i Hevig vliegtuigbombardement boven de stad Adoea RUIM 1700 DOODEN EN GEWONDEN Italië wachten moeilij'kheden Interview met den Negus Eerste bommen geworpen op het hospitaal, dat het embleem can het Roode Kruis draagt Bloedig gevecht nabij Tigre De Abessinische mobilisatie Het nieuws van heden VEREENIGDE katholieke pers VRIJDAG 4 OCTOBER 1935 Ochtendblad italiaansche gezant ver trekt heden Het Weer De Abessinische minister van Buitenlandsche Zaken heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond het volgen de, nieuwe, telegram gezonden: Vier Italiaansche militaire vliegtuigen hebben vanoch tend de stad Adoea gebombardeerd. De eerste bommen werden geworpen op het hospitaal, dat het embleem van het Roode Kruis draagt. Om tien uur hebben twee vliegtuigen de stad opnieuw gebombardeerd. Tot nu toe zijn reeds 78 uitgeworpen bommen geteld. Naar uit Addis Abeba wordt bericht, zou bet aantal dooden en gewonden te Adoea volgens officieele ge gevens ruim 1700 bedragen. Zwaar artillerievuur ten Noorden van Adoea wordt aan Addis Abeba door Ras Seyoem bericht. Ten Noorden van Tigre heeft een bloedig gevecht plaats gehad. De Abessiniërs zeggen, dat de Italianen teruggeslagen zijn en onder dekking van vliegtuigen terugtrekken. Volgens de laatste mededeelingen trekken echter de Italianen over de vlakte bij den berg Moessa Ali verder zonder ernstigen tegenstand te ontmoeten. Ook zouden Italiaansche troepen naar Ogaden zijn opge rukt. Een voorhoede van 800 Abessiniërs zou zich Noordelijk van OeahOeal tegen dezen opmarsch hebben verzet en aanzienlijke verliezen geleden hebben. DE REACTIE IN ANDERE LANDEN Economische sancties vrij zeker Steeds nieuwe aanvoer van troepen BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per >veek 25 cent; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19575 Af weer kanonnen te Addis Abeba opgesteld tegen de verwachte luchtaanvallen I stormwaarschuwingsdienst i Algemeene bezorgdheid over de verdere ontwikkeling van den toestand Onrust in Spanje Vrees in Griekenland Frankrijk en het gevaar in de Middellandsche Zee Hoewel officieel ontkend, worden in de Italiaansche pers de be richten over begonnen vijandelijkheden reeds geplaatst Het Engelsche schip Louise Yvonne" werd op de rotsen van Devon geworpen. De bemanning kon worden gered NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ESS Graaf Ciano, schoonzoon van Mus solini, die het escadrille hommen- werpers „Desperado" commandeerde Het bericht van den Italiaanschen aanval begint langzamerhand tot de bevolking door te dringen, en in de onontwikkelde lagen der bevolking heerscht een groote haat jegens de buitenlanders. In verband hiermede beeft de regeering uitgebreide maat- fogelen genomen voor de bewaking van de Italiaansche legatie, ten- e'nde incidenten te vermijden. Het Personeel van de legatie zal mor- Sen, naar thans vaststaat, per trein naar Dzjiboeti vertrekken. »Ik heb zoojuist vernomen, dat bij bet luchtbombardement van Adoea de eerste bommen zijn gevallen op bet Roode-Kruis hospitaal, waar door verschillende verpleegsters Redood en gewond werden," aldus Verklaarde de Negus in een exclu- s,ef interview met den specialen leuter-correspondent. Verder zeide de Negus nog: „Wij meenen, dat bet wapen-embargo voor Abessinië onmiddellijk zou moeten worden opgeheven, omdat Italië ons niet alleen bedreigd heeft, doch ook omdat de Italianen volgens de laat ste berichten op verschillende pun ten de grens zijn overschreden en Adoea en Adigrat gebombardeerd bebben. Ons rest nog slechts ons grondgebied te verdedigen. Wij zul- len dit tot het einde doen." Abessinische regeering stelde Donderdag middag te 5 uur aan den Italiaanschen gezant, laaf Vinei, zijn pas ter hand. De gezant en Sezantschapspersoneel zullen Vrijdagmorgen Vl°eg Addis Abeba met een specialen trein ^er»aten. Deze trein zal door een sterke mili- ire begeleiding, voorzien van machinege. ^ei'en, worden geëscorteerd. 