VOLENDAM MOET EEN PUNT AAN DE MEER AFSTAAN a Euwe heeft de beste kansen in de tweede partij DERDE OVERWINNING VAN R.K.N.A.C. ?5£ NA VEERTIJ ZETTEN AFGEBROKEN Hü! MAANDAG 7 OCTOBER 1935 VAN HET KATHOLIEKE KAMP Vosta verliest met 2I van S.D.O.U.C. Onze Gezellen winnen met I0 van S.D.O. - D.H.L. klopt Graaf Willem met 10 V.V.A. klopt V.V.IJ. met groote cijfers ci, v- v- L- ^hevremont 8t>, Ö.H.L. goed op dreef 'roaf Willem moest met 10 het onderspit delven Uitstekend werk van de Meer Volendam kan het niet verder dan een gelijk spel brengen V.V.A. klopt V.V.Y. met 7-2 Rust kwam met gelijken stand V.V.Z. toont zijn kracht Wilskracht kan het in Zaandam niet bolwerken en verliest met 3I HH G.D.A. en Leonidas spelen gelijk Vlak voor het einde maakten de Rotterdammers gelijk Kleine overwinning van E.M.M. Hilversummers klopten H.M.S. met 32 Onze Gezellen winnen met „the odd goal" S.D.O. was niet fortuinlijk OostenrijkHongarije 44 DenemarkenFinland 51 WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN De algemeene opinie is, dat onze landgenoot deze partij zal winnen Aljechin pessimistisch gestemd Spartaan haalt 2-0 achterstand in Gelijk spel tegen S. J. C. te Noordwijk K.N.V.B, Verdiende overwinning van R.C.H. Ajax verliest met het eenige doel punt van den wedstrijd D.F.C. verspeelt zijn eerste punt Excelsior weerstaat de Dordtenaren "UIT DE SPORTWERELD OHM* Het was gisteren uitstekend voetbalweer en zonder de minste stagnatie kon het ge- heele programma van den I. V. C. B. wor- den afgewerkt. Over het algemeen vielen er a°rmale nitslagen te noteeren en van be- Paald groote verrassingen kan men eigen- Hik niet spreken. Wei hebben hier en daar de leidende clubs het niet gemakkelijk ge- 'la^> zooals uit de uitslagen dan ook wel klükt. Hi Zuid I heeft R. K. N. A. C. ook zijn derden omrijd tot een goed einde gebracht en weder- jjj keide punten veroverd maar het heeft in de gelijke ontmoeting tegen Chevremont ge- cht gespannen, zooals de uitslag 43 voor het N" A' c- wel laat zien. Kerkrade heeft he v?uis tegen R. K. O. N. S niet verder kun- n brengen dan een gelijk spel in een wedstrijd, aarin geen enkel doelpunt werd gescoord. Kim- a bleef in de running door Valkenburg in aastricht met 31 te kloppen en Caesar toon- ei opnieuw zün kracht door R. K. V. V. L. in huis een 52 nederlaag toe te brengen, de jieri veroverde zijn eerste punt door tegen Sittardsche Boys met 11 gelijk te spelen. K- N. A. C. yaesar 5'hibria ^erkrade 'H. Boys Geleen0' N' S' Valkenburg V0]H II heeft R.K.T.V.V. in Weert niet den club kunnen veroveren en de Tilburgsche Beiük- tegen Wilhelmina met een puntloos Ziin Spel genoegen moeten nemen. Mulo stelde Bov aan^lang niet teleur en klopte de Venlosche scheS 62' terwijl ook de andere Helmond en C een Solden dag had, want Kolping naamln tangen met 20 van de club van dien fyte - v- B. zorgde voor een verrassing door de r m Blerick beide punten te ontnemen en behs»ufenaren met 3—1 te verslaan. Brabantia Besi tt zijn eerste overwinning ten koste van delven °°ruit, dat met 30 het onderspit moest H-R.T.v.V. Mulo Mevo ^'Jhelraina S.vbBantia Jongen vem Hest 3 3 6 X04 3 2 X 4 9—5 3 2 1 4 6—6 3 1 1 X 3 3—3 2 2 2 3—3 2 1 X 2 4—5 3 1 2 2 7—8 3 2 1 2 3—6 3 I 2 X X4 X X X—3 etn. Boys Vooruit 3 3 2 1 2 2 3 2 3 2 1 7—2 14—5 45 2—1 2—0 3—3 55 4—5 2—9 2—13 2^j bet Oosten won S.D.O.U.C. in Ulft met ben tl™ Vosta, zoodat de afdeelingskampioe- eh v <ans °°k de eerste punten binnen hebben d0o D Z. gaf zijn aanhang reden tot juichen sChp Ern°s met een 10 nederlaag