S TA D S N I E U W S Laatste Nieuws Steunt onzen strijd Haarlem, 30 Sept. Reikt Fortuna de hand Koopt een lot der loterij ten bate van Brederodeduin MAANDAG 30 SEPTEMBER 1935 CONCERT IN DE MARIA- STICHTING Door Harmonie Crescendo Het gouden jubileum der „Zusters van de Mariastiehting" Een frissche zestigjarige DE MAANDAGMARKT Kooplieden waren ontevreden NAT. TOONEELCONCOURS VAN „ST GENESIUS" EEN MIS-WEEK TE SANT POORT Personalia Schouwburgnieuws TRIDUUM R.K. VOLKSBOND Opleving van het godsdienstig leven? INSCHRIJVING van Leerlingen Mode-Academie Ph. Jansen NOODWEER TE HAARLEM Bliksem en binnenzeeën Het onvoorzichtige jongetje Sic transit! Inbraken in Heemstede Trekking Donderdag a.s. om 8 uur in het Gem. Concert gebouw Holl. Bloembollen- Kweekers Genootschap Vóór behoud saneering Eerste Hulpver. „Snelverband DIEVEGGEN AANGEHOUDEN Stalen kleeding uit winkels en op de markt EEN INBRAAKJE f 30 vermist Het brandje van den dag Muziekavond Aly Reijer HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM H. M. ontvangt Prinses bij de kleintjes Vertrek van H. M. De Prinses en de blinden Er ontbreekt iets op Uw disch, Als HAAS' mosterd er niet is! AGENDA Bioscopen 1 October Bioscopen Rede van H. K. H. Prinses Juliana Pluvius, de god van den regen, scheen giste ren er in samenwerking met Donar, den god van den donder, alles op gezet te hebben om het concert, dat „Harmonie Crescendo" ter gelegen heid van het gouden jubileum van de Zusters der Mariastiehting in den tuin van dit zieken- huis zou geven, te doen mislukken. Donar zond zijn bliksems en zijn donderslagen en Pluvius liet zijn regenstralen als een gordijn zoo dicht op de aarde vallen. Zij hebben echter leelijk op hun neus gekeken en buiten den waard (de gastvrouwe) gerekend. Al is het dan geen vol ledig cpenluchtconcert geworden, mislukt is het geenszins. Integendeel! Toen n.l. bleek, nadat in den tuin eenige nummers waren uitgevoerd, dat het concert wat al te rijkelijk van boven besproeid zou worden, trok men kalm naar het lokaal, dat dienst ge daan heeft voor de receptie en nog ontruimd was, waar het concert lustig werd voortgezet. De harmonie zette zich in het midden, daarom heen schaarden zich de hoogeerw. heer deken H. C. J. Sondaal, rector van de Mariastiehting, dr. Hoge, directeur van de Stichting, alsmede de Moeder Overste en de Zusters, terwijl de overige belangstellenden een plaatsje vonden op het bordes langs de zaal. Zij allen zullen met ons, die het concert zijn komen beluisteren in dit speciale geval als een afwijking op den re- regel, dat wij in het algemeen niet op Zondag- sche festiviteiten aanwezig zijn, zeker geen spijt van de getoonde belangstelling hebben ge had. Onder de pittige en bezielende leiding van den directeur, den heer H. Hofmeester, werden twee marschen van Schootemeijer, de „Koning Voetbal-marsch" en de „K. L. M.-marsch", ten gehoore gebracht, voorts de marsch van v. Hall: „Death of Glory", de ouverture van Lincke: „Frau Luna" de polka voor piston van Rey- baud: „Hijlda" (solist was de heer R. Wenstelt), de concertpotpourri van Kliment: „Wiener Extra blatter", de ouverture van Rousseau: „Liege Immortelle", de bekende wals van Wald- teufel: „Les Patineurs", de fantasie van Mil- locker: „Die Meistersinger von Berlin" en ten slotte de Motormarsch van Rosey. De uitvoering werd onderbroken door een pauze, waarin voor een royale verfrissching van de musici was zorg gedragen: en sloten met het „Wilhelmus" en „Aan U o Koning der Eeuwen", door allen staande aanhoord. Het met groote aandacht gevolgde concert kwam in de geïmproviseerde concertzaal nog uitstekend tot zijn recht. Frisch en opgewekt klonken de klanken naar buiten en zij zullen voor menig verpleegde een aangename verras sing en verkwikking in zijn of haar uiteraard eentonig lot geweest zijn. Het gespeelde toonde, dat de „Harmonie Cres cendo" haar naam met recht draagt. Het gaat in derdaad steeds crescendo! Hoezeer het gebodene dan ook in den smaak viel en op prijs gesteld werd, bleek wel uit het hartelijk applaus na ieder nummer en de vrien delijke dankwoorden door deken Sondaal, die een gedeelte van het concert bijwoonde, tot de musici gericht. Met zijn uitnoodiging tot 't corps om spoedig weer te komen (maar dan in wat zomerscher weer!) zullen alle toehoorders on