Na de jongste kabinetscrisis Men iMjftonó: Vo MARIA-STICHTING 490 O PROF. AALBERSE VOOR DE KIEZERS 2?5 p DINSDAG 8 OCTOBER 1935 Een uiteenzetting van het econo misch meeningsverschil en het politieke conflict Wijs en voorzichtig tot in 't stoutmoedige Het politieke conflict De uiterste noodzaak Een royementskwestie IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Mr. van Doorne contra het bestuur van de A. V. R. O. SCHIP VERMIST Kokend water over baby Sigarenfabriek gesloten De Vermeer-tentoonstelling verlengd Examen Wiskunde L.O. Apothekersassistent UIT DEN OMTREK BLOEMEND AAL VELSEN ZAANDAM 202 RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN GROOTE MOGELIJKHEDEN DOCHTER MET VITRIOOL GEWORPEN Drie jaar gevangenisstraf geëischt OP ONTVANGER INGEREDEN INBREKERS VEROORDEELD Lijk aangespoeld Ook voor de jeugd vind! U in de V D magazijnen een groote sorteering Mantels en Jurken van solide kwaliteit in aardige dessins en in zeer lagen prijs. Keurig Manteltje geh. wollen velours, breede bontgarn. en aparte gestikte brandenbourghs, geheel gevoerd, div. kleuren, leeftijd 2 j. Aardig Baby jurkje, in wollen perletta, moderne garneering, in de kleuren bleu, rood, groen, maten 45-65 Schitterende Kindermantel, van prftna ge heel wollen velours diagonal met breede bontcol en bontgameering, aparte rug en zakjes, met ceintuur, in terra, groen élQ(ï en marine, leeftijd 5 jaar Degelijke Najaarsmantel, zeer geschikt voor de school, zware wollen stof, modern doorgestikte revers, kraag en rug, leuke ruime zakken en rugvoering, leeftijd 5-6 jaar D Leuke Kinderjurk, in wollen fantasiestof, met jeugdig wit piqué kraagje, in de kleuren bleu, terra en groen, maten yf 50 60 tot 100H In Krasnapolsky te Amsterdam is Maandag avond een groote kiezersbijeenkomst belegd door het R.K. Kieskringbestuur, in welke bijeen komst de voorzitter van de R.K. Tweede Kamer fractie, prof. mr. P. J. M. Aalberse, het woord heeft gevoerd. De vergadering, die geleid werd door den heer C. Berger en welke druk was bezocht, werd ba. bijgewoond door den Hoog Eerw. Heer Öeken van Amsterdam, Mgr. dr. G. C. van ^oort en door den voorzitter van de R. K. Staatspartij, mr. C. J. Goseling. Nadat de voorzitter met een kort woord den £Preker had ingeleid, was het woord aan prof. Aalberse, die aanving met mede te deelen, dat hü oorspronkelijk op 4 October, den feestdag van St. Pranciscus spreken zou, doch dat dit toen haar 7 October, den dag waarop onze ïsraélie- tische medeburgers Grooten Verzoendag vieren, Verschoven werd. Klaarblijkelijk is dus het Kieskringbestuur hiet de meest vredelievende gevoelens bezield 6eweest_ Eerlijk duurt lang, ook in de politiek en haarom zal spr. eerlijk en oprecht hier ver tellen hoe de politieke crisis ontstond, verliep eH eindigde. Het economisch meeningsverschil en het po- htieke conflict houden weliswaar nauw met el kaar verband, maar 't lijkt spr. toch beter ze a&onderlijk te behandelen. Tusschen het kabinet en de Katholieke Ka merfractie was een economisch meeningsver schil ontstaan met name over de opvatting °Hitrent den oorsprong, het wezen en het ver kop van de wereldcrisis. Hat de Katholieken hun opvattingen dien- ingaande eerst onder het kabinet-Colijn zou den hebben kenbaar gemaakt bestrijdt spr., die eraan herinnert dat hij kort na Mgr. Nolens' hood onder het kabinet-Ruys de Beerenbrouck Van die opvattingen blijk heeft gegeven. Dit standpunt