SITTERS a KAR Een voorproef van het licht Het nieuwe P.E.N.-gebouw gereed TE BLOEMENDAAL IN!I,J[,1 vital DE NIEUWE SPAANSCHE REGEERING Genezen staar WOENSDAG 2 OCTOBER 1935 STADSNIEUWS Er is gestreefd naar een doelmatig solied gebouu), dat, zoo noodig, in de toekomst uitgebreid kan worden Technisch wonder De ligging Indeeling Publiek gedeelte Technische snufjes Verwarming en telefoon Te groot LICHTSIGNALEN VERWULFT Overtreders worden thans bekeurd HET LEEKENAPOSTOLAAT Goed belette cursus door Deken Sondaal geopend PAARD OP HOL Auto reed groentenwagen door midden VERLOTING BREDERODE DUIN Muzikale wandeling door de stad K.J.M.V. „ST. AUGUSTINUS" SCHOTERWEG 1 TELEF. 16659 Mgr. A. P. F. van Velsen SJ. Program der afgetreden regeering, voor zoover niet uitgevoerd, overgenomen Rond het Abessinisch conflict Die den aanslag pleegde Fransche kennissen schetsen hem als verwoed anti-fascist, maar ook als niet normaal Opgelegde schepen in de vaart Vraag naar scheepsruimte in Nederlandsch Indië ONTSLAG AAN DE ZINKWIT- FABRIEK TE EYSDEN Landdag der N. S. B. uitgesteld Zaterdag a.s. zal het nieuwe gebouw van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordhol land te Bloemendaal officieel geopend worden. Het ligt wel voor de hand, dat een nieuw ge bouw te stichten in dezen tijd van technische Uitvindingen en dienende voor de huisvesting van een dienst als het P.E.N., een wonder van techniek en van vindingrijkheid zou worden. En 200 is het ook met het nieuwe P.E.N.-gebouw. Er valt zelfs zooveel over dit gebouw te ver tellen, dat wü ons slechts tot enkele hoofd zaken kunnen bepalen. Allereerst de ligging. Doordat de gemeente Bloemendaal de Eschdoornlaan aan de Provin cie overdroeg, kon het nieuwe gebouw tezamen tuet het gebouw van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf op één groot stuk grond gezet wor den, waardoor de verbinding tusschen beide gebouwen zeer gemakkelijk is. Dit is van be lang, omdat beide gebouwen tezamen één tele foondienst hebben en de heer van Oldenborgh, directeur van het P.E.N., tevens directeur van het Waterleidingbedrijf is. De ligging van het gebouw aan de Ign. Bis- Pincklaan in het Kinheimpark te Bloemendaal maakte noodzakelijk, dat de architectuur zich aansloot bij die van den villabouw van deze wijk. De eminente en geniale architect, Ir. H. T. Zwiers, zegt over zijn schepping zelf het volgende: „Feitelijk is het middengedeelte van den voorgevel het eenige min of meer gepro nonceerd architectonische deel van het gebouw, dat overigens als utiliteitsgebouw een karakter van regelmatige en streng rhythmische raam- verdeeling heeft. Door het aanvaarden van de ze, uit den aard van het bouwwerk en uit de eischen van een modern kantoorgebouw voort vloeiende regelmaat, ontstaat een sobere vormgeving, die weliswaar zich geheel aansluit b« de bestemming van het gebouw en de tijds omstandigheden, doch die anderzijds wel eens aanleiding kan geven tot een zekere eentonig heid." Het hoofdgebouw is niet minder dan ruim 93 M. lang en ruim 53 M. diep. Het is gebouwd om twee groote binnenplaatsen, en bestaat uit een voorgebouw en drie vleugels, door groote kantoorlokalen onderling weer verbonden. Opmerkenswaardig is de buitengewoon inge nieuze indeeling van het gebouw. De drie vleugels bevatten resp. de technische, de boek houding- en de correspondentieafdeeling. De verticale indeeling is nu zoodanig, dat op de bovenste verdieping (de zolder niet medegere- kend) zetelt de afdeeling, daaronder de onder- afdeelingen en daaronder weer de archief- en bergruimten. De indeeling is dus geregeld