Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan'n „Omroeper" I voor 80.000 gezinnen j S TA D S N I E U W S Gezantschap te Addis Abeba Laatste Nieuws De oorlog met Abessinië Derde wedstrijd Euwe—Aljechin Wat de tonq streelt "2. H.H. JAGERS BELANGSTELLING BLIJFT De verkiezingen in Memel WOENSDAG 9 OCTOBER 1935 siii!ininiiinnii!i!iiiniiiiminiiiniiiiiiiiii!ii!iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii!ini!iii!iiiiiiiiiiiiiimmiininniiiiiniHiiinins Geen touringcarbedrijf van de N.Z.H. De directie wil noch proef, noch risico nemen Haarlems jeugd gaat te laat naar bed Bezoekt te veel de bioscoop REDDERS ONDERSCHEIDÉN Vijf jongelui gered A. J. MEYERINK 70 JAAR Grootsche huldiging HAARL. BACHVEREENIGING A'damsch Concertgebouworkest Dirigent: Bruno Walter OP STRAAT DOODGEBLEVEN Badhuizen „Witte Kruis" Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer GENEVE (Reuter) De regeering van Ethiopië heeft den Italiaanschen gezant te Addis Abeba verzocht het grondgebied van Ethiopië onmiddellijk te verlaten. AANRIJDING OP HAAR LEMMERWEG Nabij Halfweg Orgelbespeling BURGERLIJKE STAND Een Molnar-avond in den Stadsschouwburg De Hagespelers met „Verdriet gaat voorbij" (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Italiaanse he gezant protesteert tegen de arrestatie van zijn koerier nabij Diredaoea Italië zendt nog steeds troepen SCHAGCHELSTRAAT 6 FAILLISSEMENTEN EERSTE KAMER Loodsdienst voor zeeschepen Eerste Kamer neemt het wets ontwerp z.h.s. aan J. A. ELDERING - POELIER Ook nu weer zorgde de wereld kampioen voor variaties, doch Euwe was er op voorbereid Partij afgebroken Ongeveer 80 pet. der stemmen op de Duitsche lijst uitgebracht BiiiiiniiiiiimiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiHiiuilniiiiiiiiinniiiiniiiiiiniiiig NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT siiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiDiiiiiiiiiiiitniiiia Gisteren is de gebruikelijke conferentie van de personeelsorganisatie met de directie der N. Z. H. T. M. gehouden. Verschillende technische kwesties werden be sproken. Het laatste punt der agenda luidde: in stelling van een touringcarbedrijf. De directie deelde mede, dat de Maatschappij vooreerst niet van plan is tot zulk een bedrijf over te gaan. Dit ligt ook voor de hand. De bussen die momenteel in gebruik zijn, mogen zich uit stekend leenen voor kleinere ritten in de stad, zij missen ook maar het geringste comfort, dat de reiziger voor lange afstanden tegenwoor dig eischt. Ze zijn daarvoor trouwens niet gemaakt. Een geheel nieuw wagenpark met dure, en natuurlijk volledig modern uitgeruste touring cars zou noodzakelijk worden. Was eenige rentabiliteit in zicht dan zou dit op zichzelf geen bezwaar uitmaken, maar de huidige concurrentie is zóó groot, dat winst maken op dit terrein uitgesloten is. Het N. Z. H. bedrijf doet er dan ook goed aan niet op dit gebied te experimenteeren en geen risico te nemen. diep-geloovigen organist, altoos preludeerend m zijn kerk (ditmaal een poos in die van onver- korven hout). Die geest blijft domineeren, al hoort men b.v. in het Scherzo jachtmuziek (nogal