Het Italiaansche volksappèl Bi LWEXTA De strijd tusschen Euwe en Aljechin begint Dieseltrein grijpt melkauto LEER OM LEER REGENVAL IN EUROPA EN ABESSINIË VERGASSING VAN RUWE OLIE NA EEN ZORGVULDIGE VOORBEREIDING DONDERDAG 3 OCTOBER 1935 w. Het spel begonnen Naar oud gebruik is te Londen een nieu we Lord Mayor gekozen. De oude Lord Mayor Sir Stephan Killik (links) be treedt met den nieuwen Lord Mayor Sir Percy Vincent het raadhuis Door kunstmatige verlenging van de regenperiode zou men krijgs verrichtingen in Abessinië zeer bemoeilijken Plannen van den heer Veraart VOLKSDANSUITVOERING Zondag 13 October te Arnhem MEER SLEEPBOOTEN NAAR DE „ROTTERDAM" INVENTA anders dan andere. Nieuwe Nederlandsche industrie opgericht Twee personen op onbewaakten overweg te Nootdorp gedood Partij-verhoudingen De positie van den gulden Gevaar voor het bestaan van het goud blok? NAAR SANEERING IN HET BAKKERSBEDRIJF Landelijke actie van j,Ed. Poppe" Een bezoek aan de hoofdkwartie ren der meesters, waar de generale staven van secondanten, trai ners enz. zetelen Om de hoogste schaak eer OORLOGSPSYCHOSE DREIGT Psychiaters richten zich tot de staatslieden van alle landen BRANDEND VAN HET DAK GESPRONGEN Bij den val ernstig gewond De moord op Sonja Beugeltas Ook het Amsterdamsche Hof ver oordeelt den dader tot levens lange gevangenisstraf DE DIEFSTAL TE 'T ZAND Een „edel" drietal Technische Ambtenaren van den Rijkswaterstaat Postvluchten énito Mussolini heeft, terwijl zijn troepen .in Oost-Afrika zonder oorlogsverklaring het Abessinische grondgebied binnenruk ten, het sinds lang aangekondigde massale volksappèl gehouden en de op alle pleinen van Italië te zamen gestroomde menigte toegespro ken. Noch het eensgezindheidsvertoon van Ge- hève, noch de groeiende samenwerking van En- Seland en Frankrijk, noch de omvangrijke voor zorgsmaatregelen der Britsche regeering, welke keer sterk steunt op een vrijwel unanieme ••communis opinio" van het Engelsche volk, heb ben den Duce van de uitvoering van zijn kolo- hiale plannen kunnen weerhouden. Van den be- Sinne af heeft Mussolini zonder ophouden ver klaard, dat Italië in Oost-Afrika zijn gang zal gaan, ondanks en niettegenstaande allen en aHes, maar den politici, wier woorden maar al te vaak niet in overeenstemming zijn met hun laden, viel het moeilijk te gelooven, dat Mus solini's woord door evenredige daden zou wor den gedekt. Zelfs de meest naïeve en irrëeele op timist moet nu aan de hand van de feiten er kennen, dat een oorlog in Abessinië niet meer te voorkomen is, omdat deze feitelijk al is be gonnen. Of de Abessinische legerscharen al of met tegenstand bieden aan de opmarcheerende Italianen, doet niets af aan het oorlogskarakter van hetgeen zich thans in Abessinië afspeelt. Wanneer gewapende troepen het territoir van eeh andere mogendheid binnendringen, vormt dat een daad van agressie, een oorlogsdaad, on verschillig of zij al dan niet op ernstigen tegen stand stuiten. De inval der Duitschers in België beteekende in 1914 het feitelijk begin van den Wereldoorlog, de inval der Italiaansche troepen m Abessinië, welke thans zelfs niet meer van- mt Rome wordt ontkend, beteekent het feitelijk begin van een oorlog, waarvan nog niet gezegd kan worden of hij tot een koloniaal conflict be- Perkt zal kunnen blijven of tot een algemeen conflict zal uitgroeien. In zijn rede tot het verzamelde Italiaansche volk heeft Mussolini gezegd nog steeds niet te kunnen gelooven, dat het Fransche volk ®n het Engelsche volk zich zouden vereenigen 'n sancties tegen