De burgemeester van Bamberg bespot het Christendom I De ministerraad in Engeland 'N TROUWE KLANT New-Yorksche Beurs Sport en spel WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN BAMBERGS BISSCHOP PROTESTEERT DE BAROMETER DONDERDAG 3 OCTOBER 1935 De buitenlandsche politiek nog steeds in het teeken der col lectieve veiligheid Maatregelen tegen het dreigend gevaar De Labour-conferentie in Brighton Interesse te Rome De Britsche vloot Meeningen over de te voeren vlootpolitiek verdeeld Invoerverruiming in Duitschland Diplomatiek incident gesloten Tusschen de ministeries van bui tenlandsche zaken te Berlijn en Weenen Weer rust te Santa Fé Korte berichten W erkloosheidssubsidie- fonds Heffing van opcenten op enkele belastingen ter versterking van de inkomsten STATION IN NED. INDIË VERBRAND Het tournooi tusschen Euwe en Al- jechin onder groote belangstel ling officieel geopend Toespraak van minister Slotemaker de Bruine VOETBAL DE DUITSCHE VOETBALLER HOFFMANN OVERLEDEN Hij debuteerde in 1926 tegen Nederland STOOMVAARTLIJNEN MARKTNIEUWS Tegen de bespottingen der dog mas, der H. H. Sacramenten, van den Paus en den clerus In tegenwoordigheid der jeugd Dreiging WISSELKOERSEN AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 2 October FAILLISSEMENTEN LONDEN, 2 Oct. (Reuter). Hedenochtend elf uur is de ministerraad begonnen, waar aan alle ministers deelnamen. Na twee uur gingen de ministers weer uit een. Eden en Sir Samuel Hoare hebben hen op de hoogte gesteld van den toestand. Het kabinet heeft zich in zijn zitting van heden bezig gehouden met de houding, die de gedelegeerde van Engeland in de commissie van dertien te Genève zal moeten aannemen. Ofschoon bijzonderheden omtrent het resul taat van de kabinetszitting op het oogenbiik nog niet ontvangen zijn, mag met zekerheid worden aangenomen, dat de Engelsche regee ring in overeenstemming met de officieele en semi-officieele uitlatingen van de laatste week onveranderd besloten is, tezamen met de andere leden van den Volkenbond, met strikte toepassing van de bepalingen van het hand vest, een oplossing van het conflict in de eene of de andere richting tot stand te brengen. De Engelsche buitenlandsche politiek staat derhalve nog steeds in het teeken van de col lectieve veiligheid door middel van den Vol kenbond. De berichten uit Genève zijn te laat ont vangen, dan dat de ministerraad deze nog kon bespreken. Wel is zeker, dat de ministers rekening hiel den met het dreigend gevaar. Naar verluidt zou de regeering twee be. sluiten hebben genomen: le. Den ministers wordt verzocht zich gereed te houden op het eerste bericht van Baldwin naar Downingstreet te komen. 2e. Het departement van defensie heeft de noodige volmachten ontvangen om in sa menwerking met den minister-president de noodige maatregelen te nemen, welke de toestand eischt. De bijeenkomst van den minister-president met de ministers van oorlog, luchtvaart en marine, waaraan hun onmiddellijke medewer kers deelnamen, had ten doel dit laatste be sluit nader te regelen. Ook Neville Chamberlain, Sir Samuel Hoare, Runciman en Malcolm Mac Donald waren aanwezig. Dit Parijs wordt medegedeeld, dat Eden heden, 3 Oct., te zes uur aldaar zal aan komen, en ongeveer een uur later een be spreking met Laval zal hebben. Uit Genève komt het bericht, dat de Com missie van Dertien Donderdag te half vijf 's middags bijeen zal komen en Eden eerst Vrij dagmorgen te Genève zal aankomen. Men ver wacht, dat indien een Italiaansche aanval op Abessinië zal worden vastgesteld, reeds Vrijdag de Volkenbondsraad en waarschijnlijk ook zeer spoedig de Assemblee zal bijeenkomen. Men acht het niet waarschijnlijk, dat hij te Parijs de jongste vraag van de Britsche regee ring zal bespreken met Laval, aangezien geen antwoord wordt verwacht voor de zitting van het Fransche Kabinet, welke Vrijdag plaats heeft. Hoewel hierbij alleen Frankrijk betrokken is, vestigt men er tocht de aandacht op. dat in principe alle leden van den Volkenbond hierbij belang hebben. De bezoeken, welke Sir Samuel Hoare en Halifax hedenochtend aan den Koning brach ten, zijn de gewone bezoeken, welke