getwijfeld ingestemd hebben. Ook de Moe der Overste en dr. Hoge betuigden den heer Hofmeester hun groote waardeering voor de aardige attentie van „Harmonie Crescendo*, die terecht van meening geweest is, dat op een jubileum ook muziek behoort. En dank zij de Harmonie, is dit muzikale gedeelte, deze serenade, eigenlijk even uitstekend geslaagd als de jubileumviering zelf! Het Secretariaat van het Uitvoerend Comité schrijft ons: Vooruitloopend op de dankbetuiging, welke de Eerwaarde Overste tot ieder persoonlijk zal rich ten, wil het Comité van Uitvoering reeds thans zijn groote erkentelijkheid betuigen voor den ontvangen steun en hartelijke medewerking van zooveel honderden uit stad en omgeving, van allerlei stand en richting, waardoor de gouden jubileumsdag van Dinsdag 24 September 1935 een onvergeeflijke dag is geworden, die in de annalen der Mariastiehting onuitwischbaar be schreven zal worden. Van vele zijden wordt aan het secratariaat ge vraagd of het mogelijk is bijdragen voor het hul deblijk te zenden. Men was op reis, men had het vergeten, enz. En wij antwoorden daarop dadelijk: ja! Het secretariaat zal zeer gaarne deze nako mende inschrijvingen alsnog ontvangen en de strookjes dier inschrijvingen zullen in het her denkingsalbum worden ingeplakt. Zij, die geen invulformulier meer mochten hebben, kunnen dit bekomen bij het secretariaat van het Uitvoerend Comité, Groote Markt 4. hoek Koningstraat, telefoon 10134. Bij aanvrage wordt het onmiddellijk toegezon den. Het zal morgen zestig jaar geleden zijn, dat de heer J. G. Martin in hetzelfde gebouw aan de Schagchelstraat, waar zij nu nog gevestigd is, een academie stichtte voor het geven van onderwijs in dansen, schermen en gymnastiek. Toen later op de scholen de lichamelijke oefe ning als leervak werd ingevoerd, werd het geven van lessen in schermen en gymnastiek gestaakt en bleef alleen het dansen over. Er, het is als zoodanig vooral, dat de familie Martin zich groote bekendheid verworven heeft. De oude heer Martin was een voodname figuur in de Haarlemsche samenleving, aan wien de beste kringen gaarne een deel der opvoeding hunner kinderen overlieten en het moet worden gezegd, dat hij dit vertrouwen nimmer beschaamd heeft. Na hem hebben zijn vier zoons. Martin, Si mon, Johan en Henri de leiding overgenomen en hun populariteit is zeker niet minder groot dan die van hun vader indertijd was. De kruispolka, de wals, de quadrille des lanciers mogen hebben plaats gemaakt voor foxtrot, carioca en hoe de moderne dansen verder heeten, het instituut Martin is met zijn tijd meegegaan en de nu zestigjarige is even frisch en up to date als bij zijn stichting." Ook in katholieke Haarlemsche kringen hebben „de heeren Martin" altijd in groot aanzien gestaan en al stonden de Katho lieken immer huiverig tegenover dansonderwijs en alles wat daarmede samenhangt, wie die kunst om een of andere reden ter completeering van zijn opvoeding noodig had, klopte bij de familie Martin aan en voor het organiseeren van kin- der- en andere feestjes was zij ook bij de katho lieken een gezocht en uitstekend adres. Vele katholieken zullen dan ook met belangstelling kennis nemen van dit jubileum. De roem der familie Martin is niet beperkt gebleven tot Haarlem. Zij heeft sinds vele jaren ook scholen te Bussum, Hilversum, Amsterdam, Zaandam en Baarn. Voor de vereeniging „Koninginnedag", waarvan de heeren Martin allen bestuurslid zijn, is hun organisatietalent van groote waarde bij leiden van kinderfeesten. Voir de vele vrienden, die de gebroeders Martin zich ook onder katholieken hebben gemaakt, en die hen persoonlijk geluk willen wenschen, zij vermeld, dat op 29 October een receptie zal wor den gehouden. Aan hun leerlingen zullen de hee ren Martin in de maand November een extra feestavond aanbieden. Onze lezers herinneren zich nog wel de moeilijkheden die zich voorgedaan hebben met het opschuiven van de Maandagmarkt op de Ged. Oudegracht en de Botermarkt en de ver plaatsing van een gedeelte naar de Nassau- laan in verband met de reorganisatie van het Verwulft. 