Italië, maar of dit gebeuren is dit keer eens niet uitsluitend afhankelijk Van het geloof en den wil van den Duce, die aileen in Italië oppermachtig is. Onomwonden gaf hij toe, dat Italië maandenlang stelselmatig eh met opzet heeft aangestuurd op het doel, dat thans verwezenlijkt zal moeten worden, en daar mee heeft hij de verantwoordelijkheid onafwijs baar aanvaard voor de gevolgen, welke de door bem blijkbaar alleen maar doelmatig geachte geweldmethode zal hebben. Welke gevolgen zul ten dat zijn? Zullen de Italianen snel een be vissende zege halen, of in een tergend lang- 2ame guerilla worden uitgeput en afgemaakt? Zullen de Engelschen de Volkenbondsleden tot collectieve sancties kunnen bewegen, of zullen Vj kalm afwachten, tot er teekening komt m t,e krijgskansen in Abessinië om den zegevieren den Mussolini een prijs voor hun niet-inmen- ghig 0f den overw'innenden Negus het loon voor bon moreelen steun te vragen? Zal de Negus, die geen vertrouwen meer heeft m de macht van den Volkenbond, waarop hij tevergeefs beroepen heeft gedaan, en slechts beil verwacht van Groot-Brittannië, niet alle mogelijke moeite doen om Engeland in den strlid te betrekken, of zullen de Engelschen op eigen gelegenheid desnoods zonder medewer- kmg van andere naties maatregelen nemen, Welke door Mussolini als oorlogsdaden zullen Worden beantwoord? Het is ook mogelijk, dat bit de uiterst gespannen verhoudingen vanzelf, en min of meer tegen den zin van de partijen m, de vonk zal spatten, welke ook buiten Abes- Vhië de wereld in vuur en vlam kan zetten. De ^hgelsche regeering heeft verklaard uitslui tend collectieve sancties te willen en heeft frankrijk gedreigd zich van het Europeesche Vasteland politiek terug te zullen trekken, in dien de Volkenbond dit keer niet practisch aan be door Engeland gekoesterde verwachtingen mocht beantwoorden. Mussolini heeft nadrukke- iijk verzekerd tegenover sancties de leer van "teer om leer" te zullen toepassen. Tegenover economische sancties zal hij de discipline en de 0PofferingsgeZin<iheid van het Italiaansche volk b'aatsen, tegenover militaire sancties zal hij mi- "taire maatregelen nemen, tegenover oorlogs teen zal hij oorlogsdaden stellen. De anderen mogen nu overwegen, aan welke van deze drie mogelijkheden zij de voorkeur geven. Het spel is begonnen, maar hoe het zal afloopen is niet te voorspellen. Zeker is, dat de wereld sinds den oorlog van 1914 niet in zóó groote gevaren heeft verkeerd als thans. Zoowel het prestige van Engeland als van Italië als van den Vol kenbond is in de weegschaal gelegd. Het is op merkelijk, dat Mussolini thans niet meer heeft gesproken van den wil tot beschaven of van het recht op zelfverdediging tegen de Ethiopische bedreiging, maar enkel van het onrecht, dat Italië is aangedaan, doordat het voor zijn op verdragsschennis gebaseerde deelname aan den wereldoorlog aan de zijde der Entente, terwijl het toch door een bondgenootschap met Duitsch- land was verbonden, niet het bedongen kolo niale loon heeft gekregen. Deze „zwarte on rechtvaardigheid" wil Mussolini nu door inter nationaal als onrechtvaardig gevoelde daden te genover zwarten herstellen. Mussolini en Italië willen en zullen hun eigen lot smeden, zij zullen zich niet erover mogen beklagen, indien hun smeedwerk anders mocht uitvallen dan zij zich thans gelieven voor te spiegelen. Verschillende berichten uit Abessinië maken de laatste dagen nog steeds melding van bui tengewoon zwaren regenval, zoodat het defini tieve einde van de regenperiode daar blijkbaar nog steeds niet is aangebroken. In verband hiermede, deelde de heer Aug. Veraart te Rijswijk (Z.