Succes en échec voor Mussolini D Corporatiën in den Staat K.R.O. zet jubileumviering in de schande van adoea Trein ontspoord bij Haarlem REDE PROF. ROMME HERDENKINGSREDE VAN PASTOOR PERQUIN MAANDAG 7 OCTOBER 1935 Een warnet van tegen- strijdigheden hun v<%e: ■hilli; DE waalbrugwerken TE NIJMEGEN lippij Iers op één na verwijderd Geen varkens geslacht Als protest tegen de verhooging der crisisheffing DE JODENVERVOLGING IN DUITSCHLAND Een gebed voor de Duitsche Joden en hun vervolgers (Ingezonden Mededeeling Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor Schuld van ploegbaas Een delegatie van Poolsche oud-strijders heeft op de Fransche slagvelden, waarop ook. zij gestreden hebben, een urn aarde verzameld welke naar het graf van Pil- soedski zal worden overgebracht Waarborg der autonomie door op name in de wetgevende lichamen Synthetische gedachten Het zal voor de katholieken een eer zijn, nu de kroon op hun eigen werk te zetten" Geslaagde uitzenddag Uitbreiding noodig Jubileum-revue Verleden en toekomst Plotseling schatrijk geworden Doodarme boerenknecht erft drie ton van zijn baas Doodelijke ongevallen v te Rotterdam Onoplettendheid kost drie men schen het leven Doove man aangereden Motor tegen tram GEVAARLIJK OPLICHTER AANGEHOUDEN Bij zijn arrestatie droeg hij een met scherp geladen revolver V9& OP het oorlogsterrein in Oost-Afrika heb ben de Italianen een langzaam succes. Dit althans is de algemeene indruk, ^®!ke door de massa elkander tegensprekende richten wordt gewekt. Van een snellen op- jbarsch der Itaiiaansche troepen volgens het bitsche „Quick-War"-systeem, dat in de eer- dagen van den wereldoorlog tot uiting arn in het brooddronken Nach Paris", is ste kW: geen sprake. Het heet nu dat Italië het onmo- g6üjk gebleken snelle overrompelingssysteem Va" den beginne af ook niet heeft willen toe passen, al hebben nauwelijks aan de kinder zoenen ontgroeide Itaiiaansche soldaatjes bij WegW! vertrek naar de havens ook op de spoor- agons geschreven, dat zij den Negus zul- gaan halen om hem aan den vereerden uit te leveren. De Leeuw van Juda. die len t>uce hu toe zijn praedicaat ^onoverwinnelijk" et een onmisbaar historisch recht heeft ge- agen, is niet van plan zich zoo maar te laten ngen en zich in den dierentuin van het fas- 'stische Italië te kijk te laten zetten. Hij ver bet zich met klauw en tand tegen den aan- valler, taamt. steUin: dat zooals het den koning der woestijn be- Van Itaiiaansche zijde wordt, in tegen- g met aanvankelijke uitlatingen, beweerd, de Itaiiaansche tactiek er op uit is een °bherd a honderdvijftig K.M. breede strook ssinisch grondgebied langs de Itaiiaansche °hiale grenzen te bezetten en te versterken °hi daardoor den Negus van zijn onmacht tegen itaiiaansche technische overmacht te over men en tot toegeven te dwingen. Mocht dit et gelukken dan zullen zij telkens een nieu- We cf strook grondgebied aan het reeds veroverde ev°egen. Door deze bedachtzame methode den zij de risico's van al te lange étape- 'Jhen verminderen en zoo min mogelijk men- j,.. ehlevens in de waagschaal stellen, terwijl den Negus de gelegenheid zouden geven zich Q6 bedenken en van zijn onvervreemdbaar recht zelfverdediging vrijwillig afstand te doen. et of niet, vast staat dat de Italianen chts langzaam vorderen. Nog steeds is het onomstootelijk zeker, dat Adoea, waar het uaansche leger in 1896 een smadelijke en edige nederlaag leed, den Italianen definitief 'n hand. Uitwi den is gevallen. In Italië heeft men het 'sschen van de schande van Adoea welis- tj r alreeds gevierd, maar volgens latere be- n, zou dit eenigszins praematuur zijn ge- 'ed. Maar zelfs indien Adoea door de Ita- "en veroverd zou zijn, mag men zich afvra- agen of daardoor de schande van Adoea van e%enlijk wel zou zijn uitgewischt. Immers