komt daarop neer, dat iedere m&fe in wezen niet anders is dan een ver doken evenwicht tusschen productie en con sumptie. Deze crisis echter is van een geheel anderen aard dan die der crises, waaraan Jvij in de negentiende eeuw gewend waren. Dit is volgens de woorden van dr. Colijn een struc- tlireele crisis, veroorzaakt door een totalen om dekeer in de economische structuur. In de khdbouwlanden kwam steeds meer industrie. °°or den wereldoorlog werd men er voorts toe genoodzaakt zelf te voorzien in de behoefte aan jsndbouwproducten. Rationalisatie en de cp- ieving van de nationalistische gedachte brach ten voorts veel verandering in het wereldpro- ouctieproces. De totale productie was volstrekt hiet meer in verhouding tot de sterk gedaalde koopkracht. Door onze ligging in het wereldverkeer kon ten wij niet buiten de crisis blijven. Hoewel dr. Colijn den aard der crisis heel £°ed heeft ingezien, heeft hij te lang gewacht °m een houding ten aanzien van de economi sche gebeurtenissen aan te nemen. De practl- Sche mogelijkheid om tot het vrije ruilverkeer terug te keeren bestaat ten eenenmale niet. .Wij hadden een aanpassingspolitiek noodig, met echter een aanpassing, die het alleen in Verlaging der loonen zoekt. De mentaliteit van het menschdom heeft ook een groote verandering doorgemaakt; in tegen- helling tot de individueele gedachte komt het sociale moment thans steeds meer op den voor bond. Met groot genoegen nam de katholieke frac- le dan ook kennis van den passus in het pro gram van het kabinet-Colijn, dat de ordening V&H het bedrijfsleven van Staatswege diende m worden aangevat en het is de katholieke fractie geweest, die op het spoedig ter hand kernen van dit werk heeft aangedrongen Wij spreken nog te veel over de crisis, die friteljjk allang geweest is; wij moeten ons nu "'aten te plaatsen en te schikken in den toe- hand van na de crisis, door ons aan te passen met in enge, bekrompen mate, maar zoo ruim mogelijk. Alles moet er op gericht zijn om alles wat de Productiekosten drukt naar beneden te bren gen. vooral de prijzen der levensmiddelen, keding, dekking en de woninghuur moeten Hilaag. Het zal noodig zijn, dat pachten en hy potheekrenten worden verlaagd, anders zal het bedrijfsleven niet kunnen komen op een basis Van rendabiliteit. Dit wil spr. noemen consequente deflatie- ®°ütiek; slaagt de Regeering er niet in zulk politiek te voeren, dan zal op den duur aan devaluatie niet te ontkomen zijn. Ook internationaal zal een aanpassingspoli tiek moeten worden gevoerd. Steeds meer gaan te verschillende volkshuishoudingen met elkaar handelen. Wij moeten de realiteit aanvaarden Vh ons aan de totaal gewijzigde structuur van he wereldeconomie aanpassen, allereerst in onze handelspolitiek. Daarnaast is noodig een doelbewuste wijziging Van onze eigen economische structuur; de pro ductie zal moeten worden omgevormd, er zal juistere arbeidsverdeeling moeten komen. We zijn al te veel verstard in de bureaucrati sche systemen en spr. wil geenszins den kant an het Staatskapitalisme of van het Staats socialisme op. Ordening zal er moeten komen Jkn de zijde der georganiseerde maatschappij. toepen, geleid en gestimuleerd van Overheids wege. Wy moeten niet verlangend blijven terugzien haar de vleeschpotten van het Egypte der libe rie economie, maar vooruit zien. Na de pauze wilde spr. behandelen het poli tieke conflict. Nu echter reeds wilde hij als con