ADOEA EN GENÈVE Gift van de Koningin Verlaging van de loodsgelden De verwording Oorlog en techniek Cl flAN'S liniment SR AUTOBUS IN WONING TERECHTGEKOMEN NIET TE VROEG JUICHEN OVEREENKOMSTEN VAN ONDERNEMERS HEFFING OP VARKENS- VLEESCH WOENSDAG 9 OCTOBER 1935 Door de N.S. B. Intrekking van munten en muntbiljetten MUZIEKBIBLIOTHEEK SCHEURLEER Aankoop voor het Rijk dient als bijzonder geval te worden beschouwd KOLEN NAAR ITALIË Rotterdamsche reeders schrikken terug voor het risico M- en nJ»inHjVc Wetsontwerp door de Eerste Kamer aangenomen BEPERKING VAN DE TEELT Producten van mindere kwaliteit van de markt HET K. R. O.-JUBILEUM Receptie te Utrecht Twee van de inzittenden gewond Wil Mussolini praten? Installatie der vaste commissie van den Economischen Raad Knoeierij met loten Directeur tot zware straffen veroordeeld NIJMEGEN HULDIGT BUZIAU Voor een Nederlandsche ambu lance naar Abessinië Indien verhooging niet helpt, komt de voorraad spek van de Varkenscentrale los ONTSLAG MARECHAUSSEE Ambtenarengerecht vernietigt ministerieel besluit De „Koetilang" naar Indië vertrokken De Haarlemmermeer-lijnen gesloten Er verschijnt geen nummer van Volk en Vaderland, of er wordt een onge noemde Katholiek losgelaten tegen de Katholieken. Pas hebben we den afgeval len Roomsche of afgevallen Jood gesigna leerd, die tegen Joden en Roomschen kwam ophitsen. Het jongste nummer van Hitler's weekblad bevat een hoofdartikel on der alweer een nieuwe pseudonieme laf heid tegen „de verwording der Roomsch Kath. Staatspartij." het artikel protesteert tegen de voorstelling in de katholie ke pers, dat het nationalisme er op uit heet, om het katholieke geloofsleven in Huitschland onmogelijk te maken. Maar ..een Roomsch Katholiek N. S. B.er" zal eens vertellen wat daar van waar is: De waarheid is, dat de oude Centrumpar tij, die haar rotheid en haar voosheid toch ^el volkomen duidelijk gedemonstreerd heeft, thans weer opnieuw en onder mede werking van Moscou, den kop opsteekt tegen het nationaal-socialisme- En hierin schuilt de kern der „katholie kenvervolging' in Duitschland. Op hoog be- vel van Moscou dringen de communisten hoor in de R.K. kerk en de oude bonzen her Centrumpartij, die het nog altijd niet kunnen laten, om een koninkrijk in een ko ninkrijk te stichten, grijpen deze gelegen heid dankbaar aan. En als gij nu leest, dat hoor S.A.-leden in Duitschland de orde ver stoord wordt in een of andere kerk, weet han dat deze menschen in de meeste ge tallen met S. A. of S. S. niets te maken hebben, maar zij zijn oude Centrum-aan hangers, die er op uit zijn om het natio- haal-socialisme te ondermijnen. Zoo werd het mij verteld in Duitschland Zelf." En wat die goedgeloovige Joris Sukkel Zich in Duitschland op de mouw liet spel- hen, komt hij hier in het orgaan van Mus- s«rt als de waarheid oververtellen. De man Js zoo weinig Katholiek, dat hij niet eens he tegenspraak door de Duitsche Bisschop- Pen kent van de tendentieuze praatjes, volgens welke vroegere Centrumkringen samenspannen met communisten en dat hezen als provocateurs zouden optreden in velletjes, die de Katholieken kunnen com- Promitteeren. Bisschoppen en andere Over heden hebben de feiten gepubliceerd, waarin biet communisten, maar nationaal-socialis- ten als wolven in schaapskleeren waren bin nengedrongen in Katholieke heiligdommen. Laat Volk en Vaderland liever beproeven hie bewezen feiten, welke het blad ge- l'egeld verzwijgt, te weerleggen in plaats he passie aan de Nederlandsche Katholie ken te laten preeken door 'n eveneens ver domden wolf. de kassen van de nationale Bank, van de Rijks- rekenpjichtigen en van de Nationale Maatschap- pi) van Belgische Spoorwegen kunnen worden ingewisseld, niet langer te bewaren. De geweldige vorderingen der tech niek, waarvan de moderne tijd