IN EN OM HAARLEM 1 DE RESZKE O liet. li et. w liet. CIGARETTES De Middenstand 1 I 1 raimnii Een snelle verbinding met Zandvoort D.I.E.M. n.v. DEN HAAG FUSIE-COMITÉ „GROOT BEVERWIJK Advies aan Ged. Staten DINSDAG 8 OCTOBER 1935 s°ebat en gesmeekt is door de Zandvoortsche *°üd, v^ Brei wedstrijd MANNELIJKE JEUGDBE WEGING VOOR KATH. ACTIE Afdeeling K. J. C. district Beverwijk geïmporteerd door Expositie van silhouetten FRITZ. HIRSCH GEZELSCHAP Die Czardasfürstin Een scène uit de operette „Die Caar das f, ,,-stin" opgevoerd door het Fritz Hirsch Gezelschap Afkeuring over de houding van den burgemeester van Wijk aan Zee en Duin Adres aan Ged. Staten VRAGENBUS TOONEEL Opleiding in het lithografeeren en boetseeren Waarom tegen coöperaties?. g gwmii 5 5 «Uil iiiiiiiiiiiiitiimiuiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiitiiiiiiiiiiiiimuniiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiitiiiiiiiuiuiiiinnniiiMiitimtitmE Met ingang van den winterdienst 1935 is de treinverbinding met Zandvoort electrisch geworden. Het voornaamste Punt van het regeeringsprogram van burge meester van Alphen is hiermede werkelijkheid ^worden; een jarenlang gekoesterde wensch Vatl de Zandvoorters vervuld; een bron van hieuwe welvaart, naar verwacht wordt, voor de badPlaats geopend! £>e heer Ir. W. Hunkes, hoofdingenieur, chef Vah den Dienst Tractie en Materiaal der Ne- ^rtandsche Spoorwegen, wees er bij gelegen heid van den eersten proefrit op, dat deze elec- trische verbinding voor Zandvoort van groot Zwicht is, maar dat de Spoorwegdirectie het "'euwe traject toch niet zoo iets geweldigs k'ndt. Het baanvak, zoo zeide hij, is maar acht "ometer lang. Wat is dat op de totale lengte Vatl de Spoorwegen! Bovendien is er geen bouw "oodig geweest van onderstations voor de leve- tir>g van stroom, vertelde hij, door de ligging Vah de lijn ten opzichte van reeds geëlectrifi- Ceerde baanvakken, daar de levering van de b°°dige electrische energie kan plaats vinden VahUit de bestaande onderstations te Santpoort Haarlem. Ook aanschaffing van nieuw ma riaal was voorloopig niet noodig. Alleen moest oen bovenleiding worden aangelegd. En dat ^as in vier maanden gebeurd! De kosten zijn een stuk beneden de ƒ200.000 gebleven!! 1 ^e electrificatie van de lijn HaarlemZand- ^irt had dus niet veel om het lijf, betoogde de eer Hupkes, en inwilliging van het verzoek van be Zandvoorters was voor de Directie der ®t>oorwegen eigenlijk geen offer en hij had ge- Jh! Maar dan vraagt men zich toch af, waar om het tot stand komen van deze electrificatie °°r de spoorwegen zoo veel jaren is tegenge werkt. Een steekhoudend bezwaar heeft nie- "^hd ooit hooren aanvoeren. Het eenige argu ment, waarmede geschermd werd, was het kos- er>bezwaar en thans blijkt, dat ook dit niet be- st<>h(j. ^htusschen blijft het feit bestaan, dat het ®drijf der Spoorwegen zich jaren en jaren an§ heeft verzet tegen redelijke wenschen der ahdvoorters en den natuurlijken bloei van ahdvoort heeft tegengehouden. Het zette deze ""Plaats door de weigering van een snellere ^'binding in een ongunstiger conditie ten op- hte van haar concurrenten, doordat Scheve- Pgen en Noordwijk vanuit Amsterdam veel uSger te bereiken waren dan Zandvoort. ahneer men goed nagaat, wat dit beteekent V°°r den welstand en bloei van Zandvoort; Ahneer men overweegt hoe er tevergeefs ge- ®u'oriteiten om daarin verandering te krijgen; °e zelfs de argumenten van de Haarlemsche airier van Koophandel werden genegeerd; hoe t alleen te danken is aan de taaie volharding ^ah den heer van Alphen, die geen gelegenheid laten voorbijgaan om het den Spoorwegen *n ba N.Z.H.T.M. lastig te maken, dat er nu betere verbinding tot stand is gekomen, dap °et men concludeeren, dat de machtspositie he Spoorwegen wel zeer groot is en dat 6r de schaduwzijden van monopolistische be- "iven scherp aan het licht treden. Het °est niet kunnen voorkomen, dat de welvaart Van een streek geremd kan worden door eeni ge hlenschen in Utrecht, die bovendien niet met °benbare macht zijn bekleed, klaarblijkelijk werd de electrificatie van de Amsterdam—Zandvoort tegengehouden hoo, ^hi, 'r het feit, dat de N.Z.H.T.M. de tramlijn sterdamZandvoort exploiteert. Zooals men h hebben de Spoorwegen eenige jaren ge- cUfr, vtn eh alle aandeelen van deze tramlijn verwor- en bestaat er op dit traject dus geen con- 'entie meer. De belangen van de tram