25 Haarlemsche kooplieden hebben toen een request gezonden aan B. en w. van Haarlem, waarin zij het betreurden, dat de markt voor gebruikte kleerten, kachels, rijwielen, enz. ver plaatst werd naar de Nassaulaan. Zij vonden het onbillijk dat zij voor kooplieden van elders hun plaatsen moesten verlaten. Hedenmorgen is de wijziging officieel inge gaan. De kooplieden, die thans op het eerste gedeelte van de Nassaulaan staan waren alles behalve tevreden met de beslissing en dispu teerden luid met elkaar over de vraag waarom de een wel en de ander geen recht heeft om op de Ged. Oude Gracht een standplaats in te nemen. Op de Botermarkt was het iets rus tiger doch ook daar was mten het niet eens met de oplossing van B. en W. blijkens de diverse uitlatingen. Naar wij vernamen zouden de kooplieden hedenmorgen eten complot gesloten hebben om hun wanen niet uit te pakken doch dat ging niet door. Een pakte wei zijn koopwaar uit en toen er een schaap over den dam was, volgden de anderen vanzelf. De R. K. gemengde tooneelvereeniging „Thalia" uit Haarlem was Zondagavond de tweede vereeniging, die uitkwam in het Nationaal Tooneelconcours van „St. Gtenesms" in 't Parochiehuis „Domi". Opgevoerd werd „Zijn Revanche", tooneel- spel in 3 bedrijvten, door J. van Randwijk. Storm ten regenvlagen konden de St. Genesius- bezoekers niet weerhouden, om naar „Domi" op té trekken, zoodat de groote zaal weer ge heel bezet was. In zijn openingswoord deelde de heer G. van Kessel, voorzitter van St. Genesius, mede, dat „Thalia" etenigszins gehandicapt werd door ziekte van den heer L. Hopstaken, zoodat zijn rol te elfder ure moest bezet worden door den heer P. v. d. Nouwland, dten regisseur van „Thalia". Die handicap moge zich dan op ander gebied hebben doen gelden, toch zeker niet op de kwaliteit van 't geleverde spel. Ais de zieke 't er nog beter afgebracht zou hebben dan de plaatsvervanger, welnu, dan zou, indien de andere spelers van 't zelfde gehalte warten geweest, de jury niet lang behoeven te... maar 't is waar ook: we wilden niet in de taak van de jury vervallen en we zouden ons van be oordeeling onthouden. We ontmoetten bij Thalia nog een paar oude bekenden, „overloopers" van St. Genesius. Het spel vond ten zeerste waardeering, blij kende uit het applaus na elk bedrijf. Het bestuur verzocht ons nog mede te deelen, dat de prijs, beschikbaar gesteld door de R. K. Middenstandsvereteniging te Bloemtendaal, is bestemd als regieprijs. In de parochiekerk van O. L. Trouw van Altijddui'enden Bijstand te Santpoort wordt van 27 October gehouden een z.g. Mis-Week. Dit is geen Missieweek, zooals het drukdut- veltje abusievelijk den zetter van het Kerk- bericht ingaf, ook geen Triduum van geleerde preekten met hooge theologie, doch een serie predikaties uit het volle leven over de prak tische kennis van ten de actieve deelname aan het hoogtepunt van onzen katholieken eere- dienst, het H. Misoffer. Een Mis-Week is een gebeurtenis voor eten parochie, maar ook voor een geheele streek! Twee Paters uit Vlaandeiten, die in 4 jaar tijds reeds 150 Misweken hebben geleid, en overal met reusachtig succes, komen de Misweek in Santpoort leid'en. De Mis-Week begint Woensdagavond 2 October te half acht. lederen morgen te half 7 en te 8 uur wordt het H. Misoffer van af den kansel gecommentarieerd, d.w.z. verklaiend uitgelegd, ten iederen avond is er te half acht Lof met preek in de kerk, te half 9 bijeten- komst in de parochiezaal van de verschillende groepen, jongens, meisjes, mannen. Woensdagavond is er een bijeenkomst voor de heeren zangers, waarbij de kerkzangers, die niet tot onze parochie behooren van harte welkom zijn. Zondag 6 October is de dag der groote liturgische plechtigheden. De stille H.H. Misden worden weer verklarend uitgelegd, de solem- neele Hoogmis wordt te half elf opgedragen met al den luister van onze heerlijke Liturgie, 's Middags te 3 uur worden de Completen ge zongen en 's avonds te 7 uur is het sluitings lof. Katholieken uit Haarlem ten de omgeving van Santpoort, die belangstelling in een Mis-Week koesteren, hebbten een overschoone gelegenheid daartoe, en zullen geen spijt er van nebben deze bij te wonen. Mogen deze pogingen om de liturgische geest te doten opleven een schitterend succes heoben door éen talrijke opkomst in de mooie Sant- poortsche kerk aan de Frans Netscherlaan. Op den zang wedstrijd, gisteren in het Kur- haus te Schevteningen gehouden, kreeg het dames-sextet „Sine Nomine", onder leiding van mej. Rie Bergisch te Haarlem in de le afdeeling