5000 politiemannen el3ben intusschen de bescherming van het Vleemdelingenkwartier op zich genomen. Luchtaanvallen, welke op Addis Abeba worden verwacht, leidden tot het in stelling brengen van af- V'eerkanonnen in de onmiddellijke "abijheid det voornaamste centra. De Britsche troepen worden steeds meer ver- erkt. In net sopstation van den van Aiexan- dfië naar net Westen ioopenaen 200 JS.M. tan- woestijnspoorweg zijn Kanonnen opgesteic Reusachtige hoeveelheden oorlogsmateriaal zijl. Opgeslagen. S Verwachting: g Meest matige Oostelijke tot Zuidelijken i wind, meest zwaar bewolkt, nog kans op enkele regenbuien, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Afnemende wind, M afnemende regenkans. Geseind Donderdag 3 October om 20.45 =j "ur aan alle posten: „Attentiesein neer". LONDEN, 3 Oct. (Reuter). De eerste berichten uit Genève over de opening der vijandelijk heden aan het Abessinische front hebben vol gens een officieus bericht in regeeringskringen een schok, doch geen verrassing teweeggebracht. De laatste twijfel, die nog bestaan mocht heb ben ten aanzien van italië's vastbeslotenheid, ten oorlog te trekken, was door de gisteren door Mussolini gehouden rede weggenomen. Onder voorzitterschap van Koning George is vanmiddag een kroonraad gehouden. Deze bijeenkomst wordt evenwel niet in verband gebracht met den internationalen toestand, doch met den recenten terugkeer van den koning Eden is Donderdag te 18.50 uur op den Quay d'Orsay aangekomen en werd onmiddellijk door Laval ontvangen. Na zijn onderhoud met Eden verklaarde La- val: „Wii hebben ons onderhouden over de dag orde voor den Volkenbond op Zaterdag as. Wij zagen de verschillende soorten van procedures onder het oog, die zouden kunnen worden ge volgd. Wij zullen dit gezamenlijk werk te Ge nève voortzetten." Alle oorlogsschepen van de Britsche vloot, die te Haifa gestationneerd waren, zijn Woensdag, begeleid door vier pasaangekomen duikbooten, met onbekende bestemming vertrokken. ADDIS ABEBA, 3 Oct. Reuter Door de algemeene mobilisatie in Ethiopië worden een millioen man getroffen. De bevelhebber van het noordelijke leger is Ras Kassa; deze heeft zijn hoofdkwartier te Gondar en commandeert 250.000 man, die voor den tijd van twee jaar voldoende munitie en verple- gingsmiddelen hebben. Oostelijk van de Takasa-rivier staat Ras Seyoem, die 200.000 man onder zijn bevelen heeft. Naast hem ligt de gouverneur van de provincie Makale met 150.000 man. De minister van oorlog Ras Moe- loegata is den kroonprins, die te vens gouverneur is van de provin cie Walle, terzijde gesteld. Deze provincie ligt al bijzonder gevaarlijk voor een Italiaanschen aanval. De gouverneur van de provincie Godem, Ras Kebhede Mengesja, heeft eveneens bevel gekregen den kroonprins met 100.000 man te on dersteunen. Hij moet het front in de gebie den van de Aussa- en Danakil- stammen verdedigen. De Negus zal vermoedelijk zijn hoofdkwartier vestigen in de om geving van Harrar. De keurtroep van Mehel Sefard, welke uit 150.000 man bestaat is op iveg naar het front. Deze troep is onvoorwaardelijk verknocht aan den Negus; thans wordt een twee de afdeeling van 100.000 man kei- zer-getrouwen gevormd. De berichten uit Rome en Addis Abeba over de Italiaansche mobilisatie en het binnenrukken in Abessinisch gebied heeft in Spaansche re geeringskringen een zekere onrust verwekt. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft zich naar den president van de republiek begeven om met hem de kwestie te bespreken en stelde zich telefonisch in verbinding met den Spaan- schen vertegenwoordiger bij den Volkenbond, de Madariaga. Ook het Spaansche parlement werd op de hoogte gebracht van de ontvangen berichten. De leider van de Spaansche fascisten. Primo de Rivera, de zoon van den vroegeren dictator, eischte van de regeering, dat Spanje in een eventueelen Europeeschen oorlog neutraal zou blijven. In verband met het Italiaansche optreden in Abessinië schrijft het Grieksche regeeringsbiad „Preia", dat Griekenland als lid van den Vol kenbond verplicht is tot deelneming aan de sancties. Bij