De toepassing van sancties Vinei krijgt zijn paspoort Italië wil van geen halt weten Addis Abeba beschermt zich tegen luchtaanval Waarschuwing van Amerika Het nieuws van heden EEN COMMISSIE ZAL WORDEN INGESTELD Het Suez-kanaal SIP OORLOGSCOMMUNIQUE UIT ROME Parade te Rome DE BAROMETER HEERKENS THIJSSEN C° I VERZEKERINGEN JH VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per V/eek 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 9 OCTOBER 1935 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19583 Slechts die landen, die bereid zijn sancties te treffen, zullen in de commissie zitting nemen Berlijn houdt zich afzijdig legatie te Addis Abeba was het middelpunt van spionnage Buitenlanders verlaten Abessinië Duitschland doet niet mee aan sancties Eden voorzitter der commissie? GENèVE, 8 Oct. (A. N. P.) Tegen het werpen van bommen op Amerikaansche gebouwen te Addis Abeba Volgens een Fransch blad geen sluiting en geen verhooging der tarieven Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiii| ring. H luimMn? Geen sprake van, dat het conflict naar diplomatiek terrein wordt verplaatst Het zal met de wapenen worden opgelost Italië moet verder gaan mm Italiaansche soldaten in gezelschap van eenige Abessiniërs, die vriend' schap met hen hebben gesloten Bij de Oostenrijksche letteroefeningen sloegen pontonniers bij Krems in den Hcordtyd, van tien minuten een brug over, den Donau In Adoea zou, ondanks de militaire sfeer, het burgerlijk leven weer zijn gewonen gang gaan Japan verwacht een langdurigen oorlog Wat de Italiaansche bladen melden Belgische officieren in Abessinië 50.000 jonge fascisten marcheeren voorbij den Duce Geen Fransch crediet aan Italië? Totale verliezen van Japan in Mandsjoekwo De sterkte van het Russische leger Leugentjes Er zijn menschen, wien het buiten gewoon moeilijk valt recht voor de waarheid uit te komen. Altijd draai en ze om een zaak heen, nooit komt men het ware van hen te weten. Is het, omdat zij werkelijk iets te verbergen hebben? Neen, in de meeste gevallen zou het hen in het geheel niet schaden indien zij precies zeiden waar het op aan komt. maar het is hun een tweede natuur geworden om schuilevinkje te spelen, om de sfinx uit te hangen. Dat zij met hun gedraai niets be reiken komt blijkbaar niet in hen op. Hoogstens bereiken ze ermee, dat zij, zouden ze eens de waarheid zeggen, ook niet geloofd zouden worden. Ze denken anderen in het ootje te nemen maar in al hun leugentjes ver strikken ze op het laatst zichzelf, ma ken zij hun positie onhoudbaar en hun houding belachelijk. Kom rond voor de waarheid uit, ook als we daarmee eens een neder laagje moeten toegeven of een fout moeten bekennen. Dat zal meer gewaardeerd worden dan dat zoogenaamd handige gema noeuvreer met allerlei min of meer spitsvondige verzinseltjes, die maar al te vaak o zoo doorzichtig zijn. WAT DE TONG STREELT (pag 4) Goudvoorraad Ned. Bank In de afgeloopen week met 19l/z millioen toegenomen Attlee voorzitter der Labour-partij Lagerhuisfractie verzoekt bijeen roeping van het parlement NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. GENèVE, 8 Oct. (Reuter). Van daag zijn voorbereidende bespre kingen gehouden tusschen de voor aanstaande gedelegeerden over de kwestie der sanctie-maatregelen. De leider van de handels-politieke af- deeling van het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken, Coulon- dre, is te Genève aangekomen om de Fransche delegatie met zijn ad vies bij te staan. Laval en Eden hebben heden eveneens een onder houd gehad. De Volkenbondsvergadering zal morgenmiddag onder voorzitter schap van Benesj bijeenkomen. Zij zal een technische commissie instel len voor de coördinatie der sancties. Waarschijnlijk zullen alleen staten, die bereid zijn de sancties te steu nen, van deze commissie deel uit maken. Wat betreft de toepassing van artikel 16 van het