S TA DSNIEUWS m LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar 1 Personeel? 1 Plaats dan 'n „Omroeper" voor 80. OOO gezinnen W erkverschaf f ing in Noord-Holland Het Abessinisch conflict Onze Kroonprinses in brons REDE VAN PRESIDENT ROOSEVELT EEN MOOI GESCHENK giiiiiiiii)iiiiHiiiiii;iiiiiiiiiiniiiiiiimiiiniiiiiiinMiniiiiiniiiiiiiiiiiiii]iiiiiniiimiiiiiiimiiiiiniiniiiniiiiiiig DONDERDAG 3 OCTOBER 1935 Wat verricht werd en welke de plannen zijn van Ged. Staten Twee jaar werk voor 400 man Veenderij te Halfweg DENK OM 7 OCTOBER! Witte spatborden en achterlichten Bakfietsen voortduwen Frankrijk versterkt met koortsachtige haast zijn vloot. Een nieuwe mo derne oorlogsbodem wordt te water gelaten TAXI KWAM TEGEN HUIS TERECHT Nasleep voor den kantonrechter VOOR DEN KANTONRECHTER Bakkersmoeilijkheden Die Koningstraat Personalia SCHAGCHELSTRAAT 6 BURGERLIJKE STAND (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Oprukken der Italiaansche troepen moeilijk vast te stellen Rome ontkent het begin der vijandelijkheden De Italianen te Amsterdam Amerika vastbesloten neutraal te blijven Hoe de Koningin de beeltenis van Haar Dochter met ingeno menheid ten paleize beschouwde Van werktuigkundige tot beeldhouwer Nemen deel aan het appèl generaal AMBTENAREN PROVINCIE NOORD-HOLLAND Standplaatsaftrek op salarissen België en de Volkenbond Een communiqué van de Regeering De Volkenbond en het Abessinisch telegram Geen bijzondere verrassing te Genève gewekt Het non-agressie-pact met Oostenrijk Krachtige tegenstand van Miklas? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Mi!i!iiiii!ii!iiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!i!iiiiiiiiiiiii!i!iiiiiiiiiiiiiiiniuiiiniiiiiiiiii!iiimnntniiiii!iiiiins siliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiniiiitn Gedeputeerde Staten van Noord-Holland dee- len aan de Staten mede wat in den loop van het jaar van provinciewege is verricht op het terrein der werkverschaffing en werkverruiming en wat de plannen van het college zijn op dat gebied. De N.V. Ontginningsmaatschappij Noord-Hol land verrichtte de volgende werkzaamheden. 1. Aanleg van een aarden baan voor den pro vincialen weg LimmenBakkum. Er waren 190 werkloozen bij te werk. In 1934 werd voor dit werk aan loon en bijbehoorende kosten uitge geven ƒ92.211, terwijl de totale uitgaven over dat jaar bedroegen 122.940. In het geheel werd waaronder begrepen het graven van een duinmeer en het afgraven van weiland aan loon uitgegeven 246.088 en in totaal 350.929. 2. Verbetering van den zeeweg BakkumCas- tricum. Werkzaam 8 werkloozen; loon uitbe taald 8.356, in totaal 10.220. 3. Werkver schaffing Ilpendam. Vijftig werkloozen tot 65. Het aan dit werkverschaffingsobject te ver werken loonbedrag is geraamd op ƒ340.000. 4. Werken in het provinciaal duingebied te Cas- tricum, Heemskerk, Egmond en Bergen, zooals het vastleggen van stuivende duinen, aanleg zandwegen, grondwerk voor 20 H.A. bosch en 5 H.A. weiland. Werk voor 100 a 130 werkloozen. De uitgaven bedroegen 87.735. 5. Ontgraven en bloot maken van fundamenten van het Slot op den Hoef te Egmond. Al deze werken werden uitgevoerd met subsidie van het rijk, terwijl de overige kosten van provinciewege als aanne mingssom beschikbaar werden gesteld. Als nieuw werkobject heeft de minister van Sociale Zaken er zich mede vereenigd, dat van provinciewege een belangrijk complex van wer ken in het provinciale duingebied in werkver schaffing zal worden uitgevoerd, te weten het aanleggen van 36.5 K.M. zandweg en de bebos- sching van ongeveer 190 H.A. Deze werken worden uitgevoerd in het duinterrein te Bergen, in