en he Spoorwegen loopen ineen en misschien len de belangen van de Tramwegexploitatie Pstig beïnvloed worden door een intensie- exploitatie van de spoorlijn. Maar de dienst he E.S.M. was onvoldoende. Tenslotte heeft "irectie van de Spoorwegen ingezien, dat ctrificatie van de spoorlijn de belangen van tram niet zou behoeven te schaden en de ahgen van de spoorlijn ten goede komen, beide exploitaties zal genoeg emplooi zijn. Sschien al direct en anders na verloop van jaren. j ket gevolg van de electrificatie der spoorlijn j hamelijk zijn, dat zich in Zandvoort meer °rehsen zullen vestigen. Vermoedelijk zal dat "tal zoo groot zijn, dat daarmede alleen v e"s de electrificatie verantwoord zal zijn en j^Boed zal worden. Men heeft in Santpoort en P®huis kunnen waarnemen van welken enor- eh invloed een goede spoorverbinding is op de s%ing van forensen. De spoorlijn naar ahdvoort zal het druk krijgen door forensen- ^rvoer, doch dit zal alleen maar gelden voor fehsen, die zich in Overveen en Zandvoort cllt bij de spoorwegstations vestigen. De an- Jr®h zullen van de N.Z.H.T.M. gebruik blijven aken. Men ziet dat ook op dit oogenblik al. Ij door de N.V. „De Bijenkorf" uitgeschreven rpityedstrijd heeft een geweldig succes gehad. V0®r waren drie prijzen beschikbaar gesteld Vpf1" werk dat naar modellen der firma was de,.Vaardigd en drie prijzen voor origineele mo- En nu heeft zich het verblijdende ver- dp bhsel voorgedaan, dat het aantal ingezon- v" origineèle werkstukken dat der andere zéér kei-i 0Vertrof. Ook mag het verblijdend worden Se^md, dat die „origineele modellen" voor hor, eroot deel °°k werkeli-1k origineel genoemd t6l.deh worden en van een verscheidenheid wa- hcm' W'elke z'ch bewoog van ragfijne gebreide Wat "kleertjes tot de dikke ijstruien, met al W haar aan fraai en (of) degelijk breiwerk >l':hen kan liggen. bet i, "Ury had een uiterst moelijke taak bij W-ezen tusschen al die producten van vrou- vlijt, in bonte verscheidenheid, hoog op speld op lange schragen. bekroonde werkstukken zullen van 8 tot 6 biet io October in de Bijenkorf te bezichti- zijn. Want ofschoon er tusschen Amsterdam en Haarlem en ook tusschen Amsterdam en Heem- stede-Aerdenhout een electrische treinverbin ding bestaat, is er geen sprake van, dat alle forensen, die in Haarlem of Heemstede wonen, van den trein gebruik maken. De reizigers la ten zich bij de keuze van het vervoermiddel in hoofdzaak leiden door de vraag wat voor hen het gemakkelijkst is in verband met hun woon plaats en in verband met de plaats, waar hun kantoor in Amsterdam is- gevestigd. De tram heeft het druk varf"de passagiers, die langs of dichtbij de trambaan wonen. In het bijzonder denken wij aan de bewoners van Bosch en Vaart. Spoedig zal dan ook wel blijken, dat er èn voor de tram èn voor den trein werk ge noeg is. De algemeene cursus, bestemd voor alle leiders der K. J. C., die op een of andere wijze aan het jeugdwerk verbonden zijn (dus ook sportjunio- renleiders ten leiders der algemeene clubs) wordt in het district Beverwijk gehouden Zondag 13 en 20 October. Degenen, die aan dezen cursus zullen deelnemen, worden verwacht om half 9 in het Jeugdhuis te Castricum (tegenover het politie bureau). Voor misboekjes wordt gezorgd. Einde ongeveer vier uur. Onder de H. Mis gelegenheid om te communiceeren. De cursisten brengen brood mee. De kosten bedragen f 3 per cursist. Kruisvaart, district Haarlem. Deze week beginnen de oefenvendels. De in deeling is als volgt: Tot Centrum Bennebroek behooren de afdee- lingen: Bennebroek, Hillegom St. Joseph en St. Martinus, alsmede de Zilk. Tot centrum Heemstede St. Bavo behooren de afdeelingen: Heemstede St. Bavo en O. L. Vr. Hemelvaart, Zandvoort en Haarlem St. Antonius en St. Bavo (kathedraal). Tot centrum St. Liduina Haarlem behooren: Haarlem St. Liduina, H. Elisabeth fen Barbara en St. Bavo (H.