STADSNIEUWS ABDULLA No. 46 p IDe Dubbelgangster 1 mF SITTERS 6% KAR Haarlem, 4 Oct. Él REGENJASSEN OVERJASSEN COSTUUMS KINDER JASJES DAMESMANTELS J.VAN DAM,Ged.0.Gracht78 VRIJDAG 4 OCTOBER 1935 R.K. VOLKSBOND Opening winterseizoen WONDER BOVEN WONDER Bakfieüs gekraakt tusschen twee trams VERLOTING BREDERODEDUIN Haarlems Salon Orkest VAN ONZE RECHTBANK Een grootmoedige ridder Valschheid in geschrifte Uitspraken jpj 1 2 Ct. Met en zonder rood mondstuk 1 Cta jp| Faillissement SCHOTERWEG 1 TELEF. 16659 MODE-SHOW WISSBRUN EN LIFMAN Acht witte spatborden NIEUWE SPOORBOOMEN Verbetering te Overveen SCHOUWBURGNIEUWS Molnar-avonden door het Gezel schap Engers Het schooltje in het Woon wagenkamp „Het Vaderland, Getrouw" DE DUIKTOREN VAN Ir. VAN WIENEN Opera „Undine" BLAUWE GABARDINE AGENDA Bioscopen Inbraak je Officieele belangstelling Ballet Jooss in Haarlem Jaarvergadering Buurtvereeniging Bo-Bar-Kei 5 October Bioscopen VERKOOPINGEN Roodvonk JHoegeoaamd niete, dokter; ik voel »e uit Donderdag had in het gebouw St. Bavo de eerste ledenvergadering plaats onder voorzit terschap van den heer J. Ph. H. Castricum. Bij de opening herdacht de voorzitter de nage dachtenis van Mgr. Aengenent, waarna een kort gebed gestort werd. Tijdens de feestavonden zullen „Herwonnen Levenskracht" en „Winterhulp" loten te koop aanbieden voor hun liefdadige doeleinden. Het bestuur zal een besluit nemen omtrent de rege ling hiervan. Schrijven van het R.K. Werkliedenverbond omtrent een aan den gemeenteraad te zenden request over de kasuitkeeringen. De Nationale jeugdcommissie werkloozenzorg kwam met het verzoek een comité op te richten met het doel een geldinzameling te mogen hou den. Het bestuur zal zich In verbinding stellen met de jeugd-commissie om aan dit doel mede te werken. Een mededeeling was ingekomen van de film- afdeeling van de K.S.A. om afdeelingen be kend te maken met goede films om deze op winteravonden te mogen vertoonen. De prijs is zeer gering. Aan al de leden van het R.K. Werklieden verbond zal een nummer van het „Hoogam- bacht" worden pitgereikt om een duidelijk in zicht te krijgen van de staking in de textiel industrie té Tilburg. Het jaarboek van het R.K. Werkliedenver bond zal binnenkort verkrijgbaar zijn; men kan het bestellen bij dén heer Scholte, administra teur. De commissie van arbeidsontwikkeling zal weer een winterprogramma ontwerpen. In het gebouw St. Bavo zal een filiaal ko men van de R.K. Leeszaal. De boeken zullen gratis worden uitgereikt. Met voldoening constateerde voorzitter 't wel slagen van het TriÜuum. Ln de maand No vember zal nog een Willibrorduslof worden ge houden. De hulp wordt ingeroepen voor het welsla gen van de bazar van Winterhulp. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij den secretaris van bovengenoemde commissie. De besturen van de gecombineerde vakcen trales hebben een onderhoud gehad met burge meester en wethouders over verschillende onder werpen. o.a. over werkverschaffing, vergoeding voor de verschillende penningmeesters, enz. Door de Paters Franciscanen zal een Fran- ciscaansche Missie worden gegeven, ook in deze stad. welke bestaat in een serie lezingen, welke geheel gratis kunnen worden bijgewoond en ten doel hebben den geest van St. Franciscus weer te doen herleven. Voorzitter beval deze lezingen met warmte aan. Na een korte rondvraag volg de sluiting. schen Kegelbond. Het programma vermeldt o.a. het optreden van het volledige salon orkest onder leiding van Jack Stoffer, en verder me dewerking van den humorist Albert Klein en Robert Speakman, conferencier-feestarrangeur. Donderdagavond reed omstreeks half 11 de 42- jarige H. per bakfiets in de Groote Houtstraat ter hoogte van het Proveniershuis in de richting van de stad. Achter hem kwam een tram, zoo dat hij naar links moest uitwijken. Op hetzelfde oogehblik naderde met "groote snelheid Vanuit de Gierstraat een andere tram, die H. naderde juiét toten" de tram uit de richting Heemstede hem passeerde. H. kon niet meer uitwijken en kwam met zijn bakfiets tusschen de twee trams terecht. De bestuurders van de twee tramwagens brachten hun voertuigen zoo spoedig