fusie dit de vergadering medegeven: Niet het Voeren van stelselmatige oppositie is 't doel ge weest van de R. K. Kamerfractie, nimmer heert ondermijnende kritiek uitgeoefend; alleen *°U zij uiting willen geven aan hetgeen zij drin- 6eUd noodig achtte, dat zou dienen te geschie- öeh met het oog op het heden en de toekomst VaH ons Nederlandsche volk. (Applaus), Hoe is het, zoo vervolgde spr. na de pauze, fogelijk geweest, dat het economisch verschil punt leiden kon tot een politiek conflict? Waarom brak het conflict in Juli zoo plotse ling en zoo scherp uit? Er zijn daaromtrent ver scheidene legenden gevormd en al neemt spr. zoo lang mogelijk goede trouw aan, hier zijn toch legenden de wereld in gebracht, die door kwade trouw moeten zijn ingegeven. De katholieke fractie zou doelbewust op een conflict hebben aangestuurd. Dit is volmaakt in strijd met de feiten. Zulk een conflict kan alleen door een meerderheid in de Kamer wor den uitgelokt. Er is niets aangenomen of verworpen, waar door een politiek conflict kon ontstaan. Hoogstens kan men zeggen, dat de katholieke fractie het uitbreken van zulk een conflict niet heeft tegengehouden. Er dient onderscheid ge maakt tusschen de dieper liggende oorzaak en de directe aanleiding. In opvatting over de noodzakelijk te voeren economische politiek was een ingrijpend mee ningsverschil, voornamelijk over de economische politiek, de handelspolitiek en de welvaartspoli- tiek. Het kabinet-Colijn van Mei 1934 had een hy bridisch karakter en aan zulk een kabinet kon den de katholieken niet deelnemen, omdat, vooral van liberale zijde niet te verwachten was. dat medegewerkt zou worden in een economi sche richting, zooals de katholieken die voor stonden. Toen er toch Katholieken in werden opgenomen zonder ruggespraak met de Katho lieke fractie, bleef deze fractie niet anders over dan dit kabinet te gaan beschouwen als extra parlementair. Het was daarom dubbel ongewoon om aan de Katholieke fractie den eisch te stellen zich over het kabinet uit te spreken. De Regeering heeft niet willen afwachten, maar voortijdig de beslissing der Katholieke fractie willen forceeren, waardoor de mogelijk heid om zwijgend te berusten werd weggenomen. Een ontwijkend antwoord zou practisch het zelfde geweest zijn als een ontkennend ant woord. Het weigeren van een antwoord zou een lafheid zijn geweest. Aan een belofte om geen ondermijnende cri- tiek te oefenen behoefde geen behoefte te zijn, omdat zulk een critiek door de katholieke fractie niet was geleverd. Later is Dr. Colijn bijgedraaid en heeft hij gezegd, dat het als een gemoedelijk praatje van zijn kant moest worden beschouwd (hila riteit) en dat het eigenlijk alleen ging om een deel der katholieke pers. Op 23 Juli werd in een voor de katholieke fractie grievenden vorm medegedeeld, dat het kabinet geen meerderheid achter zich had. La ter is gezegd, dat was zoo niet bedoeld en na de royale verklaring van Dr. Colijn dat hij het betreurde dat de vorm voor de katholieken grie vend was, is dit incident gesloten. Sprekende over de uiterste noodzaak, zette Prof. Aalberse uiteen, dat deze eerst dan aan wezig is, wanneer wij een politiek, die wij in 's lands belang noodzakelijk achten, alleen meenen te kunnen voeren en dus alleen mo gelijk achten, door een samengaan met de S. D. A. P., als dan aan andere groote lands belangen bijv. de Defensie en de handhaving van de openbare orde en