het duinterrein te Egmond en Bakkum en in het duinterrein te Heemskerk. De kosten der werken zijn geraamd op 398.000, waarvan ƒ325.000 voor arbeidsloon en ƒ73.000 voor an dere uitgaven, terwijl deze werken gedurende ruim 2Vï jaar werk bieden aan 100 werkloozen. Het Departement van Sociale Zaken heeft voor deze werken een overheidssubsidie toege zegd van honderd pCt. van de loonen (waarin door de deelnemende gemeenten het wettelijk deel wordt bijgedragen), terwijl het werkfonds 1934 zich bereid heeft verklaard van de overige kosten een bedrag van 57.000 te zijnen laste te nemen en het restant voor rekening komt van het Provinciaal Waterleidingbedrijf. Dat het rijk zich bereid heeft verklaard zulk een groot deel van de kosten van deze werken te dragen, is mede een gevolg van de omstandig heid, dat ook de provincie zich daarvoor be langrijke geldelijke offers getroost door voor het onderhoud van deze werken jaarlijks be langrijke bedragen beschikbaar te stellen. Het college stelt het op prijs, dat door de uitvoering van deze werken mede wordt voldaan aan den meermalen uitgesproken wensch om in het provinciaal duingebied op uitgebreider schaal dan zulks tot nu toe geschiedde tot bebossching over te gaan, en dat de werken ertoe zullen bijdragen de waarde van de pro vinciale duinen als recreatieoord te verhoogen. Ook deze werken zullen door de Ontginnings maatschappij Noord-Holland in werkverschaf fing worden uitgevoerd. Teneinde op ruimer schaal de werkverschaf fing te kunnen bevorderen dan met de tot nu toe beschikbare middelen mogelijk was, hebben Gedep. den minister van Binnenlandsche Zaken verzocht goed te willen vinden, dat het restant van het fonds tot gedeeltelijke reserveering van batige saldi ten bedrage van 1.000.000, welk bedrag krachtens een vroegere beschikking van dien bewindsman niet voor den gewonen dienst mag worden gebruikt, in verband met de bui tengewone omstandigheden, verdeeld over een viertal jaren, boven het gebruikelijke bedrag van 200.000, voor werkverschaffingsdoeleinden wordt aangewend. De minister heeft zich daarmede vereenigd en uit dien hoofde is op den post „Bijdragen in de kosten van werkverruiming en verdere kosten van bestrijding der werkloosheid" van de begrooting voor het dienstjaar 1936 (volg' nummer 246) 450.000 uitgetrokken, zijnde het gebruikelijke bedrag van 200.000, vermeerderd met een vierde gedeelte van voormeld fonds. De bedoeling is het extra-bedrag van 250.000 aan te wenden voor het door tusschenkomst van de Ontginningsmaatschappij Noord-Hol land ter hand nemen van werkverschaffings objecten. Als eerste object denken Ged. Staten aan de droogmaking en ontginning van 'n thans aan de N.V. Veenderij Maatschappij „Eendracht" in eigendom toebehoorend complex gronden en water binnen de gemeente Amsterdam nabij Halfweg, gelegen ten Zuiden van den Rijksweg AmsterdamHaarlem, ter gezamenlijke grootte van rond 243 H.A., welk complex door de voor melde vennootschap te koop is aangeboden. Ged. Staten zijn ter zake van den aankoop van bedoeld complex met de Veenderij in on derhandeling getreden en deze onderhandelin gen hebben tot het resultaat geleid, dat de maatschappij zich bereid heeft verklaard de be treffende gronden voor een bedrag van ƒ900 per H.A. aan de provincie te verkoopen en dit aanbod gedurende een drietal maanden gestand te doen. Indien het geheele fcomplex zou worden droog gelegd, geëgaliseerd, bewerkt, ontwaterd, be malen, van de noodige wegen voorzien en ge heel verkaveld en zaaiklaar door de Ontgin ningsmaatschappij zou worden opgeleverd, dan zou het werk in totaal aan 400 man gedurende 2 jaar werk