-H.) ons mede, dat met het oog op het feit, dat ook in Nederland en een groot deel van Noord-Europa sinds einde Augustus de regenval buitengewoon zwaar is (hier te lande in vele plaatsen, vooral langs de kust, meer dan het dubbele van de normale hoeveelheid), de vraag gesteld mag worden, of er verband bestaat tusschen beide verschijnselen. Reeds voor tientallen jaren, aldus de heer Veraart, is door de beroemdste meteorologen Julius von Hann, Sir Napier Shaw, J .J. Craig en vele anderen op overtuigende wijze aange toond dat er een zeer nauw verband bestaat tusschen de weersgesteldheid op verschillende plaatsen der aarde. Zoo heeft o.a. Sir Napier Shaw reeds in 1905 gewezen op de overeenkomst tusschen de sterkte van den Zuid-Oostpassaat en den regenval in Engeland (waarmede die in Nederland en Noord-Europa en West. en Centraal Siberië in zeer nauw verband staat). J. J. Craig heeft in 1910 het verband aange toond tusschen de sterkte van den Zuid-Oost- passaat bij Sint Helena en de zomerregens in Abessinië. Hieruit volgt dat er ook een nauw verband bestaat tusschen den regenval in Abes sinië en dien in Engeland, Nederland enz. Deze regen in Abessinië maakt zooals men weet de krijgsverrichtingen (die inmiddels ech ter toch reeds begonnen schijnen te zijn. Red.) zeer moeilijk of vrijwel onmogelijk. In verband hiermede, heeft de heer Veraart een plan ge maakt, volgens hetwelk het mogelijk zou zijn, den regenval in Abessinië op kunstmatige wijze te verlengen, waardoor de militaire operaties voorloopig nog zouden moeten worden uitge steld. De heer Veraart deelde ons in het on derhoud, dat wij met hem mochten hebben, mede, dat hij reeds bij verschillende officieele instan ties hier te lande de toezegging van steun en groote sympathie voor dit plan mocht ontvan- ben. Hij heeft in het bijzonder de hulp van ver schillende autoriteiten ingeroepen om zijn plan bij den Volkenbond aanhangig te maken, die er ook ongetwijfeld wel zijn aandacht aan zal schenken. Als de krijgsverrichtingen voorloopig nog stopgezet moeten worden, wordt er in ieder ge val weer tijd gewonnen om te trachten alsnog een vreedzame oplossing te vinden. Bovendien wees de heer Veraart ons nog op de verschillende mogelijkheden die er zijn om door kunstmatige verwekking van regen on vruchtbare streken zooals Lybië, Erithrea en Somaliland meer bewoonbaar te maken, waar door Italië zijn expansiedrang zou kunnen be perken, door deze gebieden intensiever te ko- loniseeren. Zondagavond 13 October zal te Arnhem in Musis Sacrum de première plaats hebben van een volksdansuitvoering door het Nederlandsch Centraal Bureau voor Volksdansen (N. C. B. V.), gevestigd op „De Meihof" te Ooster beek, in samenwerking met de Arnhemsche Orkestvereeniging (A. O. V.). Het is de eerste keer, dat de mooie volks dansmelodieën, reeds bekend in de 2de helft der 17e eeuw, in ons land ten gehoore zullen wor den gebracht door een volledig symphonie- orkest. De ieiding van het'muzikale gedeelte berust bij den dirigent der A. O. V. Jaap Spaanderman, terwijl de dansen worden uitgevoerd onder lei ding van mevrouw dr. Elise van der VenTen Bensel. Het programma vermeldt een aantal contra- en morrisdansen, benevens een zwaard dansspel voor acht mannen en een zwaard dans, waarbij een figuur, den winter voorstel lende, symbolisch wordt gedood. Behalve de reeds bij of op weg naar de ge strande „Rotterdam" van de Holland-Ameri- ka Lijn zijnde