S TA D S N I E U W S Wit Laatste Nieuws KRUL N.V. Haarlem, 7 Oct, m ZILVEREN JUBILEUM Laval en Aloisi confereeren Telefoon 23517-22557 J.G.MARTIN en ZONEN ECHTE WALES-ANTHRACIET MAANDAG 7 OCTOBER 1935 H. SACRAMENTS- VEREENIGING Vruchtbare missie-actie DE KATHOLIEKE VER KENNERS 2e St. Christoforus-groep DE GEVAARLIJKE KRUISWEG Weer een verkeersongeval HONDEN VERGIFTIGD? Zonderlinge gevallen JONGEN KWAM TE VALLEN En bleef bewusteloos liggen Leeken-apostolaat Geloof en Wetenschap Ja Mevrouw, ik verkoop U goede anthraciet die prettig en zuinig brandt OVERVEEN ONGEHOORD WEG- VANDALISME Automobilist voor den kanton rechter ST. RAPHAEL VRACHTWAGEN GETORPE DEERD Verkeer van rechts gaat voor 50-jarig jubileum op Elswout •r DE BEGROOTING 1936 Personeele belasting van 160 op 185 opcenten 15 OCTOBER n.vDANSACADE MIE Collecte van „Simavi" Nationaal tooneelconcours te Overveen De afdeeling Haarlem van den R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden vierde haar 25-jarig bestaan Van het verleden naar de toekomst Een vroolijke feestavond K.J.M.V. „ST. AUGUSTINUS" Een club voor den handel VOOR DEN POLITIERECHTER Verduistering Middernachtelijke klappen Gouden professiefeest o.a. a f 2.25 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEC 67A, TELEFOON 16100 Ned. Natuurhistorische Vereeniging AGENDA Vergadering van den N. H. B. T entoonstellingen 8 October Nieuwe Italiaansche voorstellen? UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE RIJKSVISCHAFSLAG OPHEFFING LOCOMOTIEVEN- DEPOTS Bezuinigingsmaatregel bij de Spoorwegen Naaikransjes en soortgelijke damesclubs waar het aan gezelligheid nooit schijnt te ont breken schijnen bij het mannelijk pubiek evenzeer in aanzien als bij de dames de socië teiten. Toch is het vijandelijke standpunt in deze niet rechtvaardig, want geen heeren-sociëteit heeft ooit gepresteerd, wat bijvoorbeeld thans te zien is op de expositie van de Vereteniging tot steun aan Noodlijdende Kerken kortweg ,,11. Sacra- mentsvereeniging" in het bisschoppelijk Mu seum. In vrouwelijke gezelligheid schuilt niets kwaads, zoolang ze resultaten teweegbrengt zoo als op deze expositie te zien zijn. Het is schrijver dezer een aangename taak heel katholiek mannelijk Haarlem te mogen ad- viseeren hun standpunt te wijzigen in onver deelde sympathie. Lange opsommingen zijn geten grage lectuur. Met alles op te noemen wat op de tentoonstel ling te zien is, zouden we geen juist beeld schep pen van de artistieke sfeer, die de mooie inten ties van het werk der dames vergezeld heeft. Niemand behoeft hier persoonlijken goeden smaak terzijde te stellen, voor waardeering van de intentie. De schittering van solemneele gewadten en licht, die anders onze reilige Liturgie pleegt te omringen, omgeeft nu de schare houtsneden Kerkleeraren en Vaderlandsche Patronen, die als een zwijgende kerkvergadering bijeen zijn in de groote zaal van den nieuwbouw van 't muij seum. St. Chrysostomus stond daar in heilige vervoe ring over een collectie Grieksche kasuifels en St. Thomas van Aquino luisterde met waardee- rende interesse naar de opgetogen gesprekken van de dames-bestuursleden; en glimlachte met bezadigde instemming tijdens de openingsspeech van den plaatsvervangend-directeur der veree- niging, kapelaan H. Heijink. Dit gebeurde Zon dags om half één. Nadat een plechtige stilte was ingeluid met een bel, die straks de Conse cratie zal luiden in een basiliek van Jeruzalem opende deze laatste plechtig de tentoonstelling. Spreker wenschte de dames geluk met het succes van haar goede werken, die hij een vorm van apostolaat noemde. Immers, de verhooging van den luister der Liturgie is een beïnvloeding van het geestelijk leven, dus: apostolaat. Het bijzondere karakter van deze expositie