bieden. Aanvankelijk zal het werk zich echter tot een gedeelte van pl.m. 150 H.A. moeten beperken, daar de verkoopster zich het recht heeft voor behouden op het overblijvende gedeelte ter grootte van pl.m. 93 H.A. nog gedurende een zestal jaren te mogen vervenen; dit heeft het voordeel dat de thans bestaande werkgelegen heid in de veenderij intact blijft. Gedep. stellen in verband met het boven staande aan de Staten voor tot aankoop van de betreffende gronden en wateren te besluiten tegen den prijs van 900 per H.A., waarbij zij opmerken, dat zij slechts dan tot uitvoering van dat besluit zullen overgaan, indien de resul taten van het ingestelde nader onderzoek be vredigend zullen blijken. Gedep. doen verder enkele mededeelingen omtrent de werkzaamheden van de Rijkscom missie van Advies voor werkverschaffing in deze provincie, welke commissie, in Mei van dit jaar met hare werkzaamheden begonnen is. In de periode van Mei tot midden September heeft bedoelde commissie 37 werkverschaffings objecten behandeld en daaromtrent van advies gediend aan den minister van Sociale Zaken. Ter voorkoming van onprettige bekeuringen van onze lezers en lezeressen wijzen wij nog maals op de bepalingen, die op 7 October a.s. ingaan ten opzichte van achterspatborden en verlichting van fietsen. Een fiets moet, behalve van een rood ach terlicht of reflector, voorzien zijn van een ach terspatbord, waarvan een gedeelte over een lengte van 30 c.M., gemeten vanaf het onder einde, geheel helder wit is of over dezelfde lengte van een witte bedekking voorzien is. Dit witte gedeelte mag niet smaller dan het spatbord zijn en mag ook als verlengstuk aan het ondereinde van het spatbord worden aan gebracht. De reflector moet op het witte ge deelte worden bevestigd zijn en wel op een afstand van 60 c.M. vanaf het wegdek. Ook overdag moet het achterspatbord dit witte gedeelte hebben. Het roode achterlicht of reflector behoeft alleen na zonsondergang aan de fiets te zitten. Wanneer een personenfiets twee achterwie len heeft, dan moeten deze beide wielen van een reflector en een wit achtergedeelte voor zien zijn. Een transport rij wiel op meer dan twee wie len moet gedurende den daarvoor aangegeven tijd voorzien zijn van twee lantaarns, die voorwaarts een helder wit licht uitstralen en geplaatst zijn voor aan de uiterste linker- en rechterzijde van den bak of den opbouw van het voertuig en voorts voorzien zijn aan de uiterste linker cht^rzijde van den bak of den opbouw van een lantaarn, die achterwaarts een rood licht uitstraalt. Bovendien moeten alle wielen van het transportrijwiel voorzien zijn van een spatbord, dat ook op de voorgeschre ven wijze witgemaakt is. Andere voertuigen dan motorrijtuigen en rij wielen moeten voorzien zijn van twee lantaarns, die voorwaarts een helder wit licht uitstralen en geplaatst zijn aan de linker- een rechter zijde van het voertuig, echter steeds op ge lijke hoogte. Aan de linkerzijde van den achterkant van het voertuig moet een rood achterlicht ge plaatst zijn. Hieruit volgt, dat handwagens geen reflec tors meer mogen voeren. Ook race-fietsen moeten van de voorgeschre ven witte achterspatborden en reflectors of achterlichten voorzien zijn. Tenslotte is met ingang van 7 October ver boden om een bakfiets in de verboden rij richting van een straat of weg voort te be wegen of te doen bewegen. Het rijden in ver boden richting was voor bakfietsen uiteraard reeds verboden. Thans is dus ook verboden zoo'n fiets in de verboden richting te duwen of te trekken. v;1 "'A Op 9 Augustus, des avonds om kwart voor zeven uur passeerde' een autobus van de N.V. Brockwaybus-Mijden hoek