enkel volgens den Volkenbond, maar ook hs de wereldopinie is het ontketenen van biet bezep Abèssinischen oorlog een internationale aUde, waarvoor Italië aansprakelijk zou en Worden geacht. De Volkenbondsraad het herhaalde pleidooi van baron Aloisi, als r'n ^eze de Itaiiaansche visie weergaf, niet s Juist aanvaard. Volgens Genève is Italië de Volkenbondspact schendende aanvaller en Negus> die steeds de Volkenbondsprocedure "beginselen wilde aanvaarden, de goed recht s bende partij. Alle successen der Italiaan- e wapenen, behaald op het gebrekkig ge- 'Ueerde leger van den Negus in een schan- 1Jlc geachten oorlog, zullen in de oogen van en Italië's schande eerder vermeerderen dan blinderen. De Itaiiaansche nationalistische fs moge voldoening gevoelen over den val Adoea, deze zal echter meer de revanche- kelens der Italianen, dan 't rechts- en eer kei der beschaafde naties bevredigen. betrekkelijke, al of niet gewilde lang zaamheid der Itaiiaansche successen irengt voor Italië ook groote nadeelen 1 zich mee. Een langdurige campagne kan komisch voor het toch al niet financieel c h staande Italië fnuikend worden, en met ht mag men de vraag stellen, waar Italië de eeö arden vandaan moet halen om eventueel Vet groot bezettingsleger in een gewelddadig °verd land te kunnen handhaven. Mussolini eft tot nu toe handen vol geld voor de cam- She jn Oost-Afrika uitgegeven en hij zal steeds V-v i 'k in de niet welgevulde zakken moeten steu, terwijl de baten van het eventueel buit- "haakt land met een verbitterde en weer- armige bevolking eerst over jaren geïncas- jJ'rd zullen kunnen worden. Tegenover de trage jial'aansche successen in Oost-Afrika staat een Jkaling van het échec van Mussolini's j^khtspolitiek in Europa. De poging van den Ce om Engeland tot intrekking van zijn mi- Utaire in voorzorgs- en beschermingsmaatregelen f zie Middellandsche Zee te bewegen, heeft ge- aI<3- Engeland denkt er niet aan de ter hand bomen pressie-middelen neer te leggen. Het *egt die hiet voor zijn eigen belangen, maar voor Van den Volkenbond op te komen, en de ^h'ketibondsbelangen eischen, dat Engeland zoo achtig mogelijk voet bij stuk houdt. Engeland ag zich vergist hebben in de doorzettings- cht van het nieuwe Italië, het nieuwe Italië eti* zich vergist in de vastberadenheid van kland. Van Genève behoeft Mussolini' slechts h moreele veroordeeling en slappe economi- e sancties te vreezen en hij zal deze, volgens tJ^hk zij het aanhoudend krachtig doorzet- jjjjï van de aannemers zijn thans alle hulp- Iv6rs van de Waalbrug te Nijmegen, waarop de r^ptsche montagebrug gerust heeft, uit de Va 6rbedding op een na verwijderd. De scheep- bru^ ^an fbans regelmatig voortgaan. Het scuebek, zoowel aan Nijmeegsche als aan Lent- riv,e zijde nadert reeds tot het midden van de tj0oer en zal in den loop van de maand wel kj^ketrokken kunnen worden, zoodra de draai- v ah. welke nu nog aan den hoofdboog be- zit, neergelaten is. De hoof toegangsweg W* de gemeente Lent is voor voetgangers en "aiders reeds gedeeltelijk in gebruik gesteld. zijn eigen zeggen, niet als een „casus belli" be schouwen. Daardoor is het gevaar voor een uit breiding van het conflict aanzienlijk verminderd, al zal het prestige van den Volkenbond door een ongevaarlijk slappe houding zoo'n deuk krij gen, dat daardoor weer het gevaar ontstaat, dat andere mogendheden straks het weinig illustre voorbeeld van Italië zullen gaan volgen. Mussolini heeft zich in een wespennest begeven en wordt nu bont en blauw gestoken. Het ver bod van wapen- en munitie-uitvoer naar de oorlogvoerenden, door president Roosevelt op grond van de nieuwe neutraliteitswet der Ver- eenigde Staten uitgevaardigd, is strikt genomen ook een désavoueering van Italië's optreden en nieuwe steun voor den Volkenbond. In sociaal