dameskoor den 2den prijs. Wij herinneren nog eens aan de eerste voor stelling van het nieuwe Fransche tooneelspel „Voorloopige Invrijheidsstelling" (Liberté Pro visoire) dat „Het Masker" Dinsdagavond in den schouwburg aan den Jansweg geeft. Het stuk werd voor het eerst in het Théatre St. Georges te Parijs vertoond en beleefde daar een groote serie succesvolle vertooningen. Bij „Het Masker" werd het werk met groote zorg voorbereid. Paul Bromberg ontwierp er een geheel nieuw, moden décor voor. Medewerken den zijn: Dick van Veen, John Gobau, Ko Ar- noldi, Louis Gimberg, Emile van Stuwe, Bab Wijsman, H. Kemler, Ank van der Moer, Georgette Reyewsky en Anna Sablairolles, welke laatste voor het eerst als gast by „Het Masker" medewerkt. De regie is in handen van Louis Gimberg. Michel Duran, de jonge auteur van het stuk, komt uit Lyon, de geboortestad van vele Fran sche schrijvers en acteurs, zooals: Henri Be- raud, Charles Dullin, Pierre Seize, Balpetre en Marcel Achard. Michel Duran is spoedig naar Parijs gegaan, werkte daar als journalist, totdat zyn eerste tooneelstuk „Amitié" in 1932, dat hy voorzich tigheidshalve onder pseudoniem uitgaf, de aan dacht 'van pers en publiek trok. Het stuk werd in Januari 1932 in 't „Théatre des Nouveauté's" te Parijs met succes vertoond. April 1934 bracht het éclatant succes „Liberté Provisoire", waar in hy later ook nog als tooneelspeler de hoofd rol heeft vervuld. De belangstelling voor de vertooningen van „Gevaariyke Bocht" door de N.V. Ver. R'd. Hofstad-Tooneel, dir. Cor van der Lugt Melsert, op 15 en 18 Sept. j.l„ was zoo groot, dat de di rectie besloot dit stuk te herhalen op Dinsdag 1 October a.s. in den Stadsschouwburg, alhier. Wie dezer dagen het Triduum van den R. K. Volksbond heeft meegemaakt, stelt zich onwil lekeurig de vraag: Is er kentering te bespeuren in het godsdienstig organisatieleven? De dagen van het Triduum kenmerkten zich door een goed bezette St. Jozefkerk. Of was het de wel sprekendheid van den gevierden kanselredenaar, den weleerw. pater Van Schalen D. P. M., die de opkomst zoo goed deed zijn? Pater van Schalen liet in zyn predikaties uitkomen, dat de R. K. Volksbond is een groote macht, waar van kracht uit kan gaan. Nadat in de dagen van het Triduum de groote waarheden van ons hei lig geloof nog eens duidelijk waren uiteengezet, werd Zondagmorgen de kroon op het werk gezet met een H. Mis met generale H. Communie dei leden. De H. Mis werd opgedragen door den geesteiyken adviseur, den weleerw. heer P. Pop pen. Onder de generale H. Communie werden door het R. K. mannenkoor „St. Cecilia" zeer verdienstelijk eenige liturgische liederen uitge voerd. Nadat door allen „Dat Jezus leev" ge zongen was toog men naar het gebouw „St. Bavo" voor het gemeenschappelijk ontbijt, waar mede aanzaten de geestelijke adviseur en de heer v. d. Bilt, lid der Tweede Kamer. Tijdens het ontbyt hield de voorzitter een korte herdenkingsrede over Mgr. Aengenent en werd een kort gebed gestort. De heer Castricum deelde vervolgens mede, dat Donderdag a.s. in alle parochiekerken van Haarlem een H. Mis zal worden opgedragen voor wylen Mgr. Aengenent. Deze gedachte gaat uit van het katholiek comité van actie. De voorzit ter spoorde aan zooveel mogelijk deze H. Mis bij te wonen. De geestelyke adviseur, kapelaan Poppen, het woord verkrijgende, zegt, dat het slagen van het triduum niet alleen bestaat in de deelname en het aanhooren der predikaties, maar vooral in het beleven van de geloofswaarheden, vooral wat betreft de onderlinge liefde, ook in het or ganisatieleven. Mgr. Aengenent's eerste bis schoppelijk vermanend woord was: „Bemint el kander en onderhoud het gebod der liefde." Wanneer wij dat alles in de praktyk beleven, dan is het slagen van het triduum pas verze kerd. Voorzitter dankte kapelaan Poppen voor het gesprokene en allen, die hun medewerking had den verleend. Opleiding: Coupeuse, Costumière. Leerares; tevens een cursus voor eigen gebruik, volgens ons Erkama-systeem, succes gegarandeerd. HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT a rd. (ingang Spekstraat) AMSTERDAM: KONINGINNEWEG 216 (Woensdag en Vrydag) Voor de derde maal in korten tijd moeten we melding maken van ongemakken, die Haarlem door de woede der elementen te verduren kreeg. Zondagmiddag openden zich