de Koning ontvangt na zijn terugkeer naar Londen van de ministers, die tijdens zijn afwezigheid ern stige kwesties te behandelen hadden. Paul Boncour is hier hedenochtend aange komen om deel te nemen aan de internatio nale parlementaire handels-conferentie. Hij verklaarde, dat hij op een vriendschaps- bezoek komt, zijn bezoek heeft niets te maken met den Europeeschen toestand. Op de Labour.conferentie te Brighton is een resolutie aangenomen, opgesteld door de partij en het vakvereenigingscongres, waarin een be roep gedaan wordt op de Engelsche regeering in samenwerking met de andere naties, alle noodige maatregelen te nemen, die bepaald zijn in het Volkenbondshandvest, teneinde een Italiaanschen aanval op Abessinië te voorkomen De resolutie is aangenomen met 2.168.000 stem men vóór en 102.600 tegen. Men wacht te Rome met belangstelling het resultaat af van den te Londen gehouden mi nisterraad, na afloop waarvan men, naar men denkt, zal weten, of Engeland al dan niet be. reid is, vriendschappelijk met Italië te onder, handelen op basis van zijn belangen in Oost- Afrika. Met hoopt nog steeds dat Frankrijk zal wei geren mede te werken aan een vlootactie in de Middellandsche Zee. De „Popoio di Roma" schrijft te dien aan zien: „Frankrijk zou broedermoord en zelfmoord begaan." Aan den anderen kant maakt men zich on gerust over eventueele pressie van Engeland te Washington en Berlijn voor het steunen van de sanctiepoli tiek. en op de markt brengen dan in het afgeloopen kwartaal. Dit zal een ontspanning teweeg brengen op de vetmarkt. H a v a s meldt ter toelichting op dit bericht, dat door een communiqué bekend is gemaakt dat de Duitsche regeering de noodige deviezen beschikbaar heeft gesteld voor een verruiming van den invoer van grondstoffen voor de ver vaardiging van margarine. Aan den anderen kant, zoo gaat dit Havas-bericht voort, heeft bet betrokken Rijksbureau de voorraden melk, oliën en vetten aangesproken om tegemoet te komen aan het gebrek aan boter en reuzel. LONDEN, 2 October. Volgens de „Daily Te legraph 'zijn de meeningen onder de autori teiten verdeeld over de te voeren vlootpolitiek, en in het bijzonder over de vraag of de vloot onmiddellijk moet worden versterkt, dan wel gewacht behoort te worden, tot de verdragen van Washington en Londen zijn verloopen, waarbij de vrijheid van handelen werd ont nomen, Wanneer men het verloopen van de verdragen afwacht, dan beteokent dit, dat Groot-Brittannië geen versterking van de vloot zal krijgen vóór 1940, en dan alleen door een geforceerden aanbouw in 1937-38. Van grondstoffen voor margarine BERLIJN, 2 Oct. (D.N.B.) De invoer van de grondstoffen, benoodigd voor de fabricage van margarine in hoeveelheden welke vol doende zijn voor de behoefte van de bevolking, is thans gewaarborgd van de zijde van de deviezencontróle. Dit beteekent practisch, dat de margarine-industrie in het loopende kwar taal veel grootere voorraden zal produceeren WEENEN, 2 Oct. (Reuter) Een „diplomatiek incident" tusschen de ministeries van buiten landsche zaken te Berlijn en Weenen is geslo ten, doordat de Wilhelmstrasse het eigendoms recht aan Oostenrijk heeft toegekend over een eilandje van 120 bij 60 meter, gelegen nabij Vornbach aan de rivier Inn, die de grens vormt tusschen Beieren en Opper-Oostenrijk. De Hakenkruis-vlag is omlaag gehaald, de Oostenrijksche kleuren zijn geheschen en de S.S.-wacht is ingerukt. BUENOS AIRES, 2 Oct. (Reuter) Te Ro- sario en in de andere steden van deArgentijn- sche provincie Santa Fé, waar als protest tegen een interventiebesluit van den Bondsstaat stormachtige betoogingen hadden plaatsgehad en het geheele openbare verkeer was stilgelegd, heerscht thans weder rust. De regeering had ter vermijding van verdere onlusten de garnizoenen in de provincie be langrijk versterkt. De internationale parlementaire handelscon ferentie te Londen heeft Georges Leredu ge kozen tot voorzitter voor den tijd van twee jaar. Georges Leredu is de voorzitter van de Fran sche parlementaire handelscommissie. In welingelichte kringen wordt ontkend, dat de Litausche regeering zou zijn afgetreden. Te