be stond daarin, dat alle stukken al waren verdeeld over noodlijdende parochies en verre missie kerkjes. Hier dus geen winstbejagal zal finan- cieele ondersteuning den prijzenswaardigen ijver der dames gaande houden en stimuleeren. Behalve geld kan de verebniging ook heel goed oud goud en zilver gebruiken, dat versmolten wordt tot heilige vaten. Dit alles kan men doen toekomen aan het adres van den penningmees- teresse, mevr. SmitBlomjous, Wilhelmina- straat 45 te Haarlem. De tentoonstelling welke duurt tot Maandag 5 uur, heeft naar wij vernamen, vrij veel belang stellenden getrokken. Zondag 6.. October werd in de parochie van St. Johannes den Dooper het Hoofdkwartier van den tweeden Verkennersgroep op plechtige wijze ingezegend. Om 12 uur hadden zich in het Verkennerslokaa], dat gelegen is boven de St. Jozefschool, de verschillende belangstellenden verzameld. Onder hen merkten wij op den pas toor van de parochie, een der kapelaans, de leden van het kerkbestuur, enkele ouders en eenige belangstellende parochianen. Ook ds paroch. Broedersschool was vertegenwoordigd. De hopman opende de plechtigheid met een korte toespraak, waarbij hij dank bracht aan het kerkbestuur, dat de troep in staat gesteld hac. een aan zoo hooge eischen voldoend Hoofdkwartier te kunnen betrekken. Vervolgens verzocht hij den pastoor het lokaal in te zege nen. Na deze plechtigheid hield deze een toe spraak, waarbij hij aan de hand van de Zegs- ningsformule verklaarde wat hij zoo juist van God had afgesmeekt. Op een voor de jongens zeer bevattelijke manier wist de eerw. spreker op verschillende punten fijntjes de aandacht te vestigen. Als tweede plechtigheid vond vervol- geps de installatie plaats van een nieuwen ver kenner. Nadat de aalmoezenier van de groep dt insignes had gezegend, werd met het gebrui kelijke ceremonieel de nieuweling door het af leggen van de drievoudige belofte in de We reldbroederschap opgenomen. Na door den staf, dit zijn de aalmoezenier en de hopman met een korte toespraak te zijn geluk gewenscht, werd tot besluit het Ave Maria gezongen. Hierna volgden eenige spelen en een kort kampvuur waaraan de groepsleider bij wijze van kampvuur-verhaal eenige woorden sprak. Hij memoreerde de snelle groei van de Verken- nersbeweging in de parochie, de groep is a.l. in de vijf jaar van haar bestaan uitgegroeid tot een beweging met bijna honderd jongens. In de parochie zijn thans twee welpenhorden, twee verkennerstroepen en één voortrekkers- stam. Het vijfjarig bestaan wordt deze maand gevierd, op 19 en 20 October kerkelijk en Woensdag 23 October met een speciale feest revue in den Jansschouwburg. Terzijde merken wij op, dat voor belangstellenden, die op deze wijze kennis willen maken met het verkennen nog eenige kaarten verkrijgbaar zijn bij G. Moonen, Korte Dijk 5. Met het zingen van het volkslied werd de bijeenkomst gesloten. Des middags bestond voor de ouders, die het hoofdkwartier nog niet hadden gezien gelegen heid dit te bezichtigen. Hiervan werd een Jruk gebruik gemaakt De dag werd voor de verkenners besloten met een verkenningsspel in het Naaldenveld. nir.gswoord opmerkte, een zeer goeden roep uit gaat. De velen, die Zondagavond het optreden van deze vereeniging hebben bijgewoond, zul len moeten getuigen, dat de door den voorzitter opgewekte verwachtingen, allerminst zijn be schaamd geworden. Opgevoerd werd „De lichte last", een spel uit de arbeiderswereld in 4 bedrijven door Kees Spierings. Onder de aanwezigen merkten we op den heer W. Sweyen, lid van St. Genesius, die dus weer van zijn ernstige ziekte is genezen. De heer Rozekrans zorgde met zijn gezel schapje weer op de bekende manier voor c'.e muzikale opluistering. De bestuurder van een met een paard be spannen wagen, de