de sluizen des he mels en kraakte de donder boven de eerbied waardige stad en haar liefeiyke contrljen. Vooral in Heemstede is het raak aangekomen. De bliksem sloeg in de bovenleiding van de tram in de Raadhuisstraat. Persoonlijke onge lukken bleven gelukkig uit, doch een radio toestel en het electrisch licht in een der huizen bleken door den inslag onklaar te zyn geraakt. Ook de tram Hillegom—Heemstede had geruimen tyd vertraging door blikseminslag in de bovenleiding; bovendien werd driemaal op dit traject de automatische seininrichting vernield. Op den Ryksstraatweg naar Amsterdam ter hoogte van den spoorwegovergang stond op een gegeven oogenblik een kabel van de elec- trische tramleiding in brand; ook de telefoon leiding was enkele malen gestoord, doch deze stagnaties behoorden spoedig weer tot het ver leden. Onder de viaducten by den Kruisweg en Ztilweg vormden zich wederom de bekende binnenzeeën, waardoorheen de auto's tot de spatborden hun weg zochten tot groot ver maak van de talryke toeschouwers. In de Gier straat spoelden de houten blokjes tusschen de tramrails weg, waarmede het verkeer allesbe halve gediend werd. In de Voorhoutstraat waal de een boom om en kwam dwars over den weg te liggen. Boven een schoenmagazyn op den hoek van het Verwulft en de Groote Hout straat woel een groote ruit in, zoodat ook hier om assistentie van de brandweer werd gevraagd Voor zoover bekend zyn echter nergens slacht offers te betreuren. Ditmaal was het een elfjarige knaap uit de Hagestraat, die hard uit een poort kwam ge- loopen, den rijweg wilde oversteken en tegen een auto aanliep. Hij brak zijn linker dijbeen en werd na voorloopig door O. D. behandeld te zyn, naar het St. Elisabethsgasthuis ge bracht. In het kleine winkelhuls Jansstraathoek Ridderstraat had hedenmorgen een gerech- teiyke uitzetting plaats wegens huurschuld. Byna honderd jaar lang werd het perceel door leden van dezelfde familie bewoond. Nu zal het weldra onder sloopershanden vallen. By de politie te Heemstede is aangifte gedaan van een drietal inbraken, vermoedeiyk gepleegd In den avond van Zaterdag, tydens afwezigheid van de bewoners. Men heeft zich toegang verschaft door ver breking van een ruit. Kasten en laden zijn doorzocht en de boel overhoop gehaald. Er wordt echter hoegenaamd niets vermist. Blyk- baar is uitsluitend gezocht naar geld. Het Hollandsch Bloembollenkweekersgenoot- schap vergaderde Maandagmorgen te Haarlem In café Brinkmann. De voorzitter, de heer S. Schoneveld, zette het doel van deze bijeenkomst uiteen. Er moet over de saneering beslist worden, hoewel spr. niet ontveinsde, dat de beslissing der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur reeds veel heelt op gelost. Niettemin moet ook het Genootschap, welks leden een uiteenloopende meening over het vraagstuk hebben, zijn stem laten hooren. Het hoofdbestuur is van meening, dat de saneering behouden moet worden, ondanks de nadeelen. In de toekomst moet echter wel naar een middel uitgezien worden om het teveel, veroorzaakt door de z.g. supplusbollen te ver minderen. Spr. zette uiteen, welke feiten voor- en te genstanders laten gelden. Veel wordt op de saneering geschoven, terwyl er geheel andere factoren in het spel zyn. Spr. beval het stand punt van het bestuur aan; maar verklaarde de meening van anderen te zullen respec teeren. De concrete vraag werd daarna gesteld, of het wenschelijk is, dat de saneeringsmaatre- gelen in haar geheelen omvang moeten worden gehandhaafd? De afgevaardigde van Haarlem gewaagde van mosterd na den maaltijd. De vergadering zou vóór die van Bloembollencultuur geiiouden moeten zijn. Langëndyic zeide, dat er in het afgeïoopen jaar vele ontduikingen geweest moeten zijn. Spr. wenschte gegarandeerde minimumpryzen. Daarbij sloten zich nog andere afdeelingen aan. Spr. wenschte verder voorschotten voor de bollen, die het volgend jaar opgehouden zullen worden. De voorzitter antwoordde, dat met alle wen schen rekening zal worden gehouden, maar dat thans de concrete vraag eerst beantwoord zal moeten worden. Spr. meende, dat deze vergadering juist op tyd is, omdat de uitspraak der Alg. Ver. eerst gehoord diende te worden. Wtenscht men daar de saneering af te schaf fen, dan zou het Genootschap met nieuwe pij len op zijn boog zyn gekomen. Nu is dat