Perseusstraat Pegasustraat te Haarlem-Noord. Van rechts, uit de Pegasusstraat, naderde een taxi. Er ontstond een hevige botsing tusschen beide voertuigen. De taxi schoot het trottoir op en kwam tenslotte met een ontzettenden slag te gen een huis terecht. De materieele schade was zeer groot, doch niemand had eenig letsel op- geloopen. De chauffeur van den autobus stond gisteren voor den kantonrechter terecht, beschuldigd: le het verkeer van rechts geen voorrang ver leend te hebben, 2e gereden te hebben met een auto, waarvan de handrem niet in orde was, subs. 3e met te groote snelheid gereden te hebben. Verdachte erkende, dat zijn handrem niet in orde was geweest. Het overige ontkende hij. Hij beweerde dat hij met zeer matige snelheid had gereden en dat hij, toen de taxi eraan kwam, voor het midden van den weg had ge stopt. De taxi had echter snel en links ge reden en de bestuurder had naar rechts uitge haald en toen met nog grotere snelheid vóór den autobus gepasseerd. Daarbij was eerst dc botsing met den autobus en toen met het huis gevolgd. De chauffeur van de taxi verklaarde juist het omgekeerde. Hij had met geringe snelheid gereden en de autobus, die niet had gestopt, was tegen zijn wagen opgereden. Door de bot sing had de taxi nog grootere snelheid ge kregen waardoor de wagen tenslotte tegen het huis was terecht gekomen. Het linksrijden er kende hij, doch dit was geschied om een rechts van den weg staande bakfiets te kunnen pas- seeren. Een agent van politie was na het ongeluk ter plaatse gekomen en had opmetingen ver. richt, waaruit gebleken was, dat de autobus de rechterhelft van de Pegasusstraat had vrij gelaten, zoodat de taxi nog ongeschonden had kunnen passeeren. Eenige getuigen a décharge buurtbewoners, sloten zich bij dit getuigenis aan. Ter rechtzitting werd langdurig, gedelibe reerd en gedemonstreerd met speelgoed autootjes en andere hulpmiddelen als lucifers doosjes, op de tafel van den kantonrechter, om uit te maken of nu de autobus tegen de taxi was gereden of omgekeerd. De ambtenaar van het OM. zeide in zijn requisitoir, dat verdachte de van rechts ko mende taxi zeer goed had kunnen zien. Het stond voor hem vast dat verdachte den door gang voor de taxi niet had vrijgelaten en hij eischte dan ook voor het niet verleenen van voorrang f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis en voor de defecte handrem f 10 of 10 dagen. Verdaehte's raadsman pleitte vrijspraak en verzocht een deskundige de deugdelijkheid van de rem te laten onderzoeken. Dat een agent dit gedaan had vond spr. onvoldoende. De kantonrechter veroordeelde den chauffeur alleen voor de defecte handrem en wel tot f 10 boete of 5 dagen. Van het overige werd de chauffeur vrijgesproken. Wij hebben altijd gedacht dat bakker zijn een alleraangenaamst beroep moet wezen. Zoo den heelen dag temidden van allerlei lekkernijen en heerlijkheden vertoeven, lijkt ons niet te ver smaden. Maar eilacie, ons droomenpaleis bleek gisteren op de zitting van den kantonrechter van suiker te zijn. Toen stond een bakker terecht, die werken wilde, maar niet mocht. En niet alleen hij, ook zijn knechts waren bij hun kraag gepakt, om dat zij in een Zaterdagnacht vóór vier uur in de bakkerij hadden gewerkt. Verdachte vond dit „werken" zeer problematisch. De knechts hadden alleen maar hun werkjassen aan gesad en waren nog niet aan het werk gegaan. De kantonrechter maakte hem echter duidelijk, dat die jassen alléén al voldoende voor een bekeu ring waren. De bakker klaagde over de wet, die hem het werken belet. Zaterdags moet er voor twee dagen gebakken worden en dan is er dus ont zettend veel werk