-Noord), Overveen, Velsen-Drie- huis, Santpoort, IJmuiden en IJmuiden-Oost. Tot centrum St. Joannes de Dooper behooren: Haarlem St. Joannes de Dooper, O. L. Vr. v. d. Rozenkrans (Spaarne) en St. Joseph alsmede Halfweg. Centrum Bennebroek oefent op Dinsdagavond (dus hedenavond te beginnten), de andere centra op Donderdagavond (d.i. a.s. Donderdag). De aanvang is telkens om half 9, einde 10 uur. Er wordt op gerekend, dat niemand van de leiders ontbreekt en dat allen ook op tijd aanwezig zijn, zoo, dat er om half 9 kan begonnen worden. Na den eersten oefenvendelavond zal regelma tig worden geoefend op den 4den Donderdag van iedere maand of op dten Dinsdag, daaraan voor afgaande. De Districts-directeur. B A S S KETTINGSTRAAT No. 18 In H. J. Pistorius' boek- en kunsthandel aan den Binnenweg te Heemstede wordt van Maan dag 7 tot Dinsdag 29 October een exposite ge houden van silhouetten, geteekend door Jan Wiegman. Fritz Hirsch en de zijnen bereiden zich voor hun eerste opvoering van dit seizoen in Haar lem te komen geven. Deze eerste opvoering is bepaald op Zaterdag 19 October des avonds acht uur in den Stadsschouwburg. Zij voeren ,,Die Czardasfürstin" ten tooneele, de befaamde operette van Emmerich Kalman, waarin de Hongaarsche operette-diva Hilde Harmath als gast optreedt. Claire Clairy ver vult eveneens een der voornaamste rollen als de onweerstaanbare Comtesse Stasi. Fritz Hirsch heeft weer, als altijd, de artistieke lei ding. Bovendien vervult hij de rol van Ferry Basci. Bovendien treedt Eman Silten de nieuwe tenor op. Paul Harden bezet de rol van den zich altijd amuseerenden Graaf Bonni. In zijn gezelschap bevindt zich Arpad Latabar in de gedaante van Vorst Weylersheim. Arpad La tabar heeft de Hongaarsche dansen ingestu deerd. Het orkest staat onder leiding van Hans Lichtenstein. De bekende Hongaarsche zigeu nermuzikant Kalman Töth zorgt voor de Czar- dassfeer. Hij zal het Hongaarsche milieu recht doen wedervaren. Gerard Vroom ontwierp de zeer moderne décors. Behalve dat, kreeg deze Emmericht Kalman-operette een geheel herziene spelleiding en tal van noviteiten. Behalve ge noemde artisten werkt hieraan het geheele en semble der Fritz Hirsch operette mede. Gisterenavond hield het Fusie-Comité „Groot Beverwijk" een vergadering 'in het Kennemer Hotel onder voorzitterschap van den heer P. J. J. Haazevoet. Deze vergadering was bedoeld als een protest tegen de uitlatingen van den burgemeester van Wijk aan Zee en Duin in de openbare verga dering van Ged. Staten op 4 September j.l. De voorzitter deelde mede, dat de dubbele raad van Wijk aan Zee en Duin voornemens is een schrijven aan Ged. Staten te zenden, in verband met de bovenbedoelde uitlatingen, die voor de voorstanders van de fusie een zeer be- leedigend karakter hadden. Volgens den burge meester toch, zou de gemeenteraad niet tot oordeelen bevoegd zijn, er zou eigenbelang in het spel zijn en de leden van den gemeenteraad zoowel als van den dubbelen raad zouden zich hebben laten leiden en suggereeren door aller lei voorspiegelingen. Voorts zou het fusie-comi té niets meer of minder dan bedrieglijke voor lichting hebben gegeven, door aan grondeige naren te hebben beloofd, dat hun gronden aan zienlijk in waarde zouden stijgen. De voorzitter vond het jammer, dat de bur gemeester tijdens de openbare vergadering van Ged. Staten de mooie gelegenheid voorbij heeft laten gaan, om met zakelijke argumenten de fusie te bestrijden. In plaats daarvan ging hij door met het doen van lasterlijke mededeelin- gen. Zelfs geen poging heeft hij gedaan om nu eens op zakelijke gronden aan te toonen, dat de fusie niet in het algemeen belang doch in dat der ingezetenen is. Men zou deze beleedigende uitdrukkingen naast zich neer kunnen leggen, doch spr. achtte dit niet juist. Ten slotte heeft de burgemeester de uitlatingen gedaan in officieele functie te genover zijn onmiddellijken chef, den Commis saris der Koningin. Den burgemeester moet worden gevraagd de bewijzen te leveren voor zijn bewerngen. De leden van den dubbelen raad hadden zich behoorlijk voorbereid en hun argumenten op schrift gesteld. Dat had ook aan den burge meester gevraagd kunnen worden, maar hij heeft zich slechts bepaald tot looze praatjes, zonder de zaak zelf aan te roeren. Spr. ontkende dat het fusiecomité zich tot 't publiek heeft gewend en is zich niet bewust be loften te hebben gedaan. Naar aanleiding hiervan stelde het bestuur dan ook voor, aan den burgemeester een schrij ven te zenden, waarin het comité zijn spijt er over uitdrukt, dat de burgemeester het bedoe lingen heeft toegeschreven, waarvan het zich niet bewust is en waarin gevraagd wordt, waar, wanneer en in welken vorm de voorspiegelin gen en verkeerde voorstelling van zaken gedaan zijn. Om dit voorstel ontspon zich een breedvoe rige discussie, waarbij verschillende leden ver klaarden de zaak verder liever te willen laten rusten. Volgens deze leden moet men