democratisch Zweden gaan stemmen op om den Nobelprijs voor den vrede aan Keizer Haile Se lassie toe te kennen voor zijn Volkenbondstrouw en lankmoedigheid. Indien men op dit denk beeld zou ingaan, zou Mussolini dit als een slag in het gezicht gevoelen, pijnlijker dan de schande van Adoea, welke hij zoo graag wi! uitwisschen. overal van denzelfden tekst, gelezen voor de Duitsche Joden en hun vervolgers. Het in ongekunstelde, deemoedige bewoor dingen gehouden gebed werd in de overal ter wereld op dezen dag overvolle Synagogen door honderdduizenden met groote aandacht en ont roering aangehoord. Als protest tegen het besluit der veehouderij - centrale, waarbij de crisisheffing op geslachte varkens met 50 pCt. is verhoogd, hebben de or ganisaties van varkensvleeschproducten te Den Haag besloten heden geen varkens te slachten, waaruit volgt, dat Dinsdag geen varkensvleeseh in de slagerijen aldaar verkrijgbaar zal zijn. Naar het oordeel der organisaties is een nieu we heffing op een volksvoedsel, zooals varkens vleeseh, ontoelaatbaar en niet in het belang van den consument. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Maastricht heeft aan den Minister van Land bouw en Visscherij het volgende telegram ge richt: „De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Maastricht nam kennis van de verhooging van de crisisheffing op het slachten van var kens met 50 pCt. De slagers achten zulks een groote benadeeling hunner belangen en een nieuwe verzwaring van de lasten van den con sument. Zij verzoeken Uwe Excellentie opschor ting van dezen maatregel". Ook de Nederlandsche Slagershond heeft een telegram doen toekomen aan den Minister van Landbouw en Visscherij, waarin opschorting van de verhooging der crisisheffing op ge slachte varkens en verlaging der heffing wor den gevraagd. In alle Synagogen ter wereld is Zondagavond ter gelegenheid van den Grooten Verzoendag, den Joodschen feestdag, een plechtig gebed, PRIJSVRAAG: raming totaal-opbrengst zomer- postzegels. Opgaaf per briefkaart met 6 cent zomerpostzegel, Amsterdam, Tesselschadestr. 9. Hedenmorgen is nabij Haarlem een electrische trein ontspoord en wel op een bruggetje op de spoorbaan Haarlem-Velsen, ongeveer in het midden van de baan tusschen de stations Haarlem en Bloemendaal. Het ongeval ge schiedde hedenmorgen om ongeveer 8 uur en betrof een gewonen twee-wagentrein van den dienst Haarlem-IJmuiden. De motorwagen kwam naast de rails te staan, doch de volg- wagen bleef in de rails. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Onmiddellijk begon men met het opruimings- werk. Een locomotief met een materiaalwagen arriveerde spoedig. Met vijzels probeerde men de ontspoorde motorwagen weer in de rails te brengen. Het opruimingswerk geschiedde onder leiding van verschillende ingenieurs der Cen trale Werkplaatsen te Haarlem. De schade aan den motorwagen is gering. Ook de rails is niet over grooten afstand be schadigd. Ter plaatse liggen slechts twee spo ren, waarvan het opgaande spoor naar Bloe mendaal bezet was door den ontspoorden trein. De treinen van Haarlem en Bloemendaal reden dan ook op verkeerd spoor, waardoor de ver traging in den dienst ontstond. Omtrent de oorzaak van het ongeluk verne men wij het volgende: Op de lijn HaarlemBloemendaal is men bezig met de gebruikelijke onderhoudswerken. Zoo had de ploegbaas B. opdracht met zijn ploeg de rails van de opgaande lijn HaarlemBloe mendaal te vernieuwen en liet daartoe twee spoorstaven weghalen nadat de trein, die om 7.33 van Haarlem naar Bloemendaal vertrekt, ge passeerd was. De ploegbaas verkeerde in de mee ning, dat de eerstvolgende trein om ongeveer 7.54 uur zou passeeren en vergat dat er nog een trein rijdt om 7.36 uur. Toen deze laatste trein ter plaatse arriveerde vond hij geen rails meer