een conflict in de Middellandsche Zee zal Griekenland onvermijdelijk het middelpunt van het oorlogstooneel worden. De handhaving van de neutraliteit yan Griekenland is een utopie, De Fransche premier Laval heeft Woensdag opnieuw een langdurig onderhoud gehad met den Italiaanschen ambassadeur Cerutti. Een officieel communiqué over het besprokene is niet verstrekt, doch uit goede bron wordt vernomen, dat Cerutti tegenover den Franschen premier de verzekering der Italiaansche regee ring heeft herhaald, dat zij in geen geval het initiatief zal nemen voor een offensief in Europa. Italië zal zijn expeditie tegen Abessinië door zetten, doch wat het Middellandsche Zee-gebied betreft, is het voornemens, zich strikt defensief te gedragen en niets te ondernemen, indien de sancties, welke eventueel zullen worden toe gepast, van economischen en financieelen aard blijven. Algemeen is men van oordeel, dat begonnen zou kumien worden met het weigeren van cre- dieten aan Italië. Vervolgens zou men kunnen overgaan tot de uitvaardiging van een verbod tot levering aan Italië van grondstoffen, spe ciaal van mineralen voor de oorlogsindustrieën. Het probleem is echter nog niet geheel opge lost. Er is alle reden te gelooven, dat Mussolini in kennis is gesteld van de procedure, welke men beoogt te volgen, hetgeen de waarde der hernieuwde verzekeringen van den ambassa deur nog vergroot. Daar anderzijds sancties, om collectief te worden toegepast, de eenstemmige goedkeuring van den Volkenbondsraad vereischen en Frank rijk zijn bemiddelingsactie wenscht voort te zetten, schijnt het, dat het voor het geval het tot sancties komt vrij langen tijd zal duren, al vorens deze een zeer scherp karakter zullen ■aannemen. Derhalve schijnt het gevaar voor compli caties in de Middellandsche Zee geweken te zijn. Resumeerend komt men tot de conclusie, dat de pogingen van Frankrijk. Engeland en Italië met elkaar in overeenstemming zijn en beoogen het in Oost-Afrika dreigende conflict te locali- seeren. Een kijkje in een Italiaansch legerkamp in Erythrea PARIJS, 3 Oct. (Reuter). De spe ciale correspondent van de „Times" bericht: Het is niet waarschij'nlijk, dat de Italiaansche troepen onmiddellijk Adoea kunnen innemen, omstreeks 50.000 man Ethiopiërs moeten rond de stad liggen. Verder verheffen zich 20 K.M. van Adoea de hoogste obelisken der wereld, n.l. die van Acktoem, waar de eerste koningen van Ethiopië begraven liggen. De Ethiopiërs beschouwen deze als heilig en zullen ze zeker niet zonder strijd afstaan. Vanaf de rivier Mareb bestaan geen wegen meer en de Italianen moeten langs de karavaanpaden op rukken door het geaccidenteerde terrein, dat 1000 meter stijgt op elke 60 kilometer. Iedere compagnie beschikt over een aantal auto's die 800 kilo kunnen vervoeren. Deze wagens zijn eigenlijk gemaakt voor de Alpen, doch voldoen hier ook zeer goed. Het Italiaansche legercorps is samengesteld uit geregelde troepen, zwarthemden en inland- sche troepen. Dit systeem laat een zeer groote soepelheid toe. Men heeft ervan afgezien de inlandsche troepen vooruit te zenden, omdat deze veel sneller marcheeren dan de blanke troepen, hetgeen zou kunnen voeren tot een verbreken van de verbindingen. In de laatste 36 uur zijn zes Italiaansche transportschepen met ruim 14.000 man troepen aan boord het Suez-kanaal binnengevaren, o.a. de Saturnia met meer dan 4.000 man aan boord. w.o. zich de neef van den Koning van Italië bevindt, de Hertog van Bergamo, bene vens de staf van de 24ste divisie. Donderdagmiddag is het tiende mobilisatie- communiqué van de Italiaansche regee ring bekend gemaakt, dat het feitelijke uit breken van de vijandelijkheden in Oost- Afrika aankondigt. Het communiqué heeft den volgenden tekst: „Onder den druk van den krijgszuchtige:) agressieven geest in Abessinië, die door de lei- HEVIG BOMBARDEMENT BOVEN ADOEA EISCHT 1700 DOODEN EN GEWONDEN. BLOEDIG GEVECHT TEN NOORDEN VAN TIGRE; ZWAAR ARTILLERIEVUUR NOOR DELIJK VAN ADOEA. Dementi's van Italië en telegrammen