aan den winkel. Omdat het in Augustus zoo warm weer was geweest, had hij 't werk over wat meer tijd willen verdeelen. En toen kwam hem een politieagent met een bekeuring roet in zijn bakkerseten gooien. De kantonrechter had erg met verdachte te doen, maar hij moet nu eenmaal de wet toe passen of die wet voor verdachte aangenaam is of niet. De wet is zelfs zóó streng, dat hier alleen maar tot hechtenisstraf veroordeeld kon worden, omdat verdachte thans voor de derde maal in overtreding was. De kantonrechter was echter zoo gelukkig nog een wetsartikel op te diepen, waardoor die straf nog vermeden kon worden. Inplaats ervan legde de kantonrechter drie geldboeten van 10 op. Het zal wel niet voor tegenspraak vatbaar zijn, dat de Koningstraat nu juist niet een voorbeeld voor een autosnelweg kan genoemd worden. Ondanks haar koninklijken naam staat zij bij automobilisten in een kwaden reuk. Ook op 28 Augustus was er weer een aanrijding ge beurd. Een auto, welke wilde passeeren, had een voor hem rijdenden wielrijder aangereden, waardoor deze een buiteling maakte. De kantonrechter drukte den autobestuurder op het hart bij het passeeren van de Koning straat toch niet zooveel haast te hebben en voorzichtig te rijden, waarna hij kracht bij die woorden zette door een straf van 15 boete of 10 dagen hechtenis uit te deelen Te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid W. J. Hengeveld, alhier. Geen luxe prijzen voor lampen Huiskamer ƒ1.29, Schemerl. ƒ4.29, Slaapk. ƒ0.95. Alleen b(j Theo Rozenheek, 't juiste No. is 6 Geboren: 23 Sept.: z. van J. E. Zitman Claassen; 30 Sept.: d. van A. M. Derogee-- Stoltenkamp; d. van J. M. v. d. Spekvan Koperen; z. van S. G. NiemeijerRouges; 1 Oct.: z. van T. P. VeeningsKlesser; d. van C. E. WeiterHoutzager; d. van T. L. G. Goe- demansDriessen; z. van M. M. Loogvan Steenoven. Ondertrouwd: 2 Oct.: S. de Munk en B. J. Bouman; H. de Jong en G. C. Wesseling; E. L. de Geus en J. C. C. v. d. Hoorn; A. J. Taanman en A. L. de Jong; H. Wolf en F. Lezer; H. Bud ding en J. G. P. A. Dijkmans; J. Jongbloed en M. Kreikamp; J. v. d. Heuvel en P. Piers; J. Boos en G. J. Kok; A. A. de Winter en M. K. Schuier; A. A. Mens en L. Karman; J. Lebbing en A. Kracht. Getrouwd: 2 Oct.: T. de Jong en C. L. Bau- ling; C. Laarman en J. H. Bijster; C. Hangjas en M. E. v. Schaik; J. Giesberts en M. S. Prent; J. van Zilt en J. F. Horsten; J. Mink en H Formella; J. J. A. van Deursen en C. M. Hol- tus; S. Kabel en G. Nuiver; A. C. Morien en G. Blom; J. A. Hilgeman en W. Mensink; T. B. Dinkla en A. Jansen; J. Abbink en A. Rouw; W. van Slooten en J. Zeeuw. Overleden: H. Verbeek, 71 j., Ripperdapark. ROME, 3 Oct. (DNB) Dat vijandelijk heden tusschen Italië en Abessinië zouden zijn aangevangen, wordt alhier ontkend. Er zouden slechts zekere Italiaansche troe penbewegingen hebben plaats gehad om betere verdedigingsstellingen in te nemen. In Italiaansche kringen wordt ook beweerd, dat de Abessiniërs niet de aan Genève ge melde 30 K.M. van de grens teruggetrokken positie hebben ingenomen. De Italiaansche voorposten zouden zelfs in hun naaste omge ving de Abessinische soldaten kunnen zien. De massa-mobilisatie moet verder be schouwd worden op geen enkele wijze van gelijke beteekenis te zijn als een militaire mobilisatie voor Abessinië. PARIJS, 3 Oct. (Reuter). Alhier werd geen enkel officieel verzoek ontvangen met betrek king tot het voorstel van den Negus om deh gouverneur van Fransch Somali-land opdracht te geven een oprukken van de Italiaansche troepen te constateeren. Bovendien zou een dergelijke beslissing niet kunnen worden genomen, dan nadat de Vol kenbondsraad