en ontspoorde. Gelukkig had de ploegbaas den trein zien aankomen en met vlaggen waar schuwde hij den bestuurder, dat hij stoppen moest. Dit kon echter niet meer tijdig geschie den, omdat de trein een snelheid van 75 K.M. had. De trein kwam eerst tot stilstand na over de opgebroken baan gereden te hebben over een lengte van 36 M. Daarbij werd een aantal dwarsliggers vernield. Zoowel de motorwagen als de bijwagen kwam op 't ballastbed te staan. Onmiddelijk werd begonnen met het oprui mingswerk. Onder de wielen van den bijwagen schoof men een railsstaaf, waarna de wagen door de inmiddels uit Haarlem gearriveerde locomotief achteruit werd getrokken en zoo doende weer in het goede spoor kwam. De mo torwagen gaf heel" wat meer werk, omdat deze veel zwaarder is. Met vijzels werden de wielen weer in de rails gebracht, nadat men van te voren hulprails gelegd had. Dit werk nam vele uren in beslag en zou eerst om een uur of twaalf klaar zijn. Ook uit Bloemendaal was een locomotief met hulptrein gearriveerd. Nader vernemen wij dat uit het onderzoek is komen vast te staan, dat de ploegbaas den trein van 7.36 niet vergeten heeft, maar in de mee ning verkeerde dat ook deze trein reeds gepas seerd was, hetgeen echter tot zijn schade bleek niet het geval te zijn. De ploegbaas had een overzicht van de dienstregeling in zijn be zit en kon dus weten welke treinen zouden pas seeren. Hij is echter verrast door den trein van 7.36 welke, naar hij vermoedde, reeds voorbij was. Ongeveer half één hedenmiddag was het ver keer weer normaal. Hedenmiddag aanvaardde mr. C. P. M. Romme, buitengewoon hoogleeraar in het Ne- derlandsch Staatsrecht en het Administratief recht aan de RK. Handelshoogeschool, Hooge- school voor Economische en Sociale Wetenschap pen te Tilburg, zijn ambt met het uitspreken van een rede over „De Corporatiën in den Staat". De tijd, dat in de constitutie van het Nederlandsche Volk werden „vervallen ver klaard alle Gilden, Corporatiën of Broeder schappen van Neeringen, ambachten, of Fa brieken" en de scheiding van staatkundig en beroepsmatig leven werd geaccentueerd door uitdrukkelijke verklaring van het recht van iederen burger „zoodanige Fabriek of Trafiek opterigten of zoodanig eerlijk bedrijf aan tevangen als hij verkiezen zal" die tijd, aldus ving prof. Romme zijn voordracht aan, is voorbij. Men spreekt thans opnieuw over de corpo ratiën in den Staat en men verstaat daaronder vaak uitsluitend de bedrijfs- of beroepsschappen. Dit moge zijn historische oorzaken hebben, taalkundig en dogmatisch valt deze beperking niet te verdedigen. Onder corporaties heeft men te verstaan alle met regelend rechtsgezag toe geruste lichamen, de gemeenten, provinciën en Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kina. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 0.75 per flacon. Ter gelegenheid van het jubileum van den K.R.O. sprak Zondagmiddag de voor zitter van den Katholieken Radio-Omroep, pastoor L. H. Perquin, een woord van dank aan de katholieken van Nederland, en een woord van aanmoediging aan alle katholieke luisteraars, vrienden van den K.R.O en alle Katholieke met-luisteraars, om in de 600.000 over het geheele land uitgedeelde jubileumzakjes, ieder naar zijn vermogen, zjjn feestgave aan den K.R.O. te offeren. Spr. ontveinsde zich niet, dat velen niet veel zullen kunnen missen, maar de afgeloopen tien jaren katholieke radio-omroep hebben getoond, wat ook vele kleine bijdragen vermogen. Dank zij de groote milddadigheid der katholieken be schikken wij thans over een eigen zelfstandigen omroep, welke ons door onze geloofsgenooten in het buitenland benijd wordt! De andere Nederlandsche radio-omroepver- eenigingen bouwen of bouwden reeds hun stu dio's af. Toen bleek weer duidelijk wat vele menschen van beginsel