naar En- Van™; terug te zenden. Vogido heeft de eer ter Wente opgehouden door Altior in Deven- biet 21 te verslaan. ^biT».. - 2 4 2 4 2—14 1—12 1—12 1—22 óffers gerenberg 'gido O.U.C. 2 2 3 2 2 3 1 2 1 2 1 9—3 8—4 7—9 5—5 66 4—8 2—2 3—4 0—1 3D j*d West I heeft V.V.A. laten zien. dat de eg—vendammers van plan zijn om ook in de V ji klasse een woordje mee te spreken. V. klo Werd in Amsterdam-Noord met 7—2 ge- hiei en dlt succes beeft het vertrouwen in de We eerste klassers, na hun onfortuinlijk .De eerste aanvallen waren voor de thuis- OjJ Toen kwamen de Hollandsche Leeuwen sle ®',ten en belaagden de G. Willem-veste en dnpi ten koste van een drietal corners werden lanBPunten voorkomen. Nadat Zinnen juist bsd gekopt, opende Alsemgeest de score. Ver,Philippus kreeg nog eenige schoten te bos- en en SIe kreeg aan de andere zijde Zonrf8fn goede kans, die echter onbenut bleef dp.. de rust kwam met een kleinen voorsprong uev Delftenaren. Visrp de tweede helft pakten de gastheeren ste- d6 I aan> doch met het korte samenspel wist U D.H.L.-achterhoede raad en gaf den Hage- j rs geen schijn van kans. jgjf-hgzamerhand kwamen de gasten weer op- betr? en vo'§de aanval op aanval. Steeds was te Alsemgeest die den bal keurig vrü maak- Met V°°r gaf' doch ook hier faalde het schot ÖIÏTeen hard schot van KernPerman had de dopjl doeIman geen moeite. Ook de Haagsche en Verdediger kwijtte zich goed van zijn taak keer^81 een'ge harde schoten van Zinnen te de „en- Met onveranderden stand brak het ein- debuut, weer hersteld. De Meer verrichtte even eens uitstekend werk, want de Amsterdammers slaagden er in den landskampioen een punt te ontnemen, daar Volendam het niet verder kon brengen dan een 22 gelijk spel. V.V.Z. zette ook zijn tweeden wedstrijd in een overwinning om, waarvan Wilskracht, dat met 31 geklopt werd, het slachtoffer was. E.M.M. kan tevreden zijn over zijn 32 overwinning op H.M.S., dat tot nu wel wat beneden de verwachtingen blijft, terwijl Onze Gezellen wederom succes hadden en S.D.O. in Bussum met 10 klopten. V.V.Z. 2 2 4 7— 2 Onze Gezellen 2 2 4 3— X Volendam 2 X 1 3 5— 2 E.M.M. 2 X X 3 6— 5 V.VA. 2 X X 2 8— 4 De Meer X X X 2— 2 S.D.O. 2 X X X 3— 4 Wilskracht X 1 X— 3 H.M.S. 2 2 3— 7 V.V.IJ. 2 2 2—X0 In West II hebben G. D. A. en Leonidas met 22 gelijk gespeeld en de andere Rotterdamsche club behaalde in Noordwijk hetzelfde resultaat tegen S. J. C., zoodat in deze afdeeling gisteren in twee van de drie gespeelde wedstrijden de ptinten werden gedeeld. Graaf Willem ging in zijn eersten wedstrijd met 10 ten onder te gen D. H. L. G.D.A. 2 11 3 6— 3 Santpoort 11 2 6— 1 H.BC. 11 2 5— 2 T.Y.B.B. 11 2 5— 2 Leonidas 2—2 2 3— 3 Spartaan 2—2 2 3— 3 D.H.L. 2 1 1 2 2— 4 S.J.C. 3—1 2 1 5 13 Graaf Willem 1 1 0— 1 D.E.M. Beide elftallen zijn volledig als Kloosterman voor De Meer aftrapt. Veel geluk heeft hij hier niet mee, want direct wordt de bal overgenomen en voor de De Meer-defensie ingespeeld is, wordt Hoeboer op onhoudbare wijze gepasseerd (01). De rood-zwart ondernemen eenige aanvallen, die lang niet. ongevaarlijk zijn, maar Sier is op z'n post en Tenniglo verspeelt door te lang wachten een goede schietkans. Tot de rust blijft De Meer dan sterker. De halflinie steunde den aanval, waar Kloosterman echter geschaduwd werd, zoodat het beslissende schot ontbrak. Vermelding verdient nog een schot van Van Veen, dat Sier eenigszins fortunilijk tot corner kon slaan, die echter niets opleverde. Na de hervatting is het spel nauwe lijks weer begonnen of Koning, de linksbuiten, die