hol pathos) en al spreekt er uit het Trio ervan eenige Weensche gemoedelijkheid (Bruckner voorlooper van Mahler!) Bruno Walter liet het werk alle recht we dervaren: Koraalthema's, lyrische ontboeze mingen, grandiose koperensembles en heftige uitbarstingen deden het alle opperbest. Hij kon echter niet het oppervlakkige van het Scherzo, het verbandlooze van het Andante-slot en het fragmentarische der Finale bedekken. Het eer ste deel trok zeer de aandacht en voldeed in hooge mate. Het overige verslapte poco a poco. Maar eerbied voor het spel, dat was fameus. O. K. De inspecteur van het lager onderwijs van de inspectie Haarlem schrijft in het onderwijs verslag 1934 het volgende over de Haarlem sche Jeugd: „De tegenwoordige jeugd geeft blijk van ontstellend gemis aan nadenken en de ant woorden, die men soms te hooren krijgt, zijn op het dolle af. Het euvel schijnt te zitten in omstandigheden buiten de school en in de averechtsche opvatting, die vele ouders blijken te hebben van de opvoeding hunner kinderen. Er is een ontstellend gemis aan concentratie, een lusteloosheid waarvan het onderwijs de schadelijke gevolgen ondervindt. De jeugd uit gezinnen, aie terecht gerangschikt moeten wor den tot de zeer arme, maakt een gebruik van de bioscoop. De lusteloosheid van vele kinde ren is lang niet altijd het gevolg van te wei nig voedsel, maar veeleer van te laat naar bed gaan. Daardoor is er 's morgens en vooral 's Maandagsmorgens geen beweging in deze kinderen te krijgen. Ze zijn door slaap over mand en reflecteeren slechts werktuigelijk. Verder is het bezoek aan de z.g. „tysbars", voor al door kinderen angstwekkend groot. Tot tien, ja tot elf uur 's avonds kunt ge kinderen van de volksbuurten in die bars zien zitten, zelfs met vader en moeder. Dit moest verboden zijn, evengoed als het verkoopen van sterken drank aan kinderen beneden zekeren leeftijd; daar komt bij, dat deze kinderen leven in een druk ke, zenuwachtige beweging. Zij spelen op straat, het stadsverkeer raast om hen heen, de radio tjingelt den geheelen dag uit huizen in de ar beidersbuurten, en daarenboven missen deze kinderen den zoo broodnoodigen gezonden frisschen slaap; het is waarlijk niet te ver wonderen, dat zij op school tot geen gezetten hersenarbeid in staat zijn". In het voorjaar maakte een 5-tal jongelui een tochtje op zee in een cano, welke toen om sloeg. Eenige Zandvoorters hebben de jongelui gered en op het droge gebracht. Aan deze redders, mej. E. T. Groppe en de heeren P. J. F. v. d. Mye, G. J. Kopberg en L. Bloemink zullen op Donderdag 10 October, des avonds om 8 uur in „Ons Huis" te Zandvoort door den burgemeester eenige diploma's wor den overhandigd, die beschikbaar gesteld zijn door het Camegie-heldenfonds. De welbekende heer A. J. Meyerink, Nestor van den Nederlandschen Bond tot het Redden van Drenkelingen, oud-voorzitter en oprichter van de Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen, hoopt 25 October a.s. zijn 70sten verjaardag te vieren. Het Bestuur van den Ned. Bond tot het Red den van Drenkelingen en de Haarl. Reddings brigade, hebben gemeend dezen dag voor den heer A. J. Meyerink, tot