zedelijkheid, door dat samengaan geen afbreuk zal worden gedaan. In Juli waren de katholieken van meening, dat een samengaan met de S. D. A. P. toen, zoo wel op economische, politieke als financieele gronden, te ontraden viel. Noch het land, noch de katholieke fractie mocht aan dit avontuur worden gewaagd. Op de vraag, waarom het kabinet, dat acht dagen tevoren zei dat het zijn taak niet verder kon voortzetten, na acht dagen zei het wel te kunnen past slechts het antwoord: Het kabinet is uitgevaren „op hoop van zegen". Het komt er vooral op aan in welken geest en in welk tempo het program van het kabinet zal worden uitgevoerd. Spr. zou dit kabinet een „Lang zal het le ven" toegeroepen hebben. Dit is niet- precies zoo. Met Guizot heeft spr. gezegd: „Een Regeeering heeft alleen dan haar overwinning bewezen, wanneer zij erin slaagt den vrede te herstellen. Alleen in dat teeken zult gij overwonnen heb ben." „In het belang van ons land wensch ik die overwinning aaiï het Kabinet." Hiermede is voorzichtig maar precies gezegd hoe de huidige situatie is. Is er niets veranderd? Toch wel. Wij zijn een ervaring rijker geworden. Gebleken is, dat de tijd voor de vorming van een ander kabinet, dat meer in onzen geest zou handelen, nog niet gekomen is. Daar zijn voorts de aanvullingen van het Re- geeringsprogram, die, wat de practische daden betreft, ongetwijfeld het meeningsverschil tus schen ons heeft verkleind. Daar echter bij het Kabinet èn bij de fractie de algemeene inzich ten en opvattingen niet veranderd zijn, blijft er wel van de oude spanning iets over. Maar met elke spanning behoeft tot een conflict te lei den en zeker niet tot een ontijdig conflict. De positie van de Katholieke Kamerfractie is, zacht uitgedrukt, niet verzwakt. Men weet nu dat er ook voor ons een grens is, die wij niet overschrijden willen. „Wijs en voorzichtig tot in het stoutmoe dige" zou geen kwade wapenspreuk zijn van de Katholieke Kamerfractie. Wij kunnen de oprechte verzekering geven: het eenige, dat wij op het oog hebben gehad, is het algemeen Landsbelang, de welvaart van het geheele Nederlandsche volk. Een partij, die een politiek van kiezersvrees voert, is waard uiteen te spatten. Alleen een duidelijke, oprechte, doelbewuste, vertrouwen wekkende politiek, gevoerd alleen in 's Lands belang, zooals wij dat zien in het licht onzer beginselen, kan de politiek zijn van de Katho lieke Staatspartij. En het dreigement van afscheiding? Och, als het waait, vallen er altijd eenige wormstekige appelen van de boomen. Maar voor den eenen Marchant, dien wij ver loren, gaf de Voorzienigheid ons een anderen Marchant terug, die tienmaal meer voor ons waard is! (Langdurig applaus.) Wij moeten ons niet laten beangstigen. Wij hebben eenvoudig en na rijp beraad onzen plicht te doen. Vele menschen zijn geestelijk van streek. Dit bleek spr. overtuigend, toen in Juli het conflict ontstaan was. Brieven en briefkaarten met den vuilsten en grofsten inhoud werden hem toe gezonden natuurlijk bijna alle anoniem. Voor die allen koestert spr. de oprechte gevoelens, welke een man met merg in zijn knoken en durf in zijn ziel pleegt te voelen voor den lafaard, die hem stiekum achter op zijn jas durft spu wen. Maar naast die tientallen smaadschriften, kwamen er honderdtallen brieven en telegram men, uit alle oorden des lands, getuigend van instemming en aanmoediging. Daar waren er zeer vele bij van