heer V. uit Hoofddorp, werd op den Kruisweg nabij den Sloterweg aangere den door een uit de richting Sloten komenden auto, vLarvan de chauffeur bij het passeeren plotseling zoo krachtig moest remmen, dat de auto dwars over den weg schoof en met den wagen in botsing kwam. De heer V. raakte daarbij bekneld. De ont boden geneesheer constateerde dat V. een ern stige beenbreuk had bekomen en achtte over brenging naar een ziekenhuis noodzakelijk, het geen geschiedde per ziekenauto naar „St. Joan nes de Deo" te Haarlem. De politie stelde een onderzoek in. Bij de politie zijn enkele gevallen bekend geworden van honden, die. in de buurt, gelegen tusschen Spaarndamscheweg en Zaanenstraat, plotseling op raadselachtige Wijze zijn gestorven en waarbij aan misdaad zou kunnen worder. gedacht. Een der doode honden is, mede op ver zoek van den eigenaar, naar het rijkslaborato rium te Utrecht gezonden. Bü maagonderzoek zijn sporen van strychnine gevonden, zoodat men zich inderdaad ernstig ongerust maakt, dat de honden op misdadige wijze door vergiftiging zijn gestorven. De recherche heeft een onderzoek ingesteld, doch men heeft nog geen dader ge vonden. Zondagavond om ongeveer zeven uur kwam een vijftienjarige wielrijder H. v. B„ wonende in de Schoterboschstraat alhier, op den hoek IepenlaanPlatanenlaan te Bloemendaal, plot seling te vallen en bleef bewusteloos liggen. Omwonenden waarschuwden Dr. Kuipers uit Haarlem, die den jongen de eerste hulp verleen de, waarna he slachtoffer met den ziekenauto naar zijn woning gebracht werd. De cursus voor de leden van het Leeken- apostolaat wordt Dinsdagavond a.s. om half negen voortgezet in het gebouw der St. Jo- sephgezellenvereeniging, Jansstraat 59, doch in een grootere zaal. et bestuur van „Geloof en Wetenschap" ver zoekt ons mede te deelen, dat voor de bijeen- komst op Vrijdag 11 October as. geen entrée geheven wordt. Plaatsbespreken a 15 cent is echter verplich tend. Op de bijeenkomst kunnen geen plaatsen meer besproken worden, daar dé loketten dan gesloten zullen zijn. Op 14 Juli j.l. des avonds om 6 uur reed een zekere heer N., fabriekschef te Leiden, in zijn auto over den weg Sloterdyk-Haarlemmer- liede in de Haarlemmermeer. Voor de woning van den heer R., die in een ligstoel in zijn voortuin lag, stopte N. zijn wagen dwars over den weg en begon een hevige woordenwisseling met R. Doordat de wagen dwars over den weg stond was het verkeer totaal gestremd. Al spoe dig vormde zich dan ook een file ongeduldige automobilisten. De heer N. steeg toen weer in zijn wagen, liet den eersten auto passeeren en richtte het stuur daarna recht op den man in den ligstoel af. Deze maakte zich ijlings uit de voeten waardoor een zeer ernstig ongeluk voorkomen werd, want de woedende automobi list ramde eerst een boompje en reed toen den ligstoel in splinters. Hij bleek onder den invloed van sterken drank. Getuigen verklaarden dat N. tijdens de woordenwisseling tot een andere in zittende van den wagen geroepen heeft: „Geef mijn revolver!" N. stond heden ter zake dit feit voor den Kantonrechter te Haarlem terecht, waar ver schillende getuigen bovenbeschreven toedracht van de zaak bevestigden. De ambtenaar van het O. M. eischte 5 weken principale hechtenis met een jaar ontzegging van rijbewijs. De Kantonrechter veroordeelde N., die een zeer vooraanstaande positie bekleedt en vader is van een groot gezin, tot een hechtenisstraf van 7 dagen en een jaar ontzegging. Dinsdag 8 October houdt de afdeeling Haar lem II, R.K. Tramwegpersoneel in het gebouw St. Bavo, Smedestraat, ten 8 uur een ledenver gadering waarop tevens verslag zal worden uit gebracht over onderstaande op dien middag ge houden punten welke dien middag worden be sproken met de directie van de N. Z M. •1. Ontwerp-dienstorders betreffende verblijf kosten; 2. N. Z. M. neme alsnog voor hare rekening de inkoopsommen a 40 voor het Ov.