ge lukkig niet noodig. Lisse dankte den voorzitter voor de objectie ve wijze waarop hy de zaak van den beginne af behandelde. Ook spr.'s afdeeling wenschte handhaving. De heer Nieuwenhuis, lid van het Hoofdbe stuur, uit Hillegom, verklaarde, dat zijn af deeling tegen zal stemmen. Stabilisatie der prijzen en teeltbeperking zyn kunst-maatregelen, die zich op den duur zullen wreken. Ook Texel zal tegen stemmen, omdat men van de „ambtenaren-boel" af wil zijn. De heer Goemans uit Hillegom verklaarde nader, dat zyn afdeeling niet tegen iedere sa neering, maar tegen de huidige saneering ia Daarom is het jammer, dat er niet meer vra gen zijn gesteld. De vraag kwam daarna in stemming en werd bevestigend beantwoord met 128 tegen 55 en 4 blanco stemmen. De voorzitter antwoordde Langendijk dat er reeds voorschotten gegeven worden, echter on der byzondere formaliteiten. Tenslotte werden nog eenige technische wen schen omtrent de saneering geuit. By de te Oversohie gehouden nationale wed- stryden in het verleenen van Eerst Hulp by Ongevallen heeft de damesploeg van bovenge noemde vereeniging, onder leiding van mej. B. E. Kroonsberg in de afdeelihg Seniores den derden prijs behaald. Aan de commandante van deze ploeg werd voor haar leiding de eerste prijs toegekend. uiting kwam in „De gefopte Vogelaar" van Cath. Rennes, alsmede In de sopraansolo, welke zij vertolkte in „Der Hirt. auf dem Felsen" van Fr. Schubert, met begeleiding van de dames Willy Schyf, piano en Nel Jager, viool. Ten slotte werd nog door het koor ten beste gegeven „Een oud sprookje" van H. v. Tussen broek, hetwelk bijzonder in den smaak viel. De pianobegeleiding was in goede handen en werd, evenals de vorige maal, verzorgd door mej. Willy Schyf. De bloemen bleven niet achterwege en met een „tot weerziens" gingen allen zeer voldaan huiswaarts. De Amsterdamsche politie heeft twee te Haar lem wonende vrouwen aangehouden, die in den „Bijenkorf" te Amsterdam verscheidene arti kelen hadden ontvreemd. By onderzoek in hun woning vond de politie een zeer groote partij gestolen goederen voor namelyk kleedingstuk ken, die bij V Vroom en Dreesmann, de HEMA, en van marktstalletjes te Haarlem waren ge stolen. De vrouwen zijn in bewaring gesteld. Het gestolene vertegenwoordigt een hooge waarde. Tydens afwezigheid van de bewoners heeft men zich Zaterdagavond toegang verschaft tot het perceel Garenkokerskade, hoek Prévinaire- straat. Uit een linnenkast op een slaapkamer worden f 30 vermist. De onbevoegde bezoeker is binnengekomen door een openstaand bo venlicht in de keuken en heeft door de keu kendeur de woning weer verlaten. Gedeeltelijk gecorrigeerd) Zondagavond werd omstreeks half 9 brand gemeld in perceel Kleine Houtstraat 93. De bewoners waren afwezig, maar aanvankelijk dacht men, dat er nog een oude dame in de woning vertoefde. Toen de brandweer de deur van het huis geforceerd had, bleek deze mee ning gelukkig onjuist te zyn. Het brandje, dat beperkt bleef tot een werkplaats achter het perceel, werd door de brandweer met een straal op de waterleiding gebluscht. Verzekering dekt de schade. Oorzaak van het brandje was waarschynlyk een achteloos weggeworpen lucifer of cigaret. Mien schryft ons: De vierde muziekavond, welke op Vrijdag 27 September door de koorklasse onder leiding van mej. Aly Reijer in de muziekzaal van Gebrs. Brinkmann op de Groote Markt werd gegeven, had weer een groote schare belangstellenden getrokken. Uit de ten gehoore gebrachte liedjes bleek weer overtuigend, dat er met yver was gestu deerd. Spontaan klonk na elk liedje een harte- lyk applaus, wat zijn hoogtepunt bereikte in het dansliedje van H. van Tussenbroek, hetwelk moest worden gebisseerd. Ter afwisseling werden een 4-tal liederen voorgedragen door mej. Aly Reijer en wy kon den met voldoening constateeren, dat zy, be halve de capaciteiten van dirigente van deze koorklasse, ook beschikt over een goed ge schoold en beschaafd geluid, wat vooral tot (Vervolg) H. M. Koningin Wilhelmina heeft hedenmor gen ten paleize in bijzonder gehoor ontvangen te 10 uur den heer M. Taudin Chapot, vice-pre sident van de Nederl. Heidemaatschappij, wier president-directeur in O.