redactrice van „De Katholieke Vrouw" over- „Film en Toopeel". draagt, niet kan verdragen. Deze is aangeboren. De bijzondere gevoeligheid echter, die - tydens het leven is verworven, heet thans in den regel allergie. Het terrein van de allergie is zeer groot; daaronder hoort n.l. niet alleen de over gevoeligheid, maar ook sommige ongevoelig heden. Iemand b.v. die met pokken-vaccin is in geënt, is voor geruimen tijd ongevoelig gewor den voor het pokken-vergif. Dit is een voor beeld van ongevoeligheid. Iemand die ingespo ten is met diphtherie-serum, wordt soms over gevoelig voor dit serum en krygt by hernieuwdee inspuiting van paardenserum de serumziekte. In de laatste tyden nu is men gaan ver moeden, dat sommige ziekten van allergischen oorsprong zijn, althans somtijds. De voornaam ste van die ziekten zyn het asthma, de migraine, de hooikoorts, de netelroos en het eczeem. Evenzeer staat het echter vast, dat genoemde ziekten niet altijd het gevolg zyn van een aller gischen toestand. Men moet dit op de volgende manier ingrypen. Migraine b.v. komt, in den meest gewonen vorm, voort uit een krampach tige samentrekking van enkele bloedvaten in de hersenen. Deze krampachtige samentrekking kan door verschillende oorzaken bewerkstelligd worden; en soms zal b.v. de migraine verdwij nen, indien een of meer bedorven en rottende kiezen zyn verwijderd. Maar het kan ook zyn, dat die bloedvaten in een eigenaardigsten gevoe- ligen toestand komen, waardoor zij by de minste of geringste gelegenheid tot een krampachtige samentrekking komen en den mensch een migraine bezorgen. Met het eczeem is het nog veel duidelijker. Bij sommigen is het onomstoo- telyk, dat de overgevoeligheid de voornaamste oorzaak is, maar bij de meesten zyn het de uitwendige oorzaken, die de voornaamste oor zaak zijn, terwijl gevoeligheid dan slechts een ondergeschikte rol speelt. Bij vele beroepsecze men, zooals aan bakkers, waschvrouwen en van hen, die in duizenden fabrieken werkzaam zyn, speelt de uitwendige oorzaak de hoofdrol. Maar het eigenaardige is, dat deze menschen vaak gesensibiliseerd worden, d.w.z. op een of andere wyze overgevoelig worden; dan heeft natuur iyk de behandeling zich daarop te richten. De behandeling nu van overgevoeligheids- ziekten wordt in hoofdzaak op twee wyzen aan gepakt. Vooraf echter gaat een algeheel onder zoek van den patiënt; want men mag ook by deze ziekte niet over het hoofd zien, of er mis schien tuberculose, syphilis, een nieraandoe ning, een tekort in de werkzaamheid van de lever, bloedarmoede, verstopping, een etterhaard is. Maar wanneer dan, om zoo te zeggen, het terrein schoon is, kan men beginnen met de overgevoeligheid te bestryden. En dit gebeurt op twee manieren. De eerste is specifiek, de an dere is algemeen. De specifieke bestaat daarin, In December door Rector H. van Spanje, Diocesaan-Directeur der K.J.C., over: „Jeugd en Film". In Januari door Drs. B. van Eyck over: „Ne- derlandsch Oost-Indië en de Film" In Februari door A. J. D. van Oosten, letter kundige, redacteur van „De Tijd" en van „De Gemeenschap", over: „De Film als kunstuiting in het moderne leven". In Maart door Th. van Bergen, secretaris- penningmeester der afdeeling, over „Teeken film" In April door pastoor B. J. M. Möller over: „Dc Film in dienst van de katholieke wereld beschouwing". Deze inleidingen worden gehouden in de kunstzaal „Het Center", Torenstraat 140. By voorkomend geval is het voor hen, die geen lid van Filmfront zijn, wellicht, mogelyk eer introductie te verkrijgen bij den voorzitter van de propagandagroep A. J. D. van Oosten, Tulpstraat 62, Rijswijk, Tel. 118941. Naar wij vernemen, zijn de berichten inzake verkoop van spek aan de Duitsche