mogelijk tot stilstand, maar konden niet voorkomen, dat de bakfiets geheel vernield werd. H. zelf liep wonder boven wonder slechts enkele schaaf- wondjes op, die door een politfe-agent verbonden konden worden. Hij kon loopend naar huis gaan. Tegen den bestuurder van de tram, die uit de Gierstraat kwam, maakte de politie proces-verbaal op we gens overtreding van art. 59.1. van het Tram wegreglement. In het Gem. Concertgebouw heeft gister avond de trekking van de verloting ten bate van Brederodeduin plaats gehad. Deze trek king mocht zich in een groote belangstelling verheugen. Tot de laatste plaats was de zaal bezet. En waar veler harten van verwachting klopten, daar was de stemming ook opperbest. De Postharmonie zorgde er voor, dat de stem ming er ook in bleef. Dr. Mauritz sprak bij ontstentenis van den voorzitter, een kort openingswoord, waarna ten overstaan van notaris Wildschut en zijn assis tenten het lot zijn gang ging. Vrouwe Fortuna was aanwezig in de per soon- van een lieftallig fraai gekleed meisje. Haar aanwezigheid nam echter niet weg, dat voor de pauze niet de hoogste prijzen uit de bus kwamen. Dat gebeurde pas na de pauze. No. i liét het langst op zich wachten, wat de spanning natuurlijk tot het toppunt voerde. De uitslag van de voornaamste prijzen is: lot no. 1033, le prijs; no. 8883 2e prijs; no. 146 3e prijs, no. 17983 4e prijs, no. 6345 5e prijs; no. 4546 6e prijs, no. 741 7e prijs, no. 10781 8e prijs, no. 2712 9e prijs, no. 17373 10e prijs. Haarlems Salon Orkest geeft z'n elfden amu sementsavond op Dinsdag 15 October, aanvang half negen in het gebouw van den Haarlem- Een tuinman uit Haarlem, zekere E. de G. stond Donderdag voor de rechtbank terecht, verdacht van diefstal door inklimming. In Juni j.l. zou hij door inklimming over een achterbalcon zijn doorgedrongen in de woning van den heer v. S. aan de Rembrandtlaan te Heemstede. Hij was hier op zeer bekend terrein, omdat hij er dikwijls als tuinman gewerkt had. Verdachte legde een volledige bekentenis af. Hij verklaarde, dat hij verschillende malen de inklimming herhaald had, en telkens met suc ces, daar de brandkast open stond. Aan klein bankpapier, gouden tientjes en gouden vijfjes had hij op die manier ƒ400 buit gemaakt. De .bewoners hadden het geld eerst 14 dagen na de laatste inklimming vermist. Opmerkelijk was, dat het Duitsche dienst meisje, juist op dien dag, uit haar betrekking wegliep en sindsdien onvindbaar bleef en dat de G. met dit meisje verkeering had. De verdachte bleef bfj zijn verklaring, dat zij met de inklimming en den diefstal niets te ma ken had, ofschoon ook de verklaringen van den gedupeerden getuige wezen in de richting van medeplichtigheid van het meisje. De Officier van Justitie eischte 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De raadsman mr. B. W. Stomps vond, dat Ondanks de bekentenis van de G. het overtui gend bewijs van diens schuld niet geleverd was en had den indruk waarop, ook de president reeds gezinspeeld had dat de G. de rol speel de van den grootmoedigen ridder, die zijn ge liefde wil redden door de schuld op zichzelf te laden. Hij bepleitte vrijspraak subs, een mildere straf. Uitspraak op 17 October. Een behanger te Haarlem, genaamd A. J. F. H., stond terecht wegens valschheid in geschrifte gepleegd ten nadeele van den Dienst v. Maatsch Hulpbetoon te Haarlem. H. had in 1934 en '35 een tijdlang ofschoon hij werk had de contrölelijsten geteekend van zijn organisatie, den R.K.Bond van Hout bewerkers, mqt het doel zich op deze wijze aan de steunverleening deelachtig te maken. De organisatie zond deze lijsten door aan M. H. Hier is men de fraude op het spoor ge komen, zoodat H. op een goeden dag door de mand viel. Het bleek, dat hij in de bewuste periode regel matig werkzaamheden verricht had voor wo ningverhuurders en bouwondernemers. In den middag ging hij dan even weg om de lijsten te teekenen. Vijf van deze patroons waren als getuigen gedagvaard. Zij noemden vrij belangrijke be dragen, welke zij aan H. voor zijn werk had den uitbetaald, doch H. verklaarde, dat hij het grootste deel van dit geld besteed had voor materiaal