zich bo ven die beleedigingen verheven achten. Zij kunnen de zaak van de fusie toch niet meer schaden. Door den secretaris, mr. Sanders, werd opge merkt, dat het fusie-vraagstuk hier buiten staat. Het gaat hier alleen om de verhouding tusschen het comité en den burgemeester. Ofschoon de geheele vergadering de houding van den burgemeester afkeurde, bleek zij niet temin van oordeel te zijn, dat het comité zich boven deze houding moet verheffen en geen verdere stappen moet doen. Hierna werd het bestuur gemachtigd zich in verbinding te stellen met de leden van de Tweede Kamer in den Kieskring Haarlem en hun te verzoeken bij den Minister aan te drin gen op een spoedige behandeling van het be trokken wetsontwerp, wanneer dit door Ged. Staten aan den Minister zal worden voorgelegd. Hierna werd dé vergadering gesloten. De meerderheid van den Dubbelen Raad van Wijk aan Duin heeft aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een adres gezonden, waarin zij verklaart zich ten zeerste gekrenkt te ge voelen door eenige uitlatingen van den Bur gemeester der gemeente Wijk aan Zee en Duin, in de openbare zitting van 4 Sept. j.l. Deze leden stellen er prijs op te verklaren, dat, in strijd met de bewering van genoemden Burgemeester, zij ieder voor zich de door de uit hun midden gekozen Commissie van redactie opgestelde vragen hebben bestudeerd en naar eigen inzicht beantwoord. Zij moeten dan ook ten heftigste opkomen tegen de wijze, waarop genoemde burgemeester een voorstelling van zaken heeft gegeven, als- Vr.: Zijn Duitsehe ouders verplicht hun dochter, die armlastig en met een Nederlan der getrouwd is te onderhouden? 2. Hoe lang moet een mevrouw haar dienstbode die intern was, en wegens ziekte thuis is, onderhouden. Haar loon was f 5 per week. Antw.: 1. Volgens de Duitsehe wet zijn Duit sehe ouders daartoe inderdaad verplicht. De moeilijkheid zit echter in de executie. Het is moeilijk het geld uit Duitschland te krijgen. 2 Gedurende zes weken, waarvan de eerste vier voor rekening van mevrouw komen. Het loon gaat slechts korten tijd door. Vr.: Mijn inkomen bedraagt f 1468 per jaar en ik ben aangeslagen voor f 59.46. Ik ben ge huwd. Aan verzekeringen en fondsen betaal ik totaal f 104.41. Is die aanslag juist? Ik woon in Haarlem; 2. voor f 360 huur per jaar betaal ik f 38.14. Is dat niet te hoog? Antw.: 1. Deze aanslag is juist. 2. Ook deez aanslag is niet te hoog. Vr.: 1. Wordt vanwege de Nederlandsche re geering emigratie opengesteld naar Abessinië? 2. Moet men dan in het leger dienst nemen of gaat men weg voor binnenlandsche bewaking? Antw.: 1. Daar heeft de Nederlandsche Re geering niets over te zeggen. Hoogstens kan zij geen bezwaren maken en die maakt zij niet. 2. Die vraag begrijpen wij niet. Wilt u vrijwil lig dienst nemen in het Abessinische leger? Wij weten niet of daartoe gelegenheid bestaat. U zoudt dat kunnen informeeren bij den ge zant van Abessinië in Parijs of Londen. Vr.: Mijn zoon is Sept. 18 jaar geworden er. zal weldra opgeroepen worden voor den mili tairen dienst. Hij is d etweede zoon uit bet gezin. Zijn oudere broer heeft de vooroefenin gen meegemaakt en moest toen nog 6 weken in werkelijken dienst, daar hij niet was vrij geloot. Doch door een ongeval is hij toen on geschikt voor den dienst verklaard en dus heeft hij niet gediend. Moet mijn zoon nu nog in dienst? Antw.: Ja. Vr.: Kunt u mij ook inlichtingen geven om trent de opleiding tot verkeerspiloot? Tot wien moet ik m\j wenden? Antw.: Wend u tot de directie van de K. L. M. te 's-Gravenhage. Vraag 1: Wat is de juiste woonplaats van den maharadja van Patiala, den rijksten man ter wereld? 2. Waar verblijft hij op het oogenblik en voor hoe lang? 3. Welke data heeft de Bius- selsche tentoonstelling bezocht? 