naar de volgorde van werkzaamheden in zoo'n af deeling. In verband met het lawaai, dat kan- foormachines maken, zijn deze in aparte loka- 'en ondergebracht, terwijl voorts overal naar behoefte kasten en kluizen aanwezig zijn. Van bit hun kamers hebben de chefs steeds een ruim overzicht over hun afdeeling. Alle lo kalen hebben groote ramen, zoodat licht en desgewenscht lucht gemakkelijk kun- ben toetreden. Voorzoover de kantoormeubelen bit het oude gebouw niet konden worden ge bruikt, zijn tal van nieuwe gelijksoortige, pas sende, practische, metalen meubelen aange schaft. °P de eerste verdieping van het voorgebouw 'n 't midden de zeer fraaie vergaderzaal van ben Raad van Toezicht, daarnevens zijn de eveneens zeer schoone en betimmerde kamers Van directie en hoofdambtenaren, en wel zóó, üat iedere hoofdambtenaar in de onmiddellijke hs bijheid is van de afdeeling, waarover hij den Schepter zwaait. Vooral bezienswaardig is de antichambre van den directeur, een kostbaar kunstwerk op zichzelf. Boven deze verdieping liggen de groote tee kenzalen. Het gedeelte, voor het publiek bestemd, be vindt zich op de hoofdverdieping van het ge bouw. Na de ruime vestibule betreden te heb ben, komt men in het middengebouw, aan welks einde groote kantoorlokalen voor de ver schillende onderafdeelingen, meer speciaal noo- dig voor het publiek, aanwezig zijn. Op weg daarheen moet het publiek een aantal reclame- Vitrines passeeren en aan den anderen kant bc leskeuken waar de voordeelen van het koken met electriciteit op de meest ruime en ge makkelijke manier gedemonstreerd kunnen wor- bcn en vervolgens de modelkeuken, waarach- de groote voordracht- en filmzaal ligt. Over- bodig te zeggen dat ook hier alles up-to-date en baar de laatste eischen des tijds ingericht is. n het gebouw zetelt tevens het Districtshoofd van Bloemendaal, rechts van den hoofdingang, alsmede aldaar de Propagandadienst. Het P. E. N. moge bij zijn centralisatie-poli- 'ek het devies voeren: „Geen electriciteit zon der het P. E. N." omgekeerd is de electrici teit de grondslag van het bestaan van het P. E. N. En zoo is het dan ook alleszins begrij pelijk, dat electriciteit veelvuldig toegepast is in het nieuwe gebouw. Vanzelf-draaiende deu ren zijn o. a. een toepassing. Deze vindt men in de afzonderlijke toegangen tot de fietsen bergplaatsen en garderobes voor het personeel in het souterrain. De deuren worden automatisch bij het passeeren geopend en gesloten door het tweemaal verbre ken van een, voor oningewijden onmerk- baren lichtstraal. De groote dubbele deu ren tusschen vestibule en fietsenkelder wor den op andere wijze, n.l. door middel van vloercontactmatten automatisch geopend en blijven dit tot men de matten heeft verlaten. Dit bevordert een vlug in- en uitgaan van het 250 man sterke personeel. De deuren kunnen bovendien nog door schakelklokken in geopen- den stand gehouden worden. Ook de draaideuren tot de hal kunnen elec- trisch-automatisch bediend worden door den portier. Deze functionaris heeft nog heel wat andere apparaten te controleeren en te bedie nen in zijn loge, die naast den hoofdingang is. Zoo kan hij met schakelaars den toevoer van electrisch licht in de gangen vermeerderen of temperen of geheel en al afsluiten. Dan kan hij de verschillende toegangsdeuren electrisch bedienen. In de loge bevinden zich ook de con troleer-apparaten voor de vol-automatische en electrisch gecommandeerde oliestook-inrichting voor de centrale verwarming. Deze inrichting is opgesteld in het souterrain en bestaat uit 5 ketels, die automatisch gevuld en