een waren feestdag te moeten maken. Na gehouden besprekingen is besloten, dat het Bestuur van de Haarl. Reddingsbrigade voor de uitvoering van de verschillende plannen zorg zal dragen. Thans is reeds vastgesteld dat de huldiging Zaterdag 26 October in Hotel „Royal" Sta tionsplein Haarlem zal plaats vinden. Van 3—5 uur zal er gelegenheid zijn den jubilaris geluk te wenschen. Het meer offici- eele gedeelte begint circa 6 uur met een ge- meenschappelijken maaltijd, waarna gezellig sa menzijn. Wij twijfelen niet of zeer velen zullen deze gelegenheid aangrijpen om den heer Meyerink, den man die zich dag en nacht gegeven heeft om een groot menschlievend werk te propagee- ren, den initiatiefnemer van de lighal-uitvoe- ringen, etc. dien dag de hulde te brengen die hem voor de volle 100 pCt. toekomt. Een eere-comité is reeds samengesteld, waar van de Burgemeester van Haarlem, de Edel achtbare Heer C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, wel zoo vriendelijk is geweest het voorzitterschap te aanvaarden. Zitting in voor noemd comité hebben: A. A. Bierlee, Amster dam voorz. Ned. Bond t. h. Redden v. Dren kelingen; mej. A. Claus, Amsterdam secreta resse Ned. Bond t. h. Redden v. Drenkelingen; H. L. van Eeghen, Amsterdam, voorz. Maat schappij tot Redden van Drenkelingen; Ir. R. A. Gorter, Amsterdam, secretaris Maatschappij tot Redden van Drenkelingen; Mr. A. Th. E. Kastein, Amsterdam, penningmeester Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen; Dr. L. C. Kersbergen, Haarlem voorz. Haarl. Ver- eeniging tot bestrijding der Tuberculose; H. F. M. E. Graaf van Limburg Stirum, Burgemeester van Brummen, voorz. Kon. Nationale Bond v Reddingswezen en Eerste hulp bij ongelukken „Het Oranje Kruis"; Dr. M. Mauritsz, Haar lem; Mevrouw E. W. MerensJoekes, Haar lem; Dr. P. H. van Roojen, den Haag, secreta ris Kon. Nat. Bond voor Reddingswezen en E. H. B. O. „Het Oranje Kruis"; P. E. Tegelberg. Baarn, voorz. Noord- en Zuid Hollandsche Red- dings Mpij.; Mevr. J. E. TriebeisKoens, Am sterdam; Dr. H. Veen, Haarlem; Dr. R. C. Venema, Haarlem; Jan de Vries, Amsterdam, voorz. Kon. Ned. Zwembond. Tot het geven van inlichtingen betreffende deze huldiging zijn de heeren Joh. M. Schmidt, voorzitter, Rustenburgerlaan 15 Haarlem en P. Wapstra, secretaris, Kleine Houtstraat 111 I'd. Haarlem, gaarne bereid. Als eerste symphonie in het nieuwe muziek- seizoen een tamelijk onbekende van Haydn: de voorlaatste der z.g. Londensche serie sympho- nieën, bijgenaamd „the clock", dit in verband met de regelmatig rhythmische figuren in het Andante. Naast „La Reine", de Ocfors, de „Militar"-, de Paukenschlag- en de Paukenwirbel-Sym- phonie heeft „the clock" recht op uitvoering. Het is begrijpelijk, dat niet alle 100 sympho- nieën op het repertoire worden geplaatst, daar voor zijn vele te simpel voor dezen tijd. Doch een 10-tal der meest zonnige, levenslustige en waardevolle werken kunnen gerust regelmatig door de groote orkesten worden uitgevoerd, be hoeven volstrekt niet voor uitsluitend ama teursorkesten te dienen. Bruno Walter liet deze symphonie in kleine bezetting zeer gracieus en