Eeckeren (België) zijn tal van typhus- gevallen geconstateerd. Het gemeentebestuur heeft zeer strenge voorzorgsmaatregelen ge troffen. Twaalf personen zijn naar het zieken huis overgebracht, terwijl minder ernstige patiënten thuis worden verpleegd. Op aan dringen van de autoriteiten hebben zich van daag 500 personen tegen typhus laten inenten. Ingediend is een wetsontwerp strekkende tot heffing van opcenten op enkele belastingen ter versterking der inkomsten van het Werkloos- heidssubsidiefonds. In de Nota, betreffende den toestand van 's Rijks financiën, overgelegd bij de ontwerpen van wet tot vaststelling der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1936, aldus de toelichting, heeft de Regeering de redenen ontvouwd, die nopen tot het doen van voorstellen ter verster king van de inkomsten der begrooting voor 1936 van het Werkloosheidssubsidiefonds. Dit wets ontwerp beoogt om het daar aangekondigde voornemen, voorzoover betreft de heffing van opcenten op een aantal, mede in die Nota, ver melde belastingen, uitvoering te geven. Artikel 2. Het van de heffing uitgezonderd registratierecht is dat, hetwelk geheven wordt wegens plaatsing en storting van kapitaal in naamlooze vennootschappen. De minister acht het niet wenschelijk dit recht, dat vooral in de tegenwoordige tijdsomstandigheden bij reorga nisatie van vennootschappen reeds vrij druk kend is, nog te verhoogen. De toelichting van artikel 3 zegt: Voorgesteld wordt de heffing te beperken tot de zgn. even redige zegelrechten. Het tijdelijk heffen van op centen op het formaatzegel en op de zgn. vaste zegelrechten stuit, zoowel wat de uitvoering als wat de contróle betreft, op zoodanige bezwaren van technischen aard, dat de minister gemeend heeft hiervan te moeten afzien. Artikel 4. Door de opcentenheffing worden voor wat betreft de dividend- en tantièmebelas ting getroffen zoowel de winstuitdeelingen als de salarissen, welke ten laste van een in 1936 eindigend boekjaar worden gebracht. Nietwaar, O bent 'n trouw lezer van onze ru briek „Omroepers". U moogt er graag eens in grasduinen. De zakenman weet van Uw speur- lust te profiteered hfj plaatst Zaken-Omroepers, die onze rubriek Juist zoo veelzijdig doen zijn en die uwe regelmatige belangstelling inderdaad tnotlveeren. LOEBOEK PAKAN, 2 Oct. (Aneta) Het steenen stationsgebouw van de Delispoor is gisteravond totaal afgebrand. De Inlandsche stationschef redde kordaat alle geld en papieren, welke in het brandende ge bouw aanwezig waren. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Vermoedelijk is de brand onjstaan door het overslaan van vonken uit een locomotief op het houten dak van het stationsgebouw waar de brand een aanvang nam. Het sein- en wissel apparaat is vernield. De rails van het eerste perron zijn geheel krom-getrokken Er zijn geen pogingen tot blusschen gedaan, daar geen water aanwezig was. Velen sloegen den brand gade, onder wie de heer Van Kreel, directeur van de Deli-spoor, die toevallig te Medan vertoefde. De treindienst werd over een ander spoor geleid en ondervond weinig stagnatie. Thans is een hulp station gemaakt in een loodsje dat gespaard is gebleven. Hedenmorgen is men begonnen met het leg gen van nieuwe rails. In drie uur tijds was het station afgebrand. De schade wordt officieel geraamd op f 25.000 en wordt door verzekering gedekt. Groote belangstelling bestond er Woensdag avond voor de officieele opening van den wed strijd om het wereldkampioenschap schaken, waarvoor zich vele autoriteiten, vertegenwoor digers van schaakclubs en verschillende sport bonden en tal van genoodigden in een der zalen van het Carlton-hotel te Amsterdam hadden verzameld. Onder de aanwezigen waren o.m. de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Prof. Dr. J. G. Slotemaker de Bruine, de bur gemeester van Amsterdam, Dr. W. de Vlugt, de heer L. J. F. Judas, consul van Frankrijk; Mr. A. Rueb, voorzitter van den Wereldschaakbond, de heer B. J. van Trotsenburg, voorzitter van den Ned. Schaakbond, pater F. Hendrichs S. J. en vele anderen. De voorzitter van het Euwe-Aljechin-comité, Mr. M. Levenbach, opende deze