bij elkaar konden brengen. Het zal dan ook voor de Katholieken een eer zijn om nu, na tiental jaren van strijd en arbeid, de kroon op het werk te mogen zetten! Wie had ooit den geweldigen invloed van den radio-omroep kunnen voorzien? Thans kunnen we ons het leven niet meer zonder radio voor stellen! En hierin spelen de Katholieken ook een rol, en wel een groote rol! Niet alleen in ons va derland, maar tot in de verste deelen der wereld. Daarom is dit jubileumfeest begonnen met een in alle parochiekerken van Nederland opgedra gen H. Mis van dankbaarheid aan God, om Hem te smeeken ook in de toekomst Zijn zegen over den K.R.O. te blijven schenken. „Zonder God", aldus pastoor Perquin, „is ons werk vergeefsch Wij hebben dan ook niet tevergeefs gewerkt, omdat wij steeds op Gods Voorzienigheid ver trouwd hebben." Maar ook heeft de K.R.O. vertrouwd op de katholieken, die steeds een groot enthousiasme en een groote offervaardigheid aan den dag legden. En Goddank zijn er nog vele princi- pieele katholieken, anders zou het onmogelijk zijn tot stand te brengen, waarop wij katholie ken, thans met onzen zelfstandigen omroep in de wereld groot kunnen gaan! Thans is echter uitbreiding van de studio's noodzakelijk. Instrumentale en vocale concerten, de uitzendingen van de Phohi, de uitgebreide collectie van gramofoonplaten, waarover de K.R.O. beschikt, een ontvangstgelegenheid van de talrijke bezoekers, die de studio's komen bezichtigen en alles eischen grootere ruimte en een betere inrichting. Een oppervlakte grond ligt reeds gereed en wacht slechts op het ge bouw, dat er op zal verrijzen. De jubileumgave aan den K.R.O. is dan ook het vormen van een bouwfonds, dat het mogelijk zal maken een blijvend monument voor het nageslacht te vormen van wat de Katholieken, zelfs in dezen tijd tot stand konden brengen. Op dezen dag wilde spreker niet aan het on aangename van de afgeloopen tien jaren den ken, maar zich verheugen over de ontelbare sympathie-betuigingen van luisteiwrs, aan het onnoemelijke nut, door den K. R. O. in tallooze zielen gebracht, aan het troosten en opbeuren van zieken en aan de vele dwalenden, die de K. R. O. door zijn werken weer op het rechte pad heeft gebracht. Tenslotte gaf de voorzitter van den K. R. O. aan alle luisteraars en aan alle katholieken het voorbeeld, door als eerste zijn offertje bij dit jubileum in het jubileumzakje te deponeeren. „Zegene U God voor Uwe edelmoedigheid," zoo eindigde pastoor Perquin. „De K. R. O. zal u dankbaar blijven en dezen dag in zijn ge schiedenis opschrijven als voorbeeld voor hen, die na ons komen, en dat zal getuigen van Wat de katholieken tot stand konden brengen. „Leve de K. R. O.!" Om technische redenen werd de rede per te lefoonlijn van Amsterdam uitgezonden, even als het concert van de Koninklijke Militaire Kapel vanuit Den Haag, dat hierna volgde een lijnuitzending was. In de studio's was er daar om slechts die rustige, ijverige sfeer, welke een studiostaf voor het meest van den tijd behoeft om de uitzending in alle vlotheid te doen sla gen. Een geheel andere sfeer hing er des avonds in de studio! Toen was de groote zaal vol leven en vertier. De K.R.O.-nonstop-jubileumrevue werd uitgevoerd. Het ding had een naam: „2X5= feest". Wel, een feest is het geworden, een bizonder geslaagd feest. Men moet waardeering koesteren voor auteur en medewerkenden, maar vooral voor de phe- nomenale wijze, waarop al die scènes met be hulp van trucs en de gramofoon aaneen wor den gesmeed, zoodat de tallooze luisteraars ruim twee uur lang achtereen kunnen genieten. Zoo iets kost voorbereiding, veel geld en ontzag lijk veel werk. De arbeid in de studio was on der hoogdruk, maar het resultaat was zoo danig, dat de luidspreker negen kwartier lang klanken van feestvreugde deed hooren. Een