charmant spelen. Opvallend was het vrij vlug genomen tempo in het Andante (mooie, afwisselende klankenkleu- ren-combinaties) en in het Menuet, dat nu niet bepaald statig, doch hupsch aandeed. De aanwezigen toonden zich hoogst ingeno men met deze kleine, interessante en behaag lijke symphonie. Haydn's Symphonie werd ingeleid door We ber's Freischütz-ouverture, het begeesterende, romantische werk met zijn meesleepende lyriek en frappante marcato's in de felbewogen dee- len. Prachtige contrasten verkreeg Walter en de lyriek klonk weelderig! Na de pauze Bruckner's Vierde Symphonie. de Romantische. Al gaf de componist zelf deze nadere betiteling aan dit werk, toch moeten we er niet dezelfde beteekenis aan hechten als bij Schubert en Weber. Bruckner toonde wel zijn voorliefde tot de natuur. In het eerste deel kan men enkele mo menten (b.v. tegenmelodie der fluiten en vio len bij het eerste thema) als een „Waldesbild en het geheele tweede deel als de „Natur als die sanfte Trösterin allen Leides" beschouwen, terwijl de inzet van het Scherzo vanzelfspre kend aan jachtmuziek doet denken, maar bo ven dit ietwat romantisch tintje domineert de echte Bruckner-geest, dien men in al zijn werken terugvindt. Die, van Bruckner, den Dinsdagavond omstreeks zeven uur wandelde de 52.jarige heer G. G., woonachtig alhier, op den Rijksstraatweg nabij de Zaanenlaan. Plot seling werd hij onwel, zakte in elkaar en was vrijwel op slag dood. Hij bleek door een hartverlamming getrof fen te zijn. Het aantal genomen baden in de afgeloo- pen maand September 1935 was; Badhuis Koudenhorn 912 mannen, 408 vrou wen, 92 werkloozenbaden, totaal 1412; badhuis Leidscheplein 1345 mannen, 614 vrouwen, 487 schoolbaden, 127 werkloozenbaden, totaal 2573; badhuis Schotersingel 1579 mannen, 803 vrou wen, 887 schoolbaden, 155 werkloozenbaden, to taal 3424; badhuis Hofdijkplein 1274 mannen, 484 vrouwen, 1109 schoolbaden, 186 werkloozen baden, totaal 3053; badhuis van Egmondstraat 1492 mannen, 841 vrouwen, 1108 schoolbaden, 382 werkloozenbaden, totaal 3823. Pijnlijke situatie van den man, die de vloer van de slaapkamer zélf wilde schil deren en die geroepen wordt, omdat het eten klaar is!!! Op den Haarlemmerweg nabij Halfweg is een motorrijder Dinsdagavond in botsing ge komen met een vrachtauto. De vermoedelijke oorzaak is dat het achter licht van den auto niet brandde. De motorrij der kreeg een hoofdwonde, hij werd door een dokter te Halfweg verbonden. Zijn motor werd vernield. Later is de man per auto naar Haar lem vervoerd. Op Donderdag 10 October des namiddags van 34 uur geeft George Robert een orgelconcert in de Groote Kerk. Het programma luidt: 1 Elevazione, D. Zipoli. 2 Concert d kl. t., Allegretto, Fuga, Largo, Allegro moderato, Vivaldi-Bach. 3 Pastorale, J. S. Bach. 4a Melodia, Max Reger. 4b Benedictus (op. 59). Mav Reger. 5 Clair de lune, S. Karg.Elert. 6 Scherzo. A. Guilmant. Geboren: 5 Oct.: C. C. Feringade Keule naar z. 6 Oct.: M. A. de WitBlokker z.; A. L. MissetBuurman z. 7 Oct.: A. Kok Wengelinski z.; M. FeenstraBrandon z.; E. M DeegenaarSmink z.; A. C. Roeland Riijn d. 8 Oct.: E. Sijpestijn—Niermann d. Overleden: 6 Oct.: H. M. v. Kimmenaede v d. Weiden, 80 j„ Amsterdamschevaart. 