even ongedekt staat, neemt z'n kans waar. Het harde schot weet Hoeboer al vallende weg te slaan, maar Bont is er direct bij en schiet in (02). Volendam wordt nu teruggedrongen, maar nu toont het backstel welk deel het ge had heeft in de afgeloopen overwinningenreeks. Alles wordt geretourneerd. Na een half uur verslapt het spel. Er zijn nog acht minuten te spelen, als het onverwachte gebeurt. Een voor zet van Tenniglo belandt bij v. Veen, die met 'n langen haal den bal in 't uiterste hoekje in schiet (12). De Meer is nu niet meer te hou den en aanval op aanval volgt en werkelijk, een hoog schot van spil Blank wordt door Sier verkeerd beoordeeld en het is 22. Het gejuich in het Meerkamp is begrijpelijk. Dat Volendam intusschen niet stilzit bewijst een scrimmage voor 't Meer-doel, waar Schoon net op het nippertje kan redden ten koste van een corner. Als weer wordt uitgeschoten is 't einde daar van een mooien wedstrijd, waartn een tech nisch iets beter spelend Volendam een gelijk waardige Meerploeg tegenover zich vond. Onmiddellijk na het aanvangssignaal zet V.V.A. eenige goede aanvallen op het blijkt spoedig dat de thuisclub een goeden wedstrijd speelt. Het duurde niet lang of W Letschert en Reuser Lebben V.V.A. een 20 voorsprong bezorgd. Hierdoor wordt het spel van V.V.A. niet gunstig beïnvloed. Het spel wordt al thans niet meer zoo goed open gehouden en dit short-passing stelt V.V.IJ. steeds in staat tijdig in te grijpen. Aan den anderen kant profiteert Tersteeg tweemaal van fouten, een van de ach terhoede en één van den scheidsrechter. Met ge lijken stand breekt de rust aan. Na de rust toont het binnentrio van V. V. A. eerst waartoe het in staat is. Z"onder dat Moes in het V.V.IJ.-doel iets aan deze doelpunten- reeks kon verhinderen scoort Tushuizen kort achter elkander vier maal, waarvan vooral het vijfde en zesde doelpunt juweeltjes waren. Bij een prachtigen snellen aanval doelpunt W. Let schert met een prachtigen kopbal. V.V.A. vindt het nu welletjes en verslapt eenigszins waarvan de bezoekers gebruik maken om geleidelijk meer in het offensief te komen, maar hun voorhoede speelt te peuterig en schiet te slecht om succes te hebben. Alhoewel het spel nu meer verdeeld is, bijft V.V.A. gevaarlijk en dit spelbeeld, on danks dat er nog verder gescoord wordt, blijft tot het einde gehandhaafd. Wilskracht speelt met den wind in den rug en begint onmiddellijk zeer sterk aan te val len. De snelle vleugels worden goed in het spel betrokken en deWZ-achterhoede moet alles in het werk stellen om doelpunten te voorko men. Na circa 15 min. komt de WZ-aanval in actie. De bal gaat keurig van man tot man en vooral de Lange geeft een serie prachtige voor zetten, doch Borburg is ook in goede conditie. Wederom een aanval over beide vleugels, een voorzet en v. 't Ent scoort, 10. Een zeer gevaarlijk moment ontstaat voor 't VVZ-doel,' als drie Wilskrachtspelers voor open doel komen, doch de bal gaat nog naast. Even later weet Wiegman fraai een feilen schuiver van Spiekerman tot corner te slaan. Hierna treedt de rust in. Na de rust valt de thuisclub snel aan. Wij- benga en De Lange zijn steeds in actie en hun snelle rennen stichten herhaaldelijk verwar ring in de Wilskracht-verdediging. Plotseling maakt Wilskracht gelijk, als de rechtsbuiten een hard schot inzendt, dat via een VVZ-back in het VVZ-doel terecht komt. Met snelle open aan vallen wordt de Amsterdamsche veste door WZ bestormd en als van Halderen een zeer hard schot inzendt, heeft Borburg den bal niet