regeering in zooverre juist, dat voor den uitvoer van spek naar Duitschland in het vierde kwartaal van dit jaar een extra bedrag van 550.000 Reichs- mark is beschikbaar gesteld. De levering van spek tot dit bedrag zal rechtstreeks geschieden aan de Relchsstelle für Milcherzeugnisse, öle und Fette te Berlyn tegen speciale pryzen en voorwaarden en waarschijnlijk in den loop van October plaats vinden. In het Burgerwachtgebouw te Utrecht, ver gaderde Zaterdagmiddag de Nationale Bond „Het Mobilisatiekruis." Deze bijeenkomst werd gepresideerd door den momenteel waarnemenden voorzitter, den gep. luit. generaal v. Terwisscha. By den aanvang der vergadering werd op voorstel van den voorzitter een telegram van hulde en trouw aan H. M. de Koningin verzon den. Bij enkele candidaatstelling, werden de kolo nel Eggink en de reserve-luit. kolonel Kleyn benoemd tot leden van het Hoofdbestuur. De voorzitter, hierna den algemeenen toestand van den Bond besprekend, wees hierbij op het verheugend feit, dat in het afgeloopen jaar vier nieuwe afdeelingen toetraden. In vergevorderd stadium van voorbereiding zyn nog vyf afdeelingen, ook vele verspreide leden zyn tot den Bond toegetreden, verschei dene hunner zyn in Duitschland woonachtig Vervolgens de taak van den Bond nog eens nader toelichtend wees spr. erop, dat door zyn arbeid de vaderlandsche geest onder het volk zooveel mogelijk moet worden opgewekt. De goede Nationale zin welke in 1914 geble ken is, moet gehandhaafd blyven! Zou weer een mobilisatie worden afgekondigd, dan kan de Bond verder zeer veel presteeren; niet alleen dat men eerst uitzoekt, waarvoor de patiënt overgevoelig is. Nu is, zooals ik reeds in een vo rige kroniek gezegd heb, het aantal stoffen, waardoor overgevoeligheid kan bestaan, enorm groot. Nu is er natuurlijk wel een bepaalde me thode, om er achter te komen, welke die stof is; deze methode is vooral door de Amerikanen en hier te lande door wijlen prof. Storm van Leeuwen uitgewerkt, maar deze methode heeft, hoewel zij somtijds fraaie successen geeft, drie gebreken. Zy is omslachtig, hetgeen wel niet nader uiteengezet behoeft te worden, wanneer men weet dat er uit duizend stoffen één gevon den moet worden. Zy is ook onzeker, het komt voor, dat de patiënt overgevoelig is voor een extract uit een bepaalde stof, en niet voor de stof zelve; ten laatste geeft zij vaak teleurstel lingen. Vandaar dat men naar een andere methode gezocht heeft, die den patiënt de overgevoelig heid wegneemt, zonder dat men precies weet, waarvoor hij eigenlyk overgevoelig is. Op het eerste gezicht lijkt dit heel vreemd en lukraak. Lukraak is het wel, maar vreemd is het niet. Immers, men kent van oudsher methoden, om het gestel gevoelig en ongevoelig te maken. Het lukrake in de methode wordt evenwel hoe langer zoo meer weggenomen door de ervaring. De be roemde Fransche huidarts Darier heeft b.v. vele beroeps-eczemen genezen met inspuitingen van eigen bloed of serum van den patiënt. Hoe men op de idee is gekomen, om deze methode toe te passen, zou ik niet weten te zeggen. Maar de geschiedenis van de geneeswijzen is nu een maal voor meer dan de helft de geschiedenis van probeeren en afwachten. Zoo zijn vele goe de geneesmiddelen gevonden. Weliswaar had de proefnemer dan steeds een of ander voor opgezet idee, waarom hij deze en niet een an dere methode ging beproeven, maar de ervaring moest toch steeds het laatste woord spreken. Zoo zyn er dus een aantal methoden uitge vonden, om de overgevoeligheid te bestryden, zonder dat men weet, waarvoor de patiënt over gevoelig is. De eerste methode bestond in het ongevoelig maken voor één bepaalde stof, en wel in hoofd zaak door die stof in steeds stygende hoeveel heden in de huid of het lichaam te brengen, en zoo het gestel opnieuw er aan te gewennen. De tweede methode bestaat daarin, om het organisme in zyn geheel „om te stemmen", zoo als het heet. Ik geloof, dat de tweede methode het winnen zal. Maar ook deze behandelings wijze berust nog uitsluitend op ervaring men kent het waarom nog niet en zy is nog slechts enkele tientallen jaren oud. Evenwel is de behandeling der allergische ziekten toch reeds enorm vooruitgegaan. Dr. TH. H. SCHLICHTING. 