ingeschakeld worden. Schakelklokken regelen tevens de pom pen en zorgen er voor, dat, als een der ketels onvoldoende blijkt voor het handhaven der ver- eischte temperatuur, de volgende ketel wordt bijgeschakeld. In het geheele gebouw is centrale verwar ming aanwezig, behalve in een drietal directie- appartementen, waar de nieuwste electrische plafond- en wandverwarming als proef wordt toegepast. Daarbij wordt een gelijkmatige warmte uitgestraald door electrische geleidin gen, in het plafond of de kamerwanden aan gebracht tegen een dikke asbest- en kurk- isolatielaag. De telefoon heeft mede haar aandeel in de technische snufjes, en wel door het personen- oproep-systeem, waarbij door middel van een signaalstelsel, bestaande uit een aantal ge kleurde lampjes, iemand, die op zijn gewone telefoonnummer geen gehoor geeft, door het geheele gebouw gezocht kan worden. Zoodra de gezochte ergens in het gebouw zijn persoonlijk signaal ziet verschijnen, neemt hij het dichtst bijzijnde telefoontoestel en kiest een bepaald cijfer, waardoor hij automatisch wordt verbon den met dengene, die hem gezocht heeft. Op soortgelijke wijze kan de nachtportier, als hij op zijn ronde door het gebouw is, aan elk willekeurig telefoontoestel binnenkomende ge sprekken opvangen. Voorts is op de groote afdeelingen en onder afdeelingen de telefoon zóó ingericht, dat wan neer de chef na eenige belsignalen geen ge hoor geeft, de verbinding automatisch op het toestel van den souschef der afdeeling wordt overgeschakeld. Een ander wonder is het z-g. wakercontröle- systeem, waarbij de portier tijdens zijn nacht ronde op verschillende punten door middel van een sleutel een kloksignaal moet geven, dat automatisch wordt geregistreerd. Men kan dus den volgenden dag precies na gaan waar de waker op verschillende tijdstip pen in het gebouw is geweest. Geeft de wa ker om de een of andere reden (b.v. bij over val, of omdat hij in slaap is gevallen) niet het vereischte kloksignaal, dan komt na een van te voren vastgestelden tijdsduur het alarm in werking, zoodat meteen het geheele Kinheim park weet dat er iets loos is in het P.E.N.- gebouw. Tenslotte mogen nog vermeld worden de wagentjes van eigen maaksel, dienende voor afvoer van asch en papier. Ir. Zwiers wees ons op onzen rondgang door het nieuwe gebouw, ook nog op een speciale eigengevonden rolbare trap, waarop hij terecht zeer trotsch was! Het gebouw is eigenlijk te groot voor den dienst in de bestaande formatie. Men heeft echter rekening gehouden met de toekomstige uitbreidingen en zelfs in die mate, dat het voorgebouw een bordes heeft, in de plaats waarvan later eventueel kantoorlokalen ge bouwd kunnen worden. Dan hebben de vleugels, in tegenstelling met het hoofdgebouw, houten kappen gekregen, ook in verband met de mo gelijkheid om ze later gemakkelijk te kunnen wegbreken en een verdieping in de plaats er voor te kunnen zetten. Men heeft er naar gestreefd zoo solied mo gelijk materiaal te verwerken (beton b.v.) en het gebouw bij wijze van spreken onbegrensden levensduur te geven, waardoor men hier en daar (ook om andere redenen) wel den indruk van luxe krijgt. Dank zij dien goeden materia len en doelmatige inrichting van het gebouw kost 't onderhoud, niettegenstaande het nieuwe gebouw 5 maal zoo groot is als het oude, slechts 2 keer zooveel als het onderhoud van het oude gebouw. Betreffende de bouwkosten deelde ir. Zwiers mede, dat geen aanvulling op de toegestane credieten noodig zal blijken. Het nieuwe gebouw mag een aanwinst voor de gemeente Bloemendaal genoemd worden en zeer zeker een