vast en de WZ-midvoor deponeert den bal in het net, 21. Uit een voorzet van Wiibenga scoort de VVZ- midvoor het derde doelpunt. Het laatste kwartier laat een groot WZ-over- wicht zien. Herhaaldelijk wordt het Wilskracht- doel bestookt. Schot op schot valt, doch Bor burg houdt zich schitterend en laat zich niet meer verrassen. Met 31-stand komt het einde. De gasten pakten direct flink aan en wisten het spel naar de GDA-helft te verplaatsen. GDA hield over het algemeen het spel veel te kort, terwijl de halflinie onvoldoende steun de. Leonidas bleef sterker en vooral de vleugel Vloeimansv. d. Sande leverde steeds gevaar op. Op een moment kreeg Vloeimans den bal te pakken en passeerde handig naar v. d. San- de die de score opende (01). GDA kreeg hierna eenige kanten waarbij Lint echter juist naast of over kopte. Toen de thuisclub een corner te nemen kreeg scoorde Steentjes met een keurig diagonaal schot den gelijkmaker (11). Na de hervatting was Peters bij GDA ver vangen door Hartman, waardoor de linkervleu gel van de thuisclub zeer verzwakt was. Leonidas was sterker doch de Haagsche ver dediging weerde zich krachtig. Een snelle door braak van G.D.A. stelde J. Nederpel in de ge legenheid goed voor te zetten en de toeloopende Lint bracht met een keurig schot den stand op 2—1. In de laatste minuut wist v. d. Sande aan zijn bewakers te ontsnappen en scoorde den gelijkmaker (22). De goede tijd voor de beoefening van de wintersporten breekt weldra weer aan en met het oog op de a.s. Olympische Winterspelen zal er duchtig getraind worden In het eerste kwartier verkennen beide ploe gen het terrein, waarbij de kracht der verde diging enkele malen op de proef wordt gesteld. Voorloopig zijn de beide achterhoedes meester van het veld, terwijl de spaarzaam geboden kansen niet worden benut. De Hilversummers zijn een tikje in de meer derheid, waaraan zij na een half uur spelen uitdrukking kunnen geven. Bij een wegens hands toegekenden vrijen schop schiet v. Poort hard in, (10). De Utrechtenaren maken in de tweede helft zeer spoedig gelijk, als bij een scrimmage de bal via een aantal beenen in het doel verdwijnt (11). De thuisclub herneemt de leiding door v. d. Schoorbrugge, die uit een corner inschiet. Van grooten afstand lost v. Poort een onver- wachtsch schot, dat den Utrechtschen doelman volkomen verrast (31). In de laatste minuten zet HMS alles op den aanval en bij een doorbraak weet Sinnige fraai te doelpunten, waarna de stand geen veran dering meer ondergaat (32). Reeds direct na den aftrap zijn de S.D.O.-ers in de meerderheid, doch het blijkt al spoedig, dat de Gezellen-verdediging, met den doelman als uitblinker, niet gemakkelijk te passeeren is. Het te korte aanvalsspel der Bussumers le vert voor de Haarlemsche verdediging geen moeilijkheden op en waar S.D.O. hardnekkig in dit aanvalsspel blijft volharden, wordt tegen de hechte Gezellen-verdediging geen resultaat bereikt. De goed spelende back- en halflinie der thuisclub slaagt er in de weinige aanval len der gasten af te slaan, waarvan diverse nog strandden op buitenspel. Rust komt met blan ken stand. Na de thee beheerscht SD.O. opnieuw het spel. Een hoog schot van v. Eijden vangt de Gezellen-doelman uitstekend, terwijl hij daarna eenige kogels van Passmann met moeite tot corner verwerkt. Een harde schuiver van Mo lenaar gaat langs den doelman, doch via den doelpaal komt de bal weer in het veld. De spo radische uitvallen der gasten zijn door hun open karakter zeer gevaarlijk. Even voor het einde wordt