Prijsstijging levensmiddelen Quaker Oats GEVOLG VAN DEN INT. TOESTAND GIFT VAN PRINSES JULIANA MEISJES IN UNIFORM WOENSDAG 9 OCTOBER 1935 Als het publiek meer vraagt dan het noodig heeft, laten fabri kant en grossier, om de vraag te remmen, de prijzen stijgen Er wordt nu reeds gehamsterd Vetten Andere artikelen R. K. UNIVERSITEIT De dies-viering Georganiseerde haven zielzorg Mgr. Edward Myers steunt het Nederlandsche plan STANPPLAATSAFTREK R. K. Provinciale ambtenaren in Noord-Holland bijeen Ongevallenverzekering Landbouwcrisisbureau Wijzigingen in het personeel Een afdoend preparaat tegen mosterdgas Steun vergoeding groene erwten Uniforme regeling voor jongere werkloozen ERNSTIG VERKEERSONGELUK Berijder van bakfiets gewond Een lang productieproces, waarin geen hand aan de haver mout raakt Fabriek te Rotterdam Voor eventueele uitzending van een Nederlandsche ambulance in Abessinië Na de Tilburgsche staking Vergadering van het hoofdbestuur van St. Lambertus met de arbeiders Neemt zelf de macht" Vrouwelijke advocaat verdacht van opruiing tegen het wettig gezag UIT DE STAATSCOURANT CONFLICT IN DE SCHOEN INDUSTRIE Directie dreigt met ontslag Defensie Hooge Raad van Adel Onderscheiding Eervol ontslag IN- EN UITVOER OVER SEPTEMBER CENTRALE RAAD „HANZE" Plaatsvervanger Rijks advocaat Belastingdienst iniiiiimiiiiiHiiNiiimnimmmmiiimmm DOOR BERTA RUCK IIIUIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIUIIIII111*1* Een redacteur van het Algemeen Neder- kndsch Persbureau in Den Haag heeft aan een vertegenwoordiger van een bekend Sroothandelbedrijf gevraagd, wat er te be speuren is van prijsstijgingen als gevolg van öen internationalen politieken toestand. Rij antwoordde, dat zich een opmerkelijke Prijsstijging voordoet bij de amandelen, een ar- 'kel, in dezen tijd des jaars van belang voor het bakkersbedrijf met het oog op de feestdagen ?P den winter. Amandelen worden betrokken uit Sicilië en als de economische sancties doorgaan, jshet de vraag, of men ze uit Italië zal kunnen Rijven betrekken. Zij worden onder normale omstandigheden half October van Sicilië ver- jenden, maar mocht de invoer uit Italië worden Wgelegd, dan zal van dit product hier alleen Aankomen, wat zich nu in de booten bevindt. R°rten tijd geleden was de prijs der amandelen 36 per 50 K.G., nu bedraagt hij 43.50 (groot- Pandelsprijzen)Kunnen wij ze niet meer uit jjjcilië krijgen, dan kan ook Portugal ze leveren, maar het is de vraag, of het bakkersbedrijf ze nier dan nog op tijd kan krijgen en voor het Pfoduct uit Portugal zal de grootere vraag, naar verwachten is, wel tot prijsverhooging leiden. Een belangrijk artikel dat in dit verband de Aandacht verdient, zijn de vetten. Vroeger, ai m's de zegsman, waren wij de importeurs van ^"id-Amerikaansch vet, maar nu verkoopt ^Uid-Amerika zijn vet aan Noerd-Amerika. Voorts kent men de verhoogingen va de crisis- Paffingen op oliën en vetten door de regeering. I^alke feiten gaan buiten een vrees van het pu bhek voor eenig tekort om, maar anderzijds fcrijgt men den indruk, dat het publiek, door de Prijsverhooging, welke het gevolg is van de ver hoging der crisisheffing, in den waan gaat ver deren, reeds met een gevolg van schaarschte te doen te hebben. Het zachte rundvet, waaraan Gebrek is, kan worden vervangen door planten- Vet, van copra afkomstig, en door vischtraan, ®en Japansch artikel, dat, in geraffiheerden "bestand, het rundvet uitstekend vervangt. Het is eigenaardig dat een afnemer, die andera 1000 K.G. vet pleegt te ontvangen, nu 5000 K.G. ^Peft aangevraagd. Hieruit schijnt wel te moe- teh worden afgeleid, dat een neiging van het Plbliek, om te hamsteren, een rol speelt. Als het publiek meer vraagt dan het iloodig heeft, laten fabrikant en grossier, om de vraag, waaraan men anders niet *ou kunnen voldoen, te remmen, de prij zen stijgen. Zulks geldt natuurlijk even. Zeer voor andere artikelen. Op deze wijze bewerkstelligt het publiek een prijsver- hooging, welke zou kunnen worden