4. Op welke tijden is het museum Scheurleer te Den Haag geopend, in de maanden October en November? Antw.: 1, 2 en 3 Ons niet bekend; 4. Op ge wone bezoek-uren. Het gebouw staat aan de Stadhouderslaan te Den Haag. Vraag: Ik wilde wat tulpen- en crocusbollen naar Zwitserland sturen. Mogen die in dat land ingevoerd worden? Hoeveel bedragen de invoerrechten Antw: De invoer van postpakketten bollen is, in verband met de contingenteering verboden. Vraag: Ik heb 1 Sept. een dienstbode voor dag èn nacht in dienst genomen. Ik betaal haar iedere week uit. Kan ik haar nu met een week opzeggen of moet ik haar 6 weken hou den? Bij indiensttreding is niets overeengeko men. Antw.: De wettelijke opzegtermijn is 1 week. Vraag: Er bestaan bemiddelingsbureaux voor vrouwelijk huishoudpersoneel. Is dit ook het geval voor echtparen voor concierge, öf vrouw in huishouding en man als huisknecht-chauf feur? Zoo ja, is u ook een adres bekend? Antw.: In ieder geval kunt u zich laten in schrijven bij de arbeidsbeurs. Vraag: 1. Waar moet men zich melden om als vrijwilliger in dienst te komen bij de Ma rine? 2. En waar voor de Landmacht? Is er nog een leeftijd voorgeschreven? Antw.: Wendt U tot een of ander garnizoens bureau, dat voor Haarlem gevestigd is in de Infanterie-kazerne aan den Koudenhom. Voor' opleiding tot licht matroos moet men 1614 jaar jaar oud zijn. Voor verschillende wapens en functies verschut dat echter. Vraag: Hoe maak ik een smoezelige meer schuimen pijp van buiten weer schoon? Antw.: Gemakkelijk zal het niet gaan, maar probeer het eens met een sopje van Sunlight- zeep en direct met schoon water afspoelen. Vraag: Mijn dochter is in betrekking voor den dag. Zij verdient 5.per week en is 18 jaar oud. Is zü nu belastingplichtig? Hoeveel belasting kan er van haar geheven worden in de gem. Wijk aan Duin? Antw.: Indien dit haar geheele inkomen is, zoodat er dus niets bijkomt wegens het genot van voeding, komt uw dochter niet voor een aanslag in de belasting in aanmerking. Vraag: Wij krijgen aan steun ƒ4.60, waarvan 50 ct. wordt afgetrokken voor den dokter. Te vens hebben wij een man in huis, die 4. betaalt. De huishuur is ƒ2.—. Op hoeveel uit- keering hebben wij recht? Antw.: Dat kunnen wij niet beoordeelen. Maatschappelijk Hulpbetoon stelt de uitkeering vast met inachtneming van verschillende om standigheden, die wij niet kunnen kennen. Vraag: 1. Mijn huisbaar heeft mijn huur opge zegd met als reden, dat er een ander in het huis moet. Ik ben geen huur achter en het huis is niet verwaarloosd. Er is geen huur contract. Heeft de huisbaas het recht om mij zonder meer de huur op te zeggen? 2. Is mon delinge opzegging geldig? 3. Ben ik verplicht om wekelijks de huur bij hem te brengen of moet hij het komen halen? WiJ hebben daar omtrent geen overeenkomst. Antw.: 1. Ja; 2. Ja; 3. Dat wordt plaatse lijk geregeld. In Haarlem gebeurt zoowel het een als het ander. Wanneer u de huur altijd gebracht hebt, dient u daarmede door te gaan. Vraag: Als dienstmeisje in Bloemendaal word ik naar een inkomen van 35.— p. mnd. met vollen kost, bewassching, inwoning, enz. aange slagen over 19351935 voor een totaal van 10.28, terwijl mijn vriendin, onder dezelfde omstandigheden, slechts 7.48 behoeft te De- talen en toch ook in Bloemendaal werkt. Is het bedrag ad 10.28 juist? Waarin kan dat ver schil gelegen zijn? Antw.: U kunt tegen uw aanslag reclamee ren. Zie daarvoor den achterkant van uw aanslagbiljet. Vraag: Is het onderhoud van electrische lei dingen, stopcontacten, schakelaars etc. voor rekening van den eigenaar van een huis of voor den huurder? Het bedoelde perceel heeft een huurleiding welke door den eigenaar is aangevraagd en de eerste jaren door hem is betaald en toen de eigenaar het huis verliet door zijn huurder verder is afbetaald. Antw.: Kleine reparaties in een huurhuis zijn voor rekening van den huurder; grootc, die dienen tot instandhouding van het huis, voor rekening van den eigenaar. of bedoelde leden anderer werk, i.e. van de Be- verwijksche Commissie hadden voorgelezen. Voorts merken zij op, dat het nu beweerde een merkwaardige tegenspraak vormt met het door genoemden burgemeester gesprokene in de op 18 Juni 1935 gehouden sluitingsvergade ring van genoemde Commissie, den dubbelen raad. In deze vergadering sprak de Burgemeester- Voorzitter zijn groote waardeering uit over de wijze, waarop de leden in dezen hun taak had den opgevat en voorts werd door hem opge merkt, dat de heeren het zich niet gemakkelijk hadden gemaakt. Vergelijking van de verslagen van beide Commissies kan dit trouwens ge makkelijk bewijzen. Ten slotte stellen zij er prijs op hier te ver klaren, dat zij getracht hebben de belangrijke kwestie van samenvoeging zoo objectief moge lijk te beschouwen, doch tevens, dat het him stellige overtuiging is. dat met samenvoeging zoowel het algemeen belang als dat der beide betrokken gemeenten wordt gediend, terwijl de huidige administratieve scheiding tot onhoud bare toestanden leidt. Het is waarlijk niet, aldus het adres, zooals