een dezer uitvallen S.D.O. nood lottig, als een voorzet van links door den Ge- zellen-midvoor in een doelpunt wordt omgezet (01). Het einde brengt den gasten een ge flatteerde overwinning. Voor 40.000 toeschouwers werd te Weenen voor den Europa-beker de voetbalwedstrijd Oosten rijkHongarije gespeeld. Hongarije leidde met de pauze met 42, doch in de tweede helft wist Oostenrijk den stand gelijk te maken. Met 4—4 kwam het einde. Te Kopenhagen werd voor 25.000 toeschouwers de voetbal-landenwedstrijd DenemarkenFin land gespeeld, welke door de Denen met groote cijfers werd gewonnen. Voor de rust wist Denemarken drie doelpunten te scoren, n.L door Thielsen en twee door Ulda- ler. Direct na de rust verkleinde Finland door den rechtbinnen Groenlund den achterstand doch de Deensche linksbuiten Knud Soerensen en de rechtsbinnen Kleven vergrootten den voor sprong tot 51, waarmede het einde kwam. Zondagavond was het strijdperk van 't tour- nooi om het wereldkampioenschap verplaatst naar de Militiezaal te Amsterdam, waar 't grootste deel der partijen zal worden gespeeld. Om half zes betraden de twee matadoren met hun secondanten de arena en de toumooi- leider gaf het signaal voor den aanvang. Zeer verheugend was het goede humeur van Euwe, die verklaarde, ondanks zijn eerste ne derlaag zich niet te laten deprimeeren. Hij er kende, dat de wereldkampioen op zijn sterkst gespeeld had en hij hoopte, dat voor hem een goede dag zou komen. Aljechin verklaarde vóór de match, er spe ciaal op voorbereid te zijn, indien het hem in den beginne tegen mocht loopen zijn tegen slagen te dragen en zich daarna geheel te ge ven om goed op dreef te komen. Men was op een levendig aanvalsspel met sensationeele ontwikkeling voorbereid en de verwachtingen zouden niet teleurgesteld wor den. Het verloop der partij was: Grünf eld-verdediging Wit dr. M. Euwe, zwart dr. A. Aljechin. 1. d2-d4, Pg8-f6; 2. c2-c4, g7-g6; 3. Pbl-c3, d7-d5. De bekende Grünfeld-variant, die in den laatsten tijd weer door Flohr in de mode ge bracht werd. 4. Ddl-b3 De zet van Botwinnik, die dikwijls ook door Euwe aangewend wordt. 4. d5xc4; 5. Db3xc4, Lc8-e6. Op Lf8-g7 zou wit mpt e2-e4 niet alleen een sterk centrum verkrijgen, doch tevens 'n gun stig figurenspel. De scherpe tekstzet wil in de eerste plaats de witte dame deplaceeren. 6. Dc4b5 (schaak) In aanmerking kwam ook Dd3 6. - Pb8c6 7. Pgl—f3 Ta8b8 Alvorens zijn ontwikkeling te voltooien dekt zwart eerst pion b7 8. Pf3e5 Na lang nadenken besloot Euwe tot dezen zet. De meeste aanwezigen hadden echter e2 e4 verwacht, het schijnt echter, dat Euwe er de voorkeur aan gaf om op het behoud van de twee loopers te spelen en met een klein voordeel genoegen te nemen. In de andere va riant zou zwart meer tegenkansen gekregen hebben. Bovendien is de tekstzet scherp. 8. Le6—d7 min of meer gedwongen. 9. Pe5 x d7 Dd8xd7x 10. d4d5 Pc6d4 11. Db5d3 e7e5 Sterker dan c5? Waarop wit met Lelf4 de sterke diagonaal h2b8, met tempowinst zou kunnen bezetten. Het heeft den schijn, alsof zwart de moeilijkheden van de opening reeds te boven is. De twee loopers van wit kunnen in verband met het te vormen centrum een aanval op den zwarten koning ontplooien. 12. e2e3 Pd4—f5 13. e3e4 Pf5d6 In de zaal der toeschouwers, waar aan bor den geanalyseerd wordt, werd door groepjes van aanstaande .meesters" Pf5d4 verwacht. Op d6 staat het paard echter beter, van waar uit het de velden e4 eb c4 observeert en bo vendien beter ter verdediging van zijn koning dienst doet. 14. f2—f4 Solider ziet Lfle2 er uit, maar wit moet scherp te werk gaan, wil hij iets uit de ope ning „halen." 