verme den en waarvan het zelf de grootere lasten heeft op te brengen. De groothandelprij- Zen van Zuid.Amerikaansche vetten, welke nu moeilijk meer te krijgen zijn, zijn van 23 tot 32 gulden per 100 K.G. gestegen. Vetschaarschte in de groote steden komt van tijd tot tijd thans voor. De groothandelprijzen van grove soorten ®asseinrijst, uit Britsch-Indië, zijn in eenige maanden van 9 tot 11 gulden per 100 K.G. ge degen. De prijs van de Javarijst intusschen m ongewijzigd. Erwten en boonen zijn er genoeg, maar, al- dus de zegsman, het publiek moet niet ham- Op Donderdag 17 October zal, ter gelegenheid Vah de herdenking van den twaalfden dies na- ^lis door Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, coad- JPtor van den Aartsbisschop van Utrecht, in de Augustinuskerk te Nijmegen een plechtige R' Mis worden opgedragen, waaronder Z. H. een predikatie zal houden. In den middag zal in de aula van de R. K. Universiteit de rector-magnificus, Prof. F. van ^elie de diesrede uitspreken. sieren. Dit is onnoodig. En het gevolg is, dat, terwijl de richtprijs, waal-voor de boonen aan de regeering kunnen worden afgedragen, f 14 bedraagt, de prijs er nu f 3 boven uitgaat. Het moet voorts den koffieprijs wel doen stijgen, als het publiek, gelijk geschiedt, koffie bij 5 en 10 pond tegelijk koopt. De theeprijs is den laatsten tijd 10 12 cents per pond gestegen, als gevolg van meer vraag, dus door hamsteren van het publiek. Deze feiten wijzen er op, dat het publiek zich door een ongegronde vrees laat meesleepen. Een waarschuwing aan het publiek, om niet aan zulk een vrees toe te geven, om niet te gaan hamsteren, is in het algemeen belang. Het publiek heeft het, door zijn aankoopen den normalen omvang niet te buiten te doen gaan, in de hand, schaarschte en onnoodige prijsstijging te voorkomen. Naar wij vernemen heeft na afloop van het internationaal congres van het Aposto laat ter Zee te Londen Z. H. Exc. Mgr. Edward Myers, auxiliarius van Westminster, aan rector H. G. Welsch, havenaalmoezenier van Amsterdam, de verzekering gegeven dat hij de uitvoering van het Nederlandsche plan tot georganiseerde havenzielzorg over geheel de wereld krachtig "zal bevorderen. Zooals wij reeds mededeelden heeft dit plan, door rector Welsch te Rome voorgedragen, bij Mgr. Pizzardo, directeur van de katholieke actie, een gunstige ontvangst gehad. Mgr. Pizzardo heeft het plan aan den H. Vader voorgelegd. Zaterdag 5 October vergaderde het Provin ciaal Personeel van Noord-Holland, georgani. seerd in den R. K. Bond „St. Paulus", ter be. spreking van het voorstel van Gedeputeerde Staten, als gevolg van den uitgeoefenden drang van den minister van Binneniandsche Zaken, om op de provinciale ambtenaren den stand plaatsaftrek toe te passen overeenkomstig de rijksregeling, met de uitzondering, dat de ge. meente Bloemendaal voor de provinciale amb tenaren als lste klas mag worden beschouwd. Het standpunt, door de organisatie in dezen verdedigd en ingenomen, kan als volgt worden samengevat: Indien een objectief onderzoek, waartoe de organisatie wil medewerken, mocht uitwijzen, dat inderdaad boteekenende verschillen be. staan voor de koopkracht van de salarissen in de onderscheidene plaatsen van dit gewest en dit dientengevolge zeer divergeerende welvaart tengevolge zou hebben, is ,.St. Paulus" bereid de consequenties daarvan te aanvaarden. Geen verschil mag er zijn in aftrek tusschen hoogere en lagere ambtenaren. De vergadering keurde met algemeene stem men het ingenomen standpunt goed. Men bracht dank voor de reeds gevoerde actie en sprak het vertrouwen uit, dat de Staten van Noord-Holland rekening zullen willen houden met de door de vergadering geuite wenschen en het door de Commissie voor Georganiseerd Overleg der Provincie ingenomen standpunt. Naar het Handelsblad verneemt, is mr. H. A. J. M. Kusters, fungeerend secretaris aan het College van (agrarische) Regeeringscom- missarissen en feitelijk leider van het Land bouwcrisisbureau van het