niet-Katho- lieken, van bestuursleden zelfs van Vrijzinnige, Chr. Historische en Ani-Revolutionn. kiesver- eenigingen. Zij verklaarden behoefte te hebben, hun warme instemming te betuigen. Een groep protestanten in Limburg schreef: „Wij hebben bij de Staten-verkiezingen op de Katholieke lijst gestemd. De Katholieke Staats partij is de eenige partij waarin wij nog ver trouwen stellen". Tegenover de enkele politiek onbenulligen, die ons verlieten, of die ons dreigen te verlaten, tenzij ze meerendeels uit pure domme onwe tendheid handelen, hebben ze nooit met hart staan de honderdduizenden, die zelfs in deze zware dagen van bitteren nood trouw blijven aan he katholieke vaandel. Zij zijn het vooral, die ons wijzen op onzen duren plicht, met inspanning van alle krachten alles te doen, wat in ons vermogen is. dat in Nederland een politiek wordt gevoerd, die. doel bewust en krachtdadig streeft naar opheffing van den nood, naar bevestiging van de Chris telijke grondslagen van onze Nederlandsche volksgemeenschap naar wederorganisatie van de Maatschappij en versterking van haar kracht, naar geleidelijke opleving door werkbehoud en werkverruiming, opdat ons trouwe Nederlandsche volk, na dagen van nood en ellende, God geve het weer den dageraad ga zien gloren van herleefde volkswelvaart! (Zeer langdurig applaus.) Vandaag zijn voor het Amsterdamsch ge rechtshot de pleidooien gehouden in de zaak van Mr. van Doome, advocaat te Utrecht, contra het bestuur van de A.V.R.O., naar aan leiding van zijn royement als lid van dit be stuur. In de bestuursvergadering van 13 Dec. 1930 werd Mr. van Doorne, die toen ruim drie jaar lid was van het bestuur van de A.V.R.O., ge royeerd, op grond van een aantal beschuldigin gen tegen hem uitgebracht door den voorzitter, Dr. Molhuyzen. Het verzoek van mr. van Door ne. deze beschuldigingen te doen onderzoeken door een onpartijdige commissie, werd door het bestuur niet ingewilligd en het bleek evenmin bereid mede te werken aan het onderzoek van den eereraad. De algemeene vergadering van de A.V.R.O. heeft vervolgens het royement be vestigd. De acte van beschuldiging werd niet behandeld in deze algemeene vergadering. Mr. van Doorne, die in het bezit is gekomen van een acte van beschuldiging, heeft daarop een actie tegen het bestuur van de A.V.R.O. in gesteld op grond van onrechtmatige daad en eisehte nietigverklaring van het royementsbe- sluit. De rechtbank verklaarde eischer op 12 Dec. 1933 niet ontvankelijk in zijn vordering en ver oordeelde hem tot betaling van de kosten. Mr. van Doorne teekende appèl aan tegen dit von nis. In de Hofzitting voerde eerst Mr. van Doome zelf het woord om de feiten toe te lichten, waarna mr. van Woelderen de juridische zijde van deze questie behandelde. Uitvoerig behandelde mr van Doome de ge beurtenissen, die aan het royement voorafgin gen. De bewuste bestuursvergadering was niet uit geschreven, eischer zelf was niet geconvoceerd, een der vrienden van pl., de heer HuIStijn, was opzettelijk van de vergadering weggehouden. Een onderzoek naar de beschuldigingen is ge weigerd; een onderzoek door een onpartijdigen eereraad stuitte af op onwil van het bestuur. Mr. van Doome zeide, dat van alle beschul digingen niets, maar dan ook niets waar was. Nadat Mr. van Woelderen de juridische zijde had behandeld was het woord aan de advoca ten van de A. V. R. O. Mr. J. G. Salm was met de rechtbank van oordeel, dat