en onkosten, zoodat hU practisch haast niets verdiende. .De officier., van Justitie achtte valschheid in geschrifte bewezen en requireerde een gevange nisstraf van drie maanden Al was de gemeente slechts voor een vrij on belangrijk bedrag benadeeld, spr. vond het mis bruik van vertrouwen een bezwarende omstan digheid. De verdediger, mr. B. W. Stomps, verzocht om een reclasseeringsrapport en bepleitte een voor waardelijke veroordeeling. J. W. A. W„ vertegenwoordiger, wonende te Amsterdam, thans ged. „Verduistering", negen maanden gevangenisstraf m. aftr. prev. hecht, o.v. J. T„ los arbeider, wonende te iJmuiden, thans ged.; W. B., visscherman, wonende te IJmuiden, thans ged. „Diefstal" en „Heling" ieder negen maanden gev.straf m. aftr. prev. hecht, waar van drie maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. C. A. de V., koopman, wonende te Haarlem, Vrijgesproken. F. J. C., timmerman, wonende te Haarlem, „Overtr. art. 239 W. v. Str." een mand gev.straf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. N. S„ zonder beroep, hvr. van J K., wonende te Haarlem. „Overtr. atr. 251 bis W. v! Str.„ zes maanden gev.straf waarvan drie maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz voorw.' C. A. J. H„ chauffeur, wonende te Amster- Guaranteed imported from England jjgjjj i dam. „Veroorzaken van zwaar lich. letsel door schuld." 14 dagen hecht, met een proeftijd van twee jaar en bijz. voorw. L. C„ advertentiereiziger, wonende te Amster dam. Vrijgesproken. J. L„ koopman, wonende te Haarlem; W. B., winkelbediende, wonende te Amsterdam. „Op lichting"; sub 1: drie maanden gev.straf o.v.; sub 2; twee maanden gev.straf voorw. met een proeftijd van drie jaar. J. P., wonende te Haarlem. Vrijgesproken. Op 3 October 1935 werd door de Arr. Recht bank alhier in staat van faillissement verklaard Fokke Haite van der Schaaf, kleermaker, wonen de te Santpoort, gemeente Velsen, met benoe ming van Mr. M. A. van Rijn van Alkemade tot Rechter-Commissaris en van Mr. J. O. Baron, wonende te Beverwijk, tot Curator ZONDER VOORUITBETALING De mode-shows volgen elkander op, maar de belangstelling van onze vrouwenwereld ver flauwt allerminst. Voor deze zooveelste show in Haarlem waren de dames zeker niet met minder animo opgekomen dan voor de aller eerste Nu is het waar, dat elk modehuis een eigen cachet heeft en dat bij de veelzijdigheid van de tegenwoordige mode steeds weer nieuwe vormen en nieuwe garneeringen en nieuwe kleurencombinaties kunnen worden uitgedacht. Op deze mode-show werd de aandacht al aanstonds gespannen bij het vertoonen der min of meer eenvoudige wollen jurken, waar bij bizonder smaakvolle modellen. Daarbij denken we bijv. aan een geruite japon, bruin en geel, met wijde halflange mouwen, aan een japon van steenroode angorastof met lange wijde mouwen, aan een bruine japon, enkel gegarneerd met plissé's en met een 'groene ceintuur, aan een zwart met wit toiletje de rok zwart, de taille met dwarse witte strepiVi, in een halve ronding oploopend tot aan den hals - aan een tango japon met garneering van plooitjes en met mouwen hoog opgedoft bij de schouders. Deze japon had een heel aparte halsafwerking: den boord die enkel van voren opstaat tegen den hals. Deze gamee ring die we nog op geen enkele andere show zagen, werd hier ook op 'n paar elegante na middagjaponnen gedemonstreerd. Bij de namiddagjaponnen zagen we geheel nieuwe stoffen, o.a. een fraai dubbel weefsel van wol en zijde zwart met rood, de achter kant gald en de voorzijde in patroon geweven. Ook was er een schitterend model van Lan. vin, een namiddagjapon van bijzonder mooie stof in een nieuwe bronskleur, met lange wijde mouwen, open vallend btt de ellebogen. Er was veel zwart en vooral zwart met goud; een eenvoudige zeer lange zwarte japon met gouden ceintuur, een zwarte japon fnet zwart koord en gouden nestels, een zwarte japon met gouden plaques, hoog aan den hals, met vlak daaronder een dwars-open spleetje, en er was een beeldige japon van zwarte, met goud door weven stof en met gouden gameering. Verder nog een zwart toiletje met 'n cein. tuur van vele rijen bonte kralen, een