bijeenkomst, die hij een historisch moment noemde. Spr. bracht dank aan de autoriteiten voor hun ge waardeerde belangstelling en dankte de regee ring en het gemeentebestuur voor den onder vonden steun. Tenslotte sprak spreker een woord van dank tot degenen, die door hun fl- nancieelen steun dit tournooi mogelijk gemaakt hebben, onder wie vooral de „kleine onbekende, schakers" ook zeer veel hebben bijgedragen. De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, Prof. Dr. J. G. Slotemaker de Bruine, die hierna het woord verkreeg, ving aan met een woord van welkom toe te roepen aan Dr. Aljechin, den koning der schaakwereld, die op een gelukkige wijze de dynastie van Steinitz, Lasker en Capablanca voortzet. Er is thans een tegencandidaat, die aanspraken op den titel kan doen gelden en het vervult ons Nederlanders met trots, dat deze tegencandi daat Dr. Euwe is. Toen in 1927 Dr. Euwe en Dr. Aljechin elkaar in 'n tweekamp hebben ont moet, dien onze landgenoot op zeer eervolle wijze verloor, zal niemand er toen aan hebben kunnen denken, dat beide spelers weinige Ja ren later om het wereldkampioenschap Zouden spelen. Dr. Euwe heeft zich in de rü der grootmees ters geplaatst en verdient temeer de bewonde ring, daar hij geen beroepsspeler is, maar het spel alleen in zijn vrijen tijd beoefent. Nu het gelukt is een dergelijk tournooi binnen onze grenzen te organiseeren, past hier zeker een woord van hulde, aldus spr., aan het viertal mannen, dat hiertoe den eersten stoot heeft ge geven, n.l. de heeren Mr. M. Levenbach, G. van Dam, J. H. van Harte en M. Liket, die in dezen moeilijken tijd dit hebben weten te bereiken. Spr. was blij, dat zijn aandeel in de opening van het tournooi zich kon beperken tot dit ope ningswoord en dat hij geen eersten zet be hoefde te doen. Als hij bij een voetbalwedstrijd den aftrap zou moeten verrichten, zou hij dit hoogstens zeer slecht kunnen doen, maar dit zou toch geen verdere gevolgen hebben. Als spr. hier den eersten zet had moeten doen, zou hij later de gedachten niet van zich kunnen afzetten, dat de verliezer hem in stilte zou ver wijten, dat het de schuld van den minister was (gelach). Spr. besloot met de beste wenschen aan het adres van de beide spelers. Nadat de Marseillaise en het Wilhelmus was gespeeld, werd achtereenvolgens nog het woord gevoerd door de heeren L. Judas, consul van Frankrijk, Mr. A. Rueb, voorzitter van den We reldschaakbond, B. J. van Trotsenburg, voor zitter van den Ned. Schaakbond, van Dien na mens het Vereenigd Amsterdamsch Schaak genootschap, de Bruin namens den Amster- damschen Schaakbond. Kuiper namens den Noord-Hollandschen Schaakbond en het A.S.C. en Post namens den Haagschen Schaakbond. Hierna was het woord aan Dr. Aljechin, die het comité bedankte voor het organiseeren van de match en de hoop uitsprak, dat^de strijd zou verloopen, zooals de schaakwereld het wenscht, n.l. dat de sterkste mag winnen. Dr. Euwe, die vervolgens de aanwezigen toe sprak, ving aan met zijn dank uit te spreken voor de hooge en groote belangstelling. Spr. zal in het a.s. tqurnooi zijn uiterste best doen en gaf de verzekering te zullen spelen, alsof zijn leven er van af hangt. Hierna werd door beide spelers getosst, waar bij Aljechin de gelukkige bleek te zijn, zoodat de wereldkampioen hedenmiddag om half zes den eersten zet mag doen. Met een dankwoord van Mr. M. Levenbach werd de bijeenkomst hierna gesloten. Een der bekendste Duitsche voetballers, Ludwig Hoffmann is Woensdagmorgen in een ziekenhuis te München aan hersenvliesontste king overleden. Ongeveer veertien dagen geleden had hij zich onder medische behandeling gesteld, doch de dokters stonden machteloos tegenover de reeds te ver gevorderde ziekte. Ludwig Hoffmann is slechts 35 jaar gewor den. Hij begon zijn loopbaan bü de Münchener Club Bayem en debuteerde als internationaal in 1926 tegen Nederland. Sedertdien is hij in achttien internationale wedstrijden als linksbuiten opgesteld geweest. voer, kalveren prijshoudend. Graskalveren vooral voor den dood veel handel en duurder. Fojjkers met schetsen ook duur. Wolvee goed prijshoudend. Biggen, stug, duur, AMSTERDAM, 