dag, tien jaar geleden, behoort in dezen snellen tijd al weer tot het diep verleden. In dat „aiepe" verleden dan was op een avond, een héél uur lang, de eerste uitzending van den K.R.O. Toen sprak pastoor Perquin, voorzitter en oprichter, vanuit een kamer in zqn pastorie aan de Spuistraat te Amsterdam. Er was toen slechts een gering aantal luisteraars en de ra dio was nog gebrekkig. De uitzending ging met behulp van bullebakken van microfoons en zendlampen als Amersfoortsche keien zoo groot en in energie zoo klein als een briesje. De ont vangst geschiedde met kristalletjes en koptele foons. In het tweede bestaansjaar kwam men, na korten tijd in een klein huis aan de Heeren gracht te hebben vertoefd, voor de studio naar Hilversum en men belandde in een café aan de Stationsstraat. De uitzendingen geschiedden vanuit de biljartzaal en de cel van den om roeper was „gevestigd" inhet privaat. Op de waschbakken stond de microfoon en buiten op de deur hing een bord voor de heeren so ciëteitleden, dat zij voor het verrichten van zekeren natuurlijken arbeid tijdens de uitzen dingen naar boven hun heil moesten zoeken En de technische contröle-kamer? Die was in de keuken. De accu's en toestellen stonden vre dig tusschen geschilde aardappelen, jampotten en leege advocaatflesschen. Dat was behelpen. Maar gezien den groei van den K.R.O. is het in de huidige, goede studio's eveneens behelpen. Vandaar dat het te hopen is, dat de finan- cieele actie voor het bouwfonds even goed mo ge slagen als de uitzending van de jubileum revue, ondanks de ongepaste opmerking, dat er tijdens de uitzending aan het gegolfde studio plafond juist dertien lampen brandden!! waterschappen, dus evenzeer als de bedrijfs- en beroepsschappen. Men kan daarin met onder scheiden tusschen politieke en niet-politieke ge meenschappen. De mensch is met als maat schappelijk wezen lid van zijn beroepsschap en als politiek wezen van den Staat. Hij is één mensch. De wijze waarop de Staat zijn belangen behartigt komt evenzeer zijn beroepsleven ten goede als de wijze waarop het beroepsschap zijn economische belangen behartigt ook ten goede komt aan zijn staatkundig leven. Er is ook geen plaats voor een onderscheiding der behartigde belangen. De gemeente komt niet in tegen stelling tot het beroepsschap op voor het algemeen belang. Beide richten zich op het ge- meene welzijn binnen hun eigen verzorgings gebied. Uitgaande ervan, dat de mensch ouder is dan de gemeenschap en dat burgerlijk gemeenschapsleven voortspruit uit de eischen der menschelijke natuur, zijn de verschillende gemeenschappen Staat en corporatiën primair niet anders te on derscheiden dan naar den graad van nood zakelijkheid, waarmede de menschelijke natuur die gemeenschappen eischt. Naar dit criterium nu beoordeeld, onderscheidt zich de Staat van de lagere organen, doordat hij en hij alleen het is, die vol strekt onmisbaar moet worden genoemd voor het menscheiyk geslacht. Uit deze onderscheiding volgen nu belang rijke consequenties voor de verhouding van de corporaties tot den Staat. Want wanneer de Staat in het burgerlijk ge meenschapsleven de hoogste en op het algemeen welzijn gerichte eenheid is, dan beteekent dit dat de Staat in zijn orde eenig en alomvattend is, dat buiten hem geen andere zelfstandige gemeenschap het algemeen welzijn tot recht- streeksch doel kan hebben. De lagere politieke en de niet-politieke gemeenschappen zijn dus ofwel geen zelf standige gemeenschappen, doch niet anders dan organen van den Staat, ofwel ze heb ben een eigen, niet in de bevordering van het algemeen welzijn gelegen doel. Voor wie nu uitgaat van de coördinale van 's menschen levenswet in de natuurlijke orde leven en laten leven en van de op de vervulling daarvan gerichte gecoördineerde individueele en sociale