14. Dd7e7 15. Lel—e3 De inleiding tot een pionoffer. Wit wil spoe dig rocheeren, teneinde een aanval tegen den zwarten koning op touw te zetten. Stand na 15. Lele3 Wit: Kei, Dd3, Tal en hl, Pc3, Le3 en fl pionnen: a2, b2, d5, e4, f4, g2, h2. Zwart: Ke8, De7, Tb8 en h8 Pd6 en f6, Lf8, pionnen: a7, b7, c7, eö, f7, g6 en h7. 15. Pf6g4 op e5xf4 zou Le3xa7, Tb8a8, La7d4 met eventueel 0—0—0 gevolgd zijn. 16 Le3xa7 Th808 17. h2—h3! Dit was de opzet van Le3. Wit wint nu een pion. Ofschoon dan loopers van ongelijke kleur overblijven, behoudt wit toch de beste kansen. 17. Ta8xa7 18. h3xg4 1A8g7 19. Dd3—e3 Ta7—a5 20. f4—f5 Lg7—f6 Natuurlijk mag g4—g5 niet toegelaten worden en bovendien wil de zwarte looper op g5 komen, vanwaar uit hij de geheele diagonaal cl—h6 be strijkt. 21 a2a4 Wit speelt op beide vleugels. De bedoeling is om later b2—b4 te laten volgen en hiermede de tweede lijn voor de torens vrij te maken. 21 lf6h4t lokt g2—g3 uit. 22. g2g3 Lh4g5 23. De3—f3 0—0 24. b2b4 Iets riskant gespeeld. Deze zet neemt te veel verplichting op zich. Aan den anderen kant bestaat de mogelijkheid een vrijpion op den dame-vleugel te verkrijgen. 24. Ta5—a8 25. Tal—a2 In aanmerking kwam volgens Meester Ma- roczy Tbl maar wit behoudt zich de mogelijk heid voor Tbl te kunnen spelen met eventuee- len koningsaanval. 25. Pd5—e8 Het paard wil naar f6 en event. d7, waar het een meer agressieve positie innemen kan. 26. Ta2b2 Het blijkt reeds dat 25. Talbl beter was. In ieder geval had wit geen tempo verloren. 28. Pe8—f6 27. Lfl—e2 c7c6 In verband met de ontstane zwakte van b4, wij zwart de b- en d-lijn openen. Het is won derlijk te zien hoe de wereldkampioen na eerst gedrukt gestaan te hebben, zich op meesterlijke wijze tegenkansen weet te verschaffen. Alhoe wel wit 1 pion meer heeft, maakt zijn positie niet meer dien goeden indruk als eenige zetten terug. 28. 29. d5xc6 0—0 b7xc6 Wit moet langzamerhand zijn koning in vei ligheid brengen. Op el stond hij eenigszins be dreigd. 29. Ta8—d8 De andere toren moet op f8 blijven voor het geval wit de lijn opent. 30. Kgl—g2 Om eventueele schaakjes uit den weg te gaan. 30. Td8d4 31. b4b5 c6x b5 32. a4xb5 Tf8—b8 33. f5 X g6 n x gö 34. b5—b6 Wit's hoop is natuurlijk op den vrijen b-pion gevestigd, welke ineens een dreigende houding aanneemt. 34. De7—b7 Valt pion e4 aan en blokkeert tegelijk den witten pion. 35. Kg2h.3 Slecht zou zijn g x e4 wegens dameruil en het eindspel is voor wit gewonnen. De vrijpion is dan moeilijk te stoppen. 35. Td4d6 36. Pc3d5! Kg8g7 Na ruil der paarden zou wit twee vrijpionnen hebben. 37. Tb2c2? Met Tflcl was de winst voor wit alleen een kwestie van tijd. Er had voorloopig ge dreigd Ta7. Euwe verkeerde echter in hoogsten tijdnood en dacht ook met dezen zet een goede winstkans te behouden. 37 .Pf6xd5 38. e4xd5 Td6xb6 39. Tc2c6! Tb6xc6 40. d5 x c6 Db7e7 In deze stelling is de partij afgebroken. Wit (Euwe) heeft zijn zet (vergezeld in een enve loppe) afgegeven. De stand is: Wit: Kh3, Df3, Tfl, Le2, pionnen: c6, g3, g4. Zwart: Kg7, De7, Tb8, Lg5, pionnen: e5, g6, h7. De algemeene opinie is, dat Euwe deze partij zal winnen. Zelfs Aljechin was zeer pessimis tisch gestemd. S.J.C. trekt dadelijk na den aftrap ten aan val. De middenvoor breekt goed door en geeft den bal even aan zijn linksbinnen, die onhoud baar inschiet (10). S.J.C. is goed op dreef en spoedig zijn de gastheeren voor het Rotter damsche doel. S.J.C. krijgt dan een strafschop te nemen, die door Van den Berg wordt benut (20). Het spel gaat hierna eenigen tijd gelijk op. Daarna ontkomt S.J.C. op gelukkige wijze aan 'n tegenpunt, als de linksbinnen der gasten in vrije positie naast schiet. Spartaan komt in den aanval en er ontstaan gevaarlijke oogen- blikken voor het S.J.C.