7 Oct.: J. G. de Wilde, 60 j., Ceciliasteeg; J. Dekker, 49 j., Bankastraat; G. C. v. Lemme- ren, 76 j., Kamperlaan; D. v. d. Molen, 76 j., Burgwal. Donderdag 10 October zal het Ensemble Adolphe Engers een buitengewone voorstelling geven van Franz Molnar's „In een smal straatje" in den Stadsschouwburg alhier. De hoofdrollen zijn nog steeds in handen van Coba Kelling, Adolphe Engers en Cruys Voor- bergh, terwijl verder in het stuk optreden Piet Rienks, Cor Dommelshuyzen, Antoon van Zuylen Jr., Hans Beek en Jan Hoogeweg en de dames Nel Oosterhout, Carola van Eyk, Lili van Hage, Jessie Develing, Ciska Harms en Mia Pieters. „De Hagespelers", directeur Jacques van Hoven, artistiek leider Eduard Verkade, zullen Dinsdag 15 October een enkele voorstelling ge ven van het nieuwe successtuk „Verdriet gaat voorbij", familiespel in drie bedrijven, zes ta- fereelen van Merton Hodge. Dit is het stuk, dat op het oogenblik reeds een half jaar in Londen met groot succes wordt opgevoerd, met Sybil Thorndike in de hoofdrol, de rol, die hier door Mevr. Rika Hopper wordt vertolkt. Verder spelen mede: Marie van Westerhoven, Dolly Bouwmeester, Adrienne Canivez, Tine Medema, Peronne Hosang, Annie Fox. Peter van Hulzen, Maarten Kapteyn, Arend Hauer, Gerrit Limper. De nieuwe decors van Jaap van Dam worden door „De Hagespelers" medegebracht. De regie is van Jacques van Hoven. ADDIS ABEBA 8 Oct. (Reuter). De Ita- liaansche gezant heeft bij den minister van Bui- tenlandsche Zaken geprotesteerd tegen de ar restatie van zijn koerier, Bondi, in de nabij heid van Diredaoea. Naar uit Khartoem gemeld wordt, is de Italiaansche consul van Gondar in Gallabat, aan de grens van Soedan aangekomen. Zoodra de wegen begaanbaar zijn zal hij zich per auto naar Asmara in Eritrea begeven. ROME, 8 Oct. (Havas)In officieele krin gen spreekt men het bericht tegen, vol gens hetwelk Adoea weder door de Abes- siniërs zou zijn heroverd. DJIBOETI, 8 Oct. (Reuter). Vandaag is hier een detachement Fransche troepen bestaande uit 43 officieren en 1000 manschappen, aange komen. ROME 8 Oct. (Reuter). De troepenversche pingen naar Oost-Afrika duren ononderbroken voort. Zoo vertrokken Dinsdag uit Napels de stoom- booten „Gange" en „Quirinale" terwijl te Reg- gio in Calabrië met den meest mogelijken spoed de verscheping eener divisie wordt voorbereid. ROME, 8 Oct. (A.N.P.) Gemeld wordt, dat Italiaansche strijdkrachten een aanval der Abessiniërs op de stad Om Anger, een belang rijk Italiaansch handelscentrum, dat juist over de Abessinische grens dicht bij den Soedan is gelegen, hebben afgeslagen. Geen luxe prijzen voor lampen Huiskamer 1.29, Schemerl. 4.29, Slaapk. 