1 voor de opgeroepenen maar ook voor degenen die zij achter laten. Met enkele voorbeelden lichtte de voorzitter dit nader toe. Over de partijpolitiek sprekend, zeide de pre sident verder onder bijvalsbetuigingen der aan wezigen, dat hiervoor in den Bond geen plaats is. „Ik wil", aldus spr. „geen vuist en geen hand geheven zien; ik wil enkel en alleen opgeruim de gezichten zien." De Bond zal Vorstin en Re geering steunen en paraat zyn indien dit weer noodig mocht blyken. Het jaarverslag van den secretaris, dat aan de afdeelingsbesturen was toegezonden werd on veranderd goedgekeurd evenals het financieel jaarverslag. De periodiek aftredende bestuursleden de hee- ren Leeflang, Bos en Moonen werden bij accla matie herkozen. De, wegens overiyden van den heer v. Wijk opengevallen plaats van voorzitter werd aan gevuld door de verkiezing van den gep. luit.- generaal Kramer tot lid van het Hoofdbestuur met de vooropgezette bedoeling, hem in de ge legenheid te stellen zich voor te bereiden op het presidentschap. Generaal Terwisscha toon de zich genegen, tot zoo lang waarnemend voor zitter te blijven. De definitieve benoeming van den heer Kra mer tot voorzitter zal dan in de volgende alge- meene vergadering plaats vinden. Op deze bijeenkomst werd verder nog met algemeene stemmen besloten, de heeren Ubbens (Zeist); Chatelain (Utrecht) en Mr. Stadig (Amersfoort) tot leden van verdienste te benoe men. In een logement te 's-Hertogenbosch zijn Vrydag aangehouden een man en een vrouw, die verdacht werden eenigen tyd geleden te Rotterdam een roofoverval te hebben gepleegd op een oude vrouw, in een hofje, dat aan de Kruiskade uitkomt. Toen zy op bed lag werd zy met een kolen schop op het hoofd geslagen en zyn de man en vrouw met f 140 verdwenen. De te 's-Hertogenbosch aangehoudenen zyn Zaterdagmorgen te Rotterdam met de oude vrouw, die nog in het ziekenhuis vertoeft en met nog eenige getuigen geconfronteerd. Allen heb ben hen pertinent herkend. Geld is op het tweetal niet gevonden. Het zyn de 20-jarige H. V. en zyn 18-jarige vrouw J. V.—G. Het tweetal is in arrest gesteld. In verband met mogelyke ongunstige weers gesteldheid op Dinsdag 1 October a.s., is de H. Mis in de open lucht op het terrein van het Mgr. Mutsaers-oord, uit het programma geno men. In de plaats daarvan zal door den bonds- adviseur, den zeereerw. heer W. P. A. M. Mut- saerts, pastoor te Tilburg, met assistentie van den Hoogeerw. heer J. L. A. van Oppen, deken van Venlo, den zeereerw. heer pastoor L. Ph. J. Paulussen uit Heemskerk en den zeereerw. heer pastoor Poels uit Venlo, voor de zielerust van wylen Mgr. Mutsaers en pastoor Donders op Dinsdag 1 October te 10 uur een H. Mis wor den opgedragen in de St. Martinuskerk aan de Kerkstraat te Venlo. Overigens ondergaat het programma geen wy- ziging. Op den rijksstraatweg AlphenZwammerdam zijn Zaterdagmorgen een tractor met aanhang wagen van den sneldienst GroningenRotter dam en een groote vrachtwagen, van de fa. Onderwater uit Zoeterwoude tengevolge van den mist tegen elkaar gebotst. De vee-auto kantelde en kwam in een sloot terecht; de cabine van den tractor werd geheel in elkaar gedrukt. Wonder boven wonder kwa men alle zes