departement van Landbouw en Visscherlj, voor onbepaalden tijd met ziekteverlof gegaan. Voorts zijn tot juridische ambtenaren bij genoemd bureau aangesteld mrs. Van Lidt de Jeude, Besier, Von Schwarzenberg und Ho- henlandsberg en Beelaerts van Blokland. Naar de Standaard meedeelt, is door twee Nederl. chemici een nieuw prat:paraat uitge vonden, dat op kleedingstukken (uniformen) geïmpregneerd, deze ondoordringbaar maakt voor de inwerking van blaartrekkende gassen. De uitvinders zijn prof. dr. J. P. Wibaut, hoogleeraar in de Organische Scheikunde aan de Sted. Universiteit van Amsterdam, en zijn assistent, drs. J. Th. Hackman. Proeven, in de Militaire Gasschool te Utrecht, onder leiding van Overste Schilder man gehouden, hebben afdoende de deugde lijkheid van het preparaat aangetoond. Zeven dagen minstens is het kleedingstuk ondoordringbaar voor het gas. Van officieele zijde wordt ons medegedeeld, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkerserwten, gedenatureerd in het tijdvak van 22 tot en met 28 September 1935, voor de kwaliteitsklassen A, B, C en D respectievelijk f 4, f3.50, f 3 en f2.50 per 100 kilo zal bedragen; de steunvergoeding voor in datzelfde tijdvak gedorschte gele erwten, voldoende aan de stan daardmonsters C en D zal respectievelijk f 3 en f 2.50 per 100 kilo bedragen. De Minister van Sociale Zaken heeft, naar de Volkskr. meldt, aan de gemeentebesturen doen weten, dat behoefte bestaat aan een bil lijke meer algemeene regeling inzake verze kering tegen ongevallen van deelnemers aan de vanwege de Overheid gesubsidieerde vak cursussen, werkobjecten en werkkampen voor jonge werkloozen. Teneinde hierin op de minst kostbare wijze te voorzien is in gemeen overleg een voor het geheele land geldende uniforme regeling ont worpen. In verband daarmede zal te beginnen met 1 Januari 1936 aan alle subsidietoezeggin gen ten behoeve van werken als vorenbedoeld, de voorwaarde worden verbonden, dat het ter verkrijging van subsidie noodig is, dat alle deelnemers tegen ongevallen bij eenzelfde in stellen verzekerd zijn. Als verzekerden worden aangemerkt deel nemers aan vakcursussen, werkobjecten en werkkampen voor jongere werkloozen, voor zoover deze personen niet een bepaald loon ontvangen. Het is noodig, dat voor hen een zeker „loon" wordt gefixeerd, dat als grondslag moet dienen voor eventueel uit te keeren bedragen. De volgende basis is daarvoor aangenomen: ongehuwde jongeren tot 24 jaar 1.50 per dag; gehuwden en ouderen dan 24 jaar ƒ2.50 per dag. De Verzekering biedt den deelnemer, die door een ongeval in verband met zijn werk getroffen is: een voorloopige rente zoolang de vraag, of sprake is van blijvende invaliditeit r.iet kan worden beantwoord, met een uitkee- ring van maximum 70 percent van het dag loon; en een blijvende rente (bij blijvende geheele of gedeeltelijke invaliditeit). Met de Coöperatieve Vereeniging „Centraal Beheer" is overeengekomen, dat zij op de basis van de Ongevallenwet als uitvoerend orgaan de administratie en de medische controle zal verrichten. Dinsdagavond omstreeks 7 uur is te Soester- berg op den Rijksstraatweg een ernstig verkeers ongeluk gebeurd. Op genoemden weg is de berijder van een driewielige bakfiets, K. Tewes uit Driebergen, door een personenauto, bestuurd door den heer M. uit Amersfoort, van achteren aangereden. De jongen werd tegen den grond geslingerd en met een hersenschudding, 'n gapende hoofd wonde en een rechterbeenfractuur naar het zie kenhuis De Lichtenberg te Amersfoort ver voerd. Zijn toestand is hoogst ernstig. De bakfiets is totaal vernield. De politie stelt een onder zoek in. ROTTERDAM, 4 October. Weet u ook, waar de boot ligt naar de Quaker Oats? Kweeker wat? Nooit van gehoord! Maar daar ligt wei 'n boot voor 'n stelletje lui van de pers as u die soms bedoelt? Ziedaar in zijn volle lengte een gesprek met een bootsman op het Willemsplein. De man zag er gezond uit. Hij eet beslist veel havermout! misschien zelfs Quaker Oats. Maar ja: het