0.95. Alleen bij Theo Rozenheek, 't juiste No. is 6 De Haarlemsche Rechtbank heeft 8 October de volgende faillissementen uitgesproken: J. J. Kanneworff, veehouder, wonende te Oostzaan Zuid 184. Curator: Mr. H. H. Riep- ma te Edam. W. Holt. handelaar in lingerie en strand- kleeding, wonende te Zandvoort, Kerkstraat no. 5. Curator: Mr. W. de Rijke te Haarlem. De N. V. Proviand Stores, gevestigd en kan- toorhoudende te IJmuiden. Curator: Mr. J. O. Baron te Beverwijk. De N. V. Meubelfabriek „De Onderneming", voorheen G. de Groot, gevestigd te Oost- Knollendam. Curator: Mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem. R. Sasburg, fotograaf, wonende te Bloemen- daalscheweg 14. Curator: Mr. G. E. Mellema te Haarlem. J. P. Schelvis, aannemer, wonende te Be verwijk, Adrichemstraat 35. Curator: Mr. W. G. J. Veenhoven te Haarlem. J. Klauwers, slager, wonende te Haarlem, Gen. Cronjéstraat 168 zwart. Curator: Mr. Ju lius Hoog te Haarlem. A. Hulskamp, winkelier in manufacturen, wonende te Heemstede, Binnenweg 15. Curator: Mr. Silvain Groen te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisemen- ten is Mr. M. A. van Rijn van Alkemade. wo nende te Haarlem. Wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst zijn geëindigd de faillissemen ten van: P. de Wilde, wonende te Bloemendaal, te Am sterdam gehandeld hebbende onder den naam Gebrs. de Wilde. Curator: Mr. W. G. J. Veen- hoven te Haarlem. J. Nagtegaal, vleeschhandelaar, wonende te Haarlem. Curator: Mr. W. G. J. Veenhoven te Haarlem. De Handelsvennootschap onder de firma Van het Kaar en Bakker, gevestigd te Zaan dam, en hare vennootenJ. van het Kaar. wonende te Zaandam en A. Bakker, wonende te Zaandam. Curator: Mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. J. Jansen Jr., oud-inspecteur van het bureau Zuiderzeesteunwet, wonende te Haarlem. Cu rator: Mr. W. Briët te Haarlem. Vernietigd op grontf van verzet zijn de na volgende faillissementen: De Handelsvennoot schap onder de firma G. Wagter en Zoon, ge vestigd en kantoorhoudende te Beverwijk, en hare vennooten: G. Wagter, wonende te Be verwijk en B. Wagter, wonende te Beverwijk Curator: Jhr. mr. W. A. Baud te Haarlem. De Eerste Kamer kwam Dinsdagavond in openbare vergadering bijeen. De VOORZITTER deelt mede, dat de Cen trale Afdeeling heeft besloten, heden (Dins dag)-avond nog in de afdeelingen te doen on derzoeken met het oog op het zeer spoed- eischend karakter, het wetsontwerp in zake uitvoerverboden in het belang van den vrede in tijden van buitengewone internationale spanning. De heer DE SAVORNIN LOHMAN (C. H.) is hierdoor teleurgesteld. In de Tweede Ka mer heeft dit wetsontwerp een uitvoerige schriftelijke voorbereiding gehad. Nu de inter nationale verhoudingen nog ingewikkelder zijn geworden, zou er reden zijn om daarover uit voerig te spreken en het beleid van de regee ring te Genève onder de oogen te zien. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijzi ging der wet van 16 Mei 1934 tot nadere wij ziging der wet van 20 Augustus 1859, houden de bepalingen op den loodsdienst voor zee schepen. De heer NIVARD (R. K.) zal gaarne zijn stem aan dit wetsontwerp geven. Er blijkt wel belangstelling van de regeering voor de Ne- derlandsche zeehavens, doch daarmede alleen zijn deze niet gebaat. De Memorie van Ant woord citeerend, hoopt spr. op spoedige da den. Keel gerust is spr. niet. De noodzaak tot handelend optreden schijnt bij de regeering nog niet aanwezig, ondanks den slechten toestand van de Amsterdamsche en vooral van de Rot- terdamsche