buitengewone verbetering voor het personeel van het P. E. N., dat in het oude over veel te weinig ruimte kon beschikken. Naar de politie ons mededeelt wordt thans dengenen, die zich niet houden aan de aanwij zingen van de lichtsignalen op het Verwulft, een bekeuring gegeven. Eenige maanden lang heeft de politie volstaan met waarschuwingen te geven aan overtreders. Thans wordt ieder geacht de werking van de lichtsignalen te kennen en volgt een bekeuring bij overtreding. Groep leerlingen van het R.K. Meisjeslyceum te Amsterdam en het R.K. Gymna sium voor meisjes te Haarlem met prof. B. H. Molkenboer in de Oude Kerk te Amsterdam. Als onderdeel van de Vondel herdenking maakte zij onder leiding van prof. Molkenboer een tocht door oud-Am sterdam. Bovenstaande foto werd geno men in het Vrouwenkoor van de Oude Kerk, waar Vondels vrouw Maria en de kin deren Constantijntje en Sa art je begraven werden Gisterenavond had onder groote belangstel ling in een der zalen van het gebouw der St. Jozefgezellen aan de Jansstraat de opening plaats van den nieuwen cursus voor het leeken- apostolaat. De opening geschiedde door den hoogeerw. heer deken H. C. J. Sondaal. De deken zeide buitengewoon verrast te zijn door den geweldig grooten toevloed van nieuwe leden. Het is een verblijdend teeken, dat er zooveel Katholieken gevonden worden, die be reid zijn de priesters bij hun moeilijke taak terzijde te staan. Vooral verblijdend, omdat er zich onder U zooveel jongeren bevinden. Zij zijn toch degenen, die de taak der ouderen moe ten overnemen en in deze moeilijke tijden het licht moeten brengen daar waar het nog niet schijnt. De nieuwe cursus vangt aan in October, daarom zou ik hem in de bescherming der H. Maagd Maria willen stellen, Maria, de zetel der wijsheid. Spreker vertrouwde er op dat alle nieuwe leden den cursus tot het einde zullen volgen, een verplichting tegenover de Paters docenten, die na hun vermoeiende dag taak nog zoo blijmoedig dezen cursus leiden. Na gewezen te hebben op de noodzakelijkheid van het Leeken-apostolaat besloot de Deken zijn mooie rede. Dan sprak de secretaris prof. dr. A. Steger een kort propagandistisch woord. Spr. zette het doel van den cursus uiteen: het bijbrengen der noodige kennis op godsdienstig en sociaal terrein, teneinde beslagen ten ijs te komen, wanneer gij er straks op uittrekt om menschen, die dorsten naar de waarheid, te helpen. Gij moet geven van den overvloed, dien gij bezit, aldus spreker. Maar hoe zult gij geven als gij geen overvloed bezit. Welnu, gij krijgt ze onder de bezielende leiding der Paters docen ten, die zoo geheel belangeloos dezen cursus leiden. De docent, pater Strijbosch, noemde het een openbaring, dat deze cursus door zoo'n groot aantal nieuwe leden wordt bezocht. Hierover ben ik zeer verheugd en nu zie ik het licht schijnen dat eerst verborgen was. Spreker hoopte dat op het einde van den cursus het licht op een berg zou zijn geplaatst, om zoo doende den geheelen omtrek te beschrijven. Nadat de Hoogeerw. Deken de sprekers har telijk had bedankt, was het officieele gedeelte beëindigd en begon de eerste les. Interieur van een der kantoorlokalen in het nieuwe gebouw van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf te Bloemendaal Dinsdag heeft op den Schoterweg nabij de Vroomstraat een paard en wagen, beladen met groenten en aardappelen een onaangenaam avontuur beleefd. De wagen, die bestuurd werd door den 48-jarigen groentenhandelaar V. uit Vijfhuizen, werd n.l. aangereden door een vracht auto, bestuurd door den 21-jarigen expediteur K. uit Hillegom. De