het voorstel zou hebben be sproken. Verder zou een dergelijke opdracht aan den gouverneur van Fransch Somaliland waarschijnlijk zonder uitwerking blijven,- aangezien de grens zoo slecht is afge bakend. Te Parijs is ook geen enkele mededeeling van den Volkenbond ontvangen met betrekking tot een aanstaande bijeenkomst van den Volken bondsraad, welke door de gebeurtenissen in Ethiopië noodzakelijk zou zijn geworden. hebben in een gemeente of onderdeel van een gemeente, welke in de als bijlage E aan het Bezoldiigngsbesluit Burgerlijke Rijksambtena ren 1934 gehechte lijst is gerangschikt in de tweede, derde of vierde klasse, met dien ver stande evenwel, dat de gemeente Bloemendaal wordt aangemerkt als te zijn gerangschikt in de eerste klasse. Dit besluit moet worden geacht te zijn in werking getreden op 1 October 1935, SAN DIEGO (Californië), 3 Oct. (Reuter). Alvorens de manoeuvres der gecombineerde Amerikaansche vloot bij te wonen, hield Presi dent Roosevelt een rede, waarin hij opnieuw uitdrukking gaf aan de vastbeslotenheid van de Vereenigde Staten in een eventueelen oorlog neutraal te blijven. Na de vrees te hebben te kennen gegeven, dat eenige staten de dwaasheid van 1914 zou den herhalen, zeide President Roosevelt o.a,: Ondanks alles wat er aan de andere zijde van de zeeën op de vastelanden zal kunnen gebeu ren, moeten de Vereenigde Staten daar buiten en er vrij van blijven. In mijn hoedanigheid van President der Ver eenigde Staten verklaar ik opnieuw, dat het volk en de regeering der Vereenigde Staten er op rekenen en ook wenschen in vrede te blijven leven met de geheele wereld. De president gaf vervolgens uiting aan de hoop, dat alle volkeren er toe zullen kunnen komen, het Amerikaansche ideaal aan te ne men, namelijk een goede buur te zijn. Waarschijnlijk doelende op de godsdienstige crisis in Duitschland, voegde President Roose velt er nog aan toe: „De nationale wil tot iso lement zal ons niet kunnen beletten, een ern stige ongerustheid te gevoelen, wanneer we de principes van godsdienstige vrijheid en gelijk heid voor de wet zien aantasten." Zoo complimenteerde H. M. den beeldhouwer ook nog met de beeltenis van wijlen Prins Hendrik, die de Koningin eenigen tijd geleden tt Den Helder heeft onthuld. ,,Ik ben zeer ingenomen met dit geschenk en bewonder de gelijke nis den oogopslag, de weergave van neus en mond, heel de gelijke nis is naar het leven." Aldus moet H- M. de Koningin haar indruk hebben weergegeven toen zij stond tegenover de bronzen buste van haar Dochter, welke beeltenis H. M- even vóór de grootsche Amsterdam- sche huldiging aan den Dam is aan geboden. De Koningin had zich voor deze buste reeds eerder geïnteresseerd toen de beeldhouwer op huize „Ten Bosch" in de gelegenheid werd ge steld zijn kleimodel tijdens een poseeren van H. K. H. te herzien. „U moet mijn dochter niet idealiseerenu moelf haar weergeven zooals zij is!" heeft de Koningin toen tot den beeldhouwer G. J .van de Veen gezegd. De prachtig geslaagde bronzen portretbuste is H. M. aangeboden door het 25 jaar bestaan de kunstweekblad „De Kunst" bij monde van zijn directeur-hoofdredacteur, den heer N. H. Wolf, zooals we hebben vermeld. Zaterdag half drie. In den gelen salon was alles in gereedheid ge bracht. De Kamerheer, jhr. mr. dr. W. Roell had den heer Wolf geholpen een goede plaats voor de buste uit te zoeken in de juiste be lichting en nadat de particuliere-secretaris van H. M. even voor half drie had 'aangekondigd dat H. M. te half drie precies zou verschijnen traden J. H. F. Graaf du Monceau, opper-cere- moniemeester en grootmeesteresse mevrouw de douairière G. C. gravin