zwarte japon met groen-gouden galons, een zwart fluweelen japon met groot corsage. Er was echter ook bruin en groen en fraise en o.a. een fraaie blauwe japon met korte pofmouwtjes en fluweelen gameering en een groene met half lange gebouillonneerde mouwen en een gladde bruine japon met elegant gedrapeerd bovenstuk van zacht lila zijde. Tusschen al deze toiletten werden ook vlotte tweed mantelpakjes getoond, eenvoudige sport, jassen en fraaie mantels met meer of minder kostbare bontgameering. Er was o.a. een lange blauwe mantel met een slate vos en er was een helgroene mantel met bever gegarneerd. Bij de bont/nantels trok vooral een kostbaar exemplaar van geverfd hermelijn de aandacht met een rooden vos en een kolinsky cape. Bij ai deze mantels en japonnen elegante bijpassende hoeden. Na de pauze passeerden avondtoiletten de revue. Ook hier veel zwart, zwart moiré, zwart velours chiffon, zwarte taffetas. Er was zwart gecombineerd met de een of andere kleur; een toilet van zwart velours chiffon met een avondjasje van groen brocaat, zwaait met rose kant, zwart met blauw, zwart met goud of zilver en zwart met garneering van lange groene franje. Een licht blauw toilet had een fijn ingerim- pelden rok. Er waren fraaie toiletten van chan geant tafzijde, er was een prachtige bruine robe met licht blauw moiré jasje en een heel bijzondere creatie van wit cloqué. L. T. In de afgeloopen week werden in Haarlem 8 rijwielen ontvreemd en nog niet terugge vonden. 't Gaat met de nieuwe geëlectrificeerde spoor baan Zandvoort-Haarlem als met iemand, die zich een nieuw costuum aanschaft: bij dat nieuwe costuum past zijn oude verschoten hoed niet meer, dus moet er ook maar een nieuwe hoed bij. Nu de spoorbaan in een nieuw mo dem pakje is gestoken, heeft men ook de logge, zware, moeilijk te bedienen spoorboomen bij den overweg nabij het station vervangen door een paar nieuwe en makkelijker hanteerbare bar- rière-boomen. Waren de oude, 12 meter lange boomen van hout, de nieuwe zijn van taps toe loopende ijzeren buizen, die er op 't oog heel v/at lichter uitzien dan de oude. Ook 't onder werk is geheel anders geworden. Het slingeren de ijzerdraadachtige hekwerk, door de wach tende schoolkinderen vaak als schommel mis bruikt, is vervangen door een meer stabiel plaatijzeren hekwerk. Ook het bedienen van de zware boomen is heel wat gemakkelijker ge worden. Moest een der boomen vroeger altijd met een ruk omhoog gegooid worden, waarmee ongeroutineerd hulppersoneel nog al eens vaak te kampen had, zoodat de boom, zonder in den pal gevallen te zijn, vaak terug kwam tot groot gevaar van 't reeds overloopende publiek, thans behoort dat tot 't verleden. Een soort staande lier stelt den wachter in de gelegenheid de boo men in eiken gewenschten stand te houden en deze langzaam naar beneden te laten. Eén nieuw voordeel is ook, dat de beide boomen ge lijktijdig neergelaten of opgehaald kunnen wor den. De noordelijke afsluiting is thans van plaats veranderd, met dien verstande, dat de boom nu niet meer omlaag gaat in de richting Haarlem, maar in die van Zandvoort. Met dat al zijn de inwoners verlost van het lawaai, ver oorzaakt door het kletterend neervallen van de boomen in de opvangende vork. Als Jan Schreur, die de boomen een dikke 25 jsar bediend heeft, 't nu nog eens mocht doen, dan zou hij geen reden meer hebben om te foe teren in allerlei krachttermen. Maar Jan heeft met die boomen ook heel wat meegemaakt. Een 25 jaar geleden, toen de Eïoemendaalsche weg nog een smal dorps straatje was met onevenredig breede voetpa den, waren die boomen slechts 4 M. lang over den weg. Maar de weg werd verbreed en de boomen werden 6 meter over den weg, met het staartstuk voor het tegenwicht mee 8 meter lang. Maar het steeds drukker rij verkeer vroeg breeder rijweg. En voor het uitstervende ras van voetgangers behoefden de voetpaden niet meer zoo breed te zijn. Nogmaals werd dus de rijweg verbreed met als gevolg, verlenging van de spoorboomen, die daardoor hun tegenwoor dige lengte van pl.m. 10 M. kregen tusschen draai- en eindpunt. Intusschen, deze nieuwe afsluitboomen zijn zoo stéfig, dat 