-doel. Voor de rust wordt er echter niet meer gescoord. Spartaan begint de tweede helft goed en spoedig komt er succes, als de middenvoor in schiet (21). Spartaan is nu niet te houden. De aanvallen der Rotterdammers zijn zeer ge vaarlijk en als de rechtsbinnen het leder goed toegespeeld krijgt, doelpunt hij fraai (22). S.J.C. komt weer goed opzetten en het Spar- taandoel wordt bekogeld, maar de achterhoede der gasten blijft den toestand meester. Den resteerenden tijd gaat het spel op en neer met wisselende kansen en verdere doelpunten blij ven uit De eerste aanvallen zijn voor RCH, waarbij al dadelijk het Ajax-doel in gevaar verkeert. Een snelle doorbraak van de Amsterdammers maakt Metten onschadelijk, waarna Roeg plot seling in buitenspelpositie scoort, hetgeen den scheidsrechter niet ontgaat. Lenselink krijgt daarna gelegenheid enkele scherpe voorzetten te geven, die telkens gevaar opleveren, maar steeds is Keyzer op zijn post. Het spel ver plaatst zich snel van doel tot doel, hoewel RCH telkens weer iets in de meerderheid is. De Ajax-verdediging heeft alle aandacht noodig voor den telkens weer terug komenden Racing- aanval, die het, dank zij vooral het goed kee pen van Keyzer, maar niet tot een doelpunt kan brengen, hoewel het spelbeeld dit alleszïns gerechtvaardigd zou hebben. Kort voor half time wordt nog een corner op het RCH-doel genomen, doch Metten, goed gesteund door Kors en Prevost, keert alle gevaar, zoodat met 00 gedraaid wordt. Na de hervatting schijnt Ajax zich in te gaan stellen op den aanval, RCH daarentegen laat zich niet overrompelen en weet den druk moe dig te weerstaan, waarbij het weer de verdedi ging is, die zich onderscheidt. Eenmaal weer wat losgewerkt, gaat de voorhoede er ook weer op uit en na ongeveer een kwartier spelen ont staat een scrimmage voor het Ajax-doel, waar uit Hoogendoorn met een goed geplaatst schot Keyzer passeert (10). Dit doelpunt ontketent aan de duizendkoppige menigte een oorverdoo- vend enthousiasme, waaruit de RCH-ers kracht schijnen te putten om zich staande te houden. Ajax zet alles op den aanval, RCH blijft in de zelfde opstelling doorspelen, belaagt herhaalde lijk het Amsterdamsche doel, zonder nochtans de score te kunnen verhoogen. Intusschen ge lukt het ook den Amsterdammers niet om Pre vost c.s. te overrompelen en hoewel de spanning met de minuut stijgt, RCH houdt zich staande en als het einde aanbreekt, hebben Ruis c.s. een volkomen verdiende 10 overwinning behaald. D.F.C. begint met snelle open aanvallen, die echter ongevaarlijk zijn. De minder talrijke aanvallen van Excelsior zijn steeds gevaarlij ker. Langzamerhand komt er meer teekening in het spel en de partijen zijn dan volkomen aan elkaar gewaagd. Na een half uur wordt Diepstraten door Bouter vervangen. Verschil lende corners blijven op de Dordtsche veste re sultaatloos en Niehoff heeft pech als hij zich vrijmaakt en tegen de deklat knalt. Na de thee is Excelsior direct sterker, maar hoe de gastheeren ook zwoegen doelman Kasteel is in goeden vorm en weert alles af. Daar Mijnders door Agterberg geducht be waakt wordt is de D.F.C-aanval lam geslagen. Excelsior had een kleine zege wel verdiend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9