woord ziet er anders uit, dan het zich laat aanhooren. En kon hij weten, dat in die groote voormalige rijstpellerij aan de Maashaven een Nederlandsche havermoutfabriek was ge sticht? De „lui van de pers" wisten het nauwelijks. Op uitnoodiging van de directie gingen zij in het gebouwen-complex naast de groote graansilo een kijkje nemen op de fabricage der vlugkokende en niet-vlugkokende havermout. In witte jassen gekleed en met dito-petten op het hoofd bezichtigden zij groepsgewijze dit merkwaardige bedrijf, waarin de haver van de ruwe korrel, zóó als zij uit de schepen komt, verwerkt wordt tot de fijne vlokken, die in keurig afgewogen pakken bij den winkelier en in de keuken van de huisvrouw terecht komen. Als de haver over een langen transportband de fabriek binnenkomt uit de silo ernaast of uit de balen in de eigen opslagplaats, moet zij eerst worden schoongemaakt. Stukjes hout, stroo en touw, ijzerdeeltjes, steentjes, zand en stof, leege doppen, kaf en onkruid, moeten er met zorg tusschenuit worden gehaald. Dat geschiedt alles mechanisch. Een heele reeks machines doorloopt de haver en telkens wordt zü een graadje fijner gezuiverd, totdat ten laatste de zuivere korrel en niets dan de korrel overblijft. Dan eerst begint de eigenlijke bewerking: het aanbrengen van het aroma, het sorteeren, het peilen, het snijden, het koken en eindelijk het walsen. Het aroma wordt aangebracht in een roostertoren, die door alle zes verdiepingen van den „molen" loopt. In dien toren, waar een temperatuur heerscht van om en om de 70 graden Celsius iets voor menschen met asthma! zakt de haver geleidelijk van boven naar beneden en doorloopt 'n tien groote roos ters. Na ongeveer een uur verlaat zij den laatsten en dan heeft de korrel reeds dien fijnen lichtelijk gebranden smaak, die er tot het einde van het proces aan blijft. Nadat vervolgens de korrels naar hun grootte in „groote", „kleine" en „dunne" haver zijn gesorteerd, worden zij gepeld. Een pel-machine nu w'erkt niet zoo, dat alle korrels nu beslist uit hun hulzen treden. Een 60 pCt. verlaat haar gepeld, de rest moet er nog eens in. Maar hoe die „rest" te scheiden van de gepelde korrels? De leege doppen zijn gemakkelijk genoeg te ver wijderen: die worden weggeblazen. Zij zijn veej lichter dan de korrels. De ongepelde en de gepelde korrel echter ver- toonen noch absoluut noch soortelijk zooveel gewichtsverschil, dat zij daarnaar te scheiden zouden zijn. Het eenige, waarin zü verschil ver- toonen, is hun gladheid. De gepelde korrel is ruwer dan de ongepelde. Naar dat criterium heeft men nu een machine geconstrueerd, die gepelde en ongepelde korrels scheiden kan: op een soort loopenden band met gleuven wordt de ruwe korrel weer naar boven genomen, terwijl de gladde, ongepelde naar beneden glijden en weer opnieuw naar de pelmachine gaan. Door 24 van die machines loopt de haver heen. Vóór het koken komt dan nog één bewerking, alleen voor de vlugkokende havermout: zij wordt gesneden. De korrel loopt over een reeks messen, die haar in mootjes hakken. Eerst dan wordt zij met oververhitten stoom gekookt en vlak daar onder in walsen geplet tot vlokken groote vlokken, w'anneer de heele korrel geplet wordt, dat is voor de niet-vlug-kokende havermout kleine vlokken wanneer de mootjes van de ge sneden korrel, dat is voor de vlug-kokende door de walsen loopen. Van de walsen gaat het recht naar de pak- afdeeling, waar een nauwkeurig netto-gewicht in kartonnen doozen wordt gestort en waar rappe meisjesvingers etiketteeren en in groote doozen verder verpakken. Ziedaar in enkele woorden het wordings proces van de havermout. Dat proces voltrekt zich in tal van machines, die over alle verdiepingen van het machtige gebouw zijn aangebracht. En geen hand raakt aan de haver. Alles geschiedt zoo hygiënisch mogelijk. Jacobsladders in gesloten buizen transporteeren de korrels door het heele ge bouw. Overal staan groote cylinders die het stof opzuigen. Op vaste tijden wordt het heele ge bouw