't een auto niet licht gelukken zal, er een finaal doormidden te beuken. En dit is bij een der oude verschillende malen gebeurd. Alleen voor kleine honden is t er niet veili ger op geworden. Die. kunnen heel wat gemak kelijker onder de boomen door op den spoor weg komen. En dan arme Teddy's en arme Pucki's! Adolphe Engers heeft zich in Nederland een naam verworven, speciaal door het vertalen en bewerken van stukken van Frans Molnar. In vele van deze stukken heeft hij medege- speeldwe herinneren ons nog zijn meester lijke creatie in: „Eén, twee, drie." Thans reist Adolphe Engers met een eigen gezelschap, waarin hij een driedubbele taak vervult, n.m.l. die van regisseur, acteur en bewerker. Ten tooneele wordt gebracht Molnar's laatste schepping: „In een smal straatje", een tragi - comedie in twee deelen; voor de pauze gaat „De banketbakkersvrouw" en na de pauze „Bruiloft". In de hoofdrollen Adolphe Engers, Koba Kelling en Cruys Voorbergh. Het stuk werd zoojls bekend reeds hier ter stede opgevoerd. De Haarlemsche pers was over de gelieele linie zeer tevreden met het gebodene, hetgeen dan ook aanleiding werd voor de directie van den Stadsschouwburg om wederom een ver tooning te geven van dit „Molnar"-stuk en wel op Donderdag 10 Oct. Tengevolge van een verwisseling der cijfers schreven we gisteren, dat belangstellenden a.s. Zondag en Zondag 13 October van .9 tot 12 urn bet nieuwe schooltje en het kerkje in het woon wagenkamp kunnen bezoeken. Deze gelegen heid zal echter op genoemde Zondagen van 3 tot 4 uur in den middag zijn. Ongetwijfeld zul len velen er een wandeling naar den Ouden Weg voor over hebben, om op deze wijze met het sympathieke woonwagenwerk kennis te ma ken. B. en W. van Haarlem hebben vergunning verleend aan de Vereeniging van Oud-strijders der Zee- en Landmacht uit Nederl. Indië „Het Vaderland Getrouw" tot het houden eener col lecte in deze gemeente op Maandag 7, Dinsdag 8, Woensdag 9, Donderdag 10 en Vrijdag 11 October. Tevens zij medegedeeld, dat aan oud-mili tairen, weduwen en weezen een uitkeering zal worden vei'strekt om in hun onderhoud te voor zien. Bij het overlijden van oud-militairen zullen zij door de Vereeniging met militaire eer ter aarde worden besteld. Zondag 13 October zal te Haarlem de eerste wederopvoering plaats vinden van de bekende opera van Lortzing „Undine". Medewerking zullen hierbij verleenen de da mes Betty van den BoschSchmidt, Bep Veld kamp en Nell Hoorenman en de heeren Kees Smulders, Willem Schansman, Louis Sm its- huysen (a. g.), Adriaan Rijbroek en Kees Wolf. Verder de zangver. „Onderling Zanggencot" en het. versterkte Amsterdamsch Klein Orkest. De regie is in handen van den heer Leon ter Laare. De algeheele leiding berust bij den heer Dick Wëlman. GEGARANDEERD WATERDICHT VOORDEELIGE PR IJ ZEN GROOTSTE SORTEERING Gebouw „St. Bavo"' R. K. Bevolkingsbu reau 8 uur; Haarlems Gemengd Koor 8 uur; Bestuur Bouwvakbond 7 uur. TENTOONSTELLINGEN Gem. Concertgebouw: Dierendagtentoonstel ling 810 uur. Frans Halsmuseum: Jubileum-tentoonstel ling H. Heuff, 104 uur. Gelijk de vorige week, demonstreerde ook Donderdag ir. van Wienen met zijn zelf gecon- strueerden duiktoren in „de Mooie Nel" bij Spaarndam. Aanwezig waren vele belangstel lenden, onder wie de heeren Veninga, direc teur van de Amsterdamsche Droogdokmij., Both, directeur van de Nederlandsche Fordfabrieken, prof. ir. Visser van de Delftsche Hoogeschool, v d. Boom, inspecteur v. d. Scheepvaart, v. d. Pol, havenmeester der Amsterdamsche haven en luit. ter zee le klasse Chömpff van den on derzeedienst. Verschillende aanwezigen maak ten van de gelegenheid gebruik om in den duik toren een uitstapje door den drassigen bodem van het meer te maken. Prof. Visser, die lang durig de installatie onderzocht, was zeer en thousiast over de behaalde resultaten en was var. mëening, dat deze vinding in de toekomst bij bergingswerken niet zal kunnen worden ge mist. Het beroemde Ballet Jooss, dat op het oogen- blik een vierweeksch dansseizoen geeft in het Gaiety Theatre te Londen, komt in de maand November, onder auspiciën van het Theater bureau van Riemsdijk naar Nederland