mr. van Doome niet meer voor den rechter kan opkomen tegen een bestuursbesluit, waartegen hij reeds de beslissing van de hoog ste instantie in de vereeniging heeft ingeroe pen. Pl. concludeerde tot afwijzing van de vorde ringen door mr. van Doome gesteld. Nadat ook Mr. Adriaanse op afwijzing van de vordering had aangedrongen, zeide mr. van Doorne nog, dat als ds president niet op beperking had aangedrongen hij ieder argu ment afzonderlijk had kunnen weerleggen Arrest 20 November. Op 6 September is het vrachtschip „Noord ster", schipper J. Huikema, uit Gent vertrok ken met bestemming Stadskanaal. Het schip was geladen met 1462 baal slakkemeel. Het laatst werd het tijdens den hevigen storm van 23 September benoorden Medemblik ge zien. Sedert dien heeft men niets meer van het schip vernomen. Maandagmorgen heeft een kind van acht maanden van den heer J. uit de Bazelstraat te Zuilen in een onbewaakt oogenblik een pan kokend water over het lichaam gekregen. In zorgwekkenden toestand werd de arme kleine naar de Rijksklinieken te Utrecht ver voerd. Met ingang van 15 October wordt te Venray de sigarenfabriek der firma Baars gesloten. De Vermeer-tentoonstelling in het nieuwe Museum Boymans te Rotterdam zal verlengd worden tot en met 20 October a.s. Het reeds zeer drukke bezoek is den laatsten tijd nog aanzienlijk opgeloopen: Zondag j.l. is, sedert de opening op 9 Juli, de 70.000ste betalende bezoeker genoteerd. DEN HAAG. Geslaagd de heeren I. J. Baart, Dordrecht en A. R. Jonker, Utrecht. AMSTERDAM. Geslaagd de dames: K. T. van der Zwaag, Zeist; M. J. ten Kortenaar, Amsterdam en de heer D. J. C. Egter van Wissekerke, Am sterdam. UTRECHT. Geslaagd: Mej. M. J. de Ridder, Utrecht, en Mej. E. A. J. H. Verzijl, Amsterdam. Burgerlijke Stand Geboren: d. van A. 'Ceu- wisseRolvers. Ondertrouwd: M. B. van de Werk en A. J. van Dijk; J. van Ter Tholen en J. E. Meer- waldt; J. Menalda van Schouwenburg en Jkvr. C. S van Panhuys. Getrouwd: H. W. Welvaart en W. R. A. Visser. Overleden: A. de Bruin, 42 jaar; M. J. G. Glasbergen, 84 jaar, wed. L. C. van Houten; E C. Snel, 73 jaar, echtg. van W. A. Wolfers, overleden te Haarlem. CENTRALE R-K. KIESVEREENTGING „RECHT EN PLICHT" Woensdag 9 October houdt de Centraie R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" te Velsen een algemeene ledenvergadering des avonds te acht uur in het Patronaatsgebouw Zeeweg te IJmuiden (O.). De agenda vermeldt o. a.: Verkiezing voorzitter en penningmeester. Be handeling van een motie, ingediend door Lant- poort II en luidende: „De Centrale R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" in de gemeente Velsen, omvattende de R.K. Kiesvereenigingen, in vergadermg bijeen, spreekt haar waardeering en vertrou wen uit in het beleid van de R. K. Tweede Kamerfractie en haar eminenten leider, prof. mr. P. J. M. Aalberse. Zij geeft uiting aan .aar groot vertrouwen, dat de R.K. Tweede Kamer fractie, trots de tegenwerking, die zij onder vindt, krachtig zal voortgaan op den ingesla gen weg ter bereiking van het gestelde oei: besluit deze motie ter kennis te brengen an de R. K. Tweede Kamerfractie, het bestuur der R. K. Staatspartij en de Pers". Verlichting van stilstaande motorrijtuigen De Zaansche Vereeniging van vrachtautohou ders heeft zich tot den gemeenteraad gewend met het verzoek ontheffing te willen verleenen van art. 16 van het nieuwe Motor- en Rijwiel-1, reglement, waarbij voorgeschreven