Socialisten en Communisten maken gemeene zaak DELESSEN VANDIMITROV NATIONAAL RAMPEN FONDS Aan alle Ouders: Aan alle Kinderen: WOENSDAG 2 OCTOBER 1935 HET GOED VERLICHTE HUIS" harde-, laaie- of zachte vulling, Het roode paard van Moskou De Rotterdam maakt water Nog vijftig leden der bemanning aan boord DE ONBEWAAKTE OVERWEG Stoffelijk overschot van door trein gegrepen landbouwer gevonden NED. SPOORWEGEN Definitieve ontvangst over Juni CHRISTUS' KONINGSCHAP Speldjesdag van Katholiek Nederland Dagelijksch bestuur is benoemd ROOFOVERVAL TE 'T ZAND De daders bekennen Prof. Mr. C. P. M. ROMME Inaugureele rede voor de R.K. Handelshoogeschool In de RINGERS' Bonbons, welke niet gesor teerd worden verkocht, staat thans gestempeld een verbetering die velen welkom, ja voor velen een uitkomst zal zijn. Dit is weer één van de vele ideeën, waarmede Ringers de ge bruikers zo dikwijls verrast. Nevens boven staande aanduiding staat aan de onderkant van de bonbons de naam RINGERS, zodat U zich steeds kunt overtuigen dat U Ringers' bonbons geleverd worden. Wenst U de bekende superieure Ringers' kwaliteit, let dan altijd op de naam Laat Uw kinderen meedoen aan Philips' grooten Kinder wedstrijd „Het Goed Verlichte Huis" Zij kunnen er prachtige prijzen mee verdienen - en wat ze er voor te doen hebben, is op zichzelf al voor kinderen een allergenoeglijkste tijdpassee- ring: in de kleurige plaat van een allergezelligst huis zijn in alle kamers de lampen vergeten! Alle ornamenten zijn evenwel afgebeeld op een strook, aan de teekening gehecht en moeten nu op de bestemde plaats ge plakt worden. Uw handelaar geeft U gaarne alle noodige inlichtingen. Hij zal U ook de wedstrijdplaat verschaffen. Philips heeft voor jullie een huis laten teekenen, heele- maal in kleuren en met alles wat bij een huis hoort. Maar wèl zijn de lampen vergeten - in alle kamers. Al kun je duidelijk zien, dat overal het licht op is! Die lampen komen op een aparte strook van de wedstrijdplaat voor. Wie deze nu alle op de goede plaats weet te plakken, heeft kans op één der prachtige prijzen, die Philips voor de winnaars beschik baar stelt. De moeite waard dus! Als je nu moeder of vader vraagt, om even naar een leverancier van Philips' lampen te gaan, dan zal deze alles vertellen, wat er verder noodig is. A £-»&■><***■' Er zijn politieke simplisten, zoowel bij uiterst links als bij uiterst rechts, die de groote huidige tegenstellingen in de in ternationale politiek meenen te moeten herleiden tot één groote tegenstelling nJ. die tusschen het „fascisme" in den meest ruimen zin, welken dit woord eigenlijk niet mag hebben, en het even eens zeer elastisch uitgerekte „marxisme". Zoo beweren Italië en Duitschland, dat zij in hun politieke strevingen belemmerd en gedwars boomd Worden door een massalen tegenstand van alles, wat in de wereld van vandaag nog anti fascist is, terwijl de rooden in vrijwel alle nog niet dictatoriaal geregeerde landen moord en brand schreeuwen, wanneer er maar een poging gewaagd Wordt om het democratische parlemen taire stelsel eenigszins te saneeren, als zou er de dictatuur reeds den voet op den drempel hebben gezet. Wanneer op grond van elemen taire menschelijkheidsoverwegingen de Duitsche Joden wetten worden afgekeurd, dan geschiedt dat natuurlijk onder invloed van Joodsche marxisten, wanneer Italië door den Volkenbond en Engeland op grond van de bepalingen van het Volkenbondspact en het Britsche welbegre pen eigenbelang tegengewerkt wordt in zijn veroveringsplannen in Abessinië, dan heet het, dat er een anti-fascistisch front tegen het arme miskende, maar o zoo edelaardige en bescha- vingslustige Italië samenspant. Van den ande ren kant brullen de roode broeders alarm tegen het fascisme, wanneer zelfs een soepel en han dig schipperaar als de overtuigd republikeinsche democraat Pierre Laval geen kans meer ziet om eenige orde in den Pranschen politeken Augius- atal te scheppen zonder decreten en werd te Moskou op het Komintern-congres de wereld weer eens radicaal verdeeld in twee helften n.l. die der zwarte fascistische bokken en die der roode marxistische schapen, welke schapen den plicht zouden hebben de zWarte bokken uitein delijk op te vreten, iets, wat hun best toever trouwd kan worden, omdat zij eigenlijk slechts wolven zjjn. Deze simplistische beschouwings wijze biedt demagogische en propagandistische voordeelen, aangezien het volk, zelfs in de meest ontwikkelde landen, nu eenmaal lijdt aan een ontstellend gebrek aan onderscheidingsvermo gen, en in beide kampen, zoowel in het zeer rechts als in het zeer links georiënteerde, trekt men van deze generale domheid profijt. Zoo moet het tot standkomen van de po litieke samenwerking tusschen links ge richte radicaal-socialisten, socialisten en communisten in het „front populaire" in Frankrijk geweten worden aan den gewekten pa- Pischen angst voor fascisme en dictatuur, hoe dwaas het ook moge zijn de thans zittende Fransche regeering daarvan te verdenken. Zoo moet ook de fusie tusschen de socialistische Confédération Générale du Travail en de com munistische Confédération Générale du Tra vail Unitaire, waartoe onder het uitkraaien van tie „Internationale" met groote geestdrift be sloten is, worden gezien als een gevolg van de slechts zwart en rood onderscheidende, maar overigens kleurenblinde politieke hartstochte lijkheid, welke door de marxistische leiders Wordt bevorderd en uitgebuit. Aanvankelijk be stond er in Frankrijk slechts één roode vakbe weging, doch na de oprichting der communis tische partij scheidden de communisten zich af «n stichtten hun eigen vakverbond: de Con fédération Générale du Travail Unitaire. Thans gaan deze beide zich weer broederlijk vereeni gen tegen het gemeenschappelijke gevaar van het zgn. fascisme en van alles, wat zij daar voor wenschen aan te zien of daarvoor door Willen laten gaan. Indirect beteekent dit een belangrijke versterking van het politieke roode eenheidsfront in Frankrijk, en de positie van do regeering—Laval wordt er in beduidende mate <loor verzwakt. Indirect, want officieel staat in tie grondwet van de socialistische Confédéra tion Générale du Travail geschreven, dat be halve ten opzichte van het klassenstrijd-begin sel ieder lid vrij is om zijn persoonlijke wijs- geerige en politieke opvattingen te volgen, mits hij maar niet tracht deze persoonlijke opvat tingen in zijn vakbeweging binnen te smokkelen. t>e communisten, die wel degelijk de bedoeling hebben zuiver communistische cellen te bouwen in <je organisaties, waarvan zij deel uitmaken. Werden op grond van dit artikel van de socia listische C. G. T. uitgesloten en richtten dien tengevolge in 1922 hun C. G. T. U. op. Nu het besluit genomen is om na dertien jaar van scheiding zich weer te vereenigen, mag men zich afvragen, wie van beide partijen haar prin cipe heeft laten varen. Officieel is het grond wetsartikel van het socialistische vakverbond nog van kracht, maar de socialisten in Frankrijk zijn door de omstandigheden steeds meer in het vaarwater van Moskou terecht ge komen. Officieel hebben de communisten in Frankrijk het grondprincipe van het socialis tische vakverbond aanvaard en hun eigen seo tarische principe verloochend, maar in de practijk zijn zij natuurlijk precies hetzelfde ge bleven. Zij brengen alleen de lessen in toepas sing, welke kameraad Dimitrov, de beroeps- revolutionnair, bekend uit het proces van den Rijksdagbrand, hun op het congres van de Komintern te Moskou heeft geleerd. Dimitrov doceerde daar, dat de communisten in alle lan den aansluiting moesten zoeken met alle anti fascistische elementen, niet enkel met de so ciaal-democratie, maar zoo mogelijk ook met de liberale democratie, voor zoover deze daar van gediend mocht blijken. Dat Dimitrov alleen maar 'van de alle niet- communistische, maar anti-fascistische ele- menten gebruik wenscht te maken om het na- tionaal-socialisme en het fascisme in de wereld te bestrijden en daardoor de kansen van het nog steeds niet opgegeven ideaal eener bolsje wistische wereldrevolutie te verbeteren, maar straks als dat ideaal bereikt mocht worden de niet-communistische hulptroepen even ge nadeloos wil laten fusilleeren als de dan over wonnen „bourgeois", is aan iedereen duidelijk geworden behalve aan de Fransche socialisten. Of meenen dezen, dat zij hun overwicht zullen kunnen behouden op de communisten, die zij thans in hun vakvereenigingsgelede- ren hebben opgenomen? Indien zij dit den ken, lijden zij aan zelfoverschatting. De we reld vertoont de neiging zich in uitersten te radicaliseeren en de gematigden schijnen voor bestemd op den duur het loodje te leggen, zoo als het gezonde verstand in deze dwaze wereld nu eenmaal steeds gevaar loopt door blinden hartstocht overweldigd te worden. Het lijkt ons dan ook niet onwaarschijnlijk, dat de socialis tische vakvereenigingen in Frankrijk door het roode paard van Moskou binnen te halen een nog dommeren zet dan de Trojanen hebben ge daan, toen deze het met sluwe en gewapende Grieken gefarceerde houten paard door de afgebroken poort van hun veste juichend bin nensleepten. In de situatie van het gestrande s.s. „Rot terdam" van de Holland-Amerika Lijn is geen verandering gekomen. Het schip zit vast op het rif, zoodat voor zinken geen gevaar bestaat, hoewel de boot op verschillende plaatsen wa ter maakt. Aan boord bevinden zich op het oogenblik nog slechts ruim vijftig leden der bemanning. De sleepboot Indus van L. Smit Co's In ternationalen Sleepdienst is uit Curasao ver trokken voor eventueele hulpverleening, of schoon de reederij niet om assistentie heeft ver zocht. In den loop van den dag verwacht men nadere berichten. Een spoorwegarbeider heeft, naar de Tele graaf meldt, Dinsdagavond omstreeks halfaclit, op de spoorlijn 's-HertogenboschVlijmen het stoffelijk overschot van een man gevonden na bij een afgelegen onbewaakten overweg, die naar de polders leidt. Hij waarschuwde de gemeente-politie, die zich terstond naar den overweg begaf, waar zij spoedig een geheel vernield rijwiel vond en een vijftig meter verder het lijk van een man van middelbaren leeftijd. Uit de op hem bevonden papieren kwam vast te staan, dat het slachtoffer de landbouwer J. Boon uit Vlijmen was, een vader van zes kin deren, woonachtig in den Wolput. Hoogstwaarschijnlijk heeft de man den trein, die om 7.09 uit Vlijmen vertrekt, niet hooren aankomen, daar omstreeks dien tijd een he vige regenbui neerviel. De man verkeerde in zorglijke omstandigheden, zoodat de mogelijk heid ook niet is uitgesloten, dat hij in ge dachten verzonken den overweg heeft willen passeeren. Het stoffelijk overschot is naar het Groot- Ziekengasthuis te 's-Hertogenbosch overge bracht. De machinist van den trein heeft van het ongeval niets bemerkt. De definitieve ontvangsten der Ned. Spoor wegen over Juni j.l. zijn met een bedrag van f 8.339.321.00 ruim zeven ton minder dan die over Juni 1934. Het in de laatste jaren zeldzame geval doet zich voor, dat over deze maand de ontvang sten, voortvloeiende uit het reizigersvervoer hooger zijn dan die over dezelfde maand van het voorgaande jaar en wel ruim twee ton. De reden is echter niet ver te zoeken, daar ditmaal Pinksteren in Juni viel, in tegenstelling met 1934, toen de Pinksterdagen in Mei vie len. Toch schijnt er eenige verbetering te ko men in de reizigersontvangsten, mogelijk door het in den laatsten tijd krachtiger optreden tegen de busdiensten zonder concessie. Met de ontvangsten uit het goederenvervoer is het echter nog treurig gesteld. Het nadeelig verschil met Juni 1934 beliep ditmaal ruim één millioen gulden voor welken achteruitgang de gewone oorzaken gelden: weinig handel en concurrentie. Een meevallertje bracht nog de Post, waarvan de ontvangsten over Juni dit jaar ruim f 130.000 hooger waren. Het totaal nadeelig verschil van Januari t.m. Juni bedraagt rond zes millioen gulden. De Dioc. R. k. Vrouwenbond in het Bis dom Haarlem schrijft: De traditie getrouw laat de R. K. Diocesane Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem ook dit jaar bij het intreden van de Octobermaand zijn oproep klinken tot deelname aan de schoone actie voor het Feest van Christus' Koning schap. De actie tot het dragen van het uniforme kruisjes-insigne op dat Feest heeft in heel veel plaatsen van ons land reeds burgerrecht ver kregen. Reeds stroomden dan ook de aanvra gen tot deelname binnen uit de afdeelingen, en van allerlei andere vereenigingen, die de insignes in het openbaar, zoowel als aan de huizen der katholieken willen verkoopen. Ieder jaar opnieuw doet onze Bond door middel van de Pers een poging deze actie uit te breiden. Zoo ook thansWant de open lijke hulde aan Christus' Koningschap door het drasen van het kruisje zal eerst volkomen zijn, wanneer in alle gemeenten het overgroote aeel der katholieken zich den laatsten Zondag van October met dat insigne tooit en daar door hun credo zich als grootsche manifestatie openbaart. Hoe driester het ongeloof den strijd tegen Christus voert, hoe krachtiger onze eerbied voor, en trouw aan Zijn Koningschap zich moet ontplooien. Waar de Katholieke Kerk het feest van Christus' Koningschap instelde als reactie op ae anti-christelijke actie, lijkt het zoo schoon, als heel ons roomsche volk deze daad zou on derstrepen door het dragen der kruisinsignes. Al is de opzet en het doel de eer van God te zoeken door erkenning van Christus' sou- vereiniteit ook in het publieke leven, deze be weging kan tevens ten goede komen aan lief dadige-, sociale werken, of religieuze doelein den. Daardoor zullen bonden en vereenigingen een nieuwe bron van inkomsten kunnen aan boren voor liefdadige en sociale werken. Dit jaar worden door ons verkrijgbaar ge steld mooie koperen schildjes met konings kroon, en op het schildje een wit kruis. In lichtingen omtrent inkoop bij mejuffrouw Mary Berger, Statenlaan 85, Den Haag. Dringend verzoeken wij tijdig te bestellen, opdat niemand teleurgesteld behoeft te wor den. Zooals voor eenigen tijd werd medegedeeld, beheerde het Nationaal Steuncomité „Storm ramp 1927" nog een bedrag van ongeveer 365.000, waaraan geen bepaalde bestemming was gegeven. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft op verzoek van voornoemd Comité, vertegen woordigd door de heeren Dr. N. M. Josephus Jitta en F. J. M. van Ogtrop, resp. secretaris en penningmeester, 6 April 1934 een bijeenkomst gehouden, waarbij behalve genoemde heeren aanwezig waren vertegenwoordigers van het Nederlandsche Roode Kruis, den Kon. Nat. Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Onge lukken „Het Oranje Kruis", het Nederl. R. K. Huisvestingscomité en de Algemeene Vereenigde Cohimissie tot Leniging van Rampen door Wa tersnood in Nederland. In deze bijeenkomst werd besloten een Na tionaal Rampenfonds op te richten, waarin de bovengenoemde vereenigingen zouden zijn ver tegenwoordigd, met de bedoeling in geval van een nationale ramp de beschikking te hebben over een centrale organisatie voor inzameling van gelden ten behoeve van de ramp. Van het beheer der gelden werd door het Nationaal Steuncomité „Stormramp 1927" ver slag gedaan, terwijl besloten werd, dat het res- teerende kapitaal, groot ongeveer 365.000 als stichtingskapitaal voor het nieuw in te stellen Fonds zou Worden afgedragen. De voorbereiding van het nieuWe Fonds vereischte eenigen tijd. Tenslotte werd de Stichtingsacte door de hier boven genoemde vereenigingen goedgekeurd en 9 Juli 1935 gepasseerd voor notaris A. J. M. Kraft, te 's-Gravenhage. De Stichting wordt bestuurd door een college bestaande uit twee vertegenwoordigers van elk der na te noemen vereenigingen, te weten: het Nederlandsche Roode Kruis, de Kon. Nation. Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis", het Neder- landsch R. K. Huisvestingscomité, de Alge meene Vereenigde Commissie tot Leniging van Rampen door Watersnood in Nederland. De vertegenwoordigers benoemen een voorzit ter. Voor de eerste maal zijn aangewezen als vertegenwoordigers: voor het Roode Kruis: Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, Mr. W. J. Baron van Lynden; voor het Oranje Kruis: H. F. M. E. Graaf van Limburg Stirum, Dr. P. H. van Roojen; voor het Ned. R. K. Huisvestings comité: Monseigneur F. N. J. Hendrikx, Jos. van Mackelenbergh; voor het Watersnood-Co mité: Walrave Boissevain, Mr. L. Ch. van Eeghen. Donderdag 12 September is de eerste verga dering van het Nationaal Rampenfonds gehou den. Tot voorzitter werd benoemd Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, tot secretaris Dr. P. H. van Roojen (Stadhouderslaan 57 te 's-Graven hage), tot penningmeester Mr. W. J. Baron van Lynden (Postrekening 266919, 's-Gravenhage). De Stichting, welker arbeidsveld zich uitstrekt over het Koninkrijk der Nederlanden, heeft ten doel door het bijeenbrengen van gelden en goe deren mede te werken tot de leniging van de nooden ontstaan door natuurrampen, welke de bevolking van eenig deel van het Koninkrijk- der Nederlanden treffen. Het Fonds bepaalt zich tot het ontvangen en beheeren van de gelden; naar den aard van de ramp zullen gelden worden toegewezen aan de vier aangesloten vereenigingen, die in overeen stemming met hun arbeid van die gelden ge bruik zullen maken. Deze vereenigingen zullen dus zelf geen be roep op de bevolking doen. Te 't Zand had Zondag een brutale roof overval plaats, waarbij twee jonge mannen aan een wandelende dame een handtaschje ont rukten en er met hun buit van door gingen. Zij werden nagezeten door twee jongemannen, wien het gelukte, het tweetal te achterhalen en hen aan de politie te Schagerbrug overlever den. Bij een huiszoeking, door deze politie ver richt, kwam aan het licht, dat de twee ver dachten, de gebroeders T. uit Den Helder, zich aan verscheidene inbraken hadden schuldig gemaakt. Er werd n.l. een zeer groot aantal gestolen voorwerpen gevonden. Bij het verhoor bekenden de twee gebroeders, den overval te hebben gepleegd en tevens, dat zij voorraden aardappelen, konijnen enz. hadden gestolen. Alle nog aanwezige voorwerpen werden in beslag genomen, een 25-tal konijnen kon aan de eigenaars worden teruggegeven. De beide verdachten zijn Dinsdag op transport gesteld naar Alkmaar en ingesloten in het huis van bewaring. Mr. C. P. M. Romme, benoemd tot Buitenge woon Hoogleeraar in het Nederlandsch Staats recht en het Administratief recht aan de R.K. Handelshoogeschool, Hoogeschool voor Econo mische en Sociale Wetenschappen, Tilburg, zal zijne inaugureele rede houden op Maandag 7 October a.s. te 4 uur in de groote zaal van het Conservatorium der R. K. Leergangen, Til burg, Bosscheweg 438.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9