en zal hier ter stede met geheel nieuw programma een enkele voorstelling geven in den Stads schouwburg op Zaterdag 23 November. In den afgeloopen nacht heeft men zich dóór verbreking van den drietal ruitjes toegang ver schaft tot het kantoor van de drijfriemenfabriek van de fa. A. aan den Harmenjansweg. Men heeft tevergeefs getracht de brandkast te ope nen; er wordt niets vermist. De politie stelt een onderzoek in. Nader vernemen wij nog, dat de dief of mis schien de dieven, eerst geprobeerd hebben door de stookruimte naar binnen te komen. Een ge sloten binnendeur belette hen echter den door gang. Daarop hebben zij de ruiten van het kan toor verbrijzeld en wel met zoo'n kracht, dat de glasscherven, overal in de kantoorruimte verspreid lagen. Na de sloten, waarmede de ra men gesloten waren, te hebben stuk gewrongen konden zij ongehinderd naar binnen klimmen. Een archief-kast werd geforceerd, zonder resul taat evenwel, daar de inhoud voor de indrin gers waardeloos was. Van de brandkast werden de beugels afgesloopt alsmede de plaat van het slot. De nachtelijke gasten hebben de deur van de brandkast echter niet kunnen openen. Misschien zijn zij bij hun werkzaamheden gestoord; maar eerst hedenmorgen bij het openen van de fa briek bemerkte men voor het eerst de sporen van het nachtelijk bezoek. Dezer dagen hield de buurtvereeniging Boter- markt-Barrevoetestraat en Keizerstraat haar 7e jaarvergadering. De jaarverslagen werden goedgekeurd", het ledental is wederom vooruit gaande. De heer Jac. van Maris werd bij accla matie tot voorzitter gekozen. De najaarsre clame zal dit jaar een geheel ander karakter dragen. Met algemeene stemmen werd beslo ten tot het houden van twee reclameweken van 1 tot en met 16 November. Iedere kooper krijgt voor elk besteed kwartje een bon. De verza melde bons geven recht op fraaie geschenken, totaal 150, die in twee etalages zullen worden uitgestald. Vlaggen-versiering en acht luidspre kers, voor middag- en avondconcerten, zullen het geheel opluisteren, terwijl een feestavond deze reclamedagen zal besluiten. Luxor-theater „Sequoia," 2.30, 7 en 9.15 u, Rembrandt-theater Zes komieken in „Vier en een halve Musketiers." Op het tooneel Jean Lux, Fransche imitator, 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema Palace Harold Lloyd in: „Pas op, val niet!" Op het tooneel Jack Trio, equilibris ten, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater Shirley Temple in „Juffertje Blauwbaard," 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Geel Wit, 6 uur gewone zittingen 47 uur Bestuur Kamer centrale 3 uur Provinciaal personeel St. Paulus" 4 uur. Stadsschouwburg „Electra," 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Gem. Concertgebouw Dierendagtentoon stelling, 210 uur. Frans Hals-museum Jubileumtentoonstel ling H. Heuff, 104 uur. Rembrandt-Theater: „Kruier no. 17," op het tooneel Little show, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Houd je roer recht"; Op het tooneel Bardinet met 24 Instrumenten, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: „De modedokter" (zieken huisgeheimen', 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Patrouillewagen 99"; 2.30, 7 en 9.15 uur. De uitslag der Donderdagavond in 't Notaris huis te Haarlem gehouden verkoopingen is als volgt: Een huis met werkplaats, erf en grond aan de Bakenessergracht No. 49, f 4900 G. Pors. Zeven perceelen weiland te Velsen nabij den Hofgeesterweg, totaal f 31.880, J. Maas. Het heerenhuis met schuur, erf, voor- en ach tertuin te Overveten, aan het Adriaan Stoop plein No. 15, f 9400, A. M. Joustra q.q. Een winkelhuis en erf aan de Voorhelmstraat No. 33, f 7500, J. Schouten, q.q. Woonhuizen met erf te Heemstede aan den Heerenweg No. 65 en no. 67, tcaal f 3100 G. J. Smit, q.q. Het huis met schuur, erf en tuin met poort te Haarlem aan de Neptunusstraat No. 3, f 4935, opgehouden. Het huis met schuur, erf, vóór- en achtertuin te Haarlem aan de Van Nesstraat No. 82, f 5025, J. Hollander. Het huis met schuur, erf, vóór en achtertuin te Haarlem aan de Indischestraat No. 112, f 3250 N. J. Dingboom. Het heerenhuis met erf ten