is, dat na zonsondergang alle motorrijtuigen verlicht moe ten zijn, wanneer zij binnen de debouwdekom standplaats hebben gekozen. Zij wijzen er op, dat in alle Zaansche ge meenten en ook in de hoofdstad ontheffing a verleend. Ingebroken Te Zaandam is in den nacht van Saterdag op Zondag op drie plaatsen in het West Zijderveld ingebroken, namelijk bij de fir ma's Blees' Houtwolfabriek, de N.V. Schoemaker en den houthandel Koortwijn, waar overal een nauwkeurig onderzoek werd ingesteld in de fa- briekskantoren. De brandkasten zijn echter onaangeroerd ge bleven, terwijl verder ook zoo goed als niets werd vermist. Men vermoedt, dat hier kwajongens aan het werk zijn geweest. De vacantie is pas voorbijde jongens zijn pas hier; de stemming is nog wat gedrukt; de va cantie zit hun nog in 't hoofd en blijkbaar ook een beetje in de maag. Ik loop zoo eens de keuken binnen; „nonnen met schorten" in volle bedrijvigheid: dampende ketels op 't gloeiend fornuis; alles groot- scheepsch; een middagpotje voor 125 man. „Gaat het nog al naar uw zin?" onderbreek ik Zuster-kok, die met gespierden arm een zwaren 70-liter pot van 't eene vuur op 't andere trekt. „Dat wel, Pather; maarde jongens eten haast niet; geen eer mee te behalen" 't Is drie weken later en weer is 't: „Zuster, nog al naar uw zin?" „Zeker, Pather, en wat kunnen die jongens eten! Deze pot met „heete bliksem" ging vanmiddag heelemaal leeg".... En komen met Kerstmis de jongens thuis, dan is het zeker: wat ziet Jan er goed uit; hij is dik geworden; reclame voor het Missiehuis. En dan begin je weer te peinzen. Ja. ik zie het zoo graag: vader en moeder aan tafel; een heel stel kleuters er om heen. Moeder snijdt het brood en de kinderen doen hun best; zij eten om het meest; Jan is al een sneetje voor; maar Gerard haalt hem nog wel in: „Moeder nog een sneetje als 't U belieft." Het brood wordt steeds maar kleiner en de kinderen hebben pret. Maar vader en moeder denken: zij zijn Goddank ge zond, maar het geeft veel zorgen. En soms is het zelfs.... waar komt het eten van morgen vandaan? Heerlijk is dan dat mooie Godsvertrouwen: een menschenkind is een Gods-geschenk; Vader in den hemel zal ons helpen zorgen. Zoo denken wij ook hier; anders ging het niet. St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn. Fostrek. 120937. Father J. v. HEININGEN Over: K.J.M.V. „St. Augustinus" Als er lets is dat tegenwoordig veel geoefend wordt, dan is dit wel kritiek; in het bijzonder af brekende kritiek. Ook wij, jongeren uit de mid denklasse hebben direct het wapen van de kritiek bij de hand en weren ons er danig mede. Echter hoevelen ook jonge middenstanders! zijn er niet die kritiek oefenen zonder kennis van zaken, zonder in staat te zijn zelf te beoor- deelen of hun kritiek ook inderdaad gerechtvaar digd is? Zeer zeker is deze handelwijze afkeurenswaar dig! Maar nog erger is het, dat er tientallen Jonge middenstanders zijn, wien de gelegenheid gebo den wordt om hun kennis te verrijken, doch die met alle geweld zichzelf niet op een hooger stand punt willen stellen!!!! Het bewijs hiervan ligt toch voor de hand. Hoe gering is, in verhouding tot het aantal katho lieke middenstanders in Haarlem, het ledental van de Katholieke Jonge Middenstandsvereeni- ging „Sint Augustinus" een vereeniging, welke uitsluitend voor het welzijn van de jonge mid denstanders waarop de maatschappij zal moe ten worden opgebouwd