expediteur lette bij het inhalen van den groentenwagen niet voldoende op en daardoor ontstond de botsing, die ruïneuze gevolgen had. De groentenwagen brak doormidden. Het paard ging er met het voorste gedeelte van door en kwam eerst bij de Paul Krugerstraat (op eigen initiatief) tot stilstand. De groenten en aardappelen waren op straat gerold. De heer V., die op den bok van den wa gen zat, maakte een buiteling en kwam even eens op straat terecht. Hij liep een hoofdwonde en schaafwonden aan zijn linkerhand op. Na door een lid van den Ongevallendienst verbonden te zijn, is hij per taxi naar het zie kenhuis St. Joannes de Deo gebracht, waar hij verbonden is. Per taxi is hij vervolgens naar zijn woning te Vijfhuizen teruggekeerd. Tegen den autobestuurder is proces-verbaal opgemaakt. De remmen van den auto bleken in orde te zijn. Heel wat huisvrouwen zullen gisteren het ge wone bezoek van hun groentenhandelaar gemist hebben In verband met de groote verloting van „Brederode Duin" wordt morgenavond (Don derdag) een muzikale optocht door de stad ge houden om de Haarlemmers voor de laatste maal aan te sporen voor dit mooie werk hun bijdrage te schenken. De Post-Harmonie heeft haar vrijwillige me dewerking toegezegd. OP een praalwagen neemt „Fortuna" plaats om de groote trommels, waar in de loten zitten, en die reeds van den notaris gehaald zijn, aan het Consultatiebureau op de Ged. Oudegracht in ontvangst te nemen. Deze worden dan in optocht naar het Gemeentelijk Concertgebouw gebracht, waar de trekking om 8 uur zal plaats vinden. De optocht, die om 6 uur vertrekt, zal de volgende route nemen: Gierstraat, Houtplein, Tempeliersstraat, van Eedenstraat, Wïlsons- brug, Wilhelminastraat, Raaksbrug, Zijlsingel, Zijlweg, Pieter Kiestraat, Kinderhuissingel, Verspronckweg, Santpoorterstraat, Santpoorter plein, Engelsstraat, Kleverlaan, Schoterweg, Kennemerbrug, Frans Halsstraat, Frans Hals plein, Kennemerplein, Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Groote Markt, Begijnenstraat (Gem. Concertgebouw). Tijdens den optocht zullen postboden de ove rige loten verkoopen. Donderdagavond a.s. aanvang kwart voor negen uur precies, spreekt, in de Bilderdijk- zaal van café-restaurant Gebrs. Brinkmann, Groote Markt, de vice-voorzitter, de heer W. J. Dieben, leeraar M. O. Boekhouden, over: „boekhouding voor den middenstand en han delswetenschappen", teneinde te komen tot op richting van een club voor den handel. De kascommissie zal haar verslag uitbrengen over het financieel beheer van den penning meester, terwijl nog gelegenheid bestaat zich op te geven voor de excursie naar de Rem- brandt-tentoonstelling op as. Zondag. Vanzelfsprekend zijn hier wederom alle ka tholieke jonge mannen uit de middenklasse van harte welkom! MODEL 1956 De heer J. van Oldenborgh, directeur van het Prov. Electr. Bedrijf van Noord-Holland Z. H. E. Mgr. A. P. F. van Velsen S.J., oud Apostolisch-Vicaris van Batavia schrijft ons het volgende: In de Nieuwe Haarlemsche Courant van Vrij dag 6 September geeft de welingelichte schrijver van mijn reilen en zeilen in Europa en in de tropen in zijn „Terug in het Vaderland" blijk, dat ik mij hier in Holland vrijwel aan zijn waakzaam oog heb weten te onttrekken. De laatste zinsnede verraadt dit maar al te duide lijk. Wordt in de voorlaatste gesproken van „een steeds verergerende oogziekte", die mij naar Nederland deed vertrekken, in de laatste zinsnede heette het: „in het vaderland heeft Mgr. de gehoopte genezing niet kumien vinden." Daar tevoren alleen gesproken werd over mijn oogkwaal, wordt het vermoeden