inzittenden er met slechts lichte verwondingen af. Zaterdagmorgen zyn twee personen, de heer F. Eggink en zijn huishoudster te Dordrecht ternauwernood aan een doodelyke vergiftiging door kolendamp ontsnapt. Toen een van de buren van den heer Eggink Zaterdagochtend op zyn herhaald kloppen en bellen geen antwoord kreeg, ging hij op onder zoek uit, waarop men beiden bewusteloos op hun bed vond liggen. De G. G. D. vervoerde den heer Eggink en zyn huishoudster naar het ziekenhuis, waar eerstgenoemde inmiddels bygekoiyen is. Aan vankelijk dacht men aan een geval van gasver giftiging, maar spoedig bleek, dat de centrale verwarming de schuldige was. Een aantal vogels, 'die in een volière in de gang stonden, zyn door den damp gedood. Na de doorstane emoties tengevolge van de noodlanding, door een van de drie De Havilland Dragon Rapide-vliegtuigen, welke gebruikt zullen worden by de karteering van een ge deelte van Nieuw Guinea, de P.H.-A.K.V., op de vlucht van Akyab naar Rangoon gemaakt, heeft de bemanning van dit toestel, de Engel sche kapitein Fulford, gezagvoerder, de Neder landsche luitenant-vlieger Vonk, tweede piloot en de Engelsche werktuigkundige Cope eenige dagen rust genomen. De machine en ook de P.H.-A.K.U en de P.H.-A.K.W. zijn inmiddels grondig nagezien voor de voortzetting van de vlucht onder Engelsche vlag. Het vertrek moest echter mede worden uitgesteld wegens het bui tengewoon slechte weer van de laatste dagen op de route Rangoon-Bangkok, waar de staart van den moesson in dit land zijn invloed danig gelden deed, zoodat ook met het oog op de vei ligheid het vertrek niet wenschelijk was. Een door de K.N.I.L.M. ontvangen telegram meldt thans echter, dat de drie machines Zater dagmorgen van Rangoon vertrokken zijn en enkele uren later vlot te Bangkok zyn ge land. De gewone audiëntie van den Minister van Sociale Zaken zal op Woensdag 2 October niet plaats hebben. Naar wij van de Nederlandsche Zuivelcen- trale vernemen, is, rekentend van 29 September 1934 af, de uitkeering van alle tot zuivel- of melkproducten verwerkte melk vastgesteld op basis van 2.56 cent per K.G. melk met een vetgehalte van 3.2 pCt De thans vastgestelde nieuwe uitkeering stemt overeen met 67.2 ct. per K.G. boter en 80 ct. per K.G. melkvet. Bij verwerking van melk of boter, zoodanig, dat uit 100 K.G. melk van 3.2 pCt. vet 3.60 K.G. boter verkregen wordt, zal de uitkeeering hierop dus 3.60 maal 0.672 gulden 2.42 gld. per 100 K.G. bedra gen. In verband hiermede wordt medegedeeld, dat de Minister zich op het standpunt heeft ge steld, dat onder alle omstandigheden de melk- steunbeperking met kracht en met alle be schikbare middelen zal worden doorgevoerd en dat er geen sprake van kan zyn, dat deze maatregel zal worden ingetrokken. Strenge maatregelen zullen getroffen worden tegen hen, die aan de melksteunbeperking geen mede werking verleenen of die zullen trachten den maatregel te ontduiken. T.a.v. den datum van in werking treden van de genomen maatregelen zyn intusschen eenige moeilijkheden gerezen, welke den Minister hebben doen besluiten den datum van het in werking treden van de regeling, welke aan vankelijk op 1 Juni 1935 was bepaald te ver schuiven en nader vast te stellen od 29 December 1935. Met groote stelligheid kan dus thans wordtn medegedeeld, dat de regeling 29 December 1935 definitief in werking zal treden. De nog resteerende maanden zullen worden gebruikt om de uitvoering in finesses verder voor te bereiden en mede om te trachten de benoo- digde administratie voor de melkveehouders te vereenvoudigen, hetgeen mogelyk is gebleken. In verband hiermede heeft de Minister even eens e'en beslissing genomen met betrekking tot de uitkeering aan de