van den Negus. Aljechin wint de eerste party in het tournooi om het wereldkampioenschap. Waardeering van Koningin en Prinses voor het reddingswerk tydens de jongste stormen. ders en door die horden volken versterkt wordt, welke sedert langen tijd met beslistheid den oorlog tegen Italië wenschen en die hem reeds lang hebben voorbereid, vormt de algemeene mobilisatie in Abessinië een directe en onmid dellijke bedreiging voor de troepen in onze bei de koloniën. Deze bedreiging wordt vergroot door het feit, dat de vorming van een neutrale zóne volgens de beweringen uit Addis Abeba, in wer kelijkheid slechts een strategische maatregel beteekent, die erop neerkomt de Abessinische troepen beter voor aanvalsdoeleinden voor te bereiden. De voortdurende en bloedige agressi viteit, die Italië sedert 40 jaren heeft moeten verdragen, neemt steeds grooteren omvang en steeds verdere draagwijdte aan en onthult de ernstige en onmiddellijk te verwachten gevaren, waarop de meest elementaire beginselen der veiligheid dwingen te reageeren. De opperste legerleiding van Eritrea heeft derhalve bevel gekregen, zich dienovereenkomstig te gedragen. De Italiaansche troepen staan derhalve op het punt eenige vooruitgeschoven stellingen aan gene zijde van onze tot dusver bezette linie in te nemen." Na zijn terugkeer uit Berlijn is de Duitsche ambassadeur te Rome, Von Hassell, Woens dagmiddag door Mussolini ontvangen, met wien hij een langdurig onderhoud had. Donderdagmiddag is het volgende officieele dementi gepubliceerd: „Een telegram van den keizer van Abessinië aan den Volkenbond maakt melding van het werpen van bommen door Italiaansche vliegers op bewoonde gebieden waarbij vrouwen en kin deren slachtoffer zouden zijn geworden. Het gaat hier om een oude, afgezaagde leugen, waar van de tendenz en de kwaadaardigheid al te zeer voor de hand liggen." Van bevoegde Italiaansche zijde wordt met betrekking tot het tiende mobilisatie-commu niqué verklaard, dat het daarin vermelde op rukken van troepen en het overschrijden van de grens niets beteekenen. De Italiaansche troepen zijn aUeen doorgedrongen in het z,g. Niemandsland. Op de vraag of thans de vijan delijkheden in Abessinië uitgebroken zijn, werd geantwoord, dat deze in Oost-Afrika practisch begonnen waren door de mobilisatie van Abes sinië. Van oorlogsincidenten weet men in Rome niets, evenmin is iets bekend over het vaUen va*i dooden. Het werpen van bommen boven Adoea wordt tegengesproken. Overigens legt men ia welingelichte kringen er den nadruk op, dat het tiende mobilisatiecommuniqué geen verders toelichting behoeft, aangezien het aUes uit drukt. In officieele kringen te Rome wordt het dementi, dat de Italianen Adoea en andere plaatsen hebben gebombardeerd herhaald. De correspondent van de „Journal" bericht, dat het eskader bombardementsvliegtuigen, dat Donderdagochtend vroeg naar Adoea is ge start, geen bommen had moeten uitwerpen, doch een oproep aan de civiele bevolking. Het mobilisatiecommuniqué, waarin de op marsch der Italiaansche troepen in Oost-Afri ka wordt medegedeeld, is door de bladen zon der commentaar afgedrukt. Terwyi officieel nog het begin der vijan delijkheden wordt betwist, publieeeren de middagbladen Amerikaansche persstemmen aangaande aan den gang zijnde gevechten. Veel ruimte besteedt men aan berichten uit Londen, waarin wordt verklaard, dat de recente ontwikkeling der gebeurtenissen in Londensche kringen opwinding heeft veroorzaakt. In het bijzonder wordt melding gemaakt van het feit, dat de koning van Engeland persoonlijk heeft aangedrongen op een vermijding van inciden ten, welke aanleiding zouden kunnen worden voor een directe breuk tusschen Engeland en Italië. Naar aanleiding van de redevoering van Mus solini schrijft de Giornale d'Italia, dat Parijs en Londen moeten weten, dat Italië op het eenig overgebleven barbaarsche gebied van Afrika datgene zoekt, wat de andere landen in de an dere deelen der wereld hebben gevonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1