onder een temperatuur gezet, die alle eventueele kiemen van infectie moet dooden. Het is ook een efficient bedrijf. Niets gaat de fabriek uit of het zou het stroo moeten zijn. Verder wordt alles gebruikt, o.a. ook voor het veevoeder, waar de doppen en de afgekeurde te licht bevonden korrels in worden verwerkt. En met groot succes. Want de „lui van de pers" hebben na de be zichtiging van het bedrijf met havermout ge voerde „Ful-0-Pep"-kip te proeven gekregen en nog meer. Maar dat hoeft niet in de krant. De heeren zijn havermout-liefhebbers ge worden. Lieve help! Dolf Hl Pluk snel bet klaver tje -van-vier! We zullen het meteen bard noodig heb ben!!! H. K. H. Prinses Juliana, Voorzitster van het Nederlandsche Roode Kruis, heeft f 1000.ter beschikking gesteld voor de eventueele uitzending van een Nederland sche Ambulance in Abessinië. Maandagavond heeft te Tilburg het hoofdbe stuur van „St. Lambertus" zijn eerste verga dering belegd met 500 textielarbeiders, die bij het kort geleden beëindigde conflict betrokken waren. De vergadering was voor geen buiten staanders toegankelijk. Blijkens een later verstrekt communiqué heeft de vergadering over het geheel genomen een rustig verloop gehad. Bondsvoorzitter A. v. d. Meys heeft het beleid van het hoofdbe stuur breedvoerig uiteengezet, waarop een langdurige gedachtenwisseling volgde. Het hoofdbestuur deed de toezegging alles, wat uit de vergadering naar voren kwam, ook de quaestie der royementen, nauwkeurig on der het oog te zullen zien. Het was echter niet mogelijk staande de vergadering een beslis sing te nemen. Het hoofdbestuur zal later deze aangelegenheid in welwillende overweging nemen. Dinsdagavond is met andere arbeiders een vergadering belegd. De werklooze leden van St. Lambertus zullen heden in de gelegenheid wor den gesteld hun belangen te verdedigen. Dinsdagmiddag heeft voor de Almelosche rechtbank terecht gestaan mevr. mr. S. R.de Z., advocate en procureur te Rotterdam, een vooraanstaand lid van de Revolutionnair Socia listische Arbeiders Partij. Zij werd verdacht van opruiing tegen het wet tig gezag. Haar werd ten laste gelegd, dat zij de volgen de woorden gesproken had in een vergadering te Almelo: „In tegenstelling met de SDAP, die zegt; Geeft ons de macht en wij zullen jullie welvaart bezorgen, zeggen wij: neemt zelf de macht; de arbeiders kunnen wel alleen zich zelf bevrijden. Werpt het heerschend gezag en alles wat er bij komt opzij. Vestigt een ander stelsel, vestigt den Socialistischen Staat". Het OM. zag hierin een opruiing tot geweld dadig optreden tegen den Staat en eischte een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar, benevens 75 boete of een maand gevangenisstraf. Verdachte, die zich zelf verdedigde en ook nog werd bijgestaan door mr. Eskens, beweerde, dat haar opwekking niet insloot aansporing tot gewelddadig optreden. Vonnis 15 October. De directie van de N.V. Schoenfabriek Wel. len en Co. te Nijmegen heeft aan het hoofd bestuur van den Ned. R. K. Fabrieksarbeiders- bond St. Wiilibrordus medegedeeld, dat zij haar gansche personeel, bestaande uit 120 personen, zal ontslaan, indien het ultimatum niet wordt ingetrokken. Het bestuur van de werknemers organisatie heeft dit geweigerd. Wel verklaarde het zich bereid den termijn met 8 dagen te verlengen, maar dit achtte de directie onaan nemelijk. Heden zal een conferentie plaats hebben tusschen directie en vertegenwoordigers der georganiseerde arbeiders teneinde te trach ten het collectieve ontslag a.s. Zaterdag te voorkomen. Met 31 Dec. is aan den luit.-kolonel der art. S. Schilderman, dir. der Mil. Gassohool, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Hij is be noemd tot res. luit.-kolonel der art. bij den staf der IVe art. brigade. De luit t. z. 2e kl. F .J. H. Knoops, dienende bij den onderzeedienst te Wilemstad, wordt 15 October ter beschikking gesteld. Bij K. B. is benoemd tot lid van den Hoo- gen Raad van Adel Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State, wonende te 's-Gravenhage. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau T. A. Hermsen, ontvanger der accijnsen te Rotterdam. Bjj K. B. is met ingang van 1 December aan den commies bij het Rijksinkoopbureau F. J. G. Spiekema, wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is, eervol ontslag uit zijn betrekking verleend. Bij K. B. is aan T. A. Hermsen, ontvanger der accijnzen te Rotterdam, op zijn verzoek met ingang van 1 November eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. Bij K. B. is op hun verzoek eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend aan: P. A. de Klerck, ontvanger der directe belastingen te 's-Gra venhage, met ingang van 31 December; S. T. Poelstra, verificateur der invoerrechten en accijnzen te Amsterdam, met ingang van 1 Ja nuari. Blijkens mededeeling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bedroeg de waarde van dén Nederlandschen invoer (zonder goud en zilver) over September f 76 millioen (evenals v. m.). De waarde van den uitvoer beliep over Sept. f 59 millioen (v.m. f 61 millioen). Het percentage van den invoer gedekt door uitvoer bedroeg over Sept. 78.2 (v.m. 80.6) De invoer van goud en zilver over Sept. beliep f 9.548.649 en de uitvoer f 64.110.893. De Najaars Centrale Raadsvergadering van de R. K. Diocesane Middenstandsvereeniging „De Hanze" in het bisdom Haarlem zal gehou den worden op Donderdag 24 October, in het gebouw „Amicitia" te 's-Gravenhage. Bij K. B. is met ingang van 1 November be noemd tot plaatsvervanger van den Rijksadvo caat te Amsterdam Mr. P. W. van Doome, ad vocaat aldaar. Bij K. B. is benoemd tot ontvanger der directe belastingen te 's-Gravenhage, 3e kan toor, H. A. Ankersmit, inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen ter in spectie der directe belastingen aldaar. Bij beschikking van den Minister van Finan cien is de ontvanger der directe belastingen enz. G. J. Prevoo verplaatst van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Venlo naar de inspectie dier middelen te Nijmegen. Bij beschikking van den Minister van Finan ciën is de inspecteur der directe belastingen enz. M. van der Tak, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Nijmegen, verplaatst naar de directie der di recte belastingen, invoerrechten en accijnzen te Zwolle. Bij beschikking van den Minister van Finan ciën is de ontvanger der directe belastingen enz. F. J. Bogaert verplaatst van de inspectie der directe belastingen te Amsterdam naar de inspectie dier middelen te Nijmegen. Bij beschikking van den Minister van Finan ciën is de inspecteur der directe belastingen enz. J. N. van der Ben, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen te Amsterdam, verplaatst naar de directie der di recte belastingen, invoerrechten en accijnzen aldaar. 6g Hij hield op en keek me met een glimlach aan, ®lsof hij overtuigd was, dat nu alles me duidelijk ®hoest zijn. t Ik kreeg een vreemde gewaarwording ■juist als op dien dag, toen ik de kuikens gevoerd had de heuvelhelling, werd ik voor 'n oogtenbhk h 't verleden verplaatst. De eene aerinnenng ?a de andere doemde op.... werd werkelijkheid, p herinnerde me hem, den donkeren, opgescho- jongenmijnheerWynn, den volontair •1aja. dit was zijn bekende stem, dit was blik, dat waren zijn karakteristieke gebaren, k herinnerde me 't afscheid onder de druipen- Veranda. Hij had zijn koffer in de eene hand met de andere greep hij plotseling mijn ^echt. Hij had me een onverwachten, half-broe- erüjken kus gegeven; den allereersten, dien ik ^°'t van een vreemde gekregen had. En nu, meer Qah zeven jaar later, stond hij hier naast me, legde zijn hand op mijn schouderEr ging huivering van geluk door me heen. -••'Wacht, wacht,' fluisterde ik, terugtrekkend. '•Ik heb nog niet alles gehoord." „Dat heb je wel." „Je je schreef me toch alleen maar, omdat ïnu eenmaal niemand anders was" zei ik. i,Dat is niet erg vleiend voor me! En' wat dacht Je e'senlijk, toen je niets hoorde?" „Wel, ik