Volkenbondsstatuut zullen aldus ver leemt de speciale correspondent van Havas het secretariaat-generaal en de Assemblee uit gaan van de Volkenbondsresoluties van 4 Oc tober 1921, die een interpretatie van artikel 16 bevatten. Nadat de bovengenoemde commissie haar voor atellen zal hebben geformuleerd, zal het aan den Raad staan den leden een bepaalden datum aar. te bevelen, waarop met de uitoefening van eco- homischen druk zal worden begonnen. In prin- <sipe moeten alle landen aan sancties deelne men; de Assemblée van 1921 erkende evenwel, dat sommige landen mogelijkerwijs genoodzaakt zouden zijn, speciale maatregelen te nemen. Op deze wijze zal de mobilisatie der Britsche vloot gewettigd kunnen worden verklaard. Anderzijds zal de Raad zekeren landen kunnen toestaan de maatregelen, waartoe is besloten, °P te schorten, op voorwaarde, dat deze afzij digheid niet tot gevolg heeft, dat het resultaat der sancties in gevaar wordt gebracht. Wanneer de procedure der Volkenbondsreso luties van October 1921 zal worden gevolgd, dan sullen eerst de diplomatieke, niet echter de con sulaire betrekkingen worden verbroken. Vervol gens zal het postverkeer beperkt worden, daarna het spoorwegverkeer en ten slotte worden eco nomische sancties toegepast. De economische sancties bestaan in een be perking van den uitvoer van zekere goederen, Welke gebruikt kunnen worden voor militaire doeleinden. Indien deze middelen Italië er niet toe brengen een meer conciliante houding aan GENÈVE, 8 Oct. (Reuter) Zooals reeds gemeld, heeft de regeering van Abessinië den Italiaanschen gezant te Addis Abeba, Vinei, verzocht onmiddellijk het grondgebied van Abessinië te verlaten. Deze maatregel, aldus meldt Reuter nader, Wordt gemotiveerd met de verklaring, dat de gezant, niettegenstaande zijn gegeven woord, gebruik heeft gemaakt van den radiopost van 3e legatie. De legatie was het middelpunt van spionnage eh intriges tegen het keizerrijk Ethiopië. De regeering van Abessinië heeft den Vol kenbond van haar besluit in kennis gesteld en tevens medegedeeld, dat zij alle maatregelen heeft getroffen ter bescherming van der» ge kant en het personeel der legatie op Abessi- tüsch gebied. ADDIS ABEBA, 8 Oct. (A. N. P.) De Abessinische regeering heeft haar zaakgelastigde te Rome opdracht gegeven zijn paspoort aan te vragen. Behalve 130 Italiaansche onderdanen, die heden uit Diredaoea zijn vertrokken, zijn Dins- hag no Europeanen, waaronder vele Arme niërs en eenige Duitsche gezinnen, met den droegen trein naar Djiboeti gegaan. Vandaag puilen nog meer buitenlanders Abessinië ver laten. Berichten over een bombardement van Addis Abeba door Italiaansche vliegtuigen worden W*n Abessinische zijde „een ongehoorde canard" genoemd. te nemen, dan wordt gesproken over een blokkade van alle mogendheden, of van een of twee mogendheden, die handelen op in structies van den Volkenbond. Dit is een uiterste maatregel en ligt op het terrein van militaire sancties. BERLIJN, 8 Oct. (Reuter). Naar in officieele kringen te Berlijn aan Reuter wordt medege deeld, zal Duitschland in overeenstemming met de herhaaldelijk door Hitier afgelegde ver. klaringen op een verzoek van den Volken bond tot deelneming aan sancties tegen Italië zonder twijfel antwoorden, dat het niet ge mengd wenscht te worden in een internatio naal conflict dat het niet aangaat. De formuleering van dit antwoord zal afhan gen van de bewoordingen, waarin de Bond zijn vraag zal inkleeden. Duitschland, zoo werd be toogd, heeft er reeds meermalen op gewezen, dat het in den Volkenbond geen deugdelijk in strument ziet voor de oplossing van internatio nale problemen. In dit standpunt der Wilhelm- strasse is geen wijziging gekomen. Naar alhier verluidt, acht men de waarschijnlijkheid groot, dat de En- gelsche gedelegeerde, Eden, tot voorzitter van de coördinatie-com missie zal worden gekozen. WASHINGTON, 