menschelijke natuur, kan de keuze niet moeilijk zijn, zoomin als hij den Staat kan overleveren aan het individu, kan hij het individu prijsgeven aan den Staat: het gaat hem niet om partij te kiezen in een nooit te liquideeren strijd tusschen Staatseen- heid en menscheenheid, het kan en mag hem alleen gaan om de synthese tusschen beiden, wijl de mensch zijn levenswet niet kan vol brengen zonder de daadwerkelijke erkenning van de eigenwaarde van den Staat en de Staat zijn doel niet kan bereiken, zonder de eerbie diging van de eigenwaarde van den mensch. Wanneer de lagere politieke en de niet po litieke gemeenschappen, de corporatiën, zich richten op hun eigen doel, het welzijn harer gezamenlijkheid, dan bewegen zij zich daarbij tegelijkertijd op een onderdeel van het terrein van den Staat. Want de Staat is alomvattend. Reeds hieruit vloeit voort, dat de corporatiën niet alleen zijn eenheden met een eigen doel, maar dat zij tevens zijn: deelen van den Staat: zij behartigen een onderdeel van wat behoort tot het verzorgingsgebied van den Staat. Daarom vindt het recht van de zelfwerk zaamheid der corporatiën zijn grens daar, waar het voortbestaan of de uitoefening ervan in strijd zou komen met het algemeen Staatswelzijn en moet de Staat effectief maken, dat die strijdigheid wordt voorko men of opgeheven. Maar daarenboven zijn de corporatiën deelen van den Staat, wijl zij de bevoegd heid, rechtsgezag te oefenen, aan den Staat ontleenen; bekleed met die bevoegdheid wat hen eerst tot Corporatiën maakt in den vollen zin des woords kunnen zij slechts zijn door den Staat. Daarmee is niet gezegd, data de Staat aan de corporatiën verordenende bevoegdheid delegeert, doch slechts dat zij als van den Staat afgeleid is te beschouwen. De tweeërlei natuur der corporatie vordert dus, dat haar recht van zelfwerkzaamheid, in onderschikking aan het algemeen welzijn, niet alleen erkend, maar ook naar menschelijke mogelijkheid gewaarborgd worde. Erkenning van het recht der zelfwerkzaam heid treffen wij ten onzent aan ten aanzien van de provincie, de gemeente, het waterschap en, in beginsel, het bedrijfsschap voor zoover zich bewegend, op wat men noemt het sociale terrein. De waarborging is een minder gemakkelijke zaak, de geschiedenis van de autonomie der gemeenten leert dit voldoende. De grondoorzaak waarom die waarborging van de autonome be voegdheid der corporatiën zoo moeilijk is, ligt hierin, dat rechtens die autonome bevoegdheid niet te waarborgen is. Men kan nog zooveel maatregelen nemen om de veiligstelling der Te Streefkerk overleed onlangs een der groo te boeren, Ter Louw. Zijn familieleden hadden den laatsten tijd een plotselinge belangstelling voor hem aan den dag gelegd, die eenigszins een tegenstelling vormde met vroeger jaren. De dood van den boer was een slag voor het gezin van zijn knecht, J. Noorland, die sedert drie jaren trouw by hem werkte, en die nu plotseling zonder werk kwam. De dag naderde, waarop hij by het armbestuur om hulp zou moeten aankloppen. Maar toen veranderde de toestand opeens. Het testament van Ter Louw werd geopend, en de daglooner zag zich het geheele bezit van zyn vroegeren baas toegewezen: twee boerderyen, 55 H.A. grond, eenige huizen, effecten en pand brieven, alles was voor hem. Wanneer het le gaat aan de kerk van ca. ƒ30.000 en de succes sierechten er zijn afgetrokken, krygt de man in totaal ongeveer drie ton in eigendom. De bewoners van Streefkerk zyn ervan over tuigd, dat Ter Louw een juiste keuze heeft ge daan. Alleen de teleurgestelde familieleden zyn die meening niet toegedaan en zijn van plan om over de erfenis te gaan procedeeren. zy be weren, dat Ter Louw den laatsten tyd niet meer toerekenbaar was, en dat Noorland van die ge legenheid gebruik gemaakt heeft om den man dit testament