2 Oct. Talwk. Doorsnee-Taxatiën van 5.594 pakken Sumatra, aangekondigd bij in schrijving op 4 October. N.V. Deli Maatschappij: 485 pn. Deli Maatschij/ D/Langkat/3 37%; 628 pn. Dell Maatschij/Q M/3 47; 516 pn. Deli Maatschij/M K/Langkat/4 26, 17 pn. Deli Maatschij/M K/Langkat/5 20 26: 452 pn. Deli Maatschij/P B/4 ,34, 85 pn. Deli Maatschij/PB/5 2032; voor de 5661 pn. bijeen 51; 367 Senembah Maatschü/P/5 29; 496 pn. Se- nembah Maatschij/S/4 39; 212 pn. Senembah Maatschij/S B/IV 29'/,; 596 pn. Senembah Maat schij/P M/5 231447 pn. Senembah Maatschij/ vv/i 21, 32 pn. Senembah Maatschij/V V/4/K 19, 35 pn. Senembah Maatschij/V V/4 M 21. 45 pn Senembeh Maatschij/V V/4/P 20%, 17 pn. Senem bah Maatschij/V V/4/S 19%, 32 pn. Senembah Maatschij/V V/4/B K 21, 24 pn. Senembah Maat' schij/V V/4/P M 19, 53 pn. Senembah Maatschij/ VV/4/SA 21, 21 pn. Senembah Maatschij/V V/4/ SB 20, 4 pn. Senembah Maatschij/4/S/Langkat 20. 30 pn. Senembah/Maatschij/V V/4/TR/Deli 20%. 20%: voor de 3113 pn. bijeen 41. Deli Batavia Maatschappij N.V. 752 Deli Ba Mij Padang Tjermin/4a 27, 648 Deli Ba Mij/TH/5 21%, voor de 2650 pn. bijeen 25. WAALWIJK, X Oct. Huiden. De hutdenmarkt verkeert in onafgebroken vaste stemming met aantrekkende prijzen. De hausse van de toonaan gevende Parijsche veiling, wakkert den kooplust nog aan. Voor inlandsche huiden en vellen be stond de afgeloopen week wederom goede vraag de voorraden bij de zouters zijn al aardig geslon ken. Ook de prijzen konden iets aantrekken. Intusschen is ook op de lederm'arkt eenige ver betering te constateeren, al moet gezegd worden dat het peil der ledermarkt niet evenredig is aan de hooge huidenprijzen. De schoenfabrlcage kan nog niet op een vlot ten gang van zaken bogen, doch men heeft ge gronde hoop dat ook hiervoor eenige verbetering op handen is. De aanvoer van bontvellen neemt toe, de han del is tamelijk opgewekt en stemt hoopvol voor het a.s. seizoen. Door de zouters alhier wordt betaald voor: os-, koe- en vaarshuiden 13 a 14 ct„ stierhuiden 11 6 12 ct„ vette kalfsvellen 16 ct„ grasvellen 14 ct., pinkenvellen 12 a 13 ct., alles per pond. Paarden huiden 4.004.50. nuchtere kaflsvellen 1.001 25, alles per stuk. 's HERTOGENBOSCH. 2 Oct. Vee. Op de markt van heden waren aangevoerd 2716 stuks, w.o. 635 biggen, 61 zeugen, 51 schanen-lammeren, 53 kalveren. De prijzen waren als volgt: kalfkoelen 120—200, kalfvaarzen 100140. magere ossen en koeien 80145, per stuk: vette kossen en koelen le kwaliteit 2526, 2e kwaliteit 1823 per pond. Pinken 6080, zeugen 70—110, per stuk. Biggen 1.60—-1.70 per week, schapen 12—18. lammeren 812 per stuk. Verdere mededeelingenaanvoer van mager vee belangrijk ruimer, handel in alles vlot met eenigszins opgaande prijzen. Slachtvee goede handel en flink prijshoudend. Slachtstieren weinig aanvoer, duurder. Fokstieren meer aan- Hoe ver het reeds in Duitschland is ge komen met de anti-Christelijke actie, blijkt uit een protestschrijven van den Aarts bisschop van Bamberg, dr. Jacobus Graf von Briick tegen een redevoering van den eersten magistraat van Bamberg, den burgemeester, waarin ongehoorde beschimpingen van het Christendom en van Z. H. den Paus voorkomen. Het protest, dat hier moge volgen, spreekt voor zich zelve: „Als Opperherder gevoel ik mi) verplicht op plechtige wijze te protesteeren tegen de rede voering die de Eerste Burgemeester der stad Bamberg J.1, Vrijdag gehouden heeft bij gele genheid van de Hitlerjeugddemonstratie op het Domplein. Als opperste leeraar van de Katholieke Ge loofsleer in het Aartsbisdom Bamberg protesteer ik tegen den openlijken aanval op de Katholie ke Geloofsleer, vooral op het dogma van de Erfzonde. Eveneens protesteer Ik tegen de ver nederende beschimping van het H. Sacrament der Biecht. De desbetreffende Godslasterlijke bespottingen zijn weliswaar niet in de verslagen der dagbladen opgenomen, maar volgens de uit spraken van meerdere geloofwaardige getuigen zijn ze in ieder geval uitgesproken. Mijn pro test is nog des te ernstiger daar deze aanvallen op de geloofs- en zedenleer en de wezenlijke in richting der Kerk gedaan werden in het bij