ge tuige was en is, en waarop men niet Zonder reden trotsch gaat, vertoonen in hen oorlog wel een zeer donkere schaduw zijde. Reeds de ervaring in de jaren 1914'18 opgedaan, deed voorspellen, dat een toe komstige oorlog, voornamelijk uit en in he lucht zou worden gevoerd. En al was dit misschien iets te sterk uit gedrukt. de strijd, waarvan Abessinië thans het tooneel is, wijst er maar al te zeer op, V'elk een geducht wapen het oorlogsvlieg- tuig is en hoe verschrikkelijk en meedoo- genloos in zijne uitwerking. „Les chassepots ont fait merveille" »he snelvuurgeweren hebben wonderen uit gewerkt" rapporteerde indertijd een Hransch generaal, toen 't was in de zes tiger jaren dit geweer voor de eerste hiaal in een gevecht dienst had gedaan. Het vuurwapen had, naar zijn meening, Uitstekend gewerkt, hetgeen natuurlijk in hield, dat het den vijand groote verliezen had toegebracht. Maar wat beteekent de uitwerking van Shlk een geweer, al wordt het ook nog zoo Seperfectionneerd, vergeleken bij die van een bommen-werpend vliegtuig! In den modernen oorlog zijn er eigenlijk Seen slagvelden meer in den zin, welken dit ^oord vroeger had. En het zijn ook niet enkel meer de legers, die rechtstreeks bij hen strijd betrokken zijn. Geweldige oppervlakten, geheele land deken met al de daarin gelegen steden en dorpen worden door het moderne wa pentuig bestreken. Het gevaar uit de lucht bedreigt gelijke lijk combattanten en non-combattanten, en het aantal dezer slachtoffers zal steeds Srooter worden. De vorderingen der techniek spreekt hien zelfs niet van de „wonderen" der tech niek! hebben het oorlogsbeeld nog gru welijker gemaakt, dan het reeds was- De zoogenaamde „wonderen" vertoonen zich in dit beeld als een verschrikking, en hatgene, wat aan de menschheid, aan de Gemeenschap der volkeren ten goede moest homen, richt zich op haar verderf P. s. Zooals bekend, worden de nikkelen 10- en 20- 'rancsstukken in België uit den omloop, geno- bien. Als uiterste termijn werd oorspronkelijk i Augustus 1935 aangegeven. Overwegende, dat het, speciaal in het belang Tah de buitenlandsche toeristen, gewenscht is. 5}en termijn van geldigheid der genoemde stuk ken te verlengen tot na de sluiting van de al- j^bieene wereldtentoonstelling te Brussel, is nu pepaald, dat de nikkelen 10- en 20-francsstuk- £eh tot 30 November as. hun geldigheid be dden. Nu in voldoende hoeveelheid zilveren 20- *rancsstukken zijn uitgegeven, zullen de 20- Irancsbiljetten eerlang buiten omloop worden «esteld. Hoewel nog geen datum voor deze intrekking vastgesteld, wordt het publiek aangeraden, Aan de Memorie van Antwoord van de Eer ste Kamer inzake de ontwerpen van wet tot be taling van de koopsom voor de Muziekbi bliotheekScheurleer is het volgende ont leend Hier deed zich een zeer bijzonder geval voor. Niet alleen was de verzameling van zeer groote waarde en van bijzondere zeldzaamheid, bo vendien moest de aankoop uit een faillisse ment plaats vinden, waardoor een beslissing op korten termijn noodig was en de tijd voor voor afgaand overleg met de Staten-Generaal ont brak. Betaling in eens van de aankoopsom door aanvulling van het desbetreffend begrootings- artikel uit den post voor „onvoorziene uitga ven" was uitgesloten, omdat laatstbedoelde post een dergelijke groote uitgaaf niet toelaat. Evenmin was het ten tijde van de beslissing omtrent den aankoop mogelijk met eenige ze kerheid te zeggen of op andere begrootingsar- tikelen voldoende gelden zouden vrijkomen om met die overschotten het desbetreffend arti kel te kunnen verhoogen. En al ware dit wel het geval geweest, dan nog zou, zooals reeds werd opgemerkt, de tijd ontbroken hebben om eerst een voorstel tot wijziging van de onder- wijsbegrooting bij de Staten-Generaal aanhan gig te maken. Er is toen naar analogie