tuin te Heemstede aan de Eikenlaan No. 35, f 6050, G. J. Smit, q.q. Het gebouw met erf, thans in gebruik als was- scherjj, aan de Brouwersvaart No. 40, f 5800 B, P. Sleper q.q. De machines brachten op f 616, J. F. Rekers. Een woon- en winkelhuis met erf en tuin te Vogelenzang, gemeente Bloemendaal, Vogelen- zangsche weg No. 336, f 3600, H. N. Verdel, q.q. Het woonhuis met erf en grond aan de Ramp laan No. 97, met perceelen bloemboliengrond, totaal f 11.805, opgehouden. Een huis met erf en tuin te Heemstede aan de Landzichtlaan No. 33, f 3575, Mevr. C. A. Kohier Geertsema. Het winkel-woonhuis met pakhuis en erf te Haarlem aan de Reitzstraat No. 29, f 4200, op gehouden. Alhier is van 22 tot en met 28 September één geval van roodvonk geconstateerd. door Charles Garvice IS „Ga dan regelrecht naar uw kamer, drink een glas heete melk en dan zult u heerlijk en verkwikkend slapen. Ik zou u het slaap middel wel gevten, dat ik hem gegeven heb," hij maakte een hoofdbeweging naar den patiënt „maar ik geloof niet, dat u dat noodig zult hebben." Madge huiverde. „Ik zou het niet innemen," zei ze met na druk. „Ik zou nooit iets nemen, dat u me ge geven hadt, al kon ik er mijn levten mee redden! En ik wil niet langer met u praten; ik hoop dat ik u nooit terug zie." „Dat Is jammer," zei hij, „want ik ga u juist verzoeken, me vanavond in den tuin te treffen, op dezelfde plek waar we elkaar gisteren ontmoet hebben, weet u wel." „Ik denk er niet over!" bitste ze. Hij glimlachte. „Och, ik heb zoo'n gevoel, dat u het toch doten zult. Ik heb lust om met u te praten Als regel ontloop ik de menschen ze ver velen en ir riteeren me; maar hoe het komt, weet ik niet, met u is het iets anders. Van avond dus. En vergeet de heete melk niet." Hij verliet de zaal, en Madge haalde diep adem, alsof een betoovering verbroken werd. Toen ze werd afgelost, gehoorzaamde ze hem in zooverre, dat ze meteen naar haar kamer ging, maar ze zorgde niet voor heete melk juist omdat hij dat had aangeraden en tengevolge daarvan kon ze den slaap niet vat ten. Telkens als ze haar oogen sloot, zag ze het bleeke, indrukwekkende gezicht van Am brose Stephanota en hoorde ze zijn zacht», diepe stem; ten zoo bleef ze liggen staren, naar de streep zonlicht, die langzaam verder kroop onder het geslotten gordijn. Toen ze eindelijk opstond, zag ze, dat ze heel bleex was, en dat er donkere kringen onder haar oogen waren. Met wat rouge knapte ze zich zoo goed mogelijk op. Maar toen ze zich had aangekleed en naar de ge meenschappelijke zitkamer der verpleegsters was gegaan, besloot ze, dat ze Stephanota in geen geval zou ontmoeten; en haar mond vertrok minachtend bij de gedachte aan het zelfvertrouwen, waarmee hij haar dat ge vraagd had en aan zijn rustige overtuiging, dat ze zou komen. Maar het toeval bleek haar de baas. Toen ze de zitkamer verliet,, liep ze dokter Marsdon tegen het lijf. „U ziet er niet te best uit, zuster Agnes," zei hij. „En die misleidende kleurtjes ken ik. Die komen uit een doosje. Wat scheelt er aan?" stekend antwoordde Madge met neergeslagen oogten. „Hm! U ziet er anders uit, alsof u drin gend behoefte hebt aan rust en frissche lucht. Ga eens een luchtje scheppen in den tuin." Madge kleurde en beet op haar lippen, ter- Wijl ze verder liep. Was hij soms een bondge noot van Stephanota; had die dten aokter gevraagd, haar naar den tuin te sturen? Ze durfde niet ongehoorzaam zijn, maar ze zou een keer of drie het pad op en neer ioopen, zoodat ze kon zeggen, dat ze het bevel had opgevolgd, en dan weer naar binnen gaan. Ze telde zelfs, hoe vaak ze heen en weer liep en toen ze aan het laatste eindje was, hoorde ze een voetstap achter zich. Haar hart klopte heftig en haar adem ging sneller, want ze wist wie het was. Stephanota haalde haar in ten kwam naast haar loopen. „Goeden avond," zei hij zijn hoed afne mend. „Goeden avond," echode ze onverschillig „Ik ga juist naar binnen." „Toch niet," zei hij. „Het is uw tijd nog niet. Ik weet er van. En de lucht zal u goed doen. U ziet bleek. U hebt geen heete melk gedronken, zooals ik u gezegd heb?" „Neen," zei Madge. „Dat weet ik. Het was dom van