te laten maken. In de omgeving van Streefkerk verwacht men echter van deze actie niet veel. autonome bevoegdheid te verhoogen, de kern moeilijkheid blijft, dat de corporaties van haar autonome bevoegdheid steeds afhankeiyk zyn van het inzicht in wat het algemeen welzijn eischt. Wil men den waarborg werkelijk levend maken dan zal men hem moeten veranke ren in de organen zelve van het centraal gezag dan zal men in het hoogstens wel gemeend orgaan van den Staat, door middel van de samenstelling der politieke vertegen woordiging, waaraan tevens de uitvoerende macht verantwoordelijk is, hem blijvend moeten opnemen. Wordt aldus te werk gegaan, dan geschiedt niet anders, dan dat in den Staat, die volks invloed tot een zijner pijlers heeft, de volksin vloed wordt opgebouwd uit de natuurlyke dee len, welke zich binnen het staatskader hebben gevormd. Dan wordt niet anders gedaan dan de Staat beter geschikt maken voor zijn doel: de bevordering van het welzyn der totaliteit, welke op territoriale gemeenschappeiykheid en maatschappeiyke verscheidenheid is gebouwd. Zoo wordt door de wyziging der politieke vertegenwoordiging in corporatieve richting, de synthese verwezeniykt tusschen den Staat als de hoogste en op het algemeen welzyn gerichte gemeenschapseenheid in de natuurlyke orde, en de corporaties, als organismen-met-een-eigen- doel en tegelijkertijd deelen-van-den-Staat. Zoo wordt gebouwd een corporatieve Staat, waarin het volk aan de behartiging van het Staats doel zijn beginselen ten grondslag legt langs den weg züner politieke vertegenwoordiging, mede opgebouwd uit de natuurlyke, zoowel ter ritoriaal als functioneel begrensde gemeen schappen, waarin dat Staatsvolk tot organismen en deelen van den Staat is samengegroeid. Met. de gebruikeiyke peroraties besloot spr. zijn rede, na afloop waarvan hy in het gebouw dei r.k. Leergangen recipieerde. In het afgeloopen weekend zijn te Rotterdam niet minder dan drie verkeersongelukken ge beurd, die alle een doodeiyken afloop hadden. Zaterdagavond reed het 16-jarige meisje J. S. op den straatweg te Hillegersberg. Onverwachts wilde zij den weg oversteken, zonder dat zy lette op de naderende tram. Door den motor wagen van lijn 14 werd zq gegrepen en een aantal meters meegesleurd, voor de bestuurder de tram tot stilstand kon brengen. Het slacht offer werd daarop levenloos onder den wagen vandaan gehaald. Zondagmorgen stak de 52-jarige J. H. v. d. K.,. de Polderlaan over. De man was stokdoof en daardoor bemerkte hy niet, dat een tram wagen van lyn 9 naderde. De bestuurder kon den motorwagen niet meer bytijds tot stilstand brengen en K. werd gegrepen. Per auto van den G.G.D. is hy naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij kort na aankomst^ overleed. Zondagavond reed J. uit Zoetermeer op zyn motor achter een tram op de Mathenesserlaan. J. wilde links achter de tram om ryden, en reed daardoor in volle vaart tegen een tram aan, die van de andere richting kwam. J. werd op slag gedood; de duo-passagier, J. P., uit Hil versum, kreeg een zware hersenschudding. De recherche te Maastricht heeft Zaterdag avond een dubbel gevaariyk heerschap gear resteerd. Het was de 29-jarige Duitscher D., die reeds eenige dagen in een hotel te Maastricht ver bleef onder een valschen naam. Hy maakte flinke verteringen, waarbü hy zich uitgaf als Duitsch politie-beambte. D. was absoluut zon der eenige middelen van bestaan en hy had zelfs onder valsche voorspiegelingen van een inwoner van Maastricht een bedrag van f 10 weten te leenen. By nader onderzoek bleek, dat D wegens oplichting reeds werd gezocht door de Duitsche politie. Bij arrestatie werd een geladen revolver op hem bevonden. Hy zal ter beschikking van de Justitie gesteld worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5