sleepbooten zijn nog twee andere sleepbooten uit Caribische havens vertrokken om te trachten het vast op de rotsen van Mo- rant Cays, 60 mijl ten Zuid-Westen van Kings ton op Jamaica zittende schip vlot te trekken. De schade aan het schip is zoo aanzienlijk, weet de „Telegraaf" nog te berichten, dat de reederij de reparatiekosten zoo hoog raamt, dat zij geen prijs meer stelt op het schip. De di rectie hèeft dan ook de „Rotterdam" aan as suradeuren geabandonneerd. Wanneer het om verwarming gaat, wanneer U een gashaard, gasradiator, vulhaard of haardkachel gaat kopen, denk dan aan Inventa. Want Inventa is anders dan andere: degelijker, zuiniger, fraaier van lijn. Inventa heeft een apart cachet, dat U onmiddellijk zal opvallen, wanneer U uw leverancier naar Inventa vraagt. Een product van R. S. Stokvis Zonen. Dezer dagen is ten overstaan van notaris Mr. Dr. B. J. F. Steinmetz te Amsterdam opge richt het Syndicaat Systeem De Ceuster door de volgende heeren: W. A. de Saint Aulaire, Ir. Joh. Bölger, J. de Ceuster, A. C. M. Du- chateau, C. van Eek, Ir. J. G. Krijgsman, C. Maystre, J. Ottens, Ir. A. Schuylenburg, J. Si- monsz. Het doel van het Syndicaat is o.m., te gera ken tot de commercieele exploitatie van het patent voor Nederland en Koloniën betreffende de vergassing van ruwe olie als brandstof voor benzine-motoren (automobielen enz.), waarvan gebleken is, dat zij een besparing van 70 a 80 pet. op de brandstofrekening zal mogelijk ma ken. Tot heden werden de apparaten Systeem De Ceuster op bescheiden wijze te Breda gefabri ceerd, doch vanaf heden zal de fabriek van de firma P. G. Duchateau en Zn. te Schiedam de vervaardiging ter hand nemen. doorgevoerd te krijgen. Dat dit van groot be lang is voor de broodslijters en depothouders zal ieder belanghebbende begrijpen. Dezer dagen zal getracht worden in Rotterdam en in den Haag een afdeeling op te richten. Het secretariaat van „Ed. Popppe" is geves tigd Marnixstraat 108, Amsterdam. Hedenmorgen te omstreeks acht uur is op den onbewaakten overweg in den Achter weg te Nootdorp een vreeseiyk ongeluk gebeurd. Op dat tijdstip passeerde de 25— jarige W. J. van der E. met zijn melkauto den overweg. De auto werd gegrepen door den op dat oogenblik voorbijkomenden Die seltrein, in de richting Den Haag en on geveer 150 Meter medegesleurd. De be stuurder, alsmede een naast hem zittend jongetje, de 12-jarige A. van D., werden vermorzeld. De auto met melkbussen werd totaal vernield. De eerste wagen van den Dieseltrein ontspoorde. De politie was direct aanwezig. Onder leiding van den burgemeester werd het terrein afge zet. Een aantal ruiten van den Dieseltrein zijn gebroken, terwijl de trein aan de voorzijde deerlijk gehavend werd. Geneeskundige hulp werd verleend door dr. Kloos uit Nootdorp en den arts van de spoorwegen van Dorsten uit Voorburg. Een ziekenauto, welke direct ter plaatse was, vervoerde de lijken naar het zie kenhuis aan den Zuidwal te Den Haag. De hernieuwde oorlogsdreiging heeft de aan dacht afgeleid van den toestand in Nederland en Frankrijk, aldus schrijft de „Financial Ti mes". Toegegeven moet worden, dat de gulden een opmerkelijk herstel heeft ondergaan. Het blad meent evenwel, dat een mogelijke nederlaag van Laval in de Fransche Kamer de volgende maand wel eens beslissend zou kunnen zijn voor het lot van het goudbloc. Bij de legeroefeningen in Zweden zijn groote aandacht en zorg luchtafweergeschut besteed aan het Men schrijft ons: Het actief bestuur van de R. K. Broodslij- tersvereeniging „Ed. Poppe" te