gewekt, als had ik hier in Holland voor mijn staar aan beide oogen geen baat gevonden. Dit vermoeden mag ik geen ingang doen vinden, daar ik mij daar door ondankbaar zou toonen jegens O. L. Heer, die mij door prof. dr. H. Weve, hoogleeraar in de oogheelkunde in Utrecht, de ontzettende wel. daad schonk, om weer te kunnen zien, om met eigen oog, zij het dan met behulp van een bril, te kunnen lezen, wat de schrijver in de N. H. Crt. over mij schreef en met eigen oog te kunnen nagaan, wat ik naar aanleiding daarvan hier nu schrijf om aan een welgemeend verzoek te voldoen, waartoe tot nu mij de geschikte gele genheid ontbrak. Nadat ik in Mei 1933 hier was teruggekeerd, heeft prof. Weve mij in Juni, in het St. Anto- nius-Ziekenhuis te Utrecht, met assistentie van dr. Romunde, oogheelkundige aldaar, de staar uit het linkeroog weggenomen. Ik kan vanaf dat oogenblik het zonlicht en de schitterende kleuren in Gods schoone natuur weer aan schouwen; weer als een gewoon mensch zien. Wat dat zeggen wil, wat 'n onbeschrijfelijke ver. rukking het is, wat een overstrooming van ge luk het zonnelicht weer te aanschouwen, waar van men het bestaan niet meer kende, dat is, meen ik, alleen gegeven aan hen, wier beide oogen door de staar vertroebeld, deze door vaardige kunstenaarshand zien weggenomen. In mijn uitbundige vreugde meende en noemde ik het een voorsmaak van het aanschouwen van het Eeuwig Goddelijk Licht. Hoe kwam ik aan deze boude vergelijking? Mag ik het U even vertellen? Een paar dagen voor mijn operatie was in hetzelfde Antonius-Ziekenhuis in de 4e Afdeeling, een jonge man gestorven, waarvan mij het volgende verteld was. Hij leed aan vergevorderde longziekte. De eerw. zuster, die hem verpleegde, had hem zachtjes aan voorbereid om O. L. Heer blijmoe dig het offer van zijn leven te brengen. Hü was voorzien van de H.H. Sacramenten der sterven den, had afscheid genomen van vader en moe der, van broertjes en zusjes, en wachtte ge duldig den oproep van ons aller Vader, die in den hemel is. Niet zoo spoedig als verwacht werd, geschiedde dit en vandaar dat de eerw. zuster den zieke voorstelde om vader en moeder nog eens te laten komen. Hij luisterde, een oogen blik dacht hij over het voorstel na, fluisterde toen de zuster toe: „Neen zuster! Ik heb im mers afscheid genomen. Ach, neen! Het zou mij maar aftrekken van O. L. Heer!" Vol verwon dering, vol bewondering berustte de zuster in dit korte, veelzeggende antwoord. Het was, meen ik, de eigen avond. De zuster waakte aan zijn bed. Hij scheen te dommelen. Opeens opent hij de oogen, in wonderlijke opgetogen heid strekt hij zijn handen uit en roept uit: „Zuster! Zuster! Zie! O, zie! Wat een heerlijk licht! O, zuster! Wat een licht!" Het waren zijn laatste woorden. Toen ik nu plots het zonnelicht leerde ken nen, flitste mij het heerlijke licht voor den geest, dat de jongeling in zijn stervensuur zoo in verrukking had gebracht, en vond ik voor mijn zonnelicht en zijn heerlijk licht op dat oogenblik geen ander beeld dan het gloren van het eeuwig, Goddelijk Licht. Vergeef mij mijn boudheid. Moge mijn vermetele waardeering U althans dit doen begrijpen, dat, hoe dan ook, voor wie aan beide oogen de staar heeft, de operatie een onvergelijkelijke weldaad is. Ik was geopereerd. Als de dokter zelf en de eerw. zusters, geloofwaardige menschen, na af loop niet verteld hadden, wat er zoo al gebeurd was, zou het mij volkomen geheim gebleven zijn. Het eenige wat ik er van weet, is, dat mijn oog vóór de operatie eenigen tijd, om de tien mi nuten, is ingedruppeld, dat de dokter daarna