de Burgemeester tracht voor te stellen, het werk van eenige speculanten, doch een beweging die reeds van jaren dateert en door allerlei om standigheden en ook door tegenwerking niet tot uiting is kunnen komen. Nu echter bij de stemming voor bedoelde Commissie uit de ingezetenen de bevolking ge legenheid kreeg zich uit te spreken, heeft zij dit op ondubbelzinnige wijze gedaan. De leden vleien zich tenslotte met de gedach te, dat dit schrijven mede een middel moge zijn tot wegneming van onjuist-gewekte gedachten en voorts moge medewerken tot bevordering van de samenvoeging van beide Gemeenten, opdat bijeengevoegd worde, wat naar groei en wezen bijeen behoort. 1>E GEBORDUURDE BAL. Een Chi- neesch spel, door S. I. Hsiung, Amsterdamsche Tooneelvereeniging, Stads schouwburg. Dit is al meer gezegd, maar het wordt ook telkens weer opnieuw bewezen: het bijzondere op tooneelgebied moet van de Amsterdamsche Tooneelvereeniging onder Albert van Dalsum en A. Defresne komen. En dat bijzondere is, van het standpunt der leiding uit, altijd zoo goed door dacht en zoo delicaat verzorgd, dat we iederen keer met groote belangstelling naar het alweer nieuwe, alweer andere uitzien. Er zijn experi menten bij geweest en die kunnen niet immer slagen maar met bijna iedere voorstelling werd gebouwd aan de geschiedenis van de Ne derlandsche tooneelspeelkunst en het is waar lijk de schuld van deze toegewijde werkers niet, als die kunst geen zuiverder vaderlandsch ka rakter draagt. Dezen keer werden we vergast op een opvoe ring van een Chineesch spel, volgens het pro gramma door S. I. Hsiung geschreven en door Charlotte Kohier vertaald. Er wordt aan toe gevoegd, dat het een oud Chineesch thema is, door een der jongere Chineesche letterkundigen gemoderniseerd en voor Europeesche ooren ver staanbaar gemaakt. Het is niet alleen een Chineesch onderwerp, want het geeft het algemeen-menschelijke weer, dat bij alle Verschil van uiterlijke vormen inter nationaal is. De geborduurde bal is de godheid, die over het lot der schepselen beschikt, ook al bedient zij zich van de schijnbaar willekeurige handelingen der creaturen. Die symbolische bal is in de handen van de personages een werke lijkheid. Parelstroom, de jongste dochter van den Eersten Minister Wang Yun, verlangt zelf haar echtgenoot te kiezen. Op een tuinfeest zal zij op initiatief van haar familie de aanzienlijke pretendenten naar haar hand een bal toewer pen en die hem vangt is de uitverkorene. Zij gooit hem in de handen van een armen jongen tuinman, die sterk, intelligent en dichterlijk is en hij wordt haar man, trots het tegenstreven van haar familie. Dat kost haar een verstooting, maar zij behoudt haar trots: zij zal niet in het ouderlijk huis terugkeeren dan als de vrouw van een groot en rijk man. Achttien bittere jaren duurt het, eer het zoo ver is, maar dan zetelt Parelstroom ook aan de zijde van den koning der Westelijke landen, die eenmaal tuinman was, en zij triomfeert over haar tegenstrevers. Het is een drama van liefde en trouw, met een glans van humor en met de diepte van veel wijze levenslessen. Dit stuk werd, zooveel mogelijk, op karakte ristiek Chineesche wijze gespeeld. De schijn van realiteit ontbreekt, omdat deze niet geïmiteerd wordt en dus is er, voor het Westersche gevoel, ook niet de sfeer, die wij gewend zijn en daar om verlangen. Daar tegenover is er de rijke ver beelding. Het publiek werkt mee door zijn fan tasie, zijn voorstellingsvermogen in dienst te stellen van de primitieve, doch sterk beeldende handelingen. Er is geen décor; het wordt alleen aangeduid, door den regisseur, die de personen inleidt, de tafereelen voorbereidt, met woord en gebaar het tooneel aankleedt en het verloop van het drama op zijn eigen hoofsch-verwaande manier schetst. De inspecient slentert over het open tooneel en schikt flegmatiek de sobere re- quisieten. En de spelers berijden plastisch een paard, dat we niet zien, beklimmen trappen, die onze verbeelding moet bouwen, openen een deur, die er niet is en die alleen geluid maakt enzoo- voorts, met het gevolg, dat we een lang verhaal voor onze oogen „zien" afspelen met allerlei bijzonderheden, die het Europeesch» tooneel moeilijk bieden kan. Waarbij we natuurlijk niet vergeten, dat de eigenaardigheid ons meer vol doening geeft dan de dramatische beweging, die slechts op momenten ontroering schenkt. Het was