haven. Meermalen is de aandacht gevestigd op haar moeilijkheden, tengevolge van de devaluatie in België. Alleen verlaging van loodstarieven wordt nu voorgesteld. Doch de regeering schijnt nog niet overtuigd van de noodzakelijkheid tot verder spoedig ingrijpen. Spr. betreurt dit ten zeerste. Spr. vraagt 's ministers aandacht voor de vertoogen van belanghebbenden. Meer en meer vloeit het verkeer af naar Antwerpen. Spr. legt eenige statistieken te dezer zake over, die in de Handelingen zullen worden op genomen. Na verdere bespreking, waarbij de heer KROPMAN (rik.) de havenkwesties van Am sterdam ter sprake bracht en van verdediging door minister COLIJN, is het wetsontwerp z. h. s. aangenomen. Laat Uw WILD bij ons vakkundig schoonmaken. Tel. 14880 - Nassaustraat 14 - Haarlem OMTRENT DE VOORWAARDEN voor deelname aan deze rubriek zal onze administratie U gaarne elke gewenschte inlichting verschaffen. Het strijdtooneel voor de match Euwe Aljechin was Dinsdagavond weer naar het Amsterdamsche Carltonhotel ver plaatst, waar de deelnemers elkaar in de derde partij van dezen titanenstrijd zou den ontmoeten. De belangstelling was ook nu weer bijzonder groot. Niemand had verwacht, dat Aljechin met e2e4 zou openen, maar de wereldkampioen zorgt nu eenmaal steeds voor variaties. Toch was Euwe er op voorbereid, immers zonder lang na te denken speelde de laatste de aan. vangszetten van de Fransche partij in een snel tempo. Waarmede Euwe maar zeggen wil de „Ja, dit ken ik allemaal en ben niet ver. rast." Wit: Dr. A. Aljechin. Zwart: Dr. M. Euwe. Fransche verdediging 1 e2e4 e7e6 2 d2d4 d7d5 3 Pblc3 Lf8—b4 Sinds New-York 1924 wordt deze moderne variant van de Fransche partij veel gespeeld. 4 a2a3 Aljechin legt het meer op open spel aan. Een meer gesloten karakter zou e4e5 gehad hebben, zooals in de partij LaskerMaroczy in New-York 1924 geschiedde. 4 5 b2Xc3 Lb4Xc3 (schaak) d5Xe^ Zwart mag niet toelaten, dat wit met e4e5 een sterk centrum verkrijgt. Zwart wint wel iswaar een pion, maar moet voor deze een anderen geven. Deze variant werd door dr. Nagy te Györ met succes toegepast. 6 Ddlg4 Pg8—f6 Zwart had nu de keus pion e4 of g7 te ge. ven. Van meer belang is echter e4, welke pion een druk op de stelling uitoefent en bovendien kan na Dxg7 de open.g.lijn aan zwart ten goede komen. 7 Dd4XSl 8 Dg7h6 Th8—g8 c7c5 Een aanval op het centrum. In deze opening gaat het vaak om punt d4. 9 Pgl—e2 Minder goed zou zijn Lele3: niet wegens Pg4, waarop DXh7 gevolgd had, maar wegens Da5. 9 Pb8d7 Zwart had niet punt d4 op moeten geven en integendeel den druk door Pc6 op dit punt moeten versterken. Desniettemin blijft het een open vraag of ook na Pc6 het evenwicht te herstellen was. 10 Pe2g3 11 Dh6_e3 Tg8—g6 Pf6—d5 Op Tg6g4 om e4 te dekken zou gevolgd zijn Le2, Th4 en de zwarte toren staat ge- exponeerd. 12 De3Xe4 13 De4d3 14 Lfle2 Pd5Xc3 Pc3d5 Het voordeel van wit is reeds duidelijk. Niet alleen dat Wit de twee loopers heeft, maar ook staan zijn figuren beter opgesteld dan de zwarte en behalve dit staat de zwarte Koning in het midden minder veilig. Wit behoudt de mogelijkheid van rochade. 