-fonds ten behoeve van het waterlandpersoneel; 3. Opmerkingen, gemaakt door V. O. omtrent de aanvaarde, gewijzigde volgorde van de dienst- toewijzing van het hulppersoneel. 4. Boete voor het niet tijdig invullen van de urenstaten, bedoeld in art. 78 lid 3 tramweg reglement. 5. Opheffing der beperking van Gemeente wege yan de lengte der tramtreinen in Haar lem. 6. Herziening van eenige functies in Water land. 7. Indeeling van 'n ambachtsman in de onder houdsploegen van remise Leidschevaart ter er langing van een dienstrooster waarbij eenmaal in de 2 weken een vrije Zondag wordt genoten. 8. „Opstapjongens" aanwijzen vooi remise in plaats van rijdiensten. 9. Toestaan, dat met een pasje van 15 cent wordt overgestapt van den Leidschen dienst op tramlijn I gaande in de richting naar Schoten 10. Instelling van een touringcarbedrijf. Hedenmorgen had op den hoek Kleine Hout weg—Baan een vrij ernstige aanrijding plaats. Op den Kleinen Houtweg reed een vrachtwa gen iri de richting van de Kleine Houtbrug. Een andere vrachtwagen kwam uit de Badhuisstraat en wilde de Baan oprijden. Daar de chauffeur van het eerstgenoemd vehikel geen voorrang verleende, werd de wagen, die uit de Badhuis straat kwam, getorpedeerd en bleef, aldus deer lijk omgekanteld, op de straat liggen. Van den aanrijdenden auto was de voorzijde ernstig be schadigd. Persoonlijke ongelukken bleven ge lukkig achterwege. Zaterdag 12 October hoopt de heer C. Beek den dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaar als timmerman bij de familie van der Vliet op Elswout in dienst trad. -■ >J- 4 s 'V 'v: f 1 - De afd. Haarlem van den R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" vierde gisteren haar 25-jarig bestaan. Hierboven een foto van het jubileerende bestuur en leden Eenigen tijd geleden meldden wij, dat de gemeente-begrooting 1936 sluitend was gemaakt zonder verzwaring van lasten voor de burgerij, met eenige bezuinigingen, maar ook (althans wat de gemeente-bevoegdheid aangaat) salaris verlaging. Wanneer wij dan ook kunnen mededeelen, dat het in de bedoeling ligt voor te stellen om de opcenten op de personeele belasting van 160 op 185 te brengen, schuilt daarin geenszins een tegenspraak van ons eerste bericht. De raad besloot n.l. reeds eerder, dat de ge meente voor die belasting van de 4e klasse naar de 3e klasse zal worden overgebracht. Bij handhaving van de gemeente in de vierde klasse wordt de opbrengst van de personeele belasting lager dan ze in het voorgaande jaar was, wegens de gemeentelijke kosten van werk- loosheidszorg en verminderde uitkeering uit het werkloosheidsfonds. Nu de gemeente in de derde klas geplaatst is, zal de opbrengst f 135.000 min der zijn, maar er is een extra bate van het rijk van f 60.000. B. en W. hebben daarom destijds aangekondigd, dat het aantal opcenten op de personeele belasting zal worden verhoogd, om dat ten slotte het gederfde bedrag er toch ko men moet. Maar die verhooging zal geen ver zwaring van lasten beteekenen. Bepaalde categorieën zullen er, naar men ons verzekerde, zelf op vooruitgaan. AANVANG 1935/36 Spreekuren en in schrijving dagelijks van 25 en 79 uur SCHAGCHELSTR. 