zijn van jeugdige personen (Hitlerjeugd en Bund Deutscher Madel) ja zelfs in het bijzijn van schoolkinderen. Daafr ik voor de zielen der Katholieke kinderen tegenover God verantwoordelijkheid draag, moet ik tot in het diepst van mijn ziel geschokt zijn over het feit dat Katholieke schoolkinderen openlijk worden opgehitst tot ongeloof tegen over de leerstellingen van hun Kerk, en dit is nog des te ernstiger daar het geschiedt door een der toonaangevende autoriteiten in Bam berg in de onmiddellijke nabijheid van de Ka thedraal, die bij gelegenheid van de demonstra tie der H. J. feestelijk was verlicht. Als Aartsbisschop die innig verbonden ben met de geheele geestelijkheid, moet Ik ook plechtig protesteeren tegen de beschimpingen en belee- digingen van de geheele katholieke geestelijk heid, die zooals uit de geheele redevoering blijkt als „dulsterlingen" uitgescholden wordt, ter wijl allerlei beschuldigingen aan haar adres worden gericht en bedreigingen dat haar salaris door de regeering zal worden ingehouden. Tot mijn groote ontsteltenis moet ik tenslotte op de meest scherpe wijze protesteeren dat de redenaar zelfs den H. Vader en het door de Duitsche Regeering met het Vaticaan gesloten Concordaat in de felle uitvallen tegen de gees telijkheid heeft betrokken. Vervuld met herder lijke liefde en zorgen roep ik mijnen teer be minden Diocesanen de woorden toe die in het herderlijk schrijven van het Duitsche Episco paat tot motto waren gekozen: „Weest stand vastig in Uw geloof." Aan de Katholieke Ouders breng ik deze ern stige vermaning uit het herderlijk schrijven in herinnering: „De uiteindelijke verantwoording voor de godsdienstige, zedelijke opvoeding der kinderen rust op de zielen der ouders die daar over eenmaal voor Gods Rechterstoel reken schap zullen moeten afleggen." Bamberg, September 1935. Lt JACOBUS, Aartsbisschop van Bamberg BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 2 Oct.; Poelau Tello m.s., Java; Eems, m'.s„ Penrijn; Venersborg, Gefle (voor Zaandam)Stuyvesant, s„ W.-Indi£ Amstel. s„ Archangel (voor Zaandam). Vertrokken 1 Oct.: Ransdorp. m.s., Antwerpen: Marsden, s., Tyne; Magdalena, s„ Sluiskil; Flan- drie (Zweed), s., R'dam; Vega. s., Lubeck. 2 Oct.; Amstelkerk. s.. W.-Afrika via Bordeaux Pan Scandia, tank, Aruba. Aangekomen 2 Oct.; Lucy Essberger, s„ Caen (voor Velsen); Bussum. s., Archangel (voor Vei- sen); Stalheim, s„ Archangel; Broughty, s., Dun dee (voor Zaandam) AMSTERDAM. Aangekomen 2 Oct.: Poelau Tel lo. Java. stukgoed, Sum'atralcade, Mij. Nederland Eems, Penryn, ledig, Zoutkeetsgracht, Abeca; Stuyvesant, W.-Indië, stukgoed, Surinamekade, Vrachtmail; Cargadoor van het s.s. Vyshera is Spllethoff. Aangekomen 2 Oct.: Brunla, Velsen, stukgoed. Handelskade, Verg. Cargadoorskantoor; Stalheim Archangel, hout. Houthaven, Ned. Bevr. kantoor. KON. NED. STOOMB. MIJ. BACCHUS, 1 Oct. van Faro naar Cadix. COLOMBIA. 2 Oct. van Amst. te Barbados. HERCULES, 1 Oct. van Bourgas te Varna. JUNO, 1 Oct. van Ctania, naar Patras. EUTERPE, Amst. naar Bordeaux, pass. 1 Oct. Ouessant. SATURNUS. Middl. Zee naar Amst., pass. 2 Oct. vam. 1 uur Ouessant. STUYVESANT, 2 Oct. van W.-Indië te Amst. MEROPE, Amst. naar Spanje, pass. 30 Sept. Ouessant. DEUCALION, R'dam naar Middl. Zee. was 30 Sept. 3 uur n.m. xo mijlen N.O. van Ouessant. MIDAS, arr. 3o Sept. te Kingston (J). FAUNA. 1 Oct. van Malaga te Huelva. BACCHUS, Amst. naar Middl. Zee, pass. 2 Oct. Gibraltar. ARIADNE, 2 Oct. van Amst. te Passages. AMAZONE, 2 Oct. van Nakskov te Kopenhagen. MIJ. NEDERLAND JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitreis, 1 Oct. van Suez. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, thuisreis, pass. 30 Sept. Perim. TABINTA, thuisreis, pass. 1 Oct. Perim. SEMBILAN, 2 Oct. van Amst. via Antwerpen naar Java. POELAU TELLO, 2 Oct. van Java te Amst. POELA UROEBIAH, 2 Oct. van Batavia te Amst. SEMBILAN, vertrekt 3 Sept. van Amst. Via Antwerpen naar Java (later bericht). JAVA-NEW-YORK LIJN DJAMBI. 