van het geen bij de aankoopen voor de Rijk'smusea ge schiedt de gevolgde wijze van financieren ge kozen. Binnen de grenzen van het gewone jaarlijksche budget van de Koninklijke Bi bliotheek bleek het mogelijk de aankoopsom, verdeeld over een tijdvak van vijf jaren, te be talen. De ministers behoeven hierbij niet de verzekering te geven, dat het bij de gevolgde handelwijze geenszins de bedoeling is geweest, het budgetrecht van de Staten-Generaal aan te tasten. Italië heeft de (Rotterdamsche scheepsbe vrachters aangezocht voor het vervoer var on langs in Duitschland gekochte kolenvoorradeu. Hoewel de aangeboden vrachten zeer goed zijn, en de prijzen een hoog peil bereikt hebben, kunnen de bevrachters dit aanbod niet aan vaarden, daar zij vreezen voor economische sancties door den Volkenbond, waardoor vrach ten, die onderweg zijn, vastgelegd zouden wor den ten nadeele van de reeders. Is '«uugcauciu, vvuiut lieu attllgciaucu, eze biljetten, die tegen andere muntwaarde bij de sp'fre", spieren V" veriich 'i dagta® sjoan's iwelk0 -„middel- fj ULUHIl %J VERDRIJFT PIJN Den Haag, 8 October 1935 De Eerste Kamer aanvaardde in haar avond vergadering z.h.s. het wetsontwerp tot verla ging van de loodsgelden. Niet minder dan vijf sprekers voerden er het woord over, drie Rot terdammers, de Katholiek NIVARD, de Libe raal burgemeester DROOGLEEVER FORTUYN en de S. D. A. P.er DE ZEEUW, pleitten voor verdere maatregelen ten behoeve van de zee havens en hadden daarbij speciaal Rotterdam op het oog. De Christ.-Historische afgevaardigde De SA- VORNIN LOHMAN zag de hulp aan de ha vens als een nationale aangelegenheid en stel de het voorbeeld, wat België voor Antwerpen doet. En bij hem voegde zich om het belang van Amsterdam in de schaal te werpen ook de nieuwe Katholieke senator, wethouder KROP MAN. Dr. COLIJN, als minister van defensie a.i. over het loodswezen gaande, zag zich voor de taak gesteld, ook de vragen over de Rijnvaart premies en de verlaging van de gemeentelijke havengelden te behandelen. Hij deed dit gron dig, al wist hij over deze zaak nu niet veel po sitief nieuws mede te deelen. De regeering, zoo kan men zijn betoog samenvatten, houdt voort durend het groote belang van de zeehavens in het oog. Met geld smijten kan zij evenwel nu eenmaal niet, reden waarom het niet zoo ge makkelijk is de havengemeenten in staat te stellen tot een verlaging harer tarieven. De geweldige moeilijkheden waarin de tuin bouw momenteel verkeert, heeft in de leidende kringen opnieuw het probleem van teeltbeper king naar voren gebracht. Hierbij werd meer in het bijzonder de aandacht gevestigd od de beperking in de glascultures, omdat speciaal de producten van den intensieven tuinbouw dit jaar moeilijkheden bij den afzet hebben opge leverd. Tienduizenden komkommers en kilo's toma ten zijn op de mestvaalt terecht gekomen. Waar niet is te voorzien dat et aspect van den afzet het volgend jaar belangrijk zal verbete ren. is opnieuw de vraag onder de oogen ge zien of het niet noodzakelijk is de productie onder het glas in te krimpen. Het is evenwel naar de Tuinderij mededeelt zeer moeilijk ge bleken een goede regeling hiervoor te vinden. Hoewel verschillende bezwaren aangevoerd worden tegen de beperking, zal er toch Iets moeten gebeuren, zoo meent het blad. In tuinbouwkringen heerscht algemeen het gevoelen dat aan de overstrooming der markt met allerhande voortbrengselen en allerhande kwaliteit waarvoor geen afzet te vinden is, een einde moet worden gemaakt. Er moet worden gestreefd naar een systeem, dat een overstroo ming der markt voorkomt, de eerste kwaliteit ook de eerste plaats krijgt en betere voorwaar den voor den prijs van dit product worden ge schapen. Het probleem komt dus neer op het uit de markt houden van minderwaardige kwa liteiten op