Amsterdam, welke Koninklijk en Kerkelijk is goedgekeurd, tracht in verschillende plaatsen van het land afdeelingen op te richten. De voorzitter, de heer J. Indrisie en rector Bots, als geestelijk adviseur, hebben reeds in verschillende plaat sen 't woord gevoerd, met het resultaat dat in Haarlem, Utrecht, Zaandam, enz. een afdee ling van de R. .K. Broodslijters en Depothou ders tot stand is gekomen. Het initiatief, dat van de afdeeling Amsterdam uitgaat, is ten zeerste toe te juichen. Het doel en streven is op de allereerste plaats, dat alle R. K. broodslijters en depothouders zich katholiek zullen organiseeren, om daardoor te komen tot een landelijk verbond, dat dan zal trachten, in samenwerking met andere organisaties, de nieuwe wet „Saneering in het Bakkersbedrijf" De strijd om het wereldkampioenschap neemt thans een aanvang. Hedenmiddag om half zes zal dr. Aljechin, die gisteren wit lootte, den eersten zet doen. Dan zit ten de twee meesters tegenover elkaar voor de eerste gewichtigste partij. Maar er is, als de laatste acte begint, aldus schrijft ons meester Landau, al een groot deel van den strijd gestreden. Als de twee meesters eindelijk tegenover el kaar zitten voor de eerste gewichtige partij, is een groot deel van den strijd reeds gestreden: de laatste acte begint. Een match om de hoogste schaakeer begint eigenlijk op het oogenblik, dat een schaak meester alle bescheidenheid valsch of echt aan den kant zet en meent, dat hij in kracht en list minstens de gelijke is van den man, die zoo trotsch op den schaaktroon zit. Van dat moment af wordt, voorloopig in alle stilte, een veldtocht voorbereid, die, wanneer hij voor den pretendent een gunstig verloop heeft, ein delijk tot den beslissenden slag, de match om den titel leidt. Van den strijd tusschen Aljechin en Capablanca is dit verloop zeer goed na te gaan. Aljechin dook in 1920, na eenige jaren als verloren te zijn beschouwd, plotseling uit Sovjet Rusland te Berlijn op en begon direct hard nekkig jacht te maken op den rivaal, die hem voor een uitdaging aan Capablanca in den weg stond. Op elk tournooi vroeg hij eerst: „Waar is Rubinstein? Komt hij?" Den armen Rubin stein werd in een serie brillante ontmoetingen duidelijk gemaakt, dat hij zijn voor-oorlogsche aspiraties wel kon opgeven. Hoe Aljechin er. Capablanca elkaar daarna jarenlang in de ha ren hebben gezeten, hoe de Rus den Cubaan in alles wat hij deed naging, bespiedde en als een soort probleem „mat in zooveel zetten" analyseerde, al deze dingen leest men het beste bij Aljechin zelf in het voorwoord, dat hij voor het tournooiboek New-York 1927 schreef. Hoe Euwe's mobilisatie is gegaan, hoeveel diplomatie en tactiek daarbij te pas is gekomen, zullen wij misschien later nog eens te lezen krij gen. Zeker is, dat thans aan beide zijden de slag tot in de puntjes is voorbereid. Wij hebben in dit verband eens een bezoex gebracht aan de hoofdkwartieren der meesters, waar de generale staven van secondanten, trai ners en persmenschen zetelen. Allereerst dron gen wij door tot het punt, waar sinds twee jaren alles om draait: het secretariaat van het EuweAljechin-comité. Gevestigd in de Sar- phatistraat is het voor iedereen, die zich voor de match interesseert, toegankelijk. Secretaris G. van Dam, die via vele telefoontoestellen en een klein legertje typistes de operaties van het Comité leidt, is een van die zeldzame menschen, die altijd een minuut weet vrij te maken en temidden van overstelpende bezigheden den in druk wekt, dat hij eigenlijk niets te doen