-Indië vertoeft, en te 11 uur den heer dr. E. Heldring, directeur van de Kon. Nederl. Stoomboot Maatschappij. Prinses Juliana heeft hedenmorgen vry on verwacht een bezoek gebracht aan een der zes Kinderbewaarplaatsen der Amsterdamsche Ver eeniging tot instandhouding van Kinderbewaar plaatsen, n.l. aan die in de Van Ostadestraat. De bestuurderessen mevr. Weer Westermann, mevr. L. Jager—Brtinings en mevr. Gleerum Rincker alsmede de directrice jkvr. E. van Haersolte ontvingen de Prinses en leidden haar rond. Bij haar vertrek schonk de Prinses een bedrag om daarvoor de kinderen te onthalen. Het bezoek droeg een zeer ongedwongen karak ter. In deze bewaarplaatsen worden kinderen verpleegd, wier moeders overdag uit werken gaan. Te ruim twee uur is Koningin Wilhelmina ver trokken naar het Loo, uitgeleid door de Prinses, die nog enkele uren te Amsterdam zou bly ven, als mede door burgemeester dr. W. de Vlugt en enkele andere autoriteiten. Nog eenmaal had de saamgestroomde menigte op den Dam en langs het Damrak den koninklyken stoet met het militair eere-escorte aanschouwd. Aan den burgemeester gaf de Koningin nogmaals de ver zekering, hoe dankbaar zy was voor de harte lijke ontvangst der bevolking. Na het vertrek der Koningin reed H. K. H. Prinses Juliana naar Oud-Watergraafsmeer ter opening van de School tot opleiding van geiei- honden voor blinden. Deze school is gelegen aan den Middenweg 301 hoek Kruislaan. Er waren uitgebreide maatregelen genomen om H. K. H. een grootsche ontvangst in oud- Watergraafsmeer te bereiden. Reeds vroeg wa ren de schoolkinderen uit verren omtrek voor het oude Rechthuis opgesteld. Om half twee waren ongeveer 300 schoolkin deren byeengekomen. Tusschen Middenwegbtug en het Rechthuis vond de officieele ontvangst plaats. Verscheidene vereenigingen waren op gesteld met vaandels en banieren en bloemen voor de Prinses. Te midden van tallooze vlaggen en duizenden jongeren en ouderen deed H. K. H. over een pad van bloemen haar intocht. De scholen van Diemen, Duivendrecht en omlig gende plaatsen waren by de Kruislaan opge steld. „De blindencommissie kwam tot de slotsom, dat, waar een nieuw en belangrijk maatschap pelijk werk voorbereid moest worden, men niet beter kon doen dan aan te kloppen by het Nederlandsche Roode Kruis, welke vereeniging overeenkomstig hare vredestraditie de helpen de hand biedt, waar zy gevraagd wordt. „Aldus kwam onder de auspiciën van het Nederlandsche Roode Kruis en op initiatief van de Staatscommissie inzake onvolwaardige ar beidskrachten een comité tot stand, waarin vertegenwoordigd waren: de blindenbonden, de blinden-instituten en de blindenzorgvereenigin- gen, voorts de Staatscommissie inzake onvol waardige arbeidskrachten en het Nederland sche Roode Kruis. „Toen was het oogenblik gekomen de stich ting op te richten en alle leden van het voor loopig comité werden bestuursleden der Stich ting, waarin dan ook de evengenoemde organen zijn vertegenwoordigd. „Er moest worden omgezien naar een terrein en een technisch leider. De gemeente Amster dam heeft ons beide geleverd; de heer van der Most, inspecteur van politie, verklaarde zich belangeloos bereid zyn vrijen tyd geheel aan de school te geven, terwyi wij gebouw en terrein van de gemeente konden huren. De school kan in één jaar 40 honden voor blinden africhten. Spr. vroeg belangstelling en steun in ruimen kring. Zoowel Z. Exc. Minister Slingenberg als in specteur v. d. Most voerden alsnog het woord. Gebouw „St. Bavo" R. K. Bevolkingsbu reau, 8 uur. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann Kring van Kantoorboekhandelaren, 9 uur Holl. Bloembollenkweekersgenootschap, II uur. Luxor-theater „Sequoia", 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theatcr Zes komieken in „Vier en een half Musketiers". Op het tooneel Jean Lux, Fransche imitator, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Harold Lloyd in: „Pas op, val niet!" Op het tooneel Jack Trio, equilibris ten, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater Shirley Temple in „Juffertje Blauwbaard", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo St. Caecilia, 8 uur Rechtskundig Adviesbureau, 8 uur Cursus R.K. Volksbond, 8 uur Afdracht Grafische Bond, acht uur Bestuur „Arbeid Adelt", kwart over acht Bestuur „Herwonnen Le venskracht", 8 uur. Toonkunst Muziekschool Muziekuitvoering, 8 uur. Schouwburg Jailsweg Tooneelgroep „Het Masker". Opvoering van „Voorloopige InvriJ- heidsstelling", kwart over 8. Hotel „Roozendaal" Overveen Jaarver gadering Bloemendaalsche Burgerwacht, kwart over 8. Frans Hals Museum Jubileumtentoonstel ling H. Heuff, half 3—4 uur. Luxor-Theater „Sequoia", 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater Zes komieken in „Vier en een half Musketiers". Op het tooneel Jean Lux, Fransche imitator, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Harold Lloyd in „Pas op, val niet!" Op het tooneel Jack Trio, eqnilibris- ten, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater Shirley Temple in „Juffertje Blauwbaard", 2.30 7 en 9.15 uur. De laatste zette werkwyze en inrichting der school uiteen, alsmede de demonstratie die door drie geleidehonden met blinden worden gege ven. Op het oefenterrein was een straat in beeld gebracht met allerlei verkeersobstakels als dwarspaden, bruggetjes, fietsers enz. Na de feestelijke ontvangst die helaas niet door zon mocht worden begunstigd, reed Prin ses Juliana naar de Kruislaan, waar het be stuur der stichting „Nederlandsch Geleidehon denfonds" bij monde van zijn voorzitter W. C. J. J .J. baron van Voorst tot Voorst H. K. H. begroette. Een dochtertje van den penning meester den heer H. Munnik bood bloemen aan. Aanwezig waren o.m. Z.Exc. Minister mr. M. Slingenberg, de commissaris der Koningin in Noord-Holland Jhr. mr. dr. A. Röell, burge meester dr. W. de Vlugt, inspecteur Th. van der Most, directeur der school, dr. Josephus Jitta, voorzitter der Staatscommissie inzake onvol waardige arbeidskrachten, e.a. De voorzitter baron van Voorst tot Voorst geleidde H. K. H. naar haar zetel en sprak vervolgens een welkomstwoord: „By de beoodeeling van de vraag of op het voetspoor van het buitenland hier te lande moest worden overgegaan tot het verschaffen van geleidehonden aan blinden, had de blin dencommissie uit de Staatscommissie inzake onvolwaardige arbeidskrachten het voorrechtte kunnen raadplegen een ter zake deskundig rap port van de hand des heeren Munnik, lid der blindencommissie en penningmeester onzer stichting. Er werd in dat rapport en zyn by- lage zooveel goeds verhaald omtrent ervarin gen met geleidehonden, in Duitschland en Zwitserland, opgedaan, dat langer dralen hier niet gewenscht scheen, te meer daar uit de blindenwereld zelve het verlangen naar het bezit van een hond levendiger werd. Alvorens deze demonstraties begonnen, die tot ruim vyf uur duurden (waarna H. K. H. naar Den Haag per auto afreisde), heeft Prin ses Juliana de school met de volgende rede geopend verklaard: Toen tot my het verzoek gericht werd deze school te openen, heb ik mij daartoe gaarne bereid verklaard. Van harte heeft het Nederlandsche Roode Kruis zich verheugd over het tot stand komen uwer stichting en heden is het ons dan ook een byzonder genoegen u onze gelukwenschen te kunnen uitspreken, staande op deze plaats met het zichtbaar resultaat voor oogen, dat uw be stuur door wakkeren arbeid en liefdevolle toe- wy'ding tot het doel, binnen zoo korten tyd heeft weten te bereiken. Dat zulks mogelijk geweest ondanks de moeilijke tijden die wy beleven, is zeer zeker een verblij dend symptoom, een bewijs en gelukkig niet het eenige van deze soort dat er nog door velen in den lande gegeven wordt, wanneer een beroep wordt gedaan ten be hoeve van den lijdenden mede- mensch. Er is hier iets tot stand gebracht, dat velen, die het genot van het. zonlicht moeten derven, ongetwij feld met nieuwe kracht en nieuwen moed zal aangorden op hunnen duisteren weg door het leven en niet minder zeker hunne harten met erkentelijkheid zal vervullen jegens hen, aan wier initiatief en volhar ding deze stichting haar ontstaan te danken heeft. By onze gelukwenschen aan uw bestuur voe gen wy de verzekering van de waardeering van het Nederlandsche Roode Kruis, dat met leven dige belangstelling den pioniersarbeid gevolgd heeft, die hier is verricht. Den heer Munnik, die daaraan een zoo overwegend aandeel gehad heeft, verzoek ik naderby te willen treden om deze onderscheiding in ontvangst te nemen ten teeken van de warme sympathie van het Ne derlandsche Roode Kruis voor het werk van de stichting. Onze beste wenschen blijven haar ver gezellen! En hiermede verklaar ik dit gebouw geopend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2