mooi, fijn, fleurig en boeiend en we mogen Defresne weer dankbaar zijn voor zijn geestige regie. Alsook de actrices en acteurs voor hun voortreffelijk spel: Georgette Hagedoom, die een sterk genuan ceerde Parelstroom, en Paul Storm, die een le vendige tuinman-officier-koning was. Frits van Dijk, onovertrefbaar als de zelfbewuste regis seur, Albert van Dalsum fijn-komisch als de eerste minister, Louis van Gasteren en La Cha- pelle de schoonzoons; Loudi Nijhoff en Nell Knoop, de dochters, en sober en goed Wilh. Dumaer van Twist, de moeder. Er waren véél rollen en volgens gewoonte maakten ze alle aanspraak op lof. Dat geldt dan nog even af zonderlijk het zwijgende type van den inspecient J. Stemheim. De mise-en-scène mocht sober zijn, we kregen verschillende prachtige antieke gewaden te be wonderen, door een verzamelaar van Chineesche kunst afgestaan en zoo kreeg toch ook het oog zijn deel. Inderdaad, het was een zeer belang wekkende vertooning, die vele uren boeide en terecht van de volle zaal een hartelijk onthaal genoot. H. B. v. d. S. 23 October zal een cursus worden geopend onder leidng van de heeren Aart van Dobben- burgh en Theo van Reijn, waar gelegenheid zal worden gegeven het lithografeeren en boetsee ren te beoefenen, waaronder ook begrepen zijn het teekenen en het vervaardigen van hout sneden. De lessen zullen worden gegeven op Woens dag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur op het atelier van den beeldhouwer Theo van Reijn. Tevens is ook gelegenheid opgeleid te worden voor academie en kunstnijverheidsscholen. Wij zijn het' er allen wel over eens dat de werkloosheid een der ergste rampen is van onzen tijd. Degene die kans zou zien dien gee- sel van ons volk af te wenden, zou zeker de grootste dankbaarheid en de diepste vereering oogsten van alle weldenkende en voelende men- schen. Als wij het zoover konden brengen, dat alle takken van bedrijf tezamen brood en werk konden geven aan alle maatschappelijk uitge- schakelden, die van goeden wil zijn, wat zou dat geweldig mooi, edel en verheffend zijn. Wie zou om dat te kunnen bereiken niet volgaarne een offer brengen? Ook zonder uitzicht dat doel spoedig in vol len omvang te kunnen bereiken, moeten wij toch eigenlijk steeds en in alles zooveel mogelijk daar aan denken en alles te baat nemen wat daar min of meer toe kan leiden. Aan de te genwoordige toestanden in ons land heeft niet alleen de z.g. wereldcrisis schuld, 't Is geen wonder, dat de mechanisatie, hoe mooi ook op zich, dikwijls hartelijk verwenscht wordt. Is het eigenlijk niet verkeerd dat bewust uitschakelen van medemenschen? Om zelf meer te verdienen, anderen het brood ontnemen, is dat niet ver schrikkelijk? Noodzaak verontschuldigt natuur lijk, maar zonder noodzaak lijkt het misdaad. Mede een van de vormen van uitschakelen zonder noodzaak is coöperatie en wel meer bij zonder verbruikscoöperatie, ongeacht of die menschen een gezin te verzorgen hebben. Im mers dat alleen kan de mogelijkheid scheppen van gehoopte voordeelen. En nu zien wij de dwaasheid, dat eenerzij ds alles wordt beproefd om zelfs kunstmatig medemenschen aan eerlijk verdiend brood te helpen en anderzijds, mis schien voor een deel door dezelfde menschen, hemel en aarde wordt bewogen om hun mede menschen middenstanders zonder nood zaak als het eenigszins mogelijk is, uit hun bedrijf en dus hun broodwinning te dringen. Het is waar, dat het goed past in het raam van de tegenwoordige verwarde wereld. Maar die verwarring wil toch eigenlijk niemand. Het is niet aan te nemen, dat al die coöperatie- menschen slechte menschen zijn, hun streven zal dus het gevolg zijn van verkeerd zien. Maar de tegenwoordige tijd moet toch wel de oogen openen van de goedwillenden. Het is absoluut verkeerd om zooveel mogelijk menschen of ge zinnen broodeloos te maken. Bij de tegenwoordige toestanden mag daar zeker op gewezen worden. Voor een 25 jaar was de hoogste wijsheid mechaniseeren. centra, liseeren en alles wat maar kon leiden tot over bodig maken van menschelijke krachten. Toen was het zelfs mogelijk dat een vooraanstaand man in de middenstandsorganisaties bij een vraag, waar de menschen heen moeten, die in een bepaald bedrijf op de keien kwamen, ant woordde: „die moeten dan maar ergens anders klaar zien te komen." De tijden leeren ons nu wel, dat die zienswijze niet juist was. Verstandig en menschelijk is het zoovelen als