momenten, dat deze onverkoopbaar blijken te zijn. Van Alkmaar begint de Victorie! De plechigheid der kranshechting aan het Vrijheidsbeeld ter gelegenheid van de feesten van Alkmaar"s Ontzet Belangstellenden worden er op attent ge maakt, dat Zondag 13 October a-.s. van 1.30— 2.30 uur het Bestuur van den K. R. O. reci- pieert in het Gebouw „Tivoli", Kruisstraat te Utrecht. Op deze receptie heeft uiteraard ieder een toegang. Voor de daarop onmiddellijk vol gende feestvergadering kan echter, in verband met het beperkt aantal plaatsen, slechts toe gang worden verleend op vertoon van de reeds verzonden kaarten. Dinsdagavond omstreeks half twaalf is op den Rijksstraatweg te Haarlem-Noord een ern stig verkeersongeval gebeurd, waarbij twee per sonen werden gewond en groote materieele schade werd aangericht. Uit de richting Santpoort kwam op den Rijks straatweg een autobus van de N.V. „Stormvo gels" te IJmuiden. Het was zeer regenachtig weer en de weg was glad. Naar de bestuurder later aan de politie verklaarde, reed de auto bus met een snelheid van 40 K.M., geheel rechts van den weg. Plotseling zag de bestuurder op korten afstand voor den wagen een motorrijder rijden in dezelfde richting als de autobus. Om een aanrijding te voorkomen heeft de chauffeur sterk geremd en het stuur naar links omge gooid. Door de gladheid van den weg slipte de autobus echter, kwam dwars over den weg te staan en schoot tenslotte door tegen den gevel van het perceel' Rijksstraatweg 408. De mate rieele schade was buitengewoon groot. De gevel werd grootendeels vernield, een binnenmuur beschadigd, en ook het interieur liep groote schade op. De gevel was zóó ernstig geruïneerd, dat hij moest worden gestut. Het koelen van weerwraakgevaelens mag in de christelijke beschaving eigenlijk geen bewijs van heldhaftige deugdzaam heid genoemd worden. Niettemin gaat Italië prat op zijn overwinning van Adoea, omdat daardoor de smaad van 1896 wordt uitgewischt en aan de Italiaansche bloedwraak-gedachte is voldaan. Het wreken van de nederlaag bij Adoea is door Italië steeds uitgespeeld als een der zwaarste motieven, welke zijn optreden tegen Abessinië zouden rechtvaardigen. Dit mag men- schelijk begrijpelijk zijn, maar erg christelijk en beschaafd is het toch niet. Stel u eens voor dat alle mogendheden de in den loop der geschie denis geleden smadelijke nederlagen zouden willen wreken. Dat Spanje gerechtigd zou zijn opnieuw een tachtigjarigen oorlog tegen Neder land te ontketenen om de schande van den vroe- geren uit te wisschen, dat Engeland zijn eskaders naar het IJ zou mogen zenden om den Hollan ders betaald te zetten, dat Michiel Adriaansz. de Ruyter indertijd den geslaagden tocht naar Chatham ondernam, dat alle landen, die door Napoleon I werden verslagen, thans op Frank rijk zouden aanvallen om wraakgevoelens te be vredigen. De Wereld zou er nóg chaotischer en barbaarscher uit gaan zien dan zij nu al ondanks alle zgn. positieve christendom en haar ver gaande beschaving lijkt. Zooals vanzelf spreekt, wordt de zegepraal van Adoea van Italiaansche zijde opgeblazen tot een luisterrijk wapenfeit van de eerste grootte, niettegenstaande de hy per-moderne outillage van het Italiaansche ko loniale leger en de technische gebrekkige hulp middelen der hoofdzakelijk met hun persoonlijken moed strijdende Abessiniërs. De Italiaansche pers beweert, dat de Italianen 350.000 man Abes- siniërs bij Adoea tegenover zich hebben gehad, maar gezien het feit, dat dan geheel het noor delijke leger van Abessinië rond Adoea zou moe ten zijn geconcentreerd, lijkt dit niet waar schijnlijk. De Abessinische lezing, hoewel na tuurlijk geïnspireerd door de zucht om afbreuk te doen aan de „glorie" der Italiaansche wape nen, klinkt toch ietwat geloofwaardiger. Zij verhaalt dat Ras