29 Telefoon 10806 AMSTERDAM HAARLEM De straatcollecte van „Simavi", die Zater dag gehouden werd, heeft in Haarlem f 1400 opgebracht, precies het dubbele van de op brengst van verleden jaar. In Bloemendaal werd f 426 samen gecollec teerd, in Heemstede f 223. Tot het succes in Haarlem heeft zeker bijgedragen de gecostu- meerae optocht, die leerlingen van het Chris telijk Lyceum in den middag door de stad hiel den. Op de Groote Markt werden Tiroolsche volksdansen uitgevoerd, die groote belangstel ling trokken. In het Parochiehuis „Domi" werd Zondag avond het door de R.K. Tooneelvereenigin? „St. Genesius" uitgeschreven Nationaal Too neelconcours voortgezet. Aan de beurt was Je R.K Gemengde Tooneelvereeniging „St. Boni facius" uit Krommenie, een vereeniging, die reeds in 1903 werd opgericht en waarvan, zoo als de voorzitter van St. Genesius in zijn ope- Reizen kan men doen met anderen, zonder ook maar naar elkaar om te zien. Men kan zich best amuseeren in een bios coop tegelijk met anderen, met wie men in de grootste ruzie leeft. Maar feestvieren kan men alleen met hen, die eender denken en eender voelen. Met deze formule leidde de sociale priester, rector J. F. A. Bots, in het feestprogramma de viering in van het vijfde lustrum van de Haar- lemsche afdeeling van den R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië", Zonder het misschien te bedoelen formuleerde de bondsadviseur met deze woorden tevens de waarde van de organi satie, het onderling samenwerken, dat tot re sultaten leidt, waarover men zich op een ge denkdag, als den dag van het 25-jarig be staan, gerust verheugen mag. De Haarlemsche afdeeling van „St. Francis cus van Assisië" had op haar zilveren jubileum de feiten, door de verschillende sprekers ge noemd, konden het aan buitenstaanders bewij zen alle reden om feest te vieren. En zij heeft feest gevierd. Allereerst natuurlijk kerkelijk. Om half 10 in den morgen droeg de geestelijke adviseur, pater fr. J. F. Dekkers O.F.M., in tegenwoordigheid van de leden der jubileerende vereeniging in de kapel van het R. K. Lyceum aan den Zijlweg tot intentie van de aanwezigen het H. Misoffer op. De meeste leden van „St. Franciscus van Assisië" naderden onder de H. Mis ter H. Tafel. Na de H. Mis vereenigden de feestgenooten zich tot een feestelijk ontbijt in Café-Restau rant Gebr. Brinkmann aan de Groote Markt. De adviseur van de afdeeling, pater Dekkers, wenschte bij deze gelegenheid den jubileerenden leden hartelijk geluk en spoorde hen aan om op den ingeslagen weg voort te gaan en steeds één te blijven, zooals in het verleden. In den middag, van 3 tot 4 uur, recipieerde het bestuur in een der bovenzalen van Brink mann. Schriftelijke gelukwenschen waren o.m. ingekomen van den deken van Haarlem, den hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, en van den oud-bondsvoorzitter, den heer A. van Hamers- veld, die indertijd de oprichting der Haarlem sche afdeeling meemaakte. Vele afdeellngen van den bond zonden hun telegraphische ge lukwenschen. Van de bezoekers noemen we den voorzitter en den secretaris van het hoofdbe stuur, de heeren A. Cornells en A. Boersma, bestuursleden van de Haarlemsche afdeelingen van den Algemeenen en van den Christelijken- Bond, van den R. K Volksbond en van ver schillende zustervereenigingen. Een werklooze collega kwam namens de werklooze leden van de Haarlemsche afdeeling het bestuur felicitee- ren en het danken voor de groote zorg, die het gedurende de laatste jaren steeds aan hun be langen wijdde. 's Avonds kwamen de leden in de ruime be nedenzaal van het gebouw van den Haarlcrn- schen Kegelbond bijeen tot een prettige feest viering. Tusschen de pilaren waren fleurige slingers opgehangen; aan de zoldering wacht ten gekleurde lampen boven den spiegfalgladden parketvloer. Het was dan ook niet te verwon deren, dat de stemming er al volop in was, toen omstreeks half 9 de voorzitter, de heer J. A. A. van Duren, de feestgasten verwelkomde. HU bracht dank aan allen, wier arbeid had bijge dragen tot het bereiken van dezen heuglUken feestdag, in het bUzonder aan de vroegere be stuursleden, die in den loop van haar 25-jarig bestaan de vereeniging hebben opgebouwd tot een organisatie