hield mezelf voor. dat ik een ezel geweest was, en dat je natuurlijk allang verloofd of getrouwd was. En toen kwam mijn vertrek naar het goed hier. Ik had er nog nooit iets van gezien, moet je bedenken, zoodat alle ïegelingen en besprekingen, die me den eersten tijd in be slag namen, dien dwazen streek van me eigen lijk een beetje op den achtergrond schoven waarom ril je? Heb je het koud?" „Nee." „Nee?" Hij trok me heel langzaam naar zich toe. „Zooals ik zei, een beetje op den achter grondtotdat ik je plotseling ontmoette, Joan. Ja, jou!" „In het kamp „Dat denk je maar! Had ik je dienzelfden morgen niet in je splinternieuwe uniform op het perron in Euston zien staan? Daarom haalde ik dien kleinen Rhys over, om onmiddellijk met me naar het kamp te gaan, zoodat ik zekerheid kon krijgen, of je het werkelijk was. Zie je, ik wist nog wel, hoe jij er uit zag, al had jé mij heele- maal vergeten!" „Vergeten!" dacht ik. „Hoe is het mogelijk, dat ik ooit voor iemand anders een gedachte over heb gehad „Zoo, dat is nu toch werkelijk alles," zei hij. „En nu iets anders! Die kus vlak vóór ik naar Canada vertrok dat was eigenlijk geen échte kus, vind je wel?" „Maar je hebt me nog niet verteld, wat er in je is omgegaan, al die weken, dat we samen hier waren...." „Dat is dan mooie stof tot conversatie voor na ons huwelijk voor 't geval we dan uitge praat raken," verklaarde hij. „Zie je, aangezien we, om zoo te zeggen, onmiddellijk zulle» trou wen „Aangezien!" Ben je niet van plan, me eerst eens te vragen, wat ik van de kestie denk?" ..Nee omdat je je tóch al beklaagt, dat ik veel te veel vragen stel," fluisterde hij. Hij was nu dicht genoeg bij me om te kunnen fluisteren hij had me heel, heel dicht naar zich toe ge trokken. „Sla je armen om mijn hals," murmel de hij. „En geef me een kus." Hij boog zijn bruin gezicht naar me neer. „Er o, er zit zoo'n groote roetvlek op je, Dick!" „Vind je dat erg, liefste?" Over zijn schouder heen zag ik een streepje avondlucht, langzaam verdonkerend van violet tot dieppaars. De langgerekte, sidderende kreet van een uil dreef aan op de frisschere bries van zonsondergaig. En van achter den zwaren muur der bosschen in de verte, rees langzaam, groot en rond, een abrikooskleurige maan O, maanlichte avond in dia welige Welsche oogstvallei! O avond van vervulde droomen, van sterren en kussen en de innigste liefdewoorden, o onvergetelijke, gezegende avond Ik vond geen woorden om uit te drukken, wat er omging in mijn hart, dat zoo dicht bij het zijne klopte. „Dick, Dick!" zuchtte ik. Hij nestelde zijn gezicht (roetvlek en al) tegen het mijne, en kuste mijn oogen, mijn lippen, mijn haren De oude maan zag toe.... BESLUIT Vrede! Licht eindelijk weer licht over Londen! Na vier jaren van schemering en naargeestige, met verf besmeerde lampen, na vier jaren angst voor altijddreigende luchtaanvallen, was het dan eindelijk weer hel-licht in de oude, vertrouwde straten, zoodat je de gezichten van de menschen weer onderscheiden konl En de vlaggen —apper- den en woeien van alle huizen er was vrede, vrede! Als een onafzienbare stroom golfden lachende, juichende menschenmenigten door de straten menschen, die het in huis niet langer uit kon den houden, die de straat op moesten om andere gelukkige, uitgelaten menschen te zien, ze aan te spreken, met hen mee te juichen, ze op den schouder te slaan als oude bekenden.... Het was opwindend en ontroerend tegelijk. Wild vreemden klampten elkaar aan en dansten arm in arm verder; de menschen praatten kinderlijke wartaal in hun overmatige blijdschap na den druk van lange, sombere, eindelooze jaren. Confetti, maskers, pauwtenveeren, perentines, flauwe en toch zoo aandotenlijke nonsens.... Wat waren we een gelukkig viertal, zooals we daar meedreven in den bonten stroom, Elisabeth en ik, in onze uniformen met een splinternieu- wen kiel, stevig gearmd met onze jonge echtge- nooten in hun afgedragen khaki!. We waren voor enkele dagen naar de hoofdstad gekomen waar