14 15 c2c3 16 c3Xd4 Dd8—f6 c5Xd4 Pd7b6 Met Pd5—f4 zou Zwart weliswaar een dei- witte loopers kunnen ruilen, maar dan raakt hij na LXf4; 00, in ontwikkeling achter. In aanmerking kwam echter b7b6 om den loo- per naar b7 te kunnen ontwikkelen. 17 Le2h5 18 Lh5—f3! Tg 6g7 Met de dubbele dreiging Ph5 en Le4. 18 19 Lf3e4 Df6—g6 f7—f5 Zwart is tot een nieuwe verzwakking ge dwongen. De achterstallige e.pion vormt in verband met de open e.lijn een merkbare zwakte. 20 Le4—f3 Ke8—f8 Er dreigde reeds Db5+» wat onaaneename gevolgen zou kunnen hebben, en op Lc8d7 zou c3—c4 gevolgd zijn. 21 a3a4 Om eventueel La3 te kunnen spelen. 2 1 22 0—0 23 Lel—a3-f Tg7c7 Lc8d7 Kf8—g8 24. a4—a5 Tc7—c3 Op Pb3c4 zou Wit op zijn minst een pion genomen hebben door Pg3f5. 25. Dd3bl Pb6a4 Volgens meester Flohr was Pc4 iets beter, omdat Zwart door den witten looper aan te vallen een tempo wint. 26. Lf3xd5 Natuurlijk niet onmiddellijk Dxb7 wegens Lc6. 26. e6xd5 27. Db3xb7 Dg6—c6 Zwart wil vermijden, dat Wit na Lc6 met de Dame op'de zevende lijn blijft. Nu moet Wit kiezen, of met Dameruil in een eindspel over te gaan of weer Dbl te spelen met verdere aa n valsmogelij kheden. 28. a5a6 Aljechin vindt een derde mogelijkheid. 28. Pa4b6 Dcbxb7 was niet goed mogelijk. Er zou kun nen volgen Dc6xb7; a6xb7,Ta8b8; Tfl—bl, Pa4b6 (Lc6; Ld6) La3—b4 gevolgd door Txa7. 29. La3—c5 Maakt het nemen op b7 nog steeds onmoge lijk. 29. f5f4 Wit dreigde door Dameruil pion f5 te ver overen. 30. Pg3—f5 Een echte Aljechin-zet. Het paard mag na tuurlijk niet genomen worden en na Dameruil kan altijd ong een tusschenschaak komen- Voorloopig dreigt Pe7 De strijd is vrij hopeloos voor Zwart. 30. Kg8—h8 Men lette in deze partij op de Koningzet- ten van Zwart: Ke8—f8—g8—h8!— 31. Pf5—e7 Dus zonder schaak. 31. Dc6—e6 Nu kwam de ruil op b7 heelemaal niet meer in aanmerking. 32. Lc5xb6 Ld7—c6 Eerst moet de Toren gedekt worden. 33. Pe7 x c6 Ta8—g8 Zwart speelt op het oogenblik met twee stuk ken minder, welke hij echter dadelijk ten koste van een tweeden pion terugwint. 34. Pc6—e5 35. Db7—b8 Tg8—g7 Tc3—c8 Bijna is de Dame verloren, maar Wit heeft nog een tusschenschaak. 36. Pe5—g6 37. Db8xf4 Tg7xg6 De6xb6 Zwart heeft zijn twee officieren teruggewon nen, maar is twee pionnen achter. 38. Df4—e5 39. De5xd5 40. Dd5—e5 Tg6—g7 Tc8—d8 Db6xd4 Wit heeft hier den zet afgegeven. De partij wordt hedenavond verder gespeeld in de Mili tiezaal en niet in het Carltonhotel. Na afloop heeft Euwe voor de radio ver klaard, dat hij de partij Woensdagavond zal voortzetten, ondanks het feit, dat hij twee pion nen achter staat. Zoolang er nog twee torens op het bord staan, bestaat, aldus Euwe de mo gelijkheid van remise. MEMEL, 8 Oct. (Havas) De voorloopig® uitslagen van de verkiezingen in het Memel' gebied luiden als volgt: Einheitsliste: 52000 stemmen, Litausche par tijen 16000 stemmen. De Litausche partijen hebben reeds op vijf zetels beslag weten te leggen. De definitieve uitslagen zullen morgen wor den bekend gemaakt. Volgens Reuter zijn naar schatting op da Duitsche lijst tusschen 79 en 84 procent vat» alle stemmen uitgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4