van rond 250 leden. HU releveerde in het kort, wat speciaal de Haarlemsche afdeeling in deze jaren bereikt heeft en besloot met een beroep te doen op de nog niet georganiseerde Katholieken, om met elkaar nog meer te kunnen bereiken. Vervolgens las hU enkele der ingekomen geluk wenschen voor. Wie HAAS' mosterd eenmaal leent, Wil niet anders; is verwendt De K. J. M. V. „Sint Augustinus" verschaft haar leden niet alleen ontwikkeling op gods dienstig, sociaal-economisch en cultureel ge bied, maar tracht ook de vakkundige kennis van haar leden te verhoogen. Op de jongste wekelijksche bijeenkomst is het bestuur erin geslaagd een club voor den handel te vormen; waar op speciale avonden onderwerpen op boekhoudkundig en administra tief gebied zullen worden ingeleid. Hiertoe hield oe vice-voorzitter dezer vereeniging, de heer W. J. Dieben, leeraar M. O. Boekhouden, een inleidende verhandeling over boekhouden en handelswetenschappen. Allereerst ging spreker de historische ont wikkeling van den handel en het daarmede samenhangende boekhouden na, om daarna een uitvoerige omschrijving te geven van het be grip „boekhouden". Als definitie van boekhou ding gaf spr. aan: het regelmatige en systema tische aanteekenen van veranderingen in de bezittingen en de schulden teneinde een over zicht der plaats gevonden veranderingen te constateeren. Voorts gaf spr. aan het onderscheid tusschen dubbel en enkel boekhouden en toonde ver der aan wat een goed gevoerde boekhouding den zakenman leert, waaruit duidelijk de hoofd zakelijkheid van boekhouden ook voor den middenstander! bleek. Tenslotte gaf spr. een korte, doch niet min der duidelijke uiteenzetting over het wezen en begrip: handelsrecht, handelsrekenen, be lastingrecht en economie. Het duidelijke betoog van den heer Dieben vond bij de talrijk opgekomen leden een aan dachtig gehoor en was aanleiding, dat vele le den zich opgaven voor de gevormde club voor een handel. De heer A. Cornells, bondsvoorzitter, wensch te de vereeniging geluk, als een der eerste af deelingen, die na de stichting van den lande- lijken bond werd opgericht. Hij schetste in het kort, hoe moeilijk het begin voor 25 jaren was, welk een tegenwerking men ondervonden had, zelfs van zijden, waarvan men zich dit nu niet meer zou kunnen voorstellen. Onder vele opzich ten zijn de toestanden thans niet beter dan bij de oprichting. Bij voldoende aaneensluiting van alle belanghebbenden zullen ook deze moeilijk heden overwonnen kunnen worden, zal men komen tot een sociale wetgeving, die speciaal voor handels- en winkelbedienden nog steeds ten achter bleef. De geestelijke adviseur der feestvierende af deeling, pater fr. J. F. Dekkers O.F.M., wees op de diepere beteekenis van dit zilveren jubileum Dit feest bewijst, dat talrijke Katholieken ook in dezen zwaren tijd den moed hebben hun overtuiging uiterlijk te belijden. Dat ondanks alle tegenslagen een Katholieke vereeniging haar idealen ongerept bewaren kon, is wel de voornaamste reden van deze feestviering. De eerwaarde spreker wees er op, hoe Christus' leer en voorbeeld juist in dezen tijd de basis voor elk organisatorisch ideaal moeten vormen. Bij den opbouw van een nieuwe, christelijke sa menleving moeten allen medewerken. Het is een arbeid, die niet aan vreemden kan worden uitbesteed, maar die de hulp van allen vraagt. Waar het tijdelijke aan het eeuwige raakt, zal de kerk bij dezen bouw de leiding nemen, steu nend op de onveranderlijke beginselen, zooals die in het Evangelie, verhaal van Christus' le ven en voorbeeld, ook als richtlijnen voor onze Katholieke organisaties zijn neergelegd. De heer van Pelt, secretaris van de Haar- lemscne afdeeling van den algemeenen bona, bracht de gelukwenschen van zijn vereeniging over en