Seyoem, de Abessinische leger aanvoerder slechts 22.000 man bij Adoea ter be schikking had en tegen de uitdrukkelijke orders van den Negus in de stad, welke aan de Italia nen moest worden vrijgegeven, vier dagen lang heeft verdedigd. Eerst, toen de Negus Ras Seyoem dreigde hem terug te zullen roepen van het oorlogsfront, zou de felle Ras Adoea hebben ontruimd, zoodat de Italianen er konden bin nentrekken om er het bij voorbaat meegenomen monument te plaatsen. Indien deze lezing juist is, blijft er van de „zege" der Italianen niet veel over, terwijl van den anderen kant de Italiaan sche beschuldiging, dat de Negus den verschillen den Ras niet voldoende vast in zijn keizerlijke hand heeft, daardoor zou worden bevestigd. Hoe dit ook zei, Italië zwelt van trots over den val van Adoea en aan weerskanten heeft deze ge beurtenis een groot psychologisch effect gehad, op de Abessiniërs een deprimeerend, op de Ita lianen een stimuleerend. Al mogen de Italianen zich verheugen over de overwinning van Adoea, in Ge neve hebben zij een leelijke moreele ne derlaag geleden. De kromme redeneeringen van Aloisi hebben er niet het minste succes gehad en onder druk van het resolute Engeland heeft de Volkenbond een tempo ontwikkeld, waartoe hij zonder den Engelschen motor niet in staat zou zijn geweest. Voor het eerst in zijn geschie. denis heeft de Volkenbond het geschuwde ar tikel 16 van het Volkenbondspact aan de orde durven stellen en zich niet slechts bepaald tot een moreele veroordeeling van den niet uitge- lokten aanvaller. Voor de Volkenbondsenthou siasten is dit een reden geworden tot groot ge juich. De geschiedenis leert echter dat men voorzichtig; moet zijn om niet te vroeg te jui. chen. Ook al dient erkent te worden, dat de Volkenbond in het Chineesch-Japansch conflict zwaar gehandicapt werd door de omstandig heid, dat de meest belanghebbende partijen in het Verre Oosten, nl. Sovjet-Rusland en de Vereenigde Staten, geen lid van den Volken, bond waren, toch heeft de Volkenbond toen en ook later bij den Gran Chaco-oorlog te weinig kracht ontplooid om thans voorbehoudloos aan te nemen, dat zijn actie inzake de Abessinische kwestie uiteindelijk meer resultaat zal boeken dan vroeger. Alleen de eventueele resultaten van een Volkenbondsactie kunnen bewijzen, in hoeverre de Volkenbond practisch van nut is. Men zal thans te Genève gaan overwegen, wel. ke economische sancties successievelijk zullen worden toegepast om Italië tot het staken der onrechtmatig genoemde vijandelijkheden te dwingen. De verschillende Volkenbondsleden zullen tot verschillende sanctiemaatregelen mo gen besluiten, al naar gelang hun belangen bij een goede verstandhouding met het in over treding geachte Italië min of meer gediend zijn. Zelfs zullen sommigen geheel vrij gesteld kunnen worden van de verplichting sancties, hoe licht en slap ook, toe te passen. Daardoor zal het zwaartepunt der Volkenbondsactie ko men te liggen bij de mogendheden, die het felst tegen de Italiaansche belangen in Abes sinië gekant zijn. Het heet, dat Mussolini na de eerste successen in Abessinië meer geneigd zou zijn tot onderhandelen, maar van den anderen kant roept een deel der Italiaansche pers, dat het oorlogsspel eerst nu goed kan be gonnen worden en moet worden voortgezet. Deze tegenstrijdigheid zou verklaard kunnen worden door aan te nemen, dat Mussolini wel bereid zou zijn om te onderhandelen over een afwenteling van den internationalen druk, wel ke van alle kanten op hem wordt uitgeoefend, maar niet over het staken der pas begonnen krijgsverrichtingen in Abessinië, welke hij als een zuivere koloniale kwestie, Italië alleen re- gardeerend, beschouwd en beoordeeld wenscht te zien. Is dit het geval, dan moet er voorloo- pig niet op eenige vreedzame regeling gerekend worden. De