u, zooals u zelf ook wel zult hebben ingezien. In de toekomst zult u ondervinden, dat het verstan diger is, mijn raad op te volgen." „Ik heb uw raad niet no.dig en ben er vol strekt Giet verlangend naar," zei Madge. „tr hebt dien wel noodig," zei hij onver stoorbaar kalm; „maar dat u er niet naar verlangt, is heel gewoon. Wie hecht ooit waarde aan een goeden raad? Laten we gaan zitten." Hij liet zich naast haar neervallen en keek haar met eten peinzenden glimlach aan. „Ik zie, dat u me nog niet vergeven hebt," zei hij. „Ik heb daar ook volstrekt geen moeite voor gedaan, mijnheer Stephanota. Ik wilde dat u me nu met rust liet." „Die lange schemering hier in 't noorden is erg mooi," zei hij, alsof hij haar niet gehoord had. „Zoo vredig, zoo kalmeerend. 't Is de eenige tijd van den dag, dat ik er iets om geef, buitten te zijn. In Italië zijn de zonsondergan gen óók prachtig. De menschten schrijven er verzen over, geloof ik. Ik heb er nooit iets van gelezen. Verzen Interesseeren mij niet. Ze gaan allemaal over liefde en over vrouwen, is 't niet? En voor geen van beiden heb ik ooit iets gevoeld. Des te erger voor mij, zult u zeggen." Maar Madge zei niets; en hi) ging voort, alsof hjj maar wat in zichzelf praatte: „Ik heb nooit tijd gehad om er over na te denken. Als jongen werkte ik op de wijnbergen. Dat is zwaar werk. Maar terwijl ik me aftobde met de wijnstok ken, merkte ik op, dat er bloemen tU3Scbten groeiden, de bloemen van het onkruid, dat ik met mijn schoffel moest uitrukken. Ze inte resseerden me. Niet omdat ze mooi waren o nee! maar omdat ze zoo eigenaardig, zoo fijn gevormd waren. Ik placht ze bijeten te zoeken en ze dan in stukjes uit elkaar te pluk ken. Een oude heer een van de professoren aan de universiteit zag me daar op een dag mee bezig, en hij bleef staan en stelde me allerlei vragen. Hij leende me een boek een leerboek over plantkunde en iknu, ik verslond het eenvoudig. Ik leerde er iets uit over de eigenschappen, die sommige bloemen en planten bezitten en ik begon experimenten te doen. De professor die me het boek gegevten had, was goed voor me." Hij bleef stilstaan en lachte zachtjes. „Hij was e'en man, die mij, of welk ander mensch ook, had kunnen zien sterven van honger of aan verwondingen, zonder zich er iets van aan te trekken; maar hij zag, dat ik wenschte te weten, dat ik al heel wat wist; hij zag, dat ik iemand van zijn eigen soort was en hij hielp me. Wij brachten heele nachten door in zijn laboratorium, onverschillig voor alles om ons heen behalve voor de geheimen, die we aan de natuur ontworstelden. Werken! Ik heb gewerkt tot mijn hersens duizelden van ver- moeitenis, t®t mijn knieën onder me trilden! Maar ik heb mijn belooning gekregen. Ik deed met goed gevolg al mijn examens; ik was de trots van de universiteit; ik werd de alom bekende autoriteit op het gebied, dat mijn grootste belangstelling had: vergiften! Maar ik was niet voldaan. Welke serieuze student is dat ooit? Daar bleef nog het geheim, dat ik maar niet aan de smeltkroes kon ontrukken; en al wat ik bereikt had, telde ik niet, zoolang dat ééne geheim hardnekkig voor me verbor gen bleef.'' Hij zweeg een. oogenblik; toen ging hij kalmer voort: „Gisteravond heb ik het ontdekt. "Dat weet ik. En nu zal ik werkelijk beroemd wor den." Hij wierp het hoofd achterover met een ge baar van triomf; toen haalde hij de schou ders op. „En nu vraagt u zichzelf natuurlijk af, waarom ik u dat allemaal vertel; waarom ik u daarmee verveel, zooals ik ongetwijfeld gedaan heb." Hij leunde achterover tegen de bank en keek haar met halfgesloten oogen aan. „Ja," zei Madge. „Het interesseert me niet in 't minst." „En toch ben ik zoo vrij, te gelooven, dat zulks wèl het geval is, zuster Agnes. U ziet, ik weet hoe u heet. Waarom vertel ik u van mijn kinderjaren en mijn moeilijke jeugd? Doet er niet toe. Ik weet het zelf nauwe lijks. Maar ik geloof dat het komt, doordat u zooveel op mijzelf lijkt." „Ik op u lijken!" riep ze, met onwillekeurige verrassing. „Ja. U bent een vrouw, eten mooie vrouw, terwijl ik hij haalde de schouders op. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2