heeft. Vandaag heeft hij prestissimo de post veror berd, een 70-tal brieven met aanhang van ken nisgevingen, ontvangstbewijzen, noteeringen en zoo voort, daarna geconfereerd met voorzitter mr. Levelibach in drie minuten was alles gere geld met den accountant de ingewikkelde boekhouding doorgeloopen (kaartsystemen van donateurboekjes, giften, stortingen, afrekenin gen met sub-comité's, loterijlijsten en nog veel meer) de resultaten van de laatste bridgedrive verwerkt, teksten van circulaires, toegangsbe wijzen, perskaarten verzorgd, convocaties gedic teerd, een 20-tal schakers, journalisten en nieuwsgierigen te woord gestaan en vond nog juist een oogenblik tijd, vóór hij aan de agenda van de zooveelste Comitévergadering en de no tulen van de vorige begon, ons in te lichten. Naar Euwe! In zijn woning heerschte een groote bedrijvigheid. Mevrouw Flohr, door den kleinen Salo uit Rusland meegebracht als extra prijs in het Moskousche Tournooi, heeft een nieuwe japon gekocht en Maroczy, Kmoch, Flohr zelf, mevrouw Euwe en de drie pionnen van het Euwe-gezin, de drie aspirant-wereldkam pioen dochters, zeiden vrijmoedig hun meening. Het was een gekakel in evenveel talen, als de japon kleuren had. Tot Euwe er tusschenkwam en zijn secondanten herinnerde aan Pf3d2. Toen moest, onder protest van den wijzen Ma roczy, de elegantia wijken voor de strengheid van een CaroKannvariant en werd in een soort codetaal gedebatteerd, waar we als leek niets van begrepen. „Hij moet zwemmen en tennissen," zeide fel en verontwaardigd de lange, zwarte, tot in zijn vingertoppen Hongaarsche Maroczy. „Hij moet Pd4 spelen," zeide Flohr. Kmoch zeide heelemaal niets, maar schreef alles op in een heel klein boekje. Toen de hee ren even stil waren en de twee jongste Euwe- spruiten in een hoek elkaar mat zetten („Ko ning tegen paard en looper") vertelde Kmoch: „Gisteren wilde ik om acht uur van Tartako- wer afscheid nemen. Maar hij was nog een vol uur aan het woord om goedenavond te zeggen". En Maroczy begon een klein referaat over dit onderwerp. We zijn gevlucht naar 't Carlton Hotel, waar Aljechin met echtgenoote de tenten heeft op geslagen. Om den wereldkampioen heerschte een gezapige rust. Hij vertelde rustig en als Aljechin rustig is, spreekt hij 300 woorden per minuut, van het tournooi te Warschau en zijn zwarten kater, die door weg te loopen hem veel zorg en slecht spel had bezorgd. Achter de bedaarde onverschilligheid, waarmede hij zich uitliet over de groote match, schuilde de mach tige zekerheid van den wereldkampioen, die bang is voor niets en niemand, die zijn enorme kracht kent en voor Euwe het een en ander in het vet heeft. Hij informeerde naar oude kennissen en geraakte net op dreef, toen mevr. Aljechin naar de klok keek en vastberaden ons „de deur wees". Driehonderd vijftig artsen, specialisten, waar onder professoren in de psychiatrie, directeuren van krankzinnigengestichten, directeuren van zenuwinrichtingen, zenuwartsen en psycho logen, hebben een adres gericht tot de staats lieden van de wereld, de ministers in alle kabi netten van alle landen, waarin zij een beroep doen op hun invloed tot tempering van oorlogs stemming. De psychiaters, die het adres teekenden, be- hooren tot alle nationaliteiten. Er zijn vele Nederlanders onder, maar ook vele Engelschen, Franschen, Amerikanen, Aziaten en zelfs een tiental Duitschers en enkele Italianen, die eveneens voor hun overtuiging hebben willen uitkomen. In dit adres wordt o. m. gezegd: Er heerscht in de wereld een geestesgesteld heid, die