van Lynden van San- denburg geb. barones van Nagell van Ampsen binnen aan wie de hoofdredacteur en de beeld houwer werden voorgesteld. Klokslag half drie verschenen Koningin en Prinses in de zaal aan wie de heer Wolf werd voorgesteld, die H. M. het voorrecht vroeg de bronzen buste namens zijn kunstuitgave te mogen aanbieden, waar na hij den heer v. d. Veen voorstelde. „Onnoodig.... ik ken den heer v. d. Veen reeds" glimlachte de Vorstinne, herinnerend aan diens arbeid op huize Ten Bosch. H. M. verzekerde gaarne het geschenk te aanvaarden en er zeer ingenomen mede te zijn. Zij vergeleek de Prinses en de beeltenis en drukte hare voldoening uit over de gelij kenis. Geruimen tijd onderhielden H. M. en H. K. H. zich nog met beeldhouwer en journalist. Van der Veen is ook de ontwerper van het monument te Curagao opgericht ter herinne ring aan het 300 j. verband met Nederland. #an der Veen's levensloop is een wel eigen aardige als kunstenaar. Hij was zes jaar ge leden nog als stoomwerktuigkundig ingenieur in West-Indië werkzaam aan de Curagaosehe Petroleum Industrie Maatschappij. Hij heeft zich daar kranig gedragen bij de blussching van een brand aan boord van een schip, als gevolg waarvan hem een toelage werd verstrekt die hem in staat stelde zijn liefde voor de kunst te bevredigen. Hij kwam naar Amsterdam, studeerde aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten en leerde bij professor Jan Bronner. Hij behaalde o.a. de zilveren medaille in den Prix-de-Rome- wedstrijd voor beeldhouwkunst. Hij vervaardigde bustes van prof. dr. Wil lem Mengelberg, Herman Heyermans, mevr. Theo MannBouwmeester, Louis de Vries, prof. v. Einthoven e.a. In tal van openbare en particu liere gebouwen bevindt zich een bronzen of gipsen beeltenis van onze Koninginne, maar eene van onze Kroonprinses, die meer en meer in den lande leidend, organiseerend en stuwend optreedt, werd nog noode gemist. Thans is de mogelijkheid geschapen dat bij het samenleven van ons volk met ons vorstenhuis ook de representatieve beeltenis van onze Troonopvolgster aanwezig kan zijn.. De geweldige civiele mobilisatie, welke gis teren door Mussolini afgekondigd en tegelijker tijd uitgevoerd werd, had niet alleen betrekking op de Italianen in het binnenland. Ook alle buitenlandsche Italiaansche kolonies hebben er aan deelgenomen. De Italiaansche kolonie te Amsterdam kwam tegen 6 uur bijeen in het Italiaanche tehuis, in de Jan Luyken- straat. In een zeer druk bezochte bijeenkomst waren Italianen van alle rangen, standen en leeftijden vertegenwoordigd. De bijeenkomst Werd geleid door den Italiaanschen consul- generaal, den heer Luigi Arduini. Al naarmate het oogenblik naderde, dat de Duce voor de radio zou spreken zwol het enthousiasme der aanwezigen. De rede van Mussolini werd met overwel digend enthousiasme ontvangen. Nog jeugdige meisjes zoowel als oudere Italianen, die de zor gen van het leven gekend hebben, volgden met nauwbedwongen beheersching en groeienden bijval de rede van den minister-president. Toen de rede beëindigd was luchtten de aan wezigen hun ontroering in daverende ovaties aan Mussolini. Daarna werd het woord gevoerd door den heer L. Arduini, consul-generaal van Italië, die het volgende sprak: „Op dit oogenblik van gespannen verwachting verlicht ons één zekerheid, de zekerheid der overwinning. U heeft nu geluisterd naar de sonore, mannelijke toespraak van den Duce, welke den onafwendbaren opmarseh aankondigt. Mijn bescheiden woorden hebben niet de pre tentie, commentaar te leveren op deze histori sche rede. Ik zeg u slechts dit: herinnert u dezen avond, welke voor ons allen een