8 Oct. (A.N.P.) Staatsse cretaris Huil heeft heden medegedeeld, dat hij reeds op 5 October in Rome stappen heeft gedaan ter verhindering van het wer pen van bommen op de Amerikaansche legatie en Amerikaansche huizen in Addis Abeba. Het dak van de legatie en de daken van de ziekenhuizen, scholen en andere Amerikaansche gebouwen zijn bedekt met de Amerikaansche vlag dan wel beschilderd met de kleuren van de Amerikaansche vlag. De Amerikaansche ambassadeur in Rome heeft dit ter kennis gebracht van de Ita liaansche regeering en onder overhandiging van een kaart van Addis Abeba met nadruk geëischt, dat de autoriteiten aan het front daarvan op de hoogte zouden worden ge steld. De Amerikaansche regeering verwacht, dat men Amerikaansch eigendom veilig stel len zal. Zij gelooft, dat er nu bij het Ita liaansche opperbevel in Oost-Afrika geen twijfel meer over kan bestaan, welke plaat sen onder geen omstandigheden mogen wor den aangevallen. PARIJS 8 Oct. (Reuter). Terwijl algemeen werd aangenomen, dat in de maandelijksche vergadering van aandeelhouders van de Suez- Kanaal-Maatschappij, de kwestie van de slui ting van het Kanaal niet was besproken, meent de „Intransigeant" te weten, dat de kwestie wel in de vergadering is besproken, maar in ieder geval terstond van de hand is gewezen. Men was van meening, dat noch de Fransch- Egyptische overeenkomsten van 5 Jan. 1856, noch het verdrag van Constantinopel van 1888 een sluiting van het kanaal toelieten. Tevens is in de zitting het denkbeeld, om het passage-ta rief te verdriedubbelen, verworpen. VERWACHTING: Krachtige tot mati- 1 gen, Zuidwestelijke tot Westelijken wind, H zwaar bewolkt met opklaringen, waar- schijnlijk enkele regenbuien, aanvanke- lijk Iets zachter, later iets kouder. H Verdere vooruitzichten: weinig verande- t ROME, 8 Oct. (D. N. B.) De Italiaansche actie in Oost-Afrika moet ook na Adoea worden voort gezet, aldus verklaart de semi-offi- cieele „Giornale d'Italia" in haar hoofdartikel van heden. In eenige buitenlandsche kringen, schrijft het blad, heeft men ge meend, dat Italië na de verovering van Adoea halt zou houden en de verdere ontwikkeling van den toe stand naar diplomatiek terrein zou verplaatsen. Deze kringen hebben zich echter vergist. Het gaat voor Italië niet al leen om een prestigekwestie, of om den nationalen trotsveeleer moet 'n einde gemaakt worden aan den jongsten aanvalstoestand, resp. den ononderbroken en niet geprovoceer- den aanval van Abessinië. Deze afweeractie moet definitief uitgevoerd worden. De verovering van Adoea en andere belangrijke strategische punten heeft in het kader van de totale actie nog slechts locale beteekenis. Italië moet verder gaan en deze noodzakelijkheid wordt door de ontwikkeling der zaken in Genève bevestigd, ja nog ur. gen ter. Hiermede, aldus vervolgt het blad, wordt wel is waar een hervatting van een nader onder zoek van het Abessinische probleem tezamen met de beide belanghebbende mogendheden, Frankrijk en Engeland, op de basis van de met het verdrag der drie mogendheden van 1906 en de in aansluiting daarop gesloten over eenkomsten, niet uitgesloten. De beide proble men met betrekking tot Abessinië, resp. met betrekking tot de Europeesche mogendheden kunnen tegelijkertijd, zij het ook met verschil lende middelen, behandeld worden. De kwestie van de Italiaanseh.Abessinische betrekkingen wordt met de door Abessinië toegepaste en af gedwongen methodes, dus met de wapenen, op gelost. Het andere probleem kan langs diplo- matieken weg worden opgelost, waarbij de zin voor de realiteit en het gevoel voor rechtvaar digheid eindelijk moeten komen op de plaats, die hun toekomt. :JllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllfIllllllllllllllilllll'i MAKELAARS IN ASSURANTIËN TE AMSTERDAM i SLUITEN OP ELK GEBIED DAMRAK 60 TEL. 45014 en 45016 ÜiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiitviiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiii? ADDIS ABEBA, 8 October. (A. N. P.) Berichten uit Adoea melden, dat de Abessiniërs kuilen hebben gegraven, welke zij met takken en aarde hebben verborgen om er Ita liaansche tanks in te laten vallen. Dergelijke kuilen zijn de inlanders gewoon te maken bij de jacht op groot wild. Naar verluidt zijn inder daad vier tanks in de kuilen vastge raakt. De bemanning zou door de Abessinische soldaten zijn omge bracht. Te Addis Abeba is men begon nen op de heuvels buiten de stad onderkomens te graven om de be volking bij een luchtbombardement te kunnen bergen. ROME, 8 Oct. (Reuter). In een officieel com muniqué wordt omtrent de operaties in Ethio pië het volgende medegedeeld: „In den loop van den dag van 7 October hebben de troepen de achter Adoea bezette stellingen verder bevestigd en van verbindin gen voorzien; de wegen zijn reeds bruikbaar voor kolonnes tot aan het front. Een tegenaanval op Omager werd door As kari's uit het grensgebied van Tessenei afge slagen. De bevolking van het bezette gebied heeft on der het cultuursymbool van de Italiaansche driekleur haar normale leven hervat. By de operaties van de laatste dagen werden honderden gevangenen gemaakt, terwijl veel oorlogsmaterieel den Italianen in handen viel. Door de beschermingsmiddelen, welke aan Italiaansche zijde worden gebruikt zijn hier de verliezen gering. De verliezen van Abessinië zijn zwaar, hoewel niet nauwkeurig vast te stellen. De stemming van alle Italiaansche troepen is uitmuntend. ROME 8 Oct. De speciale correspondenten der Italiaansche bladen aan het Noordelijke front in Oost-Afrika seinen aan hun bladen, dat in Adoea, ondanks de militaire sfeer, het burgerlijke leven weer zijn gewonen gang gaat. De inboorlingen zijn in grooten getale terugge keerd en hebben van de Italiaansche troepen levensmiddelen en medicamenten gekregen. De bevolking verdringt zich bij de commando posten, waar de koloniale ambtenaren, die de troepen volgen, voorbereidingen treffen vooreen eerste regeling van het civiele leven. Men heeft reeds een aanvang gemaakt met bevolkings telling. De krijgsgevangenen aldus de cor respondenten verder betreuren het geens zins, dat zij in Italiaansche handen zijn ge vallen. Zij vertellen, dat de groote vliegtuigen en de aanvalswagens en soldaten van Musso lini ontzetting gewekt hebben onder de Abes- sijnsche hoofden, die de inboorlingen hadden opgeruid tot een ènti-Italiaanschen kruistocht. Uiteraard geven de correspondenten ook uit voerige beschrijvingen van oorlogsepisodes, waarin de moed van de Italiaansche arbeiders en soldaten naar voren wordt gebracht. Zoo wordt als bijzonder staal van Italiaansche krijgsgeestdrift verteld, dat een aantal arbei ders, die watertransporten tot bij het front vervoerden, eenmaal in de frontlinie aangeko men, onmiddellijk deelnamen aan den strijd en er zelfs in slaagden een vijftal Abessijnen ge vangen te nemen. ADDIS ABEBA 8 Oct. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de Belgische regee ring den alhier vertoevenden Belgischen op- leidings-officieren verlof heeft verleend in Abessinië te blijven. De officieren zullen belast worden met de opleiding van de Abessinische politie. De Fransche militaire attaché is heden naar Diredaoea vertrokken. Hij zal daar alle voor bereidingen treffen, die noodig zijn voor het spoedig arriveeren van de Fransche troepen, die bestemd zijn voor de bescherming van den spoorweg. TOKIO 8 Oct. Naar verluidt heeft de minis ter van oorlog tijdens een kabinetsraad uiteen gezet, dat het waarschijnlijk geacht moet wor den, dat de Italiaansch-Abessinische vijande lijkheden een langdurig verloop zullen hebben, gezien de bergachtige gesteldheid van het oor logsterrein ten Zuiden van Adoea en de woestij nen ten Noorden van Oeal Oeal. ATHENE, 8 Oct. (Reuter) Na afloop van een