melkveehouders. Deze uitkeering, welke voor de invoering van de melksteunbeperking was vastgesteld op basis van 2.56 ct. p. K.G. melk van 3.2 DCt. vet, werd in verband met den hiervoren vermelden maatregel verhoogd tot 2.96. Nu de melksteun beperking eerst op 29 December 1935 zal in gaan, zou dus de uitkeering weer tot 2.56 moeten worden teruggebracht. Hetgeen de melkveehouders gedurende de afgeloopen maan den tengevolge hiervan te veel hebben ont vangen, wil de Minister hen laten behouden als compensatie voor de zeer lage melkpryzen in den afgeloopen zomer en voor de grootere kosten, welke zy thans hebben door de verheo- ging van de monopolieheffingen op granen, enz. Na een langdurig ernstig lyden is Zaterdag avond op 64-jarigen leeftyd in de Rijksklinie ken te Utrecht overleden de heer Ds. van der Voort van Zijp, oud-lid der Tweede Kamer en sinds 1924 burgemeester van Maartensdijk by Utrecht. Blykens de Zaterdag ter algemeene vergade ring van aandeelhouders van de Domaniale Mijn te Kerkrade gehouden, goedgekeurde ver klaringen der directie, daalde de porductie in bet afgeloopen boekjaar, loopende van 1 Mei 1934 tot 30 April 1935 tot 788.812.252 ton, of gemiddeld per werkdag 3130 ton, tegen 993.159.086 ton of gemiddeld 3611 ton per werk dag in het vorig boekjaar. Het aantal arbeiders bedroeg gemiddeld 2174 tegen 2601 in het vorig boekjaar. Het verlies over het boekjaar 1934/35 be draagt ƒ74.897.64. Overeenkomstig het voor stel werd besloten geen afschrijvingen te doen plaats hebben, terwyl het verliessaldo, in to taal bedragende ruim ƒ223.000 op de nieuwe rekening zal worden overgebracht. De Haagsche kantonrechter mr. dr. Fontein heeft Zaterdag behandeld de zaak tegen den magnetiseur A. S. aan wien tenlaste is gelegd dat hij door de handen van den patiënt vast te houden, waardoor stroom van hem zou over gaan op den patiënt, zich heeft schuldig ge maakt aan het onbevoegd uitoefenen van ge neeskunde. Verdachte gaf de feiten toe. Als raadsman trad op mr. H. Parfumeur. Een vijftal patiënten van den heer S. waren door den verdediger als getuige opgeroepen, die allen verklaarden volkomen genezen te zyn door den magnetiseur, terwijl zy by de offici- eele geneeskunde geen baat hadden gevonden. De ambtenaar van het O. M. requireerde schuldig verklaring voor het tenlaste gelegde. De Hooge Raad heeft in uitvoerige jurisprudent tie uitgemaakt, dat magnetiseeren onder ge neeskunde valt, en twyfel was er voor spr. niet. Hy vorderde een geldboete van f 50.subs. 25 dagen hechtenis. Na het pleidooi van mr. Parfumeur zeide de Kantonrechter met belangstelling het pleidooi te hebben gevolgd, maar zich er niet mee te kunnen vereenigen. Hy merkte op, dat schul digverklaring zonder oplegging van straf alleen mogelyk is in zeer onbelangrijke gevallen. Onmiddellyk vonnis wijzende veroordeelde hij verdachte tot een geldboete van f40 subs, vyf dagen hechtenis. De politie te Delft heeft den 27-jarigen ana lyst v. d. B. wegens een brutale oplichting ge arresteerd. De man had voorgegeven een fabriek van chemische praeparaten te willen beginnen; en een zyner aanstaande slachtoffers had hy be wogen een compagnonschap met hem aan te gaan. Deze stortte een bedrag van 3500 om grondstoffen aan te koopen. Hy huurde een winkelhuis, maar toen met de fabricage zou worden begonnen was van der B. verdwenen. Bij onderzoek kwam aan het licht, dat hy nog anderen personen gel afhandig had gemaakt, tot een totaal bedrag van ƒ500. Hy had o.a. een werklooze overgehaald hem zyn laatste spaarduitjes, ƒ200 ter hand te stellen. De man, die een bekentenis heeft afgelegd, zal ter be schikking van de justitie worden gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5