zouden we het vredesfeest beter en blij- der kunnen vieren dan in het hart van het land? We lieten ons meevoeren, straat in, straat uit. Taxi's kropen voort naast de trottoirs; ze kwa men minder snel vooruit dan wij. Mijn blik viel op het vehikel, dat juist naast ons voorlschoof; er zat een man van 'n jaar of zestig in, met een rood, opgeblazen gezicht boven een overdreven zwaren bontkraag. Hij had dikke wallen onder de oogen en een dubbele onderkin. Hij zag er uit, of hij nog nooit in z'n heele leven beweging in de open lucht genomen had! Door het vierkante raampje zag ik bij zijn schouder een glimp van een knap, coquet meis jesprofiel.... Een cameeën-gezichtje, een bloe sem-te int.... De menigte drong op tusschen ons en de taxi, vóór ik kon uitroepen: „Muriel!.... Hemel, dat was Muriel; hebben jullie haar gezien?" Mijn man keerde zich haastig om. „Nee! Was Muriel bij hem? Ik dacht wel, dat ik een glimp van dien ouden Hoe-heet-hij-ook-weer opving; hij neemt haar zeker eens mee naar zijn hoog ovens. Want sedert dien gedenkwaardigen oogstdag was Muriel Elvey tweemaal verloofd geweest; een maand lang met Harry, welke verloving plotse ling werd afgebroken, nadat zij en haar moeder gelogeerd hadden bij een verren bloedverwant, dten ouden geldmagnaat, dien ik daarjuist in de taxi had zien zitten. Ze zou over veertien dagen met hem trouwen. Elisabeth en ik vonden het 't afschuwelijkste, wat we ooit gehoord hadden. Maar Dick had alleen maar eens zijn schouders opgehaald, en kolonel Fielding had verklaard, dat 't een ideale regeling was, ten dat eh juffrouw Muriel ongetwijfeld vond, dat ze een lot uit de levensloterij getrokken had. Over een paar dagen zouden we met ons allen weer naar huis terugkeeren. Want het land was nu voor altijd ons thuis; in de stad konden we het hoogstens een paar dagten uithouden! „Is het niet vreemd," merkte ik op, terwijl we moeizaam voortworstelden naar het Circus, „dat Harry Markham zich tenslotte toch maar zoo weinig scheen aan te trekken van Muriel's af valligheid?" „Nee," zei Elisabeth's kolonel met klem, „dat is heelemaal niet vreemd. Hij heeft haar een maand lang meegemaaktIk denk dat hij eh maar wat blij is, dat hij haar heeft mo gen ruilen voor dat aardige kleine ding van Dri ver, waar je hem nu ieder oogenblik mee tegen komt De weg werd versperd door eten nieuwe groep dansende soldaten en burgers, die in hun vreug de en verbroedering de heele straat voor zich alleen opeischten, wat niemand hun kwalijk scheen te nemen. „Hola, wat is dat, wat is dat protesteerde SPECIAAL VOOR U DAMES is de rubriek WAT DE TONG STREELT (pag. 4) mijn Dick lachend. „Wat doen jullie, menschen." We werdten onweerstaanbaar meegesleept in de draaikolk. De heele kring van soldaten, En- gelschen en Amerikanen, danste nu om een lan gen gemoedelijken politie-agent, die hoog boven hen' uitstak als een monument der toegeeflijk heid. Op dit oogenblik openden ze hun keten van handen en riepen: „Landmeisjes! Landleger! Zet de meisjes óók in den kring; kom, laten we dan sen om de meisjes Elisabeth en ik werden lachend en protestee- rtend in den cirkel getrokken; onze mannen slo ten aan bij den keten en wervelden met de an deren om ons heen. „Dansen lui, dansen. Dans mee. Bobby; heb je het nieuws dan nog niet gehoord? Het is vrede vréde, zeg ik je, lange sladood! Nee, kame raad, ik'kan je mijn stok niet geven 't een of ander meisje heeft mijn stok gejat! Mijn prachtigten stok, die den heelen oorlog met me heeft meegemaakt! Oejoei, wat gééft 't ook! De oorlog is voorbij! Vooruit, dansen om de kranige Landmeisjes! Ze hebben het land óók meegehol pen om er dóór te komen!" We lachten, mijn vriendin en ik, maar in onze oogen stonden tranen, en eten rilling van ontroe ring en trots voer door ons heen, toen we elkaar toefluisterden: „Horde je dat? Het is waar, hé? Wij hebben toch óók, zoo goed we konden, ons vaderland een heel klein beetje meegeholpen!" EINDE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3