Volkenbond en zij, die hem op het oogenblik hanteeren, zijn van plan zóó te werk te gaan, dat Mussolini ten allen tijde nog kan terugkeeren van de dwalingen zijns weegs. Dit is zeer verstandig, maar het blijft de vraag, hoe dit mogelijk is zonder dat het Volkenbonds- prestige al te zeer in de verdrukking komt. Ook de autobus werd aan de voorzijde ernstig beschadigd. Twee inzittenden werden door glasscherven gewond. De bestuurder bleef ech ter ongedeerd. Ondanks de rare capriolen van den autobus werd het motorrijwiel toch nog aangereden. De bestuurder bekwam echter geen letsel, terwijl de motor slechts lichte schade aan het achter wiel opliep. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat het roode achterlicht van den mo tor goed heeft gebrand. De consternatie op den Rijksstraatweg was vanzelfsprekend groot. De gewonden behoefden niet naar een ziekenhuis te worden overgebracht. De politie van Haarlem heeft een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Dit is het zooveelste ongeluk op den zeer ge vaarlijken Rijksstraatweg HaarlemSantpoort. Naar wij vernemen zal de Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart op Vrijdag 11 October de vaste commissie van den Eco nomischen Raad ex-artikel 8 van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend ver klaren van ondememersovereenkomsten in. stalleeren. Voorzitter van deze vaste commissie is prof. Lieftinck uit Rotterdam. De Goudsche kantonrechter, Mr. de Jong, deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen A. V., directeur van de Provinciale Assurantie- onderneming. Deze z.g. ongevallenverzekering bracht de verzekerden in den waan, dat zij meespeelden bij een loterij, die correspondeerde op de Staatsloterij. Tegen den heer V., die de loterijwet heeft overtreden, werd een maand hechtenis geëischt. Het vonnis luidde duizend gulden boete of twee maanden hechtenis en een maand hech tenis met een proeftijd van een jaar. Voor een stampvolle zaal met 1500 bezoekers is Jo Buziau in ,,De Vereeniging" door de Ny- megenaren gehuldigd ter gelegenheid van zijn 40-jarig tooneeljubileum. Het eerst werd het woord gevoerd door den burgemeester, mr. J. A. H. Steinweg, die na mens de gemeente een krans aanbood. Vervol gens'sprak mr. Scherpenberg namens het hul digingscomité, waarbij hij den jubilaris een schitterend doek, voorstellende de Markt van Nijmegen, van den schilder Jan van Vugttijssen, offreerde. Dr. Coebergh huldigde Buziau na mens „De Vereeniging" met bloemen. De prae- ses van het Nijmeegsche studentencorps ver tolkte de hulde van de Nijmeegsche studenten wereld onder aanbieding van een lauwerkrans. Ten slotte sprak de heer Leo van Oudheusden, directeur van de Vereeniging, die zon beste wenschen liet vergezeld gaan van een schilder stuk van den schilder Cox. Buziau dankte alle sprekers, in het bijzonder het publiek van Nijmegen, dat hem steeds zoo hoog gewaardeerd had. Ten slotte zongen alle aanwezigen: Lang zal hij leven. Naar wij vernemen heeft ook H.M. de Koningin f 1.000.ter be schikking gesteld van het Neder landsche Roode Kruis voor de eventueele uitzending van een Ne derlandsche ambulance naar Abes- In verband met h.et besluit van de Veehou- derijcentralè om de heffing, welke bij slach ting voor varkens betaald moet worden, met 50 pCt. te verhoogen, hebben wij nader geïn formeerd naar de beweegredenen, welke de Regeering tot het nemen van dit besluit heb ben geleid. Het blijkt, dat de grond voor deze ver hooging ligt in den loop van de prijzen der varkens. In de laatste weken is er een ster ke stijging te constateeren geweest in den prijs van varkensvleesch. Deze stijging heeft tot gevolg gehad, dat heë aanbod minder werd, omdat de boeren, die natuur lijk hopen op een doorgaande stijgende tendenz, hun varkens achter