mogelijk door middel van een bedrijf aan den kost te helpen. Daardoor wordt de alge meene welvaart bevorderd, maar niet door het tegenovergestelde. Nu vraagt de neringdoende middenstander niet aan den kost geholpen te worden, maar hij verlangt, dat hij niet zal worden verdrongen van het terrein, waar hij thuis hoort. Heeren en dames coöperatoren, wij gunnen u gaarne uw boterham. Zelfs gunnen wij u welstand, hetzij gij behoort bij den gewonen man, of bij den hoogeren ambtenaarsstand, of gepensionneerden, of intellectueelen, of gefor- tuneerden, maar als u het werkelijk goed kunt stellen, denkt er dan aan dat er nog edeler werk voor u te doen is dan ons middenstanders, die u niets misdaan hebben, te lijf te gaan. De groot-winkelbedrijven en warenhuizen en al die ultra-egoisten, die alles willen hebben en een ander niets gunnen, mogen hier gerust een vorkje meepikken. Het bestaan en bevorderen van een zooveel mogelijk welvarenden en tal rijken middenstand en winkelstand is een alge meen belang. Er mag op gewezen worden, dat statistisch is uitgemaakt, dat in normale tijden pl.m, 70 pCt. van de arbeiders hun brood ver dienen middels den middenstand. Eigenlijk moest het niet noodig zijn hier iets aan toe te voegen, want dit spreekt boekdeelen. Stel u voor alle middenstandswinkels gesloten; hoe denkt u dat onze mooie steden er uit zouden zien? En hoe zou het zijn met stedelijk comfort? Voelt u niet dat winkelbedrijf en ander mid- denstandsbedrijf inderdaad noodzakelijk zijn en ook zeer gewenscht? Dus geen noodzakelijk kwaad, maar een noodzakelijk goed. Is princi- pieele bestrijding dan geen dwaasheid? Als te eeniger tijd de harmonie in de maat schappij terug zou keeren en ieder zich zou bepalen tot het terrein dat hem eigen is, de ambtenaar, de officier, de notaris, de geldman, de arbeider niet meer zouden winkelen in coöperatie en de gefortuneerde lui zouden op houden te trachten de minder gefortuneerden dood te drukken, maar hun geld gebruiken voor ondernemingen, die uiteraard groot kapitaal eischen, of anders voor hun genoegen een mooie buitenplaats gaan bewonen, dan zou een talrijke en welvarende winkelstand de algemeene Wel vaart zeer sterk bevorderen. Dan zouden schil ders, timmerlieden en andere ambachtslieden ook weer deelen in die welvaart. Het geld zou weer circuleeren. U kent de geschiedenis van een rijksdaalder? Een uitgegeven rijksdaalder komt weer terug, maar heeft een bezoek gebracht bü kleermaker, slager, boekverkoop er, klokkemaker enz. enz. En al die bedrijven hebben aan den rijksdaalder verdiend. Dit is zeer leerrijk. De bloedsomloop van de maatschappij zou weer normaal worden, terwijl die nu wordt tegengehouden door groot winkelbedrijf, warenhuis en coöperatie. Bij middenstandsbedrfjf vloeit het geld links en rechts, terwijl bovengenoemde inrichtingen opstoppingen veroorzaken. Het maatschappelijke lichaam is ziek, ook door het grootkapitaal, dat den bloemsomloop tegenhoudt. Men zou kunnen spreken van thrombose en dat is uiterst gevaarlijk. Weg met de thrombose, zij onze leus. Ook mag gewezen worden op het belang van den middenstand voor de andere standen in verband met noodzakelijke evolutie. Hoevelen zijn niet in den middenstand getreden komende uit den arbeidersstand? Die mogelijkheid moet blijven bestaan. Dat is een maatschappelijk be lang, anders komt er ook in dit opzicht throm bose. Het is zeer denkbaar en normaal dat iemand na eerst misschien loopjongen en later bediende geweest te zijn, kans ziet zelf een zaak te be ginnen. Het is niet denkbaar dat een bediende van een warenhuis zelf een of anderen dag een warenhuis gaat opzetten. De arbeidersstand heeft dus belang bij een normalen middenstand. Maar bij het terugvallen van hoogeren stand, doet de middenstand ook dienst. De onfor tuinlijke hoeft niet volkomen af te zakken, maar blijft drijven op den middenstand. Het chapitre is nog lang niet uitgeput. Maar het zal wel duidelijk zijn, dat een goede en goed functionneerende middenstand een belang is in derdaad het hart van de maatschappij en het is dwaasheid en erger daartegen strijd te voeren. VEREENIGING MIDDENSTANDS ACTIE waarbij aangesloten Kruideniers ver. Ons Belang Door Eendracht Sterk, D. E. M. Haarlemsche Inkoopcombinatie H.I.C. Haarlemsche Inkoopver. H.I.V. Nederlandsche Ban ketbakkersver, R.K. Banketbakkersver.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5