een poosje met mijn oog is bezig geweest, dat ik te voet gekomen, op een wagentje op mijn kamer wederkeerde. Wat er eigenlijk allemaal gebeurd was, wist ik niet. Blijkbaar was alles plaatselijk verdoofd geweest, want pijn heb ik geen oogenblik gevoeld. Het ergste, dat hierna kwam, was: een paar dagen poesstil met een verband voor het geopereerde oog te bed te liggen. Maar wat beteekende dat? Na een kleine veertien dagen ging het verband er af, ik kreeg een leesbril en een bril, om in de verte te zien, en ik was klaar. Inderdaad u zijt dan klaar. Maar! Ja maar! Vergeet niet, u hebt geen nieuw oog gekregen, u hebt brillen gekregen, waaraan u gewend moet worden, en zie! Dat wennen kan wel eens wat lang duren; komen doet het echter. Door het wegnemen van de vertroe belde lens uit het oog, raakt men het vermogen om afstanden te meten, kwijt. Daar immers de lens van het oog vervangen wordt door de lens, die in de bril is geslepen, en waarmee men slechts op een bepaalden afstand scherp vermag te zien, tast men in den aanvang aanhoudend mis, duwt men glazen en andere voorwerpen omveren breekt ze. Is dus in den beginne bij alles, ik herhaal: bij alles voorzichtigheid geboden, het vordert niet minder geduld! Dat u meer met uw hoofd moet draaien, omdat de lens in het glas, zich niet met het oog kan wenden, zult u zelf wel merken en aanleeren. Hiermede heb ik u mijn geheele ondervinding meegedeeld. Daar elke staar zijn eigen eigen aardigheden heeft, houd ik me bij dat, wat ik zelf ondervond. Toen ik echter uit het zieken huis ontslagen werd en afscheid nam van den zoo kundigen hoogleeraar, van den eenvou- digen, minzamen persoon van dr. Weve, deed hij mij het volgende verzoek, waartoe ik aan stonds bereid was, doch waarvan de uitvoe ring om meerdere redenen tot nu zeer beperkt bleef. „Monseigneur", zoo sprak Zijn Hooggeleerde, „U weet nu, wat een weldaad het is: aan beide oogen staar te hebben gehad, en, met weinig moeite Uwerzijds, in staat te zijn gesteld om weer te zien. Duizenden in den lande lijden aan hetzelfde euvel, maar weten niet met hoe ge ringe offers hunnerzijds zij het gezicht weer terug kunnen erlangen. Maak het toch bekend! Vertel hoe het U ging. Zeg hun, dat èr overal kundige oogartsen gereed staan om hen te helpen, dat de kosten berekend worden naar ieders vermogen, dat er voor de.armsten hulD te vinden is." Het is mij een vreugde, dat een schuldelooze onwetendheid van den schrijver n de N. H. Crt. mij thans, bij gelegenheid van mijn 40-jarig priesterjubilé, onverhoopt de gelegenheid biedt aan het verzoek gevolg te geven, en het in breeden kring bekend te maken. Bracht indertijd het bericht van de door mij ondergane operatie er een meer dan zeven tigjarigen pastoor toe mijn voorbeeld te volgen, zoo hoop ik, dat dit gemoedelijk babbeltje, dat ik hier met den natuurlijken eenvoud van een missie-kerkvoogd. (Zie: Maasbode van Zaterdag 7 September Ochtendblad. 3e blad) met u voer de, er vele staarlijders toe moge brengen, om ten spoedigste een oogarts te raadplegen, opdat zoo mogelijk ook zij het verrukkelijk wonder lijk gebeuren mogen beleven, dat het zien van het zonnelicht verwekt, het geluk te mogen smaken weer te zien. Amsterdam, September 1935. t A. P. F. VAN VELSEN, S.J. Oud-Apostolisch Vicaris van Batavia. Titulair Bisschop van Arzani, Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer MADRID, 2 Oct. (D.N.B.). De nieuwe Spaan- sche regeering heeft zich aan het Parlement voorgesteld. De minister-president legde een korte regee- ringsverklaring af, waarin gezegd wordt, dat de nieuwe