sprak den wensch uit, dat de samen werking tusschen de verschillende organisaties in de toekomst even prettig en vruchtbaar zal zijn als zij dit tot dusver was. Toen het officieele gedeelte ten einde was, begon het eigenlijke feest. Het Haarlemsche Salon-orkest o.l.v. Jac. Stoffer musiceerde, dat het een lust was en de conférencier Dirk Vrees wijk zorgde voor aangename afwisseling en wat voornamer was, want de feestelijke sfeer was zoo echt, als men maar wenschen kan voor het goed verloop der verschillende ver maken, die den avond vulden en, voordat iemand het bemerkte, den feestdag van de Haarlemsche afdeeling van „St. Franciscus van Assisië" tot een goed einde brachten. Een commissionair, N. J. v. W. uit Aalsmeer, beweerde van een rijwielfabrikant een vordering van commissieloon van over de f 100 te goed te hebben. Toen hij eens een remboursement van f 16 voor deze firma geïncasseerd had, meende hij gerechtigd te zijn. dit te mogen behouden als voorschot op het achterstallige loon. Voor dit feit werd hij Maandag door den politierechter veroordeeld tot 1 maand gevange- straf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Een groepje jongelui uit Heemstede, terug- keerend van een bal in Haarlem, zagen op de Heemsteedsche Dreef plotseling hun over matige vreugde verkeeren in smart. Twee dames uit het gezelschap waren niet gediend van de poëtische ontboezemingen en een bloemenhulde van twee jongemannen die naar zeggen maar twee of drie glaasjes bier hadden gedronken. De juiste toedracht i.e. het antwoord op de vraag „wie gaf de eerste klap" ligt in de schoot der goden verborgen, in dit geval natuurlek in Bacchus schoot. Vast staat, dat er rake klappen gevallen zijn en dat één zoo'n klap was uitgedeeld door den 24-jarigen metselaar J. W. B. en ontvangen door een „uitvoerder van decoratieve werken" genaamd F. J. M. H. B. J. W. B. stond terzake voor den politie rechter terecht, die zich zichtbaar in het geval amuseerde. De officier van justitie eischte f 25 boete, B. werd veroordeeld tot f 10 boete subs. 6 da gen hechtenis. 8 October viert Zuster Berarda (mej, Ma ria Johanna Nolte), van de orde der eerw. Zus ters Franciscanessen van Bennebroek, thans verblijvende in 't St. Antoniusgesticht Kerk- laan 56 te Heemstede, haar gouden Professie- feest. Degenen onder haar talrijke oud-leerlingen en vrienden, die de jubilaresse wenschen te complimenteeren, hebben Woensdag 9 Oct. van 34 uur daartoe gelegenheid te Heem stede De heer J. P. Strijbos geeft op Vrijdag 11 October as. den leden van de Ned. Natuurhisto. rische vereeniging de primeur van zijn lezing over „Zwerftochten over IJsland" met vertoo ning van lichtbeelden. Zondag 13 October organiseert deze vereeni ging een paddenstoelen-excursie in de bos- schen om Amerongen, o. 1. v. dr. H. A. A. v. d. Lek uit Wageningen. De z.g. herfstvergadering van den N. Honk- balbond, waar het afgeloopen seizoen zal wor den besproken, zal worden gehouden op Dinsdag 29 October in Amsterdam. Tot 12 October kun nen nog voorstellen voor de agenda worden in gediend. Gebouw „St. Bavo" R. K. Bevolkingsbu reau, 8 uur, Retraiteclub 8 uur. Schouwburg Jansweg R. K. Gemengde Tooneelvereeniging „Thalia", kwart over 8. Frans Halsmuseum: Jubileumtentoonstelling H. Heuff, 104 uur. Gebouw „St. Bavo": St. Caecilia", 8 uur; Trampersoneel 8 uur; Kleermakers, 8 uur; Re petitie „Alberdingk Thijm", 8 uur; Retraiteclui 8 uur; Federatie Groenten- en Fruithandelaren. 8 uur; Rechtskundig bureau, 8 uur. Frans Halsmuseum Jubileumtentoonstelling H. Heuff, 104 uur. Schouwburg Jansweg R. K. Gem. Too neelvereeniging „Thalia", kwart over 8. Stadsschouwburg „Tijl Uilenspiegel", volksvoorstelling, kwart over 8. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) GENÊVE, 7 Oct. (A. N. P.) De Fransche minister-president Laval, die heden te Genève is teruggekeerd, heeft een onderhoud gehad met den Italiaanschen gedelegeerde baron Aloisi. Volgens berichten, die niet van officieele zijde zijn bevestigd, heeft Aloisi daarbij nieuwe voor stellen der Italiaansche regeering kenbaar ge maakt. Laval heeft ook besprekingen gevoerd met de Britsche delegatie. R. K. Volksbond Hedenavond acht uur groote propagandavergadering der afd. Heem stede van den R. K. Volksbond, in het R. K. Vereenigingsgebouw. Als spreker zal optreden de heer J. W. v. d. Akker, centraal-voorzitter, met het onder werp: „Onze Standsorganisatie en de Crisis". De Harmonie „St. Michaël" zal dezen avonct haar medewerking verleenen. Voor dezen avond hebben ook de vrouwen of meisjes der leden toegang. Gouden Professiefeest Dinsdag staat het St. Antoniusgesticht aan de Kerklaan in heb- teeken der feestvreugde. Dan zal zuster Berarda (in de wereld Maria Johanna Nolte) haar gou den professiefeest vieren. Geboren te Rotterdam op 5 Februari 1865 deed zij op 20 Sept. 1883 haar intrede in hot klooster der Zusters Franciscanessen te Rotter dam en op 11 October 1885 legde zij daar haar geloften af. Al spoedig zond haar overste haar uit, speciaal om op de toen al door de Orde gestichte meisjesscholen onderwijs te geven in handwerken. Na eeniben tijd in Zoeterwoude geweest te zijn, werd zij achtereenvolgens verplaatst naar Leidschendam, Amsterdam, Leeuwarden en Achthuizen, om in 1918 naar Heemstede ge plaatst te worden, waar zij nu 17 jaar hier aan de Meisjesschool aan de Kerklaan haar beste krachten geeft aan het onderricht voor de bekende handwerken en heel veel meisjes heb ben van haar, behalve het breien ook 't haken, borduren, mazen en stoppen geleerd. Ondanks haar zeventig jaren is Zuster Be rarda nog even opgewekt als voorheen, weet zij nog zoo prettig met haar jonge volkje om te gaan. Geen wonder dus, dat er een feeststemming zal heerschen, ook onder de Eerw. Zusters, die er wat trotsch op zijn, dat een der hunnen zich met het gouden kroontje zal mogen sieren. Dinsdag zal het feest in het St. Antonius gesticht meer in intiemen kring gevierd wor den. Des morgens om half acht zal er in de kapel een H. Mis opgedragen worden, waar aan dan vooraf gaan de verschillende gebrui kelijke ceremoniën. Woensdag 9 October zullen ook de school kinderen deelnemen aan de feestvreugde. Des morgens om half acht is er een H. Mis van dankbaarheid in de parochiekerk van den H. Bavo, waaronder natuurlijk algemeene H. Com munie der kinderen, waarna de kinderen in de gymnnastiekzaal bijeenkomen om hun beminde jubilaresse te huldigen. Des middags van 3—4 uur zal er gelegenheid zijn de gouden jubilaresse te komen feliciteeren. IJMUIDEN, 7 Oct. Rijksvischafslag. Tarbot 7692 cent per kg. Griet 12.0022 per 50 kg. Tong 0.681.50 per kg. Groote Schol 20.00—24, middel Schol 19.00—20, Zetschol 17.00, kleine Schol 6.00—16, Bot 7.00—10, Schar 4.60—7, Tongschar 16.001? per 50 kg. Rog 14.50—18 per 20 stuks. Vleet 1.40—3 per stuk. Pieterman en Poon 2.30—6.50, groote Schelvisch 25.00—29, middel Schelvisch 14.0017, kl. midd. Schelvisch 9.0017, kleine Schelvisch 2.509 per 50 kg. Kabeljauw 26.5039 per 125 kg. Gullen 6.50- 14.50 per 50 kg. Leng 0.43—1.10 per stuk. Heil bot 4874 cent per kg. Wijting 1.504.40 per 50 kg. Koolvisch 21—30 cent per stuk. Makreel 1.103 per 50 kg. Versche Haring 3.504.70 per kist. toe Naar wij vernemen, worden, behalve het loco motieven-depot te Haarlem, waarover wij reeds eerder schreven, ook opgeheven de locomotie ven-depots te Dordrecht, Susteren en Rotter- dam-rechter-Maasoever. De reden hiervan is uitsluitend in bezuiniging"1 te vinden. Wr

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2