hebben gehou den. Door dit geringere aanbod wordt na tuurlijk de prijsstijging nog sterker. Deze prijsstijging zal zwaarder op den consument drukken dan de verhooging van de heffing met 3 cent. Voorts is aan dit niet regelmatig leveren van varkens nog een gevaar verbonden. De varkens worden zwaarder en komen straks als „zware varkens" op de markt. De Varkenscentrale heeft het vorig jaar hier reeds ervaring mee opgedaan, uit welke ervaring men mede de les heeft getrokken het thans niet zoo ver te laten komen. Want de toeneming van de spek- productie zal dan weer gevolgd worden door een grooten val der prijzen. De Veehouderij centrale stelt zich op het standpunt, dat deze groote prjjsschommelingen voorkomen moeten worden. De verhooging van de heffing is de eerste stap. Heeft deze geen effect, dan zal de tweede volgen. Wij meenen te weten, dat bij de betrokken instanties in dat geval in overweging is om, wanneer de tijd daartoe gekomen is, met den voorraad spek van de Varkenscentrale op de markt te komen. Naar men weet, heeft de Centrale een voor raad van ruim 4.000.000 K.G. spek. Door eventueel uit dezen voorraad te verkoopen, verwacht men een reguleerende werking op de prijzen te kunnen uitoefenen. Apothekers-assistent LEIDEN. Geslaagd: de dames M. J. van Pelt, den Haag; G. J. Heijl, Warmond en G. C. G. Ravestejjn, Hillegersberg. Het ambtenarengerecht heeft heden uit spraak gedaan in de 18 Sept. behandelde zaak betreffende den opperwachtmeester der Kon. Marechaussee J. H. uit Noord-Brabant, die bij besluit van den toenmaligen Minister van Defensie met ingang van 5 Oct. was ontslagen als marechaussee. H. had een proces-verbaal uitgebracht in een zaak, waarin hem het on derzoek naar dengene, die een ingezonden stuk aan een tweetal bladen had aangeboden, was opgedragen, terwijl hij zelf de schrijver van dat stuk was. Zoowel in het proces-verbaal als mondeling tegenover zijn onmiddellijken chef, den dis trictscommandant, had hij het doen voorko men, dat niet bij de schrijver was, voor wel ke misleiding H. daarna krijgstuchtelijk is gestraft, doch waarop de minister van Defensie ontslag deed volgen. Thans heeft het ambtenaren.gerecht dit ontslag vernietigd, op grond van de overwe ging, dat als eenige reden ongeschiktheid als marechaussee was opgegeven. Klager was wel iswaar het standpunt blijven innemen, dat hij van het stuk niets afwist, terwijl het vermoe den kon ontstaan, dat een ander de schrijver zou zijn, en het gerecht acht deze misdraging van emstigen aard; doch anderzijds heeft H. gedurende ruim 22 jaren op voorbeeldige wijze zijn dienst verricht en als brigade-commandant heeft hij uitgeblonken. Verschillende supe rieuren achtten zijn handhaving in het belang van de marechaussee. Hedenmorgen te 5.56 uur is het K. L. M.-vlieg- tuig „Koetilang" van Schiphol, voor de reis naar Indië vertrokken. Geboekt hebben twee passa giers Amsterdam-Karachi, tweë Amsterdam-Al lahabad, één Halle Leipzig-Bangkok, en twee Mersa Matruh-Cairo. Aan briefpost is meegenomen uit Amsterdam 204.257 K.G., pakketpost 2100 K.G., en 41 K.G. vracht. De „Koetilang" heeft in Leipzig, waar hy om 7.43 uur arriveerde en om 8 uur vertrok, nog bij geladen 68 K.G. briefpost voor Indië, 11 K.G. pakketpost voor Batavia en 8 K.G. lading voor Cairo. Naar wij van bevoegde zyde vernemen, zullen in opdracht van den Minister van Water staat de lijnen HaarlemAalsmeer en Uit hoornNieuwersluis, ingaande 1 Januari a.s., voor reizigersvervoer worden gesloten. Hieruit volgt dat de geheele verbinding HaarlemNieuwersluis voor reizigersvervoer zal worden stopgezet, zoodat van de Haarlem- mermeerlijn'en alleen nog voor personenvervoer geopend blijven de lijnen AmsterdamBoven kerk—Aalsmeer en Bovenkerk—Uithoorn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5