regeering het progamma der afgetreden regeerin, voor zooverre dit nog niet kon wor den uitgevoerd, overneemt. LONDEN, 2 October (ANP) Het nieuwe vlag. geschip der Britsche Middellandsche Zeevloot, het slagschip Queen Elisabeth (31.000 ton) is vanochtend uit Engeland te Gibraltar binnen. geloopen. ROME, 2 Oct. (ANP) De Italiaansche troe pen- en materiaalverschepingen zijn in de laatste dagen in nóg sneller tempo voortgezet. Te Napels zijn van Zaterdag tot Maandag 18.000 man ingescheept met bestemming Oost Afrika. Dinsdag zijn het vliegkampschip Miraglia en het passagiersschip Celio met troepen en ma teriaal uit Napels vertrokken. Ook uit Triest is Dinsdag een transport troepen en materiaal naar Oost Afrika ge dirigeerd. ADEN, 2 Oct. (ANP) Thans zijn ook te Aden maatregelen getroffen om voorbereid te zijn op eventueele lucht- en gasaanvallen. Een groot aantal Arabieren hebben hun fa milies uit de vesting naar huis gezonden. Naar den persoon van B., den man die Maandagmiddag op het Stationsplein een aantal revolverschoten loste op een colporteur der N.S.B., heeft het „Volk" door zijn Parij- schen correspondent in de Fransche hoofd stad een onderzoek laten instellen. Hij deelde als resultaat daarvan het volgende mede: De inlichtingen, die wij te Puteaux, een voorstad van Parijs aan de Seine, bij de ,So- nora", een fabriek van radiotoestellen, heb ben ingewonnen, toon enaan dat B. in elk geval anarchistisch of extremistisch is en bo vendien misschien nog iemand, die niet vol komen normaal is. De chef van het personeel wist ons mede te deelen. dat deze man, die van 1932 tot 8 April 1935 in hun dienst is geweest, er extremisti sche ideeën op na hield en extremistische krantjes las. Het was een eigenaardig man, zei mij de chef, wellicht „un simple", hetgeen beteekent, niet geheel goed bij het hoofd. Wij hebben hem moeten ontslaan, omdat hij te domme dingen uithaalde. Hij kan zich niet naar orde en regel schikken. De man had zijn eigen ideeën, waarvan hij niet af te brengen was. De portier, met wien B. vaak samen dienst had gedaan, verklaarde: Hij sprak niet veel. Hij was een beetje eenzelvig, een beetje vreemd en ik heb herhaaldelijk gezien, dat hij extremistische blaadjes las. Voorts hebben wij met de Fransche kame raden van B. en den kastelein van het café „Chez Nous" gesproken. Algemeen was men van oordeel dat hij „een vreemde snuiter" was, een ,,erg zenuwachtig type". En toen ik vertelde wat hij gedaan had, verwonderde zich niemand, dat hij iets derge lijks had uitgehaald. Overigens stond hij bekend als een verwoed anti-fascist, maar vooral als iemand die niet geheel normaal was. Naar wij vernemen zijn dezer dagen in ver band met vraag naar scheepsruimte in Neder- landsch-Indië twee oudere vrachtschepen van de Scheepvaartmaatschappij „Nederland", de stoomschepen „Saleier" en „Enggano" welke geruimen tijd opgelegd zijn geweest, naar zee vertrokken. De schepen maken de reis rond Kaap de Goede Hoop. Heden om 12 uur zal ook het stoomschip „Zembilan" van genoemde maatschappij, dat eveneens opgelegd is geweest, via Kaap de Goede Hoop naar Indië vertrekken. In de zinkwitfabriek te Eysden is een kennis geving voor de arbeiders aangeplakt, waarin met een opzeggingstermijn van zes dagen ont slag wordt aangezegd. Aangezien de hevige stormen en de voort durende slagregens den opbouw van den land dag der .N.S.B. de laatste weken ten zeerste hebben belemmerd, is de landdag te 's Gra- venhage een week uitgesteld, zoodat hij zal worden gehouden op Zaterdag 12 October.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5