werkt! Ook de ouders hebben hier een taak te ver vullen. Of stellen de „oude" middenstanders er geen prijs op, dat er over tien, twintig, dertig Jaar nog van middenstand gesproken wordt? Dat willen wij niet aannemen. Daarom klinke onze oproep èn tot de ouden èn tot de Jongeren nog krachtiger: „jonge middenstanders sluit U aaneen in de K.J.M.V. „Sint Augustinus". Vraagt onverwijld inlichtingen en ons aanbe velenswaardige winterorogramma bij ons secre tariaat: A. v. d. Erf. Bankastraat 21 en kom op onze wekelijksche bijeenkomsten welke lederen Donderdag aanvangen om kwart voor negen uur in de Bilderdijkzaal van restaurant Brinkmann. Groote Markt. JAN VAN DEN BERG, Voorzitter K.J.M.V. „St. Augustinus". IJMUIDEN, 8 Oct. Rijksvischafslag. Tarbot 5480 cent per kg. Griet 12.0025 per 50 kg. Tong 6495 cent per kg. Middel Schol 23 00, Zetschol 13.0023, kleine Schol 4.2014. Schar 2.5011.50 per 50 kg. Rog 5.0017 per 20 stuks. Vleet 2.50 per stuk. Pieterman en Poon 4.30 6.60. groote Schelvisch 17.0028, middel Schel- visch 14.0021, kl. midd. Schelvisch 8.00—16, kleine Schelvisch 2.80—10 per 50 kg. Kabeljauw 28.5054 per 125 kg. Gullen 4.9015 per 50 kg. Leng 11.10 per stutk. Heilbot 5874 cent per kg. Wijting 1.903.60 per 50 kg. Koolvisch 16 —70 cent per stuk. Makreel 1.80—3.20 per 50 kg. Klein middel Heek 44.00 per kist van 50 kg. Versche Haring 45.10 per kist. van de Dinsdag aan den Rijksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS Bloemendaal 550 manden 3350.Ommering 990 manden 2890.Maria 345 manden 2000. Isabel 100 manden 1470.Juliana IJm. 63 70 manden 1090.Azimuth 845 manden 2380.- K.W. 175 370.—. PEKELHARING Gorredijk 2600 LOGGERS VERSCHE HARING Sch.: 250 3260.—, 69 308101 235. WATERSTANDEN IJMUIDEN, 9 October 1935. Woed: 0.11 vm. en 092 n.m. worden U geboden door advertentie-reclame in de rubriek „Omroepers". Laat die U niet ont glippen. De prijs kan geen bezwaar zijn, want voor slechts 50 cent per regel komt Uw zaken- Omroeper onder de aandacht van 80.000 ge zinnen. De officier van justitie bij de Haagsche recht bank heeft drie jaar gevangenisstraf geëischt tegen den 66-jarigen H. P. v. B. te Den Haag, die naar aanleiding van een oneenigheid zijn dochter met vitriool geworpen heeft. Uitspraak 22 dezer. Maandag deed de Rechtbank te Maastricht uitspraak in de zaak tegen P. J. H., gedetineerd, die op 21 Juli jJ. op een sommatie van den Rijks ontvanger te St. Pieter-Maastricht om te stop pen met vol gas doorreed en den ontvanger trachtte omver te rijden. De uitspraak luidde: zes maanden gevangenis straf. Maandag deed de Rechtbank te Maastricht uitspraak in de zaak tegen H. Th. Gr., D. L. H. Br., beiden gedetineerd en A. H. L. te Heer, die zich meermalen aan inbraak en diefstal hadden schuldig gemaakt, o.a. te Canne, Lanaeken en Maastricht. De uitspraak luidde voor Gr. 2 jaar en 6 '.naan- den; Br. 6 maanden en L. 4 maanden gevange nisstraf. Op het strand ten Z.W. van Hollum op Ame land is het lijk gevonden van een manspersoon van ongeveer dertig jaar oud. Vermoed wordt, dat de verdronkene is de hotelhouder J. V. uit Leeuwarden. Het signalement komt hiermede overeen. Zooals bekend is de heer V., die voor zijn plei- zier op de Waddenzee was gaan visschen, niet teruggekeerd. Hij werd sedert dertien dagen vermist. JEUGDl ««PvfV* a Kleine stijging per meel Kleine stijging per maat. VROOMzDREESMANN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 11