langdurige zitting van den Oppersten raad voor de nationale verdediging, verklaarde de premier Tsaldaris, dat Griekenland alle maatre gelen getroffen heeft voor de veiligheid van het land en voor voldoenden toevoer van levens middelen en grondstoffen. ROME, 8 Oct. Op de Via del Impero is heden voor Mussolini een parade gehouden door 10.000 officieren en 50.000 manschappen van de fas cistische jeugdorganisatie. Nadat de troepen voorbij gemarcheerd waren, begroette Mussolini vanaf het balkon van het Palazzo Venezia de officieren der jonge fascisten. Hij herinnerde hen aan de groote verantwoordelijkheid, die zij droegen ten opzichte van de opvoeding van de jeugd van Italië en daarmede voor 1.200.000 op groeiende Italianen. Het gaat er om, zoo zeide de Duce, hun zielen te scherpen als een dolk, dien men op het juiste oogenblik gebruiken moet. PARIJS, 8 Oct. (Reuter). De speciale ver slaggever van de „Agence Economique et Fi- nancière" te Genève meldt, dat de Fransche delegatie het te Londen verspreide gerucht te. genspreekt, als zouden Fransche banken, waar_ onder de Rothschildbank, een leening ten be drage van 8 millioen ter beschikking van Italië hebben gesteld. TOKIO, 8 Oct. (Reuter). Het ministerie van oorlog publiceert de verliezen, welke de Japan, sche troepen in Mandsjoekwo geleden hebben. Daaruit blijkt, dat ruim 3.000 manschappen in Mandsjoekwo het leven verloren hebben sinds het uitbreken van het geschil in 1931. In totaal zijn 2.758 officieren en manschappen gesneuveld, 397 zijn aan verwondingen gestor ven, en 7.879 zijn min of meer zwaar gewond. PARIJS, 8 Oct. (D.N.B.) Het leger van Sovjet-Rusland is op het oogenblik tien mil lioen man sterk, aldus verneemt de „Matin". Het effectief van het actieve leger bedraagt 1tnillioen man, waaronder 40.000 officieren. De opgeleide reserves van 1923—1934 omvatten 8 millioen man. De lichte artillerie beschikt over 4.500 stuk ken geschut, tegen 2.400 drie jaar geleden en de zware artillerie beschikt over 700 stukken, tegen 600 drie jaar geleden. Ook het aantal tanks is aanzienlijk toege nomen. De oorlogsvloot van het roode leger telt op het oogenblik 4,300 vliegtuigen, waarvan 150 zware bommenwerpers. Volkenbondsvergadering zal heden de sanctie kwestie bespreken. Addis Abeba beschermt zich tegen een lucht aanval. Het vertrek van de Italiaansche legatie uit Abessinië. De goudvoorraad der Ned. Bank is de afgeloo- pen week met 19% millioen toegenomen. Uniforme regeling in zake Ongevallenverzeke ring voor deelnemers (jonge werkloozen) aan door de Overheid gesubsidieerde vakcursussen, werkobjecten en werkkampen. Prijsstijging van levensmiddelen als gevolg van den internationalen toestand. Prinses Juliana heeft duizend gulden geschonken voor de eventueele uitzending van een ambu lance naar Abessinië. Derde match Euwe—Aljechin afgebroken. O SPECIAAL VOOR U DAMES i. d. rubriek De goudvoorraad van de Nederlandsche Bank is blijkens den jongsten weekstaat over de laat ste berichtperiode met 19% millioen toegeno men. LONDEN, 8 Oct. (Reuter). Attlee, de plaats vervangende leider van de Lagerhuisfractie der Labourpartij, is eenstemmig benoemd tot voor zitter van de Labourpartij, ter vervanging van Lansbury, wiens ontslag met tegenzin is aan vaard. De vergadering van de Lagerhuisfractie der Labourpartij was speciaal bijeengeroepen naar aanleiding van de meeningsverschillen betref fende eventueel te nemen sancties tegen Ita lië. Lansbury, die een tegenstander van sancties is, bleef bij zijn besluit om af te treden. De Lagerhuisfractie van de Labourpartij heeft besloten de regeering te verzoeken het parle ment spoedig bijeen te roepen voor een debat over den internationalen toestand. In den mor gen te houden kabinetsraad zal dit verzoek worden besproken. Stand op Woensdag 1 uur v.m. 754 .Vorige stand 757.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1