groote gevaren in zich bergt voor het leven der volken, daar zij zou kunnen voe ren tot een manifeste oorlogspsychose. Er bestaat een schijnbare tegenstrijdigheid tusschen den bewusten individueelen afkeer van den oorlog en de collectieve bereidheid om oorlog te voeren. De volken toonen een angstwekkend gebrek aan realiteitsbesef. De populaire ideeën over oorlogvoering, zich symbolisch uitend in parade uniformen en militair vertoon, passen in het geheel niet meer bij den oorlog, zooals hij in werkelijkheid is. Uit redevoeringen van bekende staatslieden is herhaaldelijk gebleken, dat velen van hen even simplistische opvattingen hebben over den oorlog als de middelmatige mensch. Wij psychiaters verklaren, dat onze weten schap zoover gevorderd is, dat zij zeer goed in staat is om werkelijke, voorgewende en onbe wuste motieven te onderscheiden, dus ook bij staatslieden. De geschiedenis zal over die staatslieden oor- deelen, die hun volken militair drillen en daarbij steeds over vrede praten. Zij vooral zullen de verantwoording dragen voor de onafzienbare ellende, die een nieuwe oorlog zou brengen. De organisatie der volkeren-gemeenschap is ver genoeg gevorderd om, bij een juist gebruik de staatslieden in staat te stellen gemeen schappelijk iederen oorlog te voorkomen. Wij eindigen met onze bewondering uit te spreken voor die staatslieden, die door hun handelingen toonen, dat hun cultureele en moreele ontwikkeling reeds zoover gevorderd is, dat zij de volkeren naar een hechten vrede kunnen voeren; naar onze meening zijn zij uit sluitend bevoegd om op te treden als leiders der volken. Toen een zekere Van Dongen uit Oosterhout, knecht in dienst van schilder Suys te Dongen, bezig was de looierij van de firma Koks te verven, sprong plotseling de benzinelamp, die hij in de hand had, uiteen, en geraakte hij in brand. In zijn angst sprong hü van het onge veer 10 M. hooge gebouw op het grasveld. Toe vallig had de heer v. d. Assum vanuit zijn huis het ongeval gezien en kwam ijlings toeloopen, om met zijn jas de vlammen te blusschen. De schilder bekwam bij zijn val ernstige inwen dige kneuzingen, en werd naar het gasthuis te Oosterhout vervoerd. Zijn toestand is thans redelijk wel. Al zijn de buitengewone tijdsomstan digheden en de bijzondere eischen, welke zij aan het gouvernementeel beleid stellen, niet zonder uitwerking ge bleven op de politieke verhoudingen in de parlementair geregeerde landen om van de dictatoriaal geregeerde maar te zwij gen daaruit volgt nog geenszins, dat die verhoudingen een radicale verandering zouden hebben ondergaan, of zelfs geheel verdwenen zouden wezen. Daar zijn nog altijd en wij denken nu vooral aan ons eigen land de tegenstel lingen, uit het verschil der beginselen ge boren. Daar is ook nog altijd de schei dingslijn, die loopt tusschen Linker- en Rechterzijde. Onze sociaal-democraten, die in den tijd, dat er nog geen Evenredige Vertegenwoor diging bestond, bij herstemmingen aelfs aan den meest verstokten doctrinair libe raal de voorkeur plachten te geven boven een Roomschen candidaat, haken nu en niet pas sinds vandaag of gisteren naar samenwerking met de katholieken. Het bleek nog pas bij het debat over de Juli-crisis in de Tweede Kamer. Zij schijnen het ons zelfs kwalijk te ne men, dat wij hun vurig verlangen niet deelen en aan hun streven niet haastiglijk tegemoet komen. Maar anders dan accidenteel en voor bepaalde doeleinden, liggende in de z. g. neutrale zóne, kan onze samenwerking met welke groep der Linkerzijde ook nooit zijn. Van een coalitie en contact als die tus schen de Rechtsche groepen is daar geen sprake. Voor 't overige hebben de jongste ge beurtenissen en beschouwingen wel weer zeer duidelijk in 't licht gesteld van welk een groote beteekenis het bestaan der ka tholieke Staatspartij is voor het Parle ment, voor de Regeering en voor het land en welk een ontzaglijke, niet aan te vul len leemte onze politieke constellatie zou vertoonen, indien deze partij er eens niet was. P. S. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft ar rest gewezen in de strafzaak tegen den pak huisknecht E. P., die op 27 Augustus 1934 in een bananenpakhuis op het Waterloopl. de 8-jarige Sonja Beugeltas heeft vermoord na het plegen van een zedenmisdrijf. Het Hof veroordeelde den man, evenals de rechtbank, hoewel op andere gronden, tot levenslange gevangenisstraf. Het Hof overwoog, dat, wat de straf betreft levenslange gevangenisstraf moet worden op gelegd wegens den grooten ernst van het ge pleegde feit en de noodzakelijkheid om de maat schappij te beveiligen tegen deze verdachte, die niet alleen door dit afschuwelijke feit, maar ook door het voorafgaande zedenmisdrijf blijk heeft gegeven een groot gevaar voor kinderen op té leveren en daarom in deze samenleving niet kan worden geduld. Voorts overwoog het Hof, dat hierin geen ver andering wordt gebracht door het oordeel der gehoorde deskundigen, dat verdachte vermin derd toerekeningsvatbaar is, omdat deze gees tesgesteldheid voormeld gevaar zeker niet min der doet zijn, terwijl de aanbevolen ter beschik king stelling van de regeering naar 'sHofs oordeel niet voldoende waarborgen voor blijvende beveiliging der maatschappij tegen verdachte biedt. Vervolgens overweegt het Hof, dat ook geen rekening kan worden gehouden met de mogelijkheid van verbetering door medisch ingrijpen en evenmin, dat de gevaar lijkheid van verdachte zou worden opgeheven. Op deze gronden veroordeelt 't Hof verdachte, wegens doodslag voorafgegaan met een strafbaar feit en gepleegd met het oogmerk om bij be trapping aan zichzelf straffeloosheid te verze keren, tot levenslange gevangenisstraf. Ook de procureur-generaal had levenslange gevangenisstraf gerequireerd. Zooals reeds gemeld zijn door de politie te Zijpe aangehouden de beide gebroeders T. uit Den Helder, die aldaar een 65-jarige vrouw, die uit de kerk kwam, haar taschje ontrukten en vervolgens per rijwiel de vlucht namen. Het onderzoek wees uit, dat beide gearresteer den nog aan verschillende diefstallen debet zijn. Thans is door de politie te Den Helder in ver band daarmede nog een derde broer, de 25-ja rige F. T. aangehouden en naar Alkmaar op transport gesteld. Deze wordt verdacht te heb ben deelgenomen aan diefstallen van konijnen en kippen. De drie gebroeders zijn thans ingesloten in het Huis van Bewaring te Alkmaar. Dezer dagen heeft de Vereeniging van Tech nische Ambtenaren van den Rijkswaterstaat, onder leiding van den voorzitter, Ir. P. van Tiel, in een der zalen van het gebouw van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs te Den Haag haar 42ste algemeene vergadering ge houden. De vergadering werd door een groot aantal leden, die uit alle deelen van het land waren samengekomen, bijgewoond. Na het afwerken van de agenda heeft dr. ir. J. A. Ringers, directeur-generaal van den Rijkswaterstaat, een lezing gehouden betref fende de Limburgsche en daarbij in België aansluitende, scheepvaartkanalen. De „Sperwer" is op de uitreis te Bandoeng aangekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5