tijdstip van kostbare herinneringen zal beteekenen. Hernieuwt uw eed, dat gij allen uw discipline zult bewaren, vereenigd en saamhoorig zult zijn, vooral in de ernstige ©ogenblikken, die ons vaderland door maakt. Saluto al duce!" Deze rede werd met levendig enthousiasme toegejuicht en met het geroep: „A noi!" De Italiaansche kolonie besloot daarop een telegram van den volgenden inhoud te zenden aan Z. Exc. Starace, secretaris.generaal der fascistische partij: „De Italiaansche kolonie te Amsterdam, geestelijk verbonden met het geheele Italiaan, sche volk, hernieuwt in dit plechtig oogenblik haar belofte van onwankelbare trouw aan de bevelen van den Duce en bevestigt nogmaals haar gehoorzaamheid aan dynastie en regime. Zij verwacht vol vertrouwen en saamhoorig- heidsgevoel het rijpen van groote gebeurtenis sen, welke de aspiraties en het goed recht van het Italiaansche volk zullen doen zegevieren!" Ged. Staten stellen Provinciale Staten van Noordholland voor: op de nominale bezoldigin gen van de hoofdambtenaren, vermeerderd met eventueele toelagen, bij wijze van standplaats- aftrek een vermindering toe te passen, onder scheidenlijk van 2, 4 of 4 ten honderd, voor zoover deze hoofdambtenaren hun standplaats BRUSSEL, 2 Oct. (A.N.P.) De Senaats- en Kamercommissies van Buitenlandsche Zaken zijn hedenmiddag bijeen gekomen. Na afloop dezer bijeenkomst werd het volgende offi- cieele communiqué verstrekt: De Minister-president heeft aan de commis sies de houding uiteengezet, die door de Bel gische Delegatie, welke naar de Volkenbonds vergadering was afgevaardigd, is aangenomen en heeft medegedeeld, dat de Belgische Regee ring trouw blijft aan het Volkenbondspact en aan het Verdrag van Locarno. De Minister president heeft de commissies er op gewezen, dat in strijd met sommige berichten, het be zoek van Von Ribbentrop een persoonlijk ka rakter heeft gedragen en het onderhoud slechts liep over algemeene vraagstukken. Hij heeft voorts den internationalen economischen toe stand en in het bijzonder de vooruitzichten op verbetering van de economische betrekkingen van België met het buitenland besproken. GENèVE, 3 Oct. (D.N.B.) Het telegram van den negus aangaande de grensschending door de Italianen heeft te Genève geen bijzondere verrassing gewekt. De secretaris-generaal van den Volkenbond heeft zich na ontvangst van het telegram uit Addis Abeba direct telefonisch of telegrafisch in verbinding gesteld met de daarvoor in aan merking komende gedelegeerden, in het bijzon der met den voorzitter van de commissie van Dertien, Madariaga, den president van den Volkenbondsraad en den president van de As semblee. Anderzijds heeft een lid der Britsche delega tie zich naar het Volkenbondssecretariaat be geven om nadere gegevens te verkrijgen LONDEN, 2 Oct. (A.N.P.) De „Daily He rald" verneemt uit Weenen, dat Bondspresident Miklas krachtig gekant is tegen wat genoemd wordt de intrige van Von Papen, die geenszins een officieel karakter zou dragen. Miklas zou den gouverneur van Opper-Oostenrük, Gleiss- ner, in een particuliere conferentie in krachtige termen hebben medegedeeld, dat hij niet zou toestaan, dat nog langer in den boezem van de regeering geïntrigeerd zal worden. Het schijnt n.l., dat Von Papen voor zijn plan steun ge vonden had bij Gleissner en den gouverneur van Salzburg Rehel. Toch doen echter nog steeds wilde geruchten in Weenen de ronde. Men verwacht, dat in ieder geval een reconstructie van het kabinet zal plaats vinden. Gesproken wordt over de moge lijkheid van een gematigd kabinet onder den yroegeren kanselier Ender.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4