30 Sept. van Halifax naar Java. SIMALOER, 1 Oct. van Batavia n. New-York. TALISSE, 2 Oct. van Sabang naar New-York. TANIMBAR, New-York naar Java, 1 Oct. van Belawan. HOLLAND-AMERIKA LIJN DRECHTDIJK, Pacific Kust naar Rotterdam, 29 Sept. n.m. van Cristobal. STATENDAM, New-York naar Rotterdam. 1 Oct. n.m. 8 uur van Plym'outh. VOLENDAM, 1 Oct. van R'dam te New-York. DELFTDIJK, Rotterdam naar Pacific Kust, 29 Sept. van Guayaquil. BEEMSTERDIJK, uitreis, was 1 Oct. 12 uur 's middags 480 mijlen W. van Bishops. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALCYONE. 2 Oct. van B.-Aires te Rotterdam. ALDABI, 1 Oct. van Hamburg n. Rotterdam. ALCHIBA, 1 Oct. van R'dam te B.-Aires. ALPHERAT, thuisreis, pass. l Oct. Fernando Noronha. ROTT. LLOYD KOTA NOPAN, uitreis, pass. 1 Oct. Perim. MIJ. OCEAAN PHRONTIS, Amst. naar Java, pass. 1 Oct. Perim. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN MAASKERK, i Oct. van Lagos naar Lome. SILVER-J AV A-PACIFIC LIJN BINTANG. 2 Oct. van Soerabaya n. Pac. Kust. TOSARI, 30 Sept. van Madras n. Colombo. KON. HOLL. LLOYD ZAANLAND, thuisreis. 1 Oct. n.m. 9 u. van Bahia. ZAANLAND, thuisreis, 3p Sept. te Bahia. HALCYON LIJN ROZENBURG, 1 Oct. van Melilla naar STAD ZAANDAM, 1 Oct. van Oran naar JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJISONDARI, 30 Sept. van Hongkong naar KON. PAKETV. MIJ. HOUTMAN, 30 Sept. van Hongkong n. Bangkok. ROGGEVEEN, 1 Oct. van Shanghea naar Cebu. JANSSENS, R'dam naar Batavia, 2 Oct 12 u 's middags ter hoogte van Belawan Deli. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIKA LIJN RANDFONTEIN, 1 Oct. n.m. 10 uur van Amst. te Hamburg. BLOEMFONTEIN, 2 Oct, van Hamburg n. Amst. TAYARI, uitreis, pass. l Oct. Ouessant. DIVERSE SCHEPEN MAJA, 29 Sept. van Paulllac te Rouaan. SELENE, 28 Sept. van Palermo n. Gibraltar v o. HERMES, Drapetzona naar Constanza pass 30 Sept. Istanboul. APOLLONIA, 30 Sept. van Constanza verm, naar Venetië en Triëst. ARTEMIS. 30 Sept. van Constanza naar Napels, Vado en wederom Constanza. JOSEFINA, 26 Sept. van Pladjoe te Singapore. AUGUSTINa, 29 Sept. van Pladjoe te Singapore. PAULA, 27 Sept. van Singapore n. Pladjoe. AGATHA, 29 Sept. van Singapore n. Balik Pap- p&n. ANASTASIA, 30 Sept. van Singapore n. Soesoe. PETRONELLA, 29 Sept. van Soesoe n. Singapore. JUNO, 28 Sept. yan Batavia naar Pladjoe. ALDEGONDA, 29 Sept. van Batavia n. Pladjoe. MARPESSA, 30 Sept. van Dakar te Trinidad. MERULA, 4 Oct. van Houston te Hamburg ver wacht. MIRZA- 28 Sept. van B.-Aires naar Curacao. MACUBA, 28 Sept. van Rouaan te Curacao. SUNETTA. 29 Sept. van Curacao n. Engeland. BEURSPLEIN, naar Narvik, pass. 30 Sept. Kaao Wrath. DORDRECHT, naar Londen, was 1 Oct. 9 u 5 v.m. 508 mijlen W. van Scllly. KATENDRECHT, naar Havre, was 1 Oct 8 u. 30 v.m. 350 mijlen Z. W. van Valentia. NOORDZEE, sleepboot, naar Maassluis, was 28 Sept. 12 uur 's middags op 24 gr. N.B. en 49 gr. 23 min. W.L. b ZWARTE ZEE, sleepboot, naar Hvorno, pass, 1 Oct. Prawlepoint. INDUS, sleepboot, 30 Sept. van Aruba te Curacao TRITO. 2 Oct. van Dublin te Belfast. REGINA, 1 Oct. van Ayr n. Charleston. BEYERLAND, l Oct. van Leith n. Kopenhagen. BATAVIER VII, 30 Sept, van Mlddlesbro via Aberdeen naar Rotterdam. MERWEDE, 30 Sept. van Antwerpen te Brid lington. MARK, 27 Sept. van Pietersaari te Kemi. GANGES, sleepboot, 28 Sept. van Corunna n. MOORDRECHT, naar Haifa of Tripoli, pass. 30 Sept. Gibraltar. JONGE JOHANNA. 29 Sept. van Carthagena te Almeria. PARKHAVEN. 2 Oct. van Havre to Antwerpen. JONGE ANTHONY, I Oct. van Mentone naar Valencia. IJSELHAVEN, 1 Oct. van Bremen te Hamburg. FRIESLAND, 1 Oct. van Leningrad n. Dordrecht. HOOGLAND, i Oct. van Bremen op de Tyne. WINTERSWIJK, 1 Oct. van Archangel naar Terneuzen. WILLEMSPLEIN, pass. 1 Oct. Fernando No ronha. GROENLO, 2 Oct. van Archangel naar Amst. LEKHAVEN. 1 Oct. van Antwerpen te Savannah. VEERHAVEN. 1 Oct. van Rosarlo n. B.-Aires. Amsterdam, 2 October. Het Deensche s.s. „Va ring". dat vorige week met schade hier in de haven arriveerde, zal bi) de Amsterdamsche Droogdijk MIJ. repareeren. Morgen is het schip gelost en wordt het in het dok geplaatst. Ver moedelijk na drie dagen zal men met de werk zaamheden gereed zijn. Met de oorlogsdreiging tusschen Abessinië en Italië is het gegaan als bij een zwaren zieke wiens dood elk oogenbiik kan verwacht worden. We vermoeden met aan zekerheid gren zende stelligheid dat binnen korten tijd de dood komt. Maar de ziekte duurt langer dan we dachten, de laat ste strijd tusschen leven en sterven rekt zich.... we raken aan de drei ging gewend. En als de lang ver- ivachte dood eindelijk komt schrik ken we nog op. Hoe lang zullen we den oorlog zien naderen, hoe vele teekenen wezen uit dat de krijg niet meer te verhinderen was. Doch het duurde zóó lang en we werden aan de dreiging gewend. Nu de berichten binnen komen van mo bilisatie en oorlogsgerucht zijn we desondanks zoo niet verrast dan toch nog eenigermate overrompeld. Nu toch!! Dit leert ons, dat we ons nooit aan iets dreigends moeten gewennen, dat we immer waakzaam moeten blij ven en onze voorzorgsmaatregelen dienen te nemen om gereed te zijn. Slotkoersen Oct./Sept. 2 Allied Chemical American Tel. Tel. American Tobacco B. Anaconda Copper Baltimore Ohio Canadian Pacific Case Treshing Consol Gas of N.Y. Dupont de Nemours General Electric General Motors Koninklijke Olie New York Central Radio Corp. of Am. Standard Oil of N.-Jersey United States Steel Corp. Westinghouse Electric. 165 13,6/8 101 19 13% 86/8 77 26% 124V« 31% 441/b 433/g 201/8 42Vs 73V* 169 138% 104 19% 15 9% 273/8 126 33 H 46 V* 41Va 23 7% 426/a 445/a 76% NEW-YORK, Sept./Oct. 2 1 Londen Parijs bieden. 4 90 6.588/* 4.91 6 59 30 167 s 140 104 120 V* 156/8 9% 79% 273/s 128% 33% 46% 41% 24V* 7s/* 43 45 76V* 30 4.91% 6.S9 GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 2 Oct. Tarwe. Oct. 6.10%, Dec 6.6%, Maart 6.2 (Medegedeeld door Simoons en Co., A. v. Vliet Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Unilever Anaconda 184%183% 95%—% 1111/16—9/16 Van 4.30—5 uur Kon. Olie Philips Anaconda Beth. Steel U. S. Steel 183%—183 238 11% 21%-% 26% Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: Bij beschikking d.d. 27 September 1935 voor- loopig verlefend aan mevr. A. M. Timmermans, buiten iedere gemeenschap van goederen gehuwd met C. U. J. H. Bakx, wonende te Eindhoven. Bewindvoerders: mr. J. J. A. v d Putte, Eind hoven en mr. H W. A. Schipperyn, Den Bosch. Vergadering: Vrijdag 18 October 1935 des v.m. 11 uur in het Paleis van Justitie te Den Bosch. Een ontwerp accoord is niet gedeponeerd. Voorloopig 1 October 1935: verleend aan P. Maijaars, begrafenisondernemer. Haarlem. Brou werskade 17 met benoeming van mr. H. O. Dril- sma, Haarlem tot bewindvoerder. Behandeling over de definitieve surséance 16 October 1935 10 uur v.m. Failliet verklaard: 30 Sept.: J. Schipper, Den Haag, Nieuwe Haven 24. W. van Rijn, Den Haag. Celebesstraat 46a. O. Sinck, directeur van het bureau voor cen trale verwarming „Brema", gewoond hebbende te Den Haag. Constant Rebequeplein 10, thans zon der bekende woonplaats. C. Grösler, Den Haag. Spaarnestraat 32. De Handelsvennootschap onder de firm'a Gebr. Gentenaar en de leden J. C. Gentenaar en D. C. Gentenaar, Voorburg, v. Arenberglaan 72. M. Zuidweg, winkelier in ijzerwaren, Hein- kenszand. 1 Oct.: N. Kranenburg, meubelmaker, Zaandam, Czaar Peterstraat 88. V. Ris, koopman In sigaren en sportartike len, Assendelft. A. J. P. Stegemeyer, garagehouder, Santpoort, Hagellngerweg 150. J. Starmans. caféhouder. Wijk aan Zee en Duin,AToorstraat 4. Psns het weekblad „Handelsbelangen" Volj den wer- gedurende de maand September bij de geza menlijke griffies in Nederland gedeponeerd 164 crediteurerilijsten met een totaal passief van f 2.684.756.49%, waarvan preferent f 644.912.24%. Sedert 1 Januari 1935 werden in totaal gedepo neerd 1514 credlteurenlijsten met een totaal pas sief van 129.843.646.65%, waarvan preferent f 4.718.185.44%. Vernietigd op grond van verzet het faillisse ment van J. van Baren, bouwondernemer, Haar lem', Sparrenstraat 10; H. C. Th. van Tessellng, Amsterdam, Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van J. W. v